hulpmiddelen werd ontvouwd en toege licht en dat wij ook elders zullen uiteen zetten. Die hulpmiddelen bestaan uit schoolboekjes en -platen -voor onze lagere scholen en films voor onzen tentoonstel lingen, die door geheel Nederland zullen worden gehouden. En op de tentoonstel ling zal allee worden gebracht, wat met het oog op de ontwikkeling van de massa, van belang is. (Wordt vervolgd.) Het wegenvraagstuk in Noord-Holland. AlkmaarAmsterdam. BehagenHoorn. En Helder? Door Gedeputeerden van Noord-Hol land Is den Staten dier provincie het ge wijzigde voorstel toegezonden in zake de inrichting en het beheer van sommige we gen in de provincie. De geprojecteerde verbinding tusschen Alkmaar en Amsterdam door de Zaan streek is, in volledige overeenstemming met de gemeentebesturen van Alkmaar en Amsterdam en een commissie uit de Zaangemeenten, zoodanig gewijzigd, dat zij zal loopen over Limmen en Uitgeest en vandaar, de spoorbaan volgende naar de Hembrug over het Noordzeekanaal, waar zij aansluit op een bij de gemeente Amsterdam in beheer zijnden weg. Wel zullen, met name de zeer belangrijke kos ten van het wegvak door Wormerveer de uitvoering van het gewijzigde plan kost baarder maken, doch, waar de Zaansche gemeenten zoo sterk op de totstandko ming dezer, inderdaad ook betere verbin ding, hebben aangedrongen, verwachten Gedeputeerden, dat bedoelde gemeenten zich daarvoor ook offers zullen willen ge troosten. In verband met deze wijziging vervalt de Nauernasche vaart tusschen de spoor wegbrug en Westzaan, terwijl, nu het nieuw geprojecteerde vak LimmenUit geestKrommenie voor een groot deel op korten afstand evenwijdig loopen aan het gedeelte van den Zaanlandschen Commu nicatie weg tusschen Heemskerk en West zaan, de noodzakelijkheid om laatstge noemd gedeelte tot een primairen weg in te richten, niet langer bestaat. Bovendien is gevolg gegeven aan den van verschillende zijden geoefenden aan drang tot opneming in het plan van eene directe verbinding tusschen Behagen en Hoorn, waardoor ook in eene, voorloopig uit finantieele overwegingen in het oor spronkelijke plan opengelaten, leemte is voorzien. B. en W. van Helder hebben nog aan gedrongen op opneming in het net van een korte verbinding tusschen van EwiJcksluis en den Rijksweg langs het Noordhollandsch kanaal, zulks met het oog op de mogelijkheid, dat zich na de af sluiting en gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee een niet onbelangrijk ver keer ontwikkelen zal tussahen hunne ge meente met hare gunstig gelegen haven en de Zuiderzeepolders benevens het oos ten des lands. Hoewel Ged. Staten die mogelijkheid niet ontkennen willen, ach ten zij in het stadium, waarin de afslul- tings- en droogmaklngswerken zich thans bevinden, de opneming van een weg als de door Helders gemeentebestuur ge vraagde nog voorbarig. Zij willen ln- tusschen hun aandacht aan dit punt blij ven wijden en, indien de omstandigheden bij den voortgang der werkzaamheden daartoe leiden, te gelegener tijd een voor stel tot aanvulling van het net in den be doelden zin doen. Het is de bedoeling de uitvoering van het plan over een tijdvak van 15 jaren te verdoelen; In verband met de vele nog vereischte voorbereidingen aannemende, dat de werken in 1927 /.uilen aanvangen.' De kosten van inrichting van het net, hetwelk In den thans aangeboden vorm, een lengte van 820 K.M. heeft, worden door den hoofdingenieur-directeur, ln ver band met de aangebrachte wijzigingen en aanvullingen, geraamd op 22.000.000, welke som kan worden gesplitst als volgt: Voor aankoop van terreinen 1.889.000; voor aankoop van gebouwen en schade loosstellingen 2.761.000; voor grondwer ken 0.708.000; voor verbetering en ver nieuwing van kunstwerken 2.651.000; voor beharding enz. 8.000.000. Het onderhoud van deze primaire we gen en van de 80 K.M. niet-primaire we gen, welke de provinoie eerlang in be heer en onderhoud zal hebben, wordt, na aftrek van de deswege te ontvangen bij dragen van anderen, geschat op een jaar- lijksch bedrag van 250.000. Gedeputeerden stellen den Staten voor, hen te machtigen tot het, ten behoeve van de uitvoering van het bovenbedoelde plan, naarmate de behoefte daaraan zich voor doet, aangaan van geldleeningen tot een zoodanig maximum-bedrag, als noodig zal zijn om een som van 14.000.000 te ver krijgen, met bepaling, dat deze leeningen zullen worden aangegaan tegen een rente van ten hoogste 6 's jaars en dat de af lossingen voor elke leening, aanvangende in het jaar, volgende op dat, waarin zij is aangegaan, zullen geschieden in 40 jaren. Voorts stellen Gedeputeerden den Sta ten voor, te bepalen, dat gedurende de jaren 1920 tot en met 1940 jaarlijks een bedrag van 760.000, uit de gewone mid delen der Provincie, gestort zal worden in het Fonds ter bestrijding van de kos ten van aanleg van wegen. Fred. Bramley. t Vrijdagnacht is te Amsterdam plotse ling overleden de heer Fred. Bramley, al gemeen secretaris van de Britsohe vak- vereenigingsfederatie, die ln verband met vergaderingen van het Intern. Vakver bond hier te lande vertoefde. Hij was Woensdag te Amsterdam aangekomen ter bijwoning van een vergadering van het bestuur van het Intern. Vakverbond. Vrijdagmorgen heeft hij nog een zitting bijgewoond, doch des middags voelde hij zich onwel. Den anderen morgen vond men hem ln het American Hotel, waar hij logeerde, dood te bed. R.-K. Centrale van burgerlijk overheids personeel. Zaterdag j.1. kwam de R:-K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel te Amsterdam in vergadering bijeen. Aan wezig waren vertegenwoordigers van R.K. ambtenaren, werklieden, Postpersoneel, R.-K. onderwijzers bij het openbaar onder wijs, bijzondere onderwijzers en de R.-K. leeraren bij het Nijverheidsonderwijs. Besproken werd de vraag, welke hou ding zou moeten worden aangenomen tegenover de door de regeering in uitzicht gestelde maatregelen ten aanzien van de salarisherziening. Zeer sterk kwam tot uiting het verlan gen, om met het Georganiseerd Overleg maar te eindigen. Het verloop van zaken bij de salaris regeling in 1924 en de manier waarop thans de Regeering weer meent overleg te moeten plegen, is tot dit verlangen aanleiding. Na ampele bespreking werd besloten, de resultaten van het onderhoud met de R.-K. Kamerfractie af te wachten en daarna opnieuw de vraag onder het oóg te zien of verder nog aan het georgani seerd overleg zal worden deel genomen. Georganiseerd overleg departements ambtenaren. De bijzondere commissie voor georga niseerd overleg in zaken, rakende de departementsambtenaren en het daarmee gelijk te stellen personeel, heeft in haar laatstgehouden vergadering besloten, een suh-commissie in te stellen, welke tot opdracht kreeg, een prae-advies uit te brengen omtrent de wenschelijk geachte verhoudingscijfers voor de salarieering van de ambtenaren en het bedienend personeel bij de departementen van alge meen bestuur en welke werd samengesteld uit één lid van elk der in de commissie vertegenwoordigde organisaties. Eenige andere punten der agenda wer den in verband met deze beslissing door de voorstellers teruggenomen, dan wel tot de eerstvolgende vergadering aange houden. Voorts besloot de commissie, zich weder om tot de regeering te wenden met het beleefde doch dringende verzoek, een spoedige beslissing te willen bevorderen met betrekking tot het door haar medio 1928 ingediende rapport omtrent de schrij vers op jaarloon bij de departementen en daarmee gelijk te stellen inrichtingen. Ontevredenheid bij de lichtwachters over het niet toekennen der noodoltkeerlng. Het bestuur der Vereeniging van per soneel, werkzaam bij 's Rijks Betonning en Verlichting besprak dezer dagen de afwijzende houding der Regeering over het niet toekennen van een duurtebljslag over 1925 en de daardoor ontstane onte vredenheid en kwam tot deze conolusie: Gezien het feit dat op 1 Januari 1925 met ruwe hand is ingegrepen tot verla ging van de reeds toen schamele inko mens van 2000.en minder, welke, met inbegrip van verplidhte pensioenstorting met 24'/» zijn verminderd en dat door dezen maatregel vele gezinnen ln bittere armoede komen te verkeeren; overwegende dat reikhalzend werd uit gezien naar den zoolang verwachten duur- tetoeslag, maar dat ook aan die verwach ting de bodem weer Is ingeslagen. Het bestuur besloot zloh tot de Centrale van Vereenlgingen van Personeel ln 's Rijksdienst te wenden, - opdat er bij de Regeering ten sterkste op zal worden aan gedrongen de gedane toezegging te ver wezenlijken. Uit het mfjnbedrfjf. De minister van waterstaat stelt een ernstig onderzoek ln naar de publioatle van het verhandelde in de oonferentie, die Zaterdag van de vorige week ln Den Haag gehouden is en waarover was besloten geen mededeelingen te verstrekken. De minister heeft een brief gericht tot de voorzitters der mijnwerkersorganisa ties, waarin hij over dit feit zijn bevreem ding te kennen geeft en inlichtingen ver zoekt. Geen staking. Uit Heerlen wordt aan de Telegr. ge meld: Zondag had een druk bezochte verga dering van den Alg. Ned. Mijnwerkers- bond over de concessies, die door de werk gevers zijn gedaan in zake de arbeids- en loonsvoorwaarden van het mijnbedrijf. Het congres was van oerdeel, gezien het gebrek aan overeenstemming tus schen de organisaties over daadwerkelijk verzet, de thans getroffen regeling te moeten aanvaarden, met dien verstand^, dat de verlengde werktijd op Zaterdag wordt beschouwd als van ttjdelijken aard. Telkens zal, na verloop van nog nader vast te stellen termijnen, ln de contact commissie moeten worden nagegaan of de verlenging nog noodzakelijk is. Met algemeene stemmen werd besloten, dat de vertegenwoordigers ln de contact commissie, deze uitspraak van het con gres zal mededeelen. De tarlefwet Alle staalkabel vrfl van In voerrecht Zoolang de nieuwe tarlefwet in wer king was werd van ambtenaarszijde steeds aangenomen, dat staalkabel, zoo dra deze een kern van jute of hennep be vatte, aan een invoerrecht van 8 pet. on derhevig was. Staalkabel, alleen uit me taal bestaande, was echter geheel vrij. Tegen bovengenoemde opvatting is ge protesteerd, en naar gemeld wordt heeft de tariefoommissie het besluit genomen dat ook staalkabel met een hennepkern voortaan vrij van invoerrecht zal zjjn. De Bioscoopwet In verband met de a.s. behandeling van het ontwerp-Bioscoopwet in de Tweede Kamer, was Zaterdagmiddag in de Gemeentelijke Schoolbioscoop te 's Gra- venhage een vergadering belegd van de Vereeniging van Leden van Gemeentelijke en Particuliere Bioscoopcommissies ln Nederland. Een 12-tal commissies waren vertegenwoordigd. Namens den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw was een vertegenwoordiger ter vergade ring aanwezig. Nadat de voorzitter van de vereeniging, dr. W. W. van der Meulen, in een kort openingswoord het doel der vergadering had uiteengezet in hoofdzaak waren de besprekingen gericht op de in het ontwerp gebrachte wijzigingen inzake kinderbescherming hield de heer van Staveren, directeur der Gemeentelijke Schoolbioscoop te 's Gravenhage eene inleiding. Door het nu ingediend ontwerp is de nakeuring voor kinderen vervallen, hetgeen te betreuren valt. Men tracht weer te censureeren en te straffen inplaats van door positieven opbouw het kwaad aan te tasten. Men steune jeugdorganisatie, leeszalen, het brengen van kinderen in de natuur; men zorge ook voor werkelijk goede films. Het ontwerp van thans staat naast de werkelijkheid, die men niet kent. Niet de biosooop sluiten voor kinderen beneden de 18 jaar, men drijft ze dan naar dansgelegenheden, en het is veel beter ze in de puberteitsjaren naar goede films te brengen. Spr. prees de preventieve werking van de keuring, en bepleitte steun aan goede kindervoorstellingen. De keuring voor kinderen vóór 14 jaar, be doeld als kinderbescherming, bleek in de praktijk geene moeilijkheden op te leveren. Moeilijker is de kwestie voor den leeftijd van 14 tot 18 jaar; dan moet veel meer aan het inzicht der ouders worden over gelaten. Verschillende oplossingen werden in de vergadering aan de hand gedaan, doch tenslotte sprak deze zich uit voor twee keuringen voor kinderen, 14 en 18 jaar terwijl de meerderheid tegen ge meentelijke nakeuring was. Besloten werd de regeering te wijzen op het gevaar van varieténummers in de bioscopen de heer van Staveren wilde die in geen geval toelaten voor kinderen beneden 18 jaar. Amendementen-Boon. De heer Boon heeft twee amendementen ingediend op het ontwerp tot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke ge varen van de biosooop. Hij wijst erop, dat de vage redactie van art. 4 noch gemeen telijke nakeuring, noch bioscoopverbod voor kinderen en jeugdige personen uit sluit en stelt aan dit artikel een toevoe ging voor, waardoor althans Ingrijpen op deze beide punten door den gemeenteraad voorkomen wordt Het tweede amendement van den heer Boon beoogt verplichte keuring voor vol wassenen uit het ontwerp te lichten. Een verdere wijziging heeft ten doel de ge differentieerde keuring in het ontwerp te brengen overeenkomstig de redao- tie van de staatscommissie en van 'het eerste ontwerp waarbij tot 14 jaar op gesohiktheid, van 14 tot 18 jaar op toelaat baarheid wordt gekeurd. De belangen van het kind. De Bond ter behartiging van de belan gen van het kind hield Zaterdagmiddag te 's-Gravenhage zijn algemeene jaarfijk- sche vergadering. Hierbij werd bespro ken een voorstel van den Nederlandsdien Kinderhond om aan de regeering het ver zoek te richten het Gevangenpoortmu- seum te 's-Gravenhage niet meer toegan kelijk te stellen voor kinderen van de lagere scthooL Dit voorstel, toegelicht door mejuffrouw S. Groshuls, presidente van den Bond, weid met bijna algemeene stemmen aangenomen. Aansluiting zal worden gezocht met andere organisaties, die hetzelfde doel beoogen. Prof. Slotemaker de Bruine te Utrecht gaf vervolgens een inleiding over de vraag: Op welke wijze kan gedurende de eerstvolgende jaren worden tegemoet ge komen aan de nadeelen van het gebrek aan aansluiting tusschen het einde van den leerplichtigen leeftijd en de leeftijds grens die de Arbeidswet stelt. Het eenvoudigst zou zijn wijziging der Arbeidswet, maar aangezien dan de fa brieken weer worden opengezet voor kin deren ibeneden den 14-jarigen leeftijd, zou spr. en ook het Nederlandsche volk, dit niet wensohen. Er Is echter ln de Ar beidswet zelve een oplossing, waar die ln art 88 spreekt van het weiken ln am bachtscholen, dat niet opgevat zal worden als werken ln den zin der wet Spr. ontwikkelt vervolgens de gedachte van een fabriek met leerlingen, inplaats van een ambachtschool met leerlingen. Een overeenkomst zou dan tusschen ouders en werkgevers gesloten moeten worden. De bepalingen van titel 2 der Nijver heidsonderwijswet zou dan ln dat geval de noodige waarborgen moeten geven tegen uitbuiting van den leerling. Spr. betwijfelt echter of een zoodanige overeenkomst tusschen een ouder en een patroon toegelaten wordt Bij arrest van den Hoogen Raad is uit gemaakt, dat dit juridisch niet toelaatbaar la In dat geval sou spr. de regeering wil len adviseeren het genoemde artikel der Arbeidswet te wijzigen. Ook het standpunt van hen, aie aan sluiting tusschen school en fabriek onge- wensdht achten, behandelt spr. In ieder geval zou ervoor moeten worden gewaakt, dat geen loonarbeid, ook niet zijdeling» ln die tussohenjaren werd verricht De Btennverleenlng. Te Leeuwarden heeft de netto-op brengst van de oollecte voor de slacht offers van de stormramp 17747.82 opge bracht Schiermonnikoog. Wegens den grooten afslag der duinen op Schiermonnikoog bestaat het voorne men den nieuwen vuurtoren, aan den Noord-Westkant gelegen, met de wonin gen van den wachter en den uitkijk, bul ten gebruik te stellen en den ouden to ren, die niet meer werd gebruikt en Zui delijker is gelegen, dicht bij het dorp, weer te laten functioneeren. Betrokken ambtenaren zijn daarvoor op het eiland geweest De woningen en de uitkijk wor den ook naar den ouden toren verplaatst De Zeeuwsche Bank te Middelburg. In den toestand van liquidatie. In de buitengewone algemeene verga dering van de Zeeuwsche Bank te Mid delburg Is geconstateerd, dat de vennoot schap in den toestand van liquidatie is gekomen, daar meer dan 75 pet van het aandeelenkapitaal is verloren. LUCHTVAART. De vliegtocht NederlandOost-In (Hé. Zooals bekend ls, heeft het comité voor den vliegtocht NederlandOost-Indiö na het volbrengen van den vliegtocht beslo ten, zijn actie ter bevordering van het luchtverkeer in en naar Nederl.-Indi6 voort te zetten, tot welk doel nog eenige middelen ter beschikking van het comité zijn gebleven. Ter bevordering van deze actie heeft een Amsterdammer, die niet genoemd wenscht te worden, f 1000 ge schonken aan het fonds van het comité. Hij wenscht hiermede uitdrukking te ge ven aan zijn groote vertrouwen in de toekomst van het luchtverkeer, meer in het bijzonder van dat in Nederlandsch- Indië en tusschen dat gebied en het moe derland, en tevens bij te dragen om de spoedige totstandkoming van laatstge noemd verkeer te bevorderen. Een uitvoerige beschrijving van den vliegtocht, samengesteld door den heer Thomassen Thuessink van der Hoop, in opdracht van het comité, en geïllus treerd met talrijke foto's en kaarten, zal binnen enkele dagen het licht zien. Het comité heeft een model op 1/20 van het vliegtuig HNACC, waarmee de tocht werd volbracht, geschonken aan het Nederlandsch Historisch Scheepvaart museum te Amsterdam, het Scheepvaart kundig Instituut en Museum te Rotterdam en het Museum te Batavia. Aan het Mu seum te Amsterdam is tevens in bruikleen gegeven de oorkonde, opgemaakt door den heer Fokker en geteekend door het mee- rendeel der bij den vliegtocht betrokken personen, welke oorkonde het vliegtuig op zijn tocht naar Indië heeft vergezeld en daar o. a. door den gouverneur-gene raal is geteekend. Noodlanding. Bij de gasfabriek te Alkmaar heeft van ochtend een marinevliegtuig, de Fokker- ager F 11, een noodlanding gemaakt, andingstoesrtel, schroef en benzinetank werden ernstig beschadigd. Vliegofficier Adriaanse en de passagier bleven onge deerd. Zij waren op weg van de Kooy via Soesterberg naar Waalhaven. Noodlanding ln den Haarlemmermeer- polder. Zaterdagmiddag te ongeveer 4 u. heeft het vliegtuig HNACL op weg van Rot terdam naar Amsterdam in den Haarlem- menneerpolder nabij het fort Koedel- staart een noodlanding gemaakt. Het vliegtuig, een Fokker VH, vervoerde vier leden van het personeel van de K. L. M. en bagage van Rotterdam naar Am sterdam. De noodlanding had plaats we gens het warmloopen van den motor. Het toestel kwam ln een weiland tereoht eu werd ernstig beschadigd. De inzittenden bekwamen geen letsel. Het toestel werd bestuurd door van der Hoop. Het zal ter laatse worden gedemonteerd en naar otterdam gebracht. Fokker ln de Ver. Staten. Men seint uit New York aan het Haag- sche Aneta-kantoor Fokker is op het driemotorlge vliegtuig, dat met zoo'n succes deelnam aan den Ford-Trophy-toer, naar New-York terug gevlogen. Hij volbracht met dit toestel een tocht door de lucht van 4800 K.M. zonder eenige stoornis. De Koolhoven F. K. 88. Het was een groot succes voor onze na tionale industrie dat de Nationale Vlieg tuig Industrie te 's-Gravenhage het Initia tief genomen had, het groote Nederland sche drie-motorische verkeersvliegtuig de Koolhoven F.K. 88 naar het LuchU vaartcongres te Brussel te zenden. Er werden drie vluchten met deze ma chine gedaan, steeds met technici. Op een der vluchten nam de Engelsche lucht- maarschalk Sir Gefton Brencker, zittende naast den piloot le luit. Aler, de bestu ring over. Hij roemde de vlieg-capaoitel- ten en de stabiliteit van de machine. Een nieuwe vliegtuigmotor. Londen, 12 Oct. Het Britsche departe ment voor de luchtvaart bereidt de eerste proefvluoht voor van een vliegtuig met z.g. Wcndermotoren, zonder carburator en zonder magneet, die gebruikt kunnen wor den met een brandstof, welke vfif maal goedkooper ls dan bensine. Het systeem berust op hetzelfde principe als de Dles- seMnotoren, nL het gebruik van cylin- waarin lucht door samenpersing iord verhit en waarin vervolgens een rware olie wordt gebracht, die verdampt en ontploft. De jspansehe vliegers. Een noodlanding. De Japansche wereldvliegers Abe en Knwachi konden ten gevolge van den mist, Croydon Maandag niet bereiken. Abe iandde op het vliegveld Faroborough, maar Kawachi moest in de nabijheid van deze plaats een noodlanding maken. D# vlieger bleef ongedoerd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij een paar opmerkingen te moeen maken, naar aanleiding van het ingezonden stuk van X. «Gas voor bak kersovens", voorkomende ln Uw blad van Zaterdag j.1. Bij voorbaat hiervoor mijn dank. M. d. R., X. begint zijn beschouwingen met dé opmerking aan het adres van den heer Tiessen en soortgelijken dat zij geen personen en zaken van elkander weten te scheiden. En beweert dan dat da levering van water, gas en electricitelt niets heeft uit te staan met den aanslag in de belasting. Even later beweert hij echter dat de winsten uit de bedrijven tegemoet komen aan de belasting en de aanslagen verlagen. Een ieder weet wel dat de bedrijfs winsten geen toevallige zijn, omrede bij het opmaken der begrooting met de winst al rekening gehouden wordt, teneinde een gedeelte der gemeente-huishouding te dekken. De winst nu kan lager of hooger zijn dan aanvankelijk weifi begroot; ln den regel bleek zij in de praktijk gewoonlijk hooger. Deze, boven de begrooting zijnde, ge maakte winst, kan geacht worden zuivere winst te zijn. Nu zegt X. dat de gemeente rekening dient te houden bij het bepalen van den gasprijs met concurrentie van andere brandstoffen. Waar nu de gemeente bij het maken van de begrooting voor de bedrijven reeds een belangrijke winst zet boven den kost prijs en zoodoende in zekeren zin het monopolistisch karakter misbruikt, voelt ieder dat van eenige concurrentie met andere brandstoffen geen sprake kan zijn. Ten bewijze hiervan diene het steeds toenemend gebruik van de onzindelijke en ongemakkelijke petroleum, welks veel vuldig gebruik voldoende het betoog van X. wederleg! Voorts beweert X dat de ervaring ge leerd heeft dat een gasprijs 6 cent per kubike Meter kan concurreeren tegen alle bestaande vaste brandstoffen. Het is dan voor ondergeteekende een raadsel waarom de gemeente, op grond van deze overweging, niet overgaat tot de verwarming van al haar openbare ebouwen door middel van gas. Temeer aar een gaskachel een veel grooter nut tig effect sorteert dan de doorsnee vaate- brandstof kachel. Het publiek, het gunstig resultaat zien de, zou zeer spoedig .overgaan tot het gebruik van gaskachels voor de verwar ming der woningen. En het gevolg zou zijn dat het gas verbruik dermate toenam dat moog fijk de fabriek welhaast te klein werd. De voordeelige exploitatie hierdoor verkregen zou onmiddellijk den prijs van het kookgas beïnvloeden en deze aanmerkelijk ver lagen. En het inderdaad ouderwetsche petroleumgebruik voor deze doeleinden zou weldra ophouden. M. d. R., aannemende dat X in deze beschouwingen gelijk heeft wil het mij voorkomen dat de gas-exploitatie meer en beter gediend zou zijn door ln deze riohting werkzaam te zijn dan door al dat gepraat in den raad over een goed koop tarief voor een paar banketbakkers, welke tenslotte een, voor die exploitatie, onbelangrijk gaskwantum betrekken. Met dank voor de plaatsing, J. S. Nieuwbuurk JULIANADORP. In den volksmond is er een gezegde, dat men van een koude kermis ls gekomen. En al is dit nu maar een gezegde, het ongeval dat Zondagavond ü811 van de Nieuwe Vaart aan den Rijksweg plaats had heeft er wel wat overeenstemming mede. Een zekere heer w. had op de motorfiets de jongedame S- aehaald om kermis te gaan vieren aan Zand. De nieuwe weg uitrijdende, is op noodlottig oogenblik, het geheele stelletje motor en motorrijder en rijdster hals over kop ln het kanaal terecht ge komen. Met inmiddels toegesohoten hulp 8P0edig °P het droge gehaald. Zoodoende had men dus een frissobe kennismaking voor dat men aan het kermisvieren toe was. TEXEL. Zaterdagavond brak er brand uit ln e°D onbewoond huis, staande aan den !°nn,de" Burg naar Oudeschild en beboo- rende bij Brakenstein. De groote schuur stond ln een oogenblik ln lichte laaie en het duurde maar kort of het oude hul« onderging hetzelfde lot. Er waren in een oogenblik een groot aantal mensohen op ae been maar aan blusschen viel niet te denken, en omdat het brandende gebouw alleen stond leverde het ook voor de om geving geen gevaar op. Later ls de brand- spuit van Den Burg geweest om de smeulende massa uit te dooven. Het huls was verzekerd maar een aantal maohlnes en een paar boerenwagens, die ln de schuur stonden, niet Zaterdag- en Zondagavond werd door eenige jongelui in de Zeven Provinciën wm

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6