f0.65,f1.60, f2.60. raalWarenmagazijn Koningstraat 44-46 Li.434 Herman Nypels, NIEUWSBLAD VOOR ffH HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Gebreide Heerenvesten, Wollen en zijden Shawls, Glacé en Suède Handschoenen, Bontglacé, Slobkousen, Wollen Fantnsiesokh, Warme Truien, Bontmutsen, Bontjekkers, Flanel Overhemden. Eerste Blad. GELUKSPOPPEN Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND. HELDER. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„t HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advort. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 tlm 9 rogele 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adresBureau v. d. blad en met.br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijsno. 4 ct Vrijdag 165 34 DE CONFERENTIE TE LOC ARNO. Naar Beriijnsohe bladen melden, heeft de Duitsche delegatie, nadat de kwestie van het Westelijk pact was opgelost, nog enkele wensohen ter sprake gebracht, die men in Duitschland als een levenskwestie beschouwt. Tot deze problemen behoort de ontrui ming van de Keulsche zone, die volgens de Duitsohe delegatie terstond moest plaats vinden. Voorts moet de 'kwestie van de ont wapening definitief worden geregeld. Duitschland moet er op kunnen reke nen dat'het nog bezette Rijnland eerder dan op het door het vredestractaat be paalde tijdstip zal worden ontruimd en dat het plebisciet in het Saar-gebied, vroeger dan door het verdrag van Ver- sailles wordt voorzien, zal gehouden wor den. Zoowel Cham'berlaln als Briand hebben klaar en duidelijk te kennen gegeven dat zij er niet aan denken deze ooncessies aan Duitschland te doen. Zij verklaarden dat deze ooncessies met de vraagstukken van het garantie-tractaat en van de arbitrage-tractaten niets te ma ken hadden en zij verweten zelfs den Duitschen gedelegeerden door het opwer- peó van deze vraagstukken de moeilijk heden, waarmede de conferentie reeds te kampen heeft, nog grooter te maken. Harerzijds gaf daarop de Duitsche de legatie te kennen dat van het al of niet verkrijgen dezer concessies de verdere houding van de Duitsohe delegatie zou afhangen. Na de conferentie, waarin dit alles ter sprake was gekomen en die Maandag middag van vier uur tot half zeven duur de, had ook het optimisme van de Fran sehen voor een sterk pessimisme plaats gemaakt.. Een bericht van Dinsdag uit Locarno aan de N. R. Ct. meldt, dat berichten de ronde êoen, volgens welke de ontwape ningskwestie geregeld, en daarmede de is en dat slechts weinige punten voor ver dere discussie gereserveerd zijn betee- kent, dat een aanneming van deze punten nog slechts wacht op de regeling van de Oostelijke kwesties, maar dat die aanne ming op zichzelf niet twijfelachtig is. De basis van het oostelijk verdrag is de er kenning van alle 'bestaande verdragen door Duitschland. Dan wordt verklaard, dat tusschen Duitschland en Polen arbi trage verplicht zal zijn. Benige punten maken'daarop uitzondering, maar niet zoovele als Duitschland gewenscht had. Voor Duitschland is het stellig een diplo matieke overwinning, dat tot de kwesties, waarvoor arbitrage niet verplicht is, de territoriale kwesties behooren. Tegen over dit aanmerkelijk suoces staat, dat het Fransch-Poolsch verbond bestaan blijft. Frankrijk belooft Polen hulp bij den Duitschen aanval en Polen doet de zelfde toezegging aan Frankrijk. Het Oostpact en het Westpact moeten gelijk geteekend worden. Men heeft nog gespro ken over vorming van een neutraio Duitsch-Poolsohe zone. Het oostelijke pakt Locarno, 14 Oct. De Duitsohe, Poolsche en Tsjechische juristen zetten de formu leering van de oostelijke arbitrageverdra gen voort De politieke besprekingen daar omtrent zijn zoo goed als afgeloopen. Voor de waarborging van deze arbi trageverdragen door Frankrijk schijnt een gelukkige formule te zijn gevonden die eenerzijds rekening houdt met de bestaan de verdragen, en voor 't overige aan de garantie het karakter ontneemt, 't welk Duitschland onaannemelijk achtte. Indien het met de oostelijke verdragen zoo goed blijft opschieten als thans, denkt men ze in de algemeene vergadering van morgen reeds aan de orde te kunnen stellen. In dit geval zouden Benesj en Skrzynski wor den uitgenoodigd aan de beraadslagingen deel te nemen. Een verklaring van Chamberlaln. Londen, 14 Oct. Austen Chamberlaln heeft vanochtend te Locarno de vertegen woordigers der Britsche pers ontvangen en als zijn meening te kennen gegeven, dat de conferentie op het punt staat een volkomen suoces te bereiken. „Het eenige nog overblijvende werk is het ontwerpen van de oostelijke arbitrageverdragen en dit zal naar mijn overtuiging slagen. De openbare meening is thans van dien aard dat geen regeering en geen parle ment het kunnen wagen, de conventies van Looarno te verwerpen. Het verkregen ver gelijk is geen overwinning van eenig land op een ander, noch een oveïgaaf van ontruiming van de Keulsche zone een uit- ^Pa gemaakte zaak zou zijn. Verder zou het 1 nLtwlf w !ul#! h# c^-n en juist besef van het algemeen be- Saargebied een eigen1 volksvertegenwoor diging krijgen. Daarentegen zijn de ge ruchten dat hier reeds tot een vervroegd plebisciet in het Saargebied is besloten, onjuist. Het bericht dat Duitschland het man daat over zijn vroegere koloniën zou her krijgen wordt uit Londen tegengesproken. Het Oostelijk pact Omtrent den inhoud van het Oostelijk pact verneemt de oorresp. van de N. R. Ct te Looarno het volgende: Het ontwerp-pact is geheel gereed. De mededeelng, dat het grootste gedeelte van den tekst onderocht en aangenomen FEUILLETON. lang. Dit is een verblijdend verschijnsel, 't welk de hoop wettigt dat het te Locarno verrichtte werk der wereld vrede zal bren gen." •Welke verdragen er worden voorbereid. Bern, 14 October. De omtrekken van de conventies en verdragen ,die op de con ferentie te Locarno worden voorbereid, worden steeds duidelijker. Zij mogèn daarom hier worden opgesomd. Het zijn: L Een Rijnlandsch waarborgverdrag tusschen Duitschland, Frankrijk, België, Engeland en Italië. 2. Een algemeen arbitrageverdrag tus schen Duitschland en Frankrijk. Ingezonden Mededeellng. ZOO JUIST WEER ONTVANGEN: VAN 3. Een algemeen arbitrageverdrag tus schen Duitschland en België. 4. Een algemeen arbitrageverdrag tus schen Duitschland en Tsjecho-Slowakije. 5. Een nader arbitrageverdrag tusschen Duitschland en Polen. 6. Een conventie tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slowakije, en 7. Een conventie tusschen Frankrijk en Polen. Met betrekking tot de beide laatstge noemde conventies kan men zeggen, dat zjj door Frankrijk worden gesloten met het doel, de Oostelijke arbitrageverdragen te waarborgen. Wat de verdragen afzonderlijk betreft kan vandaag worden vastgesteld, dat het Rijnlandsche waarborgverdrag zoo goed als uitgewerkt is en dat het Duitsch-Fran- sche en het Duitsch-Belgische arbitrage- verdrag redactioneel, naar verluidt, ge reed zijn. Ook de werkzaamheden met be trekking tot het Duitsch-Tsjeoho-Slowak- sche verdrag zijn op het punt van te wor den beëindigd. Het Poolsche aibitrageverdrag zal mis schien niet onaanzienlijk afwijken van het Duitsch-Tsjecho-Slowaksche, aangezien Po len allen de juridische kwesties bij het ar bitrageverdrag wenscht te zien geregeld. Het is dus niet uitgesloten, dat het arbi trageverdrag met Polen niet van algemee- nen aard zal zijn, zooals de overige. De juristen hebben dus, naar men ziet, goed werk geleverd. Duitschland zal het waarborgverdrag teekenen. Locarno; 14 October. De Duitsche dele gatie heeft de machtiging gekregen, tut het waarborgverdrag toe te treden. DUITSCHLAND. Ernstige fabrieksbrand. Een geheel gezin omgekomen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag Ingezonden Mededeellng. WRIJFWAS is in een porceleinfabriek te Mark-Leu- then (Beieren) een zware brand uitgebro ken, waarbij het uit acht personen be staande gezin van een der opzichters, dat de bovenverdieping bewoonde, in de vlam men omkwam. Verduistering van 500.000 Mark. De gewezen directeur van de girokas, filiaal Charlottenburg, van de Rijksbank is in hechtenis genomen. Hij. heeft zich aan verduistering van ongeveer 500.000 mark ten nadeele van de Rijksbank schul dig gemaakt Hij was op 1 October j.L ge- pensionneerd en bij de herziening der boeken, die nadien plaats vond, heeft men de malversaties ontdekt OOSTENRIJK Woelige tooneelen in het parlement Dinsdag hebben er in den Nationalen Raad zeer hevige botsingen plaats gehad tusschen de sociaal-democraten en Ma- taja, den minister van buitenlandsohe za ken, bij de débatten over het besluit van den Volken-bondsraad. De soc.-dem. spre ker Lenthner richtte zich in heftige woor den tegen den minister, dien hij den ergsten konkelaar tegen de aansluiting bij Duitschland en den grootsten vijand van Duitschland in de Oostonrijksche po litiek noemde. De spreker viel ook de groot-Duitschers aan, die dit drijven van Mataja verdroegen en partögenooten in den ministerraad hadden. Mataja beeft volgens hem een ziekelijke haat aan alles wat Duitsoh is. Mataja stelde hierop aan de oppositie de vraag, of zij het betoog van Lenthner afkeurde, waarop de socialisten storm achtig „neen" riepen. Toen Mataja de reden van Lenther onsmakelijk en oneer lijk noemde, werd er geweldig ge schreeuwd. Ramek, de bondskanselier, ging ter be scherming voor Mataja staan en trachtte Bauer, den sociaal-democratisohen leider, te kalmeeren. De socialisten riepen ech ter: Geen vergadering zonder excuses. De vergadering werd toen geschorst om de partijleiders de gelegenheid te geven, over het incident te spreken. ZIJ hebben zich, naar verluidt onbevoegd verklaard om een besluit te nemen en gezegd, dat het de taak is van de regeering, vast te stellen of zij zich solidair met Mataja ver klaart Een arbelderennlversltelt Volgens de Weensohe „Arbeiterzeltung" heeft het bestuur der Oostenrijksche boo.- dem. party besloten tot de oprichting van een arbeidersuniversiteit, welke reeds op 1 Januari tJ. zal worden geopend. BELGHL De gezonken Engelsche kruisen. Terwijl het wrak van de Vindictive, dat langen tijd de scheepvaart in de haven van Ostende belemmerde, onlangs door een Rotterdamaohe firma werd geborgen, is men, naar de oorrespondent van de N. R. Ott te Brussel meldt op verre na nog niet klaar met de slooping van de door de Engelschen op 23 April 1018 te Zee- brugge vrijwillig tot zinken gebrachte kruisers Intrepid, Iphigenia en Thetis. Ieder van deze schepen had een tonnen- maat van 3600 ton, een lengte van 01 M. 50 en een -breedte van 18 M. 33. De Salvage Section van de Brltschè Ingezonden Mededeellng. Heerenmodemagazfjnen Helder Schagen. door MURRAY HERBERT. In do afgeloopen week waren herai dingen overkomen, de zijn geest de den overloopen. Hij kon zich een standje in het Gouden Paradijs en dan nog een gevecht herinneren en dan nog wat ge worstel en weer een gevecht, en een slag. Het had hem niet veel -gebaat, dat hij zich van de bende van Wung Lo had weten te bevrijden, want in zijne over haaste vlucht was hij eene andere roo- versbende uit het East End in de handen geloopen, in een toestand, waarin hij noch zijn hoofd, noch zijne boenen meer tot zijne beschikking had, tot hij ten laat ste niets anders meer kon wensohen, dan zich op de harde steenen te laten vallen om nooit weer op te staan. Een sterk licht had hem verblind, toen hij een hoek omzwaaide, en, zich verbeeldende, dat daar weer een andere vervolger naderde, had Geoffrey Desmond zich weer willen verdedigen en diende een klaip toe vlak in het gezicht van den politieagent, die reeds op zijne verdachte verschij ning lette in dat zeer vroege morgenuur. „Naam?" had men hem gevraagd, om dien aan te teekenen op de lijst der be keurden in het bureau, en half dood van vermoeidheid en woede had hij achteloos geantwoord': „Topzeil Harry TopzeiL" Het was niet voor de eerste keer, dat Jack zoo'n gevalletje bij de hand had. „Onrechtmatige aanranding van de po litie. Dronken, natuurlijk," zelde een oude heer den volgenden morgen. „Zeven da gen." Jack stond op een hoek, waar trams voorbij klingelden en keek een weinig verstrooid om zich heen. Het vreemdste van al die wilde gedachten, die heim bin nen de gevangenismuren bestormd hadden was, dat hij boven alle elkander op het doek van zijne verbeelding verdringende beelden 2 personen steeds -moest opmer ken, die hij het meest van allen haatte, en dat waren Philip May en zijn voor malige vriend, Oherry Pluimmer. Den eerste had hij alleen maar vaag ge haat, eigenlijk niet eens goed wetende waarom, maar tegen Oherry gevoelde hij nu een haat, die zuivere walging was. Hij had geld gehad dat wist hij nog; hij had een hoop gewonnen. En het kon nie mand anders dan Oherry geweest zijn, die hem zijné winst, welke hij in het Pa radijs gemaakt had, ontstolen had. Geoffrey Desmond had al die zeven da gen zoo op dat idee zitten broeden, dat hij er nu van overtuigd' was, dat het de waarheid was. Staande op den -hoek van het trottoir, doorzocht 'hij al zijne zakken. Hij vond geen stuiver en gromde woest. Hoeveel was het ook weer, dat hij in het Paradijs gewonnen had? Een hoop geld, j« een heele stapel. En Oherry en zijn medeplichtigen hadden het hem ontfut seld. Wedier doelloos voortloopend, werd zijn aandacht -getrokken door 'het uithang bord van een pandhuis en bij sloop het nauwe steegje in, waarin een zijdeur daar van uitkwam. Hij -had een mooi vest aan öherry's eerste gave op den dag, waar op hij uit St Gaul ontslagen was. Het was een pracht van geribt fluweel en had iets meer dan een pond gekost. De be diende bood er vijf shillings voor en de klant griste het geld van de toonbank met een snauw. Toen hij weder op straat kwam, huiverde hij van koude. Vijf shillings, dat was een fortuin, dacht Jack, de uitgeworpene, toen hij eenige oogenbltkken later in het fijne eethuis, dat hij ontdekt had, -gezeten was. Het voedsel verwarmde en verkwikte hem. Hij had het nu lang zoo koud niet meer. Het was gemakkelijk een vuur in zijn binnenste te ontsteken, als iemand vijf shillings beaat en vol haat was. Met Oherry en diens heele verzinsel had hij afgedaan. Hij wilde Londen voor altijd vaarwel -zeggen. Hoewel het voedsel hem goed gedaan had en hij zich weder meer geschikt ge voelde, om den strijd van zijn vreemde leven opnieuw te -beginnen, was Geoffrey toch nog vrij verward, toen hij het res taurant verliet. Hij spande zich zeer in om zijne gedachten samen te trekken op de gebeurtenissen, die voor hem lagen gebeurtenissen, welke hij gevoelde, dat nu in aantocht moesten zijn, in meer of minder woeste opeenvolging. Maar in het eerst bevond hij dit volkomen onmogelijk en 'hij wandelde doelloos door de straten, waaraan geen einde scheen te zijn, niet kunnende besluiten, wat te doen of wel ken weg te volgen. Ten laatste was Geoffrey Desmond ech- zijn brein hing, was opgeklaard. Als door een verblindende straal was zijn brein op- helderd, toen hij- zich den slag weder be wust werd, welke een van die East End straatroovers hem gegeven had, nadat hy zich van de bende van Wung Lo had weten te bevrijden. Dol om zijn vrijheid te handhaven, was hy ook dezen bandie ten te machtig geweest en zij waren van hem afgekomen, doordat zy hem in een ouden stal gesmeten hadden. Geoffrey was tot zichzelf gekomen met bonzend hoofd en kloppend lichaam en zat met wildstarende oogen overeind, zich bewust van eene wetenschap, die hem in het be gin te veel toescheen om te kunnen ver dragen, Hy gaf een lulden schreeuw, waarvan hy zich echter volstrekt niet be wust was, voordat hij om zich heen be gon te zien en begon na te denken. Een lafhartige slag, een -paar maanden gele den, had hem in St. Gaul doen terecht ko men. Ben andere slag had zijn geheugen hersteld. Daar, in de kwalijk riekende, half ingevallen schuur, in 'het licht van die verblindende herinnering, had .hy, met een voor het vonpien van gezonde ge- dachtenoombinaties volkomen ongeschik- ten geest, die lieden teruggevonden, wier bestemmingen zoo nauw met de zyne ver bonden waren. Oherry, hield hy ziohzel:' voor, had geweten van zyn, Geoffrey*s, fortuin. Die laatste onderneming was alleen maar voor eene beweging van Oherry geweest om hem dat afhandig te -maken, maar nu kon hy hem uitlachen Oherry en die andere vijanden erby, die zich met 'hem verbeiden hadden. Hij wil de hen in de meeqjng laten, admiraliteit verplaatste de wrakken na den oorlog, sleepte ze buiten de vaargeul en -bracht ze op de plaats waar men ze thans nog steeds kan ontwaren. T>e Intre pid en de Iphigenia liggen aohter elkaar, parallel met den havenmuur, de Thetis 50 meter meer Noordwaarts in de richting Noord-Oost-Zuid-West Het sloopingswerk in October 1921 aan een Antwerpsche firma toegewezen, moést in October 1928 klaar zyn» dooh men had gerekend zonder de verzanding van de haven, welke het werk zoodanig belemmerde, dpt het ver- moedeiyk eerst over een paar jaren zal voltooid rijn. Uit de Intrepid heeft mon tot dusver reeds 1400 ton oud metaal op gehaald, uit de Iphigenia 1960 en uit de Thetis 518. De Belgische franc boven den Franschen. Voor het eerst sinds de eerste helft van 1921 is de koers van den- Belgischen franc te Amsterdam gisteren weder boven dien van don Franschen gestegen. De officieele noteering voor zicht Brussel bedroeg n.L 11.36, voor zicht Parijs 11.84. Een Engelsche duikboot-commandant die Hollandsch spreekt (By het ontbyt, dat op het stadhuis van Antwerpen aan den commandant en de officieren van het Engelsche onderzeeërs flottielje, welke Antwerpen bezoekt, werd aangeboden, werden de Belgische disoh- genooten, schrijft de Msb., niet weinig verrast toen een dor Engelsche duikboot- commandanten, luitenant Mayer, een tafel- speech in het Nederlandsoh afstak. Commandant Mayer hield gedurende tien -minuten in het zuiverste Neder- andsch voor de vuist weg een hulde-rede op Antwerpen, als zijnde de stad van ar beid en kunst. Luitenant Mayer verbaasde niet weinig de Belgen, waarby er enkelen waren, die geen woord Vlaamsch verstaan. Een gemeentebestuur op straat gezet Te Hervé (provincie Luik) is het ge meentebestuur by deurwaardersexploot uit de -lokalen gezet, waarin het gevestigd was, op grond dat het de huur niet 'be taald had. Dit is te pijnlijker, waar het stadje in 1914 gedeeiteiyk was verwoest en het raadhuis sindsdien- nog niet was her bouwd ter ontwaakt Da dikke nevel, die over winnen souden, die schooiers, die alsof zy zijne vrienden waren. En dan dan zou hy -binnen komen stappen en hen beschaamd zetten. Geoffrey Desmond ge loofde, dat hy alles duideiyk voor zich zag. Maar hy- wist nog niets van de voor waarde, aangaand© den tyd welke in het testament vervat was. Hij wist niet, dat hy zich juist nu moest voortspoeden naar het kantoor van den advocaat, daar de wijzers van de klok rusteloos het uur van twaalven naderden, het uur, waarop hy uiterlijk verschijnen moest om zyn for tuin op te eischen. In de eerste oogenblikken van zyn her steld geheugen -had hy een telefoontoe stel ontdekt in het kantoortje, dat bij de stallingen -behoord© en het was van daar uit geweest, dat hy zijn gefolterden angst kreet om hulp uitgezonden had naar St. Gaul. Een plotseling geraas had hem doen ontdekken dat zyn belagers teruggekeerd waren, en, met een wanhopig besluit om weg te komen, had hy den hoorn weder neergeworpen en was er van door ge gaan. Plotseling kroop eene schaduw van een glimlach over zyn gelaat. Hij wilde naar Barbara gaan, zyne vrouw, de vrouw, die hy verlaen had, en van wie hy nu wist, dat «y de verpleegster was, die hem zoo zorgvuldig geholpen had in het ziekenhuis. Ja, hy wilde haar opzoeken en -haar alles vertellen, alles verklaren. Zy zou naar hem luisteren en hem raad dat zij lué^even. dedeW^ (Wordt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldwsche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. WiliPli IfijJ Indiö p. ïeepowt f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad PlÊjiPl reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad roep. f 0,95, f 135, f 135, f 1.85 LoBee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. Licht op voor auto's on fietsen: Donderdag 15 Oct6.37 uur. voor vloeren en meubelen De heerlyke zuivere terv perftynwos van de Erdal rabriek te Amsterdam Brentfl Zonneglans en Dennengeur In Huls 86)

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1