dienst, dus op Zaterdagavond, 10 uur la ten beginnen. Voorts deelden de directies mede aan den algemeenen aandrang der bonden tot vast legging der loonen voor een langer tijd vak in zooverre tegemoet te komen, dat de loonen ten minste vier maanden onver anderd zullen gelden en de loonovereen- komst dus voor het eerst tegen 1 Maart 1926 kan worden opgezegd. De afgevaardigden van den Ned., Neu tralen en den Prot Bond namen met deze nadere verklaringen genoegen. De vertegenwoordigers van den Chr. Bond verklaarden, zich bereid aan hun or ganisaties te adviseeren eveneens de voor stellen der directie aan te nemen. In het vertrouwen, dat ook de Chr. Bond de arbeidsovereenkomst zal onderteeke nen, drukte de voorzitter er zijn voldoe ning over uit, dat door wederzydsche con cessies in deze moeilijke aangelegenheid eindelijk overeenstemming is bereikt. Besloten werd in de maand November over te gaan tot behandeling van de voor stellen der vakbonden tot herziening van de collectieve arbeidsovereenkomst, voor zoover deze door de thans beëindigde on derhandelingen niet bereids als afgedaan zijn te beschouwen. Posterijen en Telegrafie. Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt: Zondag keerde te 's-Gravenhage uit Parijs terug de directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, die nopens den stand van zaken op de Inter nationale Telegraafoonferentle het vol gende mededeelde^ Hoewel de conferentie nog niet la ge ëindigd en de sluiting eerst in den loop der volgende week tegemoet kan worden gezien, is toch met stelligheid te verwach ten, dat tot een vrij belangrijke verhoo ging der door het internationaal regle ment gestelde grenzen voor de Interna tionale tarieven zal worden besloten, on danks de daartegen vooral van Engelache en Nederlandsche zijde ingebrachte be zwaren. De Nederlandsche administratie is ln- tusschen niet voornemens om van de daardoor te verkrijgen bevoegdheid tot verhooging der tarieven ten volle gebruik te maken en zal er vermoedelijk in slagen om met de landen, waarmee een belang rijk telegrafisch verkeer 'bestaat, bijzon dere overeenkomsten te sluiten, die tot sterke beperking der verhooging zullen leiden. Met name ook voor het buiten- Europeesch verkeer zal de verhooging zoo gering mogelijk worden gemaakt. Bovendien zal een niet onbelangrijk deel van de hoogere opbrengst die de res- teerende verhooging teweeg zal brengen, besteed worden aan een verlaging van de tarieven der telegramadressen met circa 60 In de 'behandeling en tarifieering der code-telegrammen zal waarschijnlijk voor- loopig geen wijziging worden gebracht. Ten aanzien van de verhouding tus- ■chen de tarieven voor het radioverkeer en de draadtelegrafie Is nog geen beslis sing genomen. Hoewel de overige onderwerpen, die behandeld zijn, in sommige kringen even- keer belangstelling zullen wekken, staat hun belangrijkheid toch bij de bovenge noemde zoodanig achter, dat het niet ge wettigd schijnt dienaangaande thanw in bijzonderheden te treden. Bnitenlandsche Ingenieurs bij de Indische Staatsspoor. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Polak, betreffende het verlengen der con tracten van buitenlandsche ingenieurs bij de staatsspoor in Ned.-Indië, heeft de mi nister van koloniën geantwoord: Van verlenging door de Indische regee ring van de oontracten der bij den dienst der Staatsspoor- en Tramwegen in Neder- landsch-Indië geplaatste buitenlandsche ingenieurs in zoo algemeenen zin als uit het in de eerste vraag aangehaald berioht zou volgen, is bij mijn departement niets Wel lag het, blijkens uit Indlë ontvan gen beriohten, in de bedoeling der regee ring te trachten de oontracten van oen zevental buitenlandsche werktuigkundige Ingenieurs, die bij genoemden dienst lei dende funoties bekleeden, en op wier aan blijven, met het oog op de belangen van den dienst, veel prijs wordt gesteld, voor ten hoogste drie jaren te verlengen. Lui- dens die beriohten zou het, van een alge meen bedrijfsstandpunt beschouwd, be paaldelijk een fout zijn, deze uitstekende ervaren krachten na beëindiging van hun vijfjarig contract te laten gaan, aange zien zij voor het oogenblik niet kunnen worden vervangen en zeker niet door jonge niet geroutineerde ingenieurs. No pens het resultaat van de hierbedoelde po gingen staan mij nog geen gegevens ten Verder kan worden medegedeeld, dat, op. verzoek van de Indische regeering, van de jonge werktuigkundige ingenieurs, die van den Indischen dienst worden opge leid, doch na het behalen van hun inge nieursdiploma, wegens het destijds be staand overcompleet, van hun verbintenis werden ontheven, in den loop van dit jaar een negental voor den Indischen dienst is bestemd. TwenteRijnkanaal. Naar de „Res.bode" verneemt, zal inge volge de wet van 4 November 1919 het vol gend jaar worden begonnen met den aan leg van een scheepvaartkanaal van Twente naar den Boven Rijn met een scheepvaart verbinding naar den IJssel (Zutphen), als mede met een verbinding van het Zwarte ater bij Zwolle met den IJsseL lingen, alsmede het hoofdbestuur van de Nationale Arbeiders-organisatie opgehe ven, zoodat genoemde organisatie nu uit het kader der vakvereenigingen isverdwe- nen. De organisatie was Indertijd opgericht door enkele leden van het Verbond van Actualisten. Prov. riekenhulnen van Noord-HoUand. Door Gedeputeerde Staten is ingediend de begrooting voor de provinciale zieken huizen voor 1926. De tekorten, die de pro vincie imoet dekken zijn geraamd: zieken huis bij Santpoort 27.600 (voor 1925 was 402.200 toegestaan); ziekenhuis Duin en Bosch bij Castricum 418.621 (voor 1926 was 601.018 toegestaan); ziekenhuis te Medemblik 70.000 (voor 1926 was 81.000 toegestaan). Zwaartekrachtmeting op zee in een duik boot. Aan boord van Hr. Ms. onderzeeboot K XI, die heden van hier naar Neder- landsch Indië vertrok, maakt de inge nieur der rijkscommissie voor graadme ting en waterpassing dr. F, A. Venlng Meinesz de reis tot Port Said mede voor de uitvoering van slingerwaarnemingen in den Atlantischgn Oceaan en de Middel- landsche Zee, volgens de methode, die hij in 1923 heeft toegepast aan boord van Hr. Ms. onderzeeboot K 11, op reis naar Indië. Op verzoek van de rijksoommissie heeft dc minister van marine daarvoor toestem ming verleend. Na de mededeelingen van dr. Venlng Meinesz in de bijeenkomst der géodeten te Madrid in 1924 en de voordracht, die hij hield in de Meivergadering van dit jaar der Royal Geographical Society te Londen, bestaat er bij de beoefenaars der Géodeaie en der Geofysica in het buiten land zeer groote belangstelling voor zijn waarnemingen en tevens de meeste waar deering voor de medewerking, die de Ne derlandsche marine daarbij verleent Afsluiting der Zuiderzee. Een adres van de Overijselsche LandbouwmaatschappU Inzake de inpoldering van de Wieringer- meer. In verband met het ingediende wetsont werp inzake de afsluiting enz. der Zui derzee, heeft de Overijselsche Landbouw- inaatschappij een adres tot de Tweede Ka mer gericht. Bij het betreffende wetsont werp wordt voorgesteld tegelijk met het leggen van den afsluitdijk ook te begin nen met de drooglegging van één der vier geprojecteerde polders en wel met den N.W. polder of de Wieringermeer. Waar nu uit het rapport der commissie- Lovink zonneklaar is gebleken, aldus adressant, dat deze polder de minst ge schikte is, vooral wegens het zeer hooge zoutgehalte van het bodemvocht en de ge schiedenis van de indijking en droogleg ging van den Anna Paulownapolder en de Waard en Groet geleerd heeft, dat het bui tengewoon moeilijk en kostbaar is, derge lijke gronden in cultuur te brengen, moe ten de redenen die tot de zoo snelle in dijking van den N.W. polder leiden wel zeer overtuigend zijn. De memorie van toelichting behoorende bij het wetsont werp zegt dat de N. W. polder genomen wordt wijl voor deze de plannen gereed zijn en .wijl deze de kleinste is, waardoor de uitvoering met het oog op het mate riaal mogelijk is. Hiertegen is niet veel aan te voeren, hoewel het verwondering mag baren, dat de directie der Zuiderzee werken alleen al haar haar aandacht heeft gewijd aan den N. W. polder. Het gaat er dus om, of het gewenscht is tegelijk met de afsluiting met de inpol dering te beginnen. De adressant laat hierop een volmondig neen hooren. lo. zouden door de snellere droogma king de moerdijken veel zwaarder wor den en de kosten dus hooger, 2o. zal het verlies veranderen in een winst van 6 mil- lioen gulden als men wacht, zooals na der wordt uiteengezet, 8o. is de Wierin germeer voor het in oultuurbrengen het minst geschikt, en 4o. kan met den proef- polder geen voldoende ervaring worden verkregen, sleohts 2 a 8 jaar, terwijl min stens 8 noodig zijn. De redenen, die de regeering aanvoert om de afsluiting en drooglegging van den eersten polder tege lijk aan te vangen, leggen volgenB het bestuur der O. L. M. weinig gewioht in de schaal. De noodzakelijkheid om te voor zien in de behoefte aan cultuurgrond en werkverruiming kan ook worden verwe zenlijkt door kraohtlgen steun van de ont ginning van woeste gronden, en de derde reden, dat de N. W. polder met het oog op zijn ligging zoo geschikt is om de zioh daar vestigende kolonisten de gelegen heid te geven, te profiteeren van den hoog ontwikkelden landbouw in de aangrenzen de deelen van N.-H. en de zich daar be vindende markten, legt geenerlei gewicht in de schaal, zooals nader betoogd wordt. Het bestuur-der O. L. M. eindigt met er op aan te dringen de 12.6 millioen, die de regeering nu uit wil geven om de N.W. polder eenige jaren'eerder gereed te heb ben, beschikbaar te stellen voor de ontgin ning van daarvoor geschikte gronden. Het nuttige effect zal veel grooter zijn en bo vendien wordt voorkomen, dat onervaren met de bebouwing van de minst geschikte Zuiderzeepolder wordt begonnen. De telefoon-radio te 's-Gravenhage. Omtrent dit nieuwe instrument, dat binnenkort door de Haagsche gemeente telefoon zal -worden ingevoerd, verneemt de „Residentiebode'* nog de volgende bij- zonderheden. Wanneer een geabonneerde van de gemeentetelefoon dit toestel aan vraagt, krijgt hij naast zijn gewone toe- sel een klein radiotoestel, waaraan èn een koppeltoestel èn eem luidspreker kan ver bonden worden. Men is gebonden aan het program, dat de gemeentetelefoon op neemt en kan dus niet zelf zoeken. Wordt men opgebeld of .belt men zelf op, dan wordt het radioprogram onderbroken, dit geschiedt automatisch. Ofschoon de prijs van deze telefoonradio nog nader moet worden vastgesteld kan toch reeds mede gedeeld worden, dat de prijs van een jaar abonnement ongeveer 16 20 gulden zal bedragen, terwijl natuurlijk koptelefoon en luidspreker zelf aangeschaft moeten worden. Enkele autoriteiten hébben als proef reeds eenlgen tijd een toestel in hun woning en zijn over de zuiverheid van het gehooide bijzonder tevreden. Het zal in- tussohen nog wel eenlgen tijd duren voor men zioh abonnee ren kan, want de voor stellen tot invoering van deze telefoon- radio zijn zelfs nog niet bij de telefoon- ooaxumissie ingediend. reclasseering, gij die de bioscoop en de misdaad verbindtGij hebt den gulden veilig gesteld, gij hebt den post voor muziek-dramatische kunst pro memorie missies en groeien keurende naar elkan der toe. Zeldzaam schou-wepel voorwaarl muziek-dramatische kunst pro memorie op uw begrooting gezet! Wanneer hebt nnderwils In de electro gij de schilderijen onzer meesters in de Het onaerw j techniek op de lagere school, TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft Dinsdag een aanvang gemaakt met de behandeling der Bioscoopwet. Vooraf kwamen eenige andere punten aan de orde, n.1. een drie tal verzoeken van kamerleden om vragen aan de regeering te richten; deze be troffen 1. Van den heer Kleerekoper, aan de regeering, omtrent haar standpunt ten aanzien der voorzieningen die door den stormramp van 10 Augustus in ver schillende gemeenten noodig zijn gewor den; 2. van den heer Vliegen, aan den minister van financiën, voorzitter van den raad van ministers, betreffende de af graving van den St. Pietersberg in de gemeente Maastricht; 3. van den heer Lovink, aan den minister van buitenlandsche zaken, naar aanleiding van de onlangs door den Duit- schen Rijksdag aangenomen wijzigingen in de Tariefwet, waarbij ook in bijzondere mate de Nederlandsche belangen zijn betrokken. De Voorzitter stelt voor de ver zoeken toe te staan en de interpellatie- Vliegen toe te voegen aan de agenda der te bejiandeleu wetsontwerpen en de beide andere interpellaties te doen hou den op een nader te bepalen dag. Aldus besloten. Verder kwam aan de orde een wets ontwerp tot goedkeuring van een han delsverdrag met Hongarije. Hierbij be toogde de communist L. de Visser, dat hier met twee maten gemeten werd, aangezien de regeering wel dit verdrag wil accepteeren, daarentegen met de Rus sische sovjets geen verdrag wenschte aan te gaan. Terwijl toch Hongarije geen waarborg geeft en de Russische regeering wel. De heer Knottenbelt (v.b.) wijst op het dringend noodige eener regeling der internationale dubbele belasting, en de heer van Rappard (v.b.) op het niet-betalen der coupons van de Hon,- gaarsche staatsleeningen. Minister van Karnebeek, evenmin als de Kamer zelf, toonde erg veel belangstelling voor bet gesprokene, en de heer Noleni kwam tenslotte den Minister verzoeken naar den heer Knottenbelt te willen luis teren. Z.h.s. werd het wetsontwerp aangeno men. Bioscoopwet De besprekingen worden geopend door den beer Boon (v.b.), die kortelings de geschiedenis van dit wetsontwerp nagaat, dat voor de eerste maal op 1 Maart 1923 werd verworpen. Reeds op 1 April ver scheen een ontwerp, waarin met de be zwaren rekening was gehouden, in Sept. 1923 verscheen de derde editie; daarop rustte de zaak eenige jaren om thans weder in behandeling te komen. Spr. beeft tegen dit ontwerp drie bezwaren de keuring voor volwassenen, de keuring op geschiktheid voor personen tot 16 jaar en de mogelijkheid voor gemeente lijke nakeuring. In de laatste jaren heeft de bioscoop zich ontwikkeld tot een on schuldig en vaak leerzaam vermaak, en z]j, die er ongunstig over spreken, ko men er nimmer of bij hooge uitzondering. Spr. is er huiverig voor dezen eersten stap te doen. Hij iet verder zijn bezwa ren nader uiteen. De heer L i n g b e k (Herv. Ger. Staatspartij) heeft eens ln de bioscoop Lord Nelson's laatste Liefde gezien en vindt het een bedenkelijk teeken, dat het publiek zich in zulke geschiedenissen vermeit. Dit ontwerp is een poging tot christelijk regeerbeleid. De heer Kleerekoper (s. d.) her innert eraan, dat de s.d.a.p. bij de eerste behandeling van dit ontwerp haar stand punt bepaald heeft. De behoefte om op het gebied der bioscoop Iets te doen in het belang van de jeugd, is volstrekt niet in de eerste plaats gevoeld door de rechterzijde, Bij monde van den heer Vliegen heeft de s.d.a.p. dan ook uitgesproken, dat het haar aan het hart ging, haar medewer king aan de tot standkoming van het ontwerp niet te kunnen verleenen. De regeering heeft toen op de meest grie vende wyze getoond, dat zij geen pr\js stelde op samenwerking met de groepen der linkerzijde. Aan de bezwaren van protestantsch christelijke zijde werd tege moet gekomen, niet aan die der sociaal democraten. De s.d.a.p. en de vakbeweging zien in de bioscoop een middel om propaganda te maken en ontwikkeling te brengen.op afgelegen plaatsen. Waar dat zoo is, zouden zij toch wel mal zijn als zij aan de gemeentebesturen het middel in han den gaven om deze wijze van werken tegen te gaan. Wil men waken tegen slechte films, laat men dan de bioscoop van de parti culiere ondernemers afnemen en mooie bioscopen bouwen, waar goede films ver toond worden. Aan de zedelijkheid van nul komma nul hebben wij niets. Het is ook onjuist, dat de bioscopen zedenbederf in de band werken, want Nederland heeft een keur van christelijke burgemeesters, maar het is nog bijna niet voorgekomen dat een film werd afgekeurd op grond van art. 188. 6 W aar zijn uw maatregelen voor de dorpen gehangen waar gij de bioscoop verbiedt? Gij hebt den steun aan de volksuniversiteiten en de leeszalen pro memorie op uw begrooting gebracht I En het eerste wat gij doet nadat gij den gulden hebt veilig gesteld, is de bioscoop verbieden aan het kind. Moeten wij mee doen aan dit spul op het tooneel der wetgeving Verbodebepalingen zijn ons niets, wij willen positieven arbeid. Spr. roept de rechterzijde toe: doe eerst uw plicht, alvorens als censor morum op te treden. De beer B o m a n s (r.-k.) kan de bioscoop, die een gave Gods is, waardoor onze wetenschap wordt vermeerderd, niet ver achten. Er zijn films geweest, die spr. als mensoh beter gemaakt hebben. Het bestaansrecht van de bioscoop mag niet worden aangetast, maar indien ex cessen geweerd moeten worden, dan ge looft spr., dat het de plicht-van de wet gever is het openbaar belang te dienen en mogelijke schade van een overigens goed instituut af te wenden. De heer Kersten (st. ger. partij) ont wikkelt bezwaren tegen het ongenoegzame der voorgestelde regeling. Het gevaar der bioscoop is gaandeweg grooter geworden en de regeering is geroepen in te grijpen. Meer en meer wordt van de kerk en den godsdienst uitgetrokken, meer en meer wordt het ongeloof gezaaid in-de harten van jong en oud. Wil de regeering het bioscoopgevaar onderdrukken, dan zal slechts een remedie overblijven, n.1. dat zij de openbare bios coopvoorstellingen verbiedt. Spr. dient een motie van die strekking in. De heer Marchant (v.-d.) aebt de voorgestelde maatregelen te ingewikkeld en te uitgebreid. De keuring zal alleen deze beteekenis kunnen hebben, dat niet wordt toegelaten wat strijdig is met zedelijkheid of goede orde. De keuring is dus altijd negatief en kan niet positief zijn. Ook spr. pleit voor opneming van de gesplitste keuring en wenscht het verval len van de mogelijkheid, dat gemeente besturen voorwaarden kunnen stellen, omdat daardoor bet bedrijf onmogelijk gemaakt kan worden. De heer T i 1 a n u s (c.-h.) moet helaas constateeren, dat hetgeen aan ons volk in de bioscoop wordt voorgelegd, in het algemeen niet bijdraagt tot de zedelijke verheffing van het volk en de overheid is verplicht voor de openbare zedelijkheid te waken. De verdere behandeling wordt verdaagd tot Woensdag. Vergadering van Woensdag 14 Oct. De heer J. ter Laan (s.d.) vraagt verlof de regeering vragen te stellen over haar aalarispolitlek. Hierover zal nader worden beslist. Voortgezet wordt de beraadslaging over het ontwerp-bioscoopwet. Minister De Geer verdedigt het ont werp. De voorstelling, als zou aan keu ring voor volwassenen een controverse vastzitten, berust, meent spr., niet op historische feiten. Men late zich niet door politieke overwegingen tegen elkaar op stoken. De goede bioscoophouders zullen juist een wet als deze toejuichen. Op de motie-Kersten kan spreker niet ingaan. Het gaat niet tegen de bioscoop zelve, alleen tegen haar gevaren. Regeerln ga wijziging. Om misverstand te voorkomen wijzigt spr. art. 4 van het ontwerp, waardoor gemeentelijke voorschriften niet mogen betreffen bioscoop-voorstellingen, uitslui tend voor personen boven 18 jaar toe gankelijk. De heer Kleerekoper <s.-d.) repli ceert. De heer L. de Visser (oomm.)zegt, dat de zedelijke gevaren der bioscoop sterk verminderen. Maatschappelijke ge varen z(jn de motieven voor de regeering om in te grijpen. Men legt het bedrijf zoovepl moeilijk heden in den weg, dat het niet meer zal kunnen voortbestaan. Spr. wijst op Rus land, dat zeer veel doet voor de volks ontwikkeling. Overal vindt men op open bare pleinen ln Rusland de schoonste bioscoopvoorstellingen. Hier doet de regeering niets voor kunst, maar zij komt met schijnheilige maatregelen om ver meende zedelijke gevaren te bestrijden. De heer Boon (v.b.) wijst er in zijn repliek op, dat de rechterzijde de politiek in deze aangelegenheid' heeft gehaald. Was deze zaak geplaatst in het teeken van de bescherming der jeugd, wij hadden daartegen geen bezwaar gemaakt. De heer Heemskerk (a.r.) is van meening, dat het niet aangaat de bios coop zonder meer te verbieden. Er zijn goede en slechte boeken, men verbiedt de boeken toch niet omdat er slechte zijn Zoo is het ook met de bioscoop. Spr. is in 't algemeen een voorstander van het onderwerpde keuring kan zoo geschieden, dat zij preventief werkt. De heer Bomani (r.k.) is niet tevre den over de jongste wijziging van art. 4. Andere sprekers repliceeren, en ten slotte komt in stemming de motie-Kersten, die verworpen wordt met 86 tegen 2 stemmen. Bij art. 4 licht de heer Boon een amen dement toe en de heer van Aalten (v.d.) een ander, waarin de vergadering even wel blijft steken om hedenmiddag de beraadslagingen voort te zetten. Gaat dat Hen, gaat dat zien! "V olgens het verslag in het Handels blad (Ochtendblad van heden/ heeft minister de Geer, bij de beantwoording van de sprekers ln het Biosooop-ontwerp- debat, gezegd: Mannen en vrouwen van verschillende levensopvatting zitten ln de bioeeoop^om- De school in de plaats, waar tot duaver dat, wat onzen kinderen in het latere le ven van dienst la, wordt geleerd. Daar leeren zij lezen en schrijven. Daar tracht men onze jeugd bi] te brengen dat, wa. noodzakelijk is om haar geschikt te ma ken voor het maatschappelijk leven; het is dus heel verklaarbaar, dat wij ook di rect onzen blik naar de sohool hebben ge- W8nd« En onze gedachten verplaatsen ons naar een klasse, waar een zgn. natuur kundeles werd gegeven. Het was nu niet een kloK. na ruit de luobt v,<id wegge zogen, maar voor de klasoe stonden t wc& schoolbord- n. Op het één buig ren groot plaat, waarop een fabriek stond en op hot andere, waarop de onderwijzer schreef, lazen wij: „De elektrische centrale". De kinderen hadden op hun bank boekjes, die er net zoo uitzagen als de aardrijks- kundeboekjes, welke door den heer Van Balen zijn geschreven. Boekjes met plaat jes. En één van die plaatjes uit het boekje stelde precies hetzelfde voor als de plaat, die op het groote, zwarte bord hing. $n onze kinderen waren vol aandacht. Zij za gen hoe de kolen met schuiten naar de fa briek kwamen en daar op de roosters on der de vuren werden gebracht; zü zagen de groote stoomketels en de stoomleidln- gen, die den stoom naar een ander deel van de fabriek voerden. En de onderwij zer zei: „Jongens, jullie weet nu, hoe we in een electrische centrale stoom maken, den volgenden keer zullen we zien, hoe we dien stoom gebruiken om electriciteit te maken". „Hè, wat fijn!" Hoe waren ze toch aan dat leermateriaal gekomen? Wij vroegen het den onderwij zer, want we wisten, dat we in een tijd leefden, waarin de nooden van de schat kist groot waren en het aanschaffen van het leermateriaal niet zoo eenvoudig was. De onderwijzer vertelde, dat het leer materiaal gekocht was door de gemeente besturen, misschien wel uit de winsten, die zij met hun electriciteitsbedrijf had den gemaakt. Iedere lagere school had drie schoolplaten gekregen. Plaat 1: van kolen tot stoom; plaat 2i van stoom tot electriciteit; plaat 3: de voortgeleiding van de electriciteit Voorts ontving iedere school veertig boekjes, waarvan de tekst door den heer Van Balen, directeur der Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen te Amsterdam, belangeloos was geschreven. En de kosten voor iedere school waren maar 20.geweest en de gemeentebesturen hadden voor die ge ringe som een geweldigen steun verleend aan de opvoeding van onze jongens. De gedachte, die wij hierboven in beeld brachten, heeft ons ook geleid bij den op zet van onze paedagogische campagne. Het schoolboekje is in proefdruk gereed en voor belangstellenden op aanvrage ver krijgbaar. De schoolplaten zijn geteekend en worden gedrukt Wij hebben' gemeend eerst een propa- gandatocht met het leermateriaal te móe ten houden om alle autoriteiten in Neder land, die belang in ons werk stellen, met de films, de schoolplaten en het boekje, in kennis te brengen. Gaarne zullen wij daarbij critiek op ons werk ontvangen, zoodat de definitieve uitvoering zoo vol maakt mogelijk kan worden. Bovendien zullen wij indien na kennismaking met het leermateriaal de blijken van instemming vele zijn, ook gelegenheid hebben het leermateriaal voor den laagst mogelijken rijs beschikbaar te stellen. Voorloopig die prijs vastgesteld op 10.— per stel rle platen en 0.26 per boekje. van d (Wordt vervolgd.) UIT DE PERSL D© tjditalng bij d* Maria*. In de N. Rott. Ort ontwikkelt M(erens) uitvoering een aantal bezwaren tegen de splitsing der Marine. De schrijver komt tot de oonclusle dat de overwegende be zwaren tegen de regeeringsvoorstellen van drieërlei aard zfln, nl: lo. politidk wegens het overdragen van de defensie van Indië in handen van den minister van Koloniën, die met de civiele zaken zooveel te doen heeft, dat hij ln de fensie-zaken nooit eenige leiding* zal ver mogen te geven, terwijl de aangelegenheid niet van zuiver kolonialen aard maar van algemeen Staatsbelang is; 2o. organisatorisch, daar het een on juiste organisatie is, wanneer van de ma ritieme krachten niet in Europeesoh zoo wel als in Overzeesoh Nederland gebruik kan worden gemaakt. Men heeft de ma rine in Nederland wel een aanhangsel, een verlengstuk van het leger hier te lande genoemd en dit is niet onjuist, maar de marine moet ook nog wat anders zijn en in veel hooger mate, n.1. een verlengstuk van de Indische marine, een reserve, zoo wel voor personeel, als voor materieel en een opleidingsinstituut voo'r een groot deel van het personeel; 8o. financieel wegens de veel hoogere kosten, die aan een splitsing verbonden moeten zijn, wanneer men deze beziet van gemeenschappelijk; standpunt uit. Overeenkomstige bezwaren, hoewel an ders genuanceerd, bestaan tegen de totale scheiding van de Nederlandsche en Indi sche legers, maar ze worden niet gevoeld, zelfs ontkend omdat men aan dien ver keerden toestand is gewend geraakt Er is maar één middel om die bezwaren te ondervangen en aan de totale weer macht voor een minimum van kosten een maximum rendement te geven n.1. door de geheele marine met de beide legere onder éénhoofdig beheer te brengen; dan kan het imperiale belang van onze weerbaar held het beat worden verzorgd. In de pereoneele unie, die thana is ge- Verhooging der int telegram tarieven; voor Nederland echter zoo gering mogelijk. De Aetualiaten. Volgens JDe R«b." sljn thans alle nfdee- door J. TEDERS. II. De leerstof voor kinderen

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6