Herman Nypels' Wollen Hearan- tn lancanstmian, Flanel Overbamden, Slobkousen, wollen en gemengd wollen Ondergoederen, Gevatte Koude Sanapirin 8e moord op den makelaar Busch. C. VAN TRI ET groote sorteering STOFFEN De Berltjnsche bakkers. Spoorwegongeluk. De burgeroorlog. Een kanonnade. De overstroomingen. VEREENIG DE STATEN. Naar Reuter uit San Diego, in den staat Californië, meldt ln de Amerikaan- sohe duikboot no. 26 nauwelijks aan een ramp ontsnapt Het scheelde ongeveer niets of zij werd, toen zij, na onder water manoeuvres te hebben uitgevoerd, op dook, in den grond geboord door een znijnveger. De duikboot verloor haar pe riscoop, docht maakte 'geen water. Van den mljnveger waren tal van huldplaten Ingedeukt. Beide vaartuigen konden ech ter zonder verder ongeval de haveif be reiken. 1 mlllloen auto's per Jaar. Ingezonden Mededeellng. Wereldscheepvaart, Vliegongelukken. Ingezonden Mededeellng. ,2G ONTVANGEN voor het WINTERSEIZOEN. IngwwMdea mededwflaf. Heeren-ModemapazIJnen. den oorlog zijn gebleven, gearresteerd. Zij zouden tot een groot-scheepadh spion- nagecorps in Rusland behooren. DUITSCHLAND. De Berlljnsohe politie heeft onver wachts bezoek gebracht aan ruim 2000 bakkers. 650 hunner hebben de bepalin gen met betrekking tot het gewicht van het brood overtreden. De 40 gram brood jes wogen slechts 26 gram en het brood dat 1460 gram moest wegen woog slechts 1100 gram, dus 360 gram minder. De 660 bakkers zullen zich voor den rechter heb ben te verantwoorden. BELGIE. Nog steeds krljgsraadvonnissen. De krijgsraad der provincies Antwer pen en Limburg heeft, naar men ons uit •Brussel meldt, (generaal van Beseier, die in September en October 1924 de vesting Antwerpen 'belegerde, doch thans niet meer tot de levenden behoort, tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het in hrand steken, op zijn bevel, zonder eenlge militaire noodzakelijkheid, van een deel der gemeente Heffen. Dezelfde krijgsraad veroordeelde kolo nel Wasir, van het 80e regiment Duitsche Infanterie, tot de doodstraf, omdat 'hij, te Bllsen, ln -Augustus 1914, negen huizen heeft doen platbranden en hevel heeft ge geven een onschuldig inwoner dood te schieten. HONGARIJE. Zelfmoordepidemie. Hst aantal zelfmoorden te Boedapest noemt ioo atc-rk toe, dat men reeds eeni- gon tijd van een epidemie spreekt. Deze week pleegden in twee achtereenvolgende nachten 20 personen zelfmoord. RUSLAND. De haven van Archangel. Volgens de Prawda heersohe er dit jaar in de haven van Archangel een buitenge wone levendigheid. Begin October lagen in de haven ruim 80 buitenlandoche sche pen, waaronder 6 Nederlandsche. Dit ls een record-cijfer. Deze buitengewone le vendigheid is in de eerste plaats een ge volg van den intensieven houtultvoer. BRITS OH-EVD IE. Ruim honderd mijl ten Noorden van Calcutta is een posttrein naar Benares op een goederentrein geloopen, tengevolge waarvan drie wagons werden lneerge- drukt. Volgens de eerste berichten zijn er 12 dooden en 80 gewonden. CHINA. De burgeroorlog ln China staat nu naar het schijnt toch werkelijk weer op het punt van uitbreken. Naar het R. C. bureau uit Londen meldt, bevat de Times daarover het volgende telegram uit Sjanghai: „De vijandelijkheden tegen Tsjangtsolln zullen binnen enkele dagen beginnen. Dit valt af te leiden uit de drukke troe penbewegingen van de gecombineerde strijdkrachten, die de tegenstanders zijn van Tsjang. Generaal Soen-sjoean fang, een landgenoot van Woe-pei-foe, heeft zijn troepenmacht saamgetrokken op 80 mijl van Sjanghai. Daardoor zijn alle troe pen van Tsjangtsolln genoodzaakt gewor den, héden Sjanghai te ontruimen. Deze aftrekkende troepen van Tsjangtsolln ne men hun weg langs den spoorweg van Sjanghai naar Nanking en laten Sjanghai onverdedigd achter." De British United Press meldt, dat 10,000 man troepen van Tajeklang heden Sjanghai zijn binnen gerukt, -zonder dat er een schot werd gelost. De troepen van Fengtien hadden de stad verlaten, met uitzondering van twee regimenten, die gevangen werden genomen en ontwapend. De troepen van Tsjekiang beheersohen thans het gebied rondom de buitenland- sche koloni» volkomen. De politie-reser- ves zij gemobiliseerd en de straten met prikkeldraad versperd. Tsingtao, 16 Oct. Men heeft gisteren geweldig in angst gezeten, omdat twee kanonneerbooten de stad zijn gaan be schieten, aangezien de bemanning niet betaald was. De militaire autoriteiten heb ben de overgave van de kanonneerbooten g Placht. De onderhandelingen zijn nog gaande. Peking, 16 October. Uit het onderzoek van deskundigen is nu gebleken, dat het waartohljnlljk is, dat de halve Gele Rivier den heelen winter het omliggende land zal blijven overstroomen. Een deel van het overtollige water zal ten slotte naar de oorspronkelijke rivier terugvloeien en de rest, het land overstroomend, vloeien ln de richting van het groote kanaal. De laatste berichten zeggen, dat er ln oen anke district 80,000 menéaheu dak loos aün. Aanvaring met een duikboot Naar uit New York wordt gemeld, ver wacht men in Wallsrtreet, dat de General Motors Ca weder een ertra dividend, wel licht van 2 zal declareeren. September was de bedrijvigste maand in de geschie denis der maatschappij; de productie be woog zioh op een basis van een mlllioen personen-auto's per jaar. De Eemdljk gestrand. Volgens een telegram uit Seattle, het Nederlandsche stoomschip Eemdijk, Van de Holland-Amerika-lijn, op weg van de Pacifickust naar Rotterdam, bij de Race Rocks gestrand. Het schip verkeerde in ernstige positie. De voorpiek stond vol water. Een bergingstoomer verleent as sistent]»- I >e Eemdijk was verzekerd voor 1.100.9c o. Uit Londen wordt aan de Telegr. ge meld: Lloyds meldt, dat 'het sa „Eemdijk", dat, zooals gemeld is, op Bentinck Island aan den .grond liep, op ongelijken rots achtige n 'bodem ligt, blootgesteld aan den Oostenwind. De waterdichte ruimte No. 1 in het voorschip is tot het zee-nieveau. onder water. De overige ruimten zijn droog. Pompen zijn in het werk gesteld, en men tracht nu het schip vlot te krijgen. Indien hét weer gunstig blijft, verwacht iqen daarin spoedig te zullen slagen Wanneer deze pogingen echter geen suc ces hebben, zal een gedeelte van de cargo worden overgeladen. Gemeld wordt nog, dat de positie van de „Eemdijk'' overeenkomt met die van het Engelsche schip, de „Siberian Prinoe dat op 30 Juli 1923 op Bentinck Island is vastgeloopen en 14 Augustus d.a.v. zwaar beschadigd werd vlot gemaakt. Kies- en Aaugezichtspijn, Influenza. Rhi-niuatii-k. verdrijft mén öocr de genezende, pijnstillende werking van Buisje 75 ct. (MiJnhardt) wereldhandel en wereldtonnage. /Derhalve wordt daarin o. m. het voorstel gedaan, dat elke reederij ca. 22 van hare tonnage voor den duur van een jaar jak de markt zal terugtrekken; dat alk schepen, na 25 jaar oud te zijn geworden, zullen moeten, worden gesloopt, en dat door een Algemeene Ree- dersorganisatie basis-vrachtkoersen worden vastgesteld voor alle soorten vrachten. Het sloopersbedrijf. - Onder den invloed van de voortgaande moderniseering der wereldvloot behoeft het niet te verwonderen aldus de schrijver dat het sloopbedrijf een grooten omvang heeft aangenomen. Volgens de onlangs ver schenen statistieken van het Lloyd's Regis ter werden in 1924 door alle oorzaken te zamen 1016 schepen van minstens 100 br. ton met 1.857.679 ton uit de'wereldvloot verwijderd, waarvan 777 stoom- en motor schepen met 1.614.662 ton en 239 zeilsche pen met 243.017 ton; in totaal 140.900 ton meer dan in 1923. In deze cijfers, namen de natuurlijke oorzaken, als stranding, brand, vermissing, slech'ts een ondergeschikte plaats in met 531."545 ton. Niet minder dan 1.326.134 ton^werd aan den slooper over gegeven of afgekeurd, zijnde het hoogste cijfer, ooit in een jaar bereikt. In het „Alg. Hbl." geeft C. H. K. B. een overzicht van de positie der wenejd- scheepvaart, waaraan wij het volgende ont kenen: De afgemeene positie der scheepvaart laat nog alles tè wenschen over. Wel is de gestadige afbrokkaling der vrachtkoersen 'in de eerste helft van dit jaar in Juli ge stuit en konden Aug. en Sept. dooreenge- nomen op een verdere verbetering wijzen, maar de vraag naar scheepsruimte beweegt zich toch ver beneden den omvang van nor male jaren tegen de intrede van den herfst. Zooals 'de toestand zich thans laat aanzien, schijnt hetshaast hopeloos in den loop. van dit laar nog opleving van beteekenis te ver wachten; vooral omdat de positie van het scheepvaartbedrijf grootendeels afhangt van den omvang der graanvaart. Doordat in Europa de graanoogsten Vrij- wel algemeen gunstig uitvielen en ook Rus land weder exporteert, bleef slechts Canada over, welk land een belangrijk export sur plus heeft en dat de laatste weken van het scheepvat rts» izoen op de St. Lauren^e moet benutten. Daar hebben thans vrij levendige bevrachtingen naar Europa plaats. Maar de 1 wereldvraag naar scheepsruimte is niet van dien aard, dat de vrachfkoersen zich van beteekenis kunnen opheffen van het laag gezonken peil. Het laag blijven der koersen is niet alleen te wijten aan het bestaande teveel aan scheepsruimte op de wereldmarkt, maar wordt tevens in de hand gewerkt door de moderniseeririg, die de handelsvloot onder gaat, vooral in den vorm van motorbooten. De ondervinding heefu reeds voldoende ge leerd, dat de moderne motorbooten tot la- §ere cijfers vrachten kunnen acdepteeren an de stoomschepen, alvorens zonder winst te moeten varen. Hierbij komt nog, dat deze motorbooten overwcgeiid in het lijnbedrijf zijn geplaatst, hetwelk altijd nog weer tot lagere cijfers partijladingen kan aannemen dan voor volle ladingen wordt vereischt, en dat thans een veel grooter aan kei heeft in de algemeene vrachtvaart dan het geval was vóór den oorlog. Dt opgelegde schepen. De schrijver wijdt voorts, een beschou wing aan de opgelegde schepen. Uit publi caties van het Dep. v. Handel van de Ver! Sfaten blijkt, dat de over de geheele wereld opgelegde tonnage in het eerste halfjaar 1925 is vermeerderd van 5.780.000 bruto ton op 1 Januari tot 6.753.000 ton op 'i Juli. De grootste toeneming in het opleggen van tonnages vond plaats in Engeland; op 1 Juli tegenover 1 Januari eene vermeerde ring van 60 pet. Voor Nederland zijn deze cijfers: Jan. 1925 65.000 ton, Juli 1925 180.000. ton. Aangenomen mag worden, dat onder de 6.753.000 ton opgelegde tonnage zich drie millioen ton bevinden van verouderde sche pen, die niet tneer in de vaart zullen komen. De tot tiusver uit de markt genomen ton nages werden alle uit eigen beweging door de reederiien oralegd; niet op aanwijzin gen van de Baltic and White Sea Confe rence, noch volgens een daartoe gedaan voorstel van Italiaansche zijde. Dat verplichte oplegging veel voorstan ders vindt en de moeilijkheid in hoofdzaak betreft de beantwoording der vraag op wel ke wijze 'Ie lasten zoo billijk mogelijk over alk reederijen kunnen worden verdeeld, toont ons ten schema, thans van Duitsche zijde opgesteld. Dit schema gaat uit van de stelling, dat ongevngr sa der wereldvloot sou moeten worden opgelegd om een eenigs- uns gezonde verhouding te krijgeni tusschen LUCHTVAART. Luchtschip en vliegtuig. De R 83 ate moederschip. Een geslaagde proefneming. De Britsche draadlooze dienst meldt: Donderdag heeft onder gunstige weera% omstandigheden de eerste proefneming plaats gehad met het in de lucht loslaten van een vliegtuig door het luchtschip R 83. Het vliegtuig, een kleine ééndekker, was onder de R. 83 vastgemaakt door middel vap een speciaal apparaat. Het vliegtuig was er onder vastgemaakt, ter wijl de R. 33 aan haar meermast te Pul ham vastlag. Kort na acht uur vertrok de R. 33, het vliegtuig meevoerende. Het is de eerste keer, dat in Engeland een bestuurbaar luchtschip als moederschip voor een aero- plaan fungeert. En het experiment had derhalve zeer veel belangstelling. De R 83 steeg regelmatig booger tot, na omstreeks een kwartier, de eendekker zich van het trapéze-vormig apparaat, waaraan hij hing, losmaakte en wegvloog. Nadat het vliegtuig om de R 88 heen- gemanoeuvreerd had beproefde het zich weer aan het luchtschip vast te maken. Bij de pogingen daartoe kreeg het vlieg tuig lichte averij, waarom de vlieger be sloot te landën. Nader wordt gemeld: De machine, die zich heden van de R. "88 losmaakte, werd bestuurd door den es kaderchef De Halg, die het belangrijke en gevaarlijke werk heeft, alle nieuwe machinetypes te beproeven. De terugkeer van Haig naar het lucht schip deed de menigte van schrik ver stijven. Hij vloog ln evenwijdige riohting naast het luchtschip en regelde zijn snel heid naar die van de R. 88. Toen richtte hij zich naar de trapeze, opgehangen aan het luchtschip. De menigte beneden wachtte in angstige spanning. Zijn pogin gen om de trapeze te pakken schenen de meest sensationeele en volmaakste staal tjes van aorobatenkunat. Ten laatste werd gezien, dat Haig geslaagd waa-en dat de bevestigingen aan zijn machine hadden gepakt. Daar echter kwam een moeilijk oogenbllk. Een deel der maohine vloog weg en het leek of men een ernstig ge kraak hoorde. Onmiddellijk echter richt te de machine zich. In plaats van te blij ven waar 't was, werd het vliegtuig weer losgemaakt en gleed naar den grond. Toen werd het duidelijk. De schroef was be schadigd. De beschadiging had plaats toen de machine zioh juist had vaatge- maakt, doordat de propeller tegen een der steundraden sloeg. demonstratie dlgheid van maarschalk Tsjangtsolln ge houden zijn twee vliegtuigen tegen elkaar aangevlogen en gevallen. Twee Engelsahe vliegtuigen zijn giste ren boven het vliegveld te Hendon op elkaar gevlogen. Beide machines stortten neer en de 'bestuurders werden dood op genomen. Een van hen was de bekende piloot Ballantlne. Ongeveer tezelfder tijd moest een Franioh vliegtuig, komende van Parijs, een noodlanding doen 'bij Tunbrldge Wells ln Kent. Bij het landen raakte een der vleugels den grond, het toestel sloeg om en de drie passagiers werden vrij ern stig gewond. De 'bestuurder kreeg slechts eenlge sahrammen. Een later bericht meld, dat een der drie gewonde passagiers, een Fransche dame, tijdens het vervoer naar het ziekenhuis ls overleden. Ben der belde andere gewon den ls de Amerikaansdie autofabrikant Josef Bulck, maar xijn wonden zijn min der ernstig. de), gepleegd op den majcelaar Busch op 22 October 1915, in het perceel 23—35 aan den Overtoom in Amsterdam. Voortgeset getuigenverhoor. Het O. M. heeft nog eenige nieuwe getui gen gedagvaard; in de eerste plaats de we duwe van den verslagene. Deze verklaart, na de verdwijning van haar man haar zwager te hebben geraad pleegd, omdat ze gehoord had, dat haar man nog f 2000 van M. te vorderen had. Deze heeft zich toen tot M. gewend, maar M. zeide, het geld niet te kunnen betalen, om dat, als Busch terug zou komèn, hij hem het vcclle bedrag zou moeten betalen, omdat Busch de accepten bij zich had. Getuige is toen in de veronderstelling geraakt, dat haar echtgenoot naar Amerika nas gegaan en nog wel eens terug zou komen. Van M. heeft getuige of hebben de kinderen nopit een cent ondersteuning gehajd. Op vragen van den verdediger deelde ge tuige verder mee, dat indertijd een kindje, geboren uit haar huwelijk met Busch, zeer jong gestorven is, get. meent van stuipen. .Een dochter is na de verdwijning van haar vader in 1916 zenuwziek geworden; zij is in het Wilhelminagasthuis in observatie, en daarna in een andere inrichting verpleegd geweest, thans is zij weer thuis, maar nog geenszins hersteld. Zij heeft zich de ge schiedenis met haar vader zoodanig aange- trokten, dat getuige nog geen krant in huis durtt te nemen. De president maakt beklaagde er daarna opmertczaam op, dat hij heeft meegedeeld, in Augustus 1915 aan Busch te hebben be» taald f 1225, zijnde een deel van diens vor dering op hem. In dien tijd verkeerde bekl. in staat van faillissement, waar zou bekl. dan dat geld vandaan hebben gehaald? Bekl. antwoordt, die 1225 in termijnen te hebben betaald. Later kreeg hij Weer de beschikking over wat geld door den verkoop van materialen. Gehoord is vervolgens dr. Bolten, uit Den Haag, die een brief aan mr. Levy heeft geschreven, waarin hij als zijn meening te kennen geeft, dat B. door den halsgreep van M., zooals deze zegt dien te hebben uitge voerd, bij Busch geen hartstilstand kan zijn veroorzaakt. Een dergelijke greep kan alleen bewusteloosheid tengevolge' hebben. Wat M. bij Busch heeft gedaan, kan bij een gezond man niet den do^d tengevolge hebben. Het feit, dat Busch aan een zekere ziekte heeft geleden, verandert den toestand echter sterk. Temeër, waar algeheele genezing van deze ziekte zelfs na toepassing van de nieuwste géneesmiddelen nooit plaats vindt in dien zin, dat recidive uitgesloten is. In het onderhavige 'geval acht deze deskundige het dus zeer wel mogelijk, dat Busch ten gevolge van den greep in den nek plotseling doodgebleven is. Daarna wordt opriieu^ voorgeroepen de getuige De K. De president maakt hem er op opmerk zaam, dat deze zaak reeds een grooten om vang heeft aangenomen, en dat het laatste woord er nog niet in is gesproken. Ik ver onderstel, aldus de president* dat hier nog meer zaken aan het licht zullen komen. Daarom dring ik er 'nog eens bij u op aan, dat u niets dan de waarheid zult zeggen. Is het waar, dat u den kuil in de garage eerst op Zaterdag hebt gegraven? Is dat niet eerder gebéurd? Was het niet des nachts of reëds des Vrijdags? Get. De K.: Ik weet niet beter, óf het was op Zaterdag. Pres»; U hebt gezegd, den kuil op Zater dag te hebben gegraven, omdat u van an deren gehoord had. dat het op Zaterdag was gebeurd. Get. De K.Zoo is het, ik weet het ook niet meer zeker. Pres.: Is het waar, dat u achter het ge- Heim gekomen bent op de wijze, waarop ge het verklaard hebt? Is dat inderdaad tot u doorgedrongen, floordat u beklaagde eèns in gedachten verzonken op de plaats zaagt staan, waar ge indertijd den kuil gegraven hebt, en hij een oogenblik later begon te schreeuwen en met de armen te zwaaien? Get. De K.: Zoo is het gegaan. Pres.: Waarom zeide u aan den rechter commissaris: ik was bang voor M.P Get. De K.: Dat zou iedereen geweest zijn. Na het rooken'van een sigaar van M. ben ik eens een geheelen dag ziek geweest. Het is ook wel mogelijk, dat het de angst geweest is. Den volgenden dag heb ik er M. over gesproken, dat ik dacht, dat deze sigaar vergiftigd was. Toen heeft hij ge zegd, op zijn gewone huichelachtige manier: o, hoe leun je nu zoo iets van me denken? En daarop heb ik gezegd: denk er om, Vliegtuigramp ln Moekdsn. Moekden, 16 October. BIJ een vliegtuig-, ,»eman^ he«ft een verzegelden brief van me, smonstratle te Moekden, ln tegenwoor- ,'n staat- ^eze Gisteren heeft de Rechtbank te Amster dam de behandeling hervat van de zaak tegen den 43-»jarigen aannemer M. M., be schuldigd van moord (subs. doodslag, ge weldpleging, den dood tengevolge hebben- brief gaat open, als ik eens op een rare ma nier aan mijn eind kom. En zoo meende ik hem in mijn macht te hebben, want ik was wei degelijk bang voor hem. Ik ben ook eens bijna in den lichtkoker getuimeld. Ik wil niet zeggen, dat het het werk van M. is ge weest, maar bang was ik voor hem. De verdediger, mr. Levy: Ik heb zeer sterk den indruk, dat u van hetzelfde oogen blik af, dat u hoorde van de vermissing van Busch, het vermoeiden hebt gehad, dat die kuil heeft moeten dienen voor het lijk van Busch. En dat ge toen gedacht hebt: laat ik het voor me houden, dan heb ik een wapen in de hand, als de baas me weer eens niet betaalt. Getuige De K.: Daarvan is geen sprake. De verdediger: Wat dacht je dan wel van den kuil? Je moet toch een gedachte hebben gehad. Getuige De K.: Ik heb er geen gedachte bij gehad. Verdediger: Heb je hem ook niet ge vraagd, waarvoor die kuil moest dienen? Get. De K.: Zoo iets vraagt een werk man toch nooit! Dan zou de patroon gauw zeggen: wat een vervelende klier is dat, en dan zou je er gauw uit liggen. De verdediger brengt daarna weer ter sprake de confrontatie van M. met dezen getuige voor den rechter-commissaris. Ik wil aannemen, aldus de verdediger, dat ge aan den dood van Busch niet schuldig zijt Get. De K.: Dat zal mij een zorg zijn! Verdediger: Toen u het kabinet van den rechter-commissaris binnen kwaamt, en de verdachte daar zat, heeft deze immers ge- Concurreerende prijzen. Vraagt stalen. roepen: je kunt nu de hecle waarheid zeg gen, ik heb alles bekend. Maar je kunt nu mijn straf verlichten of verzwaren. Beken jij nu, dat je 3000 van mij gehad hebt van het geld van Busch?" Get. De K.: Dat heeft hij gezegd. Bekl. blijft het ontkennen. President: Het staat in het proces-ver baal van den inspecteur Van Slobbe, die erbij was. Bekl.: Mijnheer Van Slobbe verklaart zooveel dat onwaar is. President: U moet u wat matigen. Het zijn ambtseedige verklaringen. Tot getuige De K.: Waarom denkt u, dat M. niet de waarheid spreekt? Get. De K.: Omdat ik nooit een rooie cent gehad heb. Get. De K. wendt zich dan tot bekl. en zegt: Je vertelt nu, dat je ge nade van God gekregen hebt voor je mis daad, of, als het een ongeluk is geweest, dat Busch is doodgegaan, déérvoor. En nu ga je er een nieuwe misdaad bovenop sta pelen. Nu help je mijn vrouw en mij naar de verdoemenis! Mijn naam is weg hier in Amsterdam, ik kan geen baas meer krijgen! En je wilt mij met alle geweld in de gevan genis hebben. Verdediger: Waarom denkt get. De K., dat M. hem in de gevangenis wil helpen? Voor welk feit? Get. De K.: Hij zegt immers, dat ik zoo veel geld van hem heb gesleept? Altijd maar weer meer! Wat ben ik dan, roept get. sarkastisch uit, een stommeling, dat ik er niet stil van ben gaan leven! Verdediger: Ja, maar voor welk feit zou beklaagde u in de gevangenis willen hebben? President (ongeduldig): Voor chantage en heling. Deze man kent toch het wetboek van strafrecht niet uit zijn hoofdI Daarna wordt opnieuw de getuige Eeltjes voorgeroepen. De president zegt hem, dat hij niet bang behoeft te zijn om op vroeger afgelegde verklaringen terug te komen en vraagt hem nogmaals of hij niet mede heeft geholpen aan het graven van den kuil. Eeltjes blijft het ontkennen. Hij had dien Zaterdag ander werk. President: Maar kan de kuil niet op Vrij dag zijn gegraven? Get. Eeltjes: Ik kan het niet zeggen. Get. De Kort: Hij bezweert bij zijn vrouw en kinderen, dat hij niet geholpen heeft. Ik doe zoo iets niet, maar zijn broer is toch ook een geloovig mensch en die zal de waarheid wel spreken. Laat de rechtbank dan dien broer hooren, die was daar ook bij. Bekl. herinnert zich wel, daJ hij Eeltjes mede opdracht heeft gegeven om den kuil te graven; niet echter, dat hij Eeltjes heeft zien graven. Get. Janssen heeft den makelaar op den dag van diens verdwijning te Rotterdam ontmoet met Claassen en Loretto. Hij was bijna altijd in geielschap van deze heeren. Getuige heeft toen met hem in de wacht kamer een onderhoud gehad over zaken. De beide anderen hielden zich toen afzijdig, wat getuige wel wat verwonderde, omdat ze altijd als parasieten aan hem hingen. In den loop van het gesprek heeft Busch zijn portefeuille uit zijn zak gehaald en(gezegd: ik kan f 60.000 contant betalen En hij liet zien, dat hij een groot pak bankbiljetten in ziin portefeuille had, hetwelk getuige wel op 60.000 schatte. Na aflc afloop van dit gesprek is Busch met Ciaassen en Loretto in den trein gegaan. Hij zeide, dat hij naar Amsterdam ging. Den volgenden dag had getuige Busch naar aanleiding van bovenbedoeld gesprek weer noodig, omdat er besloten was tot een af faire. Getuige heeft den volgenden dag Claassen naar Busch gevraagd, maar deze antwoordde lachend: die zal wel met een meid naar Amerika zijn. Getuige Pot is met Busch in gezelschap geweest te Rotterdam op den dag van diens verdwijning. Tot Voorburg heeft hij des avonds met hem gereisd in de richting Am sterdam. Deze getuige verklaart, dat Busch toen veel geld bij zich had; zeker meer dan f 40.000. De president tot beklaagde: Het komt nu toch wel vast te staan, dat Busch dui zenden en duizenden guldens bij zich had. Waar is dit geld gebleven? Bekl.: Ik neb niet meer dan f 5000 i f 6000 genomen: President: Dat u niet meer gehad hebt, is mogelijk, maar waar is de rest gebleven? U hoort de verklaringen van de getuigen en kunt uw conclusie er uit trekken. De gescheiden vrouw van Loretto zegt, dat deze in 1916 naar Amerika is gegaan. Zij was bekend met alle zakenvrienden van haar man. Ze hoorde na de verdwijning van Busch voor het eerst hiervan van haar man en deze zeide, dat hij wel naar het buiten land zou zijn gegaan. De president deelt mee, dat na de pauze drie getuigen op verzoek van bekl. in ge sloten zitting gehoord zullen worden. Het publiek moest hierachter niets geheimzin nigs zoeken: een dier getuigen is een vrouw, die bekl. wel eens aangehaald heeft en wier naam bekl. liever niet bekend wil hebben. Daarna is gepauzeerd. Na de pauze noort de rechtbank een par ticulier, die aan den verdediger een brief heeft geschreven, waarin hij mededeelt, dat hij ongeveer 25 jaar geleden een vriend, stoeiend, nogal stevig in den nek heeft ge grepen, waarop deze slap werd, een lijk kleur kreeg en zijn oogen verstarden. Ge tuige heeft den man heen en weer geschud, deze kwam daarop bij, maar wist heelemaal niet, dat hij eenige oogenhlikken buiten westen was geweest. De gewezen commissaris van politie te Soerabaja heeft ook een brief aan dan ver- t

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 10