NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. „BELLEVUE". Het geheim van de Verpleegster Hoest Uw kind? Nr. 6092 ZATERDAG 17 OCTOBER 1926 63ste JAARGANG BUITENLAND. oonferentie een grooten dienst bewezen, naar ook algemeen wordt erkend De medewerker van het Hbl. te Locarno meldde Donderdagavond: HOTEL-CAFÉ-RESTAURANT A.«. Zaterdagavond gratis Croquetten. Zondagavond gratis Huzarensalade. Brongt oon bezoek aan onze gezellige INRICHTING. ENGELAND. Doet Uw Schoenen Goed Ook ln Schotland. mijn neef (Wordt vervolgd). HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldereche Courant fl.öO; h. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.— Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Loeee nnimnere der Courant 4 ct.j fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Qlrotrekentog No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (galjard) Ingee. meded. (kolom/breedte als redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine adtvert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 tfm 8 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. ouder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel)* Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Oet. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 18 m. 6.56 a. 5.50 6.28 4.59 8,£7 9.18 Ma. 19 8.10 6.16 i 30 4.57 9.29 9.46 Dl. 20 9.26 0 6.47 6.32 4 55 10.04 10.28 Wo. 21 10.41 n 7.25^6.84 4 63 10.42 11.02 Do. 22 11.51 0 8.13 6.36 4.51 11.24 11.46 Vr. 28 12.53 0 9.11 6.87 4 49—.— 0.10 Za. 24 1.44 10.20 6 39 4.47 0.36 1.05 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 17 Zondag 18 Maandag 19 Oct. 5 81 uur 6.29 6.27 DE CONFERENTIE TE LOCARNO. De algemeene vergadering keurt zoowel het RUnpakt als het Dultsch—Fransche en Dultsch-Belglsche arbitrage- verdrag goed. De algemeene vergadering der confe rentie heeft Donderdagochtend den ge- heelen tekst van het ontwerp-RjJnpakt goedgekeurd. Vervolgens heeft zij, na in tegenwoor digheid van Skrzynski en Benesj kennis te hebben genomen van het rapport der juridisch deskundigen over het Duitsch- Fransche en Duitsch-Belgische arbitrage verdrag, den tekst van deze verdragen goedgekeurd. Het Oostelfjk verdrag. Een Poolsche concessie. De onderhandelingen over het Duitsch- Poolsche arbitrageverdrag ontwikkelden zich gunstig. Polen heeft den eisch laten vallen, dat hun verdrag met Dultschland zou berus ten op erkenning, ingeval van arbitrage, van alle bestaande verdragen. Daardoor hebben zij hun eisch van volstrekte inte griteit van hun gebied opgegeven en stel len zij zich, naar de door hen zelf echter bestreden opvatting, bloot aan het her zieningsartikel in het Oovenant Dat tus- schen hen en Duitschland dwingende scheidsrechterlijke uitspraak in territo riale kwesties niet is aanvaard krijgt nu waarde voor hen, daar zij anders onge dekt waren tegen de gevolgen van %en voor hen ongunstige territoriale beslis sing. Tegenover deze Poolsche concessie staat de handhaving van het Fransch- Poolsche verbond, dat echter geen be scherming tegen het territoriale herzie ningsartikel geeft. In alle geval zal de Poolsche concessie Stresemann's positie en Duitschland's toeschietelijkheid zeer vergemakkelijken. De Polen hebben de FEUILLETON. Het persbanket Een rede van Chamberlain. Het banket, door de journalisten aan geboden aan de ministers, werd, niette genstaande de reeds geseinde moeilijkhe den, door de aankondiging van het be reikte acoord door een officieel commu niqué kort voor het begin, een groot suo- ces. Alle ministers amuseerden zich kos telijk met de manier, waarop de Franch, de voorzitter der recipieerende vereeni- ging van journalisten, den draak stak met het dagelijks in vier talen en evenveel re gels verbreid communiqué, waaruit de journalisten toch twee kolommen konden halen. Chamberlain, die eerst verklaard had alleen in het Engelsch te willen spee chen, hield aan het dessert een geïmpro viseerde Fransche tafelrede, waarin hij verzekerde, dat indien hij als eenvoudig minister het woord voerde in tegenwoor digheid van den Duitschen rijkskanse lier, dit slechts geschiedde op uitdrukke lijk verzoek van dezen en al zijn collega's. Chamberlain ging daarna over tot het geweldig resultaat van Looarno, „dat nie mand onzer bij aankomst hier had dur ven voorspellen" en dat slechts mogelijk is geweest door de medewerking van al len. Welsprekend, met den grootsten na druk,- riep hij uit, dat niemand hier te Looarno overwinnaar of overwonnene was, want indien dat wel het geval ge weest ware, zou men niet van een accoord, maar van een désaocord moeten spreken, terwijl juist Locarno den volkeren op op luchting zal brengen, waarnaar ze na zooveel opofferingen en lijden snakken. Na de gebruikelijke dankbetuigingen, waarbij de pers den bal teruggekaatst kreeg met een dankbetuiging voor de vele goede, maar dikwijls met elkaar in tegenspraak zijnde raadgevingen, sloot Chamberlain zijn luid toegejuichte rede met een veel gecommenteerd: „Au re- voir". Mussollnl te Locarno. Precies om vier uur, arriveerde in een gesloten auto met vier volgauto's, waarin gevolg en fascistische lijfgarde, Musso- lini, die niet als zijn collega's in een ho tel, maar in de villa van een rijk fascist afstapte. In den tuin patrouilleeren zwart- hemden. De poort wordt bewaakt door Zwitsereche gendarmen en alle luiken van de villa zijn gesloten. Chamberlain en Briand bezochten Mussolini, van wien verluidt, dat hij overnachten gaat op Ita- liaansch gebied, ofschoon tot nu toe geen vijandelijke demonstratie is voorgeko men, noch tegen hem, noch tegen de vele der meegebrachte of vooruitgestuurde zwarthemden. De parafeering der verdragen. De parafeering van de diverse verdra gen zou hedenmorgen om elf uur plaats vinden; de onderteekening te Londen 14 dagen later, wanneer alle teksten en ver talingen vergeleken en vastgesteld z]jn. De tekst van de gesloten verdragen zal te Locarno nog niet gepubliceerd worden. Dultschland en den Volkenbond. Duitschland zal onmiddellijk toetreding Ingezonden Mededeellng. W. J. M. SCHOUTEN. tot den Volkenbond aanvragen, waarover in een buitengewone Assemblée in De cember of Januari beslist zal worden. De stemming te PartJs. Het bericht van de te Locarno bereik te overeenstemming is te Parijs met groote vreugde ontvangen. Zoodra Pain- levé het vernam gaf hij uiting aan zijn groote voldoening en zond een telegram met gelukwenschen aan Briand wegens diens groote aandeel in dit sucoes. Tot de journalisten verklaarde hij dezen dag als historisch te beschouwen wegens de enor me beteekenis van de bereikte overeen komst. In verschillende avondbladen komt eveneens groote tevredenheid tot uiting. De „Temps", sohoon als gewoonlijk aan komend met zeurige bezwaren, van dat men zioh geen illusies moet maken, zij het dat de menschen öie de verdragen moeten uitvoeren te goeder trouw zijn. enz., erkent niettegenstaande de groote beteekenis van het aoooord. Ballby in de „Intransigeant", eveneens een zekere re serve in acht nemend, schrijft echter, dat eerat thans Elzas-Lotharingen definitief bevrijd is, omdat Duitschland thans bui ten allen dwang het fait accompli erkent en dus nooit meer zeggen kan, dat het slechts voor geweld is geweken om dat to erkennen. Thans is blijkens de beken tenis van degenen zelf, die ze gepleegd Rebben, de groote onrechtvaardigheid van 1871 geheel ultgewischt, ziedaar een resultaat, dat alleen reeds Briand, den Franschen onderhandelaar, en zijn rech terarm Berthelot voor hun moeite beloont, schrijft hij. Maatregelen tegen communisten. Leiders ln hechtenis genomen. De Londensche politie heeft Woensdag een inval gedaan in het hoofdkwartier der communistische» partij in King Street bij Oovent Garden en ook op de districtskan toren van die partij in andere gedeelten van Londen. De politie had wagens bij zioh en daarin werden papieren en ander materiaal weggevoerd. Tegelijkertijd nam Ingezonden Mededeellng. door MURRAY HERBERT. 87) Maar, neen! Waarom dien schelmachti- gen advocaat niet het allereerst opge zocht? Hij had een 'boel met hem in 'het reine te brengen, want hij was overtuigd, dat de advocaat, Philip May en Oherry allen met elkander verbonden waren om hem zijn fortuin af te zwendelen. Hij hield een amnibua staande en sprong er op. Op denzelfden tijd, waarop Geoffrey May het restaurant verlaten had, twee mijlen verder, wachtten Oherry Pluimmer en Barbara voor de deur van den advo caat, want Oherry had hardnekkig ge weigerd in het privékantoor te komen, zooals de bedienden hem reeds gevraagd hadden te doen. tlTW voel, dat hij komt," zeide Oherry, met een blik op het bleeke gelaat van het meiqje aan zijne zijde. Maar hij' sprak (machinaal en zonder overtuiging en Bar bara antwoordde slechts door wen het hoofd te schudden. Toen, terwijl de zee man op zijn horloge keek, kwam de lange gedaante van Philip May in het zicht aan 'het einde van de straat. „Die andere dief komt laat," merkte Oherry op, „Het is al half twaalf." Hij deed in gedachten een paar etappen op het trottoir, kwam terug, sprak weder. Nog een half uuri Een hernieuwd gevoel vaP hopeloosheid overviel hem. zij verschillende leiders in hechtenis op verdenking van aanhitsing tot oproer en muiterij, namelijk Albert Inkpin, secreta ris van de communistische partij in En geland, John Campbell, hoofdredacteur van de WorkeFs Weekly, Harry Pollett, secretaris van de Nationale minderheids- beweging (onder de arbeiderepartij), Cant, den Londenschen organisator van de communistische partij, Rust, secretaris van de Jong-oommunistisohe Liga, Win- fringam, redacteur van de WorkeFs Weekly. Zij allen zijn, met uitzondering van Cant en Wintringham, lid van het bestuur der communistische party. Als gevolg van de arrestatie van de zes communistische leiders te Londen heeft de Schotsche politie te Prisley Wil- liam Galache, eeu communist van de Cly- deside, en te Glasgow Thomas Bell, een lid van het bestuur van de communisti sche partij, gearresteerd. Beiden worden naar Londen overgebracht, waar zij voor den politierechter zullen verschijnen. Te Landen zijn nu ln het geheel acht communisten gearresteerd, waarvan de eerste zes voor een week voorloopig in vrijheid zijn gelaten, onder borgstelling van 100. Daar dit bedrag niet terstond kon worden betaald, 'boden Saklatvala en Lanëbury aan, als borgen op te treden. De borgstelling van Lansbury werd aanvaard. De reis van den Prins van Wales. Aan boord van de Repulse, die Donder dagavond laat te Portsmouth verwacht werd, heeft een indrukwekkende plechtig heid plaats gehad. Bij het vertrek van het oorlogsschip uit La Plata hadden ver schillende Argentijnsohe vrouwenbonden een grooten krans aan boord laten bren gen, ter herinnering aan de oorlogsslacht offers ter zee, zonder onderscheid van nationaliteit. Den prins was tegelijkertijd verzocht, als het einde van zjjn tocht na derde, dezen krans in zee te werpen, en op de linten was een toepasselijke inscrip tie geborduurd. Van het sloependek af, en te midden van de geheele bemanning van het schip heeft de prins zich Donderdagmiddag van deze taak gekweten, waarby hy een paar woorden heeeft gesproken over de vrou wen en haar taak des levens. Daar het niet mogelijk is gebleken, den jongen Fred. Bramley, na aankomst van de Repulse in de haven van Portsmouth. nog per auto of spoor naar Londen te brengen, om 'bijtijds aan te komen voor de begrafenis van zijn vader, heeft de prins van Wales draadloos een vliegtuig be steld, dat te Portsmouth gereed zou staan als de Repulse daar aankomt. FRANKRIJK. Frsnkrljk's schulden aan de Ver. Staten. President Ooolidge heeft een onder houd gehad met Hamilton Fish, lid der commissie voor buitenlandsche zaken van het Representantenhuis. Fish heeft daarin ojm. gezegd: „Indien Je Fransche regeering nalaat of weigert de voorloopige overeenkomst tot 'betaling van 40 millioen dollar gedurende vijf Jaar te ratificeeren, zal dit een nieuw feit vor men en tengevolge hebben dat geen Ame- rikaansoh gdld aan Frankrijk wordt ge leend, voor de oorlogsschulden 'betaald zijn." Bovendien verklaarde Fish, dat de aanbieding van een half procent Interest met het aanvragen van een faillissement gelijk staat en niet strookt met de hande lingen van een staat die ongehoorde be dragen besteedt voor het voeren van twee oorlogen. OOSTENRIJK Het Incident MatajaLeuthner ln hét Oostenrijksche parlement Het incident is in zooverre bijgelegd, dat, na een terechtwijzing, zoowel van minister Mataja als van den socialist Leuthner door den voorzitter van den Na- tkmalen Raad, de regeering verklaard heeft, dat zy de politiek van Mataja goed keurde, al vereenzelvigde zy zich niet met eenige uitdrukkingen van Mataja. De socialistische groep besloot alle be- „Zeg, Engel," zeide hy, „dit wilde ik nog zeggen." Hy schraapte rusteloos met de voeten over de steenen, toen zij hem aanzag. „U gelooft toch, dat ik hem op alle mogelijke manleren, die ik maar ver zinnen kon, getracht heb te vinden?" „Natuurlek, Oherry," gaf Barbara ver ontwaardigd ten antwoord. „Dat is dan ln orde," hernam de zee man treurig. „Ik vroeg 'het zoo maar. Maar, sta vast, daar komt schoft nummer twee." Maurioe Firnim zag den grooten zee man met een vreemdsoortig glimlachje aan en begon zijne handschoenen uit te trekken. „Ik ben wat laat," merkte hy onver schillig op. „Wel, is imjjn oliënt al te voor schijn gekomen?" Die glimlach op zichzelf was al ?ene bespotting en eenë beleediging en Oherry gaf geen antwoord, toen Firnim voor ging door de kamer, waar de klerken za ten. Eenmaal binnen, zag Barbara Philip zenuwachtig tegen den schoorsteenman tel geleund staan, maar noch zij. noch de zeeman merkten den boozen blik op, dien Firnim op zijn medeplichtige wierp. Met voorgewende aohtelocNsheid liep de advocaat de kamer door om hoed en over jas weg te hangen. In het voorbijgaan fluisterde hy Philip iets toe, die daardoor verschrikt ontstelde. In de volgende se- oonde stapte Philip naar de deur, maar Oherry belette hem dit. „We hebben nog maar vijf en twintig (minuten," merkte hij op. „Ik vind, dat we net zoo goed allemaal hier kunnen biy- ven..' „Je vergist je, man! Ik wilde maar voor een oogenblikje de deur uitgaan," riep Philip 'boos uit. Zijn gelaat gloeide nu. dat ik „Je denkt toch niet, Geoffrey in mijn zak heb, wel?" „Je komt hier in ieder geval de deur niet uit!" hernam Cherry dadelijk. „En dat is wel vast. Voor twaalf uur ten minste niet" „O, heel goed," hervatte Philip, de schouders ophalend. ,^fe kunt je zin krij gen." En hij heniam zijn plaats 'by het vuur, waar hij bieef staan, angstig en niets op zijn gemak. Met uitzondering van wat geechoffel en zenuwachtige bewegingen van Philip en met uitzondering van een licht getrommel van Oherry's vingers van tijd tot tijd op de tafel heersohte er een onbeliagvlijl stilte in het vertrek. Maurice Firnim verbrak deze, vyf minuten voor twaalven „Het riet er niet naar uit, alsof mijn cliënt nog zou komen," bemerkte hy. Met bestudeerde vastberadenheid koos hy eene sigaar uit het kistje op de tafel en stak die aan. Buiten op het stille trot toir werden de voetstappen van een voor bijganger duidelijk hoorbaar, naar mate zij naderbij kwamen; daarop gingen zij verder en stierven weder weg. Dat was nu al een keer of twintig zoo gegaan, maar elke nieuwe keer was het voor Oherry een nieuwe kwelling geweest, daar hij tegeni alle hoop in nog hoopte, dat de voetstappen daar zouden ophouden. Plot seling slaakte Philip een langen zucht, zooals iemand zou doen op het oogenblik, dat eene groote treurigheid van hem wordt, afgenomen. Van Big Ben op West minster kwamen voor Oherry's gespan nen verbeelding als groote, neervallende hamers de heldere slagen, die 'het uur verkondigden en het einde. Maurice Firnim, die nu allen schijn van onverschilligheid liet vallen, sprong van zijn stoel. „Er feliciteer Je, Philip," zeide de sdvo- caat juichend. „Volgens de 'bepalingen van het testament komen nu*de bezittin gen van je oom onbetwistbaar aan jou." En daarop, terwijl zijn gevoel van over winning 'bijna alle perken te buiten ging, wendde hij zich tot Cherry Plummer. „Ik geloof niet, dat ik u nog verder behoef lastig te vallen," bracht hij met ijzig sar casme uit. „Deze zaak gaat u verder niet aan, dat verzekér ik u." Oherry doorstond dezen aanval zonder met een oog te knippen, vast besloten geen enkel woord los te laten, waar zijne vijanden by waren. Barbara raakte zijn arm aan. Haar gelaat stond strak en vreemd, maar rij verdroeg den nederlaag edelmoedig. „Wij hebben verloren," mompelde hy opstaande. Zij zouden van hem geen pleh zier beleven, was hy vastbesloten, zich bitter bewust van den grimimigen haat en de groote blijdschap op het schrale ge zicht van Maurice Firnim. „We moeten maar liever weggaan, EngeL" De deur was nog niet achter hen ge sloten, toen Philip, die .Firnim op eene vreemde manier aanzag, bemerkte, dat het gelaat van den advocoot plotseling zeer bleek geworden was en dat diens handen sidderden. „Wat is er aan de hand?" riep hy zeer verwonderd uit „We zijn er door geko men, zijn we niet? Waarom fluisterde je me toe, om den wagen weg te zetten?" (Maurice Firnim antwoordde eerst niet; zijne handen trilden nog. „Ja, wij zijn er door gekomen," zeide hy ten laatste. „En het was maar op het kantje af, bij Jupiter. Je zult nooit kun nen begrijpen, wat een 'baantje het was hier die laatste twintig minuten te zitten Ingezonden Mededeellng. Wacht das niet tot het pijn in de keel en op de borat krijgt. Betel -rm de teen lon gen door het onmiddellijk Abdijsiroop ln te geven, die een zware verkoudheid of erger bijtijds voorkomen kan. Akker't Abdijsi roop lt een onschadelijk en toch krach tig werkend kruidenmiddel dat U gerust Boogt geven. Het helpt prachtig bl) bron chitis. Influenza, kinkhoest of verkoudheid In flacons vanaf 230 gr. f 1.50 Ingezonden Mededeellng. TROOST VOOR OUDEN VAN DAGEN. De oude dag behoort een tijdperk van geluk en weivaart te zyn, niet een van ziekte en pyn, de nieren zijn vaak ean- sprakeUjk voor het laatste. Rugpijn, aanvallen van rheumatiek, stijfheid, urinestoornissen en blaaszwakte komen voort uit verzwakte nieren. By verwaarloozing bestaat gevaar voor ader- verkalking, waterzucht, graveel, spit, ischias en chronische rheumatiek. De door den tijd verzwakte nieren behooren ver sterkt en opgewekt te worden by het eer ste teeken van ongesteldheid, opdat niet langer onzuiverheden in het bloed achter blijven en zich door het geheele lichaam verspreiden. Geef de kwaal geen gelegenheid om vasten voet te krijgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen onschatbaar voor u blijken. Menschen, die zich nog kwiek voelen op 80-jarigen leeftijd, zeggen dat dit geneesmiddel een nieuw levenstijdperk voor hen opende. Foster's Pillen kunnen veilig gebruikt worden, zy werken uitslui tend op de nieren en blaas, niet op de lever, maag, Waas of Ingewanden. Let op de verpakking ln glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gy zeker rijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. en mij niet te verraden. Ik hoop zooiets als dit nooit meer mee te maken. Als je je neef Geoffrey May maar iwat hard ge roepen had, was hy hier binnen ge komen." „Wat bedoel je nu? Hy is hier tooh niet!" „Dicht genoeg by," lachte Firnim ze- nuwachtig. „Ik was bijna Adam Street voorbij op weg hierheen, toen ik een kerel in het oog kreeg, die in een portiek versoholen stond. Iets vreemds aan hem viel mij op. Ik sprong op straat en zag, dat het niemand andera dan Geoffrey was." Br ging Philip een licht op. „Je bedoelt toch niet, dat hy. Maar een kreet van buiten gaf het ant woord. Firnim liep vlug naar het venster en Philip volgde zyn voorbeeld. Hij be greep, waarom zyn medeplichtige er bij hem zonder dat zachte gefluister op aan gedrongen had, dat hij naar buiten zou glippen en den kleinen wagen wegbren gen. Ccherry Plummer was besluiteloos buiten op het trottoir ibUjven staan, dof om zich heen starende, tot Iets vreemds in den gesloten auto zijne aandacht ge trokken had. Het was voor hem het werk van een oogenblik om het handvatsel van het portier te 'grijpen, naar 'binnen te kijken en daar een man te zien ritten, in elkander gedoken en bewusteloos Cherry keerde zich met een vla-n^-p" gelaat tot Barbara. „Het is Geoffr riep hij uit. „En hij is al dien tijd ;'a r geweest i 4> J

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1