TVyberf Eerste Blad. BUITENLAND. Het geheim van de Verpleegster Nr. 6003 DINSDAG 20 OCTOBER 1026 53ate JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jrv HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 pn 412 Licht op voor Auto's en Fietsen i de verdragen van LOCARNO. Omtrent de te Looarno geteekende ver dragen meldt Havas nog: De hoeksteen van het diplomatieke ge bouw van Locarno is het Rijnland-ver drag. De vijf mogendheden, die het on dertekenen, uiten den *wensch de veilig heid te verzekeren van de naties, die den oorlog ondergingen en den vrede te verzekeren door middel van aanvullende waarborgen in het kader van de tusschen hen van kracht zijnde verdragen en het Volkenbondsverdrag. Het verdrag bevat tien artikelen. De onderteekenaars waarborgen den territo- rialen status quo, de onschendbaarheid der grenzen tusschen Duitsohland, Frank rijk en België en het handhaven van een gedemilitariseerde zone. De boven aange duide naties verbinden zioh tegenover elkander eikaars gebied niet binnen te dringen en in geen enkel geval tot den oorlog over te gaan. De eenige uitzonde ringen, die voorzien zijn, zijn die van ge vallen van noodweer in geval van flag rante schending der boven vermelde ver bintenissen of de actie, tegen een staat, die als aanvaller opgetreden is, onderno men krachtens besluit *van den Volken bond of van de artikelen 15 of -10 van het Volkenbondsverdrag, door welker toepas sing de waarborg in werking kan treden, die Frankrijk, Polen en Tsjecho-Slowa- kije elkander wederkeerig geven tegen eventueele schending van hun grenzen. Alle juridische conflicten zullen aan rechters onderworpen worden, alle an dere conflicten aan een commissie van verzoening met mogelijkheid een beroep te doen op den Volkenbondsraad in ge val van schending van een verdrag of wanneer een party weigert zich aan ar bitrage te onderwerpen of aan de ten uit voer legging van een vonnis. Het pact zal geen inbreuk maken op het verdrag van Vereailles, noch op de aanvullende regelingen, noch op de rech ten en verplichtingen van partyen als le den van den Volkenbond. Het pakt blijft van kracht totdat de Volkenbondsraad met 2/8 meerderheid heeft beslist, dat de veiligheid die de Vol kenbond zelf biedt, het voortbestaan van het pakt overbodig maakt. Het pact, dat gedeponeerd zal worden by den Volkenbond met de vier arbitrage verdragen, zal niet de Britsche overzee- sche gewesten verbinden. Het zal pas in werking treden na Duitschland's toetre ding tot den Volkenbond. FVankrijk en Engeland onderteekenen bovendien een verklaring, waarby aan den Volkenbond de interpretatie van ar tikel 16 van het Volkenbondsverdrag wordt opgedragen en waarby erkend wordt, dat de medewerking, die gevraagd wordt van statenleden van den Volken bond in geval van een aanval of bedrei ging met een aanval beperkt moet blij ven tot de middelen van die staten. De arbitrageverdragen. Voor het Oosten gelden twee arbitrage- verdragen. Het eene tusschen Duitsoh land en Polen, het tweede tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakye, Hier naast bestaan een Fransch-Poolsch en een Fransch-Tsjechisob verdrag, waarby het eeratgenoemde land zyn bescherming verleent, in gevallen dat een scheids- rechteriyke beslissing niet zou worden nageleefd. Buiten deze verdragen vallen de terri toriale kwesties; echter is hiervoor ook een wyze van behandeling vastgesteld, die een minneUjke regeling mogeiyk zal maken. Amerikaansche persstemmen. De resultaten van de conferentie te Lo carno hebben in alle kringen in Amerika groot enthousiasme verwekt De New Herald and Tribune zegt o.m.: Om ten volle de vruchten van deze conferentie te plukken, dient men over te gaan tot ver mindering van de bewapening en presi dent Coolidge kan daartoe een conferen tie by eenroepen. .De New-York Times constateert, dat de pessimistische profeten door het welsla gen van de conferentie van Looarno in het ongelyk zyn gesteld. De New-York World zegt: Het is dui- delyk, dat men te Locarno veel heeft be reikt, doch de vreugde zal eerst beginnen, wanneer wy de feiten leeren kehnen. Een uitlating van president p Coolldge. President Coolidge acht het bereikte een van de belangrijkste resultaten in Europa behaald, sinds de invoering van het plan- Dawes. Hy beschouwt het pact als een nieuwen stap in de richting van den we reldvrede, welke verandering belooft aan de naties, die thans overgroote wapenin gen op de been houden. De president ver wacht dat het vredespact een bepaalden invloed zal hebben op de voorstellen, die zullen worden gedaan op de tweede in ternationale conferentie ter beperking, van de wapeningen, welke conferentie op initiatief van de Ver. Staten zal worden gehouden. De ontwapeningsconferentie te den Haag? Naar uit Washington gemeld wordt, dringt Coolidge er niet op aan, dat de nieuwe ontwapeningsconferentie in Ame rika zal worden gehouden, hetgeen het buitenland zou kunnen afschrikken we gens de hooge kosten. Zy zou in Den Haag kunnen plaats vinden. De Indruk ln Engeland. Uit Londen wordt gemeld: De onderhandelingen te Locarno heb ben een sterken indruk op de volksver beelding gemaakt en wel in een* mate, die elke gebeurtenis van dien aard sedert den wapenstilstand overtreft Men vertrouwt ten stelligste dat de problemen, waar de staatslieden in Europa nu nog tegenover staan, met succes opgelost kunnen wor den in de nieuwe atmosfeer Van verzoe ning en samenwerking. De nienwe geest De Petit Parisien vat de hulde aan de gedelegeerden samen in een compliment aan „de edelmoedige welsprekendheid van Briand, de rechtschapenheid van Cham- berlain en den onloochenbaren moed van Luther en Stresemann". Onder deze gun stige auspiciën begint zich in de openbare meening van de verschillende aan het tractaat deelnemende landen een nieuwe sterke stroomkig te laten gelden, waar tegen op zichzelf staande zwakke tegen- stroomingen niets meer vermogen. De nieuwe geest is wel het duideiykst aan den dag gekomen by den terugkeer, van de Duitsche gedelegeerden te BerUjn. Zy werden aan het station door de diplo maten van de oude Entente welkom ge- heeten en de Engelsche gezant Lord d'Abernon maakte uit naam van zyn land nog een byzonder gracieus gebaar toen hy hen ingevolge opdracht van Chamber- lain, met de uitkomsten van Locarno ge- lukwenschte en de overtuiging uitsprak FEUILLETON. door MURRAY HERBERT. HOOFDSTUK XV. Jack maakt alles goed. Laat op een echoonen avond in hot voorjaar wandelden twee mannon langs een weg in Sussex. De een was lang en schraal, met slingerende armen en een waggelenden gang. De ander was een wei nig korter en, wanneer het maanlioht op rijn gelaat viel, scheen dit strak en don ker te zy n. Nu kwamen zy juist aan eene plaats, waar de heggen overgingen in een groo- ten muur éen van de hoeken van het park, dat de trotsch uitmaakte van High- laws. En diep in het park, in het groote huis van Highlaws, waar hy sidderend een toevlucht gezocht had, bevende op het minste geluid, trachtte Philip May, het individu, dat gezocht werd, zichzelf te overtuigen, dat allee goed met hem zou gaan. Geoffrey May, zyn neef, had niet ge aarzeld hem naar die plaats, die van zyn vader geweest was, te volgen. Op dit bui tengoed was de oude man gestorven. De hartstocht der wraak, waarvan hy vervuld was, was hem meer waard dan zyn leven: dat de getroffen overeenkomsten een keerpunt in de Europeesohe geschiede- dis zouden vormen. Daarby voegde later de Amerikaansche gezant toen hy een be zoek by Stresemann braoht, de geluk- wenschen van zyn regeering. Reeds da delijk na Locarno is zoodoende allerwegen de wensch aan den dag gekomen, om Duitschland zonder eenig voorbehoud welkom te heeten in een eendrachtig vol kengezin. De Duitschera verwachten de ontrui ming van de Keulsche zone nog voor de onderteekening van het tractaat van Lo carno. Reuter zegt dat men ook gelooft, dat de Engelsche troepen dan niet naar een ander Rijnlandscb. garnizoen gezon den, maar geheel en al uit Duitschland teruggetrokken zullen worden. Het voor uitzicht om nog jaren lang samen de wacht alleen te betrekken, kan daarna voor Franschen en Belgen niet aantrek- keUjk meer zyn. (N. R. Ot) Duitschland en de Volkenbond. Naar de Parijsche Intransigeant meldt, zal de Volkenbondsraad op 7 Dec. te Genève byeenkoonen om de opneming van Duitschland ln den Bond te behandelen. De Algemeene Vergadering van den Bond komt op 15 Deoerober bijeen om over Duitschland's toetreding te stemmen. DUITSCHLAND. By Minden in Westfalen is Zondag een locomotief in een spoorwegploeg gere den, die bezig was de iyn te heratellen. Vyf arbeiders zyn gedood. Een bomaanslag op een dagblad-gebouw. Vrijdagnacht te te Memel een bom ge worpen in het gebouw van het dagblad Memeier Damprboot Een gedeelte van het gebou w is verwoest. De aanslag is naar men vermoedt, gepleegd door Li- tausohe communisten, die in den aan staanden kiesstrijd de actie van het Duit sche blad wilden uitschakelen. hy at en sliep ermede en hij werd er door verteerd en voor Geoffrey bestond er niets anders op de geheele wereld. Er waren zes ingangen naar Highlaws, want het goed besloeg een groote opper vlakte. By drie van deze toegangen be vonden rich portierswoningen. De groote ijzeren hekken van de andere waren, op bevel van den nieuwen eigenaar, zorgvul dig gesloten. Geoffrey en de zeeman kwamen voor éen van deze laatste. Het maanlicht liet duideiyk de hooge poort onderscheiden; het kunstig gesmede yzerwerk verhief zioh tot hoog 'boven hunne hoofden. Cherry ging aan den kant van den weg ritten en veegde zioh het voorhoofd af, Want de wandeling was ver geweest en Geoffrey's gemelijke stemming had hem niet tot een aangenaam gezelschap ge maakt. Toen werd Cherry opgeschrikt door een vreemden kreet, en, zonder uit zyne zittende» houding op te staan, wendde hy zich om. Geoffrey lag op de knieën aan den voet van het bek en betastte éen van de groote yzeren krullen daarvan als een verwonderd kind. „Wat voer je uit?" vroeg Cherry scherp.' De ander antwoordde eerst niet Hy ging naar de andere zijde van het hek, waar een dergeiyk stuk krulwerk zyne aan dacht boeide. Daarna, opstaande, keek hy Cherry scherp aan en zyne oogen schit terden onder de gefronsde wenkbrauwen. Een oogenblik vreesde de zeeman dat het geheugen zyn maat wederom in den steek gelaten zou hebben. Maar inderdaad was het juist het tegendeel. Dt groote open baring was nu eerst tot Geoffrey geko- Verkeereongevallen. Zaterdagnacht zyn te Beriyn op het zelfde kruispunt van twee straten twee ernstige autobusongelukken voorgevallen. In het eerste geval werd een koetsier door een autobus overreden en gedood. Het lyk werd in beslag genomen. Het staat niet vast wie voor het ongeluk aan sprakelyk is. Nauwelijks was het lyk van het slachtoffer verwijderd of een andere autobus reed op dezelfde plek tegen een auto aan. De schok was: zoo hevig, dat een dame door de ruit an de autobus werd geslingerd en op de straatsteenen neer kwam. Zy werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar geconsta teerd werd, dat zy een oog zal moeten missen. Ook in dit geval Btaat nog niet vast wie de schuld treft. Brandstichting. In het raadhuis van Neukölln, een voor stad vhn Beriyn, brak gisteren brand uit in de kamer van den leider der finan- cieele afdeeling. Het onderzoek heeft uit gemaakt dat een belastingambtenaar, te gen wien een disciplinair onderzoek gaan de is, de brand, waarby belangrijke stuk ken zyn vernield, heeft gesticht. Die amb tenaar is in hechtenis genomen. ENGELAND. Nieuwe bezuinigingsmaatregelen. De Daily Mail verneemt, dat het kabl- Ingezonden Mededeellng. tabletten. voor rookers men en nieuw licht stroomde hem toe. Geoffrey 'bracht uit zyn zak een stukje papier te voorechyn. Terwyi hy het met een byna smartelijke inspanning aan staarde, herkende Cherry het ais de oopie van datgene, dat verborgen geweest was in den omslag van de oude lederen cas sette, door welks aanblik zijn vriend reeds zoo sterk geboeid was in het kantoor van Firnim, den advocaat. Daar was het nu, met al die schynbaar zinledige teekens, do drie rechte Ujnen, de vlek in de rechterhoek en de vreemde cyfera 864228. In den geest van Cher ry ging plotseling een licht op, toen hy den gebroken cirkel op den voorgrond weder terugzag op dit geheimzinnige pa pier. De gebroken cirkels op het papier geleken op het yzeren krulwerk by Óen voet van het hek. De zeeman gloeide nu van opgewondenheid. .Geoffrey, je bent er nu achter, wat dat brokje papier beteekent! Hier, éen van die krullen is kapot. De 'buitenste cirkel is niet zooals die op het papier staat." „Juist P henjam Geoffrey. ,31 aak me niet-in de war,'Cherry, ik zal het zoo da- deiyk weten." Maar Cherry kon zich niet bedwingen. „Deze krul, die met de andere in 't geheel geen verband houdt, is in dit hek met de éen of andere bepaalde bedoeling ver bogen. Toen zy eens in het hek stond, kon zy nooit vanzelf zoo krom gekomen zyn. Maar wat ook het geheim van dat papiertje is en Je zeide dadeiyk, zoo dra het onder je oogen kwam, dat het dat was moet de oplossing daarvan by deze krul beginnen." net by een beraadslaging over nieuwe bezuinigingsmaatregelen tot de slotsom is gekomen, dat de administratieve kosten van de regeeringsdepartementen met tien pereent verminderd moeten worden. Aan de chefs van de departementen wordt het overgelaten de tien percent te beknibbe len op posten, waarop het beste bezuinigd kan worden. Het staat nog niet vast, of de ministers een program zullen volgen, waarby allerwege offers gebracht zullen worden en de ministers met hun eigen salarissen of die van de parlementsl edan zullen beginnen. De tentoonstelling te Wembley. Geen heropening. Een groot deficit Thans is officieel besloten dat de ten toonstelling te Wembley het volgend jaar niet zal worden heropend. Terstond na de sluiting zal de liquidatie beginnen. Officieus wordt erkend, dat het deficit ongeveer 2 millioen zal bedragen. De sluiting op 31 October zal op plechtige wyze plaats hebben, in tegenwoordigheid van den hertog en de hertogin van York. De Engelsche scheepsbouw vraagt subsidie. Londen, 19 October. De secretaris van het Ketelmakeragenootschap heeft aan den eerete-minister verzocht den scheeps bouw door een subsidie te bevorderen. In zijn brief stelt hy voor, 50 shillings subsidie te geven voor elke ton scheeps- ruimte die gebouwd wordt boven de te genwoordige gemiddelde productie van elke werf. Indien de meerdere productie van 600.000 ton gehandhaafd kon wor den, zouden alle werkloozen in dezen tak van nyverheid werk krijgen en voor 8.700.000 op steun bespaard worden. ITALIË. Spoorwegongeluk. 12 dooden, 20 gewonden. Een passagierstrein, die stilstond in het station Breesama Bottarono op de Ujn MilaanGenua is aangereden door een goederentrein. Er zyn 12 dooden en 20 gewonden, waarvan verscheidene ern stig. Machinist en stoker gevlucht Omtrent het spoorwegongeluk ln Xoord-Italië worden nog de volgende by- zonderheden gemeld. Het ongeluk had plaats op het station van Bressama. Daar moest een personentrein wegens onvol doenden stoom in plaats van drie, tien minuten wachten. In dezelfde richting naderde een goederentrein. De machinist daarvan bemerkte niet, dat het signaal op onveilig stond en reed met volle vaart op den personentrein ln, daar de machinist en stoker van den goederentrein hun tegenwoordigheid van geest verloren en van de machine afsprongen, zonder te remmen. Machinist en stoker vluchtten. De botsing was afschuweiyk. De locomo tief van den goederentrein boorde diep in het achtergedeelte van den personen trein, waarin rich slechts twee reizigers bevonden, die zwaar werden gewond. Hqt minst werden de beide middelste wagens beschadigd, waarin eohter de meeste ge wonden werden aangetroffen. Daarente gen schoven de beide derde klasse wa gens, die rich achter de locomotief be vonden, geheel in elkaar. Uit de ruïnes van deze wagens werden 12 dooden te voorechyn gehaald. Het aan tal gewonden bedraagt volgens de laatste berichten 50, waarvan vele ernstig. Geconstateerd werd, dat het onveilig stond. POLEN. op Het proces-Stelner. Te Lemberg is een proces gaande te gen een joodsohen student, Steiner, be- „Ja," zeide Geoffrey. Na eenè lange pauze voegde hy er heftig aan toe: „En ik denk, dat ik er my nog wel meer van zal herinneren, als we het hek eens van den anderen kant konden ibeldjken." „Vooruit dan maar," hernam Cherry dadelijk en trok hem by den arm. „Over dat hek kunnen wy nooit heenklimmen, maar den muur kunnen we wel over komen, zou ik denken." Op de schouders van den ander staahde, kwam Cherry gemakkelijk genoeg 'boven op den muur en toen was het nog maar het werk van een paar minuten voor hem, om zyn maat er ook op te trekken en spoedig stonden beiden aan de andere' zijde van het hek en wederixm uitte Geoffrey een kreet en maakte levendige gebaren. Op een lang dijkje, scherp af geteekend tegen den door de maan ver lichte hemel, waren drie pynboomen dui delijk zichtbaar. „De drie strepen op de teekening," zeide Cherry met eene stem, die slechts een gefluister was. ,3>at is het eerste teeken," stemde Geoffrey opgewonden toe. „Alles komt nu weder tot mij terug zooveel als ik er althans van weten kèn. Het tweede tee ken, of liever het eerste, is dat verborgen stuk krulwerk. Die cyfere 864223 kan ik niet thuisbrengen, maar denkelijk zyn het ellen. De drie boomen beteekenen de richting, wy zullen 'by de 'krul, recht tegenover de boomen beginnen en zien waar we uitkomen." En hy begon den afstand uit te meten, zachtjes tellende terwyi hy liep, ln rechte Ujn naar de drie boomen. (Wordt vervolgd.) Ingezonden Mededeeting. gehuldigd van het plegen van een aan slag op den president van Polen. De eenige getuige, die positief verklaar- de gezien te hebben dat de student een bom wierp, is de danseres Pasternak. Deze zou volgens de soc.-dem. bladen vóór den oorlog in intieme .betrekking hebben gestaan tot den commissaris van politfe, die thans het onderzoek leidt. By het getuigenverhoor legde zy ver schillende verklaringen af die in tegen spraak waren met die welke zy* vroeger had afgelegd. Een andere vrouwelyke ge tuige'werd wegens meineed in hechtenis genomen! Het merkwaardige in dit geval is even wel, dat de verdediger mededeelde, dat een Oekrainer, Theofiel Olszankski, de aanslag gepleegd heeft En -daarna naar Beriyn is gevlucht Dit wordt door het Bert Tageblatt bevestigd. Volgens dit blad wist men te BerUjn reeds lang dat de dader van den aanslag aldaar ver toefde. 2 October 1924 kwam hy over de Duitsohe grens. Aan de grenswacht zou hy hebben verklaard, lid van het Oo- krainsch militaire comité te zyn en in op dracht van dit comité op 6 September te Lemberg een aanslag op den Poolschen staatspresident te hebben gepleegd. Ols- zanski was in het bezit van een groote som gelds en beweerde, zioh naar Beriyn te begeven, waar een zyner vrienden werkzaam was op een Duitsch-nationaal anti-Poolsch propaganda-bureau. Dit laat ste bleek juist te zyn en daarop werd Olszanski door de Duitsche grenswacht doorgelaten. EUj woont sinds 16 October 1924 te Berlijn, waar hy als politiek vluchteling is ingeschreven. Hy is alleen wegens het overeohrijden van de grens tot een boete van 80 mark veroordeeld. Sinds zyn aankomst in Duitschland woont ["ongestoord te Oharlottenburg. Dit alles zou, aldus het Berliner Tage blatt, reeds vroeger ter kennis van de Poolsche autoriteiten zyn gebracht Badt, socdaal-democratisoh Ud van den Pruisischen Landdag, heeft aan de re geering de vraag gesteld, of deze mede- deelingen juist zyn en' of het noodige zal worden gedaan om te verhoeden, dat er te Lemberg een onschuldige ter dood wordt veroordeeld. RUSLAND. De conferentie te Locarno. Een zonderlinge persstem. De Krasnaja Zwjezda het Russische niilitallte blad wydt een hoofdartikel aan de oonferentie te Locarno, onder den nogal sensationeelen titel „Éen nieuwe samenzwering tegen den vrede". Het ar tikel betoogt, dat het eigenlijke doel van deze oonferentie ligt in een poging van Engeland om rich de hulp van Duitsch land voor een qjeuwen oorlog te verzeke ren. Dat dit een oorlog zal rijn tegen de sowjet-iyiie spreekt vanzelf 1 De oonferentie heeft echter dog een nevendoel en dat is: de „wereldrevolutie" die opnieuw ernstig dreigt uit te breken! te voorkomen, door de verschillende landen in een oorlog te wikkelen, waarby de kapitalisten zullen wèlvaren, maar de gelederen van 'het proletariaat flink zul len worden gedund! Deze „verborgen 'bedoelingen" acht het blad onvoldoende, om met groote nauwge zetheid en voorzichtigheid de ontwikke ling van de gebeurtenissen te Locarno te volgen. De Duitsche studenten. De Beriynsche bladen vernemen u.t Moskou, dat de drie Duitsche studenten, die ter dood veroordeeld waren, gratie hebben gekregen. De verdwenen Litausche koerier. Het lijk gevonden. Het Russische telegr.-agentschap meldt, dat het lyk van den Litauschen diploma- tieken koerier, die uit den sneltrein SebesjMoskou verdwenen was, Zondag in de buurt van Molokolamsk, op 140 K.M. van Moskou, op de spoorbaan is gevon den. Het Ujk is naar Moskou overge bracht De justitie stelt een onderzoek in. VEREENIGDE 8TATEN. Brand aan boord van de Comancher. Tien personen omgekomen. Zaterdagavond brak een hevige brand uit aan boord van de Amerikaansche stoomboot „Comancher'' 8866 ton, waar- -aq uoddoq OOI ua sjeiiressBd 99 qoiz do Ingezonden Mededeellng. Iedereen heeft by tyden een zacht laxeermiddel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuur- ïyke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en goed humeur worden door Fos ter's Maagpillen verzekerd. Prijs per fla con van vijftig versulkerde pillen 0.65; ip apotheken en drogistzaken. HELOERSCHECOURANT Dingdag 20 Oet. 5.25 uur Woensdag 21 5 23 i 88) Let signaal

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1