TVyberf Eerste Blad. Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND. Nr. 6094 DONDERDAG 22 OCTOBER 1925 53ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 DE OVEREENKOMSTEN VAN LOC ARNO, Chamherlalns terugkeer. Groote geestdrift te Londen. Bij zfln aankomst te Londen werd Cham- berlain door een dichte menigte opge wacht, die hem luide toejuichte. De ko ning en de Prins van Wales hadaen vertegenwoordigers gebonden om den premier te begroeten. Het geheele kabinet en vele gezanten en autoriteiten waren aanwezig. Brlands optimisme. Het terugtrekken der bezet tingstroepen. De onderteeke- ning van het pacL heeft zich heden uitsluitend bezig ge hóuden met de maatregelen, welke ten gevolge van'de ovêreenkomsten van Lo carno moeten worden genomen. Ontwapeningsconferenties. Ingezonden Mededeellng. Tabletten» tegen hoest DUITSCHLAND. Duitschland en de Volkenbond. De ontwapening. Arbeidsconfllet BELG IE. De vestingen. FEUILLETON. 69) door MURRAY HERBERT. en de teruggave aan den landbouw van de. omringende terreinen. Zij zal zich eveneens, met hetzelfde dóel, naar Namen begeven, waar de niet door het oorlogs vuur vernielde forten alleen nog als mu nitiedepots worden gebruikt De vuurtoren van Ostende. De nieuwe vuurtoren te Ostende zal binnenkort in gebruik worden genomen. H}j zendt zjjn (electrisch licht 80 mijl ver uit In het koepeldak zijn twee openingen aangebraoht, waardoor het lioht naar bo ven uitstraalt, ten gerieve van vliegtui gen. Een geheimzinnige misdaad. Een schietpartij op een schip. „Komt me voor, dat hij nu eindelijk echt wakker is," mompelde Oherry, aan zijne zijde meestappende. Toen de zes en tachtig ellen afgelegd waren, hield Geoffrey stil en sprak: „Je zult wel den ken, dat dit een kinderspelletje is, en dat is het ook werkelijk; juist daarom ben ik er zoo op gesteld. Het brengt mij iets te binnen. Dit fs juist hetzelfde spelletje, dat de oude heer en ik in ditzelfde park plachten te spelen, altijd, als ik met va cantie thuis waa En later ook nog, toen ik al grooter waa Het was ln verlerlei opzichten een erg vreemd imensch en hij was gewoon hier weken achtereen rond te scharrelen. Toen ik een jongen was, speel den we samen spoorzoekers-spelletjes, die soms wel het grootste deel van eene week duurden. Hij maakte dan een of ander spoor door het park in orde en klopte mij op' het hoofd en gaf mij een halve souverein, als ik 't ten laatste uit gevonden had. „Jij bent voor boeken studie niet geschikt," zeide hij dan ge woonlijk, Jij zult wel het lange spoor tot het eindje van de wereld jnoeten volgen, juist zooals Ikzelf gedaan heb, toen ik nog wk) jong wa$ als jij nu." En het was mijn vader en niemand anders, die mij dat krabbeltje zond. Het stond op den achter kant van den laatsten brief, dien hij mij geschreven heeft" „Dan zijn we wanm, zou ik meenen, zooals de kinderen zeggen, als zij een vingerhoed weggestopt hebben," was het antwoord van den zeeman. „Eu wat nu, nu we onze zes en tachtig ellen uitgeme ten hebben?" Beide mannen raadpleegden het vodje papier opnieuw. „Twee en veertig zeide Geoffrey vo vertrouwen. „Maar welken kant op? Er staat een „W" bij de kruL Misschien toomt die nu aan de beurt." Maar dat was niet het geval. De zoe kende mannen waren op een dood punt aangeland. Twee en veertig ellen West waarts brachten hen in een open weide en daar .stonden zij wederom zonder te weten hoe verder te komen. Ten einde raad keerden zj| terug naar het eindpun'i van de eerste richting, waar Ctherry een twj(jgje ln den grond gestoken had voor herkenning. Maar overtuigd, dat hij toch op den goeden weg geweest was, legde Geoffrey1 de twee en veertig ellen op nieuw af en daar bleven zjj een langen tijd staan. En toen merkte Oherry op, dat langs den voet van het lange dijkje, op het einde waarvan de drie pijnboomen stonden, kleine dwergdennen geplant waren met groote afstanden er tussohen. Het kwam hem voor, dat hunne twee en veertig ellen hen juist recht tegenover éen van deze boompjes gebracht hadden. „Het zijn heelemaal geen ellen, dat laat ste getalI" zeide hij. „Want die 28, als je Ingezonden Mededeellng. Vraagt WRIJFWAS voor vloeren en meubelen schouwburg was geweest een wrok te gen allen aan boord had, hij dacht dat zij hem haatten, dat zij towaad van hem spra ken, en hij meende dat zij hem in zijn positie hadden geschaad, zijn wrok gold vooral den kapitein maar ook alle ande ren. GRIEKENLAND. Een grensincident Een bericht uit Athene meldt, dat een Bulgaarsche afdeeling Dinsdagmorgen het vuur geopend heeft op een Grieksche grenspost ten Noorden van Saloniki, ten gevolge waarvan een Grieksche officier en een mindere gedood werden. De Bul garen bezetten daarop het blokhuis, maar heschen een paar uur later de witte vlag en de Bulgaarsche aanvoerder bood aan den hoogste van de Grieksche civiele autoriteiten zijn verontschuldiging aan, met de mededeellng dat de schieterU op een misverstand bad berust De Bulgaren zijn daarop weer achter hun grenzen teruggetrokken. De Bulgaarsche lezing van het gebeurde. Sofia, 21 Oct Het Buig. JeL Ag. publi ceert de volgende verklaring: Den 19en October heeft er op de Grieksche grens bij Demirkapoe een incident plaats ge- bad tengevolge van het betreden van Bul- gaarsch gebied door een Grieksch soldaat, die een schot loste op den Bulgdarschen schildwacht De schildwacht die zich in wettigen staat van zelfverdediging be vond, doodde den aanvaller. Het lijk bleef op Bulgaarsch grondgebied. Er ontstond een langdurige fusillade, welke tot gis teravond aanhield. Op dat oogenblik slaagde een officier in den Bulgaarsohen sector er in in contact te treden met den Grieksche chef van Demirhissar met het oog op het instellen eener enquete. De Bulgaarsche regeering heeft de Griek- ashe regeering voorgesteld deze enquete onverwijld te doen plaats vinden teneinde de verantwoordelijkheid voor het gebeur de vast te stellen. Een Grieksch ultimatum. Athene, 21 Oct De Grieken eischen in een ultimatum van 24 uur aan Bulgarije een schadevergoeding van twee millioen francs, een betuiging van leedwezen en de bestraffing der verantwoordelijke of ficieren. POLEN. Dulkbooten besteld. V. D. verneemt uit Warschau, dat de Poolscho regeering twaalf dulkbooten heeft besteld bij Fransche firma's. RUSLAND. De terugkeer van de wodka. De sowjet-regeering heeft met ingang van 6 October den -vrijen verkoop van wodka tot en met 40 sterkte toegestaan. Het trof toevallig, dat deze dag aansloot bij een vierdaagsche absoluut droge pe riode, door de autoriteiten voorgeschre ven met het oog op (ie opkomst der nieu we lichting. Het gevolg is geweest dat er op 6 October aanstonds stevig gedronken is. Hoe stevig, kan blijken uit een bericht n de Dni, dat er dien dag alleen te Mos- jou ongeveer 4600 personen wegens ver regaande dronkenschap of erger aan de politieposthuizen,, ziekenhuizen enz. zijn afgeleverd. Ook de geheele daarop volgende week heeft hall Moskou in een permanenten roes geleefd! Zooals men weet, Is de verkoop van wodka vrijgegeven omdat het onmogelijk was gebleken, den clandiestienen handel tegen te gaan. Een verrassend staaltje van de wijze, waarop het drankverbod werd overtreden, deelt de Krasnaja Ga- zeta medb. Te St Petersburg ls een zie kenhuis, dat. onder toezicht van het sow- jet-bestuur staat en aan het hoofd waar- 't ofij vraagt beteekenen die boompjes daar, te beginnen met het dichtst bij- zljndè. Geoffrey keek de rij bootmen langs en zeide verachtelijk: „Die brengen ons rechtuit in het dichte struikgewas." „Als 'hij zoo'n pleizier ln zoo'n spelletje had zou hij het ook niet ln het open veld laten uitloopen," antwoordde Oherry, vlk blijf hij de hoornen ln ieder geval 1" Bn voordat zij nog lang door het ruige gewas voortgegaan waren, wist Geoffrey; dat de ander gelijk gehad had. Want de sparreboampjes hielden, niet op, bij he; begin van de struiken. De twee mannen drongen verder door en baanden zich met moeite een weg, en, een eindje ver derop, waar niemand dit meer verwacht zou hebben, stond een sparreboompje ge lijk aan de andere. Dit was de negen tiende. Meest in het duister nu, scharrel den zij verder en bij den drie en twintig sten boom, zooals Cherry had voorspeld vonden zij iets eene deur, gelijk met den grond. Nadat zij de struiken hadden opge ruimd, die den toegang versperden wachtte Geoffrey, terwijl Cherry op on derzoek uittrok. Het duurde niet lang voordat deze terugkwam met eenige ge reedschappen, die hij in een tijdelijke hut gevonden had. Enkele weken geleden waren daar werklieden aan den gang ge weest, om herstellingen aan het buiten, dat zoo lang onbewoond geweest was, te verrichten. Met veel moeite slaagden zij er ten slotte in de deur open te breken en naar binnen glurende, zagen zij enkele treden, die naar een steenen doorgang leidden. Ingezonden Mededeellng. CHESEBROUGHMF& COCONS van een zekere Tsjoamarof staat. Deze ziekenhuisdirecteur smokkelde wodka en richtte, naar gebleken is, 's nachts heele zwelgpartijen niet de „patiënten" aan. Aan die orgiën werd ook deelgenomen door prostituées, die een hoog percentage van hun verdiensten aan Tajoemarof moesten afstaan. MAROKKO. De Daily Telegraph laat zich uit Tandzjer melden, dat de inwoners van Te- toean opgeschrikt zijn door de tijding, dat Abd-el-Krlm Tetoean met gifgasbom men gaat beschieten. Rijke Joodsche fami lies uit Tetoean vertrekken naar Tand zjer en een aanlpl Spaansóhe burger» gaat naar Oeuta. Bij den toren van Tetoean is een batterij opgesteld, die dagelijks de stelling van de Riffijnsöhe artillerie in het gebergte be schiet maar deze tot dusver niet tot zwij gen heeft gebracht SYRIË. Het oproer in Damaskus. Omtrent het oproer te Damaskus wordt uit Haïfa aan de Times gemeld, dat een groot deel van Damaskus tot Maandag middag ln handen was van de opstanden üngen, terwijl het Fransche garnizoen van tweeduizend man, dat het hoofdge bouw in het oentrum van de stad bezet hieldi, de stand van de omringende heu vels af volkomen beheerschte en beschoot Alle verkeer over de wegen was voor een deel gestremd en de opstandelingen be schadigden den spoorweg tussohen Mei- dan en Beraunkeh. Amerikaansche torpedojagers naar Alexandrlë gedirigeerd. Washington, 21 Oct Aan twee Ameri kaansche torpedojagers is order gegeven van Gibraltar naar Alexandrië te vertrek ken voor mogelijken dienst ln de Syrische havens ep voor elke actie, welke'noodig wordt geacht ter bescherming van Ame rikaansche levens en eigendommen bij eventueele aanvallen door Syrische stam men. VEREENIGDE STATEN. De ontwapeningsconferentie. Naar het R. C.-bureau ontleent aan de Daily Telegraph, zijn de eerste berichten omtrent de ontwapeningsconferentie, die naar het heette president Coolidge wilde bijeenroepen, tendentieus geweest Het is nl niet Coolldge's plan Europa uit* te noodigen naar Washington te ko men, zoolang er kans 'bestaat dat Europa onder de auspiciën van den Volkenbond bijeenkomt om te beraadslagen over de beperking der wapeningen. Uit de telegrammen uit Europa 'blijkt' dat Frankrijk het niet -prettig zou vinden, indien de V. St de leiding zouden nemen tot bij eenroeping van een1 ontwapenings conferentie. Men ls dus ln de Ver. Staten van opvatting, dat de Amerikanen zeer Eenmaal binnen, viel de deux weder ln laren ouden stand terug, met een slag, die hen verschrikte. „Lucifers," verzocht Geoffrey laconiek. Beide mannen waren nu zeer opgewon den. „Zat" zeide Oherry, en zij bewogen zich voorwaarts, bij elke paar schreden een lucifer aanstekend, op een weg, die eindeloos scheen. „Waar zou je wel denifcen, dat dit naar toe gaat, Jack?" „Ik durf wedden, dat het eene verbin ding niet het huis is. De oude heer zou er geen aardigheid in gehad hebben, als 't zoo niet was." Iets scheen Geoffrey te hinderen. „Ik wilde, dat 'hij' hier was," riep hij uit met oprecht gevoeL „Wij wa ren kameraden, hij en ik voordat ik zoo gek begon te doen. Ik wilde, dat ik de oude dagen terughad', Oherry ik zo-u dan anders zijn.Hallo, wat ls dat nu?" -Het beschutte schijnsel van een nieu wen lucifer bescheen de geheime kamer, welke het den ouden, excentrieken An- thony May behaagd had te doen bouwen. Zij was ruim, met een steenen vloer, zag er uit, ook wat de meubelen 'betreft, als een vertrek van een klein landhuis. Er stonden eenige stukken van oud' eiken hout en ejr waren verscheidene insprin gende hoekjes in elk waarvan een zitje met kussens was aangebracht. Op plan ken ter hoogte van de 'borst, die zich aan óene zijde van het vertrek bevonden, stonden vele boeken. Geoffrey hield een lucifer in de hoogte en eerst toen zagen zjj eene groote lantaarn, die aan een dik ken ketting hing. In het antike omhul sel bevond zich een olielamp. Na twee vergeefsche pogingen slaagde Oherry erin haar aan te steken. Zij gaf een ver trouwelijk lichtschijnsel en nu konden zij zien, dat op de kleine tafel zeer dik stof lag en op alle andere voorwerpen even eens stof van jaren. Hier in dezen schuilhoek, dien de eigenaar van het landgoed voor zichzelf gemaakt had, in denzelfden geest, waarin hij de ruwere schuilplaatsen in het park gemaakt had voor Geoffrey, als deze met vacantie thuis was, had Anthony May, eenzaam, maar weinig verlangend' naar het gezel schap van anderen, veelal een -groot ge deelte van zijn tijd doorbracht. Eene Ingeving deed Geoffrey het aller eerst naar de 'boekenplanken gaan, en zioh daar langs bewegend, zeide hij plot seling: „Dit zijn allemaal mijne boeken de boeken, die hij het liefst had', dat Ik las en die hij hier voor mij bewaarde. Wat een echte 'goede vent was hij' toch. En wat een gek was ik toch, om twist met hem te zoeken!" Een miniatuurkastje met vier laadjes, dat op de tafel vlak 'bij stond, trok de aandacht van den zeeman. Zijne belang stelling nam toe, toen hij uit "de tweede lade eene lange smalle enveloppe te voor schijn trok, en, deze omkeerende, zag, dat zij geadresseerd was Anthony's procu reur, Robert Firnim, den vader van Mau- rice Firnim. Zij was niet gesloten en hepry trok het opgevouwen papier, dat zij bevatte, er uit. (Wordt vervolgd.) COURANT Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 22 Oct5.21 uur Vrijdag» 21 5.19 In een verklaring tot de pers gaf Cham berlain uiting aan zijn dankbaarheid voor de hem bereide ontvangst en zeideMijn hart is ov,erkropt van gevoelens nu ik in mijn eigen land térugkeer. Ik ben trotsch op het aandeel dat mijn eigen land in de werkzaamheden heeft gehad en op het vertrouwen dat alle naties, welker vertegenwoordigers te Locarno verzameld waren, in den arbeid der con ferentie hebben gesteld. Wat mij zelf betreft, ben ik vervuld van dankbaarheid dat het mij gegeven was mijn koning op zulk een oogenblik te vertegenwoordigen. De in Locarno voorloop'ig tot stand ge komen verdragen bedreigen geen enkele natie en zijn tegen geen' enkele natie gericht; zij waarborgen de veiligheid van verscheidene en worden door allen met vreugde begroet. Ik verheug mij in de bevestiging van onze onwrikbare vriendschap met Frankrijk, in de herver zekering van ons besluit om de onschend baarheid en vryheid van België >te be schermen, en in de aanwezigheid van Italië aan onze zijde om met ons te zamen den vrede in het Westen te waarborgen. Het verheugt mij te meer omdat door deze overeenkomst onze gemeenschappe lijke verzoening met Duitschland is be zegeld. Ik hoop dat de zonneschijn van Locarno weerkaatst moge worden in de harten en geesten der menschen. Briand heeft tegenover vertegenwoor digers der pers verklaringen afgelegd, welke de „Temps" aldus resumeert: De minister uitte zijn groote vreugde over het gunstige einde der onderhan delingen van Locarno. Bedenk, zoo zeide hij, dat het Rijnpact de vrijwillige en contractueele erkenning van het Verdrag van Versailles is, dat Duitschland vrij willig van Elzas-Lotharingen afziet. Be denk verder dat Duitschland en Frank rijk zich wederzijds plechtig verbinden In geen geval tot oorlog over te gaan. Dit beduidt eindelijk vrede. Briand verklaarde dat een zoo gunstig resultaat slechts kon worden bereikt door den goeden wil van alle onderhandelaars. Hij prees in het bijzonder Chamberlain, die met een oprechtheid, loyauteit en vriendschap jegens Frankrijk optrad, welke niet genoeg kunnen worden ge waardeerd. Chamberlain heeft een Euro- peeschën vrede geconsolideerd, aldus Briand, op den grondslag der Fransch- Britsche Entente, welke voortaan onver breekbaar is. LONDEN, 21 Oct. Het Britsche kabjnet Vóór het einde der volgende maand zullen 8000 Britsche officieren en man schappen uit de Keulsche zone worden teruggetrokken. Deze troepen zullen dan voor korten tijd tot aan de ondertee- kening van het Veiligheidspact op 1 De cember naar Koblenz en Wiesbaden worden overgeplaatst, doch na deonder- teekening van het pact zal het overgroote deel naar Engeland terugkeeren. Er worden inmiddels maatregelen ge nomen om aan de onderteekening van het pact te Londen een plechtig karakter te verleenen. Men verwacht, dat behalve Briand ook Painlevé naar Londen zal gaan, indien zijn' werkzaamheden het toelaten. President Doumergue, die even eens werd uitgenoodigd, heeft laten we ten, dat hij zoo spoedig mogelijk aan de Britsöhe regeering zal mededeelen of hij het mogelijk acht gevolg te geven aan zijn wensch om naai' Londen te komen. Ook Mussolini werd uitgenoodigd en het is niet onwaarschijnlijk, dat hij zal komen, terwijl Duitschland behalve door Luther en Streseman, waarschijnlijk ook zal wor den vertegenwoordigd door een lid van den Rijksdag. Naar het R. C. bureau aan de „N. R. Ot." uit Londen meldt, verneemt de Daily Chronicle uit New-York het volgende: Toen Chamberlain te Parijs aan de journalisten meedeelde dat met mede werking van den Volkenbond met succes een ontwapeningsconferentie zou kunnen worden bijeengeroepen, zeide hij niet alles wat hij dacht. Op het oogenblik nl. wordt te Washington het houden over wogen van twee conferenties, en ver moedelijk is dat Ook te Londen het geval. De eene conferentie die dan te Washington zou moeten worden gehou den zou uitsluitend betrekking hebbén Nop de zee- en luchtstrijdkrachten en'plaats vinden onder de auspiciën van de Ver. Staten. Daaraan zou dan moeten worden deelgenomen door de Ver. Staten zelf, Groot-Britannië,Frankrijk, Italië en J apan. De tweede conferentie'zou er een zijn onder de auspiciën van den Volkenbond en betrekking hebben op de landlegers. Daaraan zouden .defel neménBelgië, Groot-Britannië, Frankrijk, Italië, Duitsch land, Tsjecho-Slowakije, Polen enz. Naar de Vorwfirts uit Genève vernoemt zal de -buitengewone Volkenbondsverga- dering, die eerst over de toelating van Duitschland te beslissen, heeft, tegen luid den Januari bijeenkomen. Volgens een te Londen ontvangen be richt uit Keulen is thans bij Krupp de vernieling van de machines ter vervaar diging vaö geschut, welke de militaire En ten teoommisaie van controle vijf jaar lang vruchteloos had geëischl, begonnen. Dit achten de geallieerden een grooten stap in de richting van Duitschland's ont wapening. In de chemische industrie in West- Duitschland dreigt een conflict, waarbij 60,000 arbeiders betrokken zijn. De parlementaire legeroamimlssie heeft, naar de oorrespondent van de N. R. CL te Brussel meldt, na de Antwerpsdhe forten thans ook dé overblijfselen van de twaalf forten der vesting Luik bezocht ten einde een (besluit te nemen omtrent hun behoud Zondagavond is op den openbaren weg te Schaarbeek bij Brussel de daar wonen de jonge Engelsche ingenieur Norman door een revolverschot gedood gevonden. Hij had des avonds de echtelijke woning verlaten om voor het naar bejj gaan nog een luchtje te scheppen. Men verdiept zich in gissingen ten aanzien van de re deóen: zelfmoord is uitgesloten, diefstal is blijkbaar niet de drijfveer geweest en aan wraakneming wordt niet gedacht. Woensdagmorgen beeft in de Antwerp- sche haven een schietpartij plaats gehad, De kapitein van het Canadian Pacific stoomschip Melitta is aan boord doodge schoten en twee officieren, onder wie de tweede machinist, zijn gewond naar een ziekenhuis vervoerd. Beide officieren wa ren Engelschen en woonden te Glasgow en Bootle in Lanoashlre. De kapitein was uit Birkenhead afkomtsig. Volgens een nader bericht uit Antwer pen is de eerste-officier Towers de dader. Hij begaf zich 's morgens vroeg naar*de k%juit van den kapitein, waar deze sliep, en schoot hem dood met een revolver. Nadat de eerste stuurnftn den kapitein had gedood, begaf hij zioh naar de hut van den purser (betaalmeester) J. James. Er was geen licht en de moordenaar ver moedde, dat James.niet aan boord was. De moordenaar verliet de hut weer en het is aan deze omstandigheid te danken, dat Jamea, die sliep, niet het lot van den ka pitein heeft ondergaan. Na een paar schoten te hebben gelost op den eerstp-raaohinist, in wiens hut de moordenaar daarna was gedrongen, kwam iet scheepsvolk toegesneld en bij het ge vecht, .dat toen ontstond, is de tweede ma chinist door een schot vap den moorde naar gewond. De politie Is aan boord gekomen. De moordenaar is eerst naar het politie- ureau overgebracht, maar na onderhan delingen met den consul weer aan boord teruggebracht. De toestand van den eerste machinist is zeer slecht De tweede machinist is minder gevaarlijk gewond: Over de motieven van de daad Is niets positiefs bekend. Het schijnt dat de eerste officier; die 's avonds nog naar den De heerlyke zuivere terv pentynwa» van da Erdal fabriek te Amsterdam Brenji Zonneglans en Pennangeiy (n Huis SPREEK UIT. ««OIIESBRO- imUKoeoen groote dJeo»*en ,Ber*lo-buip" beweien. NCW YORK U.S.A

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1