Het Sportterrein aan den Bolweg. Gemeentelijke exploitatie? precies in de Kamer aangeven hoeveel hij op ons gekort heeft. Maar hij spiegelde de Kamer voor, dat hij 23 mill. zou aftrekken van 210 mill., terwijl dat in werkelijkheic van slechts 180 mill. geschiedde. En als de heer Smeenk, die ook vakbestuurder is: eens vijf minuten lang de zaak bekeken had, had hij niet met deze regeling genoe gen genomen, zooals thans in de Kamer. Wij zijn Dinsdag bedrogen, niet slechts door de regeering, maar ook door een lam lendige volksvertegenwoordiging. Ook de interpellant kon beter weten. Colijn is een gladde vogel, en men zal heel wat -werk hebben hem uiteen te zettèn, dat hij de Kamer bij den neus heeft gehad. Op 7 Sept. werden wij bijeen geroepen en wist men, dat de salarislast slechts 180 mill. was. En de regeering was zoo goed ons *3 mill. te geven. Wij gaven in over weging dan maar eene uitkeering te geven percentsgewijze met een minimum en een maximum. „Na ampele overweging" heeft de re geering tenslotte besloten geen uitkeering te doen. Niet met „bloedend hart", maar '„met leedwezen".'Dat kunt gij nu Zondag met uw vrouw eten, leedwezen. En wij zijn nu geëmployeerden in de strijkinrichting van den heer Colijn.1- Wij mogen de plooien gladstrijken in de rokken van de regeering met een electrisch strijk ijzer, want met petroleum komen er maar vlekken in. 3 millioen voor >83000 men- schen! 't Is fraai! „Schuif de grootste groepen maar op zij", zei Colijn. Eerst degeen, die gaan trouwen: we worden nog baker ook op die manier. Maar bij ons staat vast, dat het ijzer te koud is en te licht, en wij» hopen, dat gij er maar liever voor bedankt. De Centrale had zich ernstig voorgenomen metdeze regeering zaken te doen. Wij hebben ons aan de kleinste verandering aangepast Alles hebben wij geaccepteerd wat de're geering wilde; menige huismoeder zou ons wellicht met haarspelden bewerken als zij wist wat wij toegaven. Wij vragen 4 met een'minimum van f 75 en de regee ring wijst dat klakkeloos af. Als je jaren lang gestreden hebt en je ondervindt dan «dit, dan gaat de aardigheid eraf. En als de regeering de hand in den boezem steekt, komt die er bezoedeld uit. Er was een derde factor, het duurtepeil, en 'er wordt verschillend over gesproken, Maar de huismoeders weten wel, dat de uitgaven vermeerderen. Niet misschien voor de betere inkomens, maar de lagere leven thans duurder dan in 1924. Er waren voor deze regeering alle mo gelijke motieven om meer te doen dan plooien glad te strijken. Wij vragen een redelijk loon, dat „in het vlak van het volksinkomen ligt". Wij hebben een aardig stel ministers: Min. Bongaerts; spr. herinnert aan de motie van 27 kath. Kamerleden, waaron der ook deze minister, dat bij blijvende stij ging der middelen salarisverhooging moest komen. Had men toen die motie aangeno men, dan haddbn wij een beroep op de Ka mer kunnen doen. 1925 heeft nu reeds 27 millioen gulden' meer opgebracht dan '24. Ook voor de kath. Kamerfractie was alle aanleiding geweest daar thans-op terug te komen. Hoe denken de kath. arbeiders over leiders als Van Rijzewijk en Kuiper, die thans met de regeering meegaan? Thans is de heer Bongaerts minister en ook de heer Kooien onderteekent nu mede; de heer Schokking vond de gedachte der motie sympathiek, evenzoo min. De Geer, die voor het „onrecht" van art 40 was weggegaan. En Colijn doet alle mogelijke beloften, die hij niet nakomt. Staan wij niet voor een psychologisch raadsel? Ik kan me er indenken, dat men t. 0. v. art. 40 op een ander standpunt staat van een rechtsvraag. Maar niet, dat men iemand een rijksdaalder voorhoudt en die dan weer in zijn zak steekt onder de woor den: koop nu maar eten. Ik kan me niet voorstellen, dat er zulke slechte menschen zijnl Geroep: Dat soort well Wilton ook! De heer Perdok: Maar Wilton had nog niets beloofd, de regeering heeft dat wel. Wat Dinsdag is gebeurd, was hoog poli tiek spel. Hier zijn 83000 menschen bij betrokken, wier lot in eenige uren beslist werd. Ook de heer Ter Laan heeft He kern van de zaak niet aangeraakt, wellicht heeft hem de zaak ook overrast. Binnen enkele uren was ons lot beslist. Indien wij onze actie hadden door kunnen zetten en de zaak bij de alg. beschouwingen ter sprake ware gekomen, ware er misschien nog wat van terechtgekomen. Thans is er geen andv middel dan opnieuw ons tot de Kamer, te wenden, en te trachten de motie-Van Schaik naar voren te brengen, die men slechts uit politieke overwegingen heeft weggeduwd. Wij vragen thans 95 van het peil van het loon van 1920. Dan betaalt gij nog 8l/« voor de pensioenen en 5 loons verlaging, dat is 13V, tezamen. Wij moeten, niet meer in de Centr. Comm. voor Georg. Overleg maar de 83000 ambtenaren mobiel trachten te ma ken. Als dat kon gebeuren, zou geen Ka mer dien drang weerstaan. Daarvoor roep ik u op, laat men de besturen dwingen tot actie. Colijn schermt nu weer met zijn 83000 ambtenaren, maar er zijn er maar 75000. Eerst verdient hij op het kapitaal, nu gaat hij op het aantal verdienen. Er is een Be zuinigingscommissie benoemd, onder den heer Pop. Nu gaan de poppen aan het dan sen! 1 wee professoren van de Techn. Hoo- geschool zijn er ook in, die hier en daar nog een conciërge etc. zullen vinden, die overcompleet is. Maar het ware beter, eens in hooge regionen te zoeken, aan de Techn. Hoogeschool zelf zijn wel professoren, wier college meer dan f 2000 per stuk kostl Kunnen wij het bovendien helpen als er te veel zijn? Er is nog genoeg werk trou wens ook, voor belastingambtenaren ten opzichte van ontduikingen. In Twente zijn n fabrikanten, die tezamen evenveel inkomen hebben als 30000 ambtenaren van f 1800 elk. Praatjes over kapitaalsvlucht zijn onwaar. Kunnen wij het helpen, dat onze reeder» zooveel schepen hebben aange- mm bouwd, dat wij van de 12e plaats in de handelsvloot van Europa op de 4e zijn ge komen? Er is kapitaal genoeg. Over con versie van schuld bijv. wordt niet gespro ken, hoewel aanmerkelijke bedragen kun nen worden verdien^, Wij blijven op onzen eisch van 95 staan, en mogen .dien niet loslaten. Zouden de arbeiders, die leiders als Smeenk vol gen, welke in de Kêtner durfde zeggen, dat de loonen moeten aansluiten bij die in het particuliere bedrijf, wel beseffen wat zij doen? Het gevolg van een en ander is, dat op schandelijke loonen contracten worden aan gegaan, dat al meer en meer de loonen ge drukt worden. Wij hebben thans de bakens te verzetten en ervoor te zorgen een weer- standskas te vormen. Waartoe spr. de ver gadering oproept. De regeering dwingt ons dien weg op, men helpe ons, opdat er andere maatregelen kunnen worden geno men, zooals in de vrije bedrijven. Onze strijd wordt zwaar, zwaarder dan ooit. Met eene opwekking tot aansluiting ein digt spr. De volgende motie werd aangenomen: Het Rijkspersoneel te Helder en om streken gevestigd, bijeen op de door de Centra1 e van Vereenigingen van Perso neel in 's Rijks dienst op 23 October 1925 uitgeschreven openbare vergadering; Qehoord de besprekingen: I. Verklaart: dat de in het Bezoldi gingsbesluit 1920 vastgestelde salarissen ook naaf het oordeel der Regeering niet te hoog waren; dat deze desondanks herhaaldelijk aan merkelijk zijn verlaagd; •dat de Regeering verbetering der be zoldiging heeft toegezegd, Wanneer be paalde feiten in vervulling gingen; dat deze feiten (verbetering der staats financiën, verhooging van het duurte- cijfer) inderdaad in vervulling zijn ge gaan; dat de Regeering zich deze verbetering blijkens verklaringen van hare verte genwoordigers in de Centrale commissie voor georganiseerd overleg heeft ge dacht in den vorm van een uitkeering in eens, in het najaar van 1925 uit- te be talen; dat toen de ambtenaren mochten ver wachten dat de uitbetaling van deze uit keering aanstaande was, de Regeering plotseling van koers veranderde en de voorkeur gaf aan een regeling, die de zoo noodzakelijke uitkeering voor onbepaal- den tijd opschort; spreekt zijn ernstige afkeuring uit te gen deze noodlottige koersveranderingen en verlangt alsnog dat een bevredigende 'regeling getroffen wordt, welke de amb tenaren momenteel hulp verschaft; II. Spreekt zich uit dat de door de Regeering voor salarisverbetering be schikbaar gestelde 3 millioen, beteekenen- de een gemiddelde verhooging van het salarispeil met ongeveer I*/» niet toe reikend zijn; draagt het bestuur der Centrale op er met alle ten dienste staande middelen voor te ijveren, dat dit bedrag alsnog worde verhoogd. De heer H e ij b 1 0 k wil een woord van jrotest doen hooren tegen de wijze waarop ner over de Tweede Kamer en den heer Ter Laan is gesproken. De heer Van L 0 o wijst ér op, dat op deze vergadering geen debat is toegelaten, daar het slechts de bedoeling is tot éénheid van actie te komen. Wij willen van de Ver- eeniging geen Tweede! Kamertje maken. Alle ambtenaren en werklieden hebben in deze dezelfde -belangen. Spr. dankt den ïeer Perdok en de pers voor haar tegen woordigheid en wil de vergadering sluiten. Er komen evenwel proteststemmen: de ïeer Krqon (ongeorganiseerd) laakt het, dat men maar bleef vertrouwen op de be- 'often der regeering en van verdere actie afzag, hoewel men al eenige ondervinding ïad van wat zulke beloften waard waren. De heer P e r d 0 k zet dit nader uiteen: wij zijn uitsluitend vakvereeniging en geen politieke partij en alles wat ons in politiek vaarwater stuurt, is noodlottig voor de organisatie. De interpellaties in de Kamer zijn te vroeg gehouden, geen der organi saties had er zich nog over uitgesproken. Waarom heeft het spoorwegpersoneel eene betere regeling? Wijl niemand er zich mee Dtemoeit. De vragen van den heer Ter Laan gaven de regeering aanleiding zich thans van de zaak af te maken. Geroep: Het spoorwegpersoneel is ook achteruitgegaan! De heer P e r d 0 k Maar lang niet zoo erg als wij. En Braambeek denltf niet aan interpelleeren; hij weet wel, dat de heer 'er Laan ons geen dienst bewees met zijn interpellatie. Den heer Kroon antwoordt spr., dat men zich toch tijdens de onder- ïandelingen in het georg. overleg van actie moet onthouden, zooals wij deden. Uit het Politierapport Een bewoner van den Stroóweg deed Donderdag, namens zijn patrqpn, aangif- ;e, dat een tweetal schapen, die op he^ 'and liepen, door een hond waren aange vallen en gebeten. Eien van de beesten was in de sloot ge- aagd, doch kon gelukkig bijtijds worden gered. N.V. Texete Eigen 8 toomK-Onderneming. Winterdiensk Ingegaan 4 October 1025. Op werkdagen; Vertrek Texel: 8.vjm„ 11.— vjdl, E.40 vjn., 6.80 njm. Vertrek Helder: 0.80 vxm, 12.— mldd., 4.16 mm, 6.40 mm. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel: 8.— vxm, v m6.eo njm, Vertrek Helder: 6.40 vjft, 11— midd., GEMEENTERAAD. Verschenen is een vervolgagenda voor de Vergadering van den Raad dezer ge meente op Dinsdag 27 dezer. Deze agenda vermeldt 1. Verzoek om eervol ontslag als onder wijzer aan school no. 10 van den heer C. W. Rusting, met ingang van 1 No vember a.8. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan school no. 9. De voordracht luidt: 1. Mej. R. Annyas, te Hippolytushoef. 2. T. Blaauboer, te Schagerbrug. 8. H. J. A. Lunshof, te Anna- Paulowna. Algemeen Rapport over de Gemeente- Rekening, dienst 1924. De Commissie, door den Raad benoemd voor het instellen van een onderzoek naar de ingezonden Rekening en Verantwoor ding dezer gemeente, over het dienstjaar 1924, stelt aan den Raad voor: 1. tot voorloopige vaststelling van de Gemeente-Rekening, dienst 1924,op de onderstaande bedragen. Gewone dienst Kapi taaldienst Ontvangsten 2.466.332.26 1.622.882.61® Uitgaven 2.491.247.20 1.661.677.63 Nadeelig slot f 24.914.94 -188.695.01® 2. tot goedkeuring van: a. de balans met verlies- en winstreke ning der Gasfabriek. (Winst 42.678.94). b. de balans met verlies- en winstreke ning van het Electriciteitsbedrijf. (Winst 44.008.12.) c. de balans met verlies en winstreke ning der Waterleiding. (Winst 11861.18®'.) d. de balans met veriies- en winstreke ning der Reiniging. (Verlies 119.220.79®.) jé. de balans met verlies- en winstreke nlng van het Grondbedrijf. 29.317.48® bijgesohr. verlies 20.708.78® aflossingen) (Verlies I 60.021.22 f. de balans met Verlies- en winstreke ning v. h. Zwembad. (Verlies 4564.96'.) g. de balans met verlies- en winstreke ning van den Ophaal- en Stortingsdienst. (Verlies 6444.36.) h. de balans met verlies- en winstreke ning van de Brikettenfabriek. (Winst i. de jaarrekening over 1924 der Cen- nrnle Boekhouding. j. de jaarrekening over 1924 van den Dienst der Gemeentewerken. k. de rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur. (Voordeelig saldo 71.61®.) 1. de rekening en verantwoording van het Algemeen, Weeshuis. (Voordeelig saldo 617.83.) m. de rekening en verantwoording van den Armenraad. (Ndaeelig saldo 46.26.') DE VOORGESTELDE GASPRIJS- VEBHOOGING. Zooals de lezers zich zullen herinneren hebben wij voor enkele jaren terug ge waarschuwd tegen de gevolgen van ver keerde bedrljfspolltiek. Een politiek, die zonder rekening te houden met de behoef ten van het bedrijf zelf er op gericht is, om maar zooveel mogelijk winst uit het bedrijf te pompen. Waardoor eensdeels niets gereserveerd wordt om eventueel optredende moeilijkheden met suooes te runnen bestrijden, ja men zelfs posten als waarde op de balans zet, die absoluut geen waarde vertegenwoordigen om al dus maar de winst zoo hoog mogelijk op voeren en» andersdeels, de technische eiding zich gedrongen gevoelt om uit het bedrijf te persen wat maar eenigszlns mo gelijk is, doch met het resultaat, dat van aar tot jaar de onderhoudskosten stijgen en de bedrijfsuitkomsten steeds slechter worden. Hierdoor nadert noodwendig het tijdperk waarin het koetje geen melk meer geeft. We hebben bJJ die verschillende gele genheden die artikelen niet geschreven met het doel om maar te oritiseeren, maar als waarschuwing, dat als men op dien weg doorging,»het noodwendig spaak zou oopen. Trouwens bleek uit den Inhoud van die artikelen, dat wij niet uit zucht om oritiek te leveqsn een en ander echre- en, want in die artikelen wezen wij tege- ijkertijd den weg ter verbetering aan. in wij schreven een en ander in de hoop at men die voor de gemeente en voor de bedrijven zoo verderfelijke politiek vaar wel zou zeggen. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. Eerder dan wij zelfs vreesden, beginnen e gevolgen zich daarvan thans te open jaren. Voor ons ligt het Verslag van de Gasfabriek, Waterleiding en Electrici teitsbedrijf over het jaar 1924. De uitkom sten, vooral van het gasbedrijf vertoonen reeds in sterke mate de nadering van de, ébficle. Mogelijk zijn wij in de gelegen- ïeid om binnenkort die verslagen in dit jlad te kunnen bespreken. Dooh wij wil len ons thans alleen bepalen tot het voor stel van het College van B. en W., het welk behandeld zal worden ln de Dinsdag 27 dezer te houden Raadszitting om den prijs van het gas met 1 cent te verhoogen. Want uit de toelichting van dit voorstel iljjkt, dat waar reeds (volgens( het ver slag) in 1924 de voorteekenen Van de in eenstorting der gevolgde bedrijfspolitiek zich openhaarden, ln 1626 "de toestand zoo danig is verslechterd dat die met rassche schreden is achteruit gegaan, men thans eitedijjk geen raad meer weet enzoo- als het altijd gaat als men op een verkeer den weg is doorgedraafd de oorzaken gaat zoeken waar die niet zijn, aan an dere invloeden de schuld geeft en mede daardoor voorstelt een oplossing te aan vaarden die juist tot nog grooter onheil moet voeren. Zoo ook wordt nu weer door B. en W. aan den) Raad voorgesteld om de winst en verliesrekening van de Gasfabriek over 1924 onveranderd goed te keuren. Als gevolg daarvan wordt straks f 42678,94 meentekas, daar men dit bedrag dan aan merkt als netto \finst Onnoodig te ner- halen dat er op de balans nog steeas prijkt een post van 19125.90 waarde, wat absoluut geen waarde heeft Evenmin om nu ten duidelijkste blijkt dat men voor de ineenstorting staat een bedra te reserveeren voor de kwade jaren. W weten niet of de Directie op de noodzake lijkheid van zoo'n maatregel bij Col lege van B. en W. heeft aangedrongen en ook niet of het College zelf dit heef overwogen. Nu men echter van een be drijf telken jare alles heeft afgenomen waarmede het beddjf zich ln de kwade jaren had kunnen verweren en men zelfs in het gezicht van de feiten zich nog niet bezint, dooh ln plaats van een goedeop- loesing, voorstelt een maatregel te tref fen waardoor het bedrijf nog minder con cu rrent Ie-mogelijk held wordt geboden, nu raeenen wij tooh dat de Raad a.s. Ding dag zal dienen te zeggen: „Tot hiertoe en niet verder!" Dit kan de Raad doen door eerstens de voorgestelde rekening niet onveranden ?oed te keuren, doch van de winst ad 42678,94 b.v. 80.000 te resehveeren en dus hoogstens 12678,94 aan het bedrij" te onttrekken. Dan heeft het bedrijf ui z'n eigen middelen alvast een potje om de gevolgen van de toegepaste politiek te be strijden. Dan behoeft de voorgestelde gas- prjjsverhooging niet te worden toegepast en .kan rustig worden overwogen, welke maatregelen ter verdere gezondmaking van dit bedrijf dienen te te worden ge troffen. Indien men echter dien maatregel niet toepast en het voorstel van B. en W. aan v aardt, dan gaat de Gasfabriek met steeds sneller vaart achtertiit, zoo goed als de opbrengst van eenlg land vermindert waarop roofbouw Is en wordt gepleegd. Bij de bespreking van het Jaarverslag 1924 hopen wij tevens ln de gelegenheid te zijn onzerzijds eenige middelen aan te wijien waardoor verbetering kan worden verkreeen. - INGEZONDEN. Gerulmen tijd geleden heeft zich tel Helder een commissie gevormd, met het doel alhier een modern Sportpark in te richten. Hoewel tegen het plan van die commissie, bestaande uit de heeten Zuider- vliet, de Zwart en Brinkman, uit een oogpunt van inrichting, niets kon worden ingebracht, heeft men het plan niet kun nen uitvoeren, omdat de voor dat grootsch opgezette project te Helder niet voldoende geldmiddelen waren bijeen te brengen. De vereeniging voor Vreemdelingen verkeer Helders Belang, die reeds be schikte over een terrein aap den Bolweg, heeft toen gemeend te moeten nagaan, op welke wijze dat terrein door uitbreiding en met geriDge kosten kon worden inge richt tot een sportterrein, dpt voor een stad als Helder, aan redelijke eischen voldeed, en dat op gunstige wijze ge ëxploiteerd zóu kunnen worden. {{elders Belang had daarvoor de vol gende oplossing gevonden. Wanneer het achter het tegenwoordige voetbalveld liggende terrein kon worden bjjgehuurd, zou leen complex verkregen zijn, dat geschaft is voor oefen- en wed strijdterrein voor een voetbalclub, terrein voor lichamelijke opvoeding van leerlingen der middelbare- en openbare scholen, en oefen- en wedstrijdterrein voör den Hel- derschen athletiekkring. Door te beschikken over twee veldenf zou men het wedstrijdterrein steeds in goeden staat kunnen houden. Voor de inrichting zouden de volgende werkzaamheden noodig zijn. Het omploegen, draineeren, bemesten en bezoden van het nieuw te huren veld. ^Jlet gedeeltelijk opnieuw bezoden van iet bestaande veld. Het plaatsen van een schutting en de noodlge andere afslui tingen. Het verplaatsen van de bestaande tribune met het bijbouwen van een tweede tribune met buffet en de noodige berg plaatsen voor oefenmaterieel. Het bouwen van nieuwe kleedlokalen met douches, urinoirs en W.O.'s. De kosten van dit plan werden geraamd op f 16.000. Helders Belang beschikte begrijpelij- cerwijs niet over een dergelijk bedrag.' Jaar het 'tH.B. echter bekend was, dat de Gemeente eerlang verplicht zou zijn, om ingevolge de Wet, een terrein in te richten voor liohamelijke opvoeding van leerlingen der openbare scholen, meende het Bestuur van H. B. in deze aangelegenheid samen werkend met het Gemeentebestuur te moeten optreden, om zoodoende te ge raken tot een goedkoops oplossing, n.1. een inrichting, aie zoowel voor de sport als voor de openbare scholen dienstig zou kunnen zijn. H. B. vroeg daarom een onderhoud aan met het College van B. en W. Op die vraag werd een onderhoud toegestaan, doch slechts met den betrok ken Wethouder. H. B. stelde bij dit onderhoud het vol gende voor: le. De»Gemeente betaalt de kosten van de terreininrichting. 2o. H. B. huurt het terrein van de Gemeente tegen een huurprijs, die zoo loog is, dat de Gemeente geen nadeel heeft van de inrichtingskosten. 3°. H. B. onderhoudt het terrein c. a. 4°. H. B. verhuurd het terrein aan één voetbalclub, den athletiekkring en aan de middelbare- en openbar» lagere scholen. Dij voorkeur ware daafbpj de door dé Gemeente aan H. B. te betalen huur voor de openbare lagere scholen gelijk testellen aan den huurprijs, dien H. B. aan de Ge meente moet betalen. Aan dit voorstel waren de volgende voordelen verbonden. A. V 0 0 r d e e 1 e n voor H. B. Geen moeilijkheden voor het bijeenbrengen van do benoodigde geldmiddelen en de moge- ijkheid tot een behoorlijke exploitatie. B. Voordooien voor do Ge- uit'dit bedrijf overgeheveld in de ge- meent e. Geen zorg en geen uitgaven voor de verpliehts1 inrichtingvan een terrein voor lichamelijke opvoeding van de schooljeugd en bovendien een goed- koopef terrein voor de jeugd. Bil het onderhoud was n.1. gebleken, dat er van Gemeentewege reeds plannen bestonden voor de inrichting van een dergelijk terrein nabij den Ruijghweg. De inrichtingskosten, waren daafby ge raamd op f 24.000, bij welke inrichting aeen Gelegenheid bestond voor het schul- len der kinderen bij het plotseling-op komen van een regfenbul, terwijl op het H B -terrein in dergelijke gevallen ge bruik gemaakt kan worden van de tribune. Was dus de Gemeente op het plati van H B. Ingegaan, dan gaf dit een directe bespa»11» van f 8000 voor dé Gemeente, terwijl men bovendien het voordeel had, dat de Gemeente geen onderhoudskosten aan het terrein zou hebben en de door de Gemeente |te betalen huur lager zou zijn dan het renteverllea verbonden aan de exploitatie van een eigen afzonderlijk terrein. De betrokken Wethouder zegde ons overweging der voorstellen toe en raadde óns aan het tweede terrein al vast maar te huren, daar het binnen korten tijd op nieuw verhuurd zou worden. Langen tijd hoorde H.B. niets, maar intusschen werd wel het 2e veld door H.B. ingehuurd, omdat zulka een ver- eischte was voor uitvoering der plafinen. Eindelijk kwam het bericht, dat het Col lege van B. en W. de voorkeur gaf aan het inrichten van een eigen terrein./ Nogmaals drong H.B. aan op een be spreking met het College van B. en W. en weer werden wij ontvangen door den betrokken Wethouder, die ons uitdruk keljjk mededeelde, dat het College van B. en W. niets voelde voor de plannen van H:B. en dat men er de voorkeur aan gaf te zijner tijd een eigen terrein in te richten. H.B. meende het hierbij niet te mogen laten. Op de inrichtingsplannen van<het terrein werd besnoeid. Zoo kon de drai neering v~an het tweede veld achterwege blijven, terwijl het verplaatsen van de bestaande tribune en het bijbouwen van een nieuwe tribune voorloopig aehter- wege gelaten kbn worden. De inrichtingskosten werden zoodoende teruggebracht tot f 9600 H. B. zon op middelen om dit geld bij een te brengen. Inmiddels kwam de vraag van het Bé stuur der Middelbare en Hoogere Han delsschool om het terrein te zamen met de Rijks Hoogere Burgerschool te mogen huren en het verzoek, of H. B. het be staande terrein beter kon inrichten. De gewenschte inrichting stemde vol komen overeen met de plannen van H. B„ zoodat nogmaals bij het Gemeentebestuur werd aangeklopt om goedkoope samen werking. Het resultaat daarvan was: Een huur opzeg g-ing van de belde door H. B. gehuurde terreinen met Ingang van 1 Januari a.s„ en een mededeeling, dat de Gemeente tot eigen exploitatie van de terreiuen zal overgaan. Waar H.B. geen onkel voordeel en ge^p enkel belang heeft bij de exploitatie van een aportterrein én H.B. die exploitatie destijds slechts ter hand heeft genomen op verzoek van het toemalige Ge meentebestuur onder voorzitterschap van Burgemeester van Steyn, kan H.B. zich dus rustig uit deze aangelegenheid terug trekken. Ik achtte het echter goed, on den gang van zaken openbaar te maken, ten einde daarna een waarschuwend woord te kun nen uitspreken tegen: Gemeentelijke exploitatie. Welke gevareg zijn daar aan verbon den? Ik acht het als vaststaand, dat de inrichtingskosten hoog, ja.zelfs zeer hoog zullen zijn, als de Gemeente tenminste overgaat tot het gebruik van twee velden, met een inrichting, die niet minder is, dan de door H. B. voorgestelde. Als ik naga, dat het Gemeentelijke ?lan, dat f 24.000.moet kosten, bestond uit een miniatuur speelveld, eenige zweef molens en een aantal zandbakken zonder c-enig onderkomen in geval van regen, dan meen ik al genoeg gezegd te hebben over inrichtingsplannen.. Wij zullen eens zien, welk bedrag het College eerstdaags aan den Raad vraagt voor de terreininrichting. Daarna tal wel spoedig blijken, dat er een terreinknecht noodig is, wat dan een gemeentewerkman in vasten dienst moet worden, mef'recht op pensioeD. Dat zou bij particuliere exploitatte een veel goed- koopere kracht kunnen zijn. En vervolgens pntstaan de moellijk- ïeden met de regelingen met de verschil- ende huurders (scholen, voetbalclub, ath- etiekkring) omtrent gebruiktijden en a meringen, welke tot nu toe vrij willig plaats hadden door een der bestuursleden van'H.B., maar die nu mis schien aanleiding geven tot het scheppen v an de betrekking van Directeur van het Gemeentelijk 8portpark. ienslotte zullen de dure lnrichtings- co.sten niet alleen een uitgave ineens zijn, maar de kosten daarvan zullen blijven lawerken, als hoogere rente, zulks ten toste van den belastingbetaler. Ik meende een en ander te moeten uiteenzetten, opdat de Gemeentenaren ieder voor zioh over het geval een oordeel kunnen vellen. J. Zwart, Kapitein-Ingenieur. Geachte redactie, In verband met het Ingezonden stuk van den heer Ir. C. van Dam, over ,De cgende van Christus" in'Uw blad'van 20 Oot. J.I., is ondergeteekende zou vrij U onderstaande regelen toe te zenden, met verzoek om plaatsing en in de hoop, dat dit eenlg nieuw licht op t verschil ln meening geven mag.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 14