OP EN OM HET BINNENHOF. re8u,ta"t leidde' dHt---- de kwestie bui- H j ang y-1 8 Sjanghai heereaht tengewoon moeilijk is op te lossen. Ui£f»KS2ïl,IKT-Z bezet hebben. Op Petritti zt]n vereohel- dene bommen gevallen. Bulgarije heeft bij den Volkenbond een protest Ingediend. SPANJE. Het prfy9gevien der Marokkaansehe onder» neming bepleit De oudrgplnlster Camibo heeft een be toog gehouden, dat de Maroikkaanache on derneming moet worden opgegeven. Naar aanleiding van deze uitlating verklaart het blad „El Sol", dat het Spaansche volk denzelfden wensch koestert maar dat het noodlg ia daarvoor een aannemelijken vorm te vinden. De uitlating van Oamlbo wordt als een gebeurtenis van politieke 'beteekenis gekenschetst. Schier alle bla den zijn het met hét voorstel van Gambo eens. MAROKKO. Uit Engelsche bron te Tandzjer wordt gemeld, dat hoewel het resultaat van de Fransche krijgsverrichtingen in het Rif alsd bevredigend wordt voorgestel het evenwel duidelijk is, dat de Fran sche troepen de laatste dagen in Bibane een zwaren strijd hebben te voeren en verliezen hebben geleden. De troepen van generaal Boichut zijn verder oostelijk op Ainamar teruggetrokken. Op deze ko- lonne zijn verwoede aanvallen gedaan door de stammen Gweznaja en Marnissa, wier onderwerping reeds voorbarig was aangekondigd. Abd-el-Krim houdt op het oogenblik 900 Spaansche en ongeveer 600 Fransche en Fransche koloniale militairen krijgsge vangen. Er zfjn 120 officieren onder hen. EGYPTE. Vierenvijftig menschen bl] onlusten gedood. Naar verluidt, zijn 64 menschen gedood en 48 gewond bij onlusten te Tantah, ter wijl de politie ruim baan maakte voor een minister. Tantah vierde een jaarlijksch godsdien stig feest, waar duizenden pelgrims naar toe waren gestroomd. Oplichting. De Egyptische politie had een week ge leden een bevel tot aanhouding uitgevaar digd tegen drie Syrische kooplui, die eenige banken in Alexandrië door middel van vervalschte vrachtbrieven voor 60.000 Egyptische ponden (ruim 700.000) had den opgelioht. Daar de daders vermoede lijk naar Zwitserland waren gevlucht, ver trok een Egyptische rechercheur daar heen en wist een der vluchtelingen, den hoofddader, te Zürich op te sporen, waar hij gevanpen is genomen. De man had te Zürich al een huis gehuurd. De broer van dezen verdachte is inmid- Week-fcrortefc. Den Haag, 22 October. Van den nieuwen Praeses. Het Bioscoop-ontwerp. De RtJks- salarleering. Fel Incident Over de vraag, of mr. Ruyn de Beeren- brouck zijn zware functie als Voorzitter van de Tweede Kamer op dezelfde voor treffelijke manier zal waarnemen ala zijne voorgangers Kooien, Fock en ook O. van Nispen tot Sevenaer dat deden, is nog geen oordeel te vellen. De heer Ruys heeft nog .slechts enkele vergaderingen van het hooge college geleid. Hij maakte den indruk van een „speaker", leider, die bijzonder veel langs z'n kant laat gaan. De communist Louis de Visser voerde reeds verscheidene malen het woord. Hij beschikt over een respectabel stem-volu- m-e, bouwt zijn zinnen beter dan zijn partijgenoot Wijnkoop, thans vrijwel uit den communistischen kring gestooten. De heer L. de Visser is iemand zonder schoolsche voorbereiding van eenige be teekenis, was broodbezorger in Den Haag. Dus: een echte auto-didact, self made-man. Zelfs de Nederlandsche taal „beheerscht" deze Volksvertegenwoordi ger lang niet volkomen. Maar achting is waard de geestkracht, waarmee hij zich genoeg kennis wist eigen te maken om in eene vergadering als de Tweede Ka mer, als is die lang niet meer het La gerhuis van dertig of veertig jaar terug 1, een dragelijk figuur te maken. De heer L. de Visser laat zich beslist niet gauw overbluffen. Ook niet door zijne voor malige vrienden van de partij-Albarda. Hjj gebruikt herhaaldelijk „krachtter men", grof-smalende woorden, liefst tegen de Regeering, welke president Koo ien zeer stellig niet zonder meer zou heb» ben laten passeeren. President Ruys de Beerenbrouck, om eindelijk tot hem terug te keeren, blijft tegenover dit alles „passief". Is dit zwakheid of „taktiek"? Dat moet nu juist blijken. Volgt de heer Ruys de methode om las tige elementen te laten „uitrazen", totdat hun „dazen" hen zelve gaat vervelen? Dit systeem is wel eens doeltreffend geble ken. Wij moeten 't afwachten. Toch geeft het presidiaal beleid van mr. Ruys aanleiding tot enkele vragen. Zoo bijvoorbeeld: waarom trachtte deze Voorzitter niet gedaan te krijgen dat de interpellatie-J. ter Laan over de salariee- ring, welke Dinsdag werd gehouden en waarover aanstonds meer, werd vastgeschakeld aan de Algemeene Be schouwingen over de Staatbegrooting- 1926, die den 6en November zullen begin nen?. President Kooien zou 't zeker in i deze richting hebben geleid. Voor ieder dels in Oostenrijk; aangekomen. wag jmmera duidelijk, dat de interpol- h'e,t beia6r'latie.J. *r Laan, loa vTn bat groobpoll- uitlevering gevraagd. VEREENIGDE STATEN. Bfj het vergaan van de Comanche. Een dertigtal gereedde schip breuk» lln-j gen van de Comanch, het schip, dat in zee in brand is geraakt en vergaan, heeft bij aankomst te New-York meegedeeld, dat de bemanning van het schip, die uit ne gers bestond, dronken was toen de brand uitbrak. De dronken kerels waren totaal onhandelbaar én nam de reddingbooten in beslag, waar zij de passagiers uit verdre ven om hun bagage mee te kunnen ne men. Een van de booten was dan ook uit sluitend door negers bezet. De passagiers moesten zelf maar zien, dat zij de booten te water kregen en daarbij sloegen enkele booten om, zoodat de passagiers in het water belandden. In enkele booten qptbra- ken de riemen. De dronken kerels roei den langs twee vrouwen, van wie een op hoogen leeftijd, die in het water lagen te spartelen, zonder een hand uit te steken om haar te redden. Een passagier heeft belde vrouwen' tenslotte op de kiel van een omgeslagen boot weten te hijschen. De Comanche, die 66 passagiers ver voerde, had een bemanning van 100 kop pen. Gewapende postkantoren. Naar aanleiding van de jongste beroo- vingen en moorden in en om Boston ne men, zoo meldt de correspondent van de „Daily Telegraph", de postautoritelten buitengewone voorzorgsmaatregelen, met medewerking van de politieautoriteiten, Het hoofdpostkantoor in de City en elk der 78 hulppostkantoren zijn in minia tuurforten veranderd, waar mannen met geweren en revolvers de wacht houden. De ontvangsten worden vervoerd In ge pantserde auto's, elk door vier personen bemand, van wie drie bekwame revolver- schutters, terwijl iedere postbeambte, die aan een geopend loket zit, met een leger- revolver gewapend is. CHINA. De burgeroorlog. De generaals van Tsjekiamg beweren 7000 mian van het leger van Moekden bij Nanking te hebben gevangen genomen. Woe pei' Foe verklaart, dat alle 18 pro vincies behalve Joeoan, Ansoe en Sjan- toeng zijn zaak steunen en dat de verbon den legvrs 800.000 man zullen tellen. De gouverneur van Hoepeh heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de onafhankelijkheid der provincie afkon digt Hij voegt er bij, dat Tsjang tso Lin voornemens is zichzelf tot keizer te pro oi ameeren of de Mandsjoes te herstellen. Woe pei Foe bepleit de instelling van een troepenmacht om het slechte beet,uur tegen te gaan en de orde te herstellen. Hij beschouwt de oomnmiunisteni en bolsjewie ken als een maoht, die Ohlna den ondier- gang tegemoetvoert Volgens een bericht van de Duitache tiek-debat, los dus ook, van diepgaande beschouwingen over den flnantieelen toe stand des Rijks, op eene „failure" moest uitloopen. Deze en nog andere dingen vestigen tot dusver niet de impressie, dat de heer Ruys de Beerenbrouck mag worden ge rekend tot de extra-stevige praesides. Intusschen, 't kan verkeeren?.... Hopen, en vertrouwen wij dat 't aldus zal gaan. De Bioscoop-wet van minister De Geer is wie verwachtte anders!, in de vergadering van Vrijdag 16 dezer aange nomen in „zuivere" partij-stemming. Hier bij moet worden aangeteekend dat mr. Arts, de man van de Katholieke Volks party, met Links tegen stemde. Tot groote ontstemming in de Katholieke sfeer. „Et pour cause"!.... De heer Arts vormt voor de Katholieke fraotie, waarin het democratisch ele ment zich toch al zoo bedenkelijk doet gelden, iets zéér gevaarlijks. 't Is als de olie-vlek, welke zich uit spreidt, uitbreidt.... Aandacht verdient mede, dat de heeren Kersten en Zandt het Biosooop-ontwerp bij de eindstemming steunden. Er is dus iets als een rimpeltje of plooitje geko men in het stoer-onverzettelijke van den extra-calvinistisohen en -puriteinsohen zeeuw. De redding voor het wetsontwerp-voor stel was het Rechtsohe amendement-dr. De Visser as. Dat met 56—42, Rechtsoh tegen Links, ook nu met uitzondering van mr. Arts, werd aangenomen. Zal dit Biosooop-ontwerp, gelijk het door het Lagerhuis den Senaat zal wor den toegezonden, voor 't cinema-bedrijf zulke funeste gevolgen hebben als som- migien voorspelden?. Mr. Marohant heeft beweerd, dat zoo wel het Regeerings-ontwerp als het debat erover steriel (onvruchtbaar, tot niets lei dend) moet worden genoemd. Het eenige amendement, dat (met 6829) werd aangenomen was dat van mr. Marchant, bepalend dat bij vertoo ningen, niet toegankelijk voor kinderen beneden de veertien, voor hen, die niet aannemelijk kunnen maken dat zij reeds achttien zijn, slechts films mogen wor den vertoond, bestemd voor kinderen tuS- schen de veertien en achttien jaar. Dit met groote meerderheid aannemen van door den vrijz.-demooraat ingediende amendement zou een „brug" kunnen vor men, leidend tot het door minister De Geer gedroomde Beloofde Land, waar een nationaal Biosooop-ontwerp kon worden geschapen. Tot zal 't niet daartoe komen. De „politiekerij", de ellendige, belet dat nu eenmaal. Ik blijf erbij van mijn neutraal stand punt: het Biosooop-ontwerp zal, in zijne toepassing, nog wel meevallen. Van de vergadering, op 16 Ootober ge houden, teeken ik nog aan, dat de lnter met Onderwijs, K. en W. Staat, Provincie en Gemeente moeten bijdragen. En dan is 't nog zeer de vraag, of is dat alles eenmaal bereikt, de afgraving zal worden stopgezet De heer Drooglever Fortuyn sprak een verstandig woonl toen hij zei, dat de Re geering bij volgende gelegenheden meer- diligent, vlugger moge wezen. Hjj liet doorschemeren, de Haagsche Vrijheidsbonder, dat in dit Pietersberg- geval de kansen om het arme, bedreigde natuurschoon te beveiligen, vrijwel verkeken zijn. Wie eenige notie heeft van het „tempo", dat Bureaucratius noodig heeft om iets van practisch effect te bereiken, zal be seffen hoe juist toet woord was, door den Haagschen oud-wethouder gespro ken. De salaris-interpellatie van den heer J. ter Laan is tegen de verwachting der meesten, reeds 20 Ootober afge- loopen. 't Was nu niet zoo héél duidelijk, waar om president Ruys er zich met hand en tand' teigien verzette, dat de interpellatie ook op den dag van 21 Ootober nog een paar uren zou beslaan. Hoe 't zij, de Tweede Kamer kon Dinsdagavond te circa zeven ure op recès gaan tot 3 November, als wanneer de In dische Begrooting, het soa-demooratische ontwapeningsvoorstel, het Kieswet-ont werp der Vrijheidsbonders en nog wat meer in de afdeelingen zullen worden on derzocht. Terwijl den 5en November, gelijk hierboven reeds opgemerkt, dé groote wintersche Budget-campagne be gint Practisch resultaat heeft natuurlijk deze interpellatie niet opgeleverd. Van minister Colijn werd vernomen, dat de Regeering door de verlaging van de salarissen der ambtenaren 28 millioen wilde besparen. De hoop, dat deze'besnoeiing 4 5 mil lioen gulden meer zou opleveren, is be schaamd. Voorwaardelijk werd door de Regee.- ring toen beloofd, dat wanneer de salaris verlaging imeetr dan 23 millioen! zou op brengen, het te-veel gekorte zou wor den teruggegeven. De korting op de salarissen bracht ech ter slechts 22.378.000 in 's Rijks kas. Daarmee verviel dus de „voorwaarde lijke belofte", Dat klopt als een bus. De Regeering wil nu drie millioen be stemmen voor de herziening van het Be- zoldigings-besluit Op een totaal van 180 millioen. Wat dan zal strekken om „plooien glad te strijken", fouten te herstellen. »- De heer J. ter Laan had het gracieuse idee om1 voortdurend over „plooi-bewo- mers" te spreken leden den heer Goedhart, ter gelegenheid van zijn gouden jubileum als lid van den parlementairen Stenografisohen Dienst, hulde gebraoht. Men weet, toen werd de heer Goedhart door H. M. de Koningin benoeipd tot ridder in de Orde van den Nederlandsohen Leeuw. Noode ziet de Kamer den nobelen Goed hart gaan. Als mensch en in zijn hoe danigheid van hoofd der Stenografische Inrichting des Pariements heeft hij, in den loop der jaren, —ieders hoogach ting en bewondering verworven. Het sympathiek-huldigende woord van den Voorzitter was, in den laten mid dag van Dinsdag, een weldadige „douche" na de emotie, door het incident- CoUjn-Marchant gewekt. Mr. ANTONIO. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Nu de strijd in Marokko voorloopig tot stilstand is gekomen en de tegenstander Abd-el-Krim nog steeds niet onderwor pen is, hetgeen op den duur wel geschie den zal, zij het ook met verlies van men- schenlevens en geld, blijkt het in Frank rijk welken invloed deze campagne op den financieelen toestand aldaar heeft gehad, wat tot uiting komt in de recente daling van den frana Het Fransche be taalmiddel noteert thans circa 40 ct. la ger dan het Belgische, in tegenstelling met vroeger, toen die verhouding omge keerd was. De ghnstige afloop der con ferentie van Locarno heeft ook invloed uitgeoefend op de wisselkoersen der be treffende landen, niettegenstaande verwachting niet ijdel is, dat er ook bi tere economische verhoudingen tusschen de vroegere tegenstanders zullen komen. Doch zooals het meer gegaan is, de prac- tische handel zal wel eerst afwachten welke de gevolgen 'zullen zijn van deze onverdeelde eensgezindheid en of er sta biliteit te zien zal zijn in de betere ver standhouding van het oogenblik. Hoe het zij, de beurzen zijn niet door de politiek beïnvloed en blijven standhou den, geheel onverschillig voor al het po litieke wel en wee. Onze effectenbeurs houdt zich feitelijk uitsluitend met rub ber bezig, doch de stemming is lang zoo opgewekt niet meer als voorheen, toen er geen stuk te duur was en men maar raak kocht Er ligt de laatste dagen een druk op de markt, niettegenstaande het pro duct stabiel of hooger is, zoodat er slechts die reden aangegeven wordt, dat het vol- gekochte publiek zich van een deel zij ner fondsen met goede winst ontdoet om het zekere voor het onzekere te hebbent Er doen bij deze gelegenheden steeds fan tastische verhalen de ronde omtrent voor raden, die er zouden zijn, niettegenstaan de de statistieken uitwijzen, dat de voor- raden*uiterst gering zijn, doch ook dit is geen nieuws omdat het indertijd geble ken is, dat de statistiek op een gegeven oogenblik uitwees, dat de koffie- en sui- kerwaarden op hetzelfde tijdstip garing en overvloedig waren, zoodat men zich Slechts" de onbiiiijk-behandelden zullen ™eil«k daardoor kan laten leiden ln- tusschen worden thans contracten afge daan voor de oogsten 1927 tot en met 1930 en wordt reeds voor 1930-levering 2 shilling geboden, wat dus een bewijs is, dat ook op die termijnen reeds een 800 winst wordt gemaakt door de onderne-1 schadeloosstelling. en JÏÏTÏÏ. JsJ nWang den St. Pietersberg, te Maastricht, tot het volkomen rust. Het spoorwegverkeer van Sjanghai met Moekden. is gestoord. De minister van Financiën wil spoed betrachten. Onmiddellijk oontact zoeken verbetering van positie verkrijgen. Op een paar ton zal niet worden gezien. De drie ton zullen op den Haagschen Kneuterdijk misschien tot veertig ton worden gebracht. De sociaal-democraten en die commu nist Louis de Visser hadden weet men moties aanhangig gemaakt, welke Va der Staat vijftien millioen zouden hebben gekost. Die waren natuurlijk onaanneme- Voor de wijze, waarop zij werden ver worpen, kan ik naar het verslag verwij zen. Bij dit debat is gebleken, dat er.. 83.000 Rijks-ambtenaren zijn. Exousez dh peul. Dit cijfer brengt ertoe, waarheid te vin den in de zoo dikwijls door den Plattelan der Braat geuite bewering, dat er veel- te-veel ambtenaren zijn, terend op Vader Staat's vetpot, al is het vet daarin wat minder weelderig geworden. Minister Colijn heeft verzekerd dat voor de gehuwde ambtenaren de 90 pot. garan tie b 1 ij v e n d zal worden. Alsook de 80 pet. voor de ongehuwden. Mr, Marchant, door zijn oholerisch tem perament geprikkeldj barstte in den zeer- laten middag van 20 Ootober tegen Mi nister Colijn uit. Hij slingerde Z.Exa van Financiën in het gelaat, dat diens beloften absoluut niets beteekenen. Waarna minister Colijn het woord vroeg. In hevigen toorn, met van woede hoogrood-gekleurd gelaat en den arm dreigend naar mr. Marchant uitstrek kend, uitriep, dat bijaldien de heer Marchant zijne krenkende woorden niet introk,: voor den minister verdere ge dachten wisseling met den vrijz.-demoora- tischen leider „zeer moeilijk zou zijn. Mr. Marchant trachtte toen te verdui delijken, dat hij de woordbreuk der Re geering, tegenover die ambtenaren ge pleegd, had gewraakt, niet den minis ter Colijn persoonlijk had willen treffen. Tot een loyale erkenning dat hij, in zijn drift-stemming, véél te ver was gegaan, kwam mr. Marchant niet. Ik stip nog aan, dat de kinder-toelagen nog wel iets zullen worden verhoogd, het inverdienen van de huwelijks toelage mil der zal worden gemaakt en: de verkregen dienstjaren als evenredig deel van ge- heele loonschaal zullen beschouwd wor den. Bij het groot-politiek debat, dat den 5en November begint, krijgen wij natuur lijk een „da capo van de zaak. President Ruys de Beerenbrouok heeft - aan het slot der Kamervergadering van 20 Ootober op treffend-hartelijke wijze hulde gebracht aan den heer Goedhart, den directeur van de Stenografisohen Dieust der Staten-Generaal, wien tegen 1 November op verzoek op eervolle wijze en met dankbetuiging ontslag is verleend. Hij wordt opgevolgd door den heer Ste ger. Mr. Kooien heeft enkele maanden ge- jaren aaneen in het hospitaal hadden gediend, ln 1919 gingen deze met groot verlof. De diensturen, dio toen door het personeel ge maakt werden, waren dan ook buitensporig veel. In t najaar 1918 was er al een oomml68io gevormd, bestaande uit invloedrijke personen, w.o. H.H. medici en als voorzitter fungeerde Dr. Bryan, ohef van het Hoepitaal. De eind conclusie van b.g. oomm. was, om een aantal burger-verplegers, eerst een 12-tal, doch daarna kreeg men de bevoegdheid er nog 19 bij aan te ertellen. In enkele vakbladen en couranten wend onderstaande advertentie geplaatst: „Burger Verpleger*. Aan 't Marine Hoepitaal te Helder kunnen als tijdelijk geplaatst worden enz. Ie. tegen salaris enz.; 2e tot en met 7e ie van minder belang. 8e. Voor vaste aanstelling wordt sollicitant m.h «en geneeskundig onderzoek onderworpen. 9e. Leeftijdsgrens 35 jaar." Op deze advertentie reflecteerden vele ver plegers, zij vonden punt 8 een belangrijke zaak en over dat punt werd door meerdere verplegers gesproken en geschreven. Enkele antwoorden van den Ohef van het Hoepitaal op sollicitatiebrieven luidden dan ook in be vestigenden zin, dat het in het voornemen lag om «Je verplegers een vaste aanstelling te geven. Ook zouden functies van hoofd» en le verplegers vacant -komen. Behalve deze comm. had meermalen de Inspecteur van den Genees kundigen Dienst der Zeemacht, Dr. Vorstman, met bestuurders van de vakorganisatie» con nectie, o.a. werd' enkele malen aan ben ge vraagd of zij ook in de vakbladen den werk kring in 't hoepitaal wilden aanbevelen. Ook de Minister van Marine, Mr. Bijleveld, -heeft blijkene zijn begrooting 1920 het standpunt gehuldigd, dat die -burger verplegers als vast personeel 't Hospitaal zouden verbonden worden. Zier hier een uittreksel der begroeting 1920: „De organisatie van het personeel bij de Marinehospitalen komt in hoofdzaak neer op de vervanging van een deel der militaire zie kenverplegers bij het Hoepitaal te Willems oord door gediplomeerde -burgerverplegers, die als vast personeel aan die inrichting zullen verbonden zijn Bovengenoemde feiten worden hier in dezen vorm weergegeven om aan te toonen, dat niet alleen de commissie, maar wel degelijk ook de hoogste autoriteiten zich met de uitspraak der comm. vereenlgden. Het plan gelukte volkomen, een aantal, meest gehuwde verplegers, maakten zich uit hunne vrij goed gesalarieerde en vaste betrekkingen los, enkelen waren er die 8 k 12 Jaren vasten dienst hadden. De 'beloften waren echter zoo aanlokkelijk, dat zij gaarne -bij de Marine a!« burgerambtenaar hun positie wilden verbete ren. Helaas, de loopbaan van Min. Bijleveld was van korten di*ur; de begrooting 1920 werd niet aangenomen en hij nam zijn ontslag Nieuwe, ministers volgden hem op, doch geen enkele minister -heeft de aan ons gegeven be loften vervuld, neen, het is zelfs erger gewor den, de nieuwe ministers durfden zeggen, dat ons nooit een vaste aanstelling Is beloofd! Beloofde punt 8 der 'advertentie ons niets Hetgeen Min. Bijleveld in zijn begroeting zegt, ie dat niet»? Wat in de correspondentie met den Chef van het Hospitaal, welke correspon dentie in ons .bezit is, is gezegd-, zegt dat niets? Werd ons niet een vaste positie voorgespie geld en beloofd? In elk geval werden toch zeer hooge verwachtingen opgewekt. De op leiding der marineverplegers le intusschen uitgebreid en nu het aantal voltallig ie, kun nen de helpers in den nood vertrekken. Of schoon van de -burgerverplegers steeds pen sioenpremie is afgetrokken, wat over die jaren een bedrag is van pl.m. 1000.meent men zich zoo maar van hen te kunnen ontdoen, zonder wachtgeld, pensioen of andere mingen. Het publiek heeft er blijkbaar voors hands genoeg van en neemt winst, waar dat nog mogelijk is, wat deze absoluut eenzijdige markt natuurlijk drukt, zoodat sleohts-tegen lagere koersen kan worden afgedaan. Wat de overige afdeelingen betreft is het relletje in de scheopvaartwaardien al weer ten einde, schoon de stemming niet flauw te noemen is, vooral voor Indische lijnen, waardoor de Nederland tot 170 omhoog liep, en Scheepvaartunie tot 162 zoodat men blijkbaar een beter di vidend verwacht over 1926. De afdeeling voor Oliewaarden is en blijft tamelijk -vast, waarbij van goeden invloed was de slechts kleine toename der wereldproductie van 1925 vergeleken bij die van 1924. Aandeelen Koninklijke be reikten Dinsdag nabeurs 890 en Gecon- solideerden 169 met een vaste tendenz. De handel in Amerikaansche waarden is hier ter beurze weer iets aan het op leven. Men hoort weer van Mexicanen, van Ontario's, en natuurlijk de onaf scheidelijke Wabash en kleine rubber tjes, n.1. Intercontinentals, die weer een heel stukje lager worden afgedaan, n.1. op 187' zoodat de geheele rubber hausse daarop allerminst van invloed is geweest. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de laatste 47* leeningen van Amsterdam en Groningen niet naar wensch geBlaagd zijn, omdat het publiek niet erg happig is slechts 47* van ztyn geld te maken, te meer waar er nog rustig 57* en 6 te maken is van goede obligaties en de le vensstandaard nog allerminst op een 47* basis in vergelijking is gedaald. De Marine-autoriteiten hebben in 1919 van verscheidene gezinshoofden hun goede positie opgebiecht door mooie beloften en voorspiege lingen, nu worden deze verpleger» aan. den kant gezet, dus beroofd van hunne betrek king en prijs -gegeven aan 't monster werke loosheid. De Marine heeft hier een plicht te vervullen en 'wel te zorgen, dat de thans nog in 't Marinehoepitaal werkzaam zijnde burger- verplegers (er 4ijn er nog maar 5) op de een of aiKLere manier schadeloos geetefR worden of hen ii^ een andere betrekking te werk te stellen. Er zijn functies genoeg bij de Marine en het Rijk, welke door een verpleger waar» genomen kunnen worden. Zonder medewerking van de Marine krijgen zij geen betrekking. Er zijn bij die 5 verplegers die 15 A 20 jaar de lijdende menschhsid hebben gediend en nu te oud zijn, o.a 40 en 48 jaar, en deze worden nu aan armoede blootgesteld Dit zegt meer dan die 2 regels in de Marinebegrooting, welke daar zoo nuchter neergezet zijn. Een gedupeerde verpleger. INGEZONDEN. Ontslag burger-verpleger» bij het Marine- hospitaal te Helder. In de Marine-begrooting, afgedrukt in de Heldereohe Courant van Zaterdag 11 October '2^ staat het volgende: „1 November "25 wor» den de burgerverpleger», werkzaam in 't Mar rinehoepitaal, ontelagen en zullen niet ver vangen worden"; verder wordt er geen woord over gezegd. Het staat daar zoo nuchter en koudi, en men zou denken, dat voor die burger- verpleger» een regeling getroffen le. Ja, 1 Nov. 25 le het tijdstip aangebroken, dat zij na 5 Ewjjcksluis, Oct. 1925. Mijnheer de Redacteur, Mag ik een klein plaatsje ln Uw blad, waarvoor mijn dank. Ik lees in Uw blad, dat B. en W. van Helder zich inspannen wat betreft den weg EwijcksluiBHelder, om dezen weg te doen opnemen in het wegennet in de provincie Noord-Holland. Wie per flets, of met paard en wagen of te voet des noods, vanaf Helder naar Ewjjcksluis of omgekeerd reist, zal zeker niet wenschen dat bet stuk weg vanaf de pont, de Kooy naar Ewjjcksluis, in onderhoud enz. komt bij 't Rijk. Want waarlijk als je den Rijksweg van Helder naar de Kooy at- gelegd hebt, dan kan het vrijwel toe. Het is gewoon ondoenlijk om daar op een redelijke manier over te gaan, boe dan ook. Wat nog erger wordt als die grove keien vanaf het Vliegkamp, die nu reeds alweder klaar liggen, z.g.n. in- Ëewalst worden. Wanneer B. en W. van leider meenen dat bet zoo noodig li voor het wellicht toenemende verkeer naar Helder, laat de weg van Ewjjcksluis —de Kooy dan voor rekening van den Anna Paulowna-polder. Want dit staat vast, wanneer dit stuk voor rekening komt van 't Rijk en deze weg wordt zoo verknoeid als het Stort, kan alt wel min- ander» schadeloosstelling. Om deze harde, on billijke maatregel te kunnen omvatten, diene men te weten, welke omstandigheden de marine-autoriteiten bewogen om ln 1919 een aantal burgerverplegers aan te stellen. In het Marinehospitaal heeraphte in dien tijd een Abonné O. S. De schr. behoeft niet bevreesd te zijn, dat de onderhavige weg in exploitatie by het Ryk komt. Want het betreft hier een provinciaal wegennet, waarvoor alleen noodtoestand1. Het aantal militaire v»rpleger» provincie verantwoordelijk Is. Indien was onvoldoends voor hst groots aantal zie ken. Daarbij kwam, dat tijdens de mohUleatl- de hier bedoelde weg tot primaire weg zou worden verklaard, zal hy alleen wat jaren veis milioiensaiekenverpleger enkels verbreed worden, dat ia allea. Red.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2