T Tweede Blad van ZATERDAG 24 OCTOBER 1925 BINNENLAND MosoeL Het Permanente Hof Tan Internationale Justitie hoeft Donderdag zijn negende zitting {buitengewone zitting) geopend, welke was bijeengeroepen op initiatief van den Raad van den Volkenbond, om het Hof de gelegenheid te geven advies uit te brengen betreffende de bij den Raad aanhangige procedure over het ge schil betrekking hebben op de grens tus- schen Turkije en Irak (het district van Mosoel). Men zal zich herinneren dat het Hof is verzocht zijn meening uit te spreken over den aard van de door den Raad te nemen beslissing uit kracht van art. 3§ 2 van het Verdrag van Lausanne (arbitrale uitspraak, aanbeveling of eenvoudige be- imiddieling) alsoo£ over de vraag of deze beslissing moet worden genomen met al gemeen© stemmen of dat zij mag worden genomen bij meerderheid van stammen eni of de partijen al of niet aan de stem ming mogen deelnemen. (Het Hof ia voor deze zaak samengesteld als volgt: de hoeren Huber (president); Loder (oudwpresidenjt); Welss (vloe-presd- dent); Lord Fihlay, Nyhoim, Altaanira, Aorilottt, Yovanovitch, Beichmann. en Negulesco. Maandag aa te lOVi uur m zal een openbare zitting worden gehouden waarin 8ir Douglas Hogg (procureur-generaal) namens hot Briitsche Gouvernement mon delinge inlichtingen zal verstrekken over de aan het Hof voorgelegde vraagstuk ken Bezuiniging btJ de Posterijen In een Woensdagmiddag in Alkmaar gehouden geoombineerde vergadering van de Kamer van Koophandel en de besturen van middenstandsvqreenigingen werd om. een bespreking gevoerd over de voorge nomen inkrimping van de postbestellin gen. De heer Haanschoten, inspecteur der Posterijen en Telegrafie, gaf een uiteen zetting van het motief, dat de aanleiding was geweest tot dit voornemen. De bedoe ling is allereerst bezuiniging. Mogelijk is het echter ook dat men door het nemen van deze maatregelen kon komen tot ver laging der binnenlandsche posttarieven. Waar 4 bestellingen zijn, zouden deze te ruggebracht worden opyïrie. Tevens zal de Zondagbestelling vervallen. Tegenover dit laatste staat busrecht op Zondag. Ernstig werd geprotesteerd tegen een eventueele opheffing van de middag- of avondbestelling, omdat daardoor veel or ders voor den handeldrijvenden midden stand te laat zouden komen. De heer Haanschoten zeide, dat mis schien inplaats van een middagbestelling gratis busrecht kon worden gegeven, maar hiervoor werd evenmin veel gevoeld, omdat het in de practijk moeilijk zal blij ken, altijd iemand beschikbaar te hebben om de post te halen. Ook de Zondagbedtelling zag men on gaarne vervallen. De Koningin in Limburg. De laatste dag van het koninklijk bezoek aan de provincie Limburg was bestemd voor „die" groot© plechtigheid: den aan vang van het graven van het kanaal naar Maasbracht, waarvoor Prinses Juliana de eerste spade in dien grond zou steken, en welk kanaal aanr haar zal worden genoemd Deze plechtigheid geschiedde te Limanel nabij Maastricht, waar al vroeg in den morgen autoriteiten en 'belangstellenden tezamen waren gekomen. Op een afgezet Btuk grond was een tribune opgericht, terwijl een looper de plaats In het wei land aanwees, waar de eerste spade in den grond zou worden gestoken. Klokgelui uit Maastricht en Lknmen en saluutscho ten uit Borgharen deden van de aankomst dier (koninklijke familie kond, die verwel komd werd door minister Bongaerts en, verschillende autoriteiten van den water staat, burgemeesters, enz. Na een toe spraak van (minister Bongaerts bood1 de burgemeester van Maastricht Prinses Ju liana de spade aan, die deze een weinig verlegen, aannam. Vergezeld van haar moeder eni minister Bongaerts betrad zij de weide en stak eenige malen de spade in den gronld. De spade zal in het ge meentelijk museum te Maastricht worden bewaaM. Door een der geestelijken van Maastricht was een oorkonde opgemaakt van de plechtigheid, die door de Ko ningin, den Prins en de Prinses werd ge- teekend. het station van Maastricht werd de re familie door •verschillende Mlaastrichtenaren uitgeleide gedaan' met zang en ovaties. Hierna begaf men zioh naar Venlo, dat al met verlangen de 'komst had tegemoetgezien en waar Hare Majesteit een grootsche huldebetooging in ontvangst had te nemen, nfar Venray (hier was het oponthoud slechts kort, 35 min.) waar zij door de schoolkinderen toe- «eaongen werd, en van diverse giemeen- uit die omgeving huldeibetoogingen en tenslotte naar Mook, de noorde- gemeente in Limburg. Ook 'hier "waren alle plaatsjes uit de omgeving teeg- K^loopem. Te kwart voor drie vertrok de J^in'kiijke trein ondier hoerageroep der ^Hdng uit Mook. zoowel te Venlo als te Venray eni Mook rïe verdere dag aan feestviering ge- Op het e koninklijke De schorsing van het Rotterdamsche afdeellngs bes tuur der communistische Party. De Tribune bevat het volgende bericht: Sedert de partijconferentie van 24-Mei, waar het huidige partijbestuur in over leg met den vertegenwoordiger der E. K. K. L (Exeo. Komité der Komm. Interna tionale) werd aangewezen, heeft het be stuur van de afdeeling Rotterdam stel selmatig de besluiten van het partijbe stuur gesaboteerd. De meeste bestuurders dezer afdeeling onderteekenden ook het manifest-Ceton, gericht tegen het 2 Juni- manifest van het partijbestuur. Het par tijbestuur wist, dat tijdens de verkiezings actie zoo goed als geen propaganda en door sommige partjjgenooten zelfs tegen- propaganda werd gemaakt Dit geschied de met medeweten en zonder ernstig ver zet van het afdeeTingsbestuur, Het partijbestuur heeft dit met groote, misschien al te groote, lankmoedigheid aangezien, omdat het wist, dat sommige partijgenooten zich nog aan de nieuwe verhoudingen moesten wennen en omdat, hoewel het partijbestuur overtuigd wns van de juistheid der in zijn manifest van 2 Juni neergelegde politiek, de oifioieele sanctie van dit manifest van de Kommin- tern nog niet was verkregen. Nadat de E. K. K. L per brief had doen weten, dat zij de politiek van het huidige partijbestuur goedkeurt, was het partij bestuur verplicht, ter verdediging van de communistische politiek der O. P. H. (Comm. Partij Holland) en haar organen in te grijpen. Ook na het verschijnen van den brief van de E.K.K.I. ging het afdeelingsbe- stuur door met zijn sabotage van de par- tijbesluiten en liet het toe, dat leden der afdeeling openlijk tegen de O. P. H. op traden. Bovendien pleegde _dit afdeelingsbe- stuur handelingen, waardoor het organi satorische werk der partij ernstig beletn- merd en geschaad werd, terwijl het ten overvloede nog op zeker moment het voortbestaan van ons dagblad De Tribune ln gevaar bracht. Abonnementsgelden van De Tribune werden door den agent van De Tribune met goedkeuring van het afdeelingsbe- stuur niet aan de administratie van De Tribune afgedragen en voor andere doel einden gebruikt. Dit geschiedde in de da gen, dat het partij-bestuur den oproep in de krant plaatste: „Pompen of verzuipen". Tot op het oogenblik is nog slechts een klein bedrag van de verduisterde gelden afbetaald. Op een ultimatief schrijven van het par tijbestuur om binnen een vastgestelden termijn ledenlijst en abonnementsgelden af te dragen, heeft het afdeelingsbestuur na den door het partijbestuur in dit schrij ven genoemden termijn geantwoord, maar aan de eischen niet voldaan. In de hier boven gereleveerde feiten ziet het partij bestuur niets anders dan het bewust sa- boteeren van het partijwerk en daardoor vernielen van onze partij. Daarom heeft het presidium besloten, het bestuur der afd. Rotterdam uit zijn functie te ont heffen en de leden van dit bestuur te schorsen als lid der O. P. H. De staking by Wilton te Rotterdam. Donderdagmorgen is een deel van het personeel van Wilton's scheepswerf en machinefabriek aan het werk gegaan. Van de dagploeg, bestaande uit 260Q, man w.o. 800 losse arbeiders gingen er 1693 aan den arbeid, zoodat het werk voortgezet kon worden. Bij de nachtploeg, die 's avonds om 6 uur opkwam, was de verhouding vrijwel gelijk. De directie heeft thans onder het werk willige personeel een aankondiging laten verspreiden, dat ze de 2l/> uur, die thans per week méér wordt gewerkt, zal bijbeta len. Dit was een der eischen van den A. N. M. B. De staking bfl P. Smit Jr. Vanwege de Machinefabriek en Scheeps werf P. Smit Jr. wordt bericht, dat Don derdagmorgen ongeveer 2/3 van het aan tal werklieden zich weer heeft aangemeld, zoodat aan alle afdeelingen het werk kon worden hervat. Onder de zich weer aan gemeld hebbende arbeiders waren, voor zoover te zien was, geen leden van den z.g.n. modernen bond. Luchtlijn RotterdamZlerikzqe. Omtrent de plannen tot inrichting van de luchtlijn Rotterdam—Zierikzee, wordt gemeld, dat men, om van Zierikzee naar Holland te komen en omgekeerd, geen acht uur noodig heeft, d.w.z., wanneer inen niet met de boot van de R. T. M. gaat. Met de tram heeft men ongeveer vijf uur noodig, soms korter. Maar het Is nog lang genoegt Geen wonder is het dan ook, dat al ja ren lang uitgezien wordt om een snellere verbinding met den vasten wal te krijgen. Zoo zoekt men ook aansluiting op het Noord-Brabantsch spoorwegnet, door een snellere tramverbinding met Roosendaal, welke pogingen nog niet geslaagd zijn, maar waarover reeds vele besprekingen zijn gehouden. In het begin van dezen zomer Is men te Zierikzee in contact gekomen met de Kon. Luchtvaart-My., wier vliegtuigen ge regeld dagelijks over deze plaats koersen naar Engeland en is met deze Maatschap pij de mogeiykheid besproken een luoht- verbinding Rotterdam—Zierikzee te or- ganiseeren, teneinde het eiland eindeiyk uit zqn isolement te verlossen. Uit de bevolking is een comité ge vormd ter bestudeering van dit groote en grootsche plan, terwijl dezen zomer de heer Nieuwenhuys, directeur van den vliegdienst Waalhaven te Rotterdam, een onderzoek ter plaatse is komen instellen teneinde een geschikt landingsterrein te zoeken. Het terrein is op het oogenblik het groote struikelblok, want het is niet al leen moeilijk een geschikt landingsterrein te vinden, maar bovendien zjjn de kosten van aankoop der gronden buitengewoon hoog. Men denkt een som van drie ton noodig te hebben, om een geschikt terrein te kunnen exploiteeren. In de deze week gehouden vergadering van het oomité is besloten, vooraleer ver- dere plannen te bespreken, zich tot den! Minister van Waterstaat te wenden, ten einde diens aandacht op deze belangrijke zaak te vestigen en zyn medewerking te verzoeken. AMST ERDAMSCHE BRIEVEN. De peet-bacil. Standenscholen. Kracht en Schoonheid. Het ontstaan der aarde. UIT DE PER& Wlnstuitkeering nlt Gemeente-bedryven. In „De Gemeente", het orgaan van de vereeniging van soc--democratische ge meenteraadsleden, heeft de heer F. M. Wibaut, wethouder voor de Financiën van Amsterdam, eenige beschouwingen gewqd aan het vraagstuk der winstuit- keering uit gemeentebedrijven. De schrijver concludeert hierbq, dat de „kwestie" of gemeentebedrijven winst- uitkeeringen aan de gemeentekas mogen doen voor hem geen kwestie is. Winst- uitkeeringen zyn, vooropgesteld een goede bedrijfspolitiek en tarievenpolitiek, die het verbruikersbelang dienen, z.i. volko men geoorloofd. Winstuitkeeringen, die gepaard gaan met een goede tarieven politiek, die het verbruikersbelang dient, zyn welkom. Want zy stellen de gemeente in staat tot sociale voorzieningen, die 'anders achterwege zouden moeten blijven. De tarievenpolitiek gezien uit een oog punt van verbruikersbelang is dus voor ons het beheerschende. Onze gemeentepolitiek ls er niet op gericht gemeentebedrijven in te stellen om de daarmede te maken winst. Wy zouden ook kunnen zeggennog niet op gericht. Want naarmate de machtsver houdingen zullen toelaten belangrijke stappen te doen op den weg naar socia lisatie, vervolgt de heer Wibaut, zal ze ker het orgaan der gemeente worden gebruikt tot het beheer van een aantal bedrijven, aan welker beheer door de gemeenten, zelfs indien sociaal-democra ten er belangrijken invloed hebben, thans nog niet worden gedacht. Wyzouden niet by voorbaat willen vaststellen, dat er dan onder die bedrijven niet eenige zullen zyn, uit welke de gemeente wel degeiyk vooropgestelde winst zal willen maken ten bate der gemeentekas. Zy zal er wellicht op aangewezen zyn, wyl naar mate de socialisatie sterk zou voortschrij den, dat is meer bedry ven van particulier beheer in gemeenschapsbeheer zouden overgaan, de heffing van inkomstenbe lasting daarvan den invloed zou onder vinden, en de organen der gemeenschap, dus ook de gemeente dan langs anderen weg inkomsten zullen moeten verkrijgen. Doch de toepassing dezer overweging is op dit oogenblik nog niet urgent, meent schr. Op dit oogenblik nemen wy bedrij ven in gemeentelyk beheer uit maat schappelijke overwegingen, uit overwe gingen van verbruikersbelang. Wy ver werpen winstuitkeeringen, die met het dienen van dit verbruikersbelang gepaard kunnen gaan in geen enkel opzicht. Doch wy verwerpen het toepassen van onrede- lyke winstuitkeeringen uit gemeentebe drijven, met bet vooropgezette doel om aldus goede belastingheffing, goede in komstenbelasting in de eerste plaats, tegen .te gaan. Voor ons staat vast, dat voor een deel de hier en daar nog afwijzende houding ten opzichte van winstuitkeeringen aan de gemeentekas uit gemeentebedrijven, moet worden verklaard uit een streven, dat zich in een aantal gemeenten zeker in vroegere jaren veel heeft voorgedaan om door hooge winstuitkeeringen uit de bedrijven de inkomstenbelasting laag te houden, progressieve heffing der inkom stenbelasting tegen te gaan. Wy meenen echter, dat de tijd is gekomen om van de. „kwestie" van winstuitkeeringen uit gemeentebedrijven te zeggen, dat het geen kwestie meer is. Althans geen kwes tie behoeft te zyn in gemeenten waar de macht van sociaal-democraten ver genoeg gaat om ten opzichte van gemeentebe drijven een goede tarievenpolitiek te voe ren, een tarievenpolitiek, die het ver bruikersbelang dient. GEMENGD NIEUWS. Zedenmisdrijf. De politie te Deventer heeft twee per sonen gearresteerd, die zich aan ernstige zedenmisdrijven zouden hebben schuldig gemaakt, waarvan vermoedeiyk ook een 12-jarig meisje het slachtoffer is gewor den. Onlangs is te Deventer de eigenaar van een woonacheepje, L. de J., veroor deeld wegens het voordeel trekken uit on- zedeiyke handelingen, gepleegd door zyn echtgenoot©. Deze vrouw bleef de buurt onveilig maken. In haar gezelschap wa ren haar vier kinderen, die met haar ln het scheepje verbfijf hielden. De politie heeft thans den te Deventer wonenden 41-jarigen caféhouder J. B. in arrest ge nomen, een gehuwd man, die bekend heeft zich te hebben schuldig gemaakt, op aanstichting van de vrouw, aan het plegen van niet te noemen handelingen met het 12-jarig dochtertje dier vrouw (art. 247 W. van 8.) Deze vrouw, de 84- jarige echtgenoote van L. de J., is we gens het bevorderen van bedoelde han delingen gearresteerd (art. 260 W. van 8.) De vrouw ontkent tot dusver schuld. De politie heeft zich ontfermd over de kin deren, die zullen worden opgezonden p»«r een opvoedingsgesticht Brand. Onder Siegerswoude op de Friesche grens is de boerenhuizinge van W. van der Wier afgebrand. By het reddingswerk verwondde de bewoner zich aan de pols, waarby de pezen werden doorgesneden. De getroffene werd naar Groningen overgebraoht Een kind werd op het nip pertje door een buurman gered. Men vond het kind slapende in een kleerkast Bacillen, pest-bacillen ln het byzonder, doen normale weefsels uit elkaar vallen, ondermijnen het gestel en onderbreken den normalen, gezonden gang van zaken. De pestbacillen zélf zijn we hier, in onze Westersche landen, gelukkig kwyt ge raakt maar het ïykt wel of hun funeste invloed onopgemerkt in het oude „Pest huis'' aan de Constantyn Huygensstraat is blijven hangen, een invloed die deze week tot in de Raadsvergadering uit straalde. Voor zoover men in een hetero geen ooilege als onze Raad is van een ge zonden, normalen gang van zaken kan spreken, werd toch deze gang by de de batten en het besluit over het toekoinstig lot van dit oude gebouw wreed verstoord en kon, nóqh op die besprekingen, nóch op die beslissing meer eenig behoorlyk peil getrokken worden. De Pesthuis- kwestie kwam ter sprake by de voortge zette behandeling van de ziekenhuisvoor dracht, waarin men, naar ik in myn ro ngen brief beschreef, was blijven steken. Men had in eerste instantie, naar men weet, het kleine plan-A aangenomen waar bij een geieidelyken ombouw en uitbrei ding van het Wilhelmina-gasthuis wordt voorgesteld benevens, als voorloopige overgangsmaatregel, moderniseering van het Binnengasthuis ten dienste van het medisch onderwys. Op de lange baan wil de men daarby dit geheele onderwys ten slotte in het W. G. ooncentreeren, maar een en ander zou stapje voor stapje en met jaariyks niet te groote uitgaven moeten gaan. Het groote plan-B was ra dicaler en stelde voor maar meteen met die concentratie in het „W. G." te begin nen. De Raad sprak zich alhoewel pro plan-A, toen op 't nippertje, wonderiyker- wyze, met de aanneming van een motie- Polak, óók nog eens „principieel" pro-plan B uit.... B. en W. wisten er geen weg meer mee en schorsten de behandeling. Toen nu echter dezen Woensdag de zaak weer in behandeling kwam bleek, dat er in de af- geloopen week een brug-van-verzoening was gebouwd tusschen het standpunt van dr. Polak en het aanvankeUjk standpunt van B. en W. Dr. Polak had te kennen gegeven, dat hy met zyn motie niet be doelde de uitvoering van plan-A in den weg te treden en B. en W. van hun kant, hadden verklaard, dat zy na een jaar of vyf wel genegen zouden zyn de grootere plannen definitief aan de orde te stellen. Het was, wat, dit, de brug tussohefi A en B, betreft, dus alles botertje tot den bodem en in de eerste helft der vergade ring steeg dan ook niets anders dan de liefeiyke geur der welwillendheid en der verzoening uit de Raadsdebatten op.... Maar ziet, daar meende de heer Gulden de Pesthuis-kwestie, ten tapyte te moeten brengen; gezien de, dan tooh in alle geval binnen zéér afzienbaren tyd, aan de orde komende grootere Wilhel- minagasthuis-plannen, achtte hij het wen- schelijk, óók met het oog op den langen tyd, die eventueel noodige onteigenings processen meestal vergen, reeds thans voorgoed te doen uitmaken of men het Pesthuis al dan niet wenschte te behou den. Hyzelf voorstander zynde van het prijsgeven van dit oude gebouw, diende een pro-„sloopingsmotie" in. En niet zoo- dra had hy dit gedaan of de bovenbe doelde verwarring-stichtende en degene- reerende werking van de pestbacillen be gon zich te manifesteerón. Het argumen tenweefsel der voor- en tegenstanders viel uit elkaar en vertoonde tallooze rotte plekken. En de heer Ketelaar bleef nog eigenlyk ver beneden den werkeUjken toestand toen hy verklaarde „niet te kun nen zeggen, dat na de gevoerde discus sies, de zaak erg helder geworden was." Einde van het lied was, dat de pro-sloo- pers het wonnen en de motie-Gulden mid dels een zeer verdeelde stemming, waar by vrijwel elke Raadsfractie door de na werking der bacillen in tweeën bleek te zyn gescheurd, met 22 tegen 20 stemmen werd aangenomen. Een „aanslag" op het Pesthuis werd 25 jaar geleden ook al eens gepleegd. Toen werd zy afgewend. Thans is zy ge lukt en zal dit „merkwaardig staaltje oude architectuur" moeten verdwynen. Er zyn nu plotseling alom in de stad men- schen opgedoken die by dit ten-doode- opschrijven „ach-en-wee" roepen. Die het „een schande" vinden, dat dit „schoone voorbeeld van onze oud-vaderlandsche bouwkunst" aan het „vandalisme" wordt prysgegeven. Had men het gros van deze misbaar-makenden een maand gele den inlichtingen over „het Pesthuis" ver zocht, dan hadden zy zich, zoo is wer- keiyk de feiteiyke toestand op z'n hoogst met moeite, herinnerd, dat 't er gens by de Constantyn Huyghenstraat ligt en dat de „dakloozen van Jonker" er een tehuis in hebben. Zoo gaat 't nu eenmaal met vele stervenden; eensklaps zyn zy geliefd, bemind, onvergeteiyk en wat dies meer zy. Tydens hun leven keek vrijwel niemand naar hen om. Het actief van de gevallen beslissingen: een beter, practischer onderdak voor de dakloozen (men zal voor hen een nieuw gebouw moeten inrichten) en meer lucht en licht en ruimte voor onze stadszieken en onze medische studenten, beteekent echter o.L een winst, die zeer zeker tegen het passief, een verlies aan historisch!, maar door vrijwel niemand meer genoten schoon, in ruime mate opweegt. nieuwe scholen in Noord- Zuid, Oost en West noodzakeUjk en gebied tevens de sluiting van sommige scholen in „de city". De Raad zag deze noodzaak dan ook aanstonds in en stond, zonder tegen sputteren, de noodige gelden toe. Al leen over de stichting van een apart schooltje by het woonwagenkamp by de Hembrug, ontstond eenige woordenstrijd. Is de Aert-van-Nesschool, die daar óók ln de buurt ligt, en waar in enkele klassen een schippersschooltje gehouden wordt voor kinderen van schippers uit de Hout haven niet voldoende? vroegen enke len. Kunnen daar ook de woonwagen- kinderen niet op gaan? Ja, dat zou zéker kunnen, was het antwoord, als.... het standsgevoel ophield by de bocht van de Heerengracht of de forensen-villa in het Gooi en zioh niet, zooals echter in derdaad het geval is tot in alle lagen van „het volk" verder voortplantte. De schippers en andere ouders achten hun kinderen te goed om met de kinde ren van „die woonwagenlui" op één en dezelfde school te gaan en er zou „ver loop" komen in de Aert van Nesschool als B. en W., overeenkomstig de wensch van het volks-standsgevoel, het woonwagen kind geen apart onderwijsinrichtinkje gaven. Zelfs een „democratisch" ge meentebestuur als het onze verandert nu eenmaal niets aanhet standsge voel dat zich heusch niet alleen tot de aristocratie beperkt! Wat men ook voor of tegen het stands gevoel moge zeggen, een ding is jammer: dat dit gevoel zich byna nooit betrekt op stand, houding, kracht en schoonheid van ïyf en leden, maar uitsluitend in ver band wordt gebracht met afstamming, fi- nancieele omstandigheden en (dikwyia vermeend!) geesteUjke qualiteiten. Maar al te veel wordt het lichaam nog beschouwd als een leeiyk afleggertje van den geest. Dat het lichaam ook zyn adel kan hebben, ook zyn schoonheid, zyn ka rakter wordt nog altyd te zeer over het hoofd geilen, al kwam men de laatste jaren dan ook terug van een opvoeding, die alléén hersen-gymnastiek ls. De Ouden wisten het beter en trachtten geea- telyke aan lichameiyke schoonheid te pa ren door middel van een opvoeding, die ook opvoeding van het lichaam in zich sloot. Er zal nu in de komende week een film in 't Rembrandt-theater draaien waarmee men dit oude weten weer meer in ons modern besef wil doen doordrin gen. Een in den goeden zin opvoedenden film diq den steun heeft van den gemeen- telyken inspecteur voor de lichamefijkfe opvoeding en waarin op duideiyke en boeiende wyze wordt getoond welk een schat aan levensvreugde er gewonnen kan worden zoo men de jeugd, naast andere nuttige zaken, ook leert het lichaam naar behooren te dragen. „Gedrag" is niet al leen iets intellectueels, maar ook iets van.„.. spieren! De vertooning heeft daarenboven nog het nevenkomende goede doel, dat een gedeelte van de entreé-gelden zal gestort worden in de kas van het Olympisch Comité. De hoofdstedeiyke biosoopen beleven trouwens de laatste dagen in 't algemeen een vlaag van „opvoedende waarde". Mis schien wel als weerslag op den „biosooop- aanval" in de Tweede Kamer! Zoo „gaat" in de Corso-cinema in de Kalver- straat een rolprent, getiteld: J3et ont staan der Aarde", waarin ons op hoogst vernuftige wyze beelden worden voorge voerd van de voor-historische planten- en dierenwereld, zooals de geleerden die uit de gevonden overbiyfselen hebben weten te reomistrueeren. De brontosaurussen, de mlmmouths, en hoe deze monsterach tige voorwereldiyke beesten meer mogen heeten, wandelen er over het witte doek of gaan er elkander te lijf, terwyi wy op onderhoudende wyze kennis krijgen van de vondsten der wetenschap. Een ken nis die we tot nu toe alleen op.uiterst droge wyze vermochten te verwerven. Maar ik zal op dit thema bescheideiyk, niet veel verder doorgaanOver enkele jaren al, bereikt ook myn hoofdstedeiyk nieuw u mogelyk per draadloos bewogen huis-bioscoop je..En herinnert gy u dan misschien tevens op wat voor „droge" wyze u, vroeger, die kennis door middel van., myn Amsterdamsche brieven ver werven moest.... Voordat de pestbacil ln de debatten In greep deed overigens de Raad deze week vlot en fiksch werk met het voteeren van een dikke millioen voor een zevental te stichten nieuwe openbare scholen. De enorm-snelle groei van de buitenwyken die meer en meer de woonkwartieren wor den, terwyi het oentrum daarentegen meer en meer uitsluiten, kantoor, maga- s0n en winkel wondt, maakt de bouw van Stijlbloempjes uit de voetbalsport „De verdedigingen rijn van het goede hout gesneden." „De A.-rechtsbulten krijgt een opge legde kans, doch hy verprutst deze tmeea- teriyk." (Held. Ort) In Beriyn werd de opvoering van „Die Afrikanerin" voorbereid onder de per- soonUjke leiding van den componist Op een ochtend, toen de orkestleden moesten repeteeren, bleek Meyerbeer in een alles behalve prettige stemming te zyn. «Niets en niemand kon het hem naar den zin maken en tot in het oneindige werd af geklopt „Pianissimo," schreeuwde de oompo- nist, toen hy voor de zooveelste maal het orkest het zwygen had opgelegd. „Pianis simo. De pauken moeten nog veel zachter wezen." Weer werd begonnen en weer vond de componist de pauken te scheL Het orkest- lid, dat de paukenparty verzorgde, kreeg er genoeg van en toen de passage her haald werd, liet hy zyn instrument ruston. Weer werd er afgetikt en terwyi vooi den eersten keer dien ochtend zyn gezicht vriendeiyk stond, verklaarde Meyerbeer: „Nu begint het ei* inderdaad op te ïyken. Dit keer was het al heel aardig, alleen de pauken moeten nog iets «achter klinken." (BAL) Permanent Hof van Int Justitie.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5