4/3 X Derde Blad. „BELLEVUE". BINNENLAND BUITENLAND VAN ZATERDAQ 24 OCTOBER Y925. HUISDUINEN BADPLAATS. Het 1b nu vier jaren geleden dat de N. V. Zeebad Huisduinen is opgericht. De meesten die deze regelen lezen, welke ten doel hebben eenige mededeelingen te doen*omtrent uitbreidingsplannen, zullen zich herinneren, hoe de N.V. reeds dade lijk na oprichting overging tot aankoop van het Badpaviljoen, waaraan sindsdien reeds heel wat verbeteringen zijn tot stand gebracht. Ook aan de strandinventaris, badkoetsen, stoelen en het reddingsmate riaal is veel ten koste gelegd, omdat zooals vooraf van het badpaviljoen ook bekend was, de staat waarin het aange kochte verkeerde, veel te wenschen over liet. Successievelijk werden, al naar gelang dat de geldmiddelen zulks toelieten ver beteringen aangebracht, totdat bovendien in 1923 de gelegenheid zich voordeed om eenige militaireïgebmiwèn op het Galgen veld aan te koopen en deze in te richten tot geriefelijke woningen, teneindejdaarin voor badgasten een tijdelijk verblijf aan het Noordzeestrand mogelijk te maken. Gaf de aankoop van het Badpaviljoen met strandinventaris dB N.V. gelegenheid eenige leiding te brengen in Huisduinen, de gemeubileerde villa's die thans drie jbar worden geëxploiteerd, hebben de stoot gegeven om het Zeebad Huisduinen ook naar buiten meer bekendheid te geven. Over het geheel genomen mag in Huis duinen worden geconstateerd, dat er in de afgeloopen jaren, vooral door het gemeente bestuur en dp medewerking van militaire zijde, veel veranderingen ten goede zijn aangebracht. Was het zeestrand reeds vroeger een ontspanningsoord voor de burgerij van Helder, thans heeft zich dit in nog meer dere mate ontwikkeld, terwijl bovendien de trek van buiten naar de badplaats vrij belangrijk Is toegenomen. Het is juist deze laatste aangelegenheid die oorzaak is, dat bijzondere aandacht geschonken moet worden aan Uitbreiding. Toen dan ook aan het einde van het Badseizoen in 1923'24 en '25 door de N. V. een enquête werd ingesteld naar het bezoek van badgasten aan Huisduinen uit verschillende plaatsen van ons land, kwam men tot het volgende resultaat: in 1923 160 aanvragen met 16 plaatsingen 1924 120 20 1925 140 14 De N.V. kon dus met haar 5 villa's slechts voor gemiddeld 10 aan de aan vragen voldoen, zoodat 90 °/0 moest worden teleurgesteld door te kort aan seizoen- aan het Gemeentebestuur ter verkrijging woningen, afgezien nog van de particu-jvan het benoodigde voorschot, om daar- liere exploitatie in Huisduinen, welke eveneens aan de groote aanvrage niet kon voldoen. De toestand is dus nu ontstaan, dat het Zeebad Huisduinen naar buiten een goeden indruk maakt, dat de' N.V. als gevolg daarvan, tot aanbouw van seizoenwonin- en moet overgaan, doch niet over vol- oende middelen daarvoor beschikt. Hetlaanvangskapitaal van ruim 50.000gld. dat in hoofdzaak onder de ingezetenen van Helder is geplaatst en volgestort, is bijna geheel in gebruik genomen, zoodat er thans geen geldmiddelen zijn om tot uitbreiding over te gaan, tenzij De strekking van deze regelen is mede, om een weg te wijzen waarlangs het mogelijk is in Huisduinen tot wat grooter omzet over te gaan. x De achterliggende vier jaren hebben ipeermalen is uitgesprokenAlle Noord zeebadplaatsen in Nederland vinden baat bij de strandexploKatiezou dat in Huis duinen dan niet kunnen worden bereikt, vooral waar wij hier over zooveel meer afwisseling op zee beschikken? Wij moeten in Helder waardeering uit spreken voor de medewerking welke van het Gemeentebestuur wordt ondervonden. De garantie voor het geplaatste aan deelenkapitaal, de verbetering en aanleg van wegen naar Huisduinen, de gunstige voorwaarden voor duingrondverpachting, en vele andere zaken geven wel bewijs dat men hier den bloei van Huisduinen, naar verhouding van de beschikbarè middelen, zooveel als mogelijk is weet te bevorderen. Ondanks dit ,,open oog" zal ook nu de gemeente voort moeten gaan met steun- verleening, anders komt de vooruitgang van Huisduinen Badplaats stop te staan. De toestand wordt dan, dat villa's zijn ingericht; de vraag er naar groot is, doch dat voldoende gelegenheid ontbreekt om de gasten te plaatsen. Nu kan men, vooral in de laatste tijden niet voorzichtig genoeg zijn met het uit spreken, of beter gezegd aanvragen van flnantteele hulp bij een gemeente, omdat dikwijls een direct verband wordt gebracht tusschen gemeentelijke uitgaven en be- lastingverhooging. In somfaige gevallen is zulks begrij pelijk, en onder de tegenwoordige om standigheden mag niet anders dan bij uiterste noodzaak bij de gemeente worden aangeklopt. Voor de uitbreiding Huisduinen is er echter een weg te vinden waarbij de Gemeente geld in voorschot geeft, zonder dat de uitgaven daardoor in nadeeligen zin worden beïnvloed. De flnantieele opzet van de N.V. Zeebad Huisduinen kan bij aanschaffing van b.v. acht villa's plus verbetering aan bestaande ebouwen zoodanig zijn, dat de gemeente "elder bij een kapitaalvoorschot van ten hoogste 50 mille geen nadeel behoeft te ondervinden, omdat van dit kapitaal een rente van 5 °/0 en een aflossing van 2'/a 0 0 per jaar door de N.V. kan worden betaald. Het Gemeentebestuur heeft vóór om gemakkelijker aan de benoodigde geld middelen te komen, terwijl de N.V. Zee bad Huisduinen daarin bij anderen on danks alle moeite niet zal slagen. Uit een nauwkeurig opgezette begroo ting, waarbij inbegrepen de gedachte dat de gemeente Helder een kapitaal-voor schot van bovengemeld bedrag zal ver strekken, blijkt dat na afschrijving een restitutie van 5°/0 en aflossing van 2'/i °/o mogelijk is, terwijl een beduidende post voor onderhoud daarbij nog is opgeno men. Deze begrooting is opgezet aan de hand van cijfers in de afgeloopen jaren ver kregen, met inbegrip van de gemeente lijke garantie zooals die destijds over het geplaatste kapitaal tot 1924 is verkregen. Commissarissen der N.V. besloten dan ook tot het indienen van een verzoek Ingezonden mededesttng. HOTEL CA FÉ RESTAURANT W. J. M. SCHOUTEN. door in Huisduinen eenige uitbreiding mogelijk te maken. Bij dit verzoek is gevoegd een exploitatierekening waaruit èn rente èn aflossing, alsmede afschrij ving en onderhoud voldoende blijken, terwijl bovendien als onderpand alle be zittingen der N.V. kunnen dienen. Ontvangt de N.V. tijdig beschikking over deze gelden, dan wordt onmiddellijk met den bouw aangevangen, zoodat reeds met het seizoen 1926 daarvan kan wor den gebruik gemaakt. Ter tegemoetkoming aan de vraag naar villa's met uitzicht op zee, zal op den duinrand haast het bestaande pavil joen, in erfpacht bij de N.V., een vijftal oogelijk toonende villa's worden neerge zet, eenvoudig gemeubileerd en van met te groote omvang. Voldoende ruimte wordt op dezen duinrand opengehouden om bij aangetoond welke richting voorloopig de verderen vooruitgang van de badplaats voorzichtigste is om tot uitbreiding te komen. Deze is aanbouw van.kleine vil la'tjes en meubileering daarvatf, om gasten van buiten in onze badplaats te kunnen huisvesten. De aanvraagcijfers van de N. V. toonen zulks ten duidelijkste aan. Pogingen welke zijn aangewend, om een hociger bedrag aan aandeelen te plaatsen, slaagden niet. Toegegeven moet worden dat het moeieljjke tijden zijn om nu bij de burgerij aan te kloppen voor het nemen van aandeelen, welke zooals tot het jaar 1924 het geval was, thans bij verdere plaatsing niet meer met een rente van 5 °/0 door de gemeente Helder worden gegarandeerd. Afgezien nog van deze garantie zijn de tijden voor velen van dien aard dat ondanks goeden wil, van flnantieele deel name nu geen sprake kan zijn. ^lhoewej deze erkenning g^en vrijbrief is voor hen die tot heden in gebreke bleven het destijds toegezegde bedrag aan aandeelen te storten (te samen voor bijna 7 mille) mag toch worden aange nomen dat plaatsing van hooger bedrag thans vrijwel is uitgesloten. Toch is het voor de stad Helder van groote beteekenis dat worde voortgegaan met de ontwikkeling van Huisduinen, vooral nu in de afgeloopen jaren is ge bleken dat er levensvatbaarheid bestaat, al mag dit nog niet worden opgevat in den vorm van een flnantieel succes. "Zien wij intusschen om ons heen: hoe Texel en verderop gelegen eilanden dap per volhouden, welke uitgaven Bergen zich veroorlooft tot het verkrijgen van een weg naar zee. Lezen wij hoe kort geleden Castricum zich groote flnantieele offers getroo e om het strand te be reiken. Hoek van Holland, om niet te spreken van Egmond, Wijk aan Zee, Zandvoort, Katwijk, Noordwijk, Scheve- Qingen, Domburg, Vlissingen. Alle plaat- Ben, waar de nabijheid van het strand wordt te baat genomen, om voor de om geving meerdere welvaart te verkrijgen, al in sommige gevallen is het zelfs een bestaansvoorwaarde van de betrokken gemeente. Hier moge herhaald worden wat reeds zoo mogelijk nog andere plannen te ont werpen. Vanaf het strand gezien zal deze nieuw bouw veel bijdragen tot een beter aanzien van Huisduinen. Alhoewel op nog kleine schaal, blijkt nu reeds gedurende het badseizoen dat de plaatselijke handel voordeel heeft van het vreemdelingenbezoek. Beschikken^wjj straks over een grooter aantal seizoen woningen, dan zullen die voordeelen naar verhouding beter worden, terwijl de be doeling welke voorzit, n.1. om Huisduinen tot een meer bekende en bezochte bad plaats te verheffen, wordt bereikt. Een dadelijken grootschen opzet kunnen wij ons niet veroorloven, het moet alles geleidelijk aan. Zooals nu de uitbreiding tót stand kan komen, wordt het daarin gelegen risico van weinig beteekenis, en de wensch „Huisduinen vooruit" treedt langzaam maar zeker in vervulling. Er is in onze badplaats nog veel te verbetereu en uit te breiden. Heel wat dulngrond ligt braak om te worden be bouwd. Voor personen of combinaties met eenigen ondernemingsgeest is er ge legenheid in overvloed om op goedkoopen grond, vriendelijke landhuisjes te zetten. Gesteund met het materiaal waarover de N. V. en de plaatselijke Economische Com missie beschikken, zullen deze huisjes in korten tijd voldoende aftrek vinden. Dé vraag naar seizoenwoningen in Huisdui nen kan nog veel meer worden opgevoerd, als er maar voldoende gelegenheid is om te plaatsen. Spelen nu de maanden Juli en Augus tus de grootste rol wat betreft verhuur- tijd aan badgasten, als wij meer bekend raken met Huisduinen, en opgenomen worden in de rij van Nederlandsche bad plaatsen, dan zullen evengoed als elders ook de maanden Mei, Juni en September voor verhuur van villa's in aanmerking komen. Dit is een kwestie van aanpakken en volhouden. Ook in ander opzicht valt er wel iets te hereiken. Nemen wij Katwijk eens als voorbeeld. Daar zijn woningen gebouwd en ingericht met één of twee vertrekken méér, en gebruik van gemeenschappelijke keuken, die gedurende het seizoen aan badgasten kunnen worde* verhuurd. Met dit systeem bereikt men dat de eigenaar of huurder gedurende eenige maanden een belangrijke tegemoetkoming in zijn kosten verkrijgt Bovendien kan zijn gezin proflteeren van zee en strand, terwijl er meer gelegenheid bestaat om aan badgasten eenvoudige huisvesting te geven. Niet alle beurzen zijp toerei kend om hooge seizoenhuren te betalen, op deze wijze kan ook daarin eeniger- mate worden tegemoet gekomen. Ter meerdere ontwikkeling van Huis duinen zou aanbouw van dit systeem woningen door de plaatselijke vereeni- gingen voor volkshuisvesting kunnen worden toegepast, al ware het voorloopig op bescheiden schaal. Het is niet noodig om juist in de kom van Huisduinen te bouwen, met het oog op den afstand van de stad. Aan den weg en omgeving van Huisduinen ligt nog voldoende grond. Doos deze te bebouwen in bovenomschre ven geest, woningen met vriendelijk aan zicht, wordt successievelijk een aange bouwde strook naar onze badplaats ver kregen. Zooveel mogelijk moet ook hierbij op een goed geheel worden aangestuurd. Gedane zaken nemen geen keer. Ware echter onze gemeentelijke uitbreiding inplaats van#jn Ie richting van het nu gevestigde Tuindorp aangestuurd op Huis duinen, dan zou naast een op den duur voordeeliger exploitatie dezer woningen (bezuiniging op bestrating, rioleenng. aanleg van gas en water en electriciteit). ook de 'uitbreiding van Huisduinen Bad plaats gediend zijn. Hier wordt gaarne toegegeven dat de omstandigheden des tijds bij aanbouw van het Tuindorp gel dende, geen aanleiding gaven om op Huisduinen meer aandacht'te vestigen. Intusschen zijn dit geen gezichtspunten die van invloed zijn op de huidige uit breidingsplannen van de N.V. zooals die nu worden voorgesteld. Zien wij thans te komen tot den aan bouw van een aantal goedkoope villa's, waarvoor in de afgeloopen Jaren zooveel vraag is geweest. Hopelijk zal dit aan leiding zijn dat het particulier Initiatief eindelijk overgaat tot soortgelijken bouw, waarbij de N.V. gaarne alle gewenschte inlichtingen wil verschaffen. Het moet hier gezegd dat eenige plaatsgenooten door nieuwbouw reeds gunstige verbete ring brachten moge dat voorbeeld ook in den vorm van viliabouw veel navolging vinden. De Gemeenteraad staat met deze aan vrage voor een belangrijke beslissing. Het badplaatsje Huisduinen mag de laatste jaren aanspraak maken op wat meerdere belangstelling v<m buiten, en biedt nu de stad Helder gelegenheid om mee te dingen in den strijd aan Hollands dui nen, om het gedeelte dat voor korten tijd met den weinig eervollen titel van „uit hoek" werd aangeduid, thans te brengen onder de reeks van Noordzeebadplaatsen, die alle zonder uitzondering bijdragen tot meerderen bloei aan de naasts omge- ving. Het is ver van onze bedoeling om met dit schrijven eenig verband te brengen iu andere flnantieele besluiten gedurende de achterliggende jaren door ons Ge meentebestuur genomen. Als echter deze ingediende begrooting van de N.V. Zeebad Huisduinen door ons gemeentebestuur onder oogen wordt ge zien, dan zai moeten worden toegegeven dat verleening van het hier omschreven voorschot, in verhouding tot de vroeger genomen flnantieele beslissingen, van weinig of geen invloed kan zijn op het gemeentelijk budget, vooral wanneer daar bij rekening wordt gehouden met het groote belang hetwelk iq de uitbreiding van Huisduinen als badplaats voor de stad Helder is gelegen. H. O. M. Nijpels. t OOST-INDIE. Een aanslag. Reuter seint uit Batavia aan de N.R.Ot. Kaoiteln van der Sluisveer, kapitein van Rakura en sergeant Marx zijn te Sigli door een Chinees aangevallen, die met een zwaard gewapend was. Kapitein van der Sluisveer is gedood, de beide anderen zijn ernstig gewond. De aanvaller Is doodgeschoten. Zijn beweegreden ligt in het duister. Dé Duitsch-Nedertandsehe onder handelingen. De Duitsoh-Nederlandsdhe onriertmnde- llrtpen zijn de laatste dagen goed opge schoten. Aangezien intuseóhen die mach- tiiglng der NederLandsahe delegatie niet voldoende was, om een overeenkomst te teefcenem, die ook aan de Dulteohe wen schen voldoet, zijn de onderhandelingen voor korten tijd geschorst De Nederland sche onderhandelaars zijn naar Den Haag teruggekeerd om hun regeering rapiport uit te brengen en nieuwe instructies te vragen. In het begin van de volgende week wor den de onderhandelingen hervat Verkeerde praktijken op hef terrein van het maatschappelijk hulpbetoon. Op een dezer dagen gehouden verga dering van Ohr. Hiet. Gemeenteraade leden heeft de heer Roekei, lid van den gemeenteraad ven Arnhem en secretaris van den Armenraad aldaar, een inleiding gehouden over bovenstaand! onderwerp. Hij gaf daarbij eenige staaltjes van vreemde toestanden bij vereenigingen van liefdadigheid. Er was er een, waarvan bleek, dat in een jaar 84 pet van de ont vangen gelden gebruikt was voor salla- rleering van bestuursleden Van dezen woondeni er eenige gratis, omdat zij deed van het bestuur uitmaakten. Iemand, die weggejaagd was uit een vereeniging, richtte een stichting op voor zwakke kin deren. Hij „verzorgde" ér drie, die dan nog voor het huishouden gebruikt wer den. Aian postwissels alleen had hij 28,000 ontvangen. Ben instelling tot uit- deellng van koffie, koek en 'het Evangelie had ruim 6000 ontvangen, daarvan werd 4000 gebruikt voor salarissen, 2000 voor reiskosten, 190 voor de ultdeellng. Spr. waarschuwt tegen een vereeniging tot heil der (menschheid, die vereeniging voor inwendige zending en filantropie, de, vereeniging Texete belang het christe lijk rusthuis voor zwakke kinderen Zon nehof te Wageningen. Honderdu irenden gulden» komen' op deze manier in verkeerde handen, die zoo nuttig besteed' zouden zijn ten bate van bona flde noodlijdende vereenigingen. Het centraal archief voor maatschappe lijk hulpbetoon in Nederland, dat opge richt is, heeft zich deze zaken1 aangetrok ken, teneinde mWbruik tegen to gaan en den arbeid van bona flde instellingen te bevorderen. Het archief zal alle nooddge gegevens verzamelen. Voor ln doorsnee f 10 per Jaar zullen die gemeentebesturen alle noodige inlichtingen kunnen ontvan gen. De regeertng heeft haar Ingenomen heid met deze nuttige instelling betuigd. Uif de Communistische Partij. De afdeellng Rotterdam ver klaart zich solidair met haar afgezette bestuur. De afdeeling Rotterdam der Communis tische Partij heeft Donderdagavond ver gaderd ter bespreking van de afzetting van het afdeelingsbestuur door het pre sidium van de partij en de sohoraing van de bestuursleden als lid der Communis tische partij Holland. .Naar men meldt, was het tweederde deel van het aantal leden der afdeeling afwezig, en verklaarden de aanwezige le den zioh solidair met het gesehorste af deelingsbestuur en weigerden zij de af treding te bekrachtigen. De door het pre sidium gegeven motieven, welke tot de af zetting hebben geleid, heeft de vergade ring teruggewezen. De staking bf] Wilton. Een aanbod van de directie van Wilton. Naar de Telegr. verneemt, is giBteren ten kantore van den Metaalbond, een conferentie gehouden, tusschen den direc teur van den Metaalbond, den heer Schou ten, en den voorzitter van den Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond, den heer Danz, en Oosterhorn, afdeel!ngsvoorzitter van den modernen bond te Rotterdam. Daar is ter sprake gebracht het aanbod van de directie van Wilton's Machine fabriek en Scheepswerf, in zake den toeslag van 2'/i uur loon. Dit aanbod, aanvankelijk bedoeld als toeslag voor de werkwilligen, geldende tot 1 Januari a.s., is hier omgezet ln een loonsverhooglng, geldend voor onbepaal den tijd voor alle arbeiders, die het werk zullen hervatten. Als zoodanig betrof het hier een nieuwe phase in den strijd, en werd het opgevat als een tegemoetkoming van de zijde der directie. Onmiddellijk na deze conferentie is in het „Verkooplokaal" een huishoudelijke stakers-vergadering gehouden, waar de heeren Danz en Oosterhorn mededeeling deden van dit aanbod der directie. Men wilde echter de zekerheid hebben, dat op den duur deze verhooging niet afhankelijk zou worden gesteld vau de conjunctuur. Daarom is deze vergadering nog niet tot een besluit gekomen. Hedenmiddag te twee uur, heeft op nieuw een stakersvergadering plaats, waar dit punt nader aan de orde. wordt gesteld. Interpellatie in de Hen bericht ons: De stemming in de kamer was deze week nerveus. Waarom??? Omdat de heeren zich met het gure weder nog geen wlnterjaB hadden aangeschaft van de Fa. L Grunwald, Keizerstraat. Vraagt dus stalen en stukken op zicht en zorgt dat de stemming weder in uw kamer terug keert. De prijzen varieeren van 1 80.— tot f70.—. (Adv»). ging van de vrouwen der werkwilligen, hetgeen velen heeft weerhouden zioh weer aan te melden. De politie doet alles wat zU kan, maar is blijkbaar te gering in aantal om overal een oog in het zeil te houden. l DUITSCHLAND. De Dultsch-Naöonalen ver wet gen de verdragen van Locarno. De toestand kritiek. Uit Berlijn wordt aan het HbL gemeld: Vrijdag hebben te Berlijn de voorzitters van de Duitsoh-nationale partijafdeelin- gen te zamen met het beetuur van de par tij vergaderd ten einde hun houding te genover het verdrag van Locarno te be palen. De besprekingen namen den geheelen dag ln beslag. Met overweldigende meer derheid werd ten slotte een besluit geno men, waarin kort en bondig wordt ver klaard, dat het verdrag van Locarno voor de Duitsoh-nationale partij onaanneme lijk Is. Een zoo pertinente beslissing had nie mand verwacht en het besluit sloeg dan ook gisteravond ln parlementaire kringen als een bom in. Algemeen had men aan genomen, dat de Duitsch-nationalen ook ditmaal wel weer met een diplomatiek ge? formuleerde en voor verschillende uitleg gingen vatbare verklaring voor den dag zouden komen ten einde, nog een achter deurtje open te houden. Met hun ondub belzinnig besluit van hedenavond hebben zij vrijwel alle bruggen aohter zioh afge broken. Graaf Westarp heeft de rijksdagfraotis op Zondag a.s. bijeengeroepen ten einde te beraadslagen over hetgeen nu verder /.nl geschieden. Het lijkt niet erg waar schijnlijk,. dat men er in zal slagen nog een uitweg te vinden om de dreigende crisis te vermijden. In parlementaire kringen gelooft men nauwelijks, dat er na het onvoorwaardelijke „neen"* van het partijbestuur en van de voorzitters der af- deeHngien nog eeni zwenking van de Duitsdhijnetionfden! te verwachten is. Intusschen, het is reeds zoo vaak ge bleken, dat ln de politiek niets onmoge lijk is, dat men ook ditmaal nog niet alle hoop behoeft op te geven, al valt het niet te ontkennen, dat de toestand zich op het oogenbllk uiterst kritiek laat aanzien. Ge lukt het Zondag de fractie niet er nog een mouw aan to passen, dan zullen de Diaitsohr-nationalie nünist»Ts, waarschijnlijk nog in den loop van den dag hun porte feuille ter beschikking stellen. Natuurlijk zou een een kablnetsorisis het in Locarno zoo moeizaam tot stand gebrachte vredes werk weer in duigen doen vallen, met alle gevolgen van dien: geen Veiligheidspaot, geen toetreding tot den Volkenbond, geen verlichting van het bezettingsregiem in het Rijnland, misschien zelfs geen ontrui ming van de Keulsche zone. Zullen de Duitsch-nationalen de verant woording voor dit allee op zich durven nemen? Dultsohlamfs ontwapening. Vólgens een Duiteeh officieus bericht zal die militaire Eratenteoamimissie van controle uiterlijk eind Januari in Dultsch- land hiimT werk staken. Op het oogenbllk wordt onderhandeld over de nog niet ge regelde kwesties. Naar verluidt zal de Entente er zioh niet tegen verzetten, dat de rijkspolitie 160,000 ma n sterk blijft, hoewel eerst een vermindering tot 160,000 werd verlangd. Ook zal ln de groote sle den tamelijk veel politie geconcentreerd mogen blijven. Over de kwestie van het luchtverkeer ls imien het nog niet eens kunnen worden. Unter den Linden-prijsvraag. Een Nederlandsoh ontwerp bekroond. De Berlijnsche oorrespondent van het Hbl. meldt: Geruimen tijd geleden heeft het ge meentebestuur van Berlijn een interna tionale architectonische prijsvraag uitge schreven: „Hoe moet Unter den Linden, de hoofdstraat van Berlijn, zich in de 20ste eeuw ontwikkelen?" De jury heeft, na het groot aantal in zendingen nauwkeurig te hebben onder zocht, den eersten prijs van 1500 mark toegekend aan onzen landgenoot O. van Eesteren, architect te 's-Gravenhage. De staking bQ P. Smit Jr. Ruim 1/8 van het personeel werkt Stakers terreur. De directie Van de Machinefabriek en Scheepswerf P. Smit Jr. bericht, dat gis teren weer 66 man meer aan het werk zijn gegaan dan Donderdag, wat het totaal der werkwilligen op 688 brengt, (van de plan. 1700 man). De directie heeft ernstige klachten ge GRIEKENLAND. Het Grleksch-Bulgaarsch conflict De Raad van den Volkenbond Is tegen Maandagmiddag bijeen geroepen. Bplgarije zon het ultimatum in- gewilligd hebben. Athene,' 23 Oct De commahdant van het Grieksche leger in Macedonië seint, dat hij, daar de Bulgaren voortgingen örieksch gebied in de streek van Demir Hissar te bezetten, genoodzaakt was zijn troepen tot Petritsj, ten Noorden van Koe- la te laten oprukken om zoodoende de Bulgaren te dwingen het Grieksche ge bied te verlaten. De regéering heeft opdracht gegeven den opmarsch te staken als de Bulgaren kregen over zaakbeschadiging en bedrei-geen verdere aanvallen meer ondernemen Een gezellig zltja op hot drukoto godoolto dor ■tod, mot primo eontHmptio, waarbij wij onzen bezoekers aan voranaperlag aanbieden, geeft U aan aangonamon avond. Overtuigt U zleh aona. Dat beteekent: Viermaal een ongewijzigde advertentie ter plaatsing opgegeven in de „Heldersche Courant' tegen driemaal bere gening. Wij ervaren dikwijls, vooral bi] hen, die een z.g. kleine advertentie plaatsen, du., wanneer een eerste plaatsing niet voldoende succes oplevert, vergeten wordt, om tijdig order tot herplaatsing te geven. Om onze cliënten voor schade en last ten gevolge van eeïi dergelijk verzuim te behoe den, adviseeren wij In den regel om direct opdracht te geven tot ilS X plaatsing. Zoo dra men dan geslaagdJs, deelt men ons zulk. mede en wordt dan de overbodig gfworden advertentie uitgelicht. Onze cliënten zijn dan slechts schuldig 'het aantal taaien, dat zij ge adverteerd hebben. Probeert U dat ook eens! Deze bepaling geldt alleen voor adverten tién, welke niet volgens het goedkoope tqfiel voor hanlels-advertentiën worden geplaatst 0 i

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9