Eerste Blad. Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND. Enorme keuze. 99 «wraken j Uiterst lage prijzen. Algem. Coöperatie, Afd. Kleedermakerij en Heerenmodes, Nr. 6097 DONDERDAG 29 OCTOBER 1925 53ste JAARGANG FEUILLETON. WRIJFWAS voor vloeren en meubelen Wollen Truien vv Vesten 99 Handschoenen ZELFBINDERS, POCHETS, STRIKJES, BRETELS, S0KKENH0UDERS ENZ. Koningstraat 9. Telef. 60. HELDERSCHECOURANT herschijnt Dinsdag-, Ddnderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgeven O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 20 Telefoon: 50 en 312 Llohl op voor auto's en fietsen Donderdag 29 Oot. 5.07 uur. Vrijdag 10 5.05 Het Grleksch-Bnlgaarech geschil voor den Volkenbondsraad. Maandag begon de Volkenbondsraad, onder voorzitterschap van Briand, te Parijs met de behandeling van 't Grieksch- Bulgaarscb geschil. Van meet af aan pakte Briand het geval energiek aan. Het lange exposé, dat de Bulgaarsche afgevaardigde wilde geven, werd door Briand. onderbroken met de mededeeling, dat dit nog niet aan de orde was. Vóór alles dienden de vijandelijkheden te worden gestaakt. Men verwachtte, dat de betrokken landen de beslissing zonden eerbiedigen en de troe pen terug zouden trekken. Dinsdag kwam de Raad opnieuw bijeen. Briand deelde mede, dat de Raad nog steeds wachtte op de mededeeling uit Athene en Sofia, dat de troepen terug getrokken waren. De Griekschq afgevaardigde las een telegram voor, dat dienen moest om aan te toonen, dat reeds een overeenkomst werd gezocht in den geest van 'sRaads opvatting, tiog voordat het telegram met 'sRaad% beslissing ontvangen was. (Dit zou een gevolg zijn van Roemeensche bemiddeling). De Grieksche uitlegging bevredigde Briand niet, die onmiddellijk antwoordde, dat zoo inderdaad een waarachtig ver gelijk getroffen was, de Raad volkomen zou zijn met de afdoening van het geschil, maar, zoo voegde hij er aan toe, „als mijn inlichtingen juist zijn, laten de geweren zich nog steeds hooren en zoolang dat het geval is kan er niets worden uitge richt." Briand sprak de hoop uit, dat er spoedig afdoende mededeelingen in zou den komen. De Grieksche en Bulgaarsche verte genwoordigers lazen lange verklaringen voor met verschillende lezingen van het geschil. Op verzoek van den Kaad van den Volkenbond worden een Engelsch, een Fransch en een Italiaansch officier naar de Grieksch-Bulgaarsche grens gezonden om toe te zien op het terugtrekken der. troepen. Volgens Bulgaarsche berichten bedroeg het aantal op Bulgaarsch gebied gedoo- den en gewonden tot Maandagavond on geveer 50, onder wie 6 vrouwen en 2 kinderen. Vermist worden 11 soldaten. Men vreest, dat ze vermoord zijn. Parijs, 28 Octi De Raad van den Vol kenbond nam hedenmorgen kennis van het antwoord van Bulgarije en Grieken land op de tot hen gerichte uitnoodiging. Bulgarije en Griekenland verklaren de in de uitnoodiglngen gestelde voorwaar den te aanvaarden en de Grieksche regee ring verklaart dat de ontruiming door haar troepen van het Bulgaarsche gebied hedenmorgen begonnen is. De vertegenwoordiger van Grieken land en de vertegenwoordiger van Bul garije waren het er voor den Raad van den Volkenbond over eens om aan den Volkenbond te vragen, dat er een enquête zou worden ingesteld naar den oorsprong en de oorzaken der moeilijkheden, die zich maar al te vaak in dit gebied van Europa voordoen, met name inzake het optreden der Komitadsji's. door MURRAY HERBERT. Slot 92) In die beildensche kamer, waar de reus achtige Bouddha met zijn verachtenden glimlach omlaag zag, staarde Wung Lo, de Chinees, koud zijn bezoeker aan. Dat was de laatste poging van Maurioe Fir- niiri. ^Ik Iben gekomen om u een plan voor te stellen, dat uwe rijkdommen. „Niet alzoo." Wung Lo's stem was niet minder snijdend, al was zij zoo beheersdht en zacht „U bent gekomen, omdat er geen andere weg meer voor u open stond. U bent gekomen, omdat u sterk naar (mij ne hulp 'verlangt, omdat de hulp van nie mand anders eenige waarde voor u kan Jx© bijen»" „Noem het zooals u wilt," riep Firnlm vrij boos uit. „Ik leg u.( de geheele zaak 'bloot Er is niets, dat ik terug houd. Rar- bara Rellairs is nergens te vinden. Wan neer ik alles met elkander in verband breng, ben ik overtuigd, dat u weet, waar zij is. Ik ben geen blind» gek. Ik kan het wel zien, wanneer iemand een; oogje op eene vrouw heeft. U hebt haar alleen maar *teg te «toppen en dat was voor u gemak Briand nam met de grootste voldoening acte van de antwoorden van Griekenland en Bulgarije. Hedenmiddag wordt een nieuwe zitting gehouden om kennis»te nemen van de te legrammen der militaire deskundigen be last met het nagaan ter plaatse van de uitvoering der gegeven bevelen. De Grieksche troepen blijven schieten, ondanks het beslnlt van den Volkenbond. Londen, 28 October. Volgens bericht uit Sofia is er gistermiddag tusschen een en drie uur door de Grieken met geweren en machinegeweren geschoten in de rich ting van Petritsj. Tevens heeit de Griek sche artillerie het dorp Tetrowo gebom bardeerd. Volgens den correspondent van de Timee op de Grieksch-Bulgaarsche grens is het daar anders gesteld dan men te Athene beweert. De Grieksche artillerie zette haar vuur ook nog voort, ofschoon de beslissing van den Volkenbond reeds bekend was aan de grens. Athene, 27 October. Op voorstel van Roemenië zullen vandaag een Grieksch kapitein en een Bulgaarsch kolonel een ontmoeting hebben om verschillende oon- stateeringen te doen. Morgen zal de ont ruiming van Bulgaarsch grondgebied door de Grieken beginnen. DUITSCHLAND. Op weg naar de groote coalitie? Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Ct.: Het beötuur van de Duitsche volks partij heeft de houding van d© Duitsche delegatie te Looarno goedgekeurd en er zich mede aoooord verklaard1, dat het rijkskabinet de tot dusver 'gevolgde bui- te nlandsdhe politiek voorzet. In de kringen van de Duitsdhe volks partij schijnt men zeer teleurgesteld te zijn naar aanleiding van de houding van de Duitsch-nationalen, die er thans ook in geslaagd zijn de eenige partij, die nog met hen wilde samenwerken te ontstemmen. De Duitsch-nationalen zijn thans vrijwel geïsoleerd, tenzij zij1 zouden trachten een' bondig©nootschap te sluiten (met de volk- schen. Meer en meer komt men in BerUjnsdhe kringen tot de overtuiging, dat alleen een groote coalitie een uitweg uit de voortdurende onzekerheid zou ibeteeke- nen. Maar onderhandelingen zijn1 nog niet mogelijk, daar alle partijen eerst willen afwachten, wat thans de entente zal doen. Zal zij haar ibeloft» houden? Daar zal het nu van afhangen of de voor de groote coalitie in aanmerking komende partijen hun goedkeuring aan de verdragen van Looarno zullen geven. Het tot stand komen van de groote coalitie zal verder met zeer veel moeilijk heden gepaard gaan. Sociaaldemocraten en democraten zijn nog niet vergeten, dat het centrum en de volkspartij onder drang van de Duitsch-nationalen bereid zijn ge vonden in dien Rijksdag voor de belasting wetten en .voor de tariefnovelle te stem men. Het standpunt der Soc.-Dem. Berlijn, 28 October. In een besluit, dat het bestuur van de sociaal-democratische groep in den rijksdag vandaag genomen heeft wordt o.a. gezegd dat de sociaal- demooratie ondanks het ontslag van de Duitsch-nationale ministers het kabinet- Luther zal blijven bestrijden. Het ontslag van de Duitsch-nationalentoont volgens de sociaal-democraten alleen aan, dat het onmogelijk is met de Duitsch-nationale partij een buitenlandsche politiek te voe ren, die beantwoordt aan de belangen des lands. De sociaal-democratie kan er niet aan denken de Duitsch-nationalen te ont heffen van hun verantwoordelijkheid. kelijk genoeg, op eene zoodanige manier, dat niemand in geheel Engeland iets van haar afweet of iet» van haar kan verne men van nu af tot het einde van het jaar. Zoodra Philip May in het bezit van zijn fortuin kwam, heb ik hem genoodzaakt een testament te maken, waarbij' hij' alles aan mij naliet, wanneer hij zou sterven. Hij durfde niet weigeren; ik 'behoefde maar te dreigen, dat ik alles zou open baren. Mijn aanspraak is volkomen wet tig en kan niet aangevochten worden en u kunt tachtig duizend pond dit zaakje verdienen." „Kom aan," zeide de Ghinees. „Door het codicil, waarvan u sprak, komen drie vierden van de bezittingen aan deze vrouw, die de Engel genoemd1 wordt. „Ja, als zij' verschijnt om haar huwelijk te bewijzen en het geld op te eischen voor het einde van dit jaar. En zij zal niet ver schijnen, als u deze zaak met mij' doen wilt. Kom', wat hebt u met haar gedaan?' Er ontstond eene langdurige stilte. „Zal ik het u zeggen?" zeide Wung Lo toen. „Als het u genoegen doet dit te hoo- reni, verneem dan, waar zij is." .Daarvan 'ben ik volkomen zeker," viel Firnim in. „Als ik daar niet zeker van geweest was, zou u dan denken, dat ik hier was teruggekomen? U hebt haar ge schreven, dat u de geheele waarheid wist. Dat lokaas welkte als een toovermiddel Zij verliet hare woning en is sedert dien tijd aiet teruggezien." Wung Lo veroorloofde zich een van zijne zeldzame glimlachjes. „U bent een verstandig oman en hebt vaak gelijk. Maar u kunt niet altijd gelijk Daarom kan zij onmogelijk in dezen rijks dag het verdrag van Looarno, dat zij als een groot succes van baar eigen buiten landsche politiek beschouwt helpen ra- tifioeeren, indien de Duitsch-nationalen tegen deze ratificatie stemmen; zij be schouwt de ontbinding van den rijksdag en het houden van nieuwe verkiezingen als den besten uitweg uit de bestaande moeilijkheden. De heele sociaal-democratische groep zal 6 November vergaderen. De ontruiming van Keulen. Volgens de „Rheinisohe Zeitung" heb ben de Engelsche troepen te Keulen op dracht gekregen de ontruiming van de Keulsche zone zoodanig voor te bereiden, dat op 10 Januari 1926 de 1 Patste Engel sche soldaat de zone verlaten heeft Als nieuwe standplaatsen voor de Britsohe troepen heeten Wiesbaden, Kreuznaoh en Bingen te zijn aangewezen. (Hbl.) DultschlaiMTs ontwapening. Uit Parijs wordt gemeld. De conferen tie van ambassadeurs beraadslaagde Dins dagmorgen over de Duitsohe nota van 28 October en verzocht het geallieerd mili tair comité met spoed een rapport bij haar in te dienen nopens verschillende quaes- ties in die nota opgeworpen. Vervolgens bestudeerde de conferentie de maatregelen, welke toegepast moeten worden zoodra de datum der ontruiming van de Keulsche zone door de geallieerde regeeringen zal kunnen worden behan deld, met name wat betreft de verdeeling der troepen over de bezet btjjvende ge bieden. Naar de Times uit Parijs verneemt zijn nog slechte twee ondergeschikte pun ten van Duitschland's ontwapening te re gelen, nJ. Ie. het aantal politiebeambten en 2e. de generale staf. De Duitsohe regeering wil 85.000 iman Schupo #n militaire formatie in barakken houden, terwijl maarschalk Foch niet meer dan 20,000 wil toestaan. Wat denl igeneralen staf 'betreft eischen de Geallieerden een door den Rijksdag goed te keuren wet, die het onderscheid tusschen stafofficieren en rijksweeroffi- cieren afschaft en het aantal officieren vermindert. De Duitsche regeering #is daartoe bereid, doch (meent met een schriftelijke verklaring dienaangaande te kunnen volstaan. Een wettelijke regeling acht zij ormoodig. Hieruit volgt, dat de me mingsverschil- len over en weer nog slee 'ts gering zijn. Daarbij kamt dat Briand vaart wil zetten achter de ontruiming van de Keulsche zone am zoodoende den Duitsch-nationa len een wapen uit de hand te slaan. De werkloosheid. In de eerste helft van October is het aantal steuntrekkende werkloozen van 266,000 gestegen tot 298,000, dat is met 12 procent De vlucht van den koning van Beleren. Tot dnsver onbekende bijzonder heden. In het z.g. dolkstootprooes te München is gisteren de leider der Beiersche soc.- Ingezonden Mededeeling. Dtheerlykt zuivere terv pcntynwos van da ErdaJ rabriak te Amsterdam Prgnflt Zonneglans enDennjnggyj- fa Huis Ingezonden Mededeeling. 99 democraten Auer als getuige gehoord. In den loop zijner verklaringens deel de hij eenige tot dusver onbekende bij- zonderhedên omtrent de vlucht van den Beiersohen koning bij het uitbreken der revolutie mede. Den ouden koning en zijn doodzieke vrouw wilde destijds niemand te München onderdak verleenen, omdat ieder vreesde, dat dit hem het leven zou kosten. Daar om zond1 men het koninklijk paar des nachts per auto weg. Onderweg kwam de auto in een sloot terecht, zoodat een boer met een koe moest komen om ze er uit te trekken. Een landjonker nabij Lands hut, bij wien de koning om onderdak aan klopte, verklaarde, dat hij hem geen huis vesting kon verleenen, zoodat de koning, van alle vrienden verlaten, eenzaam ver der moest trekken. ENGELAND. Bezuiniging op de verdediging. Bij het leger en de admiraliteit wordt de door noodzaak voorgeschreven bezui nigingsveldtocht voortgezet. Kortgeledgp zijn, gelijk men weet, de traktementen der officieren en de soldijen der man schappen bij het leger verlangd. Thans deelt de admiraliteit mede dat de vjjf overgebleven duikbooten van het tp>e K, met uitzondering van de K. 26, die pas in Juli 1928 voltooid is, onttakeld zullen worden. Tegelijk worden een aan tal tenders en reserve-vaartuigen buiten dienst gesteld. De aldus verkregen bezui niging zal echter niet groot zijn. De vervolging der communisten. Dinsdag werd voor de Londensche po litierechter de zaak tegen' de 12 gearres teerde ooamnunisten! voortgezet Bij de be handeling bleek dat de politie slechts één authentiek document der Britsohe com munisten heeft onderschept dat voor Moekou bestemd was. Het document is een circulaire, die zoowel aan Loeofski te Moskou als aan den secretaris van de In ternationale te Berlijn werd gericht. Daarin wordt herinnerd aan de belofte om gedurende 6 maanden iedere maand 160 vergoeding te betalen aan den voor zitter eni dien secretaris van de communis tische partij in Engeland, terwijl tevens mededeelingen worden gedaan aangaande een zitting van het bestuur dier Britsche joanmundstische partij. Een tweede document is een doorslag ,*an een getypten brief van 17 Juli 1925 lan den secretaris van de Derde Inter national© te Moskou zonder naam onder teekend met: „De algemeene secretaris". Daarin is sprake van een overeenkomst aangaande ondersteuning van de actie der Bulgaarsche communisten. In dezen brief wordt ook gereageerd op een «ver wijt van Moskou dat de Londensche ka meraden niet voorzichtig genoeg zijn met het overbrengen van geld langs geheime wegen. In een brief van 80 Maart 1925 wordt gesproken over d'e quaestie van het dienstnemen van Engelsche communisten bij de Britsche politie. Moskou maakt daartegen geeni bezwaar en acht het zelfs wenschelijlk, dat in grooter© steden als b.v. Glaagow ongeveer 6 communisten bij hebben. Ik had gewensoht de Engel me* mij mede te nemen naar het Oosten; ik wilde haar tot mijne vrouw maken. En ik lokte haar hier met eene list, zooals u zegt daarin had u al weder gelijk. Maar, luister, mijn vriend, want er komt iets, dat u miso.iiien niet zoudt begrijpen omdat zij zulk eene vrouw was, als ik gezegd heb, was zij tevens de eenige vrouw, die mijn hart kon doen verande ren En zeer spoedig wist ik, dat ik haar niet moest medevoeren tegen haar geluk. Bovendien, als ik haar uit haar eigen land had weggevoerd, had ik mijne wraak tegen u niet kunnen hebben. En die wraak neem ik nu," 'Ben' vraag trilde op Firnkn's lippen Begrijpende, dat zijne zending mislukt was, stond hij op als om1 heen te gaan. Eten gebaar van dien ander hield! hem tegen. 1 „Zoudt u dtenken, dat ik mij ermede zou tevreden stellen, dat Ik u slechts be lette dit fortuin te verkrijgen?" zeide die Ghinees met bittere ironie. „Herkent u dit?" „Waar hebt u die vandaan?" riep ï^r- nim uit met 'bleeke lippen. Daar, voor hem, lagen de papieren, die Geoffrey Desmond identificeerden, de papieren, die in de lederen cassette geweest waren, welke Oherry Plummer op zijn kantoor bezorgd had. „Uit de vernuftig ingebouwde kluis van u," hernam Wung Lo, zondter een spoor van uitdrukking op zijn geel gelaat. „U had die behooren te verbranden, mijn vriend. Deze zijn voldoende met de getui genis van mevrouw Philip May, die met de geheele geschiedenis van haar echtge noot bekend is, en met die van dien zee man Oherry Plummer, om te 'bewijzen, dat u wist, wie Jack was en om u te be schuldigen van het frauduleus in bezit houden van goederen, die hem toebehoor den. Uw laatste onderhoud met mij, waar in u mij alles haarfijn verteld hebt, zal ook nog,een handje helpen." Ben vloek ontsnapte aan Firnim's lip pen, die zich 'geheel 'geslagen wist „Ik heb hier iemand op u laten wBch- ten," vervolgde Wung Lo koeltjes. „En daar u wilde weten, waar Barbara Bellairs zioh 'bevindt, zal ik u dat nu zeggen." (Hij schoof de zware gordijnen terug en daar stond Barbara. Aan (hare zijde stond een kleine man met zeer doordringende oogen. Maurice Firnlm herkende hem oogenjblikkelijk en kromp ineen, toen hij vooruittrad. „Inspecteur Sardi," stelde Wung Lo kalm voor. „Ik denk, mijn vriend, dat u wel zeven jaar zult krijgen." yjjf uiurr, dte zomernamiddag was op zijn mooist, toen1 een auto door de hoofd laan van Highlaws gleed en de lange, bosch rijke helling optufte door de afwis selende plekken licht en schaduw. Er zat maar 6en man in den wagen Sidney Dan». Hoewel hij nu op een groot buiten goed de meester was, had hij1 geweigerd, zijn zitekenhuiswerk op te geven en in de drie jaren, die sedert den dood van Phi lip May vèrloopen zijn, had hij de reputa tie gevestigd van een van de eerste chi rurgen van het land te wezen en was nu voor Sti Gaul, wat Sttr Stanton May daar het politiecorps trachten te komen, mits zij volkomen betrouwbaar zijn. Daarom dienen de leiders een nauwkeurig onder zoek naar het verleden1 van dergelijk© partijleden in te stellen en hen op de proef te stellen. De werf te Rasyth. Baldwin heeft den iombprovooet van Edinbuxg ontvangen, die hem dringend heeft verzocht om dé rijkswerven te Ro- syth niet te sluiten; omdat het aantal werkloozen in Schotlands hoofdstad nog zeer groot was en van dien maatregel slechts een verergering der werkloosheid het gevolg kan zijn. FRANKRIJK Painlevé dient bet ontslag van bet ministerie tn. Painlevé heeft Dinsdagmiddag am twee uur het ontslag van het ministerie bij president Doumergue ingediend. De motiveering der ontslag neming. Na zijn ontslag te hebben ingediend, beeft Painlevé een communiqué ver strekt, waarin gezegd wordt, dat het on derzoek der plannen van Oaillaux gee nerlei essentieele verdeeldheid in den boezem van het ministerie, deed optreden, maar dat de regeering, overtuigd dat een dringende poging tot nationaal hersteld niet kan worden gedaan zonder de voor afgaande zekerheid eener stabiele meer derheid, met algemeene stemmen besloot zijn ontslag bij president Doumergue in te dienen. Het communiqué, dat Painlevé giste ren, nadat hij het ontslag van het (ministe rie had aangeboden, heeft uitgegeven, is al bitter weinig zeggend. Bij het onder zoek van de plannen van Oaillaux zou geenerlei essentieele verdeeldheid in den boezem van het ministerie zijn opgetre den, maar de regeering was overtuigd dat een dringende poging tot nationaal her stel niet kan worden gedaan zonder de voorafgaande zekerheid eener stabiele meerderheid. Het klinkt al heel weinig overtuigend en ruikt heel sterk naar politiek. Oaillaux, die van kapitaalhefftng niet wilde weten, wordt weggestuurd omdat het te Nioe gehouden congres van de ra dicalen zicih vóór die heffing heeft ver klaard. Toen hij niet goedschiks wild© gaan heeft Painlevé het ontslag van het geheele kabinet aangeboden. Wijst presi dent Doumergue hem als kabinetsforma teur aan dam kan hij dus hij het kiezen van zijn ministers den afgetreden minis ter van financiën overslaan. Wordt Painlevé de kabinetsformateur men kan zich moeilijk voorstellen, dat Herriot de opdracht zou krijgen, omdat dte Senaat, die oorzaak was van zijn val, van hem niet wil weten dan zal Pain levé, om dte levensvatbaarheid van zijn kabinet te versterken* daarin ongetwij feld socialistische elementen moeten op nemen. (N. Rt. Ort.) Zie verder Laatste Berichten pag. 4 2e blad. voor viep jaren geweest was. Hij spoedde zioh langs den weg over het grasveld, met jongensachtige vroolijkheid en zijn ge zicht lichtte op, toen eene vrouw in een wit gewaad hem- tegemoet snelde. „Je kon 'het dus schikken om terug te kamen?" zeide Barbara „Natuurlijk schikte ik het," antwoordr die hij met een glimlach en kuste haar voor hij ging zitten. „Zulke oude getrouw de lui zijn we nog niet, dat ik mij niet zou haasten om naar huis te komen, zoo dra mijn werk maar klaar is. Wat zullen we na de thee doen, Barbara? Laten we dan nog wat gaan rijden!, het is een prach tige avond. We kunnen dan onderweg in het dorp aanleggen. Ik heb nu die zeever halen; die ik aan Oherry beloofd heb. Ik moet je nog even in vertrouwen zeggen, dat dte jonge J'im gek op den nieuwen wa gen Is; hij zou er dag en nacht mee wil len rijden, als ik hem zijn gang liet gaan!" Zij noemden hem nog steeds jonge Jim, want dat was de eerste chauffeur van Highlaws, die vroeger op krukken door de zalen van St. Gaul rondsprong. En de her berg in het dorp, dat geheel op het gebied van de bezittingen -van Highlaws ligt, was een 'geschenk van Barbara geweest aan Cherry Pluimmer. Met zijn ouden vriend Ferris, vroeger uit de Goede Be doeling, dreef hij dit hotel op eene hoogst fatsoenlijke manier. ,3este oude 'Oherry," lachte Barbara vroolljk. „Doe dan niet te lang over je thee. Wees zoo vlug, als je maar kunt, Sidney, want hij is een schat" EINDE.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1