NELDERSCHE COURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DONDERDAG 29 OCTOBER 1925. Men verzoekt omb te melden, dat op Vrijdag 80 Ootober de VrijtL-Ver. „De Dageraad1" een openbare vergadering in Casino zal (houden, met als spieker den1 beer Hoving, om van baar standpunt de tweetje Geelkerken in de Genei. Kerk te Ibeliéhitea. Bi) het Dinsdag 27 Oct J.1. te Amster dam gehouden examen slaagde voor Apoth.-assistente onze plaatsgenoot» mej. L. Driessen. Aanbesteding. Burgemeester en Wethouders hebben Dinsdag 27 dezer ten raadhuize aanbesteed het binnen- en buitenverfwerk, verfwerk aan meubilair en fesoolietwerk aan mu ren en plafonds van de school aan de Vlamingstraat. Ingeschreven was als volgt: M. Kaleveld 994.—, G. Dortmund 998.—, Gebr. Hoogerduy» 1042.—, M. Spaan 1186.—, P. Vermeulen 1200.—, J. Kraak 1819.—, Joh. Hubbeling 1644, 8. Schellinger 1768—, J. Freeke 7 1780—, Gebr. de Boer 1794.—, Joh. Dekkers 7 1890.—. Broodprijsverlaging. (Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie wordt met ingang van' 2 November de prijs van het brood ver laagd met 1 cent per brood van 800 gram. Waterleiding Koegras. Als gevolg van noodzakelijk te ver richten werkzaamheden aan de hoofd leiding, zullen de bewoners van den Koegraspolder op Vrijdag 80 Ootober a.s. van 7.80 tot 12 uur 's middags, geen water kunnen betrekken. Men gelieve hiermede rekening te houden. Rijksweg HelderAlkmaar. In verband met een door een lid van den A. N. W. B. ingediende klacht over den slechten toestand van bovengenoem- den weg, ontving de oonsul van den A.N.W. B. alhier van de Wegenoommissie bericht, dat de toestand ter plaatse nauwkeurig is opgenomen, en besproken is met den Hoofd-ingenieur van het District Wegen- techniek. Deze heeft medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt den geheelen weg te verbeteren door dezen te voorzien van een breedor wegdek van moderne constructie. In verband met het feit, dat thans nog maar weinig geld voor de wegenverbete ring beschikbaar kan worden gesteld, zal slechts op een geleidelijke verbetering van dezen weg kunnen worden gerekend, zoodat ook dit jaar slechts eenige zeer slechte vakken kunilen worden verbeterd. Br bestaat echter gegronde reden om aan te nemen, dat spoedig meer geld, ook voor dezen weg, zal kunnen worden toege staan. Ons nieuwe feuilleton. Ons nieuwe feuilleton, waarmede wij in ons volgend nummer een aanvang maken, is een spannend- geheimzinnig verhaal van den Engélschen schrijver Burbon E. Stevensom Van den aanvang af houdt het dien lezer in spanning, zoodat wij mo gen verwachten, dat ook dit feuilleton bij onze lezers in den smaak zal vallen. Eerste Volksconcert Gisterenavond had het eerste der reeks volksconcerten, te geven door het Staf- muziekoorps der Kon. Marine, plaats, na dat reeds Dinsdagavond het eerste abon nementsconcert was voorafgegaan. De maatregel van een half uur lateren aan vang bleek op beide avonden van invloed te zijn geweest op het bezoek, want, was reeds Dinsdagavond het aantal bezoekers groot, grooter dan wij gewend waren, gisterenavond bij het volksoonoert was Casino volledig ultverkooht Enkele laat komers zelfs om half negen heb je die □og konden met moeite nog een plaats je nabij de thans onbewoonde Jazzband vinden, en tenslotte was ook de laatste stoel bezet. Het was merkbaar dat het publiek van deze concerten genoot Doodsche stilte heersohte tijdens de muziek onder dit groote auditorium van bijna duizend men schep, en bij het* weggaan toonden ver- scheidenen op ondubbelzinnige wijze hun voldoening. Welk een zegen blijken deze concerten, speciaal de volksconcerten, te zijn en hoe zeer vormen ze een onmisbaar element in ons geestelijk leven 1 Het eerste deel van het programma was gewijd aan Mozart; de ouverture Zauber- flöte is bekend genoeg, maar de derde symphonie (op. 84) was een novum voor ons. Vooral het prachtige melodieuse an dante trof ons hierin; het menuet heeft Mozart wel mooier gecomponeerd, maar toch bevat diUnummer zeer veel aantrek kelijks. Na de pauze werd het program ma huiselijker, populairder, bevattelijker, Massenet is een componist, die pakkende effecten weet te bereiken, en vooral zijn suite viel in den smaak met de mooie orkestreering der verschillende nummers. Een Hebreeuwsch gezang van Gerns- heim, gearrangeerd door den Directeur, den heer Leistikow, was hier het hors d'oeuvre, en de weemoedige melodie liet niet na indruk te maken. Volle vijf minuten duurde het eer we op straat stonden. De serie-voorstellingen van Jam Mnsch. Maandagavond heeft de eerste der reeks voorstellingen plaats, welke door hét gezelschap Jan Musch alhier worden gegeven. Zooals wij reeds hebben mede gedeeld, zal als eerste stuk worden opgevoerd een tooneelstuk van Luigi Pirandello, getiteld „De consequentie van het fatsoen". Voor de echte tooneel- liefhebbers, dat zijn zij, die in een stuk nog iets meer verlangen dan een aan eenschakeling van wat aardigheidjes of een spannende intrigue, wordt dit een mooie avond. Het eigenaardige van dit stuk is en wij citeeren nu den heer Schuil, die in „Haarlem's Dagblad" hier aan eene bespreking wijdde dat de situatie in het begin bijna ongerijmd schijnt. Langzamerhand evenwel ontwik kelt zich alles logisch, helder, dringend noodzakelijk, met innerlijke noodwendig heid, en het slot is van een zoo groote innigheid, aldus de heer Schuil, dat het mij de gelukssensatie schonk, die alleen goede, waarachtige kunst schenken kan. Omtrent het sublieme spel van den hoofdpersoon Baldovino, die vertolkt wordt door Jan Musch, waren de bladen het in hunne kritieken alle eens. De heer Schuil vergeleek deze rol bij een creatie van Moissi, en in Haarlem bracht men hem na afloop een warme ovatie uit de zaal. De „Opr. Haarl. Courant" schreef er over: „Hij heeft deze rol boven zichzelf uitgespeeld". „Het Volk" liet zich als volgt uit„Het stuk bleef heel den avond boeien, dank zij het merkwaardig sterk, fijn en karakteristiek spel, dat leefde door alle scènes heen". „Geld. en Nijm. Courant": „Het stuk vond een magistrale vertolking bij Jan Musch en Stine van der Gaag. Met welk een zeldzaam groot talent heeft Musch deze zich iu een diepzinnige dialectiek begevende, maar streng logisch handelende.figuur uitge beeld. Allerprachtigst was hij aan het slot, trouwens het hoogtepunt. Hier bracht hij groote ontroering teweeg onder de in spanning luisterende toeschouwers". Prijsuitreiking schietwedstrijd Bflz. VrtJw. Landstorm. Maandagavond had in café „de Pool" die uitreiking plaats van de prijken, behaald bij den plaatselijken schietwedstrijd van den Bljz. Vrijw. Landstorm. Bij afwezigheid van den voorzitter der Plaats. Commissie, den heer A. ten Kloos ter, werd de vergadering geleld door den Res. Ie liuit. J. de Jong, commandant der afdeelinig „Helder", die met een toepasse lijk woord de verschillende prijzen aan de winnaars ter hand stelde. De prijzen werden als volgt behaald: le afdeeling: le pr. A. van Stegen, 2e pr. P. H. Bos, 8e pr. A. den ELartog, 4e .pr. P. Bakker. 2e afdeeling: le pr. CL J. Bjjlsma, 2e pr. K. DisseL Na enkele besprekingen, waarbij om. de medodeeling werd gedaan, dat het plan bestaat in de 2e helft van Mei 1926 te Alkmaar een landdag te houden en met de opwekking om het volgend jaar weder aan de schietwedstrijden deel te neimen, werd die vergadering gesloten. Het Melkbeslnit Voor de leden van de Held. melk- centrale, sprak gisteravond in de boven zaal van café Centraal, Dr. Mol, directeur van den Keuringsdienst te Alkmaar, over: „het melkbesluit". Eigenlijk was deze vergadering meer een „onder onsje", waarop de moeilijk heden besproken werden, die het melk besluit voor de slijters meebrengt Het college van B. en W. was verte genwoordigd door de wethouders Grün- wald en Verstegen. De heer Bremer, voorzitter van de Held. melkcentrale, opende de vergadering met een woord van welkom, in het bizonder aan dr. Mol, de beide wethouders en de Pers. De slijters hadden blijk gegeven van hun belangstelling, door in grooten getale op te komen. Dr. Mol behandelde in het kort het melkbesluit zooals we dat in ons nummer van 26 September plaatsten. Wij kunnen dan ook volstaan, met naar dit nummer te verwijzen. Ter aanvulling vermelden wij nog, dat spr. er den nadruk op legde, dat op de flesschen met „gepasteuriseerde melk", de inhoud moet worden vermeld en men dan vooral voorzichtig zij, met de juiste hoeveelheid op te geven, eerder iets min der, dan meer, b.v. voor een halve flesoh 8/8 voor een heele 8/4. Spr. deelde mede, dat aan den Keurings dienst verbonden is een veearts, n.1. de directeur van het abottolr en den vleesoh- keuringsdienst te Alkmaar. Boeren, die zieke beesten hebben en zelf geen veearts kunnen bekostigen, heb ben maar even een kaartje te schrijven naar Alkmaar, vanwaar de veearts bereid is over te komen. Dr. Mol besprak de hygiënische inrich ting van de melkbergplaatsen en deelde mee dat voor deze inrichting vrijgesteld waren de veehouders, die niet meer dan 20 L. melk per dag verkoopen, aan men- uit hun onmiddellijke omgeving. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten verschillende slijters ge bruik. Voor onze lezers is dit echter wei nig belangwekkend en wij kunnen dan ook volstaan, met het vermelden van een enkele vraag, die door verscheidene slij ters werd gesteld, nl. deze: wanneer wordt aan slijters 'n vrijstelling gegeven voor de in richting van eenmelkbergplaats, zoo als deze in het melkbesluit is omschre ven. Een bergplaats, die voor de meeste slijters bezwaren oplevert en vrij kostbaar wordt Wij kunnen hieraan toevoegen, dat uit hygiënisch oogpunt deze bergplaats juist uitstekend is. Dr. Mol antwoordde hierop, nog niet te weten welke beslissing hierin genomen zal worden. Verplichtend is de tnrtehttng van ge noemde bergplaats voor menschen die een nieuw bedrijf beginnen, voor hen die, om wat voor oorzaak ook, een ander perceel betrekken, eveneens voor personen die een bestaande zaak overnemen. Voor deze menschen moet de bergplaats geheel voldoen aan de eischen, zooals die in het melkbesluit zijn vastgesteld. Spr. hoopt dat B. en W. in het geheel geen vrijstel lingen zullen geven, zoodat het melk besluit zoo spoedig mogelijk zal worden nagekomen. Uit de besprekingen bleek verder, dat er in het melkbesluit nogal hiaten zijn. Dr. Mol deelde echter mee, dat binnen kort een conoept-verordening aan de Ge meentebesturen zal worden toegezonden, waarin verschillende dingen nader be licht worden. Zooals men weet is het melkbesluit in gegaan op 7 Oct j.1., terwijl het in zijn geheel van kracht zal zijn op 7 April 1926. Het Bestuur der Vereen, van Ond. Off. van Land- en Zeemacht, verzoekt ons te berichten, dat zij haar le Groote Uitvoering in dit seizoen geeft voor Le den en genoodigden, in „Musis Sacrum". Het belooft voorzeker een interessante avond te worden. Bijna verbrand. Het 16-jarige dienstmeisje van mevr. de L. van de Weststraat, O. v. d. H., geraakte gisterenmiddag in brand door het vlamvatten van haar kleeren. Het meisje liep in de keuken langs het brandende gasstel. Vermoedelijk door het opwaaien van haar schort, dat in aanra king kwam met het gasstel, raakten haar kleeren in brand. Het meisje behield haar tegenwoordig heid van geest en holde door de steeg, die achter het huis loopt naar de West- Sracht, waar zij te water sprong, waardoor e vlammen spoedig doofden. De heer B. van de Achtergracht W.-Z. zag het ongeval en haalde het meisje uit het water, terwijl hij haar in zijn winkel binnenbracht. De kleeren van het meisje waren ge heel verbrand, terwijl zij bovendien ta melijk ernstige brandwonden had opge- loopen. Uit het Politierapport Maandagavond deelde een bewoonster van den Brakkeveldweg mede, dat zij in den nacht van Zaterdag op Zondag door de aanwezigheid van 2 personen op haar erf was opgeschrikt. Toen zij de mannen aanriep, waren ze op de vlucht gegaan. Een bewoner van de Vischmarkt deed dienzelfden morgen aangifte, dat in den afgeloopen nacht op het erf van zijn buur man, die uitstedig is, te ongeveer half 2 2 personen waren geweest Bij onderzoek bleek de poort, die tot het erf toegang geeft, gedeeltelijk ver nield te zijn. Voor zoover kon worden nagegaan, waren aan het huis geen sporen van verbreking aanwezig. Een bewoner van de Achterstraat deed Maandag aangifte, dat uit een hem toe- behoorende vlet, die aan de Binnenhaven lag, een sigarenkistje met een aantal kaarsen, een zaklantaarn en 2 kluwen boetgaren met een naald waren ontvreemd. Door de Haagsche recherche werd Maandag aan het Hoofdbureau alhier een man gebracht, wiens aanhouding terzake verduistering door den commissaris al hier was verzocht Een bewoner van den Parallelweg werd Dinsdag beleedigd door een bewoner van de Weststraat. De beleedigde deed hiervan aangifte. Gemeenteraad v. Helder, op Dinsdag 26 October, des avonds 8 nor. Notulen. Vaststelling der notulen van de verga dering van 22 September 1926. Deze worden zonder bemerkingen vast gesteld. Ingekomen stokken. Aangenomen worden voor kennisgeving de navolgende ingekomen stukken: a. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op de derde wijzigingsbegrooting voor het dienstjaar 1026 (Raadsbesluit van 4 Aug. J.L) b. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-Ont vanger. o. Bericht van aanneming der benoe ming tot onderwijzeres in de lichamelijke oefening aan de O.L sdhool no. 16 door mej. M. Magnin. d. Bericht alsvoren van E. EL Bos, be treffende zijn benoeming tot Directeur van den Gemeentelijken Hoofdaktecursus. e. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het besluit van den Raad van 22 September j.L tot verhuur van grond aan A. Kranenburg. f. Alsvoren betreffende verhuring van grond aan W. Reinderman. g. Alsvoren op het raadsbesluit van 22 September ji. tot uitgifte van grond in erfpacht aan J. P. van Os (wijzigingalx-- sluit). Aan mevrouw OorporaalSpruit wordt op haar verzoek ontslag verleend als re gentes van het Algemeen Weeshuis, met dankzegging voor de in deze functie be wezen diensten; aan den heer P. van den Bos wordt eervol ontslag verleend als leeraar aan de Zeevaartschool, met ingang van 1 November 11926; aan den heer O. W. Rusting eervol ontslag als onderwijzer aan school 10. Een adres van de N.V. Zeebad Huisdui nen, houdende verzoek te harer beschik king te stellen een bedrag van ten hoog ste vijftig duizend gulden met het doel daarvoor in Huisduinen te bouwen en in te richten eaa aantel villa's var beteringen aan te brengen aan bestaande gebouwen in eigendom der N.V. wordt gerenvoyeerd naar B. en W. om prae-advies. Insgelijks het Adres van het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder", houdende ver zoek omtrent het verkenen van verloven ingevolge de Drankwet beperkende bepa lingen in het leven te roepen. Drankwet Ten opzichte van het Voorstel van D. de Zee en drie andere leden van den Raad om te besluiten, dat door Burgemeester en Wethouders geen nieuwe vergunningen ingevolge de Drankwet zullen worden verleend. (B. en W. stellen eveneens voor dit naar hen te renvoyeeren om advies) stelt de heer De Zee voor tegelijk hiermede het op de agenda voorkomende Voorstel om thans geen verdere maat regelen te nemen tot beperking van het drankgebruik. te behandelen en dit punt dientengevolge hedenavond van de agenda af te voeren. De heer Van Dam wil beide zaken hedenavond behandelen. Hetgeen wordt voorgesteld is eigenlijk hetzelfde als het geen wordt gevraagd en B. en W. hebben daaromtrent al geprae-adviseerd. De Voorzitter antwoordt, dat het vooretel-de Zee o.s. niet is conform de Drankwet en dus niet zou kunnen worden aangenomen. Het is dus beter thanB dit punt niet af te handelen. De heer Bok: Worden dan, in afwach ting van de beslissing, voorlooplg geen nieuwe vergunning uitgereikt? De Voorzitter: Dat kan in ieder geval geschieden en is uit deferentie voor den Raad ook wel wenschelijk. Beide voorstellen worden dientenge volge aangehouden. Ingekomen is verder: Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op bet Raadsbesluit van 28 Juni 1926 betreffend» de- opheffing van de Open bare Lagere School na 18 enz. Naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten wordt in het raads besluit eene kleine wijziging, die van for- meelen aard, is, aangebracht Hiermede zijn de Ingekomen stukken afehandeld. Thans komt aan de orde Rekening 1924. Voorstel tot voorioopige vaststelling van de gemeenterekeningen over 1924. Deze geeft geene aanleiding tot op- of aanmerkingen. De cijfers hebben wij tz.t medegedeeld. Gasp rijnen. Voorstel tot verhooging van die prijzen voor licht-, kook- en muntgas met 1 cent per M'. Held. Ort 2 Oct De heer V a n O s wijst er op, dat bij de vaststelling der gewijzigde begrooting met 2 cent is verlaagd. De periode van de groote winsten is voorbij. Als wij op het standpunt staan, dat winsten uit een be drijf kunnen worden gehaald, dan dienen we daarvan ook de consequenties te dra gen en tekorten bij te passen; De heer Schoeffelenberger: In de vorige raadsvergadering hebben we een voorstel gehad om den gasprijs té verlagen voor een paar koekebakkers. Thans komen B. en W. met een voorstel tot verhooging. Spr. begrijpt een derge lijke politiek niet. Bij het vaststellen van het vermenigvuldigmgscijfer hoofd, om slag heeft spr. destijds al geconstateerd, dat de belastingopbrengst een stabiel be drag vormt, en de opbrengst van het gas niet. Spr. is het dan ook eens met dat lid der Commissie, die de winsten uit (heit electriciteitsbedrijf wil overhevelen. Ook is spr. het eens met den t^-schrijver in de Held. Crt, waar deze zegt, dat de eco nomie van de gemeente geenszins afhan kelijk is van een paar petroleumventers. Het ten deze door B. en W. ingenomen standpunt is foutief. Op den duur zal het gas toch worden gedrukt door het electri citeitsbedrijf. Met dezen maatregel bereikt het College niet wat het ervan verwacht; steeds zal het tegen de petroleum hebben te ooncurreeren. Terecht merkt de in schrijver op, dat rekening moet worden gehouden met afschrijvingen wegens de preciatie enz. Bovendien aoht spr. een prijsverhooging van 1 cent te veel; bij een omzet van 8 millioen M8. zou dat 80.000 opleveren, terwijl het tekort veel min der is. De heer B o r k e r t is het lid der Com missie, dat aanvankelijk togen verhoo ging wast Spr. is van meening, dat prijs verlaging het debiet zal verhoogen, en stelde voor le. een gedeelte der winst uit het electrisch bedrijf over te hevelen naar de gasfabriek; 2e intensieve propaganda voor meerder verbruik te voeren, 8e. de afschrijvingen terug te brengen tot de helft. Drie avonden heeft de Commissie ernstig over deze punten vergaderd. De gasprijsrverlaging, die wij in het begin van het jaar invoerden, was zeer goed ge zien, daar gerekend werd op een meer- verbruik van 60.000 M8. Maar in plaats van meer, werd het verbruik geringer, ondanks de verlaging van den gasprijs. In deze is het muntmeterverbruik altijd de juiste maatstaf, en dat is achteruitge gaan. Jaar in jaar uit zijn wij tegenstan ders geweest van het aanwenden van win sten der gasfabriek. Steeds zijn onze be grootingen sluitend geweest, maar thans is er verlies. En behalve dit werkelijke verlies is er ook nog het verlies van de derving der geraamde winst. Het heden morgen ontvangen schrijven der Centrale Boekhouding geeft angstwekkende cij fers hieromtrent, die alleszins eene prijs verhooging wettigen. Wat die concurren tie betreft met de petroleum, spr. verge lijkt deze met de concurrentie, die de spoorwegen ondervinden van de autobus sen. Evenals de spoorwegen moeten wij trachten het bedrijf te redden. De heer Van Dam was indertijd niet geestdriftig omtrent de 2 oent verlaging. De vorige maal heeft spr. gezegd, dat het voor den groei van heit bedrijf noodwen dig was, te zorgen, dat tmen afzetgebied kreeg voor het industriegaa Spr. acht thans prijsverhooging en verbetering van kwaliteit gewenscht. Dan traohte imen af zetgebied te vinden. ET is thans een lid van den raad, dat het gas goedkooper wil maken teneinde met petroleum te kunnen ooncurreeren. Ais men dan maar aangeeft hoeveel heit goedkooper moet worden, dan weten we hoever we kunnen gaan. Van petroleum zijn geen juiste cijfers omtrent de waarde te geven. Als wij dit voorjaar in plaats van 2 oent het gas 1 oent in prijs hadden verlaagd, hadden we thans niet deze farce majeure gehad. Het verlies van 6500.is slechts een taxatie, het ver loop is ongunstiger geweest dan wij ver wacht hadden en zal nog wel erger wor den. Deze achteruitgang is in Mei 1024 'begonnen en is meer het gevolg van eene algemeene beperking in uitgaven dan wel van te duur gas. De vergelijking tus- schen gas en petroleum ls waarlijk te in gewikkeld dan dat men zou kunnen zeg gen, dat de prijsverhooging daar invloed op heeft. Door het aanboren van nieuwe bronnen kan het gasdebiet worden ver groot 'De heer Smits wenscht allereerst eene verklaring te geven. Aan spr. is me degedeeld, dat, wanneer die bedrijven ter sprake komen, deze gelegenheid door spr. aangegrepen wordt om den heer Giuur wald iets onaangenaams te zeggen om trent zijn particuliere leven. Spr. wijst er met nadruk op, dat dit geenszins heit ge val ia. De heer Schoeffelenberger: Dat zijn verdachtmakingen! De heer Smits: Daarvan is geen sprake, maar spr. meent den heer Grun- wald niet dan aangenaam te zijn door deze verklaring te geven. De zaak gaat overigens niemand aan. Het heeft spr. verbaasd, dat men zoo veel waarde hecht aan de petroleumven ters. We mogen, als dat waar ls, dank baar zijtn, dat de heer Grunwald als de hoofdagent der Petroleum-maatschappij', zooveel venters heeft aangesteld. Is onze gasprijs te hoog? vriaagt spr. Ten (bewijze hiervan leest hij voor uit een art ln het Tijdschrift van de Maatsch. van Nijver heid, waarin spr. beweringen omtrent de calorische waarde van ons gas bevestigd worden. De gemeente Helder blijft, blij kens dit artikel, nog 200 caL 'boven het gemiddelde. Spr. sloeg dus de plank niet zoover mis, toen hij betoogde, dat we den prijs zoo hadden moeten laten en de kwa liteit van het gas veibeteren. Is het voor stel, dat thans gedaan wordt, de eenige weg voor ons? Otm het gasdebiet te ver hoogen, moeten wij niet bang zijn voor eenige petroleumventers, en bovendien moeten we de concurrentie niet in de hand werken. Door prijsverhooging wordt het petroleumdebiet verhoogd. Boveni- dien moet de winst der gasfabriek niet uitsluitend afhankelijk worden gemaakt van het gasdebiet; er zijn ook andere fac toren, die daarop invloed' hébben. De heer Bok: Welke zijn dat <Jan? De heer Smits heeft deze in geheimen raad al genoemd, en vindt het ooge- wenscht dat in het openbaar te herhalen. Geroep: Spreek maar op! De heer Smits kan zijn stem geven aan de verhooging, indien met de hier bedoelde factoren rekening gehouden wordt De heer Bok: Welke zijn dat dan? De heer Van Loo constateert, dat tot nu toe nog geen spreker aan het woord is geweest, die kon aantoonen, dat het gas niet in prijs moest worden verhoogd; Ook de heer Smits kan geen andere middelen aanwijzen om de rekening sluitend te krij gen. (Deze heer beroept zich thans op den geheimen raad, maar ais hij inderdaad middelen kent moet hij deze noemen. De heer Schoeffelenberger zegt het gas moet omlaag. Welnu, het is omlaag gegaan en desondanks ging het debiet achteruit. In de Cie. wist men ook geen ander middel aan' te geven. De-heer Grunwald: Toen dit voor stel in den Raad kwam, had spr. wel ver wacht, dat het stof zou deen opwaaien. De heer van Os zegt dat hij er destijds niet voor was den prijs te verlagen. Maar wij hebben aan het hoofd van het bedrijf een deskundig directeur en wij, moeten niet ln zijn werkkring treden. De direc teur nu meende, dat 'het noodzakelijk was den prijs met 2 oent te veriagen, en ook ons kwam dit voor te zijn goede koop manstactiek. De heer V a n O s: Zeker, mits het arti kel, dat men levert goed' is. De heer Grunwald: Daarover kun nen wij moeilijk oordeelen. De begrooting is op winst gebaseerd en de taküek van overhevelen uit andere Ibdrijfven is niet kaufrnannisdh eh staat gelijk met het handhaven van een tekort De Cie. al thans kon aan prijsverhoogen niet ontko men. Wij dachten inderdaad, dat door de verlaging het debiet zou toenemen. Als wij in het voorjaar den prijs trnet 1 oent verlaagd hadden, zou de toestand dezelf de zijn gebleven. Den prijs voor indUstrie- gas meenden wij onveranderd te moeten laten, omdat wij. aan tal van industrieën het gas tegen verhoogden prijs leveren. Nu spreekt de bijlage van J 6600.— ver lies. Maar toen was de toestand veel gun stiger dan thans; het blijkt, dat eind Augustus reeds een verlies was van 32400.Nu moet hierbij worden op gemerkt, dat dé onkosten des zomers na tuurlijk zwaarder op het bedrijf drukken dan bij vergrooten omzet des winters, dus wordt dit verlies over het géheeJe jaar wel minder. Dat een bedrijf geen winst oplevert, is nog niet zoo eng; maar men kso niet met verlies gaan wertno, van-

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5