daar dat thans deze verhooging 'wordt voorgesteld. Op de opmerkingen van den heer Smits antwoordt spr., dat hij geenszins de hoofdagent van de petroleum hier ter stede ia Spr. is dat slechts voor een klein deel. Maar als wethouder voor de .bedrij ven zit hij slechts uitsluitend voor het ge meentebelang en niet voor eigen per soonlijke belangen. Als wethouder be treurt spr. zeer de noodzakelijkheid van eene verboogtng. Spr. wijst op een be langrijke factor, die -z. i. het terugloopen van het debiet in de band heeft gewerkt. De muntmeters zijn tegenwoordig open waarvan het gevolg is, datde muntgas- verbruikers maandelijks per kwitantie moeten voldoen. De betaling gaqt dien tengevolge dikwijls lastig. Thans wordt voorgesteld de meters te sluiten. De heer Simits 'bespreekt de kwaliteit vam het gas en citeert daartoe het artikel van de Mij. v. Nijverheid. Bedoeld artikel is ook in handen gesteld van den direc teur der bedrijven, die ervan zelde, dat de voor Helder zoo ongunstige cijfers niet juist zijn. Binnen enkele dagen hoopt de directeur hieromtrent cijfers te kun nen overleggen ten bewijze dat ons gas niet slechter is dan dat van de groote fabrieken. Dat de heer Smits een slechte financiering der gasfabriek ter sprake brengt, trekt spr. zich persoonlijk aam De heea* Smits acht het niet noodïg daar omtrent in openbaren raad inededeelin- gen te doen. Indien deze heer van mee ning is, dat de fabriek niet goed 'beheerd wordt, ware het toch plicht dit openlijk te zeggen. Spr. kan zich overigens uit bedoelden geheimen raad niets herinne ren omtrent het naar voren brengen van dingen, die de fabriek zouden bunnen schaden. Spr. geeft ten slotte de verzeke ring, dat hij, als het niet dringend noodig ware, deze verhooging niet zou hebben voorgesteld. Met deze prfisverhooging van 1 cent zal het verlies geenszins ge dekt zijn en wij zullen toch nog anet een deficit sluiten. De heer Smits heeft in de laatste besloten vergadering over de gasfabriek gesproken. De heer Grunwald heeft toen gezegd: waar hier de directeur niet tegenwoordig is, stel ik voor hem in den besloten raad te roepen om zich hierom trent te verdedigen. Dientengevolge zal spr. thans niet over deze zaak in het open baar spreken. Spr. heeft niet gezegd, dat de financiering niet goed was, maar dat de gasfabriek niet valt met den omzet van gas-alleen. Spr. had hierbij o.a. het oog op de meters. Het is een klein kunstje bijvoorbeeld om thans de munten uit den meter te halen en lustig gas te verbrui ken zonder dat dit gecontroleerd kan wor den. Ook de betalingen per maand zijn een bezwaar voor de betrokken verbrui kers, en dit zijn allemaal factoren, die het debiet kunnen opvoeren. De heer Borkert wil een enkele op merking maken omtrent het door den heer Smits in geheimen raad gesprokene. De heer Smits omgeeft dit met een ge heimzinnig waas, en kweekt daardoor on rust onder de burgerij. Er is in bedoel den geheimen raad niets gezegd, tenmin ste niets van beteekenia. Wat de calori sche waarde betreft, die Is nooit hooger geweest dan thans en men is er nimmer over gevallen. Ondanks haar hooge kapi- taallast, kan onze fabriek de toets met an dere doorstaan wat betreft prijs en hoe danigheid van het gas. Ware de kwaliteit van het gas zóó, dat wij aan de spits zou den staan, dan zou er in het geheel geen afzet meer zijn omdat dan het gas niet te betalen ware. Nu komen er raadsleden met geheimzinnige beweringen, die ons uit den put kunnen helpen. Laat ze dan voor den dag komen met hun argumen ten. De heer V a n O s constateert, dat ne gen maanden geleden men tot prijsverla ging besloot en daardoor de groote winst van de fabriek wegnam. Het is hoe langer hoe minder geworden en het verlies loopt thans naar de 80.000.benevens de 12.000.— geraamde winst Wat is nu na tuurlijker dan dat wij er de 2 cent weer bijdoen, die wij er af gehaald hebben? De gasfabriek is volmaakt in orde, maar de kapltaallast is te hoog. Maar dan is het toch niet volmaakt in orde. Men neemt nu den heer Smits kwalijk in bedekte ter men te spreken, maar er zijn inderdaad tal van dingen aan de fabriek, die on bruikbaar zijn; materiaal e.d. men het voorstelt alsof de heer Borkert I aanleiding van het gesprokene, nog en- Geroep: Maar dit is toch geen geheim! De heer V a n O s stelt tenslotte voor den gasprijs met 2 cent te verhoogen. De heer Sohoeffelenberger: Voor spr. geldt alleen deze vraag: als wij van daag deze prijsverhooging aannemen, wordeh morgen de petroleumventers be stormd, en zal het debiet nog meer terug loopen. Spr. zal thans niet in beschouwin gen treden over de gasfabriek, maar deze bewaren voor de algemeene beschouwin gen. Laat men evenwel eens in Alkmaar informeeren naar de kwaliteit der steen kool. Die is 60 beter dan hier, en daar door is de calorische waarde ook beter. Men vraagt naar argumenten? Er ligt een kolenbreker te verroesten; als men op het fabrieksterrein een kijkje neemt, ligt daar het oud-roest in massa'a De vorige directeur, de heer RHkes, woont thans op een villa, en kwam nier arm. Ik vraag straks een geheimen raad aan. Wou men hier spreken over de gasfabriek? Ik zal in den Raad naar voren brengen wat ik weet Als ik de heer Borkert en de zijnen hoor, is de gasfabriek een eldorado. In tegendeel, het kan zoo niet langer, Helder gaat naar den kelder. De gasprijs moet omlaag. De Voorzitter protesteert tegen de hier uitgebrachte insinuaties tegen den directeur. Laat de heer Sch. dan een ge heimen raad aanvragen. Het' is geen ma nier van optreden als een raadslid aldus spreekt onder de bescherming van zijn straffeloosheid. De heer H e y b 1 o k wil niet over de sa&k praten, maar komt er tegen op, dat zou hebben gezegd, dat de gasfabriek een eldorado was. Wij hebben den gasprijs verlaagd in de hoop op stijging van het debiet; het tegendeel is het geval geweest, omdat de koopkracht van het publiek is verminderd en men thans maandelijks een groote som moet betalen. Spr. zet uit een hoe tengevolge der groote werkloos heid velen zich werpen op het venten met petroleum, vandaar de toename dezer venters. Laat men beginnen de muntme ters te sluiten, zooals vroeger ook ge schiedde. Niemand heeft hier schuld; en als er een raadslid is, dat dingen weet, moet hij daarmee voor den dag komen en een oommissie aanvragen voor onder zoek. De heer Van Loo protesteert tegen de uitlatingen des heeren Sohoeffelenber ger, die spr. verweet er de politiek bij te halen. Het is gemakkelijk te zeggen de gasprijs moet omlaag, maar argumenten hiervoor komen er niet. Met te spreken over wat vroeger gebeurd is, schieten we niet op. Den prijs onveranderd te laten, acht spr. geen goede politiek. De Comm. heeft drie avonden erover vergaderd en allerlei argumenten gehoord, maar durft geen verhooging met 2 centen aan. Mevrouw Van der Hulst: De heer Schoeffelenberger heeft gesproken over een bonnetjes-systeem voor gasverbrui- kers. Bij een bepaald bedrag aan gas zou men een bon kunnen geven voor een pre mie. Spr. neemt dit denkbeeld over en doet in dezen geest een voorstel. (Groote vroolijkheid). De heer V a n D a m: De Raad vindt de zaak blijkbaar nogal vermakelijk. Er zijn vanavond roods heel wat dingen te berde gebracht, o.a. de vraag wanneer de min dere kwaliteit van bet gas is gekomen. Die is begonnen in de periode der kolen- armoede, toen heeft men het kunstje ge leerd, en het is uiterst moeilijk dit thans weer af te leeren. Het gaat nu alleen maar om de kwestie van de beneden- grens. Met eerlijkheid of oneerlijkheid heeft de zaak niets te maken. De wethou der heeft gezegd dat de directeur verla ging noodzakelijk acht Dit is evenwel niet geheel juist; B. en W. willen aan vankelijk niets ervan weten, en zijn eerst later met dit voorstel meegegaan. De thans voorgestelde verhooging is even wel niet van de zijde van den directeur gekomen, meent spr. We staan nu voor de feiten, dat de 2 cent verlaging niet den gunstigen invloed op het verbruik gehad heeft, dien wij ervan verwachten. Dat met een verhooging van 1 cent de petroleum venters bestormd zullen worden, is een bewering, die niet juist is. 't Nieuwe mo ment is het sluiten van de muntmeters, en dit moet opgevat worden als een maat regel om tegemoet te komen aan het con tant koopen van gas. Spr. wil na het be sluit der Cie. om 1 cent verhooging, een vast rechttarief voor industriegas voor groot verbruikers. Daarvoor is thans nog geen regeling, wij zouden dus met alleen een beslissing te nemen omtrent deze ver hooging, slechts een half besluit nemen. Spr. meent tenslotte, dat de heer Smits verstandig deed door in het openbaar te zwijgen. We zien aan den heer Schoeffe lenberger tot welke dingen men komt als men in het openbaar dergelijke kwesties gaat bespreken. De heer Grunwald beantwoordt de verschillende sprekers. Het spijt spr., dat de heer van Os opnieuw de zaak heeft aangesneden. De heer van Os weet zeer goed, dat de oorspronkelijke gasprijs aan vankelijk is gehandhaafd, maar bij de herziening der begrooting opnieuw be zien moest worden. Toen hebben wij ge meend de belastingverhooging te moeten equivaleeren met deze prijsverlaging van het gas. De gasfabriek heeft een te zwaren. ka- pita alsdruk. Ja, dat weten we allemaal. De heer van Os meent, dat niet alles in orde is. Het is niet goed zooiets te zeggen; ook de heer van Os heeft in zijn zaken wel eens dingen, die tegenvallen. De krwestie is hier, dat in dit bedrijf alles naar buiten komt, en dat er 21 raadsleden zijn, die den directeur op de vlpgers kij ken. Het is ook van algemeene bekend heid, dat we een transportbaan hebben, die niet voldeed en thans buiten gebruik is gesteld. Het spijt spr., dat de heer Sohoeffelen berger hier den vorigen directeur in het geding heeft gebracht. Spr. wil alleen dit zeggen: de heer Rijkes is hier niet arm gekomen. Overigens geeft hij den heer Sohoeffelenberger in overweging het geen hij thans over den heer R. zelde, dien heer eens persoonlijk mede te deelen, dan kan hij zien hoe de heer R. daarop zal reageeren. Moet er nu in den Raad op een dergelijke wijze gesproken wor den over een vorigen directeur, en is de heer Schoeffelenberger zoo'n flinke man, dat hij die dingen, die hij beoritiseert, kan weten? Geen woorden, maar daden, maar de heer Sch. heeft nog nooit daden ver richt. Nu dreigt hij weer met een gehei men raad. Men moet nooit iets in 't ge heim doen, daarmee dient men het ge meentebelang niet Aan mevrouw van der Hulst vraagt spr. haar voorstel, dat zij zoo maar in den Raad geworpen heeft schriftelijk te wil len indienen. De Raad kan hierover on mogelijk oordeelen. Den heer van Dam heeft spr. in de vergadering der Oommis sie gevraagd een voorstel te doen betref fende een vast-rechttariet Dat is even wei niet geschied, omdat de 'beer van Dam er de groote moeilijkheden van in zag. In Amsterdam zijn voor de industrie verschillende tarieven; een vast-recht ta rief kan voor enkelen van belang zijn, maar er zijn ook industriën, voor wie het geen voordeel is. Met den heer van Dam is spr. het verder eens, dat het niet goed is zooals de heer Smits over dingen uit den geheimen raad spreekt Dat wekt steeds den schijn alsof het tegen den di recteur gaat Tenslotte geeft spr. den heer van Os in overweging zijn voorstel voor 2 oent verhooging in te trekken. De heer Verstegen wensciht naar kele zakelijke opmerkingen) te maken. De waarheid van het spreekwoord „Als de armoede' de deur binnenkomt vliegt de liefde het venster uit" wordt thans gede monstreerd. -Toen onze gasfabriek in goeden doen verkeerde, dachtniemand aan kritek; wij maken thans een zeer on gunstige periode niet de 'gasfabriek door, waardoor dingen gebeuren, die wij liever niet deden. Spr. standpunt is, dat elk raadslid het recht heeft 'het hoofd van een bedrijf te critlseeren, imats men dan met gedocumenteerde opmerkingen komt en niet in bedekte termen Insinueert. Ik zeg dit, opdat niet de Raad van meening zij, dat men geen kritiek op een bedrijf zou mogen uitoefenen. De heer Sohoeffelenberger heeft den ^-schrijver in de Held. Ort aangehaald. Wellicht komt binnenkort de tijd, dat wij eens openlijk dienen te zeggen wie deze meneer is. Hij komt door zijn geschrijf hoe langer hoe meer in den kuil en hij vergaloppeert zich herhaaldelijk. De heer Schoeffelenberger is het met dien heer eens. Hij 'kan evenwel in het verslag der Gasfabriek de cijfers controleeren. Ook kan hij oontroleeren, dat wij onze regle mentaire afschrijvingen doen. Aan be schikbare middelen is thans voorradig 166000.—, die gereserveerd zijn boven de afschrijvingen. Of het mogelijk is meer te reserveeren, is op het oogeriblik niet aan de orde, maar het zou wel goed zijn indien daarvoor extra 'gelden beschikbaar waren. Het ia niet noodig als het gas voldoende is wat kwaliteit en prijs be treft. Na de herziening der begrooting schreef deze zelfde schrijver ln de Held. Ort, toen wij eene verlaging der gastarle- ven als balsem op de wond der belasting verhooging goten: „Wensohen B. en W. 57946.— winst dan verdient het aanbe veling den gasprijs met 2 oent te verla gen". Wij hebben dat gedaan, maar in plaats van 57941.— winst, is er hela rijk verlies geleden. In plaats dat de schrijver nu zegt „ik heb misgezien", zegt hij thans „ik heb het altijd wel gezegd: wij gaan naar een debacle" B. en W. nemen het den petroleum venters niet kwalijk, dat zij het gasbedrijf aldus concurrentie aandoen. B. en W. constateerden slechts het feit. Hieruit blijkt, dat de sohr. in de Held. Ort. zich- zelven tegenspreekt In het blad van he denavond staat een nieuw artikel, waarin aan het slot wordt gezegd, dat in een ver gadering van gasdirecteuren gezegd is, dat de samenstelling van het Heldensche gas onvoldoende was. De heer van Dam toonde aan, dat de grens der oalorisohe waarde lager ligt De vergadering voor noemd heeft dan ook een dergelijk be sluit niet genomen; wel is besloten, dat een onderzoek naar de werkelijke mini mum-grens der calorische waade zal wor den ingesteld. [De heer Smits citeerde het Tijdschrift vami de Maatschappij voor Nijverheid, maar een zoo'n uit z*n verband gerukt citaat kan verwarring stichten. Van den heer Smits als arbeiders-afgevaardigde had spr. een dergelijk citaat niet ver wacht, omdat genoegzaam bekend is wat de Mij. voor Nijverheid is. De schrijver van bedoeld artikel, de heer Redelé, staat op de plaats van den befaamden Simon Maas, die als buitengewoon arbeiders vijandig bekend staat Het aangehaalde artikel ls geschreven naar aanleiding van een ander artikel ln de Augustus-afleve- ring, en dat laatste slaat weer terug op een rapport, dat een paar jaar geleden ls versohenen. Had de heer Simits dit alles gelezen, dan zou hij wellicht niet zoo grif met zijn citaat zijn gekomen. In den gemeenteraad van Haarlem heeft de ohr. historische burgemeester een adres van deze Maatschappij' genegeerd en hij qualificeeide het als vol onjuistheden en economische dwaasheden, van den heer Smits had spr. een dergelijk betoog niet verwacht De heer V a n O s constateert, dat het geen de heer Grunwald zeide volkomen overeenstemt met dat van spr. De heer Verstegen noemde de gasprijsveriiooging een lap op de wond. Welnu, men hale er dieniet af. Moet niettemin toch de gas prijs verhoogd: worden, doe 'het dan in eenmaal en kom niet eerst met 1 oent en straks wellicht met nog een oqnt Spr. zal zich evenwel met het voorstel van 1 cent verhooging vereenigen Indien de Raad meent dat het wenschelijk ls. De Voorzitter vraagt of mevrouw van der Hulst haar voorstel (bij een be paalde afname een premie verstrekken' in den vorm van vrije oofces of derg.) hand haaft.- Op het ontkennend antwoord van mevrouw van der H, komt het voorstel- B. en W. om den gasprijs met 1 cent te verhoogen in stemming en wordt dit met algemeene stemmen behalve die dor hee ren Schoeffelenberger en Geurta aange nomen. ElectrlclteltsbedrtJf. Voorstel om P. J. Lafeber niet ontvan kelijk te verklaren in zijn verzoek om teruggaaf van de kosten van aanleg van een electriciteitskabel. (Held. Ort 2 Oct) Aangenomen. Personeele belasting. Voorstel om niet over te gaan tot ver laging van de opoenten op de personeele belasting. He voorstel-Zond ervan tot verminde ring der opoenten is opgenomen ln het verslag dier zitting van 22 Sept (Held. Ort 24 Sept) De heer B y 1 d e r s was niet ln d© ge legenheid den vorigen keer de cijfers te oontroleeren en leest thans een betoog voor van den volgenden inhoud: Het aantal perceelen voor de personeele belasting bedraagt pl.m. 6000. De totale opbrengst der opoenten van I De heer Zondervan zegthet eindcijfer van zijn voorstel bedraagt rond f 1000. schade, dit is onjuist, het is f 12000. De fout welke de voorsteller begaat ls deze: hij vergelijkt de werkelijke op brengst van zijn voorstel met de opbrengst der begrooting, dit mag men nooit doen, men moet begrooting met begrooting en werkelijkheid met werkelijkheid verge lijken en dan komt men zuiver tot een verschil of mindere ontvangst van f 12.238. De heer Zondervan deed in de vorige vergadering een verkeerde aanhaling over het advies van den heer Gem. Ontvanger van 7 Januari 1925 aan het college van B. en W.dit advies doelde niet op het voorstel Zondervan, maar wel op ctet van den heer Oortgijsen, die in hoofdzaak de hoogere aanslagen wilde ontlasten en geeft dan vervolgens onder meer dit advies: „Voor verlaging van het aantal „opcenten der Gem. Inkomstenbelasting „pleit ook de omstandigheid dat bij het „heffen der Ink bel. de ongehuwden zwaar der worden belast enz." De heer Zondervan noemt het onjuist wat B. en W. zeggen in hun advies als zouden de bewoners van Vroon-, Schagen-, Bas- en Goverstraten en daarmede gelijk staande perceelen volgens hun huurwaarde het meest gebaat zijn in tegenstelling met de huizen van Volkshuisvesting, want zegt hij verder in zijn becijfering, de eerste krijgen* een ontlasting van f2.67 en de andere f 3.10. Neen M. de.V. het is in dit geval juist wat het college in het advies gezegd heeft en onjuist wat door den heer Zondervan naar voren is gebrachten welomdat de be woners van bovengenoemde straten een veel lageren aanslag en mindere opcenten hebben in vergelijking met de bewoners van Volkshuisvesting en daarmede ge lijken. Want de gemiddelde aanslag van bovengenoemde straten is f 8.50 plus 50 opcenten is f 12.76, de bewoners van Volkshuisvesting Tuindorp hebben ge middeld een aanslag van f 13.50 plus 80 opcenten is f 24.20 dus bijna een f 12. meer. Hierbij heb ik nog niet eens ge rekend de opcenten voor de Provincie, want dan wordt het verschil nog grooter en zoodoende heeft het college volkomen gelijk om te zeggen dat de minsten in huurwaarden van bovengenoemde straten meer gebaat zijn bij, het voorstel Zon dervan, terwijl de méerderen in huur waarde maar f 0.40 meer ontlast worden. Daar deze als voorbeeld genoemde bewo ners vrijwel hetzelfde inkomen genieten, wordt de eene partij bevoorrecht door een goedkoopere woning. Daar volgt verder uit een mindere aanslag en kleiner aantal opcenten. Die onbillijkheid dient door ons weggenomen te worden. Ten slotte is het voorstel Zondervan onaannemelijk omdat het in strijd is met art. 247 der Gemeentewet, daar is sprake van een geleidelijke opklimming der op centen. Wij vinden deze wel in de thans bestaande opcenten, welke geleidelijk klimmen met 15 opcenten. In het voorstel- Zondervan wordt deze geleidelijke op klimming gemist, daar zit variatie in van 10, 15 en 20 opcenten. Daarom meen ik, dat de heffing Zondervan niet zou worden goedgekeurd. De opcenten op de Personeele belasting zijn 'n verkapte Gemeentèlijke Inkomsten belasting, waarin men vindt een scheeve of onzuivere heffing; zij die genoodzaakt worden om in een duur perceel te wonen met een hooge huurwaarde worden hier door wel het zwaarst getroffen. Ten eerste door den aanslag, waar wij niets aan kunnen doen, omdat het een Rijksbelasting is. Ten tweede door de hoogere opcenten, waar wij wel wat aan kunnen doen, aan gezien deze door den Raad worden vast gesteld, terwijl ongehuwden en op kamers wonenden hiervan worden buitengesloten. Wanneer de opcenten worden opge heven en de opcenten komen te drukken op de Inkomstenbelasting krijgt men een veel zuiverder druk op alle aangeslage- nen naar een belastbaar inkomen, waar door de bewoners van perceelen eenigs- zins worden ontlast; dit laat zich wel dadelijk gevoelen, omdat het bedrag aan opcenten der Personeele belasting wordt opgebracht door 6000 belastingbetalen- denende Gemeentelijke Inkomstenbelas ting wordt door 8000 belasting beta- lenden voldaan. Wanneer de f 75.000.— aan opcenten, volgens de begrooting, op de Inkomsten belasting komen te drukken, dan zal het vermenigvuldigingscijfer moeten worden verhoogd; dit is thans 0.85 bij een op brengst van f 711000.— en dit vermenig vuldigingscijfer zou moeten worden 0.98 bij een opbrengst van f 786000.— dus een klimming waartenemen van 0.08. Een 4-tal voorbeelden ten bewijze, dat allen hier mede gebaat zijn (wij zullen ze noemen A, B, O en D). Eerste voorbeeld A belastbaar inkomen van: f 760.met een vermenigvuldigingscijfer van 0.85 f 47.30. f 750.met een vermenigvuldigingscijfer van f 0,93 f 61.75. Huurwaarde f 200.— heffing 60 opcenten is f 6.25. Huurwaarde f 225.— heffing 65 opcenten is f 8.45. le geval moet f 6.25 f 62.66. 2e geval moet f 8.45 f 55.75. Respectievelijk minder. A betalen f 47.80 -|- A betalen f 47.80 van 1 tot 4 gulden Tweede voorbeeld B belastbaar inkomen f8l250.tegen 0.85 is f 92.97. 0.93 f 101.72. Huurwaarde f 250.— heffing 80 op- CTLVbe«ll f 12.40 f 106.37, dus 4 gulden minder. Derde voorbeeld C belastbaar inkomen tegen 0.85 1. C moet betalen f 192.42 f 22.56 f 214.97» dus 4 gulden minder. Vierde voorbeeld D belastbaar inkomen f T26O.— tegen 0.86 ia f 484.46. 0.98 f 476.86. Huurwaarde f 600.— heffing 125 op- PAnt6n is f-60.62. D moet betalen f 434.46 f 60.62 f 485.08, dus f 10 minder. Het komt mij rationeeler voor eenvou dig over de heele linie een minder aan tal opcenten te heffen, of geheele ophef- fing der opoenten en het bedrag dat verkregen wordt op de Inkomstenbelas ting te leggen, waardoor ieder belas tingschuldige naar draagkracht kan be talen. De heer Zonder van ie bereid zijn voorstel ln te trekken ten bate van dat van den heer Eylders, dat veel verder gaal De Voorzitter merkt op, dat het geen de heer öylders voorstelt, hier mo gelijk is, doordat wij hier, een groot aan tal ongehuwden hebben. De heer Schoeffelenberger complimenteert den heer Eylders over zijn cijfers. Durft hij de consequentie van zijn voorstel aan? vraagt spr. De Voorzitter: De heer Eylders gaat uit van een inkomstenbelasting van ƒ111000.—, doch deze bedraagt ƒ177000—, de conclusie zijner becijferingen wordt dus anders. De heer Eylders heeft dit voorstel slechts opgeworpen met de bedoeling, dat de zaak door B. en W. in studie zal kun nen worden genomen. Staande deze ver gadering den Raad te overvallen met een dergelijk voorstel, was geenszins spr. be doeling. Het Ooilege bestudeer© de zaak en breng© hierover prae-advies uiti De Voorzitter deelt namens het College mede, dat clit er zeer veel voor voelt deze zaak te overwegen. De 'heer Van Os mierkt op, dat hier door een druk komt op zekere categorie personen. D heer Zondervan dringt op spoe- dige behandeling aan; de bedoeling is na tuurlijk, dat de regeling met Januari in gaat en de Kroon dient eventueel de plannen nog goed te keuren. 'Het voorstel van B. en W. wordt hierop verdaagd!. Onderwijs. Voorstel tot het toekennen van vergoe ding overeenkomstig art. 18 der L. O. wet aan O. van Dijk en anderen. (Held. Ort. 2 Oct) De (heer Smits heeft in de vorige raadsvergadering gevraagd deze bijlage aan te houden teneindé in deze zaak nog iets te kunnen rechtzetten. Uit de tweede bijlage blijkt nu dat inderdaad de exploi tatie-rekening was geflatteerd en dat het bedrag op 70.— moest worden gebracht Wij zijn dankbaar voor die wijziging, maar we zijn niet voldaan. In verschil lende gemeenten geldt een andere basis voor het percentage^ en zelfs zou men kunnen koenen tot een vergoeding voor de volle 100 Zoover evenwel willen wij het, gezien de finantieele toestand der ge meente, niet sturen. Evenwel wensoht spr. op eenig© onjuistheden in het prae- advies te wijzen. Er wordt gesproken van gelijksoortige scholen, hetgeen onjuist is. De school Ls opgezet als meisjesschool en ln afwachting van dien 'bouw eener an dere, als gemengde gebruikt Dat de school Jonkerstraat dus zou zijn overge plaatst naar de Javastraat zooals de bij lage vermeldt, ls onjuist; <^e school Jon kerstraat is opgeheven; het personeel ont slagen, en in de Javastraat ls een nieuwe school opgericht. Op twee na is het per eoneel weer aangesteld. Maar er ls «en andere schoolcommissie etc. en het ls eens uitsluitende meisjesschool geworden. N<u zegt de wet uitdrukkelijk, dat het de ouders zoo gemakkelijk mogelijk moet worden gemaakt een school te bezoeken. Daaraan past zich het voorgestelde per centage niet aan; voor kinderrijke gezin nen ls het onvoordeellg, zooals spr. na- dor uiteenzet. De steekproeven van de be lastingambtenaren omtrent het Inkomen van het gezin Stoop waren onjuist, het inkomen van 8000.waarvoor dit ge zin te boek staat, ls heel wat minder, over het geheele jaar genomen. Deze man ontvangt thans voor zijn vier kinderen eene vergoeding van 4 X 7-—, en moet dus 4 X 68.bijbetalen, hetgeen zeer bezwarend ls. Het heeft spr. verwonderd, dat hieromtrent geen progressie is toe gepast. Spr. zal zich overigens niet tegen dit voorstel verzetten,indien uien ln gevallen ah het hier vermelde eenlge toegefelijk heid kon toepassen. De heer Van Os hoopt heel wat kor ter te zijn dan de heer Smits.* Wij hebben gelijkstelling van openbaar en bizonder onderwijs gekregen. Hier zijn 30 A 86 kinderen, die van ven© moeten komen om de school te kunnen bezoeken. Het open baar en hert pret dhr. onderwijs hebben te Koeigras een school, het kathojlek onder wijs niet Er zijn evenwel kinderen ge noeg om ook daar een katholieke school te verlangen. Nu heeft ons het benerpen standpunt van B. en W. gefrappeerd. Het ware royaler geweest als uien gezegd had: het openbaar noch het parot dhr. onder- die belasting voor de Het voorstel Gemeente is f 80638.—. Het voorstel Zondervan tot verlaging van de opcenten zou in totaal opbrengen t 68.400.—, alzoo min f 12.238.—. Nu is elke verlaging van be lasting welkom, ja zelfs plichtindien de druk zwaar is, en dat is onze belasting. Maar onze financiën eischen ook, dat ny elke vermindering van belasting in wel ken vorm ook, een weg wordt aangewezen waardoor de mindere inkomsten worden edekt en dat missen wij in het voorstel ondervan. Huurwaarde f 800.— heffing 110 op centen is f 22.65.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6