WINTERJASSEN ALG E MEE'NT^CQÖP E RATI E, wijs beeft deze autobusverbtnding noodig, wel het katholieke. Nu nemen wij dus de geheele auto voor rekening der gemeente. Thans blijft het gevaar bestaan, dat er actie zal komen voor een eigen 'katholieke school in Koegras. Er imoet toch een weg gevonden worden, dat die onbillijke be lasting niet op de ouders blijft drukken. Spr. zal nochtans zijn stem niet aan deze regeling onthouden. De heer Sohoeffelenberger, te genstander zijnde van de pacificatie, schaart zich nochtans geheel aan de zij de der heeren van Os en Smits. Deze hee- ren hebben gelijk, en als de gemeente straks een katholieke sohool moet stich ten, is zij veel duurder uit. Spr. zal dus voor de voordracht stelhmen. De heer VanderVeerzal het voor stel steunen. Als hier Inderdaad onrecht plaats heeft, staat het schoolbestuur de weg open naar hooger beroep. Wij kun nen dat moeilijk beoordeelen. De Voorzitter merkt op, dat de Raad slechts die gelden kan voteeren, waartoe de wet verplicht Volgens den geest der pacifioatie konden die kinde ren zeer goed naar de andere scholen gaan. Wij stonden op het standpunt, dat er een meisjesschool was. Het zou onvoor zichtig zijn deze dingen bij Ged. Staten in het geding te brengen, meent spr. Tegen volledige vergoeding verzetten zich wet telijke bepalingen, zooals spr. uit de wet voorleest. Wij meenden, dat ouders met 8000.inkomen, het wel zonder steun konden doen. De exploitatie-rekening was aanvankelijk verkeerd opgezet, spr. er kent dit. Wat nu betreft een progressieve ver goeding voor meerdere kinderen uit één gezin, deze zou voor de schoolvereeni- ging niet zulke gunstige uitkomsten heb ben. Het schoolbestuur kan dit veel be ter zelf regelen, zooals wij ook hebben aangegeven, 't Is volstrekt niet noodig, dat groote gezinnen voor alle kinderen betalen. De gemeente heeft deze zaak zoo loyaal mogelijk opgezet en spr. adviseert den Raad deze voordracht aan te nemen. De heer V a n O s repliceert Voor vele ouders blijft het een onoverkomelijk be zwaar en zij zullen trachten zoo spoedig mogelijk een eigen school te stichten. De Voorzitter antwoordt, dat het openbaar onderwijs geheel op denzelfden voet behandeld wordt, zoodat in deze dus gelijkheid bestaat De heer Smits is het met den Voor zitter eens, dat het niet aangaat aan alle kinderen hetzelfde bedrag op te leggen. De wet verbiedt dat Het gemeentebestuur moet het percentage voor vergoeding vaststellen. Maar op de katholieke offer vaardigheid wordt thans door de gemeente geparasiteerd. De regeling met het school bestuur was goed, maar de heer van Os bedoelt dat ook het ontbrekend bedrag zelf door de ouders wordt bijgepast^Dat kan inderdaad, maar dan spreke men niet van loyale uitvoering. De" heer van der Veer zegt, dat de ouders in beroep kunnen gaan. Jawel, maar is het nu wel de manier het imet de wet in de hand al te dwingen, waar (het langs minnelijke* weg kan worden verkregen? Men make de regeling dan progressief, dat is billijk. Wij zijn den heer Sohoeffelenberger dankbaar voor diens ruime standpunt De Raad kan uitmaken welk percentage zal worden vergoed, ook kan de gemeente een ander middel toepassen. De toestand voor openbaar en katholiek onderwijs is niet gelijk; de kinderen van de openb. school kunnen desnoods loopen, de onzen kunnen dat niet De Raad behoeft aan die vergoeding toch niet zoo zwaar te tillen; het percentage kunnen wij regelen, en omtrent die beide gezinnen kan men in hooger beroep gaan. De V o o r z i 11 e r: Als men inderdaad van meening is, dat iets volgens de wet niet mag, kan men toch moeilijk in ande ren geest beslissen. Wij moeten binnen de kosten blijven, die hiervoor staan. Dat de gemeente zoo schriel is kan spr. niet toegeven. De heer Van der Veer is van mee ding, dat in deze de ouders wel iets mo gen offeren. Spr. heeft zijn leven lang een offer gebracht voor zijn sohool, zijn kinderen hebben ook dikwijls geloopen. Er zijn thans bij deze kinderen ook, die vroeger gingen loopen en nu eiken dag rijden. Een half ei is beter dian een leege dop, zegt spr. en hij, die wat meer heeft dan een ander, kan voor dien ander wel eens wat opofferen. De heèr Smits wil hierover nog het woord voeren, döch de Voorzitter sluit de discussies. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeen stem men aangenomen. Wegens het vergevorderde uur worden slechts enkele punten, waaromtrent geen discussie verlangd wordt, afgehandeld, en de rest der agenda verdaagd. Dit be treft: Voorstel inzake verstrekking van cokes tegen gereduoeerden prijs aan werkloo- zen enz. Held. Ort 2 Oct De heer G e u r t s wil hierin ook enkele oud-gepensioneerden betrekken. De Voorzitter antwoordt, dat de regeling hiervan bij het Armbestuur be rust. Met alg. stemmen aangenomen. OnderwQs. Voorstel tot oprichting van een cursus der Avondvakteekenschool te Juliana- dorp. y Aangenomen. Benoeming. Voorstel tot benoeming van drie leden van het Burgerlijk Armbestuur (in de vacatures mevr. D. EL LuidingaVan Genua en F. W. A. Habermann en N. J. Vinken). Aanbevolen worden: a. in de vacature mevr. D. H. Luidinga Van Genne: 1- P. Hubbeling. 2. H. Sterrenburg. 'b-*in de vacature F. W. A. Habermann: 1. Mevr. J. StaltWinkelman. 2. Mevr. Wed. A. M. T,. Kamp Van Loo. c. in de vacature N. J. Vinken: 1. F, H. Nijpels. 2. H. J. Mahieu. Benoem<j de nos. 1 der voordracht. Benoemingen. Voorstel tot tijdelijke benoeming van: F. W. K. de Klerk tot leeraar in het vak- teekenen' en de vaktheorie van scheeps bouwers; P. van Berkum, tot leeraar ln de Ar beidswetgeving en W. F. Grotendorst, tot leeraar ln de Natuur- en Werktuigkunde aan de Avondvakteekenschool. Benoemd. Benoeming. Benoeming van een onderwijzeres aan school No. 9. De voordracht luidt: 1. Mej. R. Annyas, te Hippolytushoef. 2. T. Blaauboer, te Schagerbrug. 3. H. J. A. Lunshof, te Anna- Paulowna. Bij eerste stemming verkrijgen de can- didaten 1 en 2 elk 9 stemmen en mejuf frouw Lunshof 2 st., bij tweede vrije stem ming verkrijgt mej. Annyas 9 en mej. Blaauboer 10 (1 op mej. Lunshof), zoodat geen volstrekte meerderheid is verkregen. Bij de herstemming blijken 21 in plaats van 20 stembriefjes te zijn ingekomen; bij de tweede herstemming (tusschen de dames Blaauboer en Antiyas) verkrijgen beiden 10 stemmen, zoodat tenslotte het lot moet beslissen wie gekozen is. Bij lo ting blijkt mejuffrouw Blaauboer te zijn benoemd. Trekking der afdeelingen voor de be handeling der Gemeentebegrooting 1926. In de eerste sectie worden gekozen de leden: Zondervan, v. Os, Maters, Eylders, Geurts en van Dam; in de tweede: van Loo, Borkert, Boogaart, mevr. van der Hulst en de Zee; in de derde: Bok, van der Veer, Schoeffelenberger, Bot, Heyblok en Smits. Rondvraag. De heer D e Z e e vraagt naar de plan nen omtrent de verbouwing van het wees huis tot raadhuis. Kan daar giet wat spoed achter gezet worden teneinde tege moet te komen aan de werkeloosheid in de gemeente. Ook vraagt spr. naar verf- werk aan schoolbanken. Wethouder Van'Bieda zegt, dat het eerste spoe dig zal plaats hebben; wat het tweede be treft, er is op het oogenblik geen werk voorradig. De heer Eylders bespreekt de be noeming van een klerk bij den controle dienst. Sp» houdt zich aan de toezegging van B. en W, dat volontairs in dezen geen recht kunnen doen gelden. De Voor zitter antwoord, dat het volontairschap als een gunst moet worden beschouwd om zich te bekwamen voor de praktijk. Dat een volontair persé van solliciteeren uit gesloten zal blijven, is de bedoeling niet Hierna wordt de vergadering gesloten. Wegens plaatsgebrek moesten een 2-tal ingezonden stukken tot het volgend num mer blijven liggen. Het mag stellig niet ondienstig geacht woAlen, aan dei Redactie van ons plaatselijk blad te verzoeken eenige ruimte beschik baar te stellen voor het in herinnering brengen van het ons aangeboden liefd'adig- heidsconcert. Vast staat, dat èn onze Marinekapel èn onze zangeres Mevrouw Brumsen èn ons Dubbelmazinenkwartet ,Jnter Nos". elk voor zich, en in onderling verband, U een programma zullen aanbieden, dat er we- mag. Dit op zichzedf moest al aanbeveling ge noeg zijn, om een uitverkocht „Casino" te waarborgen. Maar er is meer: De toegangsprijzen zijn zoo gesteld, dat •in.'t algemeen gesproken, we mogen zeg gen, dat ieder er van kan profiteeren. De algemeene prijs is zestig cent (gele kaarten), tërwijl voor hen, die gaarne ge reserveerde plaatsen willen bezetten, grijze kaarten beschikbaar zijn a één gulden. Hierd/oor is tevens het plaatsbespreken overbodig geworden; En ten slotte: De opbrengst is ten bate van de kas van de Vacaritiekolonies, U wieet, de vereeni- ging, die telkenjare een aantal kinderen uitzendt voor het herstellen van de onder mijnde gezondheid. Dit jaar hebben we ons honderd-vijf-en- twintigste kinid uitgezonden. Dat kost een schat van geld. Maar dat gelid moet er komen. Komt,- zorgt allen, dat „Casino" vol zal zijn op Donderdag- 5 November a.s. U geniet dan van uitnemende muziek; U geeft blijk uw plaatselijke muzikale krachten te waardeeren; U bezorgt de Vacaritiekolonies een be duidende stijving der kas en helpt daardoor mee de hulpbehoevende kleinen de levens lust te hergeven. Wanneer U dierhalve ^kaarten gepresen teerd worden, wijst ze niet van dé hand, maar wek ook anderen op tot meedoen. Bij de boekhandelaars zijn ook onze kaarten verkrijgbaar. Maarkoopt! „Casino" moet vcfl! Ónze kas moet gevuld! Het bestuur Afd. Helder C. G. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij even te mogen ingaan op hetgeen uw medewerker, de vierstarschrij- ver, in uw blad van Dinsdag 27 October j.1. naar voren brengt, op een manier, welke de inwoners onzer goede stad' wan trouwig moet maken ten Opzichte van ons gasbedrijf, welk wantrouwen niet in .het voordeel van het bedrijf, noch van het per soneel kan zijn. Het is daarom naar mijn meening nuttig en noodig de beweringen van vierstar eens nader te bekijken. Hij heeft het hoofdzakelijk over 't uit moorden der ovens ten behoeve van de fa bricatie van het z.g.n. gemengde gas (gas van lage calorische waarde). De intrede van het gas van lage calorische waarde vond zijn oorzaak in den ateenkolennood, door den oorlog ontstaan. Waar in deze periodle zuinigheid meer dan ooit wet was, trachtte men dusdoende te voorkomen een onnuttige verbranding van het gas, wat bij gas van hooge caflbri- sche overwaarde bij niet goedfc afregeling der gastoestellen al te vaak voorkwam. Daar gas van lage calorische waarde veel, althans een belangrijk percentage zuurstof bevat, is onvolkomen verbranding uitge floten. Wanneer vierstar nu beweert, dat de fabricatie van gas met lage calorische waarde van invloed is op den binnenbouw der gas-ovens, bewijst hij volkomen ondes kundig te zijn. Immers, de lage calorische waarde wordt eerst verkregen na de destillatie van het gas, door toevoeging van lucht Met hetzelfde recht zou men b.v. dus kunnen beweren, dat de koe stierf doordat de boer water bij de melk voegde vóór dat 't stomme, dier gemolken werd. Zeker brengt de 'fabrua'ie van gas met lage calorische waarde nadeel voor 't be drijf mede. Dit nadeel beperkt zich echter uitsluitend tot de toestellen en 't buizen net. Het hooge zuurstofgehalte van bed leid gas veroorzaakt noodwendig een versneld oxydatie-proces. Mar- dit is dan ook het eenige. Een en andpr moge bewijzen, dat de bin nenbouw der ovens onmogelijk te lijden kan hebben door de fabricatie van dit laag ca lorisch gas, en dus niets met den post „af schrijving" te maken heeft, doch onderge bracht dient te worden bij „onderhoud". Het is van genoegzame bekendheid, dat de binnenbouw onzer gasovens niet van superieure kwaliteit was, weder een ge volg van den oorlog, welke maakte, dat men niet over deugdelijk materiaal kon be schikken. En het meest hebben hiervan te lijden de gasstokers bij het bedrijf. Het.is niet onwaarschijnlijk, dat, zoo de arbeidsinspectie kennis van den stand van zaken droeg, de gemeente voor belangrijke kosten kwam te staan. Een(met deugdelijk materiaal gebouwde oven zal circa 2 a 21/, jaar behoorlijk te gebruiken zijn. Bij mijn laatste bezoek aan de Zuider- gasfabriek te Amsterdam bleek de bedrijfs leider vol lof over het vuurvaste materiaal en liet hij mij ovens zien, die binnen korten tijd zouden worden uitgebroken, echter nog in goede conditie waren en schitterend vielen, terwijl zij reeds 730 aaneenvolgende vuurdagen op hun naam hadden. Ten opzichte van de, door de vierstar gepubliceerde verliescijfers, moge worden opgemerkt, dat hij verstandiger gedaan had door eerst zijn cijfers eens met die van be drijven in andere plaatsen des lands te ver- gdijken. Hem zoude gebleken zijn, dat .el der nog zoo'n slecht beeld niet vertoont. Wat nu betreft het leveren van gas met hoogere calorische waarde, moet men de kqmsequentie durven aanvaarden van een direct terugloopend debiet. Hiervoor zijn echter mijns inziens da tijdsomstandigheden allerminst geschikt. Het ware verstandiger geweest om, toen het gasbedrijf zich in vooruitgaande rich ting bewoog, de calorische waarde op te voeren. Thans is het zeker onverantwoordelijk om dusdoende den toestand nog neteliger te maken Om al deze redenen is het besluit van den Raad om den gasprij» te verhoogen beslist onverantwoordelijk te noemen. Het belang van het gasbedrijf bracht veel eender mede een verlaging van dén gasprijs, evenwd vergezeld van een inten sieve propaganda om het gasverbruik op te voeren. Bijvoorbeeld voor vefwarmingsdoelein den met voor dit laatste vooral een sterk gereduceerd tarief. Qppervlakkig beschouwd zou deze han delwijze het tekort vergrooten. Men kon echter dezen eersten stoot opvangen en af leiden door die afschrijving van den laatsten nieuwbouw voor een tweetal jaren op te schorten. Dit is zeer wel mogelijk, omdat de levensduur van den nieuwbouw zeker den gestelden afschrijvingstijd verre over schrijdt. Mijnheer de Redacteur, het is die rich ting, welke wij met ons gasbedrijf uit moeten. Want als men op den weg der gas- prijsverhooging doorgaat en niet elders expansie zoekt, moet het bedrijf noodwen dig zijn ondergang tegemoet. Met dank voor de verleende plaatsnfimte, J. S. NIEUWBUURT. Naar aanleiding van het laatste artikel over de voorgestelde gasprijsverhooging in uw blad van 27 dezer vermoed' ik, dat de viierstarschrijver een uitvinding op oven- gebied heeft gedaan, waardoor het mogelijk is een oven gedurende 10 jaren dag en nacht in bedrijf te houden, zonder daarbij ook maar één keer den binnenbouw te ver nieuwen. Bij dezen nieuw ontworpen oven zou er verband bestaan tusschen het stoken der ovens en de samenstelling van het ge produceerde pas. Mocht mijn veronderstel ling juist- zijn, dan geef ik den vierstar- schrijvej- ernstig in overweging direct patent aan te vragen op deze uitvinding, waardoor hij binnen korten tijd rijk kan zijn en een zeer grooten dienst aan de ga»- industrie zou bewijzen, aangezien derge lijke ovens tot nu toe niet bekend waren. TECHNICUS. In-dien „Technicus" de artikelen goed leest, zal hij bemerken, dat nimmer de be wering neergeschreven is, dat ovens geen onderhoud behoeven. Niet ik heb een oven uitgevonden, maar er bestaat wel degelijk verband tusschen de wjjte van gasprodu- ceeren zooals dit hier geschiedt en de ge volgen, zijnde de grootere slijtage van aie ovens. Als „Technicus" het niet weet, ge lieve hij te lezen het verslag van de laatste vergadering van gasdirecteuren, waar een der inleiders juist speciaal het onderwerp heeft behandeld. Dus dat was niet alleen een „technicus", maar zelfs een „gas-technicus", een volko men tot oor deel en bevoegde. Het verschil in opvatting tusschen den heer Nieuwbuurt en mij over dit onder werp is in hoofdzaak terug te brengen tot het feit, dat hij beweert, dat het gas van lagere calorische waarde hier alleen ver kregen wordt door toevoeging van lucht na de destillatie en dit dus niets met de groote sjijtage van de ovens heeft te maken; ter wijl ik meen, dat door het langer voortzet ten van de destillatie dan noodig is, ja, nadat de eigenlijke destillatie reeds is af- geloopen, de massa in de ovens gaat vast zitten, en dan bij de opening de cokes niet valt, maar met gereedschap er uit gestooten moet worden. Een en ander heeft tot ge volg grootere slijtage van ovens en gereed schap, geen voldoende graphiest-aanzetting en het poreus-worden van de ovens, waar door generatorengas wordt aangezogen. Ik beweer niet, dat er na de destillatie geen lucht wordt toegevoegd, doch wel wil ik er op wijzen, dat dit door de Directie bijl het onderzoek ingesteld, naar aanleiding van het gesprokene -door den heer Staal man in den Raad, is ontkend, dat dit ge schiedde. Nu komt de heer Nieuwbuurt met de mededeeling, dat het wel het geval is. Doch daarover hebben wij niet te twisten. Hetgeen hij nu vertelt van den toestand waarin onze ovens verkeeren en zijn erva ring aan de Zuider-gasfabriek opgedaan, bevestigt juist hetgeen ik schreef. Hij wijt dien toestand hier wel aan bet slechte ma teriaal, maar hij vertelt, dat hij in de Zui der-gasfabriek te Amsterdam ovens heeft gezien, die reeds 730 aaneenvolgende vuur dagen op hun naam hadden, doch nog in goede conditie waren. Die ovens zijn vrij wel in denzelfden tijd gebouwd, als de bij ons in gebruik zijnde ovens. In Amster dam wordt echter gas van lagere calorische waarde verkregen, door het goede gas (hooge c. w.) te mengen met waterstofgas. En daarin ligt de verklaring, dat aldaar die ovens nog in goede conditie zijn en bij opening de cokes er 'uit valt, inplaats zooals bij onser uit moet worden ge stooten. Trouwens zou bij normale productie van gas, naar ik meen, met recht de leverancier aansprakelijk zijn gesteld voor deze slechte uitkomsten. Dit geschiedt niet. Overigens is de heer Nieuwbuurt het met mij eens, zij het in andere bewoordin gen, waar ik schreef, dat door den gasprijs te verhoogen, men het bedrijf nog minder concurrentiemogelijkheid geeft. Of men nu de oplossing van de moei lijkheid van het oogenblik moet zoeken, door het staken voor eenige jaren van de afschrijving op de ovens, of, zooals ik aan gaf, door aan het bedrijf niet alle winst te onttrekken, daarover valt te praten. Ik meen, dat het laatste het beste is. In een artikel over de gasfabriek, hetwelk ik voor nemens ben te schrijven naar aanleiding van het verslag over 1924, hoop ik mijn standpunt ten dien aanzien nader te Ver dedigen en ben ik tevens in de gelegenheid dieper op de zaak in te gaan. Doch ons hoofdmotief waarom ik opschorting dex afschrijving niet kan ondersteunen, is hier in gelegen, wijl het bedrijf te boek staande vooj f 960.000, nog zoo goed als bijna geen reserve bezit. Wel staat op de balans van 31 December 1924 een depreciatie reierve van f 165.695,601/„ doch dit ii op f 7905.11 na geld, hetwelk later .noodig ls, om de aangegane schulden af te betalen. Het is dus net tijdelijk overschot van de afschrijving, nadat de aflossingen van hm er van betaald zijn. Doch als bijvoorbeeld in 10 jaar tijd is afgeschreven en er dan du» niets meer af te schrijven valt en men heeft geleend om het geld terug te betalen in 15 jaar, zijn natuurlijk de aflossingen im de eerste 10 iaar kleiner dan de afschrijvingen, maar de laatste 5 jaar moet men de aflossingen betalen uit hét bedrag wat men de eerste 10 jaar van de afschrijving heeft overge houden. Die f 165.695,60V, is dus geen reserve, maar het in voorraad zijnde geld om de aangegane schulden van te kunnen voldoen, zoodra die niet meer uit de af schrijvingen kunhen worden gekweten. De f 7905.11 is de eigenlijke reserve. En de heer Nieuwbuurt zal toch toe moeten ge ven, dat dit bedrag ten eenenmale onvol doende is, vooral bij zoo'n riscant bedrijf, als momenteel de gasfabricatie blijkt te zijn. Voorts zij opgemerkt, dat de artikelen alleen geschreven worden om het belang van de gemeentenaren te dienen en niet om wantrouwen te zaaien. Ik meen tenslotte zelf, dat nu de tijd is aangebroken om met de onderteekening door middel van een bepaald' teeken te ein digen. Ik heb de redactie dit verzocht toe te passen alleen en uitsluitend omdat"een bepaald artikel niet beoordeeld moet wor den naar de onderteekening, dus afhanke lijk van de vraag wie of het schrijft, maar alleen en uitsluitend naar den inhoud, en wijl ik meende, dat er in den tijd van de eerste door mij ingezonden artikelen, meer naar de onderteekening zou worden ge keken. Thans blijkt mij, dat ik wellicht toen de zaak wat te donker heb ingezien en anderdeels hebben de artikelen zooveel Ingezonden Mededeeling. naar maat. Pracht Collectie der meest moderne WINTERSTOFFEN. BLAUW RATINÉ EN ONDULft. VOORRADIG In 10 kwaliteiten. RATINÉ-WINTERJAS n. maat KONINGSTRAAT 0 - TEL. BO. de aandacht getrokken, dat men met moge lijk persoonlijke bestrijding er zich met meer mede kan afmaken. Vandaar, geachte redactie, dat die „vier- starschrijver niet als ^-schrijver zal eindigen, maar voortaan, evenals nu, zal onderteekenen met D. C. A. DE ZWART. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 Oct 1926. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 767.7 te München. Laagste stand 746.9 te Lerwick. Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Zuidweste lijke wind, aanvankelijk zwaar bewolkt tot betrokken, later gedeeltelijk bewolkt, aan vankelijk nog eenige regen, weinig ver andering ln temperatuur. OOST-ENDIE. De Gouverneur-Generaal. De gouverneur-géneraal verzocht, zoo als bekend, ontheffing van zijn waardig heid met ingang van een nader te bepa len datum ln de maand Maart 1926. Op aandringen van het opperbestuur, meldt een Aneta-telegram, heeft Zijne Excellen tie zich thans echter bereid verklaard aan te blijven tot begin September 1926. Het „N. v. d. Dag voor Indië" schrijft, naar aanleiding van bovenbedoeld besluit van den landvoogd, dat hiermede de can- didatuur van mr. Zimmerman voor den Buitenzorgsohen troon meer op den voor grond treedt, wijl hij in de eerste helft van 1926 vrij komt van zfjn functie als hoogen oommissarla van den Volkenbond voor Oostenrijk. De „Java Bode" meent, dat, hoewel het vertrek sleohts een semester uitgesteld wordt, toch velen ln den lande zonder twij fel verheugd zullen wezen over deze ver lenging van het huidige politieke bewind. Het ,3ataviaaoh Nieuwsblad" meent, dat het bericht van het aanblijven van den landvoogd ln breeden kring met waardee ring zal worden vernomen, temeer wijl daaruit blijkt, dat het nieuwe kabinet prijs stelt op 'b landvoogd» arbeid. Het ls geen geheim, dat mr. D. Fook, hoewel een toon beeld van gezondheid, niettemin bij het klimmen der jaren de lasten voelt van zijn zwaar ambt en deswege zoo vroegtijdig het verzoek om ontheffing indiende. De op offering, gelegen ln het alsnog aanblijven, op verzoek van het opperbestuur, doet de waardeering nog te moer stijgen. Patrouille ln Atjeh aangevallen. Een patrouille, uitgegaan ten einde ze keren Alkawtan, die iets in defi zin had, op te lichten, werd ln het Rambongbosch (Westkust Atjeh) aangevallen. Sergeant Van wijk kreeg een ernstige wonde in de rechterknie. Vijf karabijnen, drie klewangs en 106 patronen werden vermist Alkaaaan la een geweien wogmandoer, die ontalagou wen wegens pllohtaverza- kiï)e bende ls naar de bovenstreken ge- vluofat. Drug te lttndjei Ingestort (Aneta.) De groote brug te Blmdjed, ln BoveneLanigfkat, la Ingestort Honderd toeschouwers van een Ohlnee- sdhe wajangvwrtoonlng zijn te water ge raakt Voorlöopig «tjm drie doodien en vijf zwaar gewonden geteld. Zeer veten wor den vonnist Het bestuur, vele Euro peanen eu Inlanders zoeken die rivier al Weer een patrouille ln Atjeh aangevallen. iDainidJoenig, 27 October. Het legerbestuur ontving een tuiogrum van kapitein Paria, die 20 October te Bakongan (ln het Tapa Toeansohe) gedebexkeerd ls met drie bri gades en vervolgens naar Boekit Gading oprukte. Nabij Kampong Piadtag voerden cdrca 18 Atjehera een klewang-aanval uit 11 kwaadwilligen werden neergelegd, vermoedelijk werd ook een twaalfde neer geschoten, wiens lichaam ln de rivier ls gezien. Gesneuveld is de Amlbonneesche sergeant Toeïauta, zwaar gewond' werden zes Javaansche Infanteristen en een Am- bonneesche infanterist. Lio ht gewond werden de kapitein Paris en de Europoo- adhe sergeant Ningen en een Javaansch fuselier; onbeduidend werden gewond de Euxopeescbe sergeant Greelbe en een Ja vaansch infanterist. Ben vermiste fuselier van die patrouille-Wiaida ls door de pa trouille zwaar gewond' teruggevonden. 26 scherpe patronen zijn teruggevonden. De militaire commandant van Atjeh en on- derhoorigheden vertrekt morgen mot vier brigades naar Bakongan. OÖe kapitein Paris was, naar- Anete Maandag seinde, met troepen gezonden naar de plaats, waar de patrouille, onder bevel van luitenant Wiarda, werd aange vallen, tot het treffen van scherpe maat regelen. De eerste klap, dien oproerlingen toegebracht, ls goed' aangekomen, izlj het ook, dait de verliezen, die de onzen daarbij leden, niet gering waren. Ookesverstrekking. Begrooting. Correspondentie. INGEZONDEN. Centraal Genootschap voor Klnder- Herstelllnga- en Vaeantle-koiunieH. AftL Helder.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 7