De witte Priester van Siva r NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. NEELS' Kledingmagazijnen. Vereenigins tol bestrijding der Tuberculose. Nr. 6009 DINSDAG 3 NOVEMBER 1925 53ste JAARGANG FEUILLETON. Let op onze prijzen en kwaliteit. Uit aan kaua van vala honderden Jassen sturen wl] een ziehtzendlg ter vergelijking. Onze prljzan zijn 20 #/0 lager den elders. Zondags tot 12 uur gaopond. Net Consultatiebureau la geopend weke lijks Woensdag van 12—2 uur, In de voor malige Stede-Apotheek naast het Ziekenhuis. Consult kosteloos. k..w shmbxs COURANT ABOMNEMEOT PER 8 MAANDEN RIJ VOORUITBETALING Helderaohe Courant fl.BO; fr. p. p. binnenland f2.Ned. 0. en W. 2ffP-jrwlanden f850. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.— Modeblad reep. f 0.96, f 156, f 156, f 1.35 Losee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poert-Giroorekentov No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galland) Ingea. meded. (kolombreedte als redact! on. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel moer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bnreau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct Lloht op voor Auto's en Fietsen i Dln-dag 8 Oot4.67 uur Woensdag 4 4 26 De Internationale oeoonomlsche conferentie. De Raad van den Volkenbond zal in zijn bijeenkomst van December de voor bereidingscommissie benoemen voor de internationale oeconomische conferentie. Dezè commissie zal ongeveer 20 leden tel len en kan reeds in Januari haar werk aanvangen. De Internationale productie. Het internationale arbeidsbureau beeft het laatste deel uitgegeven van het rap port over de productie. Deze studie be staat uit acht deelen en gaat de gevolgen na van de sooiale hervormingen, w.o. de acht-urige werkdag op de productie sinds den oorlog. Het onderzoek, waartoe in 1920 werd besloten, vormt een soort oeco nomische balans voor de beele wereld van bet einde van den oorlog tot den huldigen dag. DUTTSCHLAND. Toch RQksdagontblnding? Naar de Frankf. Ztg. uit Berlijn ver neemt, zou vóór de parafeering van de verdragen van Looarno de Duiteohe dele gatie een telegram van bet rijkskabinet hebben gekregen, waarin de parafeering werd afgeraden. De Duitsch-nationalen nemen het Lu- tber en Stresemann thans heel kwalijk, dat zij geen gevolg hebben gegeven aan dit telegram. Nu de linkache partijen zich afzijdig houden lijkt de positie van Luther en Stresemann zoo sterk geïsoleerd, dat de Frankf. Ztg. Rijksdagontbinding en reor ganisatie der regeering niet onwaar schijnlijk acht Het staat thans vast, dat de soa-dem. hoewel zij van harte instemmen met de te Locarno bereikte resultaten in den Rijksdag tegen de verdragen zullen stemmen, indien de Duitsch-nationalen dit doen. Het is een kwestie van taktiek, die ben vermoedelijk niet schaden zaL De Duitsch-nationalen kunnen niet meer te rug en zullen dus de gevolgen van hun tegen stemmen bij de op de Rijksdagont binding volgende verkiezingen ondervin den. Ook willen de soc.-dem. met deze taktiek onmogelijk maken, dat na aanne ming van de verdragen, de Duitech-natio- nale ministers weer in de regeering opge nomen zouden worden. Het partijbestuur der Völkischen heeft opnieuw een oproep openbaar gemaakt, waarin „aaneensluiting tegen Locarno" wordt verlangd en „wapenbroedersohap der nationalen" geöischt Men moet zioh tot een nationaal blok tegen de zelfmoor- dende nakomingspolitiek aaneensluiten, verklaart de oproep. Echter niet alleen defensief, binnenkort moet tot bet offen sief worden overgegaan. Dat wil zeggen, de strijd moet niet alleen tegen het ver drag van Locarno, doch eveneens tegen het Dawes-plan worden gevoerd. De houding der communisten. Naar de Telegr. uit Berlijn verneemt, verlangen de communisten de onmiddel lijke ontbinding van den Rijksdag, het af treden der regeering-Luther en bestrij ding van het „oorlogspacfc van Locarno". Mijnramp in Westfaïen. Zaterdagavond tusschen 8 en 9 uur heeft in de imijtn „Holland* der Phönix AG. für Bergbau umd Hütttenfoetrieb" waarschijnlijk als gevolg van explolsie vna majnigas een ontploffing plaats gehad. Hierbij zijn 17 personen om het even ge komen; voorts zijn 2 mijnwerkers ernstig gewond, waarvan er één in evensgevaar verkeert Be<- reddingsbrigade was direct ter plaatse. In de afdeeBtng waarin die onipdof- fing is geschied, bevonden zich circa 60 man. Het betreft hier een getsléifen afdee- üng, die geen directe verbinding niet ^an dere afdeélingen heeft, waarin talrijke mijnwerkers arbeidden. De lijken zijn grootendeels verkoold en ernstig verminkt. Dank zij t voortrtïéffe- lijke werk der reddingsbrigade, slaagde men erin, reeds Zondagmorgen om1 4 uur alle lijken te voorschijn te brengen. Onmiddellijk na het bekend wórden der raimip had zich voor de poorten der mijn een reusachtige menschenanenigte verzameld. De mijn werd door de politie afgezet. Hartv* Hartverscheurende tooneelen speelden zich af hij het bekend' worden van de namen der slachtoffers. Het mijnongeluk. De oorzaak. Bij het onderzoek naar de ontploffing in de mijn Holland is gebleken, dat deze werd veroorzaakt dóór een sterken aard schok, waardoor kortsluiting ontstond in den stroomdraad der electrische locomo tieven. De moord op prof. Rosen, Een nieuwe aanhouding. Men zal zich den geheimzinnigen moord herinneren, die in Augustus te Breslau is gepleegd op prof. Rosen en den schoen maker Stock, die in het huis van den ge leerde woonde. In verband met deze misdaad werd eerst de huishoudster van prof.'Rosen en ver volgens haar dochter, die een pleegdoch ter van den geleerde was, in hechtenis genomen. Men slaagde er echter niet in de schuld van de beide vrouwen te bewij zen. Nu zijn onverwachts de zoon en de schoondochter van den vermoorden schoenmaker gearresteerd. Men vermoedt dat de huishoudster van prof. Rosen den jongen Stock heeft op gehitst den dubbelen moord te plegen. Stock beweert op het oogenblik, waarop de misdaad is gepleegd, in een danszaal te hebben vertoefd. Volgens enkele getui gen had hij zich echter een uur lang uit de danszaal verwijderd. ENGELAND. v De vloot Bridgeman, eerste lord van de Admira liteit, heeft in een rede verklaard: Onze door BURTON E. STEVENSON. 2) Eindelijk hadden wij het bebouwde ge deelte van de stad achter ons; wij pao seerden de kleine huisjes en 'kleine tuin tjes. Toen velden en tuinen en stukken boschland, waar hier en daar een huls stond. Wij waren niet langer op geplavei de straten maar op een harden weg een weg, die blijkbaar weinig 'gebruikt werd, want onze lampen, die lange handen van licht voor ons uitstraalden, beschenen verre,' leege afstanden zonder eenig voer tuig van welken aard ook. Er was geen maan en de sterren werden half verduis terd door een wolkenlaag, terwijl ik langs den westelijken horizon nu en dan de flik kering van verren bliksem zag. En toen werd de lucht plotseling uitgewisoht en ik zag dat wij door een laan van hooge boömen reden. De weg was linkB begrensd door een hoogen steenen muur, blijkbaar de grens van een 'groot landgoed. Dit lie ten wfj weldra achter ons en ik voelde dat de vaart van dien wagen verminderde „Houd je goed vast!" zei Godfrey, met een scherpten bocht door een open poort draaiend; daarna bracht hij de auto tot staan. Toen haalde hij zijn horloge te voor schijn, leunde voorover en hield heit in het schijnsel van de zijlamp. „Vijf minuten '"Oor twaalven," zei hij. „Wfj kunnen het Ingezonden Mededeellng. v kruisers verouderen en moeten vervangen worden. De vier groote zeemogendheden, Amerika, Frankrijk, Italië en Japan heb ben sedert den oorlog de kiel gelegd voor 318 oorlogsschepen; kruisers en kleinere vaartuigen. Als men het Engelsche vloot- program van dit jaar niet meerekent, heeft Engeland in dien tijd elf schepen op stapel gezet. Kan men het dan beschul digen van een nieuwen wedijver in wa pening? Zoolang Engeland een eiland- mogébdheid was, met een uitgebreid rijk zou het zichzelf niet onbeschermd kunnen laten. Bovendien zou het allerwreedst zijn tegenover de dappere Britsche matrozen van hen te verwachten dat zij op verouder de schepen tegen de modernste schepen zouden vechten. De gesubsidieerde steenkoolnljverheid. Het departement van mijnwezen maakt bekend dat over Augustus en September 8.862.000 aan de steenkoolnijverheid be taald zijn, teneinde de loonen op peil te houden. De zeelledenstaking aan 1 verloopen. Uit Melbourne wordt gemeld dat het stoomschip Port Campbell van daar naar Sydney is vertrokken met een onvoltallige bemanning. Het stoomschip Tasmania dat sedert 18 September was opgehouden, vertrok met dezelfde bestemming. Daar was een vol ledige bemanning aan boord, bestaande uit leden van de vakvereeniging. Men verwacht dat andere schepen spoe dig zullen volgen. Mijn-ongeluk. Bij een ongeluk ln een mijn bij Swan- sea ia één man gedood en 9 gewond. FRANKRIJK. De geheimzinnige dood van Phillppe Daudet Het bericht, dat het Assisenhof der Seine zich Donderdag naar den winkel van den boekhandelaar Le Floutter heeft begeven om ter plaatse een onderzoek in te stellen, heeft opnieuw de aandacht ge vestigd op de droevige zaak van den nog altoos onopgehelderden dood van den jeugdigen zoon van Léon Daudet, Phi- lippe. Het thans gevoerde proces echter, dat, zooals men weet, slechts de aanklacht wegens smaadschrift van den chauffeur Bajot tegen Léon Daudet betreft (Dau det had hem van valsche getuigenis be schuldigd), heeft zulk een omvang geno men dat men feitelijk met de eerste open bare behandeling van de zaak in haar ge heel heeft te doen. Léon Daudet heeft dus zijn doel be reikt. Tevergeefs heeft hij gedurende twee jaren getracht zich recht te verschaf fen; tevergeefs heeft hij met groot ge rucht hooge politie-ambtenaren van moord op zijn zoon beschuldigd; tevergeefs heeft hij stapels bewijzen aangevoerd om aan te toonen dat zijn zoontje door de politie per abuis werd doodgeschoten, die, zien de dat het den zoon van den royalistlsohen leider gold en vreezende dat het inoident ernstige gevolgen zou hebben, deed voor komen alsof Philippe in den taxi van den chauffeur Bajot zelfmoord had gepleegd, nietB mocht baten, telkens weer werd Daudet's klacht niet-ontvankeljjk ver klaard. Of Daudet lijdt aan een waanvoor stelling of dat er werkelijk dingen zijn ge schied, die het licht niet mogen zien, de justitie zal het moeten uitmaken. Doch wel heeft het reeds lang bevreemding ge wekt dat de hooggeplaatste politie-ambte naren, welke Daudet dagelijks voor moor denaar uitkreet, deze beschuldiging kalm langs zich lieten heenglijden, dat de toen malige minister van justitie Colrat geen hand uitstak om de behandeling der zaak te bespoedigen, dat Poincaré, toen nog minister-president, niet ingreep (één der politieautoriteiten, de heer Lannes, is zijn zwager), dat ten slotte Marlier, de chef der Sürté Générale, om onbekende rede nen tot prefect van Corsica werd benoemd en dus werd geëlimineerd.1 Geen wonder dus dat Léon Daudet met beide handen de gelegenheid Aangreep, welke de aan klacht van Bajot hem bood, om de zaak in behandeling te krijgen. Tot dusver hebben de beraadslagingen in het Assisenhof een sterk dramatisch karakter en men kan zioh niet ontveinzen, dat Daudet langzaam terrein wint, en meer den indruk wordt gewekt, dat Phi llppe niet vrijwillig uit het leven is ge scheiden. Hoe het ook zij, Philippe was een ge- exalteerde knaap, die herhaaldelijk het ouderlijk huis ontvlood, zioh in de poli tieke aangelegenheden zijns vaders meng de, amoureuse avonturen doorleefde (hij was even zestien jaar), hetgeen zijn oudere reeds menigmaal zorgen had gebaard. Belangrijk was de mededeeling van VI- dai, den jongen anarchist, waarmede Phi lippe in de laatste dagen zijns levens in betrekking stond, dat ook naar zijn mee ning Philippe geen zelfmoord heeft ge pleegd. En ook Oolomer, de directeur van de anarchistische „Libertaire", verklaar de, dat Philippe door den boekhandelaar Le Flaoutter, die een spion der politie was, in een hinderlaag is gelokt en daar werd vermoord. Ofschoon hij het een zon derlinge positie vond dat hij, die dag aan dag door Léon Daudet is uitgescholden voor alles wat leelijk ls, thans aan de zij de van den royalist stond, zeide hij dat „als het een slachtoffer der politie geldt, hij er niet naar kijkt of het een zoon van een „bourgeois" of van een arbeider geldt". BELG IE. Ontruiming van het Rijnland. Na«r die correspondent van de N. R. Ot te Brussel meldt worden thans, door de Belgische militaire autoriteiten, de ruoo- dige maatregelen getroffen ten ednde bin nenkort tot de ontruiming van Meers, in bezet-Rijnland, te kunnen overgaan. Nog andere döor de Belgische troepen bezet gehouden Duitsche plaatsen zouden spoe dig voor ontruiming in aanmerking ko men. HONGARIJE. Een vermogen van 10 riillllard. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de te Aporka gestorven grondbezitter Kegl nog juist thialen. Vooruit Lester," Hij sprong uit den wagen en ik,volg<k- hem, begrijpend dat bet nu geen tijd was om vragen te stellen. „Dezen weg," zei hij en stak mij zijn hand toe, anders zou ik hem in de duisternis rijn kwijt geraakt. Wij waren in een hollen weg met hooge booanen en aan den voet van een daarvan bleef Godftrey stilstaan. „Naar boven,' voegde hij erbij, „en verlies geen oogen blik tijd. En hij legde mijn hand' op de sport van een ladder. Te verbaasd om mijn lippen te openen, gehoorzaamde ik. De ladder was lang en terwijl ik steeds hoogar kloon, kon ik voe len dat Godfrey achter mij was. Ik (ben geen expert in het beklimmen van lad ders, zelfs bij daglicht, en ik kwam,' naar den zin van mijn metgezel niet snel ge noeg vooruit, want hij bleef mij opjagen. Maar eindelijk voelde ik met een zucht van verlichting, dat ik den top had be reikt. „/Wat nu?* vroeg ik. „Zie je dien dik ken, rechten tak aan je rechterhand?" „Ja," zei ik. want imijn oogen wenden aan de duisternis. „Ga er op zitten en houd je vast aan de ladder." Dit dleed ik, ietwat angstig en in een minuut was Godfrey naast mij. „Nu," zei hij met zachte stem, trillend' vaai opwin ding, „kijk n/u recht voor je uit. En denk er vooral aan, de ladder vast te houiden." Ik kon den nevel aan den onbewolkten hemel zien en door het scharnierende licht lange den horizon, wist ik dat wij naar het westen 'keken. Onder mij was een dichte, verwarde schaduw, die ik voor een fcreu- pelboedhje hield.. Toen voelde ik God frey*» hand op mijn arm. „Kijkl" zei hij in oogenblik zag ik niet»; toen zagen mijn oogen iets dat een nieuw£ ster aan den hemel leek; een ster helder, scherp, staalblauw. „Zij beweegt!" riep ik uit Hij antwoordde met een druk van zijn vin gers. De ster bewoog zioh werkelijk; niet op stijgend, niet zwevend met den wind, maar dalend; langzaam dalend, zeer zeer lang zaam. Ik keek ernaar met half geopende lippen, voorover leunend, starend naar dit vallende 'licht. „Vallend" is eigenlijk niet het juist» woord, „zwevend" ook niet Het viel niet en het zweefde niet. Het daalde langzaam, in rechte lijn, met regelmatige snelheid, kalm en gelijkmatig, als bezield door een levende kracht Steeds lager zonk het; toen scheen het stil te staan, te zweven in de lucht en het volgende oogen blik spatte het uiteen in een regen van vonken en verdween. Eto deze vonken vie len op de schouders van twee in het wit gekleed» gestalten, schijnbaar in de ruim te zwevend, met strak uitgespreide armen, hiun gezichten opgeheven naar den 'hemel. TWEEDE HOOFDSTUK Een vreemde buurman. Werktuigelijk vólgde lk Godfrey de ladder af, en geleid door de schitterende lantaarnlichten, vond' ik den terugweg naar de auto. Ik klom zwijgend op mijn plaats, terwijl Godfrey de motor aanzette. Toen rolden wij langzaam de oprijlaan door en stopten voor de deur van een 'huls dat ver tusschen de hoornen stond „Wacht hier een oogenblik op mij," zei Godfrey, en toen ik uitgestapt was over handigde hij mijn valies en reed toen met den wagen langs het huis, ongetwijfeld naar de garage. Hij was spoedig terug, opende de huis deur, knipte het licht op en wenkt» mij binnen 'te komen. „Ziezoo, wij zijn er," zei hij, Jk zal je je kamer wijzen. En hij giing mij voor naar hoven en opende een deur op het portaal. „Deze kamer is het,'" voegde hij erbij en hij draaide ook hier licht op. „De badkamer is aan het eind van het portaal Ais je er behoefte aan hebt, kan je je daar opfrisscheri, en kom daarna beneden, dan kunnen wij nog een sigaar rooken voor het naar bed gaan." 't Was een prettige kamer, hoogst eenvou dig gemeubeld. Het nachtelijke briesje deed de gordijnen voor de ramen wuiven en vulde de kamer met den koelen geur der boesehen hoe verschillend was hij van1 de lucht van het vuile asfalt! Maar ik was niet in de stemming om hier te vertoeven ik verlangde naar een ver klaring van dat vreemde licht en van die twee in het wit gekleede gestalten. Ik bleef dus lang genoeg om mijn valies te openen, mijta jas te verwisselen voor een huisjasje en het stol van de reis af te bor stelen. Toen ging ik snel' naar beneden. Godfrey wachtje mij onder aan de trap en ging mij voor naar dé huiskamer. Een blad met koud vleesch, 'brood, boter en kaas en nog eenige dingen stonden op een aanzettafeltje en hierbij voegde Godfrey twee fiesschen stout „Je zuit ongetwijfeld honger hebben na het ritje," zei (hij. „Ik héb zeer zeker eetlust." En hij opende de fiesschen. „Bedien je". En hij maakt» een sandwich voor zich gereed. „Je ziet ik leef hier heel eenvoudig. Ik heb een paar oude menschen om voor den boe! te zor gen, Mr. en Mra. Hargis. Juffrouw Haigifl is een uitstékende keukenmeid Ingezonden MededeeUng. zijn geheele vermogen, ter waarde van 10 milliard kronen, aan den staat heeft ver maakt In zijn testament bepaalt hü o.m,, dat de grond, dien hij bezit, voor de paar denfokkerij gebruikt moet worden. Zijn bibliotheek, die meer dan 11.000 deelen telt, in hoofdzaak Oostersohe werken, heeft hij aan de Hongaareche Academie van wetenschappen nagelaten. Bovendien heeft Kegl -groote bedragen voor den bouw van weeshuizen en voor kerkelijke doeleinden aangewezen. GRIEKENLAND. Het Grleksch-Bnlgaareche geschil. De toestand vrijwel weer normaal. De militaire attaché's, die belast zijn met het onderzoek naar het Griekeoh- Bulgaarsch incident, hebben Zaterdag ochtend om half elf uit Petrltsj een tele gram aan Briand gezonden met de mede deeling, dat de herbezetting van de Bul- gaareche posten door de Bulgaaraohe troepen zonder bijzondere gebeurtenissen is afgeloopen. Aan weerszijden van de grens heeraebt volkomen kalmte. De Bul garen, die het bezette gebied ontvlucht waren, zijn bijna allen teruggekeerd. Het leven herneemt zijn normalen loop. ZUID-SLA vm. Politieke aanslag in Macedonië. Een ernstige politieke misdaad heeft plaats gehad in West-Maoedonië. Op 24 October werd een automobiel, waarin bis schop Nikolaj Velimirowitsj, een van de hoogste Joegoslavische geestelijken, van Dibra naar Ochrida (beide plaatsen aan de Albaneesohe grens) zou reizen, aan den oever van Drln (djj grensrivier) ge vonden, ongeveer 20 K.M. van Stroega (ten N. van Ochrida) met het Ujk van een gendarme, die den priester en den dis- tricts-gouverneur van Ochrida in den auto vergezeld had. De bisschop was op het laatste oogenblik verhinderd geweest, af te reizen. Men neemt aan, dat de priester en de districtsgouverneur levend door de ban dieten over de rivier naar het Albanee sohe gebied zijn vervoerd. Men is er tot dusver niet in geslaagd, han verblijfplaats te ontdekken. Het bericht heeft groote opwinding ver oorzaakt en de Joegoslavische pers wijdt veel aandacht aan de zaak. Er hebben Ingezonden Mededeellng. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Fosterii M aagphicML Deze pillen regelen de vloeiing dor gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Fosteris Maagpiilen verzekert goede werking van lever en in gewanden, en is het beste voorbehoedmid del togen een slechte gezondheid. Prijs er flacon van vijftig varwuikerde pillen 0.66; in apotheken en drogistzaken. maar het zou een diuiveleche wreedheid zijn geweest oan haar tot twaalf uur wak ker te houden. ZIJ zet dius een maaltijd voor imij klaar in de ijskast en gaat rustig naar bed. Ik zal Je wat aardbeien voor ontbijt laten geven, zooals Je ze nooit in New-York krijgt en die zoom wacht maar tot je ze hébt geproefd! Een si gaar?" „Neen," zei ik terwijl ik ging zit. ten en de heale wereld nog zoo kwaad niet vond. „Ik héb mdjn pijp". En ik begon ze te stoppen. Godflney nam zijn eigen pijp van den schoorsteen en ging tegenover mij zitten. Een oogenblik later stegen twee rookwol ken naar de zoldering op. JEtn niu," zeide ik, Godfrey aanziende, „vooruit! en ver tel mij er alles van." Godfrey keek naar een rook-ring en wachtte met antwoorden tot deze uiteen gewaaid, was. „Ongeveer tien dagen gele den," begon bij, „juist tegen middernacht, 'keek ik toevallig uit het raam van mljin slaapkamer terwijl ik naar 'bed ging, en zag een vreemdsoortig licht dat schijnbaar neerdaalde op de toppen der hoornen. Ik vond er niets opmerkelijks in; maar twee avonden later, op precies denzelfden tijd, zag ik het weer. Ik keek er den volgen den avond weer naar uit en nogmaals zag ik 'het slechts een oogenblik, zie je, ter wijl het riéh hoog in de lucht vormde en neerdaalde. Den volgendén avond' was ik in een boom geklommen en zag er meer van; maar niet vóór gisteren avond vond ik de plék vanwaar het beele schouwspel gezien toon worden. De hoornen hier in biet rond staan vrij' dicht op elkaar en ik betwij tel of er een tweede plaat» is, van waar deze gestalten zichtbaar zullen zijn. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1