BINNENLAND de mededeel ing omtrent het verloop der onderhandelingen tussohen Burgemeester en Wethouders en den heer J. J. Sohoef- felenberger In zake het aanbod tot exploi- teeren van den Reinigingsdienst door laatstgenoemde. Subsidie Witte Krols. Door de Noordhollandsche Vereeniging ,Het Witte Kruis" wordt een subsidie verzocht ter dekking van het verlies der door haar' te Alkmaar, Hilversum en Haarlemmermeer geëxploiteerde ont- amettingsinrichtingen en -ovens, benevens beschikbaarstelling van een bedrag voor instandhouding dier ovens. B. en W. herinneren er aan, dat de ontsmetting van woningen in deze ge- meente geschiedt door de afdeeling Helder van „Het Witte Kruis" en de ontsmetting van goederen door het Marine-Hospitaal alhier, zoodat bij ontsmettingsinrichtingen het plaatselijk belang dezer gemeente in geen enkel opzicht is betrokken en stellen mitsdien voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Wethonderapenskmeerlng. De Raad van 18 Februari 1924 benoem de, op voorstel van den heer Bok, een commissie ter beoordeeling van de vraag of wijziging der wethoud^erspensioneering moet plaats hebben. Deze commissie heeft haar rapport uitgebracht, doch is niet tot overeenstemming kunnen komen. Een meerderheidsvoorstel is niet ingediend. Wel werden enkele punten naar voren Ïèbracht, die evenwel niet de ideeën van en heer Bok raakten. B. en W. stellen thans voor bedoelde raadscommissie te ontbinden en eenige kleine, door haar naar voren gebrachte wijzigingen in de tegenwoordige veror dening op te nemen. Subsldlea bijzondere scholen. B. en W. stellen voor op grond der L.O. wet 1920 aan de Vereeniging „Laat de kinderkens tot mij komen" over 1924 een vergoeding uit de gemeentekas toe te kennen van f 1164.16, en aan het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van de H.H. Petrus en Paulus f 1640.02. Voor wat betreft vergoeding voor de school aan de Achtergracht W.Z. stellen zij voor afwij zend op het verzoek van de Vereeniging „L.d.k.t.m.k." te beschikken. De motieven, waarop deze adviezen zijn gebaseerd, vindt m^n uitvoerig weerge geven .in Bijlage No. 129, dd. 27 Oct. 1.1. Malariabestrijding. „Do Oommissie voor de Malariabestrij ding door de bevolking in Noordholland" richt zich tot den Raad met het verzoek haar een jaarljjksche bijdrage te verleen en, berekend naar 1 cent per inwoner. Voor deze gemeente zal dit alzpo een' bedrag «ijn van pl.m. f 300.per jaar uitmaken. B. en W. hebben te dezer zake het oordeel gevraagd van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst alhier, die sinds 1920 toezicht uit oefent op de malariabestrijding te Helder en te Anna Paulowna en die zitting heeft in het Districts-Comité, hetwelk sinds de hervorming van de bestrijdingswijze de leiding in district Helder, omvattende de gemeenten Helder, Anna Paulowna, Zijpe, Callantsoog en Petten, in handen heeft Door deze omstandigheden is het ge noemden hoofdambtenaar mogelijk ge weest de malariabestrijding van nabij te beschouwen en steeds inzage te verkrij gen der desbetreffende rapporten. Daar uit is gebleken, dat in het stadsgedeelte dezer gemeente de malaria minder werd aangetroffen dan in het plattelandsge deelte, en dat in laatstgenoemd deel der gemeente, na de vorige campagne, de malaria ook minder voorkwam. De verkregen resultaten zullen echter alleen dan bewaard kunnen blijven als de bestrijding blijft voort^uosn, hetgeen uitteraard met financieels offers gepaard gaat. B. en W. ptellen dientengevolge voor de werkzaamheden der Commissie te steunen, en wel naar den maatstaf in het adres gevraagd, doch voorloopig alleen voor het jaar 1926. ARRONDI8SEMENT8 RECHTBANK. Zitting van S Nov. 1926. Uitspraken: W. v. E., Texel, thans gedetineerd, op lichting, 6 maanden gev. met aftrek van 1 maand voorarrest W. v. E. alsvoren., vrijgesproken. W. v. E. alsvoren, verduistering, 1 mnd. gevangenisstraf. Nieuwe zaak Roekeloos omspringen met geladen vuurwapen. De niet veraohenen Jb. K., te Koegras, gem. Helder, heeft op 22 Juni j.L den 19- jarigen boerenarbeider W. Tesselaar, ter wijl deze stond op het erf van zijn patróón, met een tweeloops jachtgeweer, waarmede hij op musschen schoot, door onvoorzich tig manoeuvreeren met dit vuurwapen een schot door het rechter-onderbeen ge jaagd. De getroffene heeft 8 weken in het ziekenhuis doorgebracht en was toen eerst in staat zijn werkzaamheden te hervatten. Eisoh 60 boete of 60 dagen hechtenis, ter zake het toebrengen van ernstig licha melijk letsel door schuld. Volgende week uitspraak. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Donderdag 6 November. Concert Vacantiekolonies, Casino 8 uur. Vrfjdag 6 November. Geel-Wit Casino 8 uur. Zondag 8 November. Harmonie Kunstzin, Julianadorp, bij C. Vader, 7.80 uur Maandag 9 November. A. V. O. O. G. Spr. Dsl Heyman. Evaage- liaattagebouw, Palmstraat, 8 uur. DE BALANS VAN HET ELECTRICI- TEITSBEDRIJF PER 81 DEG 1924. Aanvankelijk waren wij voornemens om de bespreking over het verslag van het Electriciteitsbedrijf te eindigen en dus met het artikel in het nummer van Zaterdag 31 October te volstaan, en fiu de andere be drijven te behandelen. Een nadere beschou wing van de balans heeft ons echter van dit voornemen afgebracht, omdat wij ons genoodzaakt gevoelen nog het een en ander daarover te schrijven. De zaak is n.1., dat wij uit die balans, noch uit de gepubliceerde staten, met eenige zekerheid konden afleiden, wa&r toch de werkelijke reserve van dit bedrijf verscholen zit. En dit komt ons voor een hiaat te zijn, hetwelk moet worden aange vuld. Immers is er een reserve gevormd: a. door afschrijving uit exploi tatie van 3-379-37" b. door gereserveerde winst 27.299.94 c door afschrijving op vaste goederen uit beschikbare middelen verkregen van 1.661.07 Totaal reserve 32.340.38' Öie reserve moet inderdaad aanwezig zijn. Uit eenige balanspost of toelichting blijkt dit niet. vVaar zit het dan? Indien wij nu die balans ontleden op de hieronder volgende wijze, dan kunnen wij ongeveer nagaan, op welke wijze het geld is en wordt aangewend. Op 31 Dec. bleek er een bezit te zijn aan vaste goederen van 303.246.86. Die vaste goederen zijn niet alleen uit leeninggelden verkregen, döch ook door aanschaffing uit beschikbare middelen. Tot dat doel is 22.127.01' besteed. Daarvan was op 31 Dec. (zie vorenstaande opgaaf) weer 1661.07 afgeschreven, zoodat op dien datum in de vaste goederen nog een kapi taal uit de beschikbare middelen verkre gen, zit van: 22.127.01' 1661.07 20.465.94' Het bezit aan vaste goed. is 303.246.86 Daarin uit „uitbreiding" 20.465.94' Blijft ƒ282.780.91' Er is in den loop der jaren op vaste goe deren meer afgeschreven dan afgelost 23.385.17, waarvan eveneens 1661.07 afgeschreven op, uitbreidings-kapitaal, zoo dat feitelijk is afgeschreven op leenings-ka- pitaal 21.724.10. Het bezit aan vaste goederen is dus 282.780.91', plus de beschikbare midde len (overschot tusschen afschrijving en af lossing) 21.724.10, tot. dus ƒ304.505.01'. Van dit bedrag is echter afgeschreven uit exploitatie (zie boven) 3379.37'. Dit be hoort er dus bijgeteld te worden, om de volgende vergelijking mogelijk te maken. Er moet dus zijn ƒ304•5°5•0I•-|-ƒ3379•37* ƒ307•884.39. Nu blijft nog over te zoe ken naar de gereserveerde winst van 27.299.94. Op de Balans staat een schuld aan de ge meente van 297.477.53'. Op de Debet zijde echter nog 3102.35, voor aan het bedrijf in rekening gebrachte leeningskos- ten, zoodat uit de resteerende schuld een bezit aan vaste goederen is kunnen worden aangeschaft van 29747743' 3102.35 294-375-08'. Uit de voorgaande becijfering blijkt, dat er een bezit aan vaste goederen, met inacht neming der afschrijving enz. is van ƒ307.884.39 Een schuld van294.375.08' Verschil 13.509.30' Wij kunnen gerust aannemen, dat dit verschil van 13.509.30' is het deel van de gereserveerde winst ad 27.299.94, dat is vastgelegd in de vaste goederen. Maar dan is het restant ad 13.790.63' aange wend als bedrijfskapitaal. Ons bezwaar nu bestaat hierin, dat men zoo maar een re serve, die er m o e t zijn, moet zoeken. Die behoort uitdrukking te vinden in een be paalden post en waaraan men telkenjare toevoegt de gekweekte rente, plus de re serve verkregen uit afschrijving op de vaste goederen, aangeschaft uit beschikbare mid delen. Dan weet men onmiddellijk hoe het bedrijf er voor staat. In 1922 werd b.v. voor een speciaal doel een reserve gevormd, n.1. 1500 voor de dubieuse debiteuren. Uit de balans van 1923 en 1924 kan men zien, hoe vlug men er bij is, om die reserve op te eten. Er is op 31 Dec. 1924 nog maar 484.25 van over. Het verschil heeft men ten bate der exploitatie in de jaren 1923 en 1924 aan gewend en de winst (die in de gemeente kas is gestopt) daarmede verhoogd. Voorts blijkt uit de Balans, dat er: maar f 1258.15' van de beschikbare middelen op 31 Dec. 1924 over is. Op het eind van 1925 komt daar ongeveer 10.000 bij. Doch het heele jaar moet het bedrijf zich dus maar zien te redden, met het bedrijfskapitaal hierboven genoemd, 't Resultaat zal dus zijn een nadeelige rentepost. Want .dit ka pitaaltje is onvoldoende bij de exploitatie van dit bedrijf. Op de volgende rekening zad dit dan ook tot uitdrukking komen, na tuurlijk ten nadeele van de bedrijfsuit- komsten. Feitelijk hadden wij een groot deel dezer opmerkingen bereids kunnen maken bij de bespreking van het verslag van 1923. Vóór dien tijd was n.1. die reserve vastgelegd in de vaste goederen. Doch bij nauwkeuriger beschouwing hadden wij toenmaals reeds kunnen zien, dat op het eind van 1923 daar in verandering was gebracht, daar men toen aan het bedrijf leeninggeld heeft verstrekt tot een gelijk bedrag, als de uitbreidings werken in 1922 hebben gekost, terwijl deze eerst uit de gereserveerde winst was getaald en aldus de reserve voor dit deel in de vaste goederen was vastgelegd. De voordeden, die de reservevorming het bedrijf hebben verschaft, heeft men niet aan de reserve toegevoegd, maar ze als exploi- tatie-voordeelen aangemerkt en bij de winst gevoegd. De conclusie waartoe wij komen is dus, dat: óf men houdt de reserve in. het bedrijf voor bedrijfskapitaal, maar dan moet uit de balans de aanwezigheid van die reserve duidelijk blijkeft; óf men belegt de reserve. In beide gevallen behoort men daaraan steeds toe te voegen de rente benevens de telken jare verkregen nieuwe reserve door middel van afschrijving op vatte goederen, aangeschaft uit de beschikbare middelen. DE ZWART. Vereenvoudiging Postdienst Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Holland's Noorderkwartier te Alkmaar, is het volgend schrijven aan den heer Inspecteur der Posterijen Te legrafie te Amsterdam, verzonden: Ter voldoening aan Uw verzoek, ge daan in de vergadering, welke dato 21 Ootober werd gehouden door de afge vaardigden van elf Middenstandsvereeni- gingen uit Holland's Noorderkwartier met het Bureau,der Kamer, hebben wij de eer U het volgende te berichten: le. dat, met uitzondering van de afge- vaardigdeh der Middenstandsvereeniging te Anna Paulowna, de aanwezigen van oordeel waren, dat het, ter bereiking van een spoedige invoering van een lager ta rief voor 't binnenlandsch postverkeer, op den weg der organisaties van Handel en Industrie zou liggen, zich niet te verzet ten tegen de voorgestelde bezuiniging van het Hoofdbestuur, zoover deze be treft de opheffing van den besteldienst op Zondag. Vermits daarvoor in de plaats des Zondags aan alle ingezetenen van de betreffende plaatsen de gelegenheid worde geboden op de meest practische uren, welke in overleg met de betrokken ge meente-besturen en Middenstandsvereeni- gingen zouden kunnen worden geregeld alle poststukken kosteloos af te halen van der aan te wijzen nabij gelegen ver zamelpunten, en in die plaatsen een extra Zaterdagavondbes telling worde uitge voerd, waarin alle poststukken, welke dien dag zijn aangekomen (vooral ook de dag bladen, welke voor kleine afgelegen plaatsen een levensbehoefte zijn), worden opgenomen. 2e. dat, met uitzondering van een af gevaardigde eener Middenstandsvereeni ging te Alkmaar, allen zich uitdrukkelijk verklaarden tegen voorgestelde plan nen tot vermindering van het aantal be stellingen te Alkmaar en Behagen van vier tot drie. De vergadering achtte een verminde ring van het aantal postbestellingen, voor namelijk vóór plaatsen, die alhoewel af gelegen, toch het middelpunt vormen van een District, alwaar een levendige ex- porthandel bestaat (de totale in- en uit voer van West-Friesland werd in 1922 op 660.000 tons per jaar geschat) een ernstig nadeel. Niet slechts zou de wereldbekende kaas- en groentenhandel, welke tengevolge hun ner uitgebreide relaties met de groote ste den van binnen- en buitenland op een snel werkend post- en telegraafverkeer geheel zijn aangewezen, daaronder lijden, doch ongetwijfeld ook de bedrijven van die zakenlieden, die hun olienteele voor namelijk op het platteland tellen. De or ders, welke veelal met de middagpost ple gen te komen, kunnen thans doorgaans nog denzelfden dag worden uitgevoerd, resp. voor verzending worden gereed ge maakt of bij de vervoergelegenheden wor den bezorgd, teneinde den volgenden dag per eerste gelegenheid te worden verzon den, terwijl, indien deze postbestelling zou'vervallen, de orders eerst des avonds zouden worden bezorgd, wanneer het per soneel vertrokken zou zijn, zoodat deze niet eerder dan den volgenden ochtend in behandeling zouden kunnen worden geno men. Het gevolg is dus, dat er vertraging ontstaat in de expeditie en tevens, dat de minder gewensohte toestand in het leven wordt geroepen, dat er orders van den vo- rigen namiddag tegelijk met die van den volgenden ochtend moeten worden uitge voerd. Deze opeenhooplng van arbeid zul den handelaren, die thans tengevolge van de hooge exploitatiekosten over 't alge meen met een uiterst beperkt aantal per soneel werken en sleohts met groote in spanning van krachten en ernstig over leg de zaken naar behooren gaande kun nen houden, ongetwijfeld nieuwe moeilijk heden in den weg leggen. De vergadering vertrouwt, dat waar zfl vermeende zich niet te mogen onthouden hare volle medewerking te verleenen ten opzichte van het voorstel tot opheffing van de Zondagbestelling, door U, ten op zichte van de voorgestelde Inkrimping van de bestellingen op werkdagen, bij het Hoofdbestuur de ernstige bezwaren naar voren zullen worden gebraoht, welke bij Handel en Industrie in dit gewest tegen deze inkrimping bestaan. Zij acht den tijd voorbij, dat met een primitieven postdienst kan worden vol staan, en zou in tegendeel gaarne willen zien, dat ernaar gestreefd worde, dat onze Postdienst zich in afzienbaren tijd. geheel zou kunnen aanpassen aan het moderne snelverkeer. Terwijl wij U onze erkentelijkheid be tuigen, dat U met de heeren Schipper, Hissink en Hunk deze vergadering wel heeft willen bijwonen, en op duidelijke wijze de gevraagde inlichtingen heeft wil len verstrekken, teekenen wij, (w.g.) 8. W. Arntz, Voorzitter. (w.g.) D. J. Bcheffel, Secretaris. De wethouders-crisis te Velsen. In de Dinsdagavond gehouden raads zitting van Velsen, is in de plaats van den heer Landeweert, die op aandrang van de Soa Dem. raadsfractie, als wethouder van Onderwijs had bedankt, benoemd de heer Tusenius (Vrijheidsbond). De Soa-Dem. raadsfractie had de zaal veriaten. Tot tijdelijk wethouder van openbare werken, wegens ziekte van den heer Dun nebier, wbrd benoemd zijn partijgenoot Ten Broeke (Christ. Hist). Begrooting Buitenlandsche Zaken» In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag dier afdeelingen uit de Tweede Kamer nopens hoofdstuk Ui staats begroeting 1926 laat minister an Kamebeok zich wiaardeerend uit over het werk te Looarno. Hij deelt verder mede, dat sommige be palingen van het Belgisch-N ederku ïdsch verdrag aan de hand der uitgeoefende critiek bij' de betrokken departementen nog In onderzoek ztyn. Over den vorm van het vervalen der verdragen van 1889 wordt nog onderhandeld. Altvorens dit punt geregeld is en die Belgische regee>- riiig haar ontwerp heeft ingediend, zou de Memorie van Antwoordt op het voor loopig verslag nopens het verdrag niet kunnen veradhijinen. De (minister hoopt, dat met ingang van 1 Januari 1926 een regeling met de Duit- sóhe regeering in werking zal kunnen treden, waardoor het pasvisum tusscihen Duitsdhland en Nederland zal kunnen vervallen. Het paspoort zal echter ver plicht blijven. Tot dusver, aldus (minister Van Karne- beefc, hebben zich geen omstandigheden voorgedaan, welke do vrees zouden wetti gen, dat de gewezen Duitsdhe keizer van de In Nederland' genoten gastvrijheid een ongeoorloofd gebruik zou willen maken. Minister van Karoefoeek verdedigt uit voerig het gezantschap (bijl dien pauselij ken stoel, waarvan 'het behoud „uit een diplomatiek oogpunt beslist wensdhelijk blijft". Oud-gepenslonneerden. (Blijkens het voorloopig verslag over Hoofdstuk 8 (Oorlog) der Staatsbegro ting, werd wederom de aandacht der re geering gevraagd voor den grooten nood, waarin de oud-gepensianneeiden verkee- ren. Gevraagd werd, of de nleuw-opge- treden Minister 'bereid is te overwegen, welke maatregelen kunnen worden getrof fen, ten einde deze personen afdoende te helpen. Daarbij werd het denkbeeld aan de hand' gedaan om de pensioenen, welke het hier betreft nogmaals met 40 pet te verhoogen, in afwachting van een zoo danige overweging en van de totstand koming, als gevolg daarvan, van een af doende regeling. Ook wend opnieuw bepleit het verlee nen van een uitkoerlng aan de weduwen van vóór 1909 gepensioinneerde militai ren De behoefte, welke dezen aan eeni ge n finamcieelen steun hebben, is zeer groot Weinigen van haar zijn nog in leven, zoodat een ultkeerlng als de ba doelde Slechts een zeer gering offer uit de schatkist zou vergen. Ten slotte werd nog hulp gevraagd voor een andere categorie van weduwe ru, die gieen pensioen en zelfs geen gratifi catie ontvangen, en die dientengevolge voor het overgroot» deel in zeer behoef tige omstandigheden verkeeren, m»L voor de weduwen van militairen, die gehuwd zijn op een. tijdstip, waarop zij reeds waren gepensioneerd. Het Bezoldigingsbesluit De Balarieerlng van de leeraren. De besturen van de Algemeene vereeni ging van leeraren b|j het middelbaar on derwijs, van het Genootschap van leeraren aan de Nederlandsche gymnasia en van de R. K. leerarenvereeniglng St Bonaven- tura hebben een adres gericht tot den voorzitter van den raad van ministers in verband met de mogelijkheid tot het aan brengen van verbeteringen in het Bezol digingsbesluit 1926. Hoewel naar het in zien van adressanten een volledige herzie ning van dat Bezoldigingsbesluit voor wat betreft de regeling van de salarissen der leeraren aan Rijks hoogere burgerscholen noodzakelijk is, geven zij den minister de volgende partiêele wijzigingen in overwe ging: le. Verhooging van de lage aanvangs- wedden, b.v. zoo dat een leeraar met 20 wekelijksohe lesuren een aanvangssalaris ontvangt, dat niet minder ls dan 800. 2e. Verbetering van de opklimming der salarissen, zoodat het eindsalarls kan wor den bereikt in 16 jaar. 8e. Verbetering van de betaling der les uren boven de 20 door In plaats van een van 60 tot 100 opklimmend bedrag een uniform bedrag te stellen van 100. 4e. De salarieering van de teekenleera- ren zij gelijk aan die van de leeraren In de andere vakken. De samenwerkende besturen hebben in het adres speciaal de aandacht van den minister gevestigd op de h.L buitenge woon lage salarieering van de leeraren ln de lichamelijke oefening. Ten slotte wordt in het adres verzocht den betrokken leeraar zonder diens toe stemming niet meer dan 24 lesuren te doen opdragen; Het Nederlanctech-Belglsche verdrag. Men imeldt uit Brussel: De Belgische en die Nederiaodoahe mi nister van buitfeniLamdsdhe zaken zijn tot overeenstamlmiLnig gekomen over de benoe ming van een afgevaardigde, die de be zwaren van Nederlandschen kant tegen het Scheldeverdrag, dat 2 April door de ministers van Karaiebeefc en Hymens in Den Haag geteefcend is, zal onderzoeken. Het Jb, naar men te Brussel zegt, niet te doen om wijziging van het verdrag, maar om Vandervelde, den huldigen mi nister van 'buibentendsohe zaken, overeen komstig diens eigen verlangen in staat te steilten om te trachten in de memorie van toelichting bij het wetsontwerp ter ratificatie van het verdrag door het Belgi sche parlement een uitlegging daarvan te geven, welke Nederland zooveel mogelijk zal voldoen. Met dat doel zal een afvaar diging van drie leden zich binnenkort naar Den Haag begeven en mondeling overleg plegen met de afgevaardigden» benoemd door den Nederlandschen mdr njgter van buitenlandsche zaken» Men hoopt zoodoende tot volledige over eenstemming te geraken. Een ramp voor „de Streek". Uit Bovenkarspel wordt aan de Telegr. k'werd gedurende de maand October de door het veihoogde Dultsche tarief, thana 1« tenzij de te Berlijn gevoerde onder handelingen nog tot een gunstig resultaat mogen leiden - ook aan dien «Port vrij wel de genadeslag toegebracht. Vanaf Zondag 1 November tooh lahet geheven recht van 5 Mark per 100 K.G. gebraoht op 20 Mark per 100 K.G., wat neerkomt op een invoerrecht van 24 oent op l bloem- kool of f 1200 per wagon van 10.000 K.G. Tot het laatste oogenblik ls hier nog alles gedaan om de ramp te keeren. De hande- laarsvereenlging wendde zich daartoe Za terdag onder meer nog telegrafisch tot het departement van Buitenlandsche Za ken en tot de betreffende Duitsche auto riteiten, doch niets mooht helpen, betalen was de boodschap. Dat de markten hier ten zeerste onder leden, laat zich begrij pen. Werd Vrijdag met het verhoogde ta rief in het zicht aan „De Tuinbouw", nog 18 per 100 stuks voor le soort besomd, Zaterdag kon sléchts f 9 worden bedon gen bij een aanvoer van plm. 200.000 stuks en dat deze prijs nog gemaakt kon wor den, kwam vooral door Engeland, waar een vrij constante vraag naar het gezou ten product bestaat, waarom dan ook bij na de geheele aanvoer door de zouters werd opgekocht. Welk een enorme schade dit voor de bouwers medebrengt, begrijpt men het best, wanneer men .weet, dat ve len momenteel ruim 1000 stuks per dag ter veiling aanvoeren. Komt er dan ook geen Jaelangrijke verlaging, dan ziet de toekomst er voor deze welvarende tuin bouwstreek donker uit, daar voor de meeste bedrijven het kweeken van vroege aardappelen en bloemkool hoofdzaak ls. De sluitkool vindt haar weg bij een dag- aanvoer van pijn. 70.000 K.G. nog voor veel te lage prijzen in het binnenland. Roode gaat voor 2.108.70, gele voor 1.602.60 en witte voor 1.201.40, alles per 100 K.G„ terwijl voor bieten bij een dagaanvoer van pijn. 100.000 Btuks voor groote 8.7011.90 en voor kleine 47 6.70 per 1000 stuks wordt betaald. Ook deze prijzen zijn voor een loonende teelt echter te laag. Begrooting Zulderzeefonds 1926. Een wetsontwerp ts ingediend tot vast stelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1926. Aangezien de beslissing, welke dit Jaar zal z]jn te nemen ten aanzien van de ver dere voortzetting der werken nog niet ge vallen is, heeft de thans ingediende be grooting aldus de Memorie van Toe lichting een voorloopig karakter en zal zij te zijner tijd overeenkomstig de te ne men beslissing suppletoir zijn te wijzigen. Thans wordt echter ook 600.000 aange vraagd voor de uitvoering van werken met betrekking tot de afsluiting van het Amsteldiep, welke, met de daarbij verder noodzakelijke werken, op het einde van 1926 voltooid zullen zijn. Vragen van Kamerleden. Gemoedsbezwaren kiesrecht ï>e heer Duyimaer van Twist heeft tot de Ministers van Justitie en van Binnen! Zaken en Landbouw de volgende vragen gericht: la Is het juist, dat een vrouw uit de gemeente Tholen op 18 October LL naar Breda is overgebracht, om een hechtenis- straf van drie dagen te ondergaan, we gens het niet uitoefenen van het kies recht, en dat nog meer vrouwen een zeilde lot wacht? 2a Zoo ja. zijn de Ministers van oordeel, dat op dieoe wjjjze met vrouwen, die ge moedsbezwaren tegen uitoefening van 'het kiesrecht hebben, mag worden voort gegaan? 80. Wordt vraag 2a ontkennend beant woord, is dan de Regeering 'bereid, zoo haar geen andere middelen ten dienste staan, zoo nood ig, voorstellen aanhangig te maken tot wijziging der Kieswet? Splitsing marinepersoneel. De heer Dreaselhuya heeft den Mintaw van Marine ai de volgende vraag gesteld: Is de Minister bereid, te bevorderen, dat het uitgebrachte of nog uit te brengen rapport dier Interdepartementale Com missie (onder voorzitterschap van den schout-biji-niacht Siuys) over de voor- en nadoelen van de splitsing van het perso neel der beide doelen van de Staatamarine nog vóór de as. behadeling der Marlne- begrooting ter kennisneming van de leden der Kaaner zei worden gesteld? 260-jarlg bestaan van het korps mariniers. Gp 10 December zal te Rotterdam op feesteJJjik» wijze het 260-jarig 'bestaan van het korps tmiariniiera worden herdacht. In verband hiermede heeft zich, onder eere- vooraitterschap van den' burgemeester, den heer J. Wytema. en onder voorzitter schap van den' heer B. O. 'D. Hanegraaif, oen oomdté gevormd' tot regeling van de feestelijkheidtea Het igfc ln d^ tH-doelIng, op 10 December des morgens een! parade op (het Schuttersveld te houden; 'h mid dags wordt het jubileerende korps offi cieel ten raadhuize ontvangen, en 'fl avonds zal een gala-voorstelling in dien grooten schouwburg worden gegeven. Verder staan nog schietwedstrijden en eien feestavond voor (kader en manschap pen op het programma. Het uitvoerend comité -bestaat uit de hoeren B. O. D. Hanegraaff, voorzitter; H. baron Van Hemert tot Dingshof, kapi tein der mariniers; H. G. J. de Monchy, inr. W. J. Vogel, penningmeester; A- Voogd!, J. Ruya, E. A. van Waly en P. N. Gaanderse, secretaris. Dultechland verhoogt het tarief op bloemkool. bloemkoole.xj.ort al t

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6