wam Bij Hoest of Verkoudheid Thermo-Tabletten Anga-Bonboir ie besefeeraea. Z# hebbes daarby formeel jaeht gemaakt op communistische lelden. Zoo lt dien leiden la Cairn, Noord- Queenaland, aangezegd, dat at) vóór zons ondergang de stad moeten verlaten, an ders zouden zij last krijgen. Een later bericht meldt dat de Brltsche zeelleden hun staking voor geëindigd hebben verklaard. CHINA. De burgeroorlog. Tajangtsollns's troepen weer ba het voordeel. Naar Reuter uit Sjanghai meldt, blijkt uit de berichten van belde partijen dat de troepen van Tejangtsolin de stad Tsjinkiang hebben bezet De troepen van de geallieerde provincies trekken terug op Koetsjen. De hoofdmacht der geallieer de provincies staat nog ten zuiden van de Hoeai-rivier. Men verwacht dat de aanvoerder der geallieerde provincies daar den slag zal aanneöien. De gevechten zijn tot dusver nog niet van beteekenis geweest LUCHTVAART. De Italiaansóhe vlieger di Pinedo ia op de terugreis uit het Verre Oosten (Tokio—Route) Woensdag te Bagdad aan gekomen. Hij werd (Donderdag te Taranto (Italië) verwacht De Italiaanache vliegtuigen. De Italiaansóhe vliegtuigen, die op het vliegkamp te Schellingwoude waren aan gekomen, zijn Donderdag vertrokken. Zij gaan via Zürich naar Italië terug. FokkervllegtulgeB. Anets meldt: Als gevolg van de met hare snelle Ja- Ïers bereikte gunstige resultaten men enke Blechts aan de daarmede verbeterde wereldsnelheldsrecorde met meegevoerden nuttigen last is de Nederlandsche Vlieg- tulgenfabrlek Fokker ertoe overgegaan ook bare twee-persoons oorlogsvliegtui gen uit te rusten pet vleugels van het ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Een Amerikaansoh dagbladberlcht maakt melding van 'de enorme uitbreiding der J3esquiplan" (anderhalfdekker) type. Dit is het rendement zeer ten goede gekomen. Deze twee-persoons vliegtuigen, welke onlangs met succes zijn Ingevlogen, zijn voorzien van den luchtgekoelden 400 P.K. „Jupiter-motor". Door het wegvallen van het gewicht van radiateuren, koelwater, enz., kunnen de toestellen, voorzien van deze motoren, met hetzelfde dragend op pervlak aanmerkelijk meer last meevoe ren of wel een grooter stijgvermbgen ontwikkelen, dan wanneer uitgerust met watergekoelde motoren van hetzelfde ver mogen. De twee nieuwe Fokkers hebben vleu gelcellen van verschillende grootte, dgch zijn overigens geheel gelijk. De grootte van de te bezigen vleugels hangt, in ver band met de mede te voeren last, geheel af van het doel, waartoe het vliegtuig gebruikt zal worden. Met de kleine vleu gels (type C.V.-D.) kan het o. a. ingericht worden als zwaar bewapend twee-persoons gevechtsvliegtuig, dat nagenoeg dezelfde wendbaarheid heeft als een klein jager, of als verkenningsvliegtuig ten behoeve van de artillerie, terwijl met de gróotere vleugels (tvpe C.V.-E.) het voor verken ning op langen afstand of als dag-bom menwerper uitgerust kan worden. De Jupiter-motoren zijn in verband met de luchtkoeling, wat men „stervormig" noemt, wélk type motor den romp van het vliegtuig een grooteren kop weerstand pleegt te geven. OP EN OM HET BINNENHOF. WeBk-kruniek. Den Haag, 5 November. Sombere vooawpeiHngeit Aan den vooravond. President Boys. Zware tocht! Exc. Fock. Ik geloof wel te mogen neggen, dat de traditioneel-bekende „oudste Hagenaar" zich zal kunnen te-binnen brengen den aanvang van de groote, zware parlemen taire midwinter-campagne, met hare eindelooze dag- en avond-, of nachtverga- deringen der Tweede Kamer, in zóó zomersch-lijkeqde temperatuur als wij thans doorleven Althans, terwijl ik dit neerschrijf. Nu bedoel ik volstrekt niet de sombere profe tieën van zekere moderne astrologen, die uit het zomersche weêr op kentering van tiende op elfde maand des jaars in ver band met wat zij „uit de sterren lezen" (ik -> ben volstrekt niet in spotterige stemming!) meenen te mogen afleiden, dat wij, arme aarde-bewoners, thans verkeeren aan den vooravond van natuurrampen, waarbij ver- eleken het stormpje, dat in Augustus iorculo en andere plaatsen in Patria teis terde, hetwelk bij de drie millioen gul den deed toestroomen ter leniging van den noud der slachtoffers, maar „kinder spel was. Iets meer dan een „winderig dagje". Ter zake. Wij staan aan den vooravond van het grooie parlementaire steekspel, genaamd: Algiemeene Beschouwingen over de Staats- begrooting voor 1926. Wij weten, van wel ken aard de wijzigingen zijn, die de Regee ring in het Bezoldigings-besluit zal aan brengen. Wij weten ook, wie twijfelde er een seconde aan!?, dat minister Colijn zijne Weelde-belasting zal handhaven. Met „enkele wijzigingen", Ik heb zoo'n stil vermoeden, dat de aard en strekking van die veranderingen wel ietwat verband zullen houden met hetgeen zal zijn te ivsulteeren, straks, uit het groot-politieke debat van de Tweede Ka mer in November 1935. Minister Colijn, zeer stellig!, is een zeer stevig man, zelfs verwant aan de „koppige soort". Maar toch heeft Z. Exc. genoeg tact, is hij in voldóende mate op de hoogte van politieke stuurmanskunst om „op zeker oogenblik" misschien wat scheutiger te wezen met het nlengen van water in den minisierieelen wijn dan men verwachtte Zeer kort vóór 1 Juli j.1. had ik gesprek ken met verschillende Rechtsche Gedepu teerden. Daaruit bleek mij zeer duidelijk, dat voor de Weelde-belasting, gelijk die er oorspronkelijk uitzag, geen meerderheid zou zijn te vinden, in de Kamer, zon der wezenlijk-ingriiuende wijzigingen. De veranderingen, sinds in het wetsvoorstel 'aangebracht, zijn niet what-you-call ingrij pend Dus? Een conflict te wachten tusschen minis ter :n Kamer? Hoeden wij ons tegen het spreken van „dikke woorden". Het komend groot-politiek diebat zal worden beheerscht. door de gestie van mi nister Colijn. Natuurlijk krijgen wij een „da capo" in veel breeder „plan" opgevat, van de interpellatie-J. ter Laan over de salariee- ring van de Rijksambtenaren, welke pre sident Ruys de Beerenbrouck wel in één langen parlementairen dag deed afloopen, doch waarbij de gaven van mr. Ruys om Lagerhuis-„speaker" te zijn, niet aan den dag konden komen. Het doordrijven van den wenseh, in de kathblieke sfeer opgeleefd, om den pas-af- Jetreden minister-president te doen voor ragen aan de Kroon, als opvolger van mr. Kooien blijf ik allerongelukkigst achten. En ook durf ik hierbij voegen, dat mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, ondanks zijne vele kostelijke gaven van hart en hoofd, m. i. niet tot de echt-sterke Ka- mer-praesides zal blijken te behooren Hn heeft achter zich mannen als Fock en Kooien, du op schitterende wijze het presidium der Kamer wisten te voeren. De nu-volgende November- en Decem- ber-weken vergen het alleruiterste van pre sidiale kracht, tact, beleid. Wanneer wij den moeizamen tocht tot 24 December achter den rug hebben, zal eerst kunnen worden uitgemaakt, in hoe ver degenen 't bij het rechte eind hadden, die toen ons Lagerhuis stond vóór de taak tot het opmaken van nominatie voor het presidium, voorspelden, dat het pas- seeren van den oud-minister dr. De Visser en het aan H. M. voordragen van den oud premier Ruys de Beereqbroiick zou blijken te zullen uitloopen op eene groote teleur stelling Vlak-vóór het groot-politiek debat is het in den regel niet heel druk in de „Rijks keuken". Ook thans was 't er stil. Dat de militaire Gymnastiek- en Sport school zou worden opgeheven: wij wisten 't allea Dat mr. Fock zich heeft laten bewegen om na 1 Maart nog een half-jaar „toewan- besaar" te blijven op den vice-Koninklijken troon te Buitenzorg is voor onze Oost een gelukwensch waard. En geeft tevens aan leiding om mr. Fock, die den last der jaren gaat gevoelen bij de vervulling van zijn heel-zwaar ambt als Landvoogd, hulde te brengen. In mijn eerstvolgende week-kronieken zal ik U weinig anders vermelden dan oVer de „faits et gestes" onzer Binnenhoffers en -sters. De „parlementaire stof" tot napleiten, kouten en bespiegelen wordt nu overwel digend! Op Donderdag 5 November was de Tweede Kamer voor het eerst geplaatst, voor den grooten pólitieken „veldslag", te genover het in September opgetreden kabi- net-Colijn. Alle ministers waren aanwezig. De rijzige gestalte van Exc. Welter, voor de eerste maal in het Parlement, trok zeer de aandacht, De Algemeene Beschouwingen over het Staatsbudget-1926 werden geopend door Ir. Albarda, den nieuwen leider van de soc.- democratische fractie. Hij betoogde, dat het optreden van een door den heer Colijn ge vormd kabinet in strijd is met de beteekenis der uitspraak van het kiezersvolk op 1 Juli j.1. Voorts wees de heer A. op den snellen achteruitgang der Coalitie, wat uit eene vergelijking dei} stemmen-cijfers van 1923 met die van 1935 ten duidelijkste blijkt, en wel met 39.000 stemmen. Bovendien zoeKt men vruchteloos Wezenlijke homogeniteit ten opzichte van belangrijke punten van Regeerings-beleid bij de Rechtschen. Zelfs op het gebied van het onderwijs, aldus de heer Albarda, is in de Coalitie-sfeer de homogeniteit zoek. De heer Colijn voegde hij er aan toe „miskent den volks wil en treedt dien met voeten". De politiek van het kabinet-Coliin is „niets anders dan eene voortzetting der Colijnsche politiek van 1923". Niet zij, die verlichting van las ten het meest behoeven, maar „de rijken" worden geholpen, de Verdedigingsbelas ting II wordt in haar geheel afgeschaft. De heer A. kondigde aan, dat een zijner partij- geneoten meer speciaal de financieele poli tiek der Regeering zou behandelen. Mr. ANTONIO. Ingezonden Madedeellng. (569) van Volwassenen en Kinderen Doo$ 200tabl. 43cent. Dooit i a 00 tn 90ct. if^l S(i Apolh.au Drogisten. (I auto-industrie aldaar; Bpeclaal wordende Ford-fabrieken genoemd, alwaar de pro ductie ongelooflijk groot is, waaruit volgt, dat er een enorme boeveelheid rubber noodlg ls, om al die automobielen vdn banden en reservebanden te voorzien. Toch ls het wel typeerend, dat 1d New- York de rubberprijs zoo stabiel blijft op ongeveer één dollaT per Engelsch pond, waaruit wordt geconcludeerd, dat de prijs stelselmatig laag gehouden wordt, want was dit niet het geval, dan zou ook daar te lande de speculatie in rubber en rubber- waarden door de beroepsspeculanten worden uitgebuit. Nu op 1 November hetuitvoerpercentage slechts 10 is verhoogd, waardoor dus geen belangrijk verschil op de markt zal worden teweeggebracht, en de prijs waar schijnlijk niet lager zal gaan, maakt de Amerikaansche industrie reeds dadelijk niet alleen bezwaren, doch komt zelfs met dreigementen om het den buitenlanders lastig te maken door kunstmatige prijs opdrijving ,van alles wat het buitenland uit Amerika betrekken moet. Intusschen hebben ten onzent deze week wederom belangrijke avances in rubberwaarden plaats gevonden, zooals b.v. Malabars, die als behoorende tot de minsten, van 70 tot 1150 0 zijn opgeloopen, terwijl verder speciaal Indragiri's werden geboekt, waar door de koers van 250 tot 290% kon stijgen. Ook was er lokale vraag voor Intercontinentale, die weer 17% noteerden j.1. Dinsdag, wat misschien nog het meest gevolg is van aankoopen op tips in enkele flnantiëele blaadjes. Verder begint men zich blijkbaar weer iets meer voor suikerwaarden te interes seeren, nu de Visp uit oogst 1926 biedingen van f 8.50 weigerde en heden Dinsdag voor f9.— een Kwantum superieur heeft verkocht, zoodat de aangesloten maat schappijen een goede kans maken een behoorlijke, hoewel kleine winst te maken. Het groote voordeel van de meeste suiker maatschappijen is in het feit gelegen, dat zij zeer sterke flnantiëele posities hebben, waarbij enkelen b.v. Tjeweng Lestari een eyen groote reserve hebben als het uit staande kapitaal groot is, waaruit volgt, dat voor de toekomst is gezorgd en bij kleine winsten niet behoeft gereserveerd te worden. De goede fabrieken zullen dus steeds een behoorlijk dividend geven, indien tenminste de suikerprijzen niet onder de kostprijzen terecht komen. Doch nu Cuba telkens betere noteeringen zendt, lijkt het erop alsof de markt in New-York om is «n dat men de koersen hooger wil hebben. Zooals steeds heeft de Cuba- noteering enorm veel invloed op deeffec- tenmarkt alhier en zoo waren alle fondsen heden Dinsdag wat hooger, b.v. Poerwo- redjo 109, Vorstenlanden 155, Tjeweng Lestari 218, enz. Andere' waarden zijn weinig»in tel, Kustzijde ligt verlaten, andere industrieën kijkt niemand naar, een enkele uitzonde ring maakt Gerofabriek te Zeist, welke aandeelen bijzonder vast waren en tot 123% opliepen, op geruchten van een claim en veel betere gang van zaken. Scheepvaartaandeelen liggen weer ver laten, wat begrijpelijk is door de slechte vrachtenmarkt en het groot aantal opge legde schepen, speciaal van de Neder land, de Koninklijke Boot, Holland-Ame- rikalijn, enz. dlMS toestand nimmer is geklaagd. Wel werden ln het begin van het Jaar ver- ./.eken bü den oommandant Ingediend om meer slaapgelegenheid, daar er zooveel vrdk ln de kazerne was, waaraan niet kon worden voldaan. Een van de onderoffl. ciersverbiyven voldoet niet aan redelijke a «rhen- deze kamer wordt echter nage noeg niet gebruikt. Hoewel het juist ig, riat de kazerne niet mooi en modern is, heeft het oude gebouw toch iets aantrek- tftiiiks voor de manschappen. De kazerne wordt gezellig gevonden, de kantine ligt mooi en gemakkelijk, de zalen zijn vlakbij. De normale onderhoudskosten, die niet gering zijn, worden door de gemeente Rotterdam betaald. Het ligt vooralsnog niet in de bedoe- linc een afzonderlijke categorie onder officieren-vliegers in het leven te roepen. Van meermalen ter bevoegder plaatse ingediende klachten óver de samenstelling en de bereiding der voeding en de indee ling van het menu, waaraan geen of on voldoende aandacht is geschonken, is den minister niets bekend. Tot de vervanging van roomboter bij het brood door mar garine is overgegaan eensdeels wegens het geldelijk voordeel en anderdeels omdat margarine ook door het personeel hier te lande wórdt genuttigd, terwijl wat de verstrekt wordende hoeveelheid vleesch betreft, de opgedane ondervinding heeft aangetoond, dat het rantsoen zonder be zwaar kon worden teruggebracht tot 2 ons. Met de meening van enkele leden, dat de voorwaarden, waarop de leverancier^ inschrijven, niet met voldoende zorg zijn samengesteld, kan de minister niet in- MARINE-BEGROOTING VOOR 1926. Memorie van Antwoord. Hieraan is het volgende ontleend De bijstand van een alleszins in marine zaken ingewijden directeur-generaal is den minister onmisbaar en het ligt in de bedoeling dien functionaris aan te stellen, nadat het onderwerpelijk begroo- tings-ontwerp tot wet zal zijn verheven. Naar 's ministers meening spreekt de Kamer door het aanvaarden van het des betreffend artikel haar instemming uit met de voorbereiding der reorgani satie; de uitvoering daarvanvereischt echter nadere wettelijke maatregelen. Ten aanzien van de vloot in Indië is de Regeering van oordeel, dat, hoe onzeker de ontwikkeling van de toestanden in glndsche gewesten zich moge doen aanzien, noch de financieele draagkracht van Nederland, noch die van Infijë toe laten, de zeemacht op breeden grondslag te vestigen. De zeemacht zal dientenge volge beperkt moeten blijven tot datgene, wat onmisbaar is voor de vervulling van onze internationale verplichtingen uit een oogpunt van neutraliteitshand- having en lidmaatschap van den Volken bond. De weermacht zal tevens moeten zorgen voor rust en orde in den Archipel. Een scheepsmacht, samengesteld uit een kern van onderzeebooten, gesteund door kruisers, torpedojagers en vlieg tuigen, is voor het vervullen van ge noemde taak aangewezen. nieuwe organisatie der marine in Indië. brengt in wezen geen verandering uit staatkundig en internationaal oogpunt. Het karakter der Staatsmarine wordt er evenmin door aangetast. Bij de uitwerking van het stelsel zal worden gestreefd naar de meest doel treffende oplossing ten aanzien van de persooneelsvoorzlening, zonder dat split sing van het personeel over de geheele linie als doel wordt vooropgesteld. Betreffende de reorganisatie van de vloot ln Nederland wordt medegedeeld, dat de taak derzee- maoht bestaat in het handhaven der neu traliteit in de territoriale wateren, terwijl in geval van oorlog steun verleend moet worden aan de landmaoht, in hoofdzaak door het afsluiten en versperren van zeegaten en riviermondenhet bezit van onderzeebooten zal den vijand dwingen tot groote krachtinspanning en dit wapen zal oij de verdediging van het zeefront zorgen voor het offensieve element. voor haar eigenlijke functie moet de vloot in hoofdzaak bestaan uit onderzee booten, mijnenleggers en enkele pantser booten. Met onze toch steeds-beperkte middelen is het uitgesloten, dat verken ning en krachtige gevechtsaotie tot oP zeer grooten afstand van de kust met watervliegtuigen zou kunnen worden doorgezet; bovendien zou onder onze omstandigheden het nut van zulke han delingen niet evenredig zijn aan de daartoe verslechte krachtsontwikkeling. Het ls veel meer aangewezen alle kraoht der luohtmaoht te oonoentreeren op het oogen blik der landing. Hiervoor zijn lands- vliegtuigen het best gesohlkt, zoodat daartoe in de oorlogsformatle dér marine geen watervliegtuigen behooren voor te komen. Betreffende de waarde van de stelling van den Helder, als vlootfcasis in oorlogs tijd ls bet advies van den Raad van Defensie gevraagd De vredestaak der marine bestaat, naaBt vorming van eigen personeel, in hoofdzaak ln het ver Depi menten van Marine en Oorlog is bij de Tweede Kamer aanhangig. Het ligt in zorgen van de eerste opleiding van personeel met het oog op de behoefte der maritieme verdediging van Ned. Indië, voor zoover dat uit Nederland moet wor den verkregen. Voorts omvat de vredes taak het uitoefenen van politietoezicht op de Noordzeevisscherij en het vlagvertoon. Voor dit laatste kan nog verscheidene jaren worden beschikt over de aanwezige pantserschepen. De reorganisatie van den marine luchtvaartdienst zal in nauw verband met de luchtvaartafdeeling van de landmacht naar de aangegeven beginselen worden herzien. Het bedrijf der marine in Nederland zal naar deze beginselen worden omgewerkt, daarbij rekening houdende met het feit, dat in de eerste plaats tijdens de over gangsperiode, die wel meerdere jaren duren zal, een goede aanpassing moet worden verkregen aan hetgeen voor de vloot in Ned. Indië zal worden vereischt. Zoodra het overleg met de Indische regeeriug is beëindigd, zal een wetsont werp worden ingediend, waarbij het beheer en de nieuwe organisatie der vloot worden vastgesteld. Fusie Marine en Oorlog. Een wetsontwerp strekkende om te komen tot een vereeniging van Departe- het voornemen dit voostel in te trekken en t.z.t. door een ander ontwerp te ver vangen. Dat bij de voorgestelde organisatie op het bedrijf der vloot in Nederland zoodra het stelsel is doorgewerkt, aanmerkelijk zal worden bezuinigd, is wel niet voor tegenspraak vatbaar. Aanbouw van het zeer gecompliceerde materieel der marine zal voorshands nog niet in Indië kunnen plaatB hebben. Het ligt niet in het voornemen der regeering, over de reorganisatie zelf advies van het personeel in te winnen; de aard van het onderwerp leent zich daartoe niet. De aanvraag voor den bouw van nog twee tor pedoboot jagers bsoogt niet anders dan vervanging van materieel, dat weldra niet meer bruikbaar zal zijn. De meening, dat een 800-tal eerste klasse vliegtuigen ln Indië een veel beteren waarborg zouden vormen bij den aanslag dan eenige vloot van varende schepen, kan de minister niet deelen De minister kan niet de meening deelen, dat de door zijn ambstvoorganger ont worpen nieuwe regeling van net georganiseerd overleg voor het personeel der zeemacht niet zou voldoen aan de redelijke eiachen, die aan zoodanig overleg mogen worden gesteld. Varia. De uitzending van den hoofdaalmoeze nier van leger en vloot en den leger- en vlootpredikant ln algemeenen dienst is niet alleen geschied in overleg met, maar zelfs op voorstel van de Indische regeering. Met den minister van Financiën werd in 1928 een regeling getroffen, waarbij marinevliegtuigen beschikbaar gesteld kunnen worden voor de bestrijding van de fraude door de Noordelijke zeegaten ln het algemeen en van gedistilleerd- fraude in net bijzonder. Aan de beantwoording der b]j de Artikelen gemaakte opmerkingen wordt hst vol gende ontleend: Wat betreft de koaten van den kruiser „Java" wordt medegedeeld, dat deze tot de eerste uitrusting ter zee plusminus f 20.000.000 zullen bedragen. De kosten van den kruiser „Sumatra" zullen waar schijnlijk iets minder bedragendaar deze bodem echter nog met zijn proef tochten moet beginnen, kan een meer nauwkeurige raming niet worden gegeven. Over de Marinekazerne te Rotterdam wordt medegedeeld, dat over den lnwen- stemmen. Waar het belanghebbend personeel reeds is vertegenwoordigd indecommis- siën van keuring, daar bestaat geen aan leiding tot het in het leven roepen van meerdere commissiën. Evenmin wenscht de minister over te gaan tot verhooging van de tegemoetkoming aan de tafel ad 5 cent per dag voor korporaals en man schappen. Instelling van een commissie van Beroep voor bet personeel der betonning en ver lichting ligt in het voornemen en ver keerd in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De minister kan niet inzien, dat de ad ministratieve leiding van het loodswezen vatbaar is voor belangrijke versobering, al wordt uiteraard naar inkrimping ge streefd. De inwilliging van den wensch van de zeeloodsen te Maassluis om Rotterdam als standplaats te zien aangewezen, ont moet bezwaren. Een reglement voor bet personeel der betonning, bebakening en verlichting is in bewerking en verkeert in een verge vorderd stadium van voorbereiding. Het is op dezelfde leest geschoeid als het algemeen reglement op ^en Loodsdiensk BREBZAND. Wij deelden dezer dagen mede, dat de Spaansche schatgraver wederom naar slachtoffers speurde in ons land en aan een bewoner van Btrijp bij Eindhoven zijn' roanantisoh en «ued verzonnen ver haal had gezonden. Wij vernemen thans, dat een inwoner van Breezand dezelfde eer te beurt viel. Daar aan dezen heer een gelijkluidend epistel werd gezonden als wij reeds vermeldden, kunnen wij met deze enkele kennisgeving volstaan. Onze oorrespondent te Breezand voegt aan zjjn bericht toe: Bij nauwlettend toezien 'bleken de woorden „Breezand* en de Hollandsahe familienaam achter Oia later te zijn in gevuld, zoodat de onderstelling voor de hand ligt, dat eerst eenige brieven van gelijken inhoud zijn geschreven en dat later naam en woonplaats van het zooge naamde familielid der overleden Olga worden ingevuld, aoodra men een ge schikt slachtoffer meent gevonden te hebben. (De goadresoarde, dien wij felioiteeren, dat hij er niet Ingevlogen ls, zal nu over eenige dagen wel de belde volgende brie ven ontvangen: eerst het (bericht, dat dé „kolonel" op sterven ligt, daarna dien van den geflngeerdeu .kapelaan*, meldend het overlijden van het slachtoffer, uittrek sel uit de overlijdensaote, een oourant met het bericht, enz. Een en ander een goede aanwinst voor evenitueele postzegel-ver zamelaars! OUDESCHILD. Woensdagmiddag gaf de heer AJb. Boe lens van Helder een uitvoering met zijn leerllagen ln de Zeven Provinciën. Opge voerd werd een dramatisch sprookje in vijf tafereelen „Sneeuwwitje*. De zaal was geheel uitverkocht; ongeveer 200 per sonen, groot en kledn, waren aanwezig. Van den Burg waren twee autobussen met schoolkinderen gekomen. Toen het scherm opging waren allen ineens zoo stil als muisjes en werd aanriarlhtlg ge luisterd' naar de zang van koning, ko ningin en prins Fleuiy. In het tweede tafereel trok de koning ten strijde, zijn vrouiw en öneeuwitje aan de zorg van Golo overlatende. Het derde tafereel ver plaatste ons in het bosch, waar de prinses i, die haar alleen werd gelaten door Golo, niet had willen1 dooden. De vllnderdans, door de kinderen uitgevoerd was prach tig. Ook het dwergenioor was heel mooi en vooral de doove dwerg, die alles ver keerd verstond, deed die kinderen schate- ren van het lachen. Hoe zaten ze in span ning toen de booze koningin Sneeuwwitje den vergiftigen appel gaf en zij als dood neerviel. Maar gelukkig, prins Fleury kwam terug en maakte Sneeuwwitje beter, waarna hij haar naar vader terugbracht. De booze koningin werd naar hel Noorden verbannen en ln het pak heerschte groote vreugde. Toen he^ scherm voor.goed daalde, klonk een lang durig applaus. De kinderen hebben volop genoten en we roepen den heer Boelens en sija leer Hagen «en „tot weenden** t 1

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2