De witte Priester van Siva Eerste Blad. ZUIDSTRAAT 33. BUITENLAND. Onze Lijstenmakerij levert U een keurig afgewerkte lijst voor LAGEN PRIJS. Nr. 6103 DONDERDAG 12 NOVEMBER 1626 53S«9 JAARGANG uur. DUITSCHLAND, Het verdrag van Locarno en de beloften. De DuitÜoh nationale pers spot met de goedgeloovigheid van de voorstanders door-dik-en-dun van Locarno, die zich nog steeds laten paaien met vage belof ten over oonoeqsiea Zoo eohrijit graaf Westarp in de Kreuzztg.: „Wy hebben tijdens den geheelen duur der onderhan delingen nooit twijfel laten bestaan aan onze overtuiging, dat rechtens bindende overeenkomsten nopens vervroegde ont ruiming van de tweed^ en de derde Rijnlandzöne en het Saargehied de on ontbeerlijke voorwaarden voor onzen ■teun waren. Tot op zettere hoogte heeft alleen de volkspartij dezen eisch tot den. haren gemaakt' en wij hopen dat zij met ons zal gaan, als straks mocht blijken dat de tegenpartij ons met vage beloften eij toezeggingen wil afsohepen. Van de overzijde toch hoort men slechts geruch ten over een ontruiming van Keulen en een verzachting van het bezettings regime in de andere zone's, terwijl de kwestie van Keulen eigenlijk niets met Locarno van doen heeft Wat de „ver zachtingen van regime" betreft worden uit Parijs rechts enkele onbeduidende wijzigingen in het burgerlijk bestuur in uitzicht gesteld, welke volgens de Fran- sche pers pas na de bekraohtiging van de verdragen van Locarao in vervulling zullen gaan. Men mag verwachten be sluit graaf Westarp dat de rijksregee- ring en de achter haar staande partijen, voor het te laat is zullen inzien, wat er van de z.g. „concessies" zal tereoht ko moen als men niet tevoren over binden de waarborgen beschikt". - Ook in regeerlngskringen blijkt men weinig ingenomen met den toon in een deel der Fransche pers. Zoo schreef de Temps dezer dagen: „Er kan geen sprake z]jn van ontruiming der Keulsche zonq, voor Dultsohland zijn ontwapeningsplich ten geheel is nagekomen. Pas als de mi litaire Ententeoommisde van oontröle die algeheele vervulling heeft vastgesteld, kunnen de geallieerden op grond van art. 429 van het vredesverdrag tot ont ruiming besluiten". De offioieuse Dlplomatlsoh-politische Korrespondenz merkt daaromtrent op: „Dat is de geest van den Franschen „rond de ouir" (bureaukratie) en niet de staatsmansgeest van Locarno, die een verstrekkend en groot gemeenschappe lijk doel beoogt Wij zijn overtuigd dat het ook niet de geest is van Briand, doch dat de Temps die met den minister van buitenlandsohe zaken niet op dén besten voet heet te staan, bewust of onbewust de zaken van een minderheid behartigd. Niet temin dient aandacht gewijd aan de be schouwing van het blad en dan rijst dade lijk de vraag, wie tot dusver de aange gane verpliohtingen oprecht is nageko men: Duitschland dat onder de grootste moeilijkheden en opofferingen 99 pet. van zijn ontwapening heeft volbracht, of de wederpartij die onder beroep op artikelen van het vredesverdrag niet de minste consequenties uit die ontwapening heeft willen trekken". f (N.RtX't.) Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, hebben Luther en Stresemann besloten op 1 Deoember a.s., het verdrag van FEUILLETON. door BURTON E. STEVENSON. Locarno te onderteekenen, vooropgezet dat de toegezegde consequenties voorde W4w"i"n»7en^we8^e8' zul'en zijn verwezen- 11 dit niet het geval zijn, dan zullen beiden hun ontslag indienen. Het parlementaire probleem zal eerst tot oplossing worden gebracht, zoodra zekerheid over bedoelde consequenties zal zijn verkregen. De ontruiming van Keulen. Londen, 11 Nov. Reuter verneemt dat met het oog op het feit dat er in een be paalde verlichting van het bezéttings- regiem in het Rijnland is toegestemd en in verband met Duitschlands verzeke ringen met betrekking tot de ontwape ning, de ontruiming van Keulen waar schijnlijk in den loop Van December zal beginnen. BELG IK. Een spoorwegongeluk bfl Xtyvel. 12 gewonden, van wie 2 ernstig. De bloktrein Oharleroi-Brussel ls bij Nijvel ontspoord, tengevolge van het springen van een wielband. Er zijn 12 gewonden, van wie 2 ernstig. Men schat de materieele schade op 600.000 fr. HONGARIJE. Met de toeneming van het kleine grond bezit neemt de opbrengst af. De laatste twaalf jaar ls het groot en middelgroot grondbezit In Hongarije met 11 percent verminderd, het klein grond bezit met 14 percent gestegen. Van de 16 millioen juk grond behoort thans reeds meer dan de helft aan kleine grondbe zitters. Als de heele landheijziening vol tooid ls, zal hot kleine bezit ongeveer 9 millioen Juk omvatten. De verandering van' groot in klein grondbezit gaat met een vermindering van productie gepaard, doordat de bewerking van de kleine be zittingen primitiever en minder intensief geschiedt. Men schat de vermindering in de opbrengst, vergeleken bij voor den oorlog, op 4',2 percent, wat per jaar op een waarde van 1.1 miljard neerkomt. ITALIË. Massa-arrestatie ln Zuld-TlroL Vólgens de „Innsbrucker Naohrichtqn hebben in verband met het oompiot tegen Mussolini in alle steden van Zuid-Tirol talrijke arrestaties plaats gehad. Meer dan 100 personen, waaronder zakenlieden, ambtenaren," onderwijzers en geestelijken, zijn aangehouden, de meesten alleen op grond van denunoiaties, en vervolgens overgebracht naar de prefectuur of naar posthuizen der carabinieri. Een groot ge deelte der gearresteerden moest echter wegens gebrek aan eenig bewijs weer spoedig worden vrijgelaten. Dagbladbureau* bezet Te Milaan bezette de politie de gebou wen van de socialistische „Avanti" en de communistische „Unita", doorzocht deze, hoewel zonder resultaat, verzegelde alle vertrekken en verbood het verschijnen der bladen. ZUID-SLA VIE. Anti-Italiaansche betoogingen. De Panische bladen vernemen uit Bel- ?;rado: Wegens "het optreden van de asoisten tegen de te Triest woonachtige Slowenen hebben er ernstige anti-Itali- aansohe betoogingen plaats gehad te Agram en te Spalato, waar Italiaansche vlaggen zijn verscheurd en Italiaansche winkels vernield. Betoogers hebben de ruiten ingegooid bij den Italiaanschen consul te Agram. De Italiaansche regeering heeft vol doening gevraagd voor de betooeingen tegen de Italiaansohe consulaten te Spa lato, Sobenito en Agram. FRANKRIJK. De financieel» moeilijkheden. Palnlevé aanvaardt enkele wijzigingen tn zijn ontwerp. De socialisten zeggen hem voor dat geval bun steun toe. Parfls, 11 Nov. Painlevé heeft zich be reid verklaard, enkele onderdeelen van zijn ünanoieele ontwerp te wijzigen in den geest van de afgevaardigden van de lin- kergroepen. Het ministerie van financiën stelt nieuwe teksten op, waarvan de uit werking pas vannacht zal worden beëin digd. Dientengevolge is de uiteenzetting van Painlevé in de oommissie tot morgen ochtend uitgesteld. ENGELAND. De Engelsche communisten vrijgelaten. De Engelsche communisten Dutt en May Moorhouse zijn gisteren in vrijheid gesteld, nadat gebleken was. dat zij zich uitsluitend bezig bielden met de propa ganda in Britsen-Indië. SPANJE. Een samenzwering tegen hel Directorium? Zooals thans bekend wordt, aldus een draadloos bericht, zijn omstreeks een week geleden te Madrid vele hoogge plaatste officieren gearresteerd onder ver denking een complot tegen het Direoto- riuxn te hebben gesmeed. RUSLAND. Groote ontploffing ln het petroleum- gebied. Acht dooden, dertien gewonden. Een geweldige ontploffing heeft plaats, gehad ln het petroleumgeblea van Grozny. Acht personen zijn gedood, dertien ge wond. GRIEKENLAND. Het Grleksch-Rulgaarsche geschil. De werkzaamheden der enquête-commissie... De leden der Volkenbondscommissie van onderzoek naar het Grieksct^-Bul- gaarsche grensgeschil besloten na afloop van hun enquête naar Sofia en Athene te gaan om de regeeringen aldaar per soonlijk op de hoogte te stellen met de resultaten daarvan. Naar het blad „Wrunle" verklaart, hebban de militaire attfi.raé'B geconsta teerd, dat het incident niet door het op treden van Bulgaren is veroorzaakt. Het wordt anderzijds mogelijk geacht, dat bet lijk van den doodgeschoten Griekschen soldaat later naar Bulgaarsch gebied is overgebracht. Grieken. Graan- en wijnoogst van de Bul garen werden gestolen, het vee afge maakt, huizen platgebrand, vrouwen en meisjes geweld aangedaan, eto. De drie officieren een Engelschman, een Franschman en een Italiaan en een aantal buitenlandsohe dagbladcorres pondenten hebben overal in het bezet geweest zijnde Bulgaarsch gebied een nagenoeg volslagen vernieling of (en) berooving van het daar aanwezige bezit van de vreedzame, onbewuste bevolking moetenvaststellen. De waarde van het verwoeste en weggehaalde laat zich nog niet met zekerheid bepalen. Naar schat ting zal het gewis wel een 80 millioen Leva (een half millioen gulden) over schrijden waarbij niets is gerekend voor de nu reeds vastgestelde 82 dooden, die den "Inval aan Bulgaarsohe zijde heeft gekost. De Helleensche regeering heeft 8 milli oen drachmen (I6V4 millioen Leva of ruim een kwart millioen gulden) geëischt voor de bij de schermutseling op 19 October gedoode kapitein en vier soldaten. Mate rieele schade is aan Hellèensche zijde niet geleden. Bijgeval aldus eik der partijen de aan gerichte ep erkende schade zal moeten vergoeden, zal ongetwijfeld Griekenland naar recht en billijkheid aan Bulgarije aanmerkelijk meer te vergoeden hebben dan omgekeerd. Buiten beschouwing blijft hierbij ook nog de namelooze ellende, waaraan de Ingezonden roededeeMng. J meer dan vijftien duizend deerniswaar- jldig fers van den Helleenschen invel zijn bloot- dige, onschuldige Bulgaarsche slachtof- gesteld, die, nu bij den aanvang van den winter van alles beroofd en velen ook zonder dak, aan den weg staan; voors hands aangewezen op de liefdadige onder steuning uit de reeds door de vluchte lingenverzorging, zoo zwaar belaste Bul gaarsohe schatkist. CHINA. De strijd om Peking. Mantsjoersohe ruiterij is 'binnengedro: gen in het stedelijk gebied van Pekto Japanners.beweren, dat Tsjang tot den oorlog besloot omdat hfl overtuigd was, dat de oonferentie moest mislukken. Oppositie tegen, Pahlavt Naar het R.C.-*bureau in Landen ver neemt uit Basza hebben in sommige ge deelten van Perzië de troepen zich aange sloten hij de burgerpartij, in een protest tegen het voorstel, dat Riza Khan Pahlavi, die het hoofd ls der voorlooplge regee- ring, Sjah van Per?ië zou worden. Te Sjiras zijn <ïe winkels gesloten ten toeken van protest Hiervan ls telegra fisch imecLedeeling gedaan in Teheran. AUSTRALIË. De zoelledonstaklng. De zeelleden hebben de staking voor opgeheven verklaard en zullen morgen den arbeid hervatten. m- ikine, er de Het optreden der Grieken. Aan de „N. R. Ct." wordt gemeld: Het rapport van de officiers-commissie, die in opdracht van den Volkenbond direct naar het gebied van den strijd was ge zonden, maakt melding van weergalooze vernielzucht en barbaarsch optreden der Ingezonden Mededeeling. WR1JFWAS voer vloeren en meubelen De heerlyke uitare fav pcniyhwos van de ErdaJ fabriek te Amsterdam Zonneglansen fonmngtty (n 1 dat beschouwd werd als ie staan onder rnadhtabevoegdheid van Fenig Joe- tsjang. Deze cavalerie uit Moekden maakte zich moester van een aantal dor pen bij Toenifcqjou, op o.a. 20 mijl van Peking. De troepen van Feng-jootajang werden teruggenomen zonder het vuur van hun tegenstandiers te beantwoorden. Zij tref fen toebereidselen oan Toenitsjou te ont ruimen. Juponsche belangen bedreigd. Te Tokio geldt de douane-confe rentie te Peking als mislukt Uit Tokio wordt het volgegdegemeld: Men verneemt uit vertrouwelijke doch betrouwbare bron, dat Feng-joe-tsjang thans het voornemen heeft opgevat om de positie van Tsjang-tso-lin aan te vallen niet enkel wat betreft diens posi ie als dictator te Peking, maar ook die van be~ heerscher van Mantsjoerije. Dientengevolge heeft de Japansche regeering de Japansche consuls er voor gewaarschuwd, dat zij zich onder geen enkelen vorm zullen inlaten met revolu tionaire bewegingen waar ook in China. Overal moeten zij de neutraliteit in acht nemen. De hoofdreden waarom Japan opnieuw streeft naar scherpe inachtneming der neutraliteit is, dat Moskou met den dag zijn invloed uitbreidt. Het is nu n.1. de vraag geworden of Japan zijn neutraliteit zal kunnen bewaren. Immers het geval zou zich kunnèn voordoen, dat Tsjang zich wel genoodzaakt zal zien met den rug tegen den Chineeschen muur te strij den (tegen de Ohiueezen), terwijl tege lijkertijd Sowjet-Rusland in het Noorden actief zou wezen. De groote belangen, die Het eerste, wat ik moest doen, was hem dien brief in handen geven, want ik was zeker dat het ee/i kreet om hulp was. Ik wist dat Swain was gaan lunchen en niet voor ©enen op het kantoor zou zijn. Jk stak den Ibrlef in mijn aak, keerde naar het huls terug en zag Mra Hargis op de voor-veranda staan. „Ik dacht werkelijk dat u verdwaald was, Mr. Lester,ver klaarde zjj. „Ik stond Juist op het punt Wililam uit te sturen om te zoeken. Bent u. niet bijtna uitgehongerd?" „Niet juist uitgehongerd, Mra Hargis," sprak ik, jmifiar ik heb een heel 'behoorlijken eetlust, als u nagaat dat ik pas twee uur S©leden heb ontbeten". „Nu, komt u gauw innen," .zei zij, „uw lunch staat klaar". „Tik vermoed1 dat hier ergens een tele foon is?" vroeg ik, terwijl ik 'haar door de hal volgde. „Ja, mijnheer, hier binnen." En zij opende de deur van een kamer tje, dat als studeervertrek was ingericht. „Hier werkt Mr. Godfrey somtijds" „Dank u," zei ik, Jk moet even mijn bureau opschellen. Ik blijf maar een mi nuutje weg." Jk vond Godfrey's nummer gestem peld op den omslag van het telefoonboek en schelde toen Tutyn burea/u op. Zooals ik al gedacht had was Swaln nog niet terug van zijn lunch en ik liet de 'boodschap voor hem achter, dat hij moest opschel len aoodra bij terug was. Toen ging ik weer naar de eetkamer, waar Mra Har gis mij wachtte: „Hoe kamt men hieruit uit New-York, Mra Hargis?" vroeg ik terwijl ik ging zit ten. „D.wjz. als men zelf geen auto heeft?" „O, dat is heel gemakkelijk me neer. Men neemt op de Derde Avenue den bovengrondschen trein tot aan het eindpunt en dan de tram, die loopt langs Dryden Road twee halten hier vandaan." „Waar moet men uitstappen?" „In Pro spect Street, mijnheer." „Dank u. En laat ik u vertellen, Mra Hargis," voegde ik er bij, „dat ik nooit lekkerder salade heb gegeten". Haar vriendelijk oud1 gezicht bloosde van blijdsohap. „Het is aardig van u dat te zeggen, manheer," sprak zij. Wij heb ben onzen eigen tuin en W illiam is er heel trotsch op." „Ik moet hem eens zien," sprak ik. „Ik heb altijd zoo graag eens ln een tuin willen werken. Ik moet zien of Mr. Godfrey imij dat wil laten doen." „Hij brengt zelf lederen morgen een uur erin door. Soms kan hij zich heel moeilijk er van losrukken. Ik raag Mr. Godfrey heel graag lijden." „Ik ook," gaf ik van harte toe. „Hij is eeh prachtige kerel, een van de aardigste, eerlijkste imenschen, die ik ooit heb ontmoet en een vriend, aan wien men zich hécht." „Dat is hij allemaal, mijnheer," sprak zij, zenuwach tig haar handen ineenklemmend, alsof zij snij iets wilde vragen. Maar zij ver anderde blijkbaar van idee. „Hier is de bel, mijnheer," voegde zij ejbiJ, „weegt u zoo vriendelijk te schellen als u ieta noo- dlg hebt". Bn tij liet snij alleen. Ik had mijn stoel achteruit geschoven en stopte juist mijn pijp, toen de telefoon- bel klonk. Het was Swaln. „fiwain," zed lk, Je spreekt met Mr. Lester. Ik 'ben ln een huis hier ln de Bronx en ik wou dat Je zoo spoedig mo gelijk hier kwam". „Best, mijnheer," zei Swain. „Hoe kom ik daar?" Be vertelde het hem. „Ik zal naar Je uitzien, Swain." Jn orde mijnheer," zei Swaln. „Wil u dat ik akten of zooiets meebreng?" „Neen, kam alleen maar zoo snel je kan," ant woordde ik en hing den hoorn op. Ik berekende dat Swaln op z*n minst ander half uur voor de reis noodig zou hebben en lk ging weer onder de hoornen wan delen. Toen kwam de gedachte bij mij op, dat ik wel eens een kleine onderzoe kingstocht ln de buurt kon maken en ik slenterde den weg op. Langs dien weg liep een eind hoog© muur, welke ELmt- hurst begrensde en lk zag dat de afslui ting nog versterkt was door gevaarlijke stukken glas aan den bovenrand in ce ment (gemetseld. Ik kon halverwege die lengte van den muur een opening zien en er langs loopend, ontdekte ik dat dit was waar de hekken waren geplaatst zware hekken van gesmeed ijzer, heel hoog e» voorzien van scherpe punten. Dat was de eenig© opening in den heelen muur. Aan het verste einde werd hij 'begrensd door een dwarsweg en dezen Inslaande, zag ik dat de muur ook in deze richting zich even ver uitstrekte. Er was een opening ongeveer halverwege een klei ne opening, gesloten door een zware met ijzer beslagen deur waarschijnlijk Ingang voor 'het personeel. De tuinen van een rij huizen met de voorgevel naar de overzijde van den weg, liepen tot den Japan in Mantsjoerije heeft, zouden dan ernstig bedreigd kunnen worden. Men gelooft, dat reeds thans de douane- oonferentie als mislukt moet worden be schouwd. De Japansche gedelegeerde is van meening, dat het Amerikaansche standpunt ter conferentie en het Japan sche onmogelijk met elkaar ln overeen stemming kunnen worden gebracht. De achtermuur.. Ik ging weer naar den voorkant van den muur en Meel even staan dm door 't hek te kijken. Maar daar was niets te zien door de massa kreupelhout tegenover den ingang. Zelfs van het huis zag men niets behalve de schoosteenen en een dak lijst Blijkbaar was Mr. Vaughan erg er op gesteld ongestoord te blijven, en hij had geen moeite bespaard om dit doel te bereiken. Tegenover het langoed Vaughan liep een eind bosohgrond van den weg af. Het was dicht met kreupelhout begroeid en lk (bedacht zoo dat het een uitstekende schuilplaats zou vormen. De weg zelf scheen weinig gebruikt en ik veronder stelde dat de hoofdader van het verkeer de weg was waarlangs de tram liep. Ik keerde terug naar mijn uitgangs punt en overtuigde mij, dat de muur aan dezen kant geen enkele opening had. Hier en daar groeide wat wilde wingerd, maar voor het grootste deel was hij grauw en somber, over zijn heele lengte op den bovenrand voorzien van dreigend gebroken iglas. Ik schatte zijn hoogte op ongeveer twaalf voet, zoodat zelfs zon der de glasscherven het onmogelijk zou zijn dat iemand zonder hulp er over heen kwant (Wordt vervolgd.) Een orlsls In het ministerie. De Tweede Kamer heeft Woensdag het amendement-Kersten tot opheffing van het gezantschap bij den Paus met 62 tegen 42 Btemmen aangenomen. Minister Col|Jn heeft daarop schorsing van de beraadslaging over de Staatabe- grootlng gevraagd. De vergadering der Tweede Kamer la daarop gesloten. In verbond met de aanneming van het amendement besloten de vier R.-K. minis ters, de hoeren Weiter, Bongaerts, Lam- booy en Kooien, aan H. M. de Koningin ontslag uit hun ambt te verzoeken. Gisterenavond word een buitengewone ministerraad gehouden. (Zie ook ouder Tweede Kamer.) PERSSTEMMEN. De correspondent van het „Hbl.Jj meldt nog, dat de Minister-president Woensdag ochtend een langdurige bespreking had met den .minister van Buitenlandsche Za ken. In de kamer van de ministers in het Kamergebouw waren lang vóór die zitting alle ministers aanwezig. De regeering was blijkbaar voorbereid op het aannemen van het amendement van den heer Kersten. Dej minister-president vroeg althans onmiddellijk het woord, nadat die voorzitter den uitslag der stemming had bekend gemaakt en las zijn reeds geschre ven verklaring langzaam en rustig voor. In de Kamer heerschte begrijpelijkerwijs na de onverwachte sluiting der vergade ring groote opwinding. Op het Binnenhof was ook veel belang stelling van menschen, die op den uitslag der stemming hadden gewacht. En de mare: „De coalitie ligt nu in elkaar" ging van mond tot mond. Het „Hbl." teekent hierbij aan: De Roomsch-kathdlieke fractie, die om der wille van haar aandeel aan de regeer macht verschillende vurige eigen wenschen onvervuld liet, en die dooi- een deel van de Roomsch-katholieke pers werd beschuldigd van al te groote offervaardigheid van be ginselen om der wille van die macht, heeft de tanden laten zien. - Hiermede ligt het werk van minister Colijn, bij de kabinetsvorming verricht, in duigen. Wij denken er niet aan ons te begeven in profetieën. Één feit verdient echter bijzondere aan dacht. De coalitie is getroffen in haar Achilleshiel, op een tijdstip, toen die coali tiepolitiek nog niet had uitgeleefd. De vrucht, die van groote waarde zou zijn ge weest, als ze rijp van den boom was ge vallen, is geplukt op een tijdstip nu ze nog groen is. 4 Dergelijk politiek ongeduld wreekt zich meestal en ook nu naar alle waarschijnlijk heid. De coalitie, die men vandaag poogt dood te maken door een voorstel als dat van den heer Kersten niet te beoordeelen naar eigen verdiensten, maar te meten met den maatstaf van mogjelijke parlementaire consequenties, zou zeer wel nieuwe kracht kunnen putten uit de omstandigheid, dai men haar voortijdig dood poogt te ver klaren. Wij betwijfelen daarom, of voor een ge zonde en normale ontwikkeling van ons politiek leven hetgeen heden gebeurd is wel toejuiching verdient. Ten aanzién van de tegenstemmers be hoort onderscheid te worden gemaakt tus- schen degenen, die regelmatig en princi pieel hun stem hebben uitgebracht tej.cn het gezantschap bij den paus en degenen, die uit politieke berekening het amende ment-Kersten hebben gesteund. De verant woordelijkheid dezer laatsten voor het ge beurde is uiteraard veel grooter dan van de eerste. X.'l 1-'!..'- J1 r.4V«5*r. .V; HELDERSCHECOURANT Lioht op voor auto's en fietsen Donderdag 12 Nov4.41 Visdag 124.40 0 J. VAN WILLIGEN

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1