T Aan de Heldersche Jeugd. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND Gemeenteraad v. Helder. VAN DONDERDAG 12 NOVEMBER 1925. Verpachting pontonbrug bfl de Kooy. Dinsdag werd ten raadhuize alhier door Burgemeester en Wethouders verpacht de heffing van tolgelden voor de Ponton brug aan de Kooy, nabij Helder. Hiervoor waren de volgende billetten Ingekomen: A. van Zantwijk, Anna Pau- lowna 45.76; J. B. Klop, Julianadorp 60jJ. Nuij, Anna Paulowna 77.77; O. Stoop, Helder 84.O. Muntjewerf, Anna Paulowna 87—; H. Gornelissen, Anna Paulowna i 84.—; O. Snijders, Hel der 90.—; H. Tijhuis, Rflssen 118.—; P. Smit Pt, Anna Paulowna 124. Alles per maand. De HUvereamsche draadloore omroep. Aan de Nederlandsche sein toestellen- fabriek te Hilversum wordt thans een nieuwe «endinrichting voor de draadlooze omroep gebouwd, welke tienmaal zoo sterk «al zijn ala de thans bestaande. Foto hiervan, zoomede van eenlge andere van de H.Ö.O., zijn in onze fotokast opgehangen. Het| zijn bijzonder scherpe foto's van den bekenden fotograaf van Agtm&al. Een radlo-opbellnrlchtlng. Sedert eenlge maanden heeft het Proef - itation voor 's Rijks Kustverlichting een althans vpor Holland nieuwe radio- lnatallatle ln toepassing gebraoht, n.1. een radlo-opbel-lnrichting, welke is opgesteld op het lichtschip Haaks en den Uitkijk te Kijkduin. Het doel van deze installatie ls, de be manning van het lichtschip in de gele genheid te stellen, op leder gewenscht oogenblik met den vasten wal ln ver binding te treden, «onder dat hiervoor speolaal personeel noodlg ls of dat er den geheelen dag moet geluisterd worden naar een eventueelen oproep van het lichtschip. Hiertoe werd Haaks, evenals Kijkduin, uitgerust met een normaal radio-telefonie- ontvang-zendtoestel. Het lichtschip kreeg bovendien een z.g. „Radio-opbeller" en Kijkduin 'n „Radio-belontvanger". In principe werkt het systeem als volgt: Wil men op het lichtschip bijv. in geval van nood, ln verbinding met den Uitkijk treden, dan zet men een handle over, waardoor een speciale radio-golf wordt uitgezonden. Op het landstation wordt deze op normale wijze ontvangen, ver sterkt en den belontvanger toegevoerd. Deze reageert eerst op het binnenkomend signaal, als het minstens 23 seconden aanhoudt. Ia dit het geval, dan wordt automatisoh een bel in werking gezet, die den llchtwachter waarschuwt, dat het lichtschip met hem in gesprek wenscht te treden. Door het omzetten van een schakelaar wordt de telefonie-zend- of ontvanginstallatie ..ingeschakeld, waarna een gewoon radio-telefonisch gesprek kan plaats hebben. Het geheel gelijkt dus veel op het Ujntelefoon-opbelsysteein en dient tot meerdere veiligheid van Haak's beman ning. (Res.bode). Zijn de hemellichamen bewoond? Dit onderwerp behandelde gisteren avond de van de A. G. O.-avonden wel bekende, eminente redenaar, mr. G. J. Balm. Ondanks het feit, dat aanvankelijk de kaartverkoop niet erg vlotten wilde, hadden nog velen te elfder ure zich be dacht en waa dientengevolge de zaal goed gevuld. Mr. Salm is een redenaar van den eer sten rang; uitermate boeiend en suggestief weet hij zijn onderwerp voor te dragen en zijn gehoor hangt aan zijn lippen. En •en onderwerp als dit vereischt waarlijk wel eenlge rhetorische omsiering, omdat er aan positief wetenschappelijks feitelijk zoo bitter weinig overblijft. Men weet niets omtrent leven op andere planeten, •n de belde planeten, waarvan we het meeste weten, de Maan en Mars, geven ln dit opzicht tamelijk negatieve resul taten. Drie zaken zijn het, die het vraagstuk van het leven op andere planeten In de laatste jaren in andere banen hebben ge leid: le. De uitvinding der microscoop, die ons ln de tot dusver onbekende wereld van het kleine binnenleidde en ongedachte kennis gaf omtrent organisch leven van het met het oog onzichtbare2e. het onderzoek der aardlagen, dat aantoonde dat op onze planeet leven geheerscht heeft lang vóór de mene^h ontstond, en ten slotte het diepzee-onderzoek dat in 1875 de geheimen bracht der zeeën, waarin, zoo meende men, geen organisch leven meer mogelijk was. Bij analogie kan men dus nu doorredeneeren en zeer goed een leven aannemen op andere planeten. Dit behoeft volstrekt geen leven te zijn zoo als wij kennen, kan daar (en zal wellioht) zeer veel van afwijken. Allereerst: wat is leven? Ja, als we dat wisten I Wel hebben we allerlei ge leerde definities, voor de functies van leven, maar wèt ket is, weet niemand. Slechts dit weten we; het openbaart zich alleen aan en door de stof, niet de lagere, anorganische, maar de hoogere. Ja, het vormt zelf de stof waarin het huist, maar het wil niet wonen in het hutje op de hei, doch slechts in de praohtige en grootsche kathedralen die het zelf op bouwt. De vraag die we dus beantwoorden moeten, is dezezijn op de andere pla neten de stoffen aanwezig waarin zich het leven openbaart En daaromtrent weten we door de spectraal analyse, vrij veel. Die spectraal analyse heeft ons ge leerd, dat die stoffen in allerlei verschil lende samenstellingen inderdaad aan wezig zijn en dat ze universeel zijn. Een andere vraag doet zich opheel het leven, zooals wij dat kennen, is een evolutieuit het primitieve verleden ont wikkelde zich het tegenwoordige. Maar is het nu uit Er is geen enkel motief om dit aan te nemen, en er zijn wel degelijk hooger geëvolueerde wezens denk baar. Als we bedenken dat op het oogen blik de wetenschap het bestaan kent van minstens 1 milliard sterren van den rang en de orde onzer Zon, dan is het toch absurd te denken, dat enkel onze nietige planeet bewoond zou zijn Wij weigeren te gelooven dat die milliard werelden alle dood zouden zijn. Zeer mooi heeft de Zweedsche onderzoeker Arrhenius eene verklaring gegeven omtrent de evolutie van het leven; evenals de stof, zoo zeide hij, is het leven universeel, door den kosmos verspreidde levenskiemen stijgen op en worden door het zonlicht gepakt, de voedster van alle leven. Gansch het heelal is met die kiemen gevuld. Dat ze in de ijskoude wereld ruimte in leven blijven, toonden proeven aan. Spr. behandelde nu, zooals gezegd, de Maan en Mars, waaromtrent wij het meeste weten. Jammer genoeg is juist de Maan een volkomen dood lichaam, zonder damp kring, zonder water, en MarB heeft onge veer dezelfde structuur als de aarde, maar is verder van de Zon verwijderd yi dus in ongunstiger oonditie. Dat er planten groei bestaat, staat thans wel vast; de fameuse kanalen, jarenlang aanvaard als cultuur der Marsbewoners, bleken ge zichtsbedrog. Waarschijnlijk is Mars over zijn hoogtepunt heen en weder aan 't evolueeren naar de ontbinding. Dit is, zeer in 't kort, de inhoud van de rede en geeft op geen stukken na de pakkende, suggestieve schildering, die spr. van een en ander gaf. Zeer mooie lichtbeelden luisterden een en ander opa en verduidelijkten het gesprokene. Dr. Ketner dankte in hartelijke woorden den begaafden redenaar. Verkiezing Kamer van Koophandel Do stemming voor de vervulling van vier plaatsen in de afdeeling Kleinbedrijf is vastgesteld oip Dins<lag den len Decem ber 1925. Goed afgeloopen. J.L Woensdagavond omstreeks 6 uur, reed de auto, bestuurd door den heer Volder, van »Anna Paulowna, bij den onbewaakten niet van beweegbare af sluiting voorzienen overweg, nabij station Anna Paulowna, pardoes tegen den van dat station tevoren vertrokken trein No. 2129. De machinist, Venema van Amsterdam, het ongeval bemerkende, deed direct den trein stoppen, waarna bleek dat geen persoonlijke ongelukken waren te be treuren, en de bestuurder met den schrik vrij kwam, hoewel hij uit zijn neteljgen positie moest worden verlost en de auto belangrijke schade had bekomen. Uit het Politie-rapport Door een bewoner van de Hoofdgracht werd Maandagavond kennis gegeven, dat door zijn gewezen dienstbode een hem loebehoorend valies was meegenomen. Dinsdagavond werd door een tweetal Rijksveldwachters een boerenknecht, uit Koegras. aan het Hoofdbureau gebracht, die verdacht werd van diefstal van een bedrag van f 800.ten nadeele van zijn vroegeren patroon. De man werd ter beschikking van den Commissaris in bewaring gesteld. Gisterenmorgen werd door iemand meegedeeld, dat in een schuurtje aan de Kerkhofiaan een 55-jarige man, zich door ophanging van het leven had beroofd. Ingezonden MededeeUng. Zijn Gedeputeerde Staten niet van oor deel, dat bij de drooglegging van honder den hectaren land, die thans weinig of geen waarde hebben, het provinciaal be lang in die mate is betrokken, dat evenals ten aanzien van de Horstenneer is ge schied, uit de provinoiaile kas ten behoeve van de bemalingsplannen op Texel een renteloos voorschot di«>nt te worden ver leen4? onderhandelingen tusschen Burgemeester en Wethouders en den heer J. J. Schoef- felenberger in zake het aanbod tot explol- teeren van den Reinigingsdienst door laatstgenoemde. TrekkingaUJst van de op 10 November 1925, in „Casino", Ïehouden verloting ten bate van het rainerfonds der Voetbalvereeniging „H. R. C." Lot No. Prijs No. Voorwerp 35 18 Uiltje 40 16 2 vaasjes 148 20 Kaasje 801 c Theelichtje 861 19 Voetbalbroekje (wit) 634 9 Eierstel 970 - 10 Scheerdoos 1184 12 Doos biskwie 1147 7 Scheerapparaat 1168 4 Theeservies 1484 1 Rijwiel 1628 18 Voetbalbroekje (zwart) 1868 16 2 vaasjes 1865 2 Schilderstuk 1940 8 Zeekijker 1968 14 2 Vazen 2089 11 Rekje 2818 8 Wekker 2427 6 -Wekker (koper) 2601 17 Voetbalbroekje (wit) BEMALING OP TEXEL. Als gevolg van een IL Maandag door de heer D. Kooiman en P. Trapmaan, resp. lid van Gedeputeere- en Provinciale Staten dezer Provincie, gebracht bezoek aan Texel, zijn door den laatste aan Ge deputeerde Staten dezer provincie de vol gende vragen gericht: Zijn Gedeputeerde Staten bereid te be vorderen, dat nog in de loopende Staten- zitting aan de Staten de noodige voorstel len worden gedaan in het belang van de bemaling op Texel, waarvoor de plannen in 1922 ter visie, hebben gelegen? Zijn Gedeputeerde Staten bereid voor stellen te doen, teneinde tegemoet te ko men aan de als gevolg van die ter visie legging door belanghebbenden tegen de finantieele regeling ingebrachte bezwa ren? gemeenteraad. De Raad der Gemeente Helder verga dert op'Dinsdag 17 November 1926, dés avonds 8 uur. De agenda vermelclt de volgende pun ten ter behandeling: Ingekomen «tukken. a. Bericht van aanneming van mej. T. Blaauboer van haar benoeming tot onder wijzeres aan sohool no. 9; b. Bericht van aanneming van R. de Klerk van zijn benoeming tot leeraar aan de Avondvakteekensofciool o. Beriohten van aanneming der benoe ming van mevrouw J. Smit—Winkelman oh de heeren P. Hublieling en F. H. Ny- pels tot lid van het Bu^gerL Armbestuur. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). Personeele .belasting. Afwijzend prae-advies van Burgemees ter en Wethouders op het voorstel van den heer Zondervan 1tot wijziging van de Verordening op de hoffing van opcenten der Personeele Belasting en op het door den heer Eylders naar voren gebrachte idee om die opcentenheffing af te schaf fen. Ondendjs. Voorstel tot verhoog jing van den huur prijs van een loods van de N.V. „De Last drager" in gebruik ton behoeve van de Zeevaartschool. Subsidie. Voorstel om aan do Afd. Helder van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren een subsidie te verleenen. Voorstel om te bepalen, dat de onder wijzers als regel worden ontslagen bij het beieiken van den 65-jarigen leeftijd. Salaris verordening. Voorstel tot wijziging van de Salaria- verdrdening 1620 ton aanzien van de salarieering van den ooocierge der scho len 11 en 12. Salarlsverordenlng. Voorstel tot wijziging der salarisveror dening 1920 ten aanzie n van den conciërge van school 16. Subsidie. Voorstel om afwijzend te beschikken op een subsidie-aanvrage van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis". Onderwijs. Voorstel tot het toekennen van vergoe ding ex-art 100 der Lager Onderwijswet aan bijzondere school-besturen. Subsidie. Voorstel om een subsidie te verleenen aan de Commissie voor Malaria-bestrij- ding ln Noordholland. Subsidie. Voorstel om een bijdrage te verleenen, groot 100.— in het tekort wegens het solistenoonoours uitgeschreven door de Muziekvereeniging „Wlnnubst". Grondbedrijf. Voorstel tot het vaststellen van den staat van gronden, die moeten worden af gevoerd van het Grondbedrijf. W ethouders- pensioenen. Voorstel tot het wijzigen van de Ver ordening regelende de pensionneering der Wethouders. GrondboariJf. Voorstel tot het verhuren van volks tuintjes voor het jaar 1926, Grondbedrijf. Voorstel tot het overdragen van huur van een perceeltje tuingrond van J. Wal aan W. Berg. Salarisver» rdenlng. Voorstel tot het wijzigen van de Sala risverordening 1920 ten aanzien van den brugwachter van de IKeizersbrug en om de brug over de Molenvaart den naam „Gasbrug" te geven. Voorstel tot het uitgeven van grond in erfpacht aan J. van dor Veen. Mededeellngen: Reiniging. Bespreking door den heer Ven Os over de moucw^tuiag aantrad* hel verloop der De tramweg Schagen—Wognum. De directie van de Nederl. Spoorwegen hebben aan de daarbij betrokken ge meenten en polders medegedeeld, dat de exploitatie van den tramweg van Schagen naar Wognum over 1924 een tekort van rond f 68.000 heeft opgeleverd. Krachtige maatregelen zullen genomen moeten wor den, teneinde dergelijke verliezen in toe komstige jaren te voorkomen. Volgens de directie is een loonend bedrijf echter op dezen dienst trouwens niet te verwachten, zoodat staking der exploitatie in ernstige overweging zal moeten worden genomen. Alvorens stappen in die richting te doen, meent de directie aan de gemeenten, bannen en het ambacht van West-Fries land „D^Vier Noorder Koggen", welke als vertegenwoordigers van de bij den tramweg betrokken streek beschouwd kunnen worden de vraag te moeten stel len of zij bereid zijn gezamenlijk in een nader over een te komen verhouding jaarlijks het tekort te dragen tot een maximum van f 60.000. Voor 16 Deo. e.k. wordt bet antwoord ingewacht. Het 250-Jarig bestaan van bel korps mariniers. Het voorloopig programma der feeste lijkheden is thans als volgt samengesteld: 8 en 9 December: schietwedstrijden op de banen der seherpschutters-vereeniging Rotterdam aan den Kralingscheweg voor alle, dan te Rotterdam aanwezige officie ren, adelborsten, onderofficieren, korpo raals, tamboers en pijpers en manschappen van het korps. 9 December 's avonds 9 uur: Groote militaire taptoe door de marinekapel en alle tamboers en pijpers van bet korps vóór bet raadhuis aan den Ooolsingel. Na afloop ommegang met fakkeliioht door de stad. 10 Deoember 's morgens 10 uurparade en défilé door bet korps op het schutters veld, waarbij tevens etuige oefeningen zullen worden uitgevoerd. Een gedeelte van bet terrein zal voor het publiek toegankelijk zijn. Na afloop der parade: Militaire wande ling door de stad, ter presenteering van het jubileerende korps aan de burgerij, met medewerking van de marinekapel. 'sMiddags: Offlcieele ontvangst fan het korps ten raadhuize door het ge meentebestuur van Rotterdam met orgel concert in de burgerzaal. 's AvondsGala-voorstelling in de groote schouwburg. In de pauze: receptie door het korps. 11 DecemberFeestavond voor officieren, genoodigden en manschappen in gebouw Odeon aan de Gouvernestraat Op dezen avond zullen tevens de prijzen, behaald bij de schietwedstrijden, worden uitgereikt. De dictatuur ln de Comm. Partij. Naar „Het Volk" verpeemt, hebben naar aanleiding van den omzendbrief vaü het bestuur der geschorste afdeeling Rotter dam 'der O. P. aan de andere afdeelingen over bet besluit yan bet praesidium om bet bestuur van de Rotterdamsche afdee ling van zijn functie te ontheffen en de leden van dat bestuur als lid der C. P. te schorsen, oen groot aantal afdeelingen van de O. P. besloten, vergaderingen te beleggen om de geroyeerde leden in ,de gelegenheid te stellen hun standpunt uiteen te zetten, wat in „De Tribune" wordt doodgezwegen. De heer Wijnkoop is reeds door ongeveer 20 afdeelingen aangezocht als spreker op te treden. Zondag 1.1. zou een vergadering van de Federatie Groningen plaats hebben, waar de heer Wijnkoop voor de afgevaardigden der provincie-afdeelingen het woord zou voeren. Op het laatste oogenblik heeft het bestuur der afdeeling Groningen echter een telegram eekregen van het partij bestuur, waarbij de vergadering een week uitgesteld werd. Met spanning wordt te Groningen thans tegemoet gezien wat er a.B. Zondag zal gebeuren, als Wijnkoop komt om te spre ken en Louis de Visser om het te ver' hinderen. Het praesidium heeft bet voor nemen geuit alle afdeelingen, die toch een der geroyeerde of geschorste be stuurders laten spreken, zonder vorm van prooee te royeeren. Nu Groningen zal als eerste de afdeeling Dordreobt aan de beurt zijn. Op Woensdag 18 November zal dr. Van Ravesteyn van Rotterdam voor deze afdeeling als spreker optreden. Voor deze vergadering zijn biljetten ge plakt, strooibiljetten verspreid en alle mogelijke progaganda is gemaakt. Dit afdeelingsbestuur zal de vergadering dus zeker laten doorgaan. Het Amsterdam- sche partijbestuur, aldus veronderstelt nog „Het Volk", is dan wel verplicht te komen om te trachten de vergadering te verhinderen. Versche zeevisch naar den Balkan. Dinsdagavond vertrok van de koel- inrichting „Frigo" van de, N.V. Vereenig- de Ijsfabrieken te IJmuiden, een groote lading versche Noordzeevisch per vries wagen naar Hongarije en de Balkanstaten. Deze wagen, die van bijzonder groote afmetingen is, is van een eigen vries- inrichting voorzien, welke door een be geleider bediend wordt. Het drama in de Schieetraat te Rotterdam. De substitiuut officier van justitie heeft het hooger beroep ingesteld naar aanlei ding van de vrijspraak van den inspecteur van politie E. M. en den agent A. S„ in zake doodslag en poging tot doodslag op den molenaar Amfbxosiiua ia de Bdhlestraat ingetrokken. gehouden Dinsdag II November 1125, des avonds 8 uur. Bij den aanvang zijn afwezig de heeren Geurts, de Zee en Bogaard, in verband waarmede de beide punten betreffende de Dranikwet later worden behandeld (voor- stel-de Zee ca). Deze drie heeren komen eenigé minuten later allen ter vergade ring. Ingekomen Stukken. Beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat het bestuur der Heldersche Schoolvereni ging het bij Raadsbesluit van 28 Juni 1925 beschikbaar gesteld schoolgebouw aan de Vlamingstraat na de verbouwing behoort te aanvaarden. De beschikking van den Minister is ge baseerd op de volgende overwegingen: Overwegende, dat de gemeenteraad van Helder in zijne vergadering van 16 Deo. 1924 in beginsel besloot om „een bestaand gebouw" als schoolgebouw aan de Held. Schoolvereeniging af te staan, imet de kennelijke bedoeling evenwel, om als zoo danig beschikbaar te stellen het gebouw der apenbare lagere school no. 18 aan de Vlamingstraat aldaar; dat echter eerst een besluit, waarbij een bepaald, met name aangeduid schoolge bouw wordt aangeboden, kan worden aan gemerkt als een besluit, in den zin van artikel 77, 2e Md der lager-onderwijswet en dus ook eerst na een zoodanig besluit aanleiding bestaat voor het inroepen van een beslissing overeenkomstig gemeld wetsartikel; overwegende, dat lntusschen de proce dure van art 77 2e lid der wet van toe passing ls geworden tengevolge van het nadere raadsbesluit van 28 Juni 1925, waarbij aan de Held'. Schoolvereeniging inderdaad bovenbedoeld gebouw der openbare lagere school no. 18 is beschik baar gesteld; dat het schoolbestuur thans zijne wei gering van aanvaarding van dat gebouw blijkbaar heeft vervangen door een be reidverklaring om1 het te aanvaarden, na dat het gebouw ln behoorlijken staat zal zijn gebracht Hert schrijven, behandelt uitvoerig dé wijze waaroipde verbouwing zou moeten geschieden. Hieromtrent bestaat tusschen het Schoolbestuur en de gemeente ver schil van meening. De Schoolvereeniging wilde o.a. èlgeheeile vernieuwing van de vloeren der lokalen, de kozijnen en de ramen, de gordijnen, vervanging van de houten trappen door breede 'betontrap- pen en vernieuwing van het geheel© meu bilair. De Minister oordeelt dat het schoolgebouw ook zonder deze vernieu wingen en na de in het schrijven uitvoe rig omschreven restauraties, als zoodanig geschikt is, op grond waarvan de Minister concludeert dat het Schoolbestuur deze aldus verbouwde school heeft te aanvaar den. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. ALsnu komt aan die orde: Onderwijs. Voorstel om met Ingang van 1 Januari 1925 de derde leerkracht aan school 2 (Huisduinen) op te heffen en den onder wijzer R. Gravemaker ingaande dien da tum over te plaatsen naar school 10. (Held. Ort 2 Oct) Hieromtrent zijn ingekomen adressen* van: 1. de Oudercommissie van school 2; 2. de afdeeling Helder voor Volksonder wijs; en 8. de afdeeling Helder van den Bond van Nederlandsen© Onderwijzers, alsmede van de Centrale Ouderoommissie, houdende verzoek de derde leerkracht aan school no. 2 te handhaven. Mevrouw van der Hulst: M. d. V., zooals u bekend is, behoorde ik in de Commissie van Bijstand voor 1 onderwijs tot de minderheid, die dit voor stel van u niet aannemelijk achtte. Waar om ben ik er tegen? Omdat het beslist een verslechtering van 't onderwijs in de Hulsduiner school zou zijn. Juist omdat het de Huisduiner sohool is. Wat toch is 't geval? Bijna de helft van t aantal leer lingen is afkomstig van "de Wees inrich ting te Huiaduinën en nu ia 't jammer, raiaar waar, dat die kinderen niet te ver gelijken zijn met gewone buitenkinderen. Voor 't grootste gedeelte afkomstig uit een minderwaardige omgeving staan die kinderen vreemd tegenover de wetten on zer samenleving, moeten die kinderen dus van meet af aan worden opgevoed en ge leerd. Het kan dus niet anders, of t on derwijs aldaar zal er onder lijden, wan neer er een leerkracht wordt weggeno men. Wanneer de Hulsduiner school een gewone buitenschool was, zou 't ook nog af te keuren zijn, nu is 't bepaald schade lijk, wanneer we daar op de leerkrachten gaan besnoeien. Maar er komt nog meer bij. Bij zijn laatste bezoek aan de school te' Huisduinen verklaarde de Inspecteur van t lager onderwijs aan het hoofd der sohool aldaar, dat de kinderen der Wees- inrichting toch wel remmend werkten op den goeden gang van zaken in de Huis- duiner school en dat hij gaarne zijn mede werking zou verleenen, wanneer-die kin deren apart onderwijs zouden kunnen krijgen. En hierin schuit een groot ge- vaar. Als dat gebeuren zou, kwamen we voor veel grooter uitgaven te staan, dan wanneer, zooals wij dat wensdhen, de Huisduiner school een driemansschooi blijft. Dan hadden we niet één onderwijs kracht te betalen, maar waren er duizen den en duizenden guldens mee gemoeid. Zegt u nu niet, M. d. V„ dat zal niet ge beuren, het aantal leerlingen is niet vol tallig voor zoo"n bijzondere school, daar ls altijd wel een mouw aan te passen. Ze ker, artikel 78 le lid der Leger onderwijs wet zegt, dot/ In Zeg, jongens, als dus sohool uit Is En moeder roept: Kom thuis, Dan Is haar grootiste ergernis Je half verscheurde buis. Niet altijd 1s het julllls schuld, Wanneer Je jassle slijt, Omdat zoo dikwijls wordt geduld Onsterke kwaliteit.. Da's nu voor 't laat st dat sleohte goed, Gekocht voor heel veel geld. Zeg moeder dat zij 't beate doet Wanneer zij nieuw besteld. Dan vraag je lief: Toe, gaat U mee Naar NYPELS' kleedingzaak, Wie daar Iets koopt, die Is tevrde, Dat hoort men toch zoo vaak. Klim daarna g'rust weer op een muur, Of doe je liefste werk. Je nieuwe jassle li» niet duur, Daarbij toch Ijzersllerk. Onderwijs. Grondbedrijf.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5