NELDERSC1E COURANT Schrale Huid Ruwe Handen geneest men met VIERDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. PUROL VAN ZATERDAG 14 NOVEMBER 1925. PREDIKBEURTEN. 1 I Openbare herverpachting. Ten Ibureele van dien secretaris-oo<n> fmandant der Marine werd gisterenmor gen te openbaar herverpaoht ver gunning tot het weghalen van spoe ling, aardappelschillen en Groenten»fval, afkomstig van Hr. Ms. oorlogsschepen enz. gedurende het jaar 1926. Ingeschreven werd door: L. S. Be*?k 3083.—, D. Bonselaar 2200—, C. Bruin 2180, J. Aukes 1950, allen te Helder. Tweede Winter- en Volksconcert A.8. Dinsdag en Woensdag 17 en 18 November heeft het tweede der winter- concerten plaats. Daar ditmaal weder, voor het eerst sedert enkele jaren, eene soliste hare medewerking hierbij zal ver- leenen, mag gerekend worden op zeer groote belangstelling. Maar bij het eerste volksconcert was Casino al nagenoeg uit verkocht; wat moet dat nu dan worden?.. Wie er nu een gulden voor over heeft instede van 30 cent, raden wij aan liever Dinsdagavond te gaan, daar hij Woensdag de kans loopt niet meer toegelaten te kunnen worden. De kaartverkoop voor do volksconcerten heeft aan de bekende adressen plaatszij dus, die daarvoor geen kaart meer kunnen bemachtigen, kunnen Dinsdagavond gaan. Zelfs voor een gulden is zoo'n concert spotgoedkoop. Het programma vermeldt ditmaal als soliste mevr. A. G. Goedhart—de Boer, sopraanzangeres van Rotterdam. Het „Dagblad van Rotterdam" roemt het ge luid dezer zangeres als „zeer teeder ge tint", dat ontroering schenkt om de lieflijke charme ervan. En de „Rotterdammer" sprak van een „kostelijk ontwikkeld or gaan", en prees zóówel haar stemkwalitelt als haar voordrachtsbegrip. Deze zangeres, die zal worden begeleid door baron A. J. H. van Lijnden, zingt (met Orkestbege leiding) een aria uit de „Freisohütz", de bekoorlijke opera van Carl Maria von Weber, en met planobegeleiding een zevental liederen van Richard Strèuss, Joh. Brahms en Hugo Wolf. Deze drie componisten'behooren tot de beste lieder componisten van den lateren tijd. Het stafmuziekcorps heeft zijn overfg programma hierbij aangepast en opent met de ouverture der „Freischütz". Als derde nummer vóór de pauze speelt zij Mozart's kleine Nachtmusik, een aller bekoorlijkst, reeds meerdere malen uitge voerd nummer, dat een beeld geeft van het rustige, gemoedelijke stadsleven in het laatst der 18e eeuw. Van den tijd, toen de straten nog niet verlicht werden door den schijn dien -de gaslampen door de groote winkelruiten werpen; van den tijd, dat nog aan geen tram of omnibus gedacht werd en de avondstilte slechts even gestoord werd door het rommelen van een voorbijgaande karos. Toen was het nog mogelijk in straten of op pleinen kleine muziekuitvoeringen te geven, zon der hierdoor volksoploopen te veroor zaken of processen-verbaal wegens het veroorzaken van stoornissen in het ver keer, op te loopen. v Zoo gebeurde het dikwijls, dat een ver- liefde jongeling, om zijn beminde te hul digen, eenige muzikanten huurde om hen onder 't venster der aangebedene eenige muzieknummers te laten uitvoeren. Dat dit een volstrekt niet minderwaardig ge achte kunstuiting was, blijkt wel uit het feit, dat zelfs de groote meesters sere nades hebben geschreven, al moet worden toegegeven, dat die van Mozart en Beet hoven reeds een meer geïdealiseerd karakter dragen en bij eene uitvoering in de straat veel van haar bekoorlijkheid zouden verliezen. Aanvankelijk werd de Serenade ge schreven voor blaasinstrumenten; twee hobo's en twee fagotten waren al voldoende spoedig echter werden er een paar hoorns aan toegevoegd,, later kwamen er twee clarinetten bij en het „blaas-orkest" was Ïeboren. Dat Mozart en Beethoven voor ie bezetting- er verscheidene geschreven hebben, die verdienden meer uitgevoerd te worden, zal zeker niet aan ieder be kend zijn. De Kleine Nachtmusik van Mozart is niet uit 's meesters vroegsten tijd. Dit blijkt al dadelijk, want in dezen kleinen, bescheiden vorm heeft Mozart een waar meesterstuk geschapen I Met een krachtig Unisono (eenklank) vangt het stuk aan; de eerste viool vervolgt met dezen zin, door de andere instrumenten op 't een voudigst begeleid. Een tweede thema volgt, eenvoudig en vriendelijk als bet andere; de romance heeft een naief, vriendelijk karakter, dat bijna altijd door de eerste viool wordt weergegeven. De menuet is bescheiden van afmeting en draagt het echte, voor-vaderlijke karakter aan dien dans eigen. Bizonder mooi is het thema van het trio, en de laatste satz, een op'gewekt rondo, is een en al vroolyk- heid. Dit wat Mozart betreft. Na de pauze sluit het muziekcorps het programma met de balletmuziek uit de Faust. Wij vragen onze lezers het bovenstaande uit te knippen en te bewaren, daar het hen als leiddraad kan dienen voor het concert, en verzoeken hen nota te nemen van wat wy in het begin schreven. I)e aanvang is wederom te half negen op beide avonden. Algem. Dansclub voor R.-KatholIeken. f Wij wijzen belanghebbende lezers(essen) op de in dit nummer voorkomende adver tentie, betreffende een algemeene dans club voor Katholieken. Algemeene vergadering V. V. V. „Helders Belang". In het lokaal van den heer v. Weelde werd gisterenavond een algemeene ver gadering gehouden door de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer „Helders Belang". Bèhalve 5 bestuursleden, de heeren Biersteker, Bakker, ten Klooster, Nypels en Zwart, waren 3 leden aanwezig (van de 2501) De voorz.. de heer Biersteker, opende de vergadering en zeide, na zijn woord van welkom aan de aanwezigen, dat het reeds geruimen tijd in het voornemen van het bestuur had. gelegen een alg. verga dering uit te schrijven, doch tot nog toe was nagelaten, omdat men meermalen tot de treurige ervaring was gekomen, dat de belangstelling miniem was. Toch zjjn er momenten, dat een verga dering noodig is en zoo'n moment was nu gekomen. Van verschillende zijden had spreker hooren zeggen, dat er nooit een verga dering was en toch blijkt ook nu weer, bij het beleggen ervan, dat de opkomst zeer gering is. Deze vergadering is in de eerste plaats uitgeschreven omdat het bestuur een aan vulling behoeft. De heer Oortgijsen heeft voor zijn be stuursfunctie bedankt. Spr. brengt den heer Oortgijsen dank voor hetgeen hij in vroeger jaren voor de vereeniging heeft gedaan. De laatste jaren was de heer ortgijsen non-actief en het is dan ook goed, dat hjj als bestuurder bedankt. De tweede vacature is ontstaan door het bedanken van den heer Puinbroek. Met leedwezen is van dit bedanken kennis genomen. Met genoegen heeft het be- stuuraltjjd met den heer Puinbroek samengewerkt. Hij was een aange naam en prettig man, die veel werk ten behoeve van de vereeniging heeft verricht. Tengevolge van zijn ziekte heeft hij moeten bedanken. Spr. hoopt, dat de heer Puinbroek nog langen tijd van .zijn rust mag genieten en dat hij zijn altijd opge wekte stemming mag behouden. De stemming voor de bestuursleden is geheel vrij. Spr. meent echter de aan dacht te mogen vestigen op eenige per sonen, die zich tijdens de tentoonstelling „Stad Helder" als volijverige werkers ge toond hebben. De hoer Biersteker noemt de namen van de heeren Feijting van Walsum, Bijvoet, Teune, Velthuijsen en de beide heeren Meijer. Het bestuur zou het zeer op prijs stellen, als twee van deze personen werden gfe- kozen. Na uitgebrachte stemming heeft de heer Bijvoet 6, de heer v. Walsum 5, de heer Teune 1, de heer Meijer 2, de heer JClerk 1 en de heer Velthuijsen 1 stem bekomen. Gekozen de heeren Bijvoet en Van Walsum. De heer v. Walsum, ter vergadering aanwezig, neemt, onder dank, zijn benoe ming aan. Den heer Bijvoet zal van zijn benoeming worden kennis gegeven. De voorzitter dankt den heer v. Walsum en spreekt den wensch uit, met hem aan genaam te mogen samenwerken. Het volgende punt van de agenda be trof: „de bespreking van vereenigings- belangen". De secretaris der vereeniging, de heer J. Zwart, bracht een voorstel ter tafel, om in de maand Augustus een wedstrijd uit te schrijven voor kunstschilders en fotografen van hier en buiten. Een tentoonstelling van het ingekomen werk zou dan b.v. gehouden kunnen worden in de school te Huisduinen. Hier door zou de bekendheid van Huisduinen worden uitgebreid en de badgasten zou den dan tevens van deze tentoonstelling kunnen proflteeren. Een dergelijke tentoonstelling werd o.a. ook in Hilversum en Baarn uitge- geschreven. Dé Voorzitter vond het idee sympathiek en wilde het overwegen voor het komende zomerseizoen. De heer Nijpels vindt het idee zeer goed, hij is echter niet voldoende in kunstenaarskringen bekend, -om te weten of er animo voor zal zijn. Hij gelooft echter zeker, dat het goed.zou zijn voor Helder en Huisduinen. Spr. wil echter de aandacht nog eens vestigen op het vreemdelingen verkeer. Er is altijd moeite gedaan de vreemdelingen naar hier te krijgen. Het doet spr. genoegen, dat er nu iemand in het bestuur gekozen is, die capaciteiten en tijd bezit, om zich aan dit, voor onze gemeente zoo belangrijke werk, te govon. Als hier Iemand van buiten komt, staat hij eigenlijk als een kat in een vreemd pakhuis. In zijn hotel moet hij te weten zien te komen waar de bezienswaardig heden van Helder zijn. Hierin zou spr. verandering willen zien. Hij stelt voor, om te beginnen met op het Station een flink duidelijk bord te plaatsen, waarin (in 3 talen) komt te staan, waar de vreemdelingen zich kunnen vervoegen om inlichtingen enz^Spr. zou een vast bureau voor Vreemdelingen verkeer willen hebben. De heer Zwart zegt, dit reeds eerder te hebben gewild en b.v. op het Stations plein een kiosk 'te plaatsen, waar sigaren en lectuur'verkocht kunnen worden. In deze kiosk zou een klein.e afscheiding gemaakt kunnen worden voor een be stuurslid van „Helders Belang", die daar dan inlichtingen'zou kunnen geven. De heel: Biersteker wijst erop, dat dit onderwerp reeds eerder ter sprake is geweest, doch dat het afgestuit is op flnancieele bezwaren. Er is te weinig medewerking voor deze vereeniging, die ten doel heeft de .bevordering van het vreemdelingenverkeer. Wij hebben wel iets tot stand gebracht. Spx. wijst op de tentoonstelling „Stad Helder", vlaarbij het groote werk door het bestuur van H. B. werd verricht. Deze tentoonstelling heeft den naam van onze gemeente een goeden klank naar buiten gegeven. Er is hier nog echter veel meer terrein braak. Toen spr. in 1924 als .afgevaardigde werd gezonden naar het Alg. verbond van de V. V. V. te Hilversum, heeft hij kennis gemaakt met den toestand daar. Tegenover het station stond een aardig gebouwtje, ingericht door de V. V. V. waar alle mogelijke inlichtingen werden gegeven. Toen spr. bij den betrokken wethouder informeerde, vernam hij, dat dat ge bouwtje f 3000.had> gekost. De Ge meente gaf echter aan de V.V.V. f 1600.— subsidie, 's Zomers was daar iemand vast aangesteld. Het vreemdelingenverkeer is een zaak van algemeen belang, ook voor de nering doenden. Voor onze gemeente ligt nog een ruim arbeidsveld. Wij hebben daar op te letten, ook met het oog op de ontwikkeling van onze hadplaats. De heer Klerk spreekt zijn sympathie uit over het vborstel van cfen heer Nypels. Hoofdzaak is echter het flnancieele be zwaar. Als tusschenmaatregel zou de heer Klerk willen beginnen met een bord, met verwijzing b.v. naar het adres van den voorz., die vlak bij het station woont. De heer Biersteker wil jvoor het ko mend seizoen dit voorstel onder oogen zien. Noodig is, dat er zich meerdere leden opgeven. De heer Klerk verzoekt in het vervolg, zoo mogelijk, de leden een convocatie voor een vergadering te zenden. Een adver tentie wordt over het hoofd gezien. De heer Zwffrt zegt, onder plaatselijk nieuws naar de advertentie te zullen verwijzen. De heer Delgorge vraagt naar de reden van de opzegging van het Sportterrein. De heer Joh. Bakker zet deze kwestie nader uiteen, zooals de heer Zwart dat reeds voor eenige weken in onze cou rant deed. De heeren Nypels en Biersteker spreken er hun teleurstelling over uit, dat de gemeente feitelijk in het geheel geen rekening heeft gehouden met het bestuur van Helder's Belang, dat jarenlang, met beperkte middelen het sportterrein in stand heeft gehouden. De heer Bakker zegt, dat er tijdens de tentoonstelling 1 dag is geweest, die reus achtig geslaagd mag heeten, n.1. de dag van de boottocht. Spr. stelt voor 1 of 2 maal 's zomers zoo'n boottocht te organiseeren. Dit wordt mogelijk, waar T.E.S.O. twee booten in de vaart krijgt. De heer Bakker gelooft, dat een tochtje op het Marsdiep, veel vreemdelingen zal lokken. De heer Biersteker zegt, dit idee reeds overwogen te hebben, hij heeft eenige stoombootondernemingen gepolst. Te zijner tijd zal daar dus wel meer over gehoord worden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de heer Biersteker, met een woord van dank aan aanwezigen en pers de vergadering. „De Pelikaan". Het „Vereenigd Tooneel", directie Ver- kade en Verbeek, trad Donderdagavond voor het voetlicht met een Engelsch tooneelspel in vier bedrijven, getiteld „de Pelikaan". Deze vogel is het zinne beeld der moederliefde, daar het volks sprookje zegt, dat hij zijn jongen voedt met zjjn bloed en zoo begrijpt men, dat in dit tooneelstuk een geval wordt be handeld van moederliefde. Nu kam men zich bij de beoordeeling van een stuk op tweeërlei standpunt stellen. Meq kan het stuk bekijken .uit het oogpunt van literatuur, het toetsen op zyn beteekenis door structuur, inhoud en dialoog. Maar men kan ook dit alles uitschakelen en het stuk alleen beoor- deelen naar de spelkwaliteiten. Heel wat stukken zijn er, die alleen om de spel kwaliteiten in trek zijn. Welnu, „de Pe likaan" van de schrijvers Tennyson en Harwood behoort, naar onze meening, tot een dezer laatste. Een bepaalde strek king heeft het niet; de dialoog munt niet uit door vernuft of -geestigheid, én het in het stuk gestelde geval: een moeder, die zichzelf geheel offeït voor haar zoon, is, zooals het hier gedemonstreerd wordt, onaannemelijk en valsch gevoeld. Maar daarentegen zjjn de structuur, de opbouw van de verschillende bedrijven, de daarin verwerkte scènes, wel in staat den toe hoorder te boeien, al geven wij toe, dat het stuk alleen door zeer goede spelers tot zijn recht kan komen. Het eerste bedrijf is een voorspel tot het eigenlijke drama: het behandelt een geval van de geboorte van een zoon uit een aristocratischen Engelschen vader en een niet-aristocratische moeder, welke zoon evenwel, noch door den vader, noch door de schoonouders, erkend wordt en door hen als bastaard gekwalificeerd. De moeder scheidt van den vader en vestigt zich in Frankrijk, waar zij zich in den loop der jaren een goede positie weet te verschaffen. Het tweede bedrijf speelt 17 jaar later, n.1. in 19361 De 17-jarige zoon wil met alle geweld Engelsch officier worden, ofschoon zyne opvoeding geheel Fransch is. Hieruit spruiten de conflicten vóórt, omdat men in het Engelsche vrijwilligersleger een strenge selectie toepast, en dientengevolge de afkomst van het jonge mensch moet worden on derzocht, zijn vader bekend moet zijn, enz. Nu zou men denken, dat alles dan nog goed kan worden; het kind blijkt inderdaad echt te zijn, en slechts een hertrouwen tusschen den vader en de moeder is noodig om hem alle rechten op fortuin en titels van den vader te geven. Maar... de moeder, die indertijd den vader niet waarlijk liefhad, heeft in middels een ander liefgekregen (haar chef) en staat nu voor de keus: dezen man trouwen en haar zoon onthouden, waarop hij recht heeft, of zichzelven offeren. 2ij laat haar zoon beslissen, die als braaf jongmensch zichzelf offert, maar de moeder aanvaardt dit offer niet, en als het scherm zakt, weten wy, dat zij opnieuw lady Heriot cal worden terwille Ingezonden Mededeellng. van haar zoon en van haar eigen geluk voor goed afstand zal doen. Heel erg overtuigend is dit alles niet noch het een, noch het ander, en zoo hebben we dus maar ons standpunt be treffende de literaire waarde van het stuk te verlaten en behoeven het alleen te toetsen op de spelkwaliteiten. Die zjjn er* dit dient aanstonds gezegd, vele 'en goede, en daardoor boeit het stuk tot het einde toe. Al in het eerste bedrijf zitten we middenin bet conflict en het sterke en prachtige spel van Magda Janssens hield de toeschouwers in adem- looze stilte geboeid. Een goede vondst was in het derde bedrijf het optreden van den na zeventien jaar geheel verkindschten ouden generaal Slr John Heriot. Zijn geest vertoeft in het verleden, en als de jonge Robin in Engeland komt, is deze kindsche man de eerste, die dbor de gelijkenis met zjjn vader getroffen, zijn identiteit vaststelt. Het was Willem Hunsche, die hier dit schitterende spel Èaf. Eduard Verkade had als Marcus 'eriot, de vader van Robin niet bepaald een dankbare rol; tot sterk spel gaf die hem geen aanleiding. Paul Huf als de advokaat Cheriton had zich werkelijk tot een 17 jaar ouderen man weten te meta- morphoseeren in de tweede en volgende bedrijven. Allerleukst was Marie Faassen als Anna, de dienstbode van Wanda; Kommer Kleyn had ook geen zeer dank bare rol: hij moest den 48-jarigen ver liefde spelen! Magda Janssens ten slotte was den ganschen avond 'op het tooneelhaar spel schitterde en straalde van leven; vuur en vlammen sloegen er uit en zij maakte deze rol tot iets heel moois. Louise Kooiman had in het eerste be drijf de rol van Lady Heriot, de trotsche ongenaakbare Engelsche aristocrate, wel goed uitgebeeld, maar verre van aantrek kelijk. Jan Lamers was een aardige zeven tienjarige jongen, volkomen in den sreest van dezen leeftijd; een paar andere rollen waren van geen beteekenis. Het spel stond op zeer hoog peil. Het decor in het eerste en derde bedrijf was niet zeer fraai; in het tweede en vierde was het veel beter. De spelers werden zeer hartelijk toegejuicht en mevrouw Janssens kreeg een "bos prachtige chry santen ten blijk van waardeering. Zondag 22 November Willem van der Veer met Heyermans' „De opgaande Zon". We kunnen tegenwoordig proflteeren. Sociaal-democratische Vronwenclub. Twaalf en een half jaar is het gèleden, dat naast de bestaande afdeeling der S. D. A. P. een vrouwenclub werd opgericht. Hiermede valt samen het twintig-jarig bestaan van „de Proletarische Vrouw", het orgaan van den Bond van S. D. Vrou wenclubs. En dus was er alle aanleiding voor het bestuur dezer club deze jubilea feestelijk te herdenken. Gisterenavond waren de vrouwen (en ook de mannen) in grooten getale naar Casino getrokken om getuige te zjjn van deze feestelijke herdenking. Met de ver schillende doeken en vaandels zag de zaal er recht feestelijk uit en de feestelijke stemming ontbrak ook geenszins. Het spreekt vanzelf, dat ook de Zangvereeni- ging en het Arbeiders-strijkorkest bij deze gelegenheid op het appèl waren en natuurlijk de jongens en meisjes der Jeugd-Centrale. Als feestredenaarster trad op mevr. S. van Gelder uit Amster dam. Nadat de zangvereeniging „Kunst aan 't Volk" onder leiding van den heer Rus ting een tweetal mooie composities van Herre de Vos ten gehoore had gebracht, werd de bijeenkomst geopend door de voorzitster, mevrouw j3mith, die met een enkel woord de aanwezigen het welkom toeriep en vervolgens voorlezing deed van een uitvoerigen schriftelijken geluk- wensoh van mevr. SaudersBlaauboer, een der oprichtsters der club, thans te De venter woonachtig. Hoewel dit schrijven van meer intiemen aard is, bv$t het eenige gegevens omtrent de oprichting en den groei der club en zoo was de voorzitster zoo welwillend het ons ter inzage te ver strekken teneinde met gepaste beschei denheid daaruit een en ander te vermel den. Mevrouw Sauders had gaarne per soonlijk willen komen, maar de omstan digheden (de groote afstand voornamelijk) was een beletsel. „Wat herinner ik mfl nog goed, die eer ste stappen om tot de oprichting der club te komen," zoo luidt het in dit schrijven. „De afdeeling had in principe daartoe be sloten". Men ging op huisbezoek, de meeste vrouwen voelden wel iets voor de zaak en zoo kwam de oprichting tot stand met 12 of 14 leden. Vergaderd werd altijd bij een der leden aan huis (zaalhuur kon er niet op overschieten). Het aantal abonneé's op de Proletarische Vrouw was toen 11 en de grootste illusie van die da gen was het tot 100 te brengen. Dit getal is thans ver overschreden. „Ons eerste werken," aldus gaat de brief verder, .,is wel wat zoeken geweest, maar bepaald narigheden beleefden we niet. Dat zat hem wel voornamelijk in de uitstekende leiding van onze voorzitster, mevrouw Ketner, die steeds met bijzonderen tact de gevaarlijke klippen wist te ontzeilen en vóórkomende moeilijkheden wist op te lossen.... Zij gaf in den werkelijkon zin van het woord leiding." Partijgenoot Verstegen vierde zijn spotlust bot op de jonge olub, maar bleef altijd geestig en fijn! En, daar de vos wel zijn haren, maar niet zijn stréken verliest, hoopt de schrijfster, dat het te genwoordig bestuur hen niet al te ernstig neemt, al zit altijd wei een tikje waarheid in zijn spot ZONDAG 15 NOVEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Weeterkerk: 's Avonds 6.30 uur, Ds. O. C. de Kloet, Onderwerp„Op de Rozenhoeve". Huisduinen: Geen dienst Jnlianadorp: Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Dr. S. F. H. J. Ber- kelbach van der Sprenkel, van Haarlem. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. C. J. Hakman, van Drachten. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. Koster. Lnthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. V. van Bemmel, van Hoorn. 's Avonds 7 uur, Ds. C. O. G. Visser, van Rotterdam. Leger des Heils (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 3.30 uur, Openluchtbij een komst, Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Heilssamenkomst. Op den eersten Vrouwendag waar als spreekster optrad S. de Vries, werden vrijwat nieuwe leden gewonnen en abon- né's op de Prol. Vrouw. Een mooie tijd ging de club tegemoet, toen het nieuwe gebouw klaar was en men daarin gratis mocht vergaderen. Nu hadden we ruimte om introducé's uit te noodigen en doorloo pend contact te houden met abonné's, op de Prol. Vrouw. De briefschrijfster her denkt de groote successen die bereikt werden toen het vrouwenkiesrecht werd ingevoerd en eindigt met een hartelijken wensch voor den groei en bloei der Hel- dersche olub. Tot zoover dit schrijven van mevr. SaudersBlaauboer. Spreekster behoeft, na de voorlezing van dezen brief, daaraan niet veel toe te voegen: persoonlijk heeft zij aan de club haar gansche ontwikkeling en scholing te danken. „De Proletarische Vrouw" was den vrouwen bij haar propaganda een goede steun. Langzamerhand zijn wij naar buiten gaap werken, en wat dit zegcren wilde voor een vrouw die nooit uit huis was ge weest, begrijpen alleen zij die dit persoon lijk meegemaakt hebben. Langzamerhand werd hél beter. Het meest huiverig waren wij voor huisbezoek. Wij waren gewend hoog tegen de mannen op te zien, wij dachten dat zij zeer principieel waren, maar dat viel erg tegen. Spr. vertelt een staaltje van dit huls- bezoek. Wjj zetten door, onze clubleden namen toe, maar er zijn zooveel mutaties hier en vertrek uit de gemeente, dat het clubje eigenlijk altijd klein blijft In onza club wordt evenwel hard gewerkt Voor ons zelf heeft de club inhoud en richting aan ons leven gegeven. Wfl trachten onze kinderen niet als kleine' egoistjes op te voeden, maar als goede, krachtige gemeenschapsmenschen. Verder was nog van de muziekvereenl- ging „Helder's Fanfarecorps" een schrif telijke gelukwensoh ingekomen. Mevr. S. van Gelder verkrijgt hierop het woord voor het uitspreken der feestrede, Namens het hoofdbestuur van den Bond van Vrouwenclubs spreekt zij een geluk- wensch uit De Heldersche olub mag trotsch zjjn op haar werk zoo zegt zij, en biedt de Voorzitster een bloemenhulde aan. Zij memoreert enkele data. In de Prol. Vrouw van 15 April 1918 komt het eerste bericht voor van de op richting der club, overgenomen uit „de Vonk". Een maand later berichtte de se cretaresse, mej. Blaauboer, reeds, dat de club zich had aangesloten bij den Bond van Soo.-Dem. Vrouwenclubs. Geregeld werden reeds jaarvergaderin gen gehouden, ook cursus-vergaderingen. In Mei 1919*werd de overwinning van het vrouwenkiesrecht feestelijk gevierd. Ala wij de geschiedenis van dat vrouwenkies recht nagaan, blijkt dat steeds de vrou wen de mannen hierbij dapper bijston den. Meer dan 300 abonné's op deuProL Vrouw werden gewonnen, en, waren er wel eens perioden van inzinking, die de afd. Helder kende, steeds weer bleken ze van tijdelijken aard te zijn. Spr. gaat thans na de geschiedenis van de Prol. Vrouw, die 20 jaar heeft bestaan en opgericht werd door mevr. Pothuis Smit. Het partijbestuur van toen voelde er over 't algemeen niet veel voor, men durfde het niet aan. Eenige jaren bleef de zaak rusten; tot in Amsterdam een Vrouwenclub werd opgericht in 1905. Deze oprichting ontstond uit den drang der omstandigheden; zeer sporadisch lie ten de vrouwen zich nog op vergaderin gen en clubs zien, en men hoopte de vrou wen aldus wat scholing bij te brengen. Toen mevr. Pothuis—Smit bij deze Vrou- wenolub kwam met haar plan tot oprich ting van een blad, werd dit gunstig ont vangen, en de ProL Vrouw werd opge richt, op uiterst bescheiden schaal. De eerste jaren was het sukkelen, slechts 300 a 400 lezers telden we, maar geleide lijk groeiden we, en thans is het een veel gelezen weekblad, dat op veel hooger peil staat dan de oorspronkelijke uitgave: het is eeti knappe jonge meid geworden, waar w» trotsch op zijn. Spr., die veel reist in het land en bij verschillende vrouwen informeert naar den «uitruk, dien het blad op hen maakt,

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 13