verhaalt daarvan treffende staaltjes. Eén vrouw wasser, die tegen haar zelde, dat de lectuur van de Prol. Vrouw voor haar het begin was geweest van een nieuw inner lijk leven. Dat is voorwaar geen kleinig heid! En er zijn honderden, die aldus denken. En het is de groote verdienste der redactrice, die, zelve niet uit een arm arbeidersgezin gekomen, zoo goed het le ven dezer vróuwen begrijpt en meege- voelt. Spr. .wijst op den laatsten mooien ver kiezingsstrijd, waarbij zulke mooie resul taten werden behaald. We zijn versterkt in de Kamer gekomen en na deze regee- ringscrisis zullen we zeker niet vetzwakt worden. Met een gedicht van Margot Vos: „Her denking", eindigt spr. Het Arbeiders-Strijkorkest, onder lei ding van den heter Peeters, kwam thans met zijn bijdrage. Dit orkest is'den laat sten tijd zeer versterkt en telt thans 18 leden. De vertolking van Mozart's Turk- $che maraoh en van de beide fijne num mers van Grieg droeg een voornaam ca chet; zeer muzikaal was de wedergave en dit orkest staat op hoog fnuzikaal peil. Verschillende organisaties kwamen nu hulde brengen, de Jeugd-Centrale had een origineele vorm gekozen, die machtig sug gestief werkte en een sterke ontroeriffg wekte. Een der meisjes trad naar voren en declameerde namelijk Adama van Scheltema's „de Echo van het Jaar der Armen", waarbij het achter haar opge stelde koor van jongens en meisjes de echo-woorden sprak. Dit werkte, zooals gezegd, sterk-suggestief en wij vonden dit een der mooiste nummers van het pro gramma. De heer Verstegen kwam nu met een tweetal felicitaties namens de afdeellng Helder der S. D. A. P. De eerste was ge richt tot de Prol. Vrouw. Dit blad voor ziet inderdaad in een groote behoefte; het blad telt thans 21000 abonné's, en de glun dere meid, die van Raemsdonk heeft ge- teekend, heeft nog niet begrepen, dat de vermenigvuldiging op dien leeftijd eerst begint. Dus over een jaar of tien hopen wij op 4 X 21000 van die abonné's en we wenschen haar alle mogelijke goeds toe! Twaalf en een half jaar geleiden werd de Vrouwenclub opgericht. Spr. staat hier min of meer verlegen tegenover, want de voorzitster heeft blijkbaar niet zulke goe de gedachten van de mannen. Maar als elke vrouw in de club praesteert wat onze voorzitster heeft gedaan, zoo zeide spr., mag het er zijn. De club is niet zoo heel groot, maar de kwaliteit vergoedt de kwan titeit. Inderdaad hebben de vrouwenclubs hun recht van bestaan bewezen; zij kun nen zeer nuttig werk verrichten. Er zijn vele vrouwen gekomen en ook weer ge gaan; dat is heel gewoon: een vrouw is anders dan de man aangelegd. Aan de waarde der vrouwenclubs als zoodanig doet deze mutatie niets af. Zij werken zoo lang het dag is; 121/» jaar heeft zij hier gewerkt en wij feliciteeren als afdeeling de jarige van harte. Namens de afdeeling biedt spr. een bloemstuk aan. „Kunst aan 'tVolk" volgde bö monde van haar voorzitter, ook met een fraai bloemstuk. Namens den Held. Bestuurderabond spreekt de heer Minnes een teoord van gelukwensch. In die 121/» jaar hebben de vrouwen veel tegenwerking ondervonden. Trots dit hebben ze doorgezet, ze weten waar ze op huisbezoek moeten gaan. De Held. Bestuurderabond met zijn ruim 1100 leden weet dat hij den steun der vrouwen niet kan ontberen. De heer van Weezei, woordvoerder van het Arbeiders-Strijkorkest, bezorgt de vergadering vroolijke oogenblikken. Im mers, hij steekt een speech af, maar op het cardinale punt gekomen blijkt het, dat de bloemen niet tijdig aankwamen, zoodat men in alle haast een paar bloe men uit een vaas heeft genomen en die voorloopig aanbiedt. Als het gelach is verstomd, komen de jongens met de echte bloemen aandragen. De Voorzitster dankt voor zooveel, niet- verwachte, hulde. Speciaal brengt spr. dank aan mevrouw Ketner en mej. Blaau- boer, thans mevr. Saudera, die zooveel voor de club deden, ook mevrouw Borkert en Clerc, die er zich geheel aan gaven. Maar de club kan nog vele leden hebben en met een opwekking om zich aan,te sluiten eindigt zij. Van het overige programma vermelden wij alleen het tableau, dat na de pguze vertoond werd. Op het platvorm, in het midden, staat de vrij geworden vrouw, ibesohfnmd door de banier der S. D. A. P. en imet de lin kerhand bloemen strooiende een strijden de vrouwfiguur. I'lnfks een vrouwfiguur met een kindje, zittende op een trede van de trap, zij sym boliseert de moederachapszorg. Rechts een vrouwfiguur strijdende met een monster; zij stelt de tegen het mili tarisme strijdende vrouw voor. In het (midden zit de ouderwetsché type van een vrouw, de onderrukte, slaalsche vrouw. Links en rechts jongens en meisjes van de A. J. O., de groep met uitgestrekte ar men tegemoet gaande, v Daarbij de muziek van het strijkorkest en de declamatie van die schoons verzen van Margot Vos: O moeder, werden uw oogen wakker Ten avond als lampen, in donkere steden?.... zoo vraagt de dichteres. O zuster, steekt gij de jonge armen schromen?. Als gij uw zuiver stof laat sneeuwen, O zuster, zal zich de wind niet haasten Om geur van liefde in zoete vlaigen Naar 't nieuwe rijk van den mensoch te naasten?. Toen zijn we maar naar huis gegaan; t was al erg laat en dit alles moest nog panklaar. Jammer was het, want «r kwam nog meer moois, o.a. een fluitsolo van den jongeheer van Oostveen. Maar enfin, een ander maal. 't Was een mooie avond voor de vrouwen. Zang- en Reciteer-Vereen. „Harmonie". Direoeur: P. Brizee. Door bovengenoemde vereeniging zal Donderdag 19 November as. in Casino voor donateurs en genoodigden haar eer ste uitvoering in dit seizoen worden ge geven. Opgevoerd zal worden „Edelweiss", operette in 2. bedrijven (8 tafereelen) met orkestbegeleiding, Zwiteereoh geoostu- méerd en met speciaal vervaardigd decor. In het eerste bedrijf: ballet, welwillend ingestudeerd door den heer Jac. Polak, dansleeraar „Musis Sacruim", Koningstr., Helder. Met het oog op de uitgebreidheid van deze operette is het zeer gewensoht dat de bezoekers vroegtijdig komen, daar precies otm 8 uur met de uitvoering zal worden aangevangen. Zie voor verdere bijzonderheden de ad vertentie in dit blad. Luthersche Mannenizangveretenlglng „Maarten Luther". Deze maand is het 10 jaar geleden dat de Luthersche Mannenzangvereeniging werd opgericht. Dit feit zal in eene open bare vergadering worden herdacht, welke Zondagavond 7 uur in de Luthersche Kerk zal worden gehouden en waar als spreker hoopt op te treden Da. C. C. G. Visser van Rotterdam, oprichter der ver eeniging, met het onderwerp „Zon-aan- bidding". De Luthersche Zangvereeni- ging benevens eenige heeren musici heb ben bereids hunne medewerking toege zegd. De toegang tot deze vergadering is geheel vrij. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voor komende advertentie. Leger des Heils. Men deelt ons mede, dat de bijeenkom sten in het Leger des Heils a.s. Zondag onder leiding zullen staan van Majoor Bruijns. Majoor Bruijns 'behoort tot de eerste officieren van het Leger des Heils in Nederland. Heeft in de dagen, toen het Leger des Heils bespot, gehoond en be moeilijkt werd door velen, het bevel ge voerd over verschillende korpsen. Onge veer 18 jaar geleden was hij bevelvoerend officier van het Korps Helder. Met gloed en vuur spreekt die veteraan over dien goeden ouden tijd'*. Velen zul len zeker een bezoek brengen Zondag om dien oud-strijder te hooren. Verloting Tehuis voor Oud-Verpleegsters. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat het vandaag de laatste dag is, dat de prijzen van die verloting van het Tehuis voor Oud-Verpleegsters afgehaald kunnen worden. Aan' het adres van Mevr. Zwart, Dijk- straat 67, staan nog een vijftigtal onafge haalde prijzen. Rechthebebnden kunnen dezen-tot hedenmiddag 4 uu^ tegen inle vering van het lot in ontvangst nemen. Een nieuw model Ford. De heer Maarten Smit toonde ons gis terenmiddag een nieuw model Ford- wagen, -welke verschillende verbeteringen en veranderingen heeft ondergaan. Sedert de standariseering van het mo del T chassis zijn door de Ford Motor Oompany niet zulke ingrijpende verande ringen aangebracht aan de carrosserie dan die welke nu worden aangekondigd, terwijl geen prijsverhooging zal plaats vinden. De belangrijke kenmerken van de aan gebrachte verbeteringen voor open; zoo wel als gesloten modellen zijn: Lagere en geheel stalen carrosserie op het reeds verlaagde frame, waardoor lan gere levensduur en geringere onder houdskosten ontstaan. De carrosserie Is zoodanig gewijzigd, dat een mooi stroom lijn effect wordt verkregen. De zitplaat sen zijn lager en ruimer zoodat meer ruimte voor de beenen beschikbaar is. Grootere fraai gevormde spatborden dragen het hunne bij tot verfraaiing van het uiterlijk. De oarrösseriën worden in verschillen de kleuren geleverd: voor de gesloten mo dellen oobalt blauw, terwijl de open wa gens uitgevoerd worden in diep molgrijs, Sohotsoh .groen en meer karmijn. Bij de tweedeur Sedan en coupé bestaat de voorruit uit een stuk, welke naar voren openslaat. Daardoor wordt tezamen met de smallere raaimstljlen een vrijer uitzicht verkregen voor den bestuurder en is d« ventilatie belangrijk verbeterd. Bij alle modellen uitgezonderd de vier- deur Sedan bevindt zich de benzinetank achter het dashboard onder het torpedo- front Door een op ingenieuse wijze aan gebrachte vuldop, die aan het gezicht ont trokken is door een deksel, die er het zelfde uitziet als de ventilatiekap, kan de wagen zeer eenvoudig van buitenaf wor den gevuld. De bobinedoos bevindt zich onder den motorkap aan de linkerzijde van den mo tor, kan dus gemakkelijker dan vroeger worden bereikt. De pedalen zijn veranderd en tegen het afglijden van den voet zijn op de versnel- lings- en rempedalen nokken aange bracht. De transmissie mnband is ver breed, waardoor de veerretm soepeler werkt Naafremtrommels. De remtrommels op de aohterwielen zijn in diameter vergroot en aangebracht yan 8" op 111", Voorts zijn deze verbreed en thans 1—x/« (oude breedte 16/32"). De remsegmenten zijn thans -gevoerd met asbest waardoor de oude wijze van remmen door wrijving van gegoten ijzeren segmenten binnen stalen rwntromaaela vervallen ia. De zijzeilen op de open wagens zijn thans aan de kapsteurren bevestigd en draaien met de deuren mee. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In October werd de Leeszaal bezocht door 1921 mannen en 138 vrouwen, totaal 2059 personen. Uitgeleend werden 492 studiewerken, 2014 romans en 2421 kinderboeken, totaal 4927 banaen. Aangeschaft werden de navolgende werken: Adler Furtmüller: Hellen und Bilder; Bergson: De soheppende evolutie; Clercq de: Wiegekind en kleuter; Elsschot: fil men"; Heyermans: Vuurvlindertje; Ivans: Onze groote onbekende; Lamennals: Pa- roles d'un croyant; Ludwig: Genie und Charakter; Else Parker: Astrologie en haar practische toepassing; Riohmond Brown: De reis naar het onbekende; Henriëtte Roland Holst v. d. Schalk: De nieuwe igeboort; ,idem: Verzonken gren zen; Soeroto: Lotus en morgendauw; idm. Nieuwe fluisteringen; Maria de VriesVogel: De stormwind bréekt het doode hout; Zoomers—Vermeer: Het huisje bij de dennen; Voortrekkers van den Nederlandschen stam; (een bundel le vensbeschrijvingen). Ten geschenke ontvangen: Leadbeater: Aan den voeten van den meester beschouwingen; Rider Haggard: Ayesha; Verslag van den toestand der gemeente Helder over het jaar 1924. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand Oetolier 1925. MANNEN. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 2 ass. boormeesters, 1 banketbakkers leerling ben. 18 jaar, 1 controleur, 1 elec- tricien, 1 gasfitter, 21 grondwerkers, 13 losse-werklieden, 2 loopknechts, 1 loop-' jongen ben. 18 jaar, 1 4e machinist, 10 matrozen, 1 scheepmakersleerling ben. 18 jaar, 2 schildersleerlingen ben. 18 jaar, 2 stokers, 74 transportarbeiders, 1 schil der, 1 opperman, 2 timmerlieden, 2 tim mermansleerlingen ben. 18 jaar. Totaal 139 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 3 bankwerkersleerlingen ben. 18 jaar, 2 bankwerkers, 1 banketbakkersleerling ben. 18 jaar, 2 bedienden gr. vaart, 3 electrlciens, 26 grondwerkers, 1 incas seerder, 1 kellner, 1 kappersleerling ben. 18 jaar, 2 kantoorbedienden, 1 kruide niersbediende, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 1 leerling-letterzetter ben. 18 jaar, 1 land arbeider, 2 loopknechts, 19 losse-werklie den, 1 meubelmakersleerling ben. 18 jaar, 3 machinisten, 2 matrozen, 4 opperlieden, 1 opzichter-teekenaar, 15 schilders, 1 steenbikker, 1 stoker, 1 scheepsmakers leerling ben. 18 jaar, 2 schildersleerlingen ben. 18 jaar, 113 transportarbeiders, 14 timmerlieden, 1 timmerman-halfwas ben. 18 jaar, 2 timmermansleerlingen ben. 18 jaar, 2 tuinlieden, 2 tuinmansleerlingen ben. 18 jaar, 1 verpleger, 1 wissellooper. Totaal 233 personen. Geplaatst werden 1 banketbakkersleerlfng ben. 18 jaar, 3 electriciens, 1 gasfitter, 21 grondwerkers, 5 landarbeiders, 4e machinist, 2 matrozen, 1 scheepmakersleerling ben. 18 jaar, 3 schilders, 2 schildersleerlingen ben. 18 jaar, 2 stokers, 74 transportarbeiders, 1 timmermansleerling ben. 18 jaar, 2 tim merlieden, 1 opperman, 13 losse-werklieden en 2 loopknechts. Totaal 136 personen. VROUWEN. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 1 aas. huishouding, 1 costuumnaaister, 2 dagmeisjes ben. 18 jaar, 7 dag-dienst boden, 2 dienstboden intern, 1 huishoud ster, 1 kamermeisje en 6 werksters. Totaal 21 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aardappelschilster, 1 ass. huishouding, 16 dagmeisjes, 8 dag-dienstboden, 2 dienstboden intern, 3 huishoudsters, 11 werksters, 1 winkeljuffrouw en 1 winkel juffrouw ben. 18 jaar. Totaal 88 personen. Geplaatst werden: 1 costuumnaaister, 2 dagmeisjes, 2 dag dienstboden en 6 werksters. Totaal 11 personen. GEMEENTERAAD. Afschaffing opcenten. B. en W. schrijven aan den Raad: In onze handen werd gesteld om prae- advies het door Uw medelid G. J. Eyidera in Uw vergadering van 27 October 1926 in overweging gegeven idee om over te gaan tot het afschaffen van de opcenten op de Peraoneele Belasting, die ten be hoeve van de gemeente worden geheven en ter compensatie het vermenigvuldigi- gingscijfer voor de Plaatselijke Inkom stenbelasting op te voeren, zoodanig, dat de bate, die door afschaffihg dezer opcen ten wordt prjjs gegeven, wordt gevonden door verhooging van de opbrengst der Inkomstenbelasting. Bij aanvankelijke beschouwing biedt het idee-Eylders veel aantrekkelijks, al was het alleen hierom, dat het gezonde beginsel belasting naar draagkracht zui verder toepassing zou vinden. Wanneer men echter dieper in het wezen der zaak indringt, rijzen verschillende bezwaren tegen zijn verwezenlijking. Het voornaam ste bezwaar is wel, dat men door het af schaffen der opcenten, geheel ongemoti veerd, komt tot bevoordeeling van Ver- eenigingen, die een eigen gebouw bezit ten, zooals b.v. Tehuizen voor Militairen, gebouw van den Bond voor Minder Marine-personeel, gebouw van de Marine club, en verder eigenaren, die groote ge bouwen exploiteeren en die hun kosten dekken, als „Casino", „Musis Sacrum". Verder worden bezitters van jachten, I automobielen en motorrijwielen, wier grondslage» voor de berekening der be lasting uit hoofde van dat bezit worden verhoogd, indien zij in den zin der wet op de Peraoneele Belasting gebruiker zijn van een perceel, en van wier aanslag, zoo zij niet volgens den grondslag huur waarde belastingplichtig zijn, 126 opcen ten ten behoeve van de gemeente worden geheven, ontlast door de afschaffing der opcenten. Bovendien zullen o.L ongewenscht wor den gebaat elders wonende eigenaren van hier gevestigde zaken: Albert Heijn, Ja- min, De Grujjter, Zijlstra e.a. Korter gezegd is dus ons bezwaar, dat verschillende personen en instellingen worden ontlast, die niet op andere wijze in de Inkomstenbelasting kunnen worden betrokken, zoodat de verhooging van de opbrengst dezer belasting die 80.000 moet bedragen alleen moet worden verhaald op de daartoor in aanmerking komende natuurlijke personen, die inwo ner van deze gemeente zijn. Deze laatste categorie zal dan volgens berekening van het hoofd van den Oontröledienst der Gemeentebelastingen, bijna 10 meer Inkomstenbelasting moeten betalen. Nu zullen weliswaar tot die categorie verschillende ongehuwden behooren, die niet in de Peraoneele Belasting zijn aange sl&gen en wier verhooging in de Inkom stenbelasting met Vi0 m^t als een zuivere bate voor de gemeentekas wellicht dank baar zou willen accepteeren, de hierna genofmde staat geeft toch wel aaD dat ook l i el wat hooiden van gc'innen door d 'n gedachten maatregel nogal nadoe lig worden getroffen. Een ander bezwaar tegen.het naar voren gebrachte idee is, dat door de verhooging van de Inkomstenbelasting, de naam van Helder als woonstad er ook niet op voor uit gaat. Aan het feit, dat geen opcen ten op de hoofdstom der Peraoneele Be lasting worden geheven, wordt over het algemeen toch niet de noodige aandacht geschonken, evenmin als bij de bestaande belasting regeeling hier ter stede, dat geen straatgeld wordt geheven, geen op centen op de hoofdsom der Vermogens belasting, enz. Verder merken wij nog op, dat veel aanslagen in de Peraoneele Belasting be trekkelijk laag zijn, waardoor de invor dering veel gemakkelijker is dan die van de aanslagen in de Inkomstenbelasting. De belastingschuldigen betalen grif hun aanslagen in de Peraoneele Belasting, terwijl zij dien in de Inkomstenbelasting traag of in het geheel niet voldoen. Bij verzwaring van den druk van laatstge noemde belasting zou het jaarlijks onin- vorderbaar bedrag nog grooter worden, ten nadeele ook van de gemeentekas. Ten slotte zouden de uitkomsten van het afschaffen van de hier besproken op- centenheffing zeer wisselvallig zijn. De aangeslagenen, die een betrekkelijk ge ring inkomen hebben en die een huis be wonen, waarvan de huurprijs niet in juiste verhouding staat tot dat inkomen, zouden alleen voordeel hebben. Wel zou het mogelijk zijn, tengevolge van den kin deraftrek, die in aanmerking wqrdt ge nomen voor de berekening van de aansla gen in de Peraoneele Belasting, dat som mige aangeslagenen onevenredig meer moesten betalen in de Plaatselijke Inkom stenbelasting, omdat het bedrag van den aanslag in de Peraoneele Belasting laag is door dien kinderaftrek en dus ook het bedrag dat aan opcenten moet worden betaald. Een staat van aangeslagenen in ver schillende klassep (waarop de namen op grond van het wettelijk voorschrift tot ge heimhouding zijn weggelaten), waaruit blijkt van de voordeelen, respectievelijk de nadeelen, die sommige ingezetenen door toepassing van het idee-Eijldere zou den ondervinden, is bij dit schrijven over gelegd. Samenvattende meenen B. en W. den Raad te moeten vooratellen om niet over te gaan tot het afschaffen dezer opcen ten. Naar aanleiding van het betoog van den heer Zondervan in de vergadering van 22 September 1925 merken B. »n W. nog het volgende op: Het moge waar zijn, dat de opcenten ruim 6600.meer opbrachten dan ge raamd was over 1924, maar aan den an deren kant zijn verschillende tegenval lers te boeken. 'En nu gaat het o.i. niet aan om de bronnen, welke ruimer blijken te vloeien dan geraamd werd, direct maar minder winstgevend te maken; in dit ge val door verlaging van het aantal opcen ten. Op die manier zou iedere tegenvaller In den loop van een dienst moeten leiden tot belastingverhooging in volgende ja ren. Waar op de ontwerp-begrootlng voor 1926 is gerekend op een opbrengst van 80.000.— aan opoenten Peraoneele Be lasting, zal bij aanneming van het voor stel Zondervan 80.000.min 69.918.— is 10.082.moeten worden gevonden uit vfirhooging Inkomstenbelasting of uit an dere bronnen, hetgeen ons ongeraden voorkomt. Wat nu ^e bewering van den heer Zon dervan betreft, dat sommige huurders of eigenaren van woningen, doordat zij nood gedwongen hoogere huishuren betalen dan zij zouden wenschen of wel dan met hunne inkomsten zijn overeen te bren gen, wij willen niet ontkennen dat deze omstandigheid zich voordoek Maar dan staat daartegenover, dat er ook wel menschen wónen in, naar hun inkomen en misschien ook wel naar hun wensch te goedkoope woningetf. En nu, meenen wij, dat deze omstandig heden in veel gevallen ook van de appre ciatie van de bewoners zelf afhankelijk zijn, en dat het toch niet aangaat de meer dere of mindere financieele opofferingen die daaruit voortvloeien geheel of gedeel telijk te equivaleeren door belastingwij ziging, gegeven^ ook het .feit, dat het on doenlijk is bij een algemeene regeling en bü een belastingheffing in het bijzon der aan alle onbillijkheden tegemoet te komen. B. en W. meenen dan ook hun afwij zend voorstel in bijlage No. 102 (1026) te moeten handhaven. Salaris brugwachter. B. en' W. stellen voor aan den. brug. wachter van de Keizerabruig eene vergoe ding van 100.— per jaar te geven voor de bediening van <te brug over de Molen- vaar, welke bij raadsbesluit van 3 Juni 1924 in onderhoud en exploitatie kwam bij d«' gemeente, en deze brug voortaan 1» noemen „gasbrug". Erfpacht B. en W. stellen voor aan J. van der Veen te Helder erfpacht te verleenen op een terrein aan den Ruyghweg, kad. O. no. 5768 en 6628, ter oppervlakte van pl.m. 160 M\. voor den bouw van twee wonin gen, tegen een -erfpachtsoanon van 0.28 per Ma„ onder bepaling, dat binnen één jaar na dagteekening der goedkeuring van het raadsbesluit met den bouw imoel zijn aangevangen. RAADSO VERZICHT. Een slechte avond voor Burgemeester en Wethouders. Van heel de lange agenda werd slechts een klein deel afgehandeld, en van de vier prae-adviezen, die betrekking werden er drie verworpen door den Raad. Kennen B. en W. dan zoo slecht den Raad, zal de lezer vragen, dat zij zich bloot stellen aan dergelijke échecs? Vermoedelijk zal de zeer heterogene samenstelling van het College .daarvan wel de oorzaak zijn Maar op het gladde ijs der gemeentelij Ke politiek wenschen wij ons niet te begeven, doch zullen, teneinde den lezer een over zicht te geven van het verhandeldle, de ver schillende punten de revue laten passeeren. Deze beide prae-adviezen nu werden Dinsdagavond onder de scherpe loupe der drankbestrijders genomen. Het waren de heeren De Zee en Van Danv die ze finaal uiteenrafelden en er geen stukje van over lieten. De Burgemeester had de niet benijdens waardige taak het standpunt van het Col lege te moeten verdedigen. Zeef ongelukkig was zijn interruptie naar aanleiding van eene opmerking van den heer De Zee. Deze wees op het onjuiste standpunt van B. en W. waar gezegd wordt, dat beperking niet noodig is, omdat het gebruik vermindert. „Juist omdat het gebruik vermindert", zeide dè heer De Zee, „moet men de gele genheden gaan inkrimpen". De burgemees ter interrumpeerde hierop, dat van een dergelijke bewering de logica zoek .was. De heer De Zee wees ef op, dat reeds thans caféhouders trachten van hun vergunning af te komen, omdat deze meer aan belas ting kost dan ze aan verdienste oplevert, en vergeleek even later zijn voorstel met het thans facultatief voorgestelde van het College. Het voorstel-De Zee: het uitstervingssysteem, kon niet de goed keuring van het College wegdragen; da'n maar liever verlaging van het wettelijk maximum, zeiden B. en W. „Hiervan is voor mij nu de logica zoek", repliceerde de heer De Zee. „Het is ons hetzelfde, óf het een, óf het ander". Beide bestrijders lieten niets van de argumentatie van B. en W. over en het •inde was, dat met 16 tegen 5 stemmen het Vrij uit de vouwen van 't zware In ons vorig raadsoverzicht reeds waar schuwden wij, dat, bij handhaving van liet prae-advies op d!e verzoeken, door Drank- weercomités tot- den Raad gericht, dit hoogstwaarschijnlijk gevaar liep te worden verworpen. B. en W. hadden hier blijk baar wel rekening mede gehouden, althans, in het tweede prae-advies, dat zij, na^r aanleiding van de verdaging in ieu vori- gen Raad, thans op het voorstel der heeren Van Dam c.s. gaven, handhaafden z.j welis waar hun aanvankelijk, afwijzend stand punt, maar wezen den Raad althans een weg aan, die kon worden ingeslagen om le komen tot vermindering van her aantal drankgelegenheden in deze gemente. Dit was dus een belangrijke concessie, die zij deden, maar jammer was het, dat aan het sjot dezer bijlage nog eens uitdrukke'ijki gestipuleerd werd, dat zij hun aanvat Le lijk (afwijzend) prae-advies handhaafden, want nu stemde de Raad dit natuurlijk af. De Nationale Comqpissie tegen het Al coholisme, waarin zijn vereenigd een ne gental organisaties op, het gebied van drankbestrijding, had zich tot den Raad gewend met een schrijven, waarin zij er ip aandrong, dat de Raad gebruik zou maken van de bevoegdheid, die in art. 4 van de Drankwet geboden wordt, om in 19*5 is komen tot verlaging van het maximum aantal vergunningen, jf om een bepaling vast te stellen, waarbij het verleenen van nieuwe vergunningen door B. en W. ver boden wordt. Hierop was door B. en W afwijzend ge-prae-adviseerd, hoofdzakelijk op de overweging (door den Commissaris van Politie, in dezen de adviseur der ge meente, geïnspireerd), dat het drankgebruik achteruitgaande is en het „dus" niet noo- dig is verdere beperking op te leggea Ver der beriepen zich B. en W. op het rapport der in 1919 ingestelde Staatscommissie in zake het instellen van ten onderzoek naar de mogelijkheid om, zonder de indiustrie te knakken, aan het branderij-enz. bedrijf een ander^ richting te geven en de produc tie van gedistilleerd te beperken. B. en W. meenden, dat nu wel spoedig nadere voor stellen van regeeringswege zouden komen. Intusschen werd de behandeling van deze bijlage uitgesteld, doordat van de zijde van enkele drankbestrijders in dien Raad andere voorstellen ter tafel van den Raad waren gekomen, waarop dus weer een prae-advies van B. en W. zou moeten komen. Die voor stellen betroffen den radicalen maatregel van het stopzetten der verleening van nieu we vergunningen, het z.g. uit^tervingssy- steem. Zooals wij boven zeiden, hadden B. èn W. hun eerst ingenomen standpunt, dat afwijzend was, gehandhaafd, maar dieden zij, in een .uitvoerig schrijven, den Raad andere wegen aan de hand, die h. i. moes ten worden ingeslagen, indien de Raad per sé (het woord is van B. en W.) be perken wilde. De beste manier om tot dit doel te geraken, zou zijn, zoo zeiden B. en W., het maximum aantal vergunningen te verlagen.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 14