GEMENGD NIEUWS Gevaarlijk toerisme. BREEZAND. Afhalen van brieven. van bezuiniging en reconstructie het krachtigst op den voorgrond gesteld heeft, aanlokkelijk zijn," het plichtsbesef te doen spreken, en op de bovengeschetste ge dachte een kabinet te formeeren, waarin de zetels niet meer naar zekere even redigheden behoeven te worden verdeeld, doch waartoe de besté mannen kunnen worden genoodigd. Een moeilijke opdracht, voorzeker, en aan een kabinet, als wij schetsten, zal het leven zeker niet prettig worden gemaakt. Maar recht door zee gaand zal het aan zijn taak toch ook genoegen kunnen be leven, en, wierd onverhoopt ook aan zulk een kabinet ontijdig het leven afgesneden, dan zou het niettemin tot zuivering van den politieken toestand het zijne blijken te hebben bijgedragen. Tegenover de door ona aangegeven kleur van het kabinet, zullén immers ook de partijen in de Kamer, niet in de laatste plaats het politieke mengelmoes der Roomsch-Katholieken, kleur moeten bekennen. De vraag is maar, of het plichtsbesef onder de christelijk-historische en de anti revolutionaire partij éterk genoeg spreekt, om deze oplossing van de crisis mogelijk te maken. Zou echter de h^r Colijn, die zich in Juli de eerstgeroepene heeft ge acht, indien hem thans opnieuw tot kabinetsformatie eene opdracht gewerd, op de vlucht slaan, en de consequentie van zijne aanvaarding van driemaanden geleden afwijzen Ongeluk in de mijn „Oranje Nassau". Drie mijnwerkers in de „Nassau" gedood. Uit Heerlen wordt aan, de Telegr. ge meld: Zaterdagmiddag ia op de mijn „Oranje Nassau I" alhier een ernstig ongeluk ge beurd. Kort na het wisselen van den diensart oan circa half 8 waren de mijnwer kers gebroeders H. en J. Bomers en J. Moonen bezig aan het stutten van een Mijngang, waarvan het houtwerk erg ver molmd was. Terwijl zij dat deden, stortte plotseling het gesteente van dezen gang over circa 16 meter in. "De drie personen werden door de steen massa bedolven. De gebroeders Soimers waren direct dood, Moonen had zich we ten te grijpen aan een stuthout, zoodat het gesteente niet in zijn volle zwaarte op zijn lichaam terecht kwam. Deze laatste kon met den toegesnelde» opzichter nog even praten, doch toen men er in ge slaagd was hem vrij te maken, en van de plaats des onheiis verwijderde, bleek ook deze arbeider inmiddels overleden te zijn. Alle drie waren woonachtig te Voeren- daal. De gebroeders Somers waren resp. 49 en 62 jaar oud, en 21 en 23 jaar in ge noemde mijn werkzaam. Moonen arbeid de bovengronds, doch was toevallig als noodhulp in de mijn. Laatstgenoemde laat een vrouw met 10 kinderen aohter. Onmiddellijk werd het staatstoezicht op de mijnen en de hulpofficier van Justitie gewaarschuwd. Deze stelden een onderzoek in. Om tien uur Zaterdagavond waren twee der lijken vrijgemaakt en naar boven gebracht Een later bericht meldt: De geheele mijnstreek is ondier den in druk van het ernstige mijnongeval, dat alhier heeft plaats gehad. Eerst Vrijdag een doodelijk ongeluk in de Staatsmijn Wilhelmina, waar Stegner' uit Voeren- daal, vader van vief kinderen het leven liet Thans weer de Gebr. Somers en Moo nen, eveneens uit dit dorpje, welke Zater dag op de Oranje Nassau I het slachtoffer werden van het gevaarlijke mijnwerkers beroep. De 89-jarige Moonen laat 10 kin deren achter, terwijl het elfde op komst is. Jos. Bomers, die 49 jaar ls, laat 6 kin deren achter, terwijl zijn-broer, de 62-ja rige M. H. Bomers, eveneens vader van 6 kinderen was. De verslagenheid in het kleine dorpje Voerendaal is groot En nog een vjjfdie doode moest ter aarde wor den besteld, n.1. de mijnwerker Gerards, die gerutmen tijd geleden in de Staats mijn "Wilhelmina werd verwond, een dub bele beenbreuk kreeg en na langdurig lijden thans ook ls overleden. Drie-en- dertig kinderen uit Voerendaal zijn door ongevallen van hun vaders in zeer korten tijd vaderloos geworden. De kermis, die juist Zondag zou wor den gehouden, ls door den burgemeester afgelast Wel ki /él komt de groots rtoioo van het mUnwerkerslerven deze week weer duide lijk naar voren. Gebleken ls, dat hier een ongeval heeft plaats gegrepen, zoo a ls nu eenmaal bij den mijnarbeid niet te vermijden is. De drie menschen waren aan het opnieuw verbouwen van den staangang. Hierbij moet plotseling in het steengebergte een breuk gekomen zijn, die de menschen ver rast heeft. Er moet onverwacht een hoe veelheid steen van circa 6 M. lengte en misschien van 7 M. hoogte schuin op de menschen zijn komen vallen. Deze 'breuk moet zich niet vooraf z.g. geteekend heb ben. De gebroeders Somers, die respectie velijk 28 en 21 jaar in dezelfde mijn werk zaam waren, stonden als zeer voorzichtige mijnwerkers bekend en bij teekening zou den zij «ls ervaren mijnwerkers, dus steeds hun aandacht ïfoudend op even- tueele gebeurtenissen wel tijdig heb ben kunnen vluchten: De betimmeringen bleken geheel in orde. Over de Oranje Nassau waren steeds wel vele klachten, doch het ls bet eerste doodelljke ongeval, dat dit. jaar in deze mijn plaats heeft gehad, terwijl ook ern stige ongevallen zonder doodelljke gevol gen dit jaar nagenoeg niet zijn voorge komen. Onder den trein. Zaterdagmorgen te half negen werd na bij de kanaalbrug tuwehen Best en Aeht in de buurt van Eindhoven de 36-jarige spoorwegarbeider A, van Houten uit Best door den sneltrein uit Den Bosch over reden en gedood. De naweeën van die stemplicht Is zwangerschap ziekte? Voor bet kantongerecht te' Terborg stond terecht vrouw M. B. G., terzake overtreding der Kieswet Als getuige is gedagvaard Dr. B. De kantonrechter vraagt getuige waarom hij op de verkla ring beeft gezet „ziekte", terwijl deze vrouw op 2 Juli (daags na de verkiezing) ls bevallen. Getuige: (lakonlek) Had ik moeten zet ten ^gezondheid"? Na veel gehaspel wordt getuige kwaad en de kantonrechter verwijt hem zijn vle gelachtig optreden, wat de woede van ge tuige nog doet toenemen, zoodat de kan tonrechter ham laat verwijderen. Na een uur wordt de getuige weer voor geroepen en stelt de kantonrechter weder om do vraag, of de beklaagde door „ziek te" of „zwangerschap" verhinderd was haar stemplicht te vervullen. "Getuige mot klem-: Door ziekte. Hiermede was dit verheffend sobouw- spel afgeloopen en werd beklaagde vrij gesproken, Tot goed begrip diene, dat Dr B. en de kantonrechter geen al te beste vrienden zijn en elkaar het leven zoo on aangenaam mogelijk maken. (Het Volk.) Schaking. Uit Epe (Geld.) is gisteren gevankelijk te Winschoten binnengebracht de 25-j. weduwnaar A. J. L., kermisreiziger, wo nende te Apeldoorn, die de minderjarige dochter van H. v. D. te Winschoten op 80 September* j.1. tijdens de Winschot er- kerm is had geschaakt en meegenomen naar Arnhem, Utrecht, Rotterdam, Den Haag tot te Epe de arrestatie volgde. Het meisje is aan haar ouders teruggegeven. Doodgedrukt Toen de chauffeur van den burgemees ter van Hoogland, de ongehuwde' Oosten rijker Holenia, in de garage de auto wil de aanslaan, bleek deze nog op een ver snelling te staan. De auto schoot vooruit, waardoor de chauffeur tusschen auto en garagemüur geklemd geraakte. Na veel moeite gelukte het, den ongelukkige met vele inwendige kneuzingen uit zijn be narde positie te bevrijden. Hoewel ge neeskundige hulp terstond ter plaatse was, is het slachtoffer na korten tijd aan de bekomen verwondingen overleden. Een oplichter veroordeeld. Voor de rechtbank te Bazel heeft een Belgische oplichter terecht gestaan, die zich hertog Tervueren noemde en een neef van den koning der Belgen beweer de te zijn. De beklaagde, die Stefan Otto heet, was bij 't eind van den wereldoorlog Belgisch officier, nam later dienst in het leger van Wrangel, daarna in het Spaan sche vreemdelingenlegioen en raakte zoo bij Abd el Krim in krijgsgevangenschap. Na uit het Rif gevlucht te zijn, bezocht hij Palermo en Zllrich, waar hij gevan gengenomen werd wegens oplichterijen. Otto, die in Zwitserland altijd zijn Bel- gisohe officiersuniform droeg, had zich in tal van gegoede kringen weten in te drin gen. Zoo heeft hij indertijd, z.g. in op dracht van „zijn neef,'den koning der Belgen" den Amerikaanschen generaal Allen een hooge Belgische ridderorde overhandigd, welk feit den koning later heeft bewogen, den generaal deze orde inderdaad te verleenen. Wegens zijn oplichterijen heeft de rechtbank te Bazel hem thans tot 6 maan den gevangenisstraf en "verbanning uit Zwitserland veroordeeld. Een onde verordening tegen het dansen. De algemeene raad van het graafschap %rrey heeft gisteren, na kennis te heb ben genomen van talrijke klachten, voor namelijk uit orthodoxe kringen, en steu nende op een verordening uit het jaar 1761, een algeheel verbod van dansen na middernacht in openbare gelegenheden uitgevaardigd. Het geheele gedeelte van Londen, dat ten Zuiden van de Theems ligt én waar ruim l1/» millioen menschen wonen, wordt door deze maatregel getrof fen. Auto-ongeval van Krupp. Zondag is de auto, waarmee de bekende industrieel Krupp v. Bohlen und Hal- bach zich in gezelsohap van zijn vrouw naar zijn bezitting Glaubheld wilde be geven, door de gladheid by Ahrau tegen een boom gereden en omgeslagen. De chauffeur werd uit de auto geslingerd en terstond gedood. Mevr. Krupp is met beenfracturen opgenomen en naar het ziekenhuis te Gronau vervoerd. De heer Krupp is er met onbeduidende kwetsuren afgekomen. De geheimzinnige auto. De geheimzinnige auto, die in den nacht van Donderdag op Vrydag onbe heerd, zonder benzine en met bevroren radiatorwater gevonden werd tusschen de struiken op den Amersfoortschen Berg, bleek te behooren aan een der opzichters van het kabelwerk, dat in deze gemeente, ten behoeve van het internationaal tele foonverkeer wordt uitgevoerd. De wagen moeRt naar Utrecht, doch kon wegens eon defect niet verder. Men had hem daarom maar in de struiken gezet, in de hoop hem den volgenden morgeu yeer terug te vinden. Vannacht is een geveltoerist, die in het hotel Kaiserhof te Beriyn een kamer op de eerste verdieping was binnengedron gen, door den daar logeerenden directeur van een verzekering» maatsohappy Hol- binger gegrepen en door een venster op straat gegooid, waar hjj later zwaar ge kwetst is opgenomen. Het bleek de be- rushte geveltoerist Kaisner, die vroeger stoker is geweest en pas een maand ge leden uit de gevangenis te Lucau was ge vlucht, te zyn. De man zal de gevolgen van zyn val wel niet overleven. Een ongeluksplek. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is op het punt waar de weg HoogkerkGronin gen een scherpe bocht maakt, een auto, bestuurd door den vertegenwoordiger van de Heveafabriek, den heer J. Smit, Albertstraat 8, te Groningen, te water ge raakt, waarbij de bestuurder is verdron ken. Een inzittend passagier heeft men nog kunnen redden. De auto werd door de brandweer opge- vischt. De verongelukte laat een vrouw en eenige kinderen achter. Als byzonderheid zou eraan herinnerd kunnen worden, dat juist 19 jaar geleden op dezelfde plek de heer Panhuis, gewe zen commissaris der Koningin In Gronin gen, mej zyn geheele familie in een rij tuig te water geraakte, waarby allen ver dronken. Ongeluk by auto-wedstrijden. Te Newcastle, in Australië, is een auto, die aan een wedstrijd deelnam en een snelheid van 110 K.M. in het uur had, op de menigte ingereden. Een persoon werd op slag gedood, vyf-en-twintig anderen gekwetst, van wie negen zwaar. 8CHAGEN. Het was Zondag voor de eerstê maal, dat wy eene 'uitvoering van de Tooneel- club „In eigen Kring" bywoonden. Of het kwam, omdat wy het begrip „in eigen kring" te eng hebben opgevat, of wel om een andere reden, dan willen wy er al terstond by voegen, dat de club alle waar deering verdient, en hoewel velen zqner leden zqn aangewezen om al hunne energie in den strijd om het bestaan te gebruiken, toch bezit het meerendeel lust en aanleg genoeg, om met succes de tooneelkunst té beoefenen en dat niet alleen in eigen kring, maar wel degeUjk ook voor wqder kring. Het kluchtspel „In den mist" eischt veel; uitbeelding van personen uit anderen kring, tooneelroutine, levendigheid van spel en meerdere eischen, die men aan een klucht mag stellen. Én in ruime mate hebben bqna alle dilettanten aan de ver wachtingen voldaan. Toch kwam het ons voor, dat enkele spelers in het 3e bedrijf, zekere vermoeidheid vertoonden, waar door er eene waas van gedruktheid over het spel kwam. Wy willen by deze be schouwing geen namen noemen, uit vrees, niet elk de eer toe té kennen, waarop hy of zy recht had. Het ensemble was goed, waardoor wq kleine'gebrekjes gaarne ver geven. Aan de daverende toejuichingen kwam bqna geen einde. De groote tooneel- zaal van het N.-H. Koffiehuis was eivol. Tot wederziensl In de Spaansche Gaceta, Staatscourant, staat een regeeringsbesluit, dat aan 88 importeurs vergunningen zijn verleend tot den invoer van 8000 stuks Nederland-J sche melkkoeien. Volgens de Veewet kunnen wegen, waar langs koeien met mond- en klauwzeer zijn vervoerd, besmet worden verklaard. Een veehouder in Friesland, die zich daaraan niet stoorde, werd door den Kantonrechter te Leeuwarden veroordeeld tot 160 gulden boete, of £0 dagen hechtenis. Overdreven. Het aantal betrekkinglooze onderwijs krachten is lang niet zoo' groot, als men uit courantennieuwtjes wel zou meenen. Voor de betrekking van onderwyzeres te Schagen zyn 68 sollicitanten. Wy deden ten raadhuize een onderzoek naar hunne positie. Het bleek, dat daarvan reeds 64 eene betrekking# hebben en 14 niet. WIERINGEN. Met een harden slag vloog j.1. Zaterdag het schaorsteenluikje van den schilder Jb. P. L. te Hippolytushoef uit den schoor steen op zolder, Jerwyi in de kamer een wolk van asch uit de kachel stoof. De man ging dadeiyk naar boven, en zag een groote vlam uit den schoorsteen komen. Hij pakte het schoorsteenluikje op, en wilde dat weer op de aangewezen plaats aanbrengen, doch dit ging niet zoo ge-' makkelijk, want er was een sterke druk in dén schoorsteen. Ten slotte ging de vlam uit en gelukte het. Men denkt dat een gasontploffing de oorzaak was. On gelukken kwamen verder niet .voor. De heer 8. P. Wigbout, te Hippolytus hoef, heeft bedankt voor diaken by de Ned. Herv. Kerk van Hippolytushoef en Westerland. Voor een dicht bezette zaal gaf de muziekvereenlging „Harmonie" j.1. Zon dagavond in „Concordia" voor hare kunstlievende leden een uitvoering. Het programma bestond uit een 6-tal muziek nummers, benevens een tooneelspel in 8 bedrijven, getitel„De doodende Straal'", van Ys. Vissel. Müziek en tooneel werden beiden keurig uitgevoerd, belangstellend gevolgd en vielen buitengewoon in den smaak, zoodat herhaaldelqk een langdurig applaus de spelers(sters) ten deel viel. Met een gezellig bal werd de avond be sloten. J.1. Zondag werd alhier een voetbal competitie gehouden tusscheD Succes H en D.O.S.K.O. II van Oude Sluis» welke eindigde met 30 voor Succes II. Suc ces II was volledig, terwyi D.O.S.K.O. met 9 man speelde. De strijd had een ordeiyk verloop. Succes I, welke naar den Helder was om tegen Atlas* I te spelen, verloor met 4—2. Het bUjkt, nu de Zondagsbestelling hier opgeheven is, dat belanghebbenden Zondagsmorgens van hall negen tot 9 u. niet alleen hun couranten, maar alle voor hen aanwezige correspondentie kun nen afhalen of laten afhalen. Dus ook die stukken, als brieven, briefkaarten enz., welke te voren niet tn de Zondags- bestelling werden opgenomen en die men anders dus pas Maandag zou ontvangen. Onderling- Veefonds Anna Panlowna. De algemeene vergadering van het On derlinge Veefonds te Anna Panlowna, gehouden op 14 November in de zaal van den heer Jb. Borst, was ditmaal weer heel wat 'beter 'bezocht dan wij iin den laatston tijd gewend waren. De voorzitter, de heer P. Nieuw land, sprak daö ook in zijn openingswoord zyn voldoening uit over die goede opkomst en hoopte, dat.de be sprekingen van aangenamen aard moch ten zijn en in het 'belang van het fonds. De secretaris, de heer P. List, las hierop de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld piet damk voor de goede weer gave. Door den secretaris-penningmeester werd vervolgens een 'overzicht gegeven van den toestand over het tijdperk van 1 Deo. 1924 tot 14 November 1025, waaruit het volgende bleek: Aan contributie was ontvangen 7017.22, aan gestorven vee 1237.00, zoodat het totaal der ontvangsten bedroeg 8254.22. Wat de uitgaven betreft was er nog een nadeelig saldo van 1924 groot 848.56". Aan administratie, zegels, assurantie enz. was uitgegeven 680.15, voor gestorven vee was uitgekeerd 6726.00". Het totaal der uitgaven beliep alzoo 7672.71. Er ft dus op 't oogenblik een saldo van ƒ581 Al. Het is voor het fonds niet bepaald een voordaelig halfjaar geweest; aan het fonds toch zyn overgegaan niet minder dan 27 koeden en 8 kalveren, tezamen dus w el 30 stuks vee, terwyi in totaal 667 stuks vee verzekerd is geweest Na eenige discussie over het volgende punt der agenda, n.L het vaststellen der premie over het eerstvolgende halfjaar, wordt besloten tot een heffing van 17, te innen in twee termijnen en wél den eersten termijn 1 en later 7, Mocht echter het kassaldo gedurende de eerste 3 maanden gedaald wijn 'tot 500 gulden, dan zal ook voor tien 2den termijn de hef fing 1- bedragen. Hierop is aan de orde verkiezing van twee bestuursleden wegen periodieke af treding van de heeren Ant Sdhilderman en M. van der WeL Beiden worden (met overgroote meerderheid herkozen en ne men hun herbenoeming aan. Daarna volgt verkiezing van twee sohajters, wegens aftreden van de heeren J. H. 't Hart en O. van der Linden. Ook deze worden met zeer groote meerderheid opnieuw gekozen en nemen insgelijks Tot commissie voor het nazien der re kening 10241925 worden by stemming door de vergadering aangewezen de hee ren J. Keijzer, C. Sdhilderman en W. Oor- nelissen Jz., die allen aannemen. Nadat by de rondvraag nog een en an der naar voren wordt gebracht sluit voor zitter de vergadering, met dank voor de aangename samenwerking ANNA PAULOWNA. Naar wij vernemen, gaat de beer M. M. G. Raert, directeur der posterijen alhier, weldra onze gemeente verlaten, wegens plaatsing elders. In verband met de opheffing der be wakingsposten langs den spoorweg alhier is de heer L. van IJ zendoorn naar Héér Bugowaard overgeplaatst TEXEL. Onderwijszaken. Alhier ls op Initiatief en voor rekening van het Bestuur der Gemeente een ver- Kadering gehouden over .onderwijszaken. Er was een flinke opkomst, daar het Be- ftuur autobussen liet rijden naar de an dere dorpen, om belangstellenden te halen en te brengen. De Burgemeester opende de vergade ring met een harteiyk welkom en deelde mede, dat de heer Dun, Inspecteur van het L. O. zou spreken over het belang van het M.UX.O. in het algemeen en voor Texel in het byzonder, en dat de heer Goethem,.Hoofd eener school te Amster dam, zou behandelen het onderwerp „Handenarbeid" Het gemengd zangkoor van den Burg, onder leiding van den heer Groenewold, zou eenige nummers ten beste geven. Nadat een paar nummers zang, waarop applaus volgde, gegeven waren, kreeg de heer Dun het woord. Deze begon met zyn waardeering uit te spreken over de medewerking van het Gemeentebestuur en het deed hem genoe gen te kunnen constateeren, dat dit be stuur zich voor goed en deugdeUjk on- derwqs op de bres stelt. Spreker wees er op, dat het voor ouders dikwyis een moeieiyk te beantwoorden vraag- is, wat er verder met hun kinderen gebeuren moet, als ze de lagere school hebben af geloopen. Dit is vooral moeiïyk voor dfe middenstanders, welke meerdere ontwik keling voor kinderen willen, dan de lagere school kan geven. E rwordt dan gedacht aan het M.U.L.O. en aan de H.B.S. Er zyn nog zoovele menschen, die zeggen, had ik maar meer geleerd. Zy gevoelen diep de behoefte aan meerdere ontwik keling en eischen die voor hun kinderen, die niet in het tegenwoordige leven kun nen vooruitkomen, als ze niet een goede ontwikkeling hebben. En die vraag doet zich ook op Texel voorv Vroeger leefden de mensohen heel anders, dan nu. Er wa ren tal van menschen, die nimmer van het eiland afkwamen, maar by het groote verkeer van heden moet men zich kun* nen redden, ook in den vreemde. Met aardige voorbeelden werd duideiyk gemaakt, hoe onbeholpen vele mensohen nog in het leven staan door .gebrek aan kennis. Nu is het niet gemakkeiyk van Texel uit een H.B.8. te bezoeken, daar dit kost- haar is en de kinderen te vroeg in den vreemde moeten verbiyven. Doch met eqn goede UX.O.-sohool bereikt men al veel. En het uitgebreid lager onderwijs werkt meer opvoedend, dan de H.B.S. dit doet. Hier heerscht reeds te veel vrijheid en daarin kunnen de jongste leerlingen nog niet staan. Ook daar moest meer ge schoolmeesterd worden. Het M.L.L.O.-of U.L.O. werkt opvoedend en onderwyzend, terwijl de H. B. S. meer alleen onderwijs- inrichting is. De laatste ls meer dril school, terwyi het U.L.O. los moet zyn van het examen. - Zoo'n inrichting is voor de gem. Texel al zeer veel waard. En die inrichting kan op Texel een bloeiende zyn, doch in de oorste plaats moeten er leerlingen zyn. Thans zyn er maar 82, wat veel te weinig is. Er kunnen er veel meer zyn, ook van ahderé dorpen, wat by het tegenwoordig autoverkeer wel te vinden zal zyn. Spre ker eindigde met zyn hoop en wensoh uit te spreken, dat een lhL.0.-school op Texel tot eiken prils zal in stand biyven en vroeg daarvoor den steun van allen. Luid applaus volgde na deze duideUjke lezing. Nadat het koor zich nog eens moöl had laten hooren, kwam de heer Goethem aan het woord. Hy begon met erop te wyzen, dat ver meerdering van leerstof moet worden tegengegaan. De rooster is reeds over stelpt, en daarom wil hy opkomen voor het leerplichtige kind. 5 uren lang wordt het volgepropt met allerlei nuttigs en on nuttigst. Hij vraagt dé vergaderden zich zelf Je beproeven, wat er nog van som mige leerstof is biyven hangen. Voor Ge schiedenis komen dan antwoorden voor als Dirk de Derde stichtte Dordreobt voor den Keizer van Duitschland, of Jaooba .van Beieren vond.het haringkaken uit T>it als gevolg vah den aanwas der leer stof. Er is heel wat, dat de kinderen kun nen missen en der kindernatuur wordt er geweld mee aangedaan. De leerlingen kunnen niet den geheelen dag stilzitten en daarom moet er wat gegeven worden, waarby ze zich uitleven, waarby ze niet gekluisterd zyn. En daartoe is Handen arbeid zoo'n kosteiyk vak. De lessen in handenarbeid zyn, vooral voof do armste kinderen, de gelukkigste uren en er is geen beter cadeau voor een kind, dan een duhqstok. Op geestige wyze schetste spreker, hoe hq in Amsterdam het handenarbeid-on- (lerwqs heeft begonnen en voortgezet En het heeft aan het Gemeentebestuur byna geen geld gekost Uit verschillende fa brieken en winkels had men de benoodig- de stoffen weten te krijgen voor boekbin den en andere kartoüarbeid, terwyi men uit een eigen potje de kosten voor hout bewerking wist te bestrijden. Spreker had verschillende stukken, door kinderen vervaardigd, medegebracht en ze werden met belangstelling door de aanwezigen bekeken en bewonderd. Ook had hy veel succes met het leggen van kaartjes, waarvan de stukken uit oude atlassen (de gemeente Amsterdam had voor een karrevracht gezorgd) opgeplakt werden, en 't was aardig te zien, hoe men spoedig de stukken aaneen wist te passen. Zoo kreeg men op leuke ~wyze goede re sultaten voor het aardrijkskundig onder wijs. Dit kaartjesleggen werd telkens als tractatie gegeven. Er werd gesproken van een jongen, die by verschillende vakken niet mee kon komen, maar als het op han denarbeid aankwam, was hy een van de beste. Dit vak heeft hem werkzaam ge maakt en hy is nu een knap horloge maker. Zoo weet men by arme en achter lijke kinderen ambitie voor den arbeid te wekken. 'tWas spreker gebleken, dat dit werk ook hier in de onderwyzers en in de kin deren leeft en raadde dan odk aan er iets van te leeren en het vak in te voeren. Laat men een oursus in het leven roepen en de heer Stevenaon van Helder zal daar- by gaarne hulp verleenen. Reeds spoedig zal men zich sterk gevoelen om er op school mee te beginnen. Ook de ouders kunnen aan een dergeüjke cursus mede doen en zich er gelukkig by bevinden. Pakt meu nu aan. dan zal men reeds in het begin van 1926 met het onderwya kunnen beginnen. Laat men lid worden van de groote ver- eeniging en op Texel een afdeeling stichten. Voor de algemeene kas moet door elk lid 8.50 afgedragen worden. Ook op deze mooie rede volgde luid ap plaus, evenals op de zangnummers, 'die nog door het koor gegeven werden. De Voorzitter braoht ten slotte dank uan de beide sprekers en aan het zang koor voor de belangrijke prestaties, *Iet beste, wat we kunnen doen is, zorgen voor goed en vruchtbaar onderwya Zondagavond trad voor een stampvolle zaal in de Zeven Provinciën te Oudeschild op, de heer Daan Pool van Oudesluis. Op zeer verdienstelijke wyze werden een aantal voordraohten en liedjes gegeven, meest van komischen aard, maar ook een paar ernstige. Het geheel viel zeer in den smaak van het publiek. Een gezellig bal volgde op dezen goedgeslaagden avond. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. t Donderdag lt November. Uitvoering' Zangf en Ree.-Ver. „Harmo nie". Casino 8 uur. Dinsdag 24 November. Concert „Helders Mannenkoor". Casino, 8 uur. Donderdag 26 November. Jubileum-concert Zangvereeniging „H®1- lelujah" in de Gerei. Kerk, Spoorstraat, 8 uur.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 7