De witte Priester van Siva Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6106 DONDERDAG 19 NOVEMBER 1925 63ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgerver: O. DE BOER Jr„ HEÉDER Bureau: Koningstraat 20 Telefoon: 60 en 412 'f Donderdag 19 Nov4.31 uur. Vrijdag 20 4.80 VOLKENBOND. De benoeming van prof. Van Hamel tot Hoogen Commissaris te Danzlg. Zijn opvolger een Doltscher? Naar uit Genève gemeld wordt, beves tigt het Volkenbondssecretariaat, dat de leider deri juridische afdeeling van het secretariaat, prof. Van Hamel, tot Hoo gen Commissaris te Danzig zal worden benoemd. Het besluit van den Volken bondsraad is echter nog niet definitief gevallen. Volgens een Duitsch bericht zou men voornemens zijn om, ingeval Duitschland tot den Volkenbond toetreedt, dr. Simons, de zoon van den president van het Reichs- gericht te Leipzig ,tot opvolger van prof. Van Hamel te benoemen. DUITSCHLAND. DE OVEREENKOMSTEN VAN LOC ARNO. - De Dultsche regeering keurt de onder- teekening in beginsel goed. voorwaarden in aamherking naim, die essentieel waren voor het bestaan van Duitschienid. De Gezantenraad vroeg de Duiteche re geering daarop om haar voorstellen voor de uitvoering van die vierde reeks van kwesties. De Duitsche regeering diende dde voorstellen in en er hadden bespre kingen over dat onderwerp plaats tus- sohen de geallieerde deskundigen en de Duitsche vertegenwoordigers, die tot een bevredigend resultaat hebben geleid. De verlichting van de bezetting. De Dinsdagochtend openbaar gemaakte nota's van den Gezantenraad over de uitvloeiselen der verdragen van Locarno en over de ontwapening bevatten geen verrassingen. De eerste houdt in hoofd zaak in dat de sterkte van de bezettings troepen in de tweede en derde zone (de bruggehoofden van Koblenz en van Mainz) ten naaste bij tot de sterkte van de Duitsche vredesgarnizoenen zal wor den teruggebracht. Verder zullen de in- kwartieringslasten der bevolking aan merkelijk verlicht en het stelsel van ge delegeerden opgeheven worden. De ontwapeningsnota behelst dat hoe wel er nog enkele ondergeschikte pun ten te regelen vallen, de Keulsche zone op 1 Dec. zal beginnen en tegen het einde van Januari, of uiterlijk 20 Febr. geëindigd zal zijn. Verder bevat zij de verzekering dat de in omvang reeds aan zienlijk ingekrompen militaire Entente commissie van controle zal worden afge schaft, zoodra de nog hangende kwesties geregeld .zijn. Londen meldt nog draadloos, dat de krijgsraden in het bezette gebied voor taan uitsluitend vergrijpen tegen de be zettingsmacht zullen behandelen. Voor alle andere zaken zal de Duitsche juris dictie gelden. De Duitsche administratie zal in vollen omvang in het geheele be zette gebied worden hersteld. De Rijnland-commissie zal haar zetel te Koblenz behouden en de pas-benoem den Duitsche rijkscommissie zal er zitting in hebben. Den deelnemers aan separatistische bewegingen wordt amnestie verleend. De geallieerde militaire commissie. Inzake het bericht van een Enigelsch blad over de mogelijkheid van een spoe dige opheffing van de geallieerde mili taire commissie te Versaillee schrijft de Echo de Paris: noeimaala Duitsch- dat d» ,bezöttln? voortduurt de commissie haar beteekenis behoudt De ontwapening van Duitschland. FEUILLETON. BURTON E. STEVENSON. Ingezonden Mededeellng. (èttuvujTneajL) l55p*t pond. Uttwii (W/nddat alfa dmvuiena. Cacao. oeEdveaopi£fo/na n v 0 u vrr^mMiAjOT7vrrpri oenag.. Een complot om de synagoge te Leipzig op te blazen. Uit Leipzig wordt gemeld, dat de po litie daar ter stede een oompiot van eenige rechtsradicale jongelieden op het spoor zou zjjn gekomen, die van plan waren de synagoge te Leipzig in de lucht te laten vliegen. Zij hadden dit reeds ter gelegen heid van den „Reichskriegertag" willen doen, maar ze beschikten toen nog niet over passen, die hen eventueel in staat zouden stellen naar het buitenland te ont vluchten. Het proces tegen gravin Bothmer. Gravin Bothmer is door de rechtbank van Potsdam tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De beraadslagingen van de rechtbank hebben ruim 3 uur geduurd. Uit het vonnis blijkt, dat volgens de rechtbank de gravin de haar ten laste ge legde vier diefstallen te Poltzin en dus te Potsdam heeft gepleegd. Op een verzoek der verdediging tot voorioopige invrij heidstelling van de gravin, werd afwij zend beschikt. Toen dit medegedeeld werd riep de gravin: morgen leef ik niet meer! Een nader berioht meldt echter dat de gravin hooger beroep heeft aangeteekend. De tarieven-oorlog met Spanje. De Spaansche regeering heeft, ter aan vulling van haar tarief-maatregelen te gen Duitschland een verprdening uitge vaardigd, die ook op in de Spaansche ko loniën ingevoerde Duitsche waren een op slag van 80 pet legt ENGELAND. Chamberlaln In bet Lagerhuis over Locarno. De regeeringsmotie. Austen Chamberlain, de staatssecreta ris van buitenlandsche zaken, heeft Woensdagmiddag in het Lagerhuis zjjn uiteenzetting over het verdrag van Locar no gegeven. Hij stelde de volgende motie voor: „Dat dit Huis de ratificatie moge goedkeuren van het verdrag van weder- zijdschen waarborg, dat op 16 October te Locarno geparafeerd is en gehecht is aan het eindprotokol, dat dien dag geteekend is." Chamberlain zeide, dat door deze motie aan het Huis de verplichtingen werden voorgelegd, die de regeering op zich zou hebben te nemen, alvorens zij den Ko ning adviseerde het verdrag te onderteek kenen. De amendementen. Hij stelde met vreugde vast, dat geen der beide amendementen, die van de zijde der oppositie de liberalen en Labour op de motie waren ingediend, het verdrag van Locarno of het door de regeering op zich nemen van de beperkte verplichtin gen van het verdrag kritiseeren. Beide amendementen wilden betoogen, dat het werk van Locarno onvolledig is, zoolang het niet gevolgd zou zijn door andere stappen van algemeene vredesstichting, met name door beperking der bewape ning. Voorts wees hfl erop dat in een van de amendementen in overweging gegeven werd dat het verdrag van Locarno gevolgd zou worden door stappen om toetreding van Rusland tot den Volkenbond te ver krijgen. Hij wilde hierover enkel zeggen, dat het de wensch der Britsche regeering was en, naar hij geloofde, van alle leden van den Volkenbond, dat de bond een zoo ruim en zoo universeel mogelijke volken vertegenwoordiging zou worden. Maar de toelating van Rusland moest in de eerste plaats afhangen van de houding van de regeering van Rusland. Het lag niet op den weg van den bond om bij het een of het andere land om diens toetreding te gaan bedelen. Het amendement van de arbeiderspar tij werd verworpen met 332 stemmen te gen 130. Eenige liberalen stemden met de regeering, anderen onthielden zich van stemming. De door Chamberlain ingediende motie ter ratificatie van het verdrag van Lo carno is met 875 tegen 13 stemmen aan genomen. Ingezonden Mededeellng. o) m Ik bekeek Swain met blikken, die niet geheel vriendschappelijk waren, terwij hij daar voor zich uit zat te staren. Hij was heel knap, maar op een sterreotiepe manier. En hij was slechts een onbetee- kenende klerk met weinig vooruitzichten ooit veel meer te worden, want hij was dien strijd om het bestaan te laat begon nen. Eerlijk, fatsoenlijk, rein van harte, (maar heel' gewoon met een oppervlak kige zieL Ik weet nu dat ik onrechtvaar dig was tegen Swain, maar op dit oogen- blik maakte het zien van hem mij ont stemd. Een geratel van wielen op de oprijlaan wekte ons 'beiden uit ons gepeins. Het was Hargis, die met de ladders terugkeerde. Ik zie hem ze ophangen tegen de loods waar hij zijn tuingereedschap bewaarde, want ik wilde niet dat hij vemnoeden kreeg van den inval welken wij beraam- den. Toen ging ik oan den tijd te doo- den en om van Swain weg te komen een uur met Hargis in den tuin (">or- brengen en eindelijk luidde de etensbel. Een uur Later, terwijl wij op de voor- veranda zaten te rooken en elkaar nog WRIJFWAS Opruiming van verouderde Engelsche oorlogsschepen. Londen, 18 November. Volgens de Daily Telegraph, zal de admiraliteit nog ver schillende verouderde oorlogsbodems aan de sloopers te koop bieden, namelijk drie kruisers, achttien torpedo-jagers en vijf duikbooten. Komende jaar zullen behalve de torpe do-jagers, die reeds voorioopig uit de vaart zijn genomen, een en veertig sche pen opgeruimd worden en bovendien nog een aantal depot-schepen, vaartuigen voor havendienst en andere hulpsohepen. Besnoeiing van ambtenaars traktementen. Ongeveer tienduizend ambtenaren heb ben gisteren in de Albert-hal te Londen een vergadering gehouden om tegen de dreigende verlaging van hun salarissen in verzet te' komen. De deelneming van tienduizend ambtenaren tegenwoordig groot, dat nog drie andere vergaderingen gehouden moesten worden, waarop nog tuinduizend ambtenaren tegenwoordig waren. De sprekers verklaarden dat van de 300.000 regeeringsambtenaren de helft minder dan 60 shillings in de week ver dienden. Met algemeene en levendige instem ming werd ten slotte een motie aangeno men ten gunste van een behoorlijken le vensstandaard. Mnssollnl's bezoek. Te Londen verluidt dat d« vijandigheid van de vakbeweging jegens Mussolinl, in verband met diens plan om op 1 Decem ber het tractaat van Locarno te teekenen, thans uiting vindt in een beweging onder de treinmachinisten, om te weigeren hem naar Londen te vervoeren. De marinewerf te Pembroke. Gistermiddag is im een der zalen van het Lagerhuis een vergadering gehouden van Welsche laigerhiuMeden om te be raadslagen over den toestand door het besluit van d© regeering tot sluiting der rijkswerven te Pémibroke ontstaan. Op voorstel van Lloyti George besloten de Welsche léden, het verzoek tot de re geering te richten om de werven voor ioopig nog in gebruik te laten voor het sloopersbedrijf, en na dé definitieve slui ting aan te dringen op een speciale steun regeling van het getroffen' Pembroke, •waar plan. 12.000 mensdhen aan dé wer ven hun 'brood hadden. Mist ln Schotland. Schotland' heeft gisteren den zwaarsfceh mist sinds jaren gehad en het scheep- gis buiten om ons goeden nacht te wen- schen. )rMr. Swain kan de slaapkamer naast de uwe gebruiken, Ms. Lester," sprak zij. Misschien blijft hij1 niet den heelen nacht hier," zei ik. ,M&ar als hij dit wel doet, zal ik hem den weg erheen wijzen. Ik dank u vriendelijk, Mrs. Hargis" „Kan ik nog iets voor u doen, mijnheer?" „Neen, dank u." „Mr. Godfrey zal even voor middernacht hier zijn dat is tenminste zijn gewone tijd." „Wij zuilen opblijven en op hem wachten," zei ik. „Goeden naoht, Mra Hargis". „Goeden nacht, mijn heer". En zij ging het huis weer binnen, Ik heb nooit een langer en vervelehder uur doorgebracht dan dat wat nu volgde, en aan de wijze, waarop Swain in zijn stoel heen en weer schoof, merkte ik, dat hij even onrustig was als ik. Eens of twee maal trachtte ik een gesprek te 'begin nen, maar het lukte niet En wij eindig den met somber te blijven rooken en in dé duisternis te staren. Eindelijk sprong Swain overeind. „Dat kan ik niet langer uithouden," zei hij. „Ik ga over den muur." Ik stak een lucifer op en keek op mijn horloge. „Het is nog geen elf uur," waar schuwde ik hem. „Kan tmaj niet schelen. Misschien is zij er vóór den vastgestelden tijd. Hoe dan ook, ik kan evengoed daar vlug' naar 'boven. Toen hij daar bleef stil staan stak ik hem de andere toe. Hij nmim ze van mij aan, tilde ze over den muur en liet ze voorzichtig aan den anderen kant zakken. Terwijl hij dit deed, hoorde ik hem een lichten kreet van pijn uiten en ik wist dat hij zich aan het glas had gesneden. „Is het erg?" vroeg ik. „Neen, alleen maar een snede bij mijn pols," ant woordde hij kortaf en bet volgende oogen- blik was hij over dén muur heen en ver dwenen. ZESDE HOOFDSTUK. Een schreeuw ln den nacht Eenige oogenblikken stond ik ln het duister omhoog te staren, half verwach tend dat de schaduwachtige gestalte weer zou verschijnen, de ladder zou afkomen en zioh bij mij voegen. Maar ten slotte keerde ik mij om, liep langzaam terug naar het huis en ging weer op de veran da zitten wachten. Nu is wachten zelden een aangenaam of gemakkelijk iets, en dien nacht vond ik het al heel onaangenaam en onprettig. Ik stak nogmaals een lucifer aan en keek op trnijn horloge. Het was half twaalf. Nu, wat er ook te vertellen was, Swain hoorde het thans en jk zou het binnenkort ver nemen. En toen hoorde ik het gonzen van een naderende auto en werd bijna verblind door het schitteren van aoety- leen-lantaams. ,jHallo, Leeter," riep Godfreys' stem. „Ik ben binnen een mi- wachten als hier." „Vooruit dan," gaf ik toe, want ook ik voelde dat nog zoo 'n uur ondragelijk zou zijn. Samen gingen wij naar de schuur en namen de ladders van den spijker. Een HH w oogenblik later waren wij bij den muur.nuut bij Je* En hij br^t"rijn"auto"naM niets te vertellen hadden, kwam Mrs. Har- Swain zette zijn ladder er tegen, en kloqn den achterkant van het huk. Ik stond op met een zucht van baarheid. Hier was iemand met wien ik vertrouwelijk kon spreken. De tijd van eenzaam wachten was voorbij; het was een aHmatitende avond geweest Ik geloof dat de warmte van imjjn be groeting Godfrey vémaste, want hij keek mij vreemd aan. „Ga zitten, Godfrey," zei ik. „Ik heb je leis te vertellen." „Hoe, au al dingen ontdekt?" zei hij lachend, maar hij schoof een stoel dicht ibjj den mijnen en ging zitten, „W el, wat is er?" Ik begon bij het 'begin en verteld© de avonturen van den dag. Hij' luisterde zwij gend, maar ik kon zoen hoe zijn belang stelling toenam. „De jonge Swain is dus daar ginds in den tuin?" zei hij peinzend, toen ik ge reed was. „Ja, hij is er nu al drie kwar tier geweest". „Waarom denk je dat Miss Vaughan zulk een laat uur heeft bepaald!?' „Ik weet het niet. Misschien omdat zi; bang was ontdékt te worden, vroeger in den avond of misschien alleen omdat zij een romantisch meisje is". Godfrey zat met gebogen hoofd een oogenblik te peinzen. ,Jk ben er!" riep hij uit. „Om half twaalf gaan haar vader en de adept naar het dak en blijven daar tol middernacht. Dat is de eenige tijd1 van den heelen dag dat zij absoluut zeker is alleen te zijn. Ga tmiee, Lestert* Hij stond overeind en zijn stem beefde van opwinding. „Waar ga je heen?" vroeg ik. „Be ladder op. Het is bijna twaa! 1 uur. Wanneer de ster zooals gewoanlijn valt, 'is allee in orde. Als zij het niet doet (Wordt vervolgd.) vaartverkeer heeftin alle havens volko men stil gelegen. Te Glasgow had die brandweer een buitengewoon moeilijke taak bij het blusschen van een brand in een gistfabriek, omdat de nevelen zoo dicht waren, dat de vlammen telkens op onverwachte plaatsen opnieuw uitsloegen. Het aantal kleine verkeersongevallen be reikte, ondanks de uiterste voorzichtig heid, een reoordcyfer. Het onderzoek naar de H L Proeven met het Duitsche duikertoestel. Uit Londen wordt aan de Tel. gemeld: Op de plaats des onheils van de M 1 ia de zee nog steeds zeer woelig. Dientenge volge kon met de duikwerkzaamheden nog altijd geen aanvang worden gemaakt Dinsdag zijn te Plymouth met het door Duitsohland ter beschikking gestelde ap paraat proeven genomen. Eerst ging een der Duitsche duikers naar beneden en vervolgens een Engelsche. Zij stonden in voortdurende telefonische verbinding met boven. De Engelsche duiker verklaarde, dat hij in het apparaat niet het minste be zwaar had gevoeld en dat hij betrekkelijk gemakkelijk in staat was geweest, ge bruik te maken van de mechanische ar men. Ook bet licht was goed geweest en hij had een afstand van 4 tot 5 Meter in het rond kunnen zien. De samenstelling van het dulktoesteL Het nieuwe toestel, een uitvinding van den directeur van Neuleldt Kuhnke te Kiel, O. O. Gutmaoher, die met den hoofd ingenieur Kuchareki de werkzaamheden leidt, is betrekkelijk ruim. De duiker is niet nauw ingesloten in een duikerpak, doch kan zich ©enigszins bewegen in het omhulsel, dat van staal en aluminium is vervaardigd. In dit om hulsel zjjn eenige kijkraampjes aange bracht, waardoor de duiker, met behulp van een aantal sterke electrische lampen enkele meters om .zich heen kan zien. Onder aan het omhulsel bevinden zich twee uitsteeksels, die uit verschillende geledingen bestaan; hierin zitten de bee- nen van den duiker. Twee dergelijke ver lengstukken bevinden zich ter hoogte der armen en zijn voorzien van tangen, die van binnen uit kunnen worden bediend, voor het gebruik der benoodigde werk tuigen. De duiker kan zjjn armen vrij be wegen voor het regelen der controle-ap paraten, die vóór hem in het omhulsel zijn aangebracht In de eerste plaats bevindt zich daar een kraantje voor het regelen van de zuurstof-toevoer. Deze wordt na melijk niet ais bij gewone duikers van de oppervlakte toegevoerd, doch in ge- oomprimeeiden toestand in een zuurstof- oyliüder meegenomen. Met den voorhan den voorraad kan de duiker gedurende drie uur onder water blijven. Er is bij de vervaardiging van het omhulsel rekening gehouden met een waterdruk van 200 me ter, zoodat voor de zuurstof met één at mosfeer kan worden volstaan. De duiker behoeft dus niet langzamerhand aan den druk van het water te wennen, doch kan in enkele oogenblikken afdalen. Het toestel weegt circa 500 K.G. en is desondanks zeer gemakkelijk te hantee- ren. De duiker kan namelijk water laten oopen in cylinders, die als ballasthou- ders dienst doen. Het toestel zakt dus vlug; merkt de duiker nu, beneden aange komen, dat het toestel te zwaar is, dan kan hij döor samengeperste zuufstof het te veel aan water weer uit de cylinders persen. Ontmoet de duiker een hinder paal, dan kan hij zich los maken van den kabel, waaraan hij zich bevindt, de bal- last-cylinders worden geledigd en door deze gewiohtsvermindering komt het toe stel als een boei naar boven drijven. In de kabel zijn drie telefoondraden aange bracht, waardoor de duiker in verbin ding staat met het schip boven. Vermel ding verdient nog, dat de duiker geduren de zijn werkzaamheden op een soort fiets- zadel kan zitten, in staat is te loopen, te bukken en te knielen, al naar mate zulks voor het werk noodig mocht zijn. De lucht in het toestel wordt chemisch gereinigd. De kosten der vervaardiging bedragen eenige tienduizenden guldens. De kwestie van de afschaffing van de Duikbooten. In het Lagerhuis zal van liberale en conservatieve zijde aan Baldwin worden gevraagd, of hij voornemens is, een internationale conferentie bijeen te roe pen om afschaffing van de duitbooten te bespreken. Inmiddels heeft de Amerikaansche minister van marine verklaard, dat hij het Congres geen credieten zal vragen voor de uitvoering van het programma voor den bouw van duikbooten van 3000 ton, waarvan er reeds twee van stapel zijn geloopen, terwijl er voor drie andere credieten zijn toegestaan. Hij verklaarde niet bereid te zijn, het Engelsche plan tot afschaffing van de duikbooten te bespreken. De groote Amerikaansche bladen hou den zich echter druk met dit plan bezig. De New-York World zegt: Indien Enge land werkelijk de duikbooten wil afschaf fen, moet het erop voorbereid zijn, ook van het blokkeeren van het vasteland van Europa at te zien. Het blad betoogt, dat de duikboot een even onmenschelijk wapen is als alle andere, die er in den oorlog worden gebruikt. 9 HELDERSCHECOURANT Licht op voor auto's en fietsen Het rijkskabinet beeft Dinsdag onder voorzitterschap van rijkspresident Hin denburg besloten, om den rijiksdag de on- derteeikening van het verdrag van Locar- no aan te bevelen. Naar het HbL uit Berlijn verneemt is de principieele goedkeuring het rijkska binet niet gemakkelijk gevallen. Men is teleurgesteld over den aard en den om vang van de zjg. „Rückwirkungen", die ver zijn gebleven beneden de verwachtin gen, welke Luther en Stresemann bij hun vertrek uit Locarnokoesterden. Rijkspresident en rijksregeering heb ben zich bij het besluit om bet verdrag niettemin te onderteekenen uitsluitend laten leiden door de overweging, dat Lo- „Het schijnt dat men te Parijs niet die carao het begin van een nieuwe politieke aera in Europa beteekent Men heeft het m lands goeden wil te demonstreeren en hoopt dan later voor diplomatieke on der handelingen nog wel verdere conces sies te zullen verkrijgen. Uit andere stukken, Dinsdag, evenais de nota van den Gezantenraad, gepubli ceerd^ blijkt, hes er volledige overeen stemming in zake de ontwapening van Duitschland is bereikt In een nota djd. 23 October deelde de Duitsche regeering den Gezantenraad mede: le. dat een groot aantal geallieerde eischen nopens de ontwapening waren nagekomen, 2e. dat er zoodanige voort gang was gemaakt ten aanzien van de gnoote meerderheid van de overige ei schen, dat volledige regeling veilig tegen 16 November kan worden verwacht en 3e. dat de naleving van enkele nadere punten tegen 15 November zoover zou zijn opge schoten, dat hun naleving tegen dien tijd verzekerd zou zijn. Slechts enkele kwesties bleven er aldus nog over, wier vervuiling niet definitief kpn worden volvoerd wegens speciale moeilijkheden, maar de Duitsche regee ring sprak de meening uit, dat de oplos sing van deze vierde kategorie van kwes ties kon worden gevonden, als men de door voor vloeren en meubelen. De heerlyke zuivere ten- pentynwas van de ErdaJ fabriek te Amsterdam Brenjl Zonneglans en Dennengeur in Huis De Engelsche treinmachinisten en „Central News" meldt uit Washington, dat Coolidge bereid ia de politiek aan-

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1