T ■s /I. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DONDERDAG 19 NOVEMBER 1925. Het Kamerlid Van de Bilt is voor be langhebbenden te spreken Vrijdag 20Nov. B.I., van 45.80 uur in het Bondsge- bouw, Molengracht (Bestuurskamer). Gemeentebegroottng voor 1920. Rectificalte. In het overzicht betreffend© de "begroo- ting voor de "waterleiding wordt imet be trekking tot het gebruikte motorgas ver meld, dat de gasprijs van 0.24 terugge bracht werd op 0.08. Dit moet zijn van 0.12 op 0.08. De geldsbedragen bleven evenwel zooals aangegeven. Ernstig vliegongeluk. J Twee dooden. ïn langen tijd had er op de bedde vlieg kampen „de Kooij" en „de Mok" geen ongeluk oneer plaats gehad, en hoewel niet vergeten, vervaagde toch de her inneringen aan de tragische ongelukken, met doodelijken afloop, die enkele vlie gers van deze vliegkampen hadden ge troffen. Plotseling werden we echter Dinsdag weer opgeschrikt door een zeer ernstig ongeval met een der vliegtuigen van het vliegkamp ,4© Mok", de W 57. Het vliegtuig vloog Dinsdagmiddag in groepsverband met een tweede vliegtuig. Daarbij is de W 57 afgegleden, van een hoogte van pl.m. 150 M., (vermoedelijk doonlat het In de remous van het andere vliegtuig kwam), dook recht naar beneden en sloeg op den bodem van den ondiepen Zuidwal op ongeveer 4 K.M. van de heven. Aan de Buitenhaven was het ongeluk te zien. Het tweede vliegtuig streek direct neer voor het verkenen van hulp. De plaats, waar het vliegtuig viel, was zeer moeilijk te bereiken en niet dan met groote moeite kon met er komen. De offipier vlieger 3e klasse W. A. van Mourik, wonende alhier, bleek reeds te zijn overleden. Bij den adspirant waarnemer G. A. van Dijk, die uit het vliegtuig en te water geraakt was gelukte het de levensgeesten nog op te wekken. Hi, werd aoo spoedig mogelijk met een vlet van het Wachtschip, die door een torpe doboot op sleep was genomen, naar het Hospitaal overgebracht, waar hij j| avonds reeds aan de gevolgen overleed. De officier vlieger 8e klasse van Mourik was 27 jaar oud, hij was gehuwd en laat een weduwe en 1 kind achter. Op 1 October 1923 kwam hij bij den vlieg- dienst en Zaterdag jj. behaalde hij zijn brevet De 28-jarige adspirant sseewaarneimer van Dijk, zoon van een predikant ui" Lisse, was nog in zijn proeftijd, die 8 weken duurt. Hij kwam op 1 October van dit jaar in dienst en zou dus op het eind van deze maand zijn aanstelling als zee waarnemer ontvangen. Het stoffelijk overschot van den offi cier-vlieger v. Mourik en van den adsp.- zeewaarnemer v. Dijk, zal morgen (Vrij dag) om 9 uur, in één stoet, met militaire eer, van het Marine-hospitaal naar het station worden overgebracht Dat van den officier vlieger v. Mourik, zal met den trein van 10.07 naar Amster dam worden vervoerd. Vanuit het station aldaar zal het met militaire eer naar de Oosterbegraafplaats worden gebracht. Het stoffelijk overschot van den adsp.- waarnemer van Dijk, zal van het Stations plein af, per rouw-auto naar Lisse wor den gebracht waar het» vanuit de ouder lijke woning, ter aarde zal worden besteld. „Helders Mannenkoor." Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie geeft bovengenoemd koor a.s. Dinsdag 24 November zijn eer ste oonoert in dit seizoen voor zijn dona teurs en genoodigden. Aan dit oonoert zal medewerken als soliste: Mevr. Bnumsen Hogerzeil (sopraan). Voor nadere bijzon derheden1 zie men de advertentie in dit nummer. „Kunst aan het Volk." Bovengoomde vereeniging, directeur de heer O. W. Rusting, hoopt op Woens dag 2 Dec. a.s. haar eerste winterooncert te geven. Volgens het programma belooft het een mooie avond te zuilen worden De heer v. Duuren uit Nijmegen, welke zich bij zijn eerste optreden hier ter plaatse als een begaaofd zanger heeft doen kennen, zal zijn medewerking ver- leenen. Zoo ook de heer Arie D. v. d. Weg, die de pianobegeleiding der ver schillende nummers op zich zal nemen, zooals 'b.v. „Der Banger", een koorwerk hetwelk door hem zelf is gecomponeerd voor koor, 'bariton en piano. Dit werk heeft een eervolle onderscheiding be haald van de Nederlandeohe Toonkun- stenaarsvereen. Ook zal het Arb. Strijk orkest, dir. Peetere, zich met een paar nieuwe nummers laten hooien. Door het koor zullen verschillende koorwerken worden uitgevoerd capella en met bege leiding van het strijkorkest en piano. Het hoofdnummer voor dien avond zal zijn „Oolumbus" vna JuL Deflcker, een werk voor koor, declamatie en orkestbe geleiding. Er zullen! zeker velen zijn, die diezen avond vrij zullen houden, om van dit mooie oonoert te kunnen genieten. „De opgaande Zon", van Herin. Heyermans. Het Heyermans ensemble, onder leiding van Willem van der Veer, komt Zondag in Casino een voorstelling geven van Heyermans' beroemde meesterwerk „De opgaande Zon". Slechts eenmaal is dit prachtvolle werk van den talentvollen Heyermans hier in onze plaats opgevoerd, 't Was uitgekozen door de toenmaals be staande commissie voor kunstavonden en had een zeer groot en welverdiend succes. Het is één van die echte, ware stukken, waarin het familieleven zoo juist en natuurlijk wordt geschetsrdoor den groo- ten meester. Een stuk dat zeer zeker niet nalaten zal een diepen indruk te maken op den toeschouwer. De opvoering ervan is in goede handenhet prima gezelschap van Willem van der Veer heeft van dit Heyermansstuk een uit muntende vertooping gemaakt, v. d. Veer zelf en mevr. de Vries—de Boer ver vullen de hoofdrollen, terwijl de overige rollen worden vertolkt door dezelfde per sonen, welke hier „Allerzielen" opvoerden. De entree-prijzen zijn weer laag gesteld en van af heden zijn plaatsen verkrijgbaar in het sig. mag. v. d. heer Kokelaar. Tweede Volksconcert - „Uitverkocht". Dat was het woord, dat ons tegenklonk, toen wij te 8 uur in de gang van „Casino" stonden om het volks concert bij te wonen van de stafmuziek. „Uitverkocht". Terwijl er nog honderden waren, die zoo gaarne toegang wilden hebben, en het nog een half uur vóór den aanvang was. „Uitverkocht". Maar een paar bewoners van Wipringen hadden gebruik gemaakt van den nieuwen afsluitdijk, die thans is opengesteld, en ze hadden inderdaad bewezen, dat Wieringen uit zijn isolement is verlost. Ze hadden namelijk den weg van hun woonplaats naar den Kanaalweg fietsende afgelegd en vroegen toegang. Bovendien kwam van Anna Paulowna een autobus met menschen, en natuurlijk dat deze vreemdelingen nog een plaatsje moesten hebben. Maar wat zeggen de pessimisten, die geen vertrouwen hebben in de toekomstige ontwikkeling onzer stad, van dit vreemdelingenbezoek Me dunkt daar zit toch wel poëzie in om thans reeds naar Helder te willen komen voor een concert. Toen verschillende personen, die al ge- ruimen tijd gewacht hadden,niet weer weg wilden, keek het bestuur van de Volksconcerten den heer Polak en do heer Polak het bestuur eens aan. Erinu mag ik het eigenlijk niet vertellen, maar misschien doen de antoriteiten wel net of ze dit niet gezien hebben, want 't is toch te aardig om het niet in de krant te zet ten: er werden.nog heel wat staanplaat sen ingeruimd, zoodat „Casino" ten slotte eivol was. En heel dit groote publiek was tijdens de vitvoering der verschillende nummers muisstil. Wel typisch is die be schaving, die eenige jaren volksconcerten aan ons Heldersche, hiervoor zoo ont vankelijke, publiek hebben bijgebracht. Want gebeurde h^jt vroeger wel, dat men, bij het optreden eener zangeres, niet ge noeg zelfbeheersching toonde om met applaus te wachten tot ook de begeleiding geëindigd was, thans overtrof het pu bliek zichzelve. Zoowel bij de onderdeelen van Mozart's kleine Nachtmusik alsook na het einde van den zang onthield het zich van eenig applaus, en ving daarmee eerst aan als het nummer waarlijk geheel uit was. Alleen bij het laatste nummer was deze ban gebroken; de zangeres en haar eminente begeleider, baron Van Randwijk, hadden er zelf schik van, zoo spontaan dat applaus opklonk. Het was ook het mooist van al, dit lied van Hugo Wolf.... Vandaar, dat zich van den recensent een gevoel van ontroering meester maakt bij een concert als dit. Men voelt zoodaar gebeurt iets moois daar wordt in die honderden en honder den harten iets gebracht, dat ze voor een wijle ontrukt aan den dagefijkschen sleur, dat ze schoonheid brengt en wijding. O, geloof niet, dat wij overdrijvende wijding op dit volksconcert is zeer voelbaar, de vrome aandacht waarmee men luistert, is grootsch en heilig, de harten zijn open, de oogen schitteren. Stille ontroering bracht ook den gan- schen avoud, de zang van mevrouw Goedhartde Boer. De fijne, nobele zangstem, die vooral in het middenregister van een groote schoonheid was, de hooge muzikaliteit van den zang, ontroerde de menschen, al was misschien het door haar gezongen programma wat te „intellectu eel" voor een publiek als dit. Vóór de pauze zong zij, begeleid door het corps, een aria uit Weber's „Freischütz" en reeds hierin viel haar nobel geluid op. Na de pauze trad zij op, beschaafd en zeer muzi kaal begelei<Ldoor den heer van Randwijk, met niet minder "dan zeven nummers, van liichard Strauss, Joh. Brabms en Hugo Wolf. Van deze drie componisten spande Wolf verreweg de kroon; zijn liederen zjjn in den vollen zin des woords geniaal en wellicht zal een later geslacht, dat zich heeft losgemaakt uit de tegenwoor dige verbijsterende massa epigonen- muziek, Wolf meer naar waarde schatten dan wij in onze te groote veelzijdigheid helaas 1 kunnen doen. Het goede gaat thans in het middelmatige te loor. Het staf muziekcorps opende met Weber'B Freischütz-ouverture, die zich aan den zang alzoo goed aanpaste, en vertolkte vóór de pauze Mozart's aantrekkelijke Nachtmusik. Met de balletmuziek van de Faust werd de avond besloten. Voor de zeer velen die er van profiteerden, een mooie avond. Uit het Politierapport Maandagmorgen werd een agent door een vrachtrijder aangesproken, die mee deelde, dat hij even te voren, op de brug naar het Ankerpark een jongentje had overreden. Door den agent werd een onderzoek Ingesteld, waaruit bleek, dat het joehie zonder medeweten van den vrachtrijder op den wagen was geklommen. Toen hij er af sprong was' hij gevallen, waardoor hij een ontvelling aan zijn gelaat bekwam, terwijl zijn rechtervoet onder den wagen kwam. Gelukkig had het ventje klompen aan, zoodat alleen zjjn klomp aan stukken brak. Den vrachtrijder trof geen schuld. Dienzelfden morgen deelden een aantal personen aan een agent mee, dat een voerman van een kolenwagen, zijn paard op ergerlijke wijze mishandeld had. Tegen den bestuurder, die uit Breezand afkom stig was, zal proces-verbaal worden opgemaakt. Door een verlofhoudster werd Dinsdag middag politiehulp ingeroepen, omdat er in haar inrichting werd gevochten. Een agent begaf er zich heen en trof de verlofhoudster voor haar inrichting aan. Zjj verklaarde niet in haar huis te durven, omdat een verlofhouder, die haar zaak had bezocht, haar bedreigd had. De agent, die naar binnen ging zag een man zitten, die hevig uit zijn mond bloedde. Deze man vertelde, dat meer gen. verlof houder, hem een tand uit zjjn mond had geslagen, waarna hij er vandoor was gegaan. Gemeenteraad v. Helder. Vergadering van Dinsdagavond 17 Nov. Afwezig met kennisgeving de heer Boon. Alvorens met de afwerking der agenda begonnen wordt, vraagt de heer Van Os het woord. Spr. wenscht aan den Voorzitter een vraag te stellen en een verzoek te doen. Reeds twee vergaderin-' gen geleden heeft spr. medegedeeld naar aanleiding van bijlage 106 (betreft de mededeeling omtrent de onderhandelin gen inzake de Reiniging tusschen B. en W. en den heer Schoeffelenberger) iets te willen zeggen. Wegens het vergevor derd uur werd de behandeling uitgesteld. Spr. heeft zich daar bij neergelegd, ook toen op volgende agenda's de zaak niet meer in behandeling kwam. Thans is het punt opnieuw op de agenda geplaatst, wederom geheel aan het eind, zoodat de kans groot is, dat men er weder niet aan toekomt. Spr. protesteert ertegen, dat hij steeds als feuilleton dienst doet, en merkt op, dat de verslaggever van de Held. Crt. wel gelijk zou kunnen krijgen, toen hij, over de „fameuse" interpellatie sprekend, betwijfelde of men daar weder aan toe zou komen. Den Voorzitter zou het spijten, in dien de geachte spr. zou meenen, dat het College hem onaangenaam prilde zjjn met dit punt wederom aan het einde der agen da te plaatsen. Maar de thans op de agenda vermelde belastingkwesties zijn, naar spr. meening van grooter belang en zoo, is het gekomen, dat het wederom aan het eind der agenda gezet is. Maar zeker is dat niet geschied met de bedoeling de interpellatie uit te stellen, en spr. heeft geen bezwaar thans de volgorde der agen da te veranderen. De heer V a n O s dankt voor deze toe zegging. Hierna wordt Jjegonnen met de Ingekomen stukken. a. Bericht van aanneming van mej. T Blaauboer van haar benoeming tot onder wijzeres aan school no. 9; b. Bericht van aanneming van A. de Klerk van zjjn benoeming tot leeraar aan de Avondvakteekensohool; c. Berichten van aanneming der benoe ming van mevrouw J. SmitWinkelman en de heeren P. Hubbeling en F. H. Ny- pels tot lid van het Burgert. Armbestuur. Bericht van aanneming der benoeming van A. Treffers tot Hoofd van School 8 Deze vier stukken worden voor kennis geving aangenomen. Personeele belasting. Afwijzend prae-advies van Burgemees ter en Wethouders op het voorstel van den heer Zondervan tot wijziging van de Verordening op de heffing van opcenten der Personeele Belasting en op het door den heer Eylders naar voren gebrachte idee om die opcentenheffing af te schaf fen. Held. Crt 15 Sept, enz. De heer Eylders verdedigt nader zjjn denkbeeld. B. en W. vinden er vt aantrekkelijks in, ook omdat er een ge zonde heffing naar draagkracht in zit, en daarom moet men, zegt spr., waar men de beginselen onderstreept, ook de uitwer king niet schromen. In de vergadering van 27 October heeft spr. gezegd, dat men begrooting met begrooting en werkelijk heid met werkelijkheid vergelijken moet, maar de controledienst, op welks cijfers het College zich beroept, begaat dezelfde fout van het Ooilege; deze dienst becijfert aan opcenten 85.000, aan inkomstenbe lasting 777.000. Volgens de begrooting is deze 862.000. Als de opcenten zouden vervallen volgens spr. plan, zou er uit de inkomstenbel. moeten komen 777.000 75.000 opcenten pers. bel. 852.000, dat is 10.000 verschil met den oontrole dienst. Als de oontrole neemt de zuivere opbrengst der opcenten, zal hij ook de zuivere opbrengst moeten nemen der in komstenbelasting. Volgens de berekening van den controledienst zal het vermenig- vuldigingscijfer worden verhoogd met 0.095, en volgens spr. met 0.083 en zou den deze cijfers worden resp. 0.945 en 0.933. 0.01 verhooging van het vermenig- vuldigingseijfer beteekent op een op brengst van 777.000 9141, dus 0.083 verhooging is 8.3 X 9141 f 75.870. Spr. weerlegt nu de verschillende door B. en W. in hun bijlage tegen zijn plan aangevoerde bezwaren. Het voornaamste is wel, dat tal van groote gebouwen wor den ontlast Geen dezer gebouwen is even wel onbewoond en men kan zelf onder zoeken welke per*, belasting daar betaald Ingezonden Mededeeling. HOLLAND MAAKT DE BESTE CACAO VAN DE WERELD. BLOOKER MAAKT DE BESTE CACAO IN HOLLAND» DRINKT DAAROM UITSLUITEND DAALDERS PER BUS VAN 1 KILO. 75 o, 427, o, 18 o. PER BUS VAN 1 POND POND 1 ONS De beste Cacao voor den laagstcn prijs wordt Het tweede bezwaar is de bevoor rechting van bezitters van jachten, auto's e.d. Wie zulk een luxe bezit woont wel in een huis van minstens 300 huur waarde. 8e de zaken zooals Albert Heyn, Jamin, e.d. welks eigenaars elders wo nen. Het is jammer, dat voor deze lieden geen maatregelen kunnen worden geno men, te meer, daar zij aan de plaatsge- nooten zoo'n scherpe concurrentie aan doen, maar dit staat toch vast fiat de na tuurlijke personen in deze zaken wonen- dg, wel worden aangeslagen in de gem. ink. bel. en dus ook den verhoogden druk zullen gevoelen. In de vierde plaats noe men B. en W. het motief, dat de goede naam van Helder door verhoogde inkom stenbelasting geschaad wordt Geschaad voor wie? vraagt spf. Een werkelooze die hier komt om werk te zoeken, vraagt niet naar belastingen, doch uitsluitend naar werk. Militairen, die noodgedwongen hier wonen moeten, worden er finantieel be ter van; industrieplen, die zich hier zou den vestigen, vragen niet uitsluitend naar de ink. beL, doch houden rekening met alle andere. Voor de statistiek geeft het geen ongunstig beeld, omdat in het totaal der belastingen geen verandering komt. In de vijfde plaats noemen B. en W. het grooter oninbaar bedrag van de gemeen telijke inkomstenbelasting tegenover een vlotter en spoediger betaling der perso neele belastingen. Dit geldt alleen voor wie niet aangesloten zijn bij den Ophaal- en Stortingsdienst. Ten zesde allerlei wis selvalligheden. Bijv. iemand met een kleiig inkomen bewoont een huis boven zijn stand. Deze menschen worden door spr. voorstel geholpen. Omgekeerd zal iemand, die een groot inkomen heeft en een huis bewoont beneden zijn inkomen, er slech ter van worden, zoodat in dit opzicht de verdeeling billijker is. In de 7e plaats ge ven B. en W. een cijferstaat met 59 voor beelden, van welke er 27 voordeeliger en 32 nadeeliger worden. Maar spr. opzet is gebaseerd op het gemiddelde, nl.: 1/7 huurwaarde van een inkomen van 1600, 1/8 van 2000, 1/10 van boven f 3000. In den staat van de controle vindt men abnormale verhoudingen, zooals spr. met voorbeelden daaruit aantoont. De huur waarde staat daar niet in verhouding tot het inkomen. Spr. toont aan, dat derge lijke voorbeelden zeer gevaarlijk zijn en zelfs de beste voorstellen doen duikelen. Alles samenvattende, komt het hier op neer, dat het idee goed kan worden ge noemd, omdat de opbrengst wordt opge bracht, niet door 6000, maar door 8600 belastingbetalenden. Het ideaal toch is om te komen tot één belastingbillet, waarop de diverse aanslagen worden vermeld. Evenwel heeft spr. nog geen vrijheid zijn idee om te zetten in een voorstel, omdat spr. niet kent de opbrengst van vereeni- gingen, zaken waarvan de eigenaars niet in de gemeente wonen en tenslotte groote gezinnen ,die een grooten aftrek pers. belasting hebben en een lage inkomsten belasting, erdoor worden getroffen. De heer Zondervan merkt op, dat de heer Eylders, zjjn eigen denkbeeld la tende varen, niet spreekt over zijn hou ding tegenover spr. voorsteL De vorige maal zeide de heer Eylders, dat mijn voorstel in strijd was met de wet, maar hij is er thans niet nader op ingegaan en hield zich uitsluitend met zijn eigen denkbeeld bezig. Thans schrikt hij voor de consequenties daarvan terug. Inder daad zijn verhoogingen van 300 a 400 geen kleinigheid. Spr. heeft destijds, tij de eerste behandeling in den Raad, zijn voorstellen verdedigd, maar nimmer ant woord van het Ooilege ontvangen. Indien de afwijzing thans alleen geschiedt uit hoofde van de f 10.000, kan spr. een der gelijk motief niet accepteeren. Want de vefschillende begrootingen geven vol doende speling, en op grond van de thans reeds verkregen inlichtingen over de nieuwe begrooting, kan spr. dat aantoo- nen. Maar hij wil niet vooruitloopen op het sectie-ondersoek, dat de volgende week aanvangt En dit is ook niet noodig, omdat in de gemeenterekening zelve vol doende verschillen zjjn, zooals uit do vol gende ojjfers blijkt: Gasfabriek 1924. Steenkolen begroot Uitgegeven Verschil ruim Onderh. Ovens begroot Uitgegeven Verschil ruim Belasting Verz. begroot Uitgegeven Verschil ruim 168.246.20 142.779.16 10.000.— 6.000.— 1.868.791/» 8.000.— 4.162.26 2.996.251/» 1.000.— Electriciteitsbedrijf 1924. Winst begroot 18.121.82Vi Werkelijke winst Verschil ruim Waterleiding 1924. Winst begroot Ontvangen winst Verschil ruim 44.008.22 23.000.— 67.01 1L86L181/' 11.000.— Winst Gasfabriek 1924. Begrooting 92.770.131/» Werkelijke winst 92.678.94 Verschil Electriciteitsbedrijf 1924 Arbeidsloonen begroot Uitgegeven Verschil ruim Geleidenet begroot Uitgegeven Verschil ruim 100.— 7.960.89 8.869,85 4000.— 2.000.— 420.671/' 1.500. Men moet spr. nu niet wijsmaken, dat door aanvaarding zijner voorstellen een bedrag van 10.000 uit de belasting moet worden gehaald. Verschillende posten der begrooting-1926 kunnen worden verhoogd. Interrupties: Dit behoort bij de begroo- tingl De heer Zondervan: Jawel, maar ik heb aan te toonen, dat die 10.000 zeer goed zonder belastingverhooging kunnen worden gevonden. In bijlage 141 zeggen B. en W.: Wat nu de bewering van den heer Zondervan betreft, dat sommige huurders of eigenaren van woningen, doordat zij noodgedwongen hoogere huis huren betalen dan zij zouden wenschen of wel met hunne inkomsten zijn overeen te brengen, wij willen niet ontkennen dat deze omstandigheid zich voordoet Maar dan staat daartegenover, dat er ook wel menschen wonen in, naar hun inkomen en misschien ook wel naar hun wensch te goedkoope woningen. Hierin ligt naar spr. meening opge sloten, dat de belasting onbillijk werkt De heer Van Dam merkt op, dat B. en W. omtrent het denkbeeld van den heer Eylders zeiden, dat het beginsel zoo mooi was. Is dat waar? vraagt spi.. is in derdaad belasting naar draagkracht wen- scheljjk? Een andere vraag is of het niet ook wenschelijk is een verteringsbelas ting te heffen zooals de personeele is. Er moet een basis te vinden zijn voor de verschillende belastingen, boven het begin sel van het inkomen alleen. Een onge- huwden-belasting bijvoorbeeld acht spr. niet onbillijk. De personeele belasting houdt vrij sterk rekening met de maat schappelijke behoeften in verhouding tot de gezinnen. De bedoeling van deze voor stellen is de plooien glad te strijken, maar het is moeilijk dat zuiver en eerlijk te doen. Hoe wil men bijvoorbeeld uitma ken ol iemand te duur woont? Dat kt tul» Cacao

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5