s %x GEMENGD NIEUWS GEMEENTEBEGROOTINQ VOOR 1026. DE BEDRIJVEN. Begrooting Gasfabriek. Zooals wij reeds in ons overzicht be treffende den gewonen dienst hebben vermeld, wordt voor 1926 een winst ge raamd van f 8.614 (v. j. f 12.645, volgens rekening over 1924 f 42.679). Het is den lezers reeds bekend, dat niet alleen van een voordeelig saldo voor 1925 niets komt; doch over dat jaar een aannemelijk ver lies zal worden geleden. B. en W. becij feren dit op f 6.600, zoodat de werkelijk heid ruim f 19.000 bij de raming van 1926 ten achter blijft. Niettemin wordt voor 1926 een verbruik eraamd van 8.861.800 M3. tegen 8.668.000 _3. in 1926. De gasprijzen zijn vastgesteld als volgt: Voor verlichting en verwarming f 0.12 per M3. Voor motoren0.08 Over den muntmeter 0.13 Bij deze prijzen wordt een opbrengst geraamd van f 382.086. (Het verbruik voor particulieren wordt geraamd op 1.104.000 M3., dat over den muntmeter op 1.490.000, motorengas op 66.000 M3.). Bij de geraamde opbrengst van het afgeleverde gas komen nog de ontvang sten van bijproducten ad f 40.659 en afval f 1.690. Verder nog uit diverse posten (w.o. meterhuur f 99.000, gekweekte rente f 8.240) f 21.860. Het verhaal van pensioensbijdragen bedraagt f 8.782, zoodat het totaal d ejr b a t n komt op f 440.427. Bezien wij nu de lasten. Geraamd wordt voor: Grondstoffenf 108.291 Salarissen Technische dienst Arbeidsloon Pensioenen etc. 111.164 26.168 Onderhoud Waaronder voor ovens f 6000 (v. J. f 2000). De kosten hiervan berusten op het volgende: In 1926 moest de binnenbouw van 2 nieuwe ovens vernieuwd wor den. De kosten daarvan zhllen bedragen f 6000. Voorgesteld wordt dit bedrag in 3 jaar af te schrijven, zoodat ten laste komt van 1925 en 1926 ieder f 2000. In 1926 zal evenwel de binnenbouw van nog 8 andere der nieuwe ovens vernieuwd moeten worden waarvoor de kosten geraamd worden op f 9000eveneens af te schrijven in 8 jaar, zoodat ten laste van 1926 komt f 8000. Voor andere reparaties van de ovens wordt nog f 1000 geraamd. Totaal f 6000. Afschrijvingen104.886 W.o. op nieuwe ovens 10 °/0 van den aanschaffingsprijs, ver hoogd met uitbreiding. Totaal f 271.892, wordt dus f 27.189.29. Afschrijving op fabriekstoestel- len volgens dezelfde methode 10% van 280.829 of 28.222.47. Onkosten8.100 Rente, te vergoeden van de Semeente voor verstrekt be- rijfskapitaal, dat op 1 Jan 1926 groot is f 1.114.948 60.872 Aandeel in de kosten van de Centrale kas- en -boekhouding, voor salarissen f 24.000 algem. kosten 11.125 voor boekhouder-ma gazijnmeester f 86.125 867 Onvoorzien Voordeelig saldo (winst) f 85.992 600 8.614 Totaal .f 449.427 Blijkens bovenstaande opgaven bedraagt de totale opbrengst van het verkochte i gas, bijproducten, enz. dus f 449.427. Drukt men nu de lasten uit in procenten van den omzet, dan krijgt men de vol gende peroentages: Grondstoffen 22.00 Salarissen, huren 24.74 Onderhoud 6.82 Onkosten1.8 Afschrijving 23.30 °/0 Rente11.12 Administratiekosten 8.01 °/0 Onvoorzien 0.12 °/0 Winst1.9 Door oomblnatie verkrijgt men noi sprekender cijfers, zooals uit onderstaan staatje blijkt: Grondstoffen22.00 °/0 Loonen, etc.24.74 Onkosten Onderhoud6.82 Onkosten 1.80 °/0 Onvoorzien0.12 Administratie 7.74% 8.01 Afschrijving en rente Winst 15.76 34.62 1.90 100 Hieruit ziet men, dat de posten rente en afschrijving te zwaar op het bedrijf In verband met het jongste raads besluit doet zich dus thans het geval voor, dat de eene gemeentedienst voor het gas f 0.12 moet betalen en de andere f 0.04. Ook de straatverlichting is tegen f 0.12 uitgetrokken. Het behoeft geen betoog, dat op die wijze de kosten van verwarming van het nieuwe Raadhuis en oude-lledenhuis worden gedrukt, ten koste van de gasfabriek I Temeer, daar het resultaat voor de Gemeente hetzelfde blijft. drukken, dat de kosten van administratie hooger zijn dan de overige fabriekson- kosten en dat de winst gering is. Niet onaardig is het eens te vergelijken hoe de verhouding is tusschen de kosten der grondstoffen en die der verschillende lasten. Men komt dan tot het volgende: Loonen u u X kosten d. grondstoffen Onkosten "/nX Afschrij ving, etc. Winst Totaal %*X of 8 li X de kosten der grondstoffen. Hieronder volgt de uit de hegrootingscijfers afgeleide berekening der kosten per 1000 M3. gas afgeleverd aan den verbruiker. Totale productie Aflevering Eigen verbruik en verlies. a. Grondstoffen b. Loonen en salarissen c. Onderhoud d. Onkosten e. Afschrijving f. Rente g. Kosten administratie Af: h. Bijproducten i. Afval k. Diversen Kosten per 1000 M3. afgele verd gas Winst (gemaakt in 1924, voor 1926 sn 1926 geraamd) Gemiddelde opbrengst Rekening 1924. 8.454.000 M3. 8.206.000 248.000 M'. 26.01 0.28 8.57 46.86 86.00 9.42 2.09 88.16 17.68 10.83 f 154.68 f 88.86 Begrooting 1925. 8.668.000 M3. 8.408.000 160.000 M3. 18.84 0.27 7.81 86.79 82.02 7.88 2.62 80.30 16.67 10.88 f 136.06 f 26.92 Begrooting 1026. 8.861.000 M3. 8.121.000 240.000 M3. 13.02 0.51 8.04 f 120.77 18.81 f 184.08 f 100.14 8.70 kf 112.98 88.09 86.89 8.38 2.59 88.59 16.30 11.25 f 141.09 f 21.57 f 110.62 2.90 f 122.42 Naar men weet wordt gerekend, dat 1925 gezien het terugloopen van het verbruik een verlies zal opleveren. Uit het bovenstaande blijkt, dat op voering van het verbruik de belangrijkste factor is voor de rentabiliteit der gas fabriek. Immers, een verhooging hiervan beïn vloedt vrijwel alléén de kosten der grond stoffen en bijproducten, terwijl de posten genoemd onder Mm. g zoo goed als onveranderd blijven ten opzichte van vermeerdering of vermindering der pro ductie. Voor 1926 is geraamd een verbruik van 8.121.000 M3. Zou het nu bijv. voorkomen, dat dit verbruik met 20% kan worden opgevoerd, d. i. dus 624.000 M3. meer, dan zou men de volgende stijging der ver anderlijke lasten te zien krijgen Bij een rendement van 400 M3. gas per ton kolen f 12.per ton ls^?Xfl2.—f 18.720.— 400 Zwavelzuur en kalk Toeneming der lasten f 19.220. RAAD80 VERZICHT. Van adht uur tot half twaalf heeft de Raad Dinsdagavond vergaderd. De goede gewoonte, sedert de laatste jaren gevolgd, am klokslag elf uur te eindigen, dreigt in gevaar te komen door de steeds weder oprijzende vloedgolf der welsprekendheid. O, die welsprekendheid, en dat dierbare eigen geluid in de raadzaal, dat men zoo gaarne hoort! De stenograaf en ook uw nederige die naar, die van acht uur tot half twaalf on afgebroken hadden genotuleerd in een tempo, dat men in de muziek aanduidt met „prestissimo", begonnen teekenen van vermoeidheid te toonen; Ja zelfs leek het een oogenblik, toen opnieuw de vlam men der welbespraaktheid dreigden uitte slaan, alsof ze er het bijltje bij neer wil den gooien, den Raad verder maar aan zijn lot overlatend. Gelukkig kwam een motie van den heer Reyblok, die voor stelde de verdere discussies te verdagen, de situatie redden. Consideratie kennen die welbespraakte raadsleden niet; zij pra ten en praten, wetend, dat hun woorden worden vastgelegd, maar of zij, die geroe pen zijn deze woorden op te teekenen, het vol kunnen houden daarom bekommert men zich blijkbaar niet Het is dan ook dat wij het dringend verzoek tot den voorzitter van den Raad rlohten om niet later dan elf uur te vergaderen mede met het oog op den offloieelen en den onoffi- cieelen verslaggever, die't niet veel langer kunnen volhouden. En een temperatuur diat er heersahtel Reeds lang vóór 11 uur kwamen de sigaren, en binnen een kwar tier kon men den rook snijden. De adem werd u bijna ontnomen, en steeds maar rees met den sigarenrook, de vloedgolf der welsprekendheid! Het was afschuwe lijk! Of nu al die welsprekendheid tenslotte de moeite loonend was, zal het vervolg dezer geschiedenis leeren. De heer Eyl- ders had den vorigen keer den Raad ver rast met nieuwe fiscale plannen; naar aanleiding van de voorstellen van den hr. heer Grunwald. De heel Eyldens nttme- van opcenten op de personeele belasting te komen, ontwikkelde de heer Eylders een origineel idee, n.L om al die opcenten radicaal af te schaffen en met dit bedrag den hoofdeljj ken omslag te verhoogeu. De Raad stond er den vorigen keer paf van, en was in gespannen verwachting van de nadere ontwikkeling dezer plannen. In middels was een afwijzend prae-advies van B. en W. gekomen. Dat dit prae-ad vies afwijzend zou zijn, was wel te den ken, omdat het plan ietwat te fantastisch was om voor verwezenlijking vatbaar te zijn. Toen evenwel de heer Eylders een breed opgezet betoog aanving ter verde diging van zijn idee, verwachte de Raad natuurlijk definitieve plannen en een oon- creet voorstel. Niets van dat alles; de heer Eylders spon zijn verhaal uit, toonde aan, dat zijn plan zeer goed verwezenlijkt kon wordenen toen hij aan het eind was gekomen, concludeerde hij, dat hij het om de consequenties, die voornamelijk de groota gezinnen zouden treffen, niet aan- Hiertegenover staan meerdere baten van cokes, koolteer en ammoniumsulfaat. De opbrengst hiervan buiten beschou wing latende ter compensatie van meerdere kosten waarmede wij geen reke ning hebben gehouden zouden dus de kosten verbonden aan een meerdere pro ductie en distributie van 624.000 M3.*gas bedragen f 19.220 of per M3. ruim 8 ct. De weg wijst dan ook in de richting die ten opzichte van het nieuwe Raadhuis en het Oude-liedenhuis reeds gedeeltelijk werd ingeslagen. In een noot gaven wij reeds aan, waarom wij dit besluit niet juist achtten. Anders wordt het evenwel, wanneer men aan iedereen het verbruik boven een bepaalde hoeveelheid berekent tegen een prijs van 4-6 ct. per M3. Wij meenen dat op deze wijze samengaande met ben flink opgezette propaganda voor bijv. gasverwarming veel ten goede van de gasfabriek is te bereiken. durfde. Nu vraag ik u! Daarvoor werd de Raad een halven avond bezig gehou den. Het mooiste was nog, dat de heer Eyl ders zich geweldig boos maakte op den heer Grunwald. De (heer Eylders name lijk had zich zeer veel moeite gegeven om allerlei gegevens uit de hegrootingscijfers „op te delven" (het woord is van hem zelf), en toen kwam de heer Grunwald, die nuchter, zoo langs zijn neus weg, zei- de, dat hij voorzioh zich liever aan de amb telijke cijfers hield. Hierop werd de heer Eylders kwaud, omdat zijn reusachtige cijferarbeid aldus in een hoek getrapt werd. Nu vraag ik u alweer! Moet een wethouder zich dan niet aan de ambte lijke cijfers houden? En boYendien, nie mand verplichtte den heer Eylders tot deze moeite; zij had ook totaal geen zin, omdat'er geen voorstel uit ontstaan is. Welk een eigenaardig denkbeeld houdt de heer Eylders er van het raadslidmaat schap op nal Zit de Raad er om vliegen te vangen, om ondoordaohte denkbeelden tot in het oneindige te hooren uitspinnen en dan tenslotte te vernemen: ja heeren, ze kunnen toch niet verwezenlijkt wor den?.... De heer Zondervan was praktisoher en had althans een omlijnd voorstel, dat hij Dinsdagavond aanvankelijk dan ook handhaafde, maar tenslotte introk nadat was toegezegd, dat men bij de behande ling der begrooting nader zou onderzoe ken of de mindere opbrengst van 10.000 inderdaad, zooals deze heer zelde, uit de begrooting 1926 kon worden gehaald. En desnoods, zoo zelde de heer Zondervan, wil ik nog wel een jaar waohten ook. Met een en ander ging de halve avond heen. De heer van Os had aan het begin van den avond gevraagd zijn interpella tie de heer van Os noemde het zelf besoheidenlijk eene bespreking over de kwestie van den dienst der Reiniging nu eens vroeger te doen behandelen, daar zij al eenige malen was uitgesteld, en zoo kregen we, na deze negatieve belasting discussies, de nog negatiever .interpeilatie- van Os. Hetgeen deze heer betoogde koant op het volgende neer: de heer Schoeffelen- berger heeft indertijd in de Held. Crt. de correspondentie en het verloop der on derhandelingen gepubliceerd tuqpchen hem en het Ooilege van B. en W. over de Reiniging. De heer Schoeffelenherger liet daartoe deze correspondentie in extenso afdrukken, behalve.... de notulen der laatste, beslissende vergadering. Hierom trent schreef de heer Schoeffelenherger slechts: (Held. Crt. 16 Sept.) „In die ver gadering viel de beslissing tot niet ver pachting aan ondergeteekende". Een een zijdige inlichting dus, daar aan den lezer de motieven onthouden werden waarop die beslissing vieL Waar nu bedoeld ingezonden stuk ten volle met den naam van den heer Schoef felenherger was onderteekend, daar valt uitteraard de volle verantwoordelijkheid voor dergelijke eenzijdige publieke voor lichting op dien heer. Het was ook ons op gevallen, dat aan dit ingezonden stuk de quinteesens ontbrak, maar wij zouden, meenden wij, te kort te doen aan onze ob jectiviteit indien wij het enkel daarom weigerden. Wij hebben toen bij de eerste gelegenheid de beste eigener beweging medegedeeld hetgeen de heer Schoeno- lenberger den lezers onthouden had. Men kan het resumé van die laatste, beslissen de, conferentie, vinden onder het raads- versiag van 22 Sept. in de Held. Crt. van 24 September. Het ware van den heer van Os wel zoo vriendelijk geWeest indien hij dat Dinsdagavond in den Raad óók me degedeeld had. Nu wierp de heer Schoeffelenherger, die deswegen door zijn tegenstander in het nauw gedreven werd, de schuld op de politiek. Hij wenschte weliswaar niets over de zaak te zeggen, maar kon toch niet nalaten er nog een boompje over op te zetten. Het was met opzet aldus door hem gedaan, zoo zeide hij, omdat namelijk in die laatste conferentie de politiek er bij gehaald was, en hij die uit de courant wilde houden! Hier, waarde lezer, breekt onze klomp: de heer Schooffelenberger, die de politiek buiten de courant wil hou den! De heer Schoeffelenherger, die zijn liohtvaardigen uitroep om de Reiniging over te nemen niet gestand kon doen nu hij daarvoor eens au sérieux werd geno men, was suooessievelijk zóódanig in het nauw gedreven, dat hij over die laatste conferentie maar liever geen mededeelin- gen wilde doen. Verder zullen wij over het geval zwij gen; dat zjjn vriend Geurts hem dapper bijstond, was alleszins prijzenswaardig, maar deze heer had het toch mis toen hij beweerde, dat de heer van Os copy voor de Held. Crt. leverde: die oopy wordt door den heer Schoeffelenberger en diens equi- llbristische toeren pp het slappe koord verstrekt en niet door den heer van Os. Het derde punt, waarover uitermate breedvoerig en principieel van gedachten werd gewisseld, betrof de wethouderspen sioenen. Twee jaar geleden, bij de behan deling der begrooting, was hierover ook een discussie opgezet, welke haar eind vond in de benoeming eener raadscom missie, die dit vraagstuk in studie zou ne men. Die raadscommissie, die aan over- groote veelzijdigheid leed, kon het niet met zichzelve eens worden, zoodat B. en W. thans hadden voorgesteld haar maar te ontbinden „onder dankzegging" enz. Alle vijf leden dezer oommissie begon nen nu Dinsdagavond opnieuw hun di verse standpunten uiteen te zetten. Het was „nog lang geen elf uur" en de Bur gemeester wilde dit punt graag afhande len. Met als gevolg, dat we om half twaalf bleven steken in bovengenoemd voorstel van orde, waarbij de verdere discussies werden stopgezet Of men nu een volgend maal, net als in een feuilleton, maar door gaat met het vervolg, bleek niet overdui delijk, maar wij vreezen van wel. De pen sioneering der nuttige ambtenaren* die wij wethouders noemen, is inderdaad voor een gemeente als de onze een puzzle, want als er wat veel van hen sneuvelen, zal de pensioenlast op den duur hoog wor den. Omgekeerd, pensioneer je ze niet dan krijg je er misschien niemand voor; thans zijn er, mag men den beer Schoef felenberger gelooven, bij bosjes volontairs onder de raadsleden. Zelf wil deze heer er alleen zitten onder geheel andere voor waarden. Ziehier dus het resultaat van drte-en- een-halfTiur discussie: een plan-Eyldera, dat .uitging als een nachtkaars, een voor- stel-Zondervan, dat „voorloopig" werd te ruggenomen, een interpellatie-van Os, die maar een eenvoudige bespreking was, en een wethouders-dlsoussie, die tot niets leidde. Het is me de raadsvergadering wel! Voor enkele ondergeschikte punten, die daar tusschen door nog den voorzitters hamer passeerden, verwijzen wij naar het verslag. Aan het einde deelde de Voor zitter mede, dat van B. en W. geen voor stel te waohten is Inzake beperking der verloven, aangezien het Ooilege die in strijd acht met de wet. Of hieromtrent nu van den Raad nog andere voorstellen te wachten zijn, zal de toekomst wel leeren. Plunderingen „en gros". De directie van de N. V. Gescher en Kemper'i Tapijthandel en Complete Meu bileering te Amsterdam constateerde tot haar verbazing, dat in haar magazijn in de twee laatste jaren geen winst gemaakt werd, terwijl de omzet er toenam. Zij stelde een onderzoek in naar de oorzaak hiervan en kwam spoedig tot de ontstellende ont dekking, dat een gedeelte van haar perso neel zich sinds twee jaar beijverde om haar op de meest geraffineerde manier te be stelen. Een expediteur en eenige verkoopers hadden een complete rooversbende gevormd, welke gebruik makend van het feit, dat er in het Amsterdamsche magazijn ongeveer geen controle was, op de brutaalste wijze een gedeelte van den inventaris uit de zaak sleepte en aan opkoopers verkocht. Dag in dag uit vonden die diefstallen ongestoord plaats en de waarde van het gestolene liep langzamerhand in de duizenden. De artikelen, kleeden, tapijten, rollen linoleum, coupons stof tot divans en com plete ibedstellen toe, werden door de ver koopers naar het expeditiemagazijn ge bracht, vanwaar ze door den expediteur naar den auto van de zaak getransporteerd werdén. De chauffeur was ook in het complot en hij bracht de goederen met den auto van de zaak naar de opkoopers. Behalve deze plunderingen „en gros", nam het ontrouwe personeel ook nu en dan wel eens een kleedje of een lap stof zelf mee. Dinsdag hadden de leden van de bende en ook de opkoopers zich te verantwoorden ▼oor 4e Rechtbank. Eerst stond terecht een der verkoopers, die een divan met bijbehoorend1 kleed en een Jooper aan de eigenaresse van de Empirebar n de Nes iri afbetaling gegeven had van een schuld, die hij er had Een coupon grijze en een coupon zwarte stof had hij meegeno men om een vriendin cadeau te doen. Bekl. bekende. Toen hij m dienst kwam werd er al fraude gepleegd. Eerst had hij de directie willen waarschuwen, maar bij nader inzien, had hij het beter gevonden zich bij de bende aan te sluiten. Het O M waargenomen door mr. Mas- sïhk vond dat het personeel haar directie volledig „uitgebeend" heeft Hier is niet -sprake van menschen, die bezweken zijn voor de verleiding, maar van geraffineerde, doorloopende diefstallen. Spr. meende dan ook een gevoelige straf te moeten vragen en eischte een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden. De volgende beklaagde, was de hoofd man va* de bende, de expediteur, die ook volkomen bekende. Tegen hem eischte de officier één jaar en zes maanden gevan genisstraf. Ook zijn verdediger pleitte clementie. Hierna had zich weer een verkooper te verantwoorden, die _de verhoogde inkom sten door de rooverijen benutte om in het huwelijksbootje te stappen. Hij hoorde acht maanden gevangenisstraf tegen zich eiscben. De eigenaresse van de „Empire stond terecht wegens heiing. Zij gaf toe den divan, het kleed en den looper gekocht te hebben en het geld gebruikt te hebben voor de af rekening van een schuld, welke de verkoo per bij haar had. Zij wist echter niet, dat de goederen van diefstal afkomstig waren. Toch eischte de officier tegen haar we gens heling drie maanden gevangenisstraf. Haar raadsman pleitte vrijspraak. 'Nog een opkooper had zich vervolgens te verantwoorden. Hij had groote voorra den goederen opgekocht en hoorde deswege één jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. Een verkooper. en de chauffeur hadden zich hierna gezamenlijk te verantwoorden. Het O. M. eischte tegen ieder van hen negen maanden gevangenisstraf. Een loopknecht was ook bij de bende aangesloten, en hij was de volgende, die te recht stond. De officier eischte zes maanden gevan genisstraf tegen hem. De laatste, die zich te verantwoorden had, was een opkooper, die goederen met groote partijen tegelijk had opgekocht Her haaldelijk bracht de auto van de zaak par tijen gestolen goed bij hem thuis. Toch hield bekl. vol niet geweten te heb ben, dat hij gestolen goed had gekocht. Hij meende, dat het goederen waren, die door den winkelier werden opgeruimd. Met een geweldige radheid van tong trachtte bekl. zijn onschuld aan te toonen en legde hij verklaringen af, die lijnrecht in strijd waren met de verklaringen, die hij bij den rechter-commissaris had afgelegd, toen hij bekende. De President wees bekl. op zijn vroegere bekentenis, maar leze herinnerde zich daar niets meer van. Volgens bekl. hadden toen de zenuwen hem te pakken -gehad. Het O. M. vond, dat bekl.'s schuld dui delijk was en hij vroeg acht maanden ge vangenisstraf. De uitspraak in alle zaken werd bepaald op Vrijdag 4 December. („Telegr."). De beroovtng op Katendrecht De heer A. S., van den Katendrechtschen Lagedijk, die, zooals we gemeld hebben, in zijn woning aldaar overvallen en gebonden was en door een broodbezorger pas drie kwartier later bevrijd kon worden, is over- leden, hoofdzakelijk als gevolg van den schrik. Uit een nader door de politie ingesteld onderzoek is nog het volgeade gebleken. De verslagene was 74 jaar, en niet 64 zooals in het eerste bericht stond. Hij heeft nog kunnen mededeelen, dat zijn aanrander een forsch gebouwde kerel van omstreeks 30 jaar geweest is, die hem onmiddellijk na zijn binnendringen bij de keel gegrepen en op den grond geworpen heeft. De oude man heeft toen zelf nog aangeboden de plaats aan te wijzen waar geld bewaard werd, als de indringer hem verder met rust wilde laten, en de aanrander is in zoover in dit aanbod getreden, dat hij zijn aanvankelijk geuit voornemen om S. ook nog een prop in den mond te duwen heeft laten varen, en het bij het binden van handen en voeten met tamelijk versleten bindtouw, dat hij mee gebracht en achtergelaten heeft, heeft ge laten. Het was een publiek geheim in de buurt, dat de gebroeders S. de jongste broer was tijdens de overval naar de markt op den Goudschensingel om eenige inkoopen te doen er warmpjes inzaten en het vo rige jaar ook nog een erfenis gekregen hadden. De broers hielden er de gewoonte op na, zilvergeld in groote kommen te be waren, één voor de guldens en rijksdaalders, één voor de kwartjes en één voor de dub beltjes. Na de aanwijzing door het slacht offer van de kast, waar.deze kommen ston den, heeft de inbreker ze op zijn gemak ge ledigd, zoodat het gestolen bedrag in elk geval veel hooger is dan de eerstgemelde f 60. Hoeveel het precies was, kon de uit geputte oude man bij zijn verhoor niet meer meedeelen en de andere broer was na zijn terugkomst zoo onder den indruk, dat hij het zich ook niet herinnert. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld om den dader in handen te krijgen. Het signalement, dat de overledene nog heeft kunnen geven, is echter zeer vaag. Doodeltyk ongevaL BIJ de afbraak van de voormalige Wil- belmina-galerlj op den hoek van het Noordelnde en de Heulstraat te den Haag, voor de uitbreiding van het gebouw van het agentschap van de Neder'audsche Bank werd Vrijdagmorgen een 48-jarlge voorman van een groep sloopers door een neerstortende granieten pilaar getroffen. HU wag op slag dood. Het ongeval ge beurde voor de oogen van twee van de wxxns van heit slachtoffer, die ook tot de werklieden behoorden. f 10.268 82.029 18.862 '23 99 n 600.— Waarom het magasyn geen winst maakte.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 12