m De witte Priester ven Sive NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. W*m Nr. 6108 DINSDAQ 24 NOVEMBER 1825 63ste JAARGANG Verschijnt' Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 20 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girwekeniag No. 16066. Dundag 24 Nov. 4.27 uur Woensdag 26 4 26 DUITSCHLAND. De overeenkomsten van Locarno ln den RQksdag. Het besluit van de socialistische Rijks- daggroep om voor het wetsontwerp in zake Locarno te stemmen, verzekert daar aan een groote meerderheid in den Rijks dag. De voorstanders van Locarno toch (18-1 socialisten, 69 centrumsleden, 51 volkspartij, 82 demokreten, 19 Beiersche volkspartij) beschikken over 802 van de 498 stemmen en het is niet onmogelijk dat ook de ekonomische partij met haar 19 leden en de 4 Duitsch Hannovefanen voorstemmen. Tot een meerderheid van 2/8 kunnen •chter de voorstanders het ook dan niet krengen, doch het is vrijwel zeker dat het door de rijksregeering ingewonnen juri disch advies over de kwestie ten gunste van een gewone meerderheid zal uitval len. Gebeurt dat dan kunnen de Duitsch- nationalen met hun aangekondigde motie van wantrouwen niets bereiken. Hun woede over die onmacht komt vooral uit in de pressie die zij op president Hinden burg trachten uit te oefenen om zijn rati ficatie te weigeren. Bovendien zullen er zioh wel enkele Duitsch-nationalen aan de stemming ont trekken. Zoo heeft Loebe gister in den Rijksdag meegedeeld, dat Schiele, de oud-minister, een verlof van drie weken heeft genomen en verderfmoet Bazille, de staatspresident van Wurtemberg die ook lid van den Rijksdag is, zich voor de ver dragen van Locarno hebben verklaard. Het wetsontwerp betreffende Locarno Het door het departement van Buiten- landsche Zaken uitgewerkte wetsontwerp nopens Locarno js Zaterdagavond gepu bliceerd. Het bevat slechts drie paragra fen. In artikel 11 worden devijf overeon- kpmsten van Locarno goedgekeurd. Artikel 2 machtigt de rijksregeering de stappen te doen, noodig voor Duitsch lands toetreding tot den Volkenbond. Artikel 8 bepaalt, dat deze wet een dag na afkondiging in werking zal treden. Dit wetsontwerp is Zaterdagmiddag door den rijksraad behandeld. De ver tegenwoordigers van Brunswijk en Thü- ringen verklaarden, dat hunne regeerin gen door de tegenprestaties van de zijde der Entente niet bevredigend zijn, maar dat ze niettemin voor het ontwerp zullen stemmen, in de stellige verwachting, dat de Entente binnenkort Verdergaande con cessies zal doen. De vertegenwoordiger van Brunswijk sprak zelfs de verwach ting uit, dat het bezette gebied geheel ont ruimd zal worden. De vertegenwoordiger van Mecklenburg-Schwerin legde namens zijn regeering de verklaring af, dat deze niet in staat is het ontwerp goed te keu ren. Daarop werd artikel 1 van het ontwerp met 66 tegen 4 stemmen aangenomen. Te gen stemden alle vier groot-agrarische bolwerken van reactie en nationalisme: Mecklenburg-Schwerin, O.-Pruisen, Pom- meren en Beneden-Silezië. Op artikel 2 van het wetsontwerp had de Beiersche regeering een amendement ingediend, volgens hetwelk de toetreding tot den Volkenbond niet onmiddellijk zou plaats hebben. Deze datum van toetreding zou door den rijksdag vastgesteld moeten worden. Dit amendement werd echter ver worpen en artikel 2 vervolgens met 48 te gen 14 stemmen aangenomen. Behalve de zooeven genoemde vier'landen had thans ook Beieren tegengestemd, terwijl Wür- temburg en Hessen blanco stemden. Bij de einstemming werd het geheele ontwerp met 46 tegen vier stemmen aan genomen. Beieren en Würtemburg en Hessen brachten een blanco stem uit Maandag komt het ontwerp in behande ling. De debatten beginnen eerst Dinsdag morgen. Waarschijnlijk zullen ze de ge heele week in beslag nemen, zoodat de stemming niet vóór Zaterdag kan plaats hebben. De Duitsche delegatie, bestaande uit dr. Luther en dr. Stresemann zal dan nog Zaterdagavond naar Londen vertrek ken. Rede van minister Luther. Berlijn, 28 Nov. De debatten over Lo carno zijn vandaag door een groote rede van rijkskanselier dr. Luther ingeleid. Men had een feilen aanval op de D.- nationalen verwacht. Die bleet echter uit. Dr. Luther sprak nuchter en het viel op, dat hij poogde de critiek op het pact van Locarno tot in de kleinste bijzonder den te weerleggen. Wie dit alles rustig aanhoorde, moest hem heden op alle pun ten gelijk geven, vooral ook waar hij toe gaf, dat van Duitsch standpunt beschouwd voorloopig nog geen reden tot juichen doch alleen tot afwachten bestond. De rijkskanselier zette uiteen, dat hij zich na het aftreden der D.-nationale mi nisters voor de vraag zag gesteld om af te treden. In dat geval zouden de onder handelingen over de Keulsche zone en de spoedig te verwachten „Rückwirkungen" vertraging hebben ondervonden. Men kwam daarom tot de conclusie, dat men zou aanblijven tot na de beslissing van Locarno. Spr. was van oordeel, dat ook voor de uitvoering van het verdrag van Löcarno een kabinet diende te zorgen, waarvan de samenstelling de besliste in stemming met het verdrag waarborgt. Overigens schijnt hem de onmiddellijke taak van het huidige kabinet met de on- derteekening van het verdrag beëindigd te zijn. Na terugkeer der gevolmachtigden uit Londen zal de regeering dus aftreden. Spr. heeft dus slechts de beperkte taak den rijksdag den zakelijken inhoud vair het verdrag uiteen te zetten benevens de bereikte „Rückwirkungen" en de quaestie van de ontruiming der Keulsche zone. De Rijkskanselier constateerde nog maals, dat beide gedelegeerden in Locar no het vaste vertrouwen kregen, dat de ministers van buitenlandsche zaken der andere landen met allen nr- Lruk voor zoo vér mogelijk gaande spoedige „Rückwir kungen" wilden opkomen. De rijkskanselier besprak vervolgens uitvoerig het werk van Locarno en in de eerste plaats de toetreding lot den Vol kenbond. Ingezonden Mededeellng. [DRAISIflAvwVUKEriBUR A ••iLEVERTR ■LEEUWARDEN FEUILLETON. door BURTON E. 8TEVEN80N. 11) „Beert,* gaf Godfrey eindelijk toe. „Wij zullen de ladders wegnemen, daar je het zoo 'belangrijk vindt. Neem jij deze Lester, dan neem ik die." Ik 'bukte om de ladder op mijn sohou der te leggen, toen plotseling de duister nis iaia niet een mes weid doorsneden door een kreet zoo snerpend, zoo vol angst, dat ik gebogen bleef staan met strak gespan nen spieren. Weer klonk de kreet, nog schriller, nog vreeselijker, udt een vtou- wekeel veroorzaakt door het toppunt van afgrijzen en toen stilte, afschuwelijk en angstaanjagend. Wat gebeurd e er in die stilte? Zij viel op mij 'als een lijkwade. Ik stond recht overeind, hijgend ver stikt, alsof ik opdook uit een' lange onder dompeling in het water. Godfrey's vinger was van het knopje van zijn lantaarn ge gleden en wij waren in het duister; maar eensklaps rende een vage gestalte langs ons heen de ladder op. Met een zachten kreet greep i Godfrey ernaar, maar zijn band greep slechts de ijle lucht Het volgende ©ogenblik stond de gestalte reaht overeind op den muur- kap en verdween toen met een sprong omlaag. Ik hoorde het kraken van bre kende takken; een geritsel, het rennen van voetenen alles was weer stil. „Het De Volken ban d&quaestle. In het middelpunt van de zaak staat vooral de vraag, of ,Duitechiand wellicht door deze toetreding zich werkelijk zou oriënteeren en zich afkeeren van het oosten. Hij aarzelt niet te verklaren dat hij een dergelijke optie tussohen het westen en oosten met het oog op Duitschlands geo grafische ligging eenvoudig onmogelijk acht. In dit verband is de verklaring van Chamberlain, dat elke agressieve daad te gen Rusland verre van de bedoeling van den Volkenbond en van de politiek der Volkenbondsstaten ligt, van bijzondere beteekenis. De Rijksregeering ziet in het toetreden van Duitschland tot den Vol kenbond in geen enkel opzicht een ver zwakking van den Duitechen politieken toèstand, doch veeleer het verkrijgen van een nieuwen grondslag, waarop het mo gelijk zal zijn door gestadigen, moeiza- men arbeid de belangen van het Duitsche Rijk en het Duitsche volk te bevorderen. De quaestie van Duitschlands toetreding verkrijgt nog een bijzondere beteekenis door de verbinding met het Veiligheids pact en de arbitrage-verdragen. Hij aarzelt niet reeds ajleen dit eene punt, de verwezenlijking van de arbitrage- gedachte in overeenstemming met de jongste uiteenzettingen van den Britschen minister van buitenlandsche zaken als een buitengewoon resultaat voor de handha ving van den wereldvrede en de goede betrekkingen tusschen de staten te be schouwen. V Aan het eind van de rede van d.en rijkskanselier, welke een uur duurde, klapten de middenpartijen zwakjes, de ra dicale vleugels, sisten, de Duitsch-natio nalen hielden zich stil. Morgen zal eerst Wels voor de sociaal democraten, dan graaf Westarp voor de Duitsch-nationalen spreken. De communisten hebben reeds een mo tie van wantrouwen in het geheele kabi net ingediend en eeq soortgelijke motie wordt van de Duitsch-nationalen ver wacht. Tevens hebben de communisten, gebruik makend van de grondwettelijke mogelijkheid en rekenend op de onder steuning van rechts, geëischt, dat de af kondiging van het pact-ontwerp twee maanden uitgesteld zal worden. De meer derheid zal nu wel doorzetten, dat het ont werp als dringend wordt gekenmerkt, waarmede deze communistische obstruc tie gebroken zal zijn. Aan een Wolffbericht ontleenen wij nog: De rede van Luther werti slechts door kleine interrupties onderbroken. Toen spr. zeide: „Onze weg gaat, in weerwii van alles, opwaarts", protesteer de de rechterzijde luid, hetgeen bij de re- geeringspartijen wederom levendigen bij val verwekte. Bij Luthers woorden: „Locarno is geen einde, maar een begin," riep men van is Swami" zei Godfrey heesch. „En dat is een sprong van twaalf voet! Maar, die man is gek. Geef mij' dde ladder, Lester," voegde hij erbij, want hij was reeds bó ven op den duur. Ik tilde ze op, zooals ik het dien nacht nogal eens had gedaan en zag Godfrey ze over deni aniuur lich ten. „Ga meel" zei 'hij. „Wij moeten hem redden als wij 'kunnen 1 En ook hij ver dween. Het volgende oogenblik rende ik ham wanhopig na. De rechtsgeleerde Tartarin was verdwenen,! ZEVENDE HOOEDOTUK. Het treurspel De maan was den anderen kant verbolgen achter een verwarde massa struikgewassen, en nadat ik .mij daardoor heen had geworsteld, zag ik dat dk mij op het kiezelpad bevond waar ik Maxjorie Vaughan had gezien. Voor mij uit rende langs dit pad een schaduw, lk wist dat het Godfrey was en ik volgde zoo snel ik kon. Na een oogen'blik zag ik een licht schijnsel tussohen de boomien en ik wist dat wij het huis naderden; maar ik zag geen spoor van Swain. Wij kwamen dan 'bij Met groene gras veld, staken dit over en, geleid door bet licht bevonden wij ons aan het eind van een korte 1'aan. Aan het andere einde kwam een stroom van licht door een open staande deur en tegen dat licht stak het silhouet van een rennende gestalte ai. Juist toen ik ze zag sprong ze door de deur en verdween. „Het is Swain!" hijgde Godfrey en toen waren ook wij' bij' de open deur. rechts: „Het begin der ellende!" y Bij zijn verklaringen omtrent art 16 riepen de communisten: „Geweld gaat boven recht", waarop onrust rechte volgde. Toen de rijkskanselier zeide, dat de quaestie der algemeene ontwapening slechte in den Volkenbond kon worden opgelost schreeuwden de communisten: ,J)e feiten leeren het anders!" ENGELAND. De oorzaak van het vergaan van de M L Geramd door een stoomschip. Zaterdagmiddag 1b oen officieel com muniqué van dé Admiraliteit verschenen, waarin gemeld wordt dat de duikboot M I door het Zweedsche stoomschip Vidar geramd is. De kapitein van dit schip heeft gerapporteerd, dat hij een schok gevoeld heeft op de plaats en op het oogeniblik, die door het onderzoek reeds zijn komen vast te staan, maar aangezien hij verder nieto bijzonders bemerkt had, was het denkbeeld van een ramp niet bij hem opgekomen. Door de verklaring staat nu ln elk geval vas, zoo meldt de Admirali teit verder, dat de bemanning niet een langzame verstikkingsdood gestorven is, maar haast oonmiddeiliijik verdronken' moet zijn. 88 Ontrent het Zweedsche schip, dat on willens, waarschijnlijk den ondergang der M 1 heeft veroorzaakt, worden nog de -volgende bijzoderheden bekend gemaakt: Het Zweedsche stoqmschip „Vidar*, toe- 'behoorende aan een 6todkho®msche scheepvaartmaatschappij, verliet Woens dag 11 Nov. met een lading steenkolen Cardiff, met bestemming Stockholm. Donderdagochtend te 7.45, toen imen zich op ongeveer 12 mlijl' afstand van Star Point bevond, stiet het soMp plotseling, bij zware zee, op iets, dat de officieren hielden voor een gezonken torpedo of een mijn. Zoowel de kapitein als de eerste stuurman zijn reserve-officierten van de Zweedsche vloot en hebben gedurende den' oorlog op zee gediend, en na den oor log deelgenomen aan mijnenvegen. De stuurman van het Zweedsche schip verklaarde, dat het scheen alsof het schip stootte op iets, dat zich niet diep onder de oppervlakte van het water bevond. Het Zweedsche schip werd' vervolgens door de golven opgenomen, om met groote hevigheid weder op hetzelfde te stooten. Aan boord van het Zweedsche schip was niets bekend over oefeningen met duikbooten. Boven water waren er geen te zien wel ontmoettfce men Britsche oor logsschepen, doch deze waarschuwden niet en gaven noch bij het naderen van de „Vidar", noch bij het voorbijvaren van een Japansch schip eenig toeken van be zorgdheid. Nadat men nauwkeurig had onderzocht of de „Vidar" schade had ge leden, vervolgde het schip zijh weg. Eerst bij aankomst ln het kanaal van Kiel las de kapitein in de bladen berich ten over het zinken van de M 1. De overeenstemming in tijd en plaats bracht hem op de gedachte, dat de duik boot wel eens het voorwerp zou kunnen zijn geweest, waarop zijn schip gesbooten was. Hij zond draadloos een rapport om trent zijn ervaringen aan de reederij te Stockholm, die door bemiddeling van het Zweedsche ministerie van Buitentendbche Zaken de Britsche xegeering er van op de hoogte stelde. Dinsdag of Woensdag zal het Zweed sche schip te Stockholm worden onder zocht, dioch uit de omstandigheden; die tot nu toe bekend zijn, moet men wel de droevige conclusie trekken, dat het de „Vidar" is geweest, die de M 1 hóeft doen zinken. De Etogelsche bladen huldigen den 20- jarigen Duitscher Kraft ais een held. Knalt is gisteren voor het onderzoek van het wrak van de M I afgedaald tot een diepte van 288 voet, <L L 28 voet dieper dan ooit een duiker voor hem. 'Hij bleef buitengewoon lang beneden en melde tel kens, dat alles in orde was, totdat de be manning aan boord aan zijn verzwakte steun bemerkte, dat het hoog tijd werd, hem op te halen. Toen hij boven kwam was hij er slecht aan toe, maar hij stond erop, weer af te dalen, zoodra hij zich weer goed voelde. H# rapporteerde, op een kabel' te zijn' getriooten, die hij echter niet had kunnen aden. Voor het verder onderzoek zal hij een sterker licht mee nepten. De Engelsche viootbouw, Londen, 24 Nov. De Eerate Lord der Admiraliteit heeft heden in het Lager huis verklaard, dat geen vermindering van den viootbouw in verband met de be zuiniging wordt overwogen. De nieuwe Engelsche „burgerwacht" Volgens mededeelingen, door den mi nister van binnentandsohe zaken in het Lagerhuis afgelegd, heeft het ministerie van volksgezoifcheid thans een circulaire tot de overheid gericht betreffende den burgerlijken hulpdienst voor bijzondere gevallen. De organisatie belast zioh met de ver zekering van het vervoer van levensmid delen, de post en het steenkoolvervoer; ln geval van nood, dus bij een algemeene staking, zal in de gemeentelijke distrio- ten een plaatselijk ambtenaar voor levens middelenvoorziening, een ambtenaar voor steenkoolvoorziening, qen comité voor vrijwillige diensten enz. worden inge steld. MnssoUnt niet naar Londen, Londen, 21 November. De British Uni ted Presse meldt, dat het thans vast staat, dat Muasolini niét zelf te Londen zal ko men voor de onderteekening van het ver drag van Locarno, dioch dat hij zich zal laten vertegenwoordigen. BELG LtS. Het verdrag met België. De correspondent van de N. R% Ot te Brussel meldt dat, naar in officieusè krin gen wordt verzekerd, de Belgische regee ring er, althans op het oogenblik, niet aan denkt, de Wielingen-kwestie aan het oordeel van een arbitrale rechtbank te genbl leeg was. Toen viel ons oog op een schrik wekkende, met bloed bevlekte gestalte achter de tafel ln het midden van de ka mer .die een in het wit gekleede vrouw in zijn armen hield. Met een schok zag ik, dat de man Swain was en de vrouw Mar- jorie Vaughan. Een rilling van schrik ging mij door de leden toen ik zag hoe haar hoofd achterover viel tegen zijn schouder, 'hoe haar armen slap neerhin gen. Zonder zelfs een blik in onze richting te werpen, legde hij haar voorzichtig op een divan neer, viel op zijp knieën naast haar en begon haar polsen te wrijven. Het was Godfrey, die het eerst zijn zelfbeheersohing herkreeg-en dde naast Swain ging staan. „Is zij dood?" vroeg hij. Swain schudde ongeduldig het hoofd zonder op te kijken. „Hoe is zij ge wond?" drong Godfrey aan, zich nog ver der over het bewustelooze meisje heen buigend. Swain wierp hem een woedenden blik toe. „Zij is niet gewond!" zei hij. „Zij is flauw gevallen! Ga weg!" Maar Godfrey ging niet weg. Na een doordringenden blik op Swains gezicht, boog hij zich weer over de stille gestalte op den divan en raakt» met zijn vingers haar slapen aan. Wat hij zag of voelde sóheen hem1 gerust té stellen, want zijn stem was varier toen 'hij weer sprak. „Ik geloof dat je gelijk hebt, Swain," zei hij. „Maar wij deden beter iemand te roepen. •Hoep maar raak!" gromde Swain, „Bedoel je dat er niemand hier ia? Zeer zeker haar vader Hij zweeg want bij die woorden was Swain in een heeschen lach uitgebarsten. „Haar vader!" riep ,hij uit „O ia! Hij is hier! Roep hem! Roep 'hem! Hij is daar ginds!" Hij maakt» een wild gebaar in de rich ting' van een leuningstoel met een hoogen rug naast de tafel, terwijl zijn oogen glin sterden met een bijna duiveisohen glans; toen verdween die schittering en keerde hij zich weer naar het meisje. Godfrey wierp een verbaasden blik op óem en stapte naar den stoei. Ik zag zijn gezicht trillen von plotseling afgrijzen; ik zag hoe hij' zich aan den rand der tafel vastgreep en een oogenblik stond hij' naar beneden te staren. Toen keerde hij zich stijf naar mij toe en wenkte mij b]j hem te komen. in den stoel zat een man voorover in eengedoken een grijsharige man in een wit gewaad gekleed. Zijn handen grepen d» leuningen vast als in doodsangst. Zijn hoofd iblTig bijna op zijn knieën. Zwijgend hief Godfrey dit hoofd op. Een kreet van afgrijzen!' ontsnapt» ons beiden. Het ge zicht was donkerrood van opgestegen 'bloed; de tong was gezwollen en hing uit dén mond; de oogen waren met bloed doorloopen en puilden uit d» kassen. En toen zag ik door een beweging van Godfre^s vingers, dat een koord stijf om den hals was geknoopt De man was ge worgd. Na een ademloos oogenblik, waarin hij zich overtuigd had, dat dé man 'beslist dood was, liet Godfrey het hoofd weer voorover vallen. Ik weet niet wat er ln Godfrey's geest omging, maar door een gemeenschappelijke opwelling keerden wij ons om en keken naar Swain. Hij lag nog op zijn knieën naast den divan. Blijkbaar was hij' onze tegenwoordigheid Ingezonden Mededeeüng. Goede eetust, goede spijsvertering; goed bloed en een goed humeur worden verkregen door Fosterte Maagpillen te gebruiken. Daze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig vensuikerde pillen 0.66; ln apotheken en dvogtstaafeeot geheel vergeten. „Bet is duidelijk genoeg," zed Godfrey met een stern, tyeesch van ontroering. „Zij is hier binnen gekomen en vond het lijk, geen wondér dat zij zoo schreeuwde! Maar waar zijh' de bedienden? Waar is ieder een1?* Diezelfde gedachte schoot ook mij door den geest De absolute stilte in het huis, het feit dat niemand kwam, droeg het zijne bij tot hét afschuwelijke van het oogeniblik. Deze wild» kreten moesten toch van den kelder tot zolder geklonken hebben en toch kwam niemand. Godfrey stelde een haastig onderzoek in' van de kaoner, die blijkbaar de biblio theek was met een openslaande deur naar den tuin, en nog een die in de hal uit kwam. Op den muur naast den binnen deur vond hij een electrisch knopje en hij drukte eenige oogenblikken erop, maar er kwam geen antwoord. Als eT een schel luidde, dan was die schel zoover weg dat wij ze niet konden hooren. Een dik gordijn hing voor de deuropening. Godfrey schoof het opzij en keek de hal ln. Deze was donker en stil. Met een glimmig vastberaden gezicht haalde hij zijn electrischen lantaarn uit dén eenen zak en zijn pistool uit den anderen. „Ga •mee, Lester/' zei hij. „Wij moeten dit eensonderzoek. Houd je lantaarn ge reed en je revolver. Wie weet welke afschuwelijkheden dit huis nog meer be vat!" Hij schoof het gordijn weg, zoodat de hal eenlgsrins verlioht was, door de open deur liep hij toen de kamer uit ik ach ter hem. (Wordt vervolgd.) COURANT ABONNEMENT PEE, 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldareche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepoet f 2.60; dd. p. mail en overige landen f8.20. Zondagsblad reep.f 0.50, f 0.70, f 0.70, fl.—Modeblad reep. f 0.96, f 1.25, f 1.26, f 1.35 Loeee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et ADVERTENTIÈN: 20 et p. regel (salj&rd) Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te hunr)v. 1 t/m B regele 40 ct, elke regel meer 10 ct. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. pc adv. extra). Bewijsno. 4 ct Licht op voor Auto's en Fietsen i ■nrf KV\V" 8 8 8 1

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1