IELDERSCIE COURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DINSDAG 24 NOVEMBER 1925. Rectificatie. Uitslag Terk°oping van huizen en erven, op Maandag 23 November 1925, door notaris A. M. Engelmann. Huis en erf aan de Nieuwstraat no. 9, Eoot 1 are 8 centiaren; kooper de heer liemes q.q., voor f 2340.—. Huis en erf aan deNieuwstraatno.il, groot 1 are; kooper de heer P. Bregman q.q., voor f 2635.—. Pakhuis en erf aan de Vischstraat no. 32, froot 6 aren 46 centiaren; koopers de eere7 0tt«rvanger en T. Rampen, voor f 1740.—. o«en aan Basstraat no. 68, groot 86 centiaren; kooper S. Herschel, .voor f 1140.—. Buis en erf aan de le Vroonstraat no. 11, groot 87 centiaren; kooper de heer O. Veerman, voor f 1501.—. Huis en erf aan de Molenstraat no. 142, groot 72 centiaren; kooper de heer J. H. v Moormann, voor f 556.—. Fanoy-hdr Militair Tehuis. Het Beituur van het Militair Tehuis aan den Kanaalweg heeft een fancy-fair geor- iseerd op de bovenzalen Van haar ge- ■w, welke hedenmiddag te 5 uur wordt geopend. Alweder een fancy-fair? vraagt de lezer. En dan is het antwoord: inder daad, een fancy-fair is het oude, beproefde middel tot stijving der geldmiddelen. Want, om het maar dadelijk te zeggen: met die geldmiddelen is het tegenwoordig, nu de regeering alle subsidies 'heeft ingekort, niet al te best gesteld. Een Militair Tehuis als dit is uit den aard der zaak aangewezen op subsidies van Rijk of particulieren. Wat ,er aan het buffet verdiend wordt, is heel weinig, omdat de .prijzen' der verschillende artikelen zeer laag zijn gesteld, en dat wei nige komt bovendien den beheerder hier vader en moeder genaamd ten goede. Men begrijpt dus, dat door de inkrimping van de subsidies het voortbestaan der in richting ernstig bedreigd wordt. Wel heeft men nog wat zaalhuur-ontvangsten, maar die zijn ook gering. Dat het Bestuur dus naar middelen uit zag om de kas te versterken, is begrijpelijk. En toen eenmaal het recept: een fancy-fair, die klinkt als een klok, gevonden was, gin gen tal van rappe handen aan het werk. Weken en weken lang naaiden en hand werkten en knutselden tal van dames, ver schillende firma's stonden artikelen af, en tenslotte kon met de inrichting een begin worden gemaakt. Dat ook dat nog niet zoo eenvoudig was, zal ieder beamen, die daar heden of morgen een kijkje gaat nemen. De beide groote za'en, die door het uit lichten van een scherm tot één zaal kunnen worden gemaakt, bieden den fleurigen aan blik van feestelijk-ingerichte vertrekken. Bij het binnentreden staat men al dadelijk voor het traditioneele vischvermaak, dat aan geen rechtgeaarde fancy-fair ontbreken mag, en een voetstap verder brengt u in den allergezelligsten theetuin, door de fir ma Van Nelle aangericht. Precies als in de „Bijenkorf" te Amsterdam kan men hier van een kopje thee genieten, terwijl men een magnifiek -uitzicht heeft op de stad. Een groote lingeriestand trekt aan den an deren kant uw aandacht, en wat hier te zien en te koopen iswij wagen, ons niet aaii een beschiijving van dit „bonheur des da mes". Even verder vindt men de chocolade tent, waarnaast een keurig opgemaakte pop met wieg is geëxposeerd, welker naam u neen, niet raden mag, maar waarvoor 11 van een fraaien hulstboom een zorgvuldig in oranjepapier gewikkeld lootje plukken moogt (tegen betaling wel te verstaan!) waarop de naam staat. Dat wil zeggen, die naam komt natuurlijk slechts eenmaal op de lootjes voor. Wederom naar het midden gaande, bereiken we de afdeeling kussens, poppenwiegen, enz. keurige collectie met al'erlei moderne patronen. Wegkomen nu bij het boekenstandje; hier zijn behalve keurige leesboeken, tal van etsen, schilder stukjes, platen, en wat m^er tot het vak behoort. We ontdekken nog een tafel met kindergoed, een stand met meubilair, na tuurlijk een voor sigaren, sigaretten en ta bak, terwijl ook de schiettent niet ont breekt, noch de ouderwetschq, geliefde sjoelbak. Tenslotte is er nog een stand voor galanterieën en een voor plateelwerk (ook hierbij is keurig mooi goed), terwijl een hoekje is gereserveerd voor het orkest, dat op geen rechtgeaarde fancy-fair ontbreekt. We zijn nu rond geweest, maar wie denkt, dat we er zijn, heeft het mis. V\ e gaan nu naar boven, op de tweede verdie ping. Daar heeft de heer Stevensön iets origineels bedacht, dat wij nog op geen an deren bazar van dezen aard tegenkwamen. Tusschen de hanebalken van den zolder n.1. is een prachtig doolhof ontworpen en de kunst is nu de verschillénde bezoekers er in te krijgen. Zijn ze er eenmaal in, uan moeten ze probeeren er uit te komen. Hier voor is eenige handleiding wel noodig, wel nu: je gaat eerst links, dan weer rechts, dan omhoog, dan omlaag, komt op een zwe vende brug en op een hangende jacobsi i - der, moet tusschen balken doorkruipen, weer naar rechts, weer naar links, ach er uit, vooruit, komt in een spiegelzaal, en dan ten slotte rechtuit Nu staan wij voor de juiste volgorde dezer verschillende manipulaties niet in natuurlijk, anders was er geen aardigheid aan. Maai r is onderweg zóóveel moois te zien, en men houdt zóó u aangenaam bezig, datu heuscn niet het idee zal krijgen verdwaald te zijn. Voorwaar, dit is nu eens een doo'hot, waar het een pleizier is 'rond te dolen. Is men eindelijk er weer uit en in de gang, welnu, dan kunt u altijd nog even uitrusten m de theetent, die er vlak bij is, nietwaar?.... Deze fancy-fair, die, zooals wij zeiden, hedenmiddag geopend wordt, is tot en met Zaterdagavond open, dagelijks van 2 tot 10 uur, behalve vandaag, nu de openstelling te vijf uur geschiedt. Te 3 uur zal de officieele opening plaats hebben voor genoodigden, enz., maar om vijf uur wordt het publiek toegelaten. NederL Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, afdL Helder. Zooails blijkt uit een advertentie in dit blad, zal bovengenoemde Vereeniging mor gen, Woensdag 25 Novembcf, een openbare propaganda-vergadëring houden in „Musis Sacrum". Ds. C. C. de Kloet zal spreken over „Van röeger en Nu"; hij zal o. a. in het kort een historisch overzicht geven van het ontstaan van het Alkoholisme, zooals wij dit thans kennen. Da Onthouders-Zangvereeniging „D.O. V.", onder directie -van den heer Rusting, zal voor-het eerst in het openbaar optreden. Een strijkje uit het Arbeiders-Strijkorkest zal voor muzikale opluistering zorgen. De A.J.C. zal medewerken met een bont pro gramma, uiting gevende van hun levens blijheid en levensernst. Het belooft een mooie avond te worden. Zie voor den kaartverkoop onze adverten tie in dit blad. IJsclub „Hel Noorden". Men schrijft ons: Nu de winter weer voor de deur staat, lijkt het ons niet overbodig nog eens fie aandacht op bovengenoemde vereeniging te vestigen. Het is n.1. op de laatste Districtsvergade ring van den Ijsbond „Hollands Noorder kwartier", gehouden in Café „De Póol" aan den Kanaalweg alhier, gebleken, dat de daar aanwezige hoofdbestuursleden en afgevaar digden der verschillende ijsclubs in het Noorderkwartier, allen vol lof waren over- de uitrusting, die deze Heldersche veree niging bezit. Genoemde hoofdbestuursleden verklaar den dan ook volmondig, dat de ijsclub „Het Noorden" letterlijk niets had nagelaten om de veiligheid van hare leden te'verzekeren. Dat er veel geld noodig is om een derge lijke uitrusting,-bestaandq uit gereedschap pen, reddings- en verbandmiddelen, aan te schaffen, zal een ieder, die één der exposi ties hiervan gezien heeft, _ten volle be grijpen. Het gevaar, dat den schaatsenrijder be dreigt, is werkelijk niet denkbeeldig; te- mèer als men nagaat, dat de respectievelijke ijsbanen hier te Helder ten allen tijde op diep water zijn aangelegd. Z.g. plassen als „dé Rijdt" te Nieuwe Niedorp zijn hier in. den omtrek niet te vinden. Wat echter wel te vinden was? „De be kende Fortgrachten". Het is het bestuur van „Het Noorden" n.1. mogen gelukken, de hand te leggen op alle wateren rond de forten „Erfprins" en „Kaaphoofd". Deze zijn door pachting ter beschikking van de IJsclub gekomen, om daarop hare banen aan te leggen. Men is thans verzekerd, dat bij intredende vorst materiaal en banen beschikbaar zijn. Door haar lidmaatschap Van het hoogste college op ijspportgebied, met name „de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrij- dersbond",' is voor de HÜldersche JJsclub „Het Noorden" de weg gebaand ook te Helder nationale wedstrijden in schoon.- en hardrijden te kunnen houden; alsmede kam pioenschappen te doen verrijden. Men ziet, dat alles in het werk gesteld wordt om, in dien de winter zijne intrede doet, de ijs- sport te Helder hoogtij te doen vieren. Ook staat altijd nog het inrichten van een vaste ijsbaan (ondergeloopen land) op het programma. En dat dit plan nog niet tot uitvoering is gekomen, vindt hierin zijn oorzaak, dat eenvoudig tot 1 Jan. 1927 geen land beschikbaar komt. Daarbij komt nog, dat niet alle terreinen door den aard harer ligging geschikt zijn tot ijsbaan te worden ingericht. Ettelijke pogingen zijn dan ook in het werk gesteld om land beschikbaar te krijgen. De laatste zijn gedam bij het Gemeentebe stuur, met het resultaat, dat gewacht dient te worden tot hierbovenbenoemden datum. Wordt lid van de IJsclub „Het Noorden" De contributie van f 1.en f 0.50 voor huisgenooten en f 0.25 voor kinderen be hoeft voor U geen beletsel te ziira. De IJsclub geeft straks goed onderhou den banen en een veilig verblijf op het ijs, voor volwassenen en kinderen. En dat niet* alleen. Zij hoopt,-straks menigeen in de ge legenheid te kunnen stellen met diverse werkzaamheid een weekgeld te kunnen ver dienen; want de winter brengt mede, dat met hem ook de werkloosheid hare intrede doet. EAADSO VERZICHT. Ben fout bij het opmaken was Zaterdag oorzaak van het inlaaschen van een ver keenden regel, waardoor de indruk werd gewekt alsof de ideeën van den heer Eylders ontstaan waren uit voorstellen van den heer Grunwald. De hier abusief ingebrachte regel hoort op een andere plaats thuis, en wij schreven natuurlijk „de voorstallen van den heer Zondervan". Leger des Heils. Naar men ons meldt, zal in het gebouw Spoorgracht 88 a.s. Woensdag 26 Novem ber een bijzondere muzikale avond plaats hebben. Muziekkorps en zangkoor zullen vereenigd het onderstaand programma uitvoeren. 1. MarschCanaan, instrumentaal. 2. Mijn lied zal zijn van Jezus, vocaal. 3. Love, selection, instrumentaal. 4. Sombere uren, vocaal. 5. The sinners light, instrumentaal. 6. Geloof, vocaal. 7. Instrumentaal duo Wondre liefde. 8. Thuis, vocaal. 9. The rock, marsch, instrumentaal. 10. 't Gebro ken hart, vocaal. 11. The story of Jezus, selection, instrumentaal. 12- De storm, vocaal. 18. Eternity, selection, instrumen taal. 14. Gij rijt alles mij in al, vocaal. 15. Het ruwe oude kruis, vocaal. HET GASBEDRIJF IN ONZE GEMEENTE. Bereids is door mij kennisgegeven, dat ik ditmaal meer uitvoerig zou schrijven over de gasfabrieken verband met de verkregen uitkomsten, de daling van het gasdebiet en de groote slijtage aan de ovens, welke factoren in onderling verband geleid hebben, tot het inmiddels door den Raad aangenomen voorstel, om den prijs van hetgas te verhoogen. Tot mijn spijt heb ik niet direct aan die toezegging kunnen voldoen; andere, meer dringender werk zaamheden moesten voorgaan. Ten einde nu eerst de lezers meer tot óordeelen bevoegd te maken, moet even een uiteenzetting gegeven worden, hoe hier gas gefabriceerd wordt en welke mid delen daartoe ten dienste staat. Bij besluit van den Raad van 26 No vember 1918 werd toestemming verleend voor den bouw van een nieuwe verticale kamer-oven-installatie, bestaande uit 6 ovens met een productiecapaciteit van 5000 M3. gas per etmaal elk, dus in totaal 80.000 M3. per dag. Behoudens de bijkomende bouwkun dige werken, werd het maken' der boven genoemde iijstallatie opgedragen aan de firma August Klöne te Dortmund. Met de werkzaamheden tot uitvoering van dit pl^n is op 29 December 1919 begonnen, met het resultaat, dat op 10 Deoember 1920, reeds 2 verticale kamerovens in be drijf gesteld konden worden. Na slechts korten tijd nog een gedeelte der oude oveninstallatie in bedrijf gehouden te hebben, bleek, dat de gasvoorzlening met die verticale kamerovens kön worden bij- ?;ehouden, ja zelfs kon dit in h^t geheele aar 1921 worden volgehouden. Op 28 November van dat jaar bedroeg de et maal-productie 11.580 M8. Verkregen werd een gemiddelde opbrengst van 402 M8. gas per ton kolen. De distlllatietijd der kolen schommelde tusschen 118 en 19 uur. Voor waar mooie resultaten. Immers werd deze oven-installatie ge leverd op den productie van 6000 M3 per etmaal, dus daar er slechts 2 in bedrijf zijn geweest gedurende het jaar 1921, had men in het bedrijf een installatie met een capaciteit van 10.000 M8. per etmaal. Tooh werd op één dag zelfs 11.580 M3. geprodu ceerd, terwijl de gemiddelde hoeveelheid gas per ton kolen ruim 400 M8. bleef. Op den dag dier maximum-productie zal men het distillatie-proces slechts 13 uur heb ben moeten laten voortduren. Immers kan in een installatie van 2 ovens 15 ton kolen ineens in distillatie worden gebracht, met een opbrengst van 400 M3. per ton, kan dan geproduceerd worden 6000 M3. Om dus 11.580 M3. in één etmaal te kunnen produceeren, moest 2 maal worden gela den. Op een dag n.L op 16 Augustus 1927 is er 5280 M3 geproduceerd, zoodat wel-, haast op dien dag met één oven-installa tie had kunnen worden volstaan om het benoodigde gas t eproduceeren. Dit is natuurlijk niet gedaan, aange zien niet met zekerheid gezegd kan wor- den, dat over een bepaald tijdvak zoo'n beperkte hoeveelheid gas benoodigd is en kan men dus om die reden niet een oven installatie buiten bedrijf stellen. De totale gasproductie is van ai dien tijd geweest in 1921 2.893.780 M8. 1922 8.254.160 1928 8.503.610 1924 8.456.240 Zooals reeds hiervoren lg gesohreven, is er een oveninstallatie gebouwd met een capaciteit van. 10.000.000 M8. per jaar. Daartoe besloot de Raad op voorlichting van de deskundigen aan de hand van het feit, dat in 1916 een gasproductie noodig was geweest van 3.847.470 M3., waarin op één dag meer dan 16.000 M3. moest wor den geproduceerd. Al stelt men nu de reserve zoo ruim mo gelijk, om ook de geregelde gasvoorzie- ning te kunnen waarborgen bij eventueele stoornissen, dan nog kan worden gezegd, dat feitelijk met de helft der thans ge bouwde oven-installatie had kunnen wor den volstaan, en dat dus dit besluit van den Raad verkeerd is geweest En nu komt het mij voor, dat door die te groote installatie te laten bouwen, mede is veroorzaakt de verkeerde wijze van gas- produoeeren, die later is toegepast Imr mers kan men zeggen, dat met één paar schoenen had kunnen worden volstaan. Er werden eohter verstrekt 2 paar schoe nen en nu is daaruit de geneigdheid geko men om die 2 paar schoenen dan maar te gebruiken ook. Dit is uit het volgende voortgekomen. Om hij de productie van gas terug te keeren, zij er op gewezen, dat bij de Di rectie het alleszins lofwaardig streven voorzit, en heeft voorgezeten, om met zoo min mogelijke arbeidskrachten, toch te trachten een zoo hoog mogelijk rende ment te bereiken, en uit iedere ton kolen zooveel mogelijk gas te distilleeren. Als de directie echter slechts had beschikt over een, oveninstallatie, die met noodige reserve, juist voldoende was geweest, om de verlangde hoeveelheid gas te produoee- ren, dan zou, juist om die reserve steeds nog gereed te hebben, de distillatie in kor ter tjjd moeten hebben plaats gehad. Nu men echter over een veel grootere instal latie beschikt dan voor de productie noo dig was, kon men meer oven in bedrijf stellen en daardoor het distillatie-proces langer laten duren, waardoor toch de be noodigde hoeveelheid gas kon worden ge leverd, de werkzaamheden daaraan kon den worden verdeeld over grooter tijdvak ken en uit de kolen tot het laatste nipper tje gas Laat ik zeggen, kon worden geperst Uit de jaarverslagen blijkt dan ook, dat de distillatieduur is verlengd en b.v. in het afgeloopen Jaar, drie ovens in bedrijf zijn geweest met uitzondering van de maanden Mei, Juni en Juli. De hoogst benoodigde etmaal-productie is geweest op 26 December 1924, 11.800 M3., dus een paar honderd M3. gas meer, dan'in 1921 door 2 ovens per etmaal zijn geleverd. Dood ds bovengenoemde w£se van dis tillatie te volgen, kon men de distillatie- duur tot 24 ja 26 uur uitstrekken. En nu meen i k met zekerheid te kunnen zeg gen, da t door uitsluitend te letten op de mogelijlte beparing aan arbeidskracht en het te verkrijgen hooge gasrendement, te veel ovor het hoofd is gezien, de nadeelen die zjjn toegebracht aan de kamers, door de disti llatie door te 'zetten, somtijds 10 12 uur, nadat de eigenlijke distillatie reeds a'ltgeloopen was, daardoor van de vuurvast te steen veel te veel is gevergd, uitzetting'en krimping der kamers is ont staan, scheuren zijn opgetreden, waardoor wederom is mogelijk geworden het door de kame 'is zuigen van generatorgas, reeds verbrande gassen en lucht, l) met de fu« neste gnvolgen van aan de. wanden slak ken der cokes, gaan vastzitten daarvan ip de kame rs en dus bij de opening niet val len der 1 nassa. Die massa cokes moest dan worden uitgestooten, wat weder leidde tot vergroot ing der smederij, werkzaamhe den aan de gereedschappen en zelfs ook aan de cokes-transportbak, daar deze te lang me t de gloeiende cokes-massa moest blijven f rtaan, alvorens afgekoeld te kun nen wor-den, benevens beschadiging van de kame rs. Immer s zijn de binnenkamers gemaakt van een soort vuurvaste steen, waarvan het smel tpurft Migeveer gelegen is op' 1600 a 1.700 gr. T). Voor het distilleeren van kolen heeft men noodig ruim 1000 gr. C. Die warmte wordt eohter niet in eens ver kregen,'maar loopt natuurlijk op, nadat d<e kamers-geladen zijn. Door het lossen v an de ookes en het laden, koelt.de kamer b ©langrijk af. Na ongeveer 12 uur is echter het proces der distillatie zoo goed als ten einde. In de kamers is vrij wel uitsl uitend een gloeiende ookes massa over. La at men nu die massa nog 8, 10 of 12 uwzitten, om de hiervoren genoem de oogm erken, dan loopt de temparatuur nog bela ngrijk op, ja somtijds zelfs tot 1600 gr. O., dus dicht bij het smeltpunt van de uteensoort, waarvan de maker is gebouwdEn (Joordat die cokesmassa er in zit, hoeft er dan ook uitzetting en in krimping: plaats met de hiervoren ge noemde gevolgen. Die gevolgen hebben op hun beurt er weder to«s geleid, dat de verkoop van gas verminde rde. Men koopt nu eenmaal geen gah>, waarin omstreeks voor 80 aan luch t en reeds verbrande gassen zit. Dit Is ni'at brandbaar. Uit de cijfers in de jaarvi jrslagen van het soortelijk ge wicht va;in het gas, valt dit percentage hiervoren genoemd af te leiden. Daardo or ontstaat nog een nadeel, n.1. dat de dr uk op het gas moet worden ver hoogd en dus het gasverlies grooter wordt Roeds hebben wij er op gewezen, dat dit verlies in 1924 gestegen was tot 159.520 M3. Nu willen wij niet eens in gaan op i fle vraag, Df met dit cijfer het werkelijke» verlies wordt aangegeven, m. p. w. of b. v. de berekende hoeveelheid gas voor de st raatverlichting wel overeenkomt zoo nabij mogelijk met het werkelijk ver bruik vooi r dit doeL Nu zou een deel der gevolgen nog zijn te keeren geweest, als n.L het gemeente bestuur dt) aldus verkregen winrten niet geheel als netto winsten had aangemerkt, maar ter compensatie van de grootere slijtage van. ovens, dus verlies van vast kapitaal, ha het bedrijf een deel van die winst had fjelaten, dus gereserveerd, om daarmede, :&oodra dit noodig was, weer de vernieuwing: der binnenbouw te kunnen bekostigen. l) Bij he t overlezen van het artikel komt het mij ni et ondienstig voor, om in een noot, dit gedeelte voor de lezers te trach ten te verduidelijken. Want velen zullen niet begrijpen, hoe het komt dat, als er scheuren in de kamers komen, daardoor generatorgf is, afgebrande gassen en lucht wordt aang; ezogen. Welnu de zaak is deze. Het produceeren van gas geschiedt door middol van het kamerovenstelsel. Een kamer noemt men elke ruimte van vuurvaste i-iteen gebouwd en waarvan de vloer besta, at uit een ijzeren deur, welke met een ha ndle kan worden geopend. Van boven kan zoo'n kamer worden gevüld met cokes. In elke kamer kan 1500 K.G. kolen word1, en gestort In een c> veninstallatie zijn 5 van deze kamers. Do ovens worden gestookt met ookes. Men kan uit het voorgaande reeds afleiden, duit dit niet rechtstreeks ge schied ondor de kamers. Trouwens zou den deze d an niet voldoende en niet ge lijkmatig w orden verhit Daarom moet er een andere wijze van verhitting worden toegepast Die'ovens zjjn zoodanig gecon strueerd, di at door het stoken met cokes een gas on tstaat, welke men noemt naar de soort ov en (generator) generatorgas, hetwelk in hoofdzaak bestaat uit kool- ir.iniocyde. Dit gas komt in een ruimte, waar men het door toevoeging van lucht (zuurttof) i doet verbranden. Door deze verbranding ontstaat een groote hoeveel heid warmte Zoodra do kolen in de kamers zijn ge daan begin i hét distillatie-proces. Door de ontwikkelde warmte stijgen wei de verschillende gassen uit de kolen op, maar tooh zou. die kracht niet vol doende zijn om het gas door al de ver schillende i nrichtingen te brengen. Daar voor doet d'ienst een zuig-perapomp, een zqig-perapo mp, een z.g. exhaustor, die het gas uit de kamers, door de condensors heen zuigt en het door de nog volgende zuiveringstoestellen perst. Zooals reods is medegedeeld, duurt het distillatie-pi roces ongeveer 12 uur. Daar na raken dis kamers gas-ledig. Toch gaat men door, t* )t somtijds 24 uur. De zuiging blijft ook n a den afloop van het eigen lijke distilla tie-proces doorgaan. Als nu de kamers lek zijn, wordt door die openin gen, hoe kl( )in die ook zijn, het generator- gas, of die reeds verbrande gassen, dan wel lucht as ingezogen en komt zoodoende bij het gas, hetwelk door distillatie uit de kolen is ve rkregen. Ik meen iloor deze eenvoudige uiteen zetting dit punt voor d» lazers te hebben duidelijk ge maakt. Ditis helaas niet gedaan. Thans zit men voor de gevolgen en nu ziet men geen 'kans om de aangebrachte slijtage te her stellen, zonder weer maatregelen toe te passen,, die het bedrijf nog verder van een gezonde finanoieele basis afvoert. Im mers blijkt uit de begrooting voor 1920 dat in 1925 reeds de binnenbouw van 2 ovens vernieuwd moest worden. Dit brengt men niet ten nadeele van 1925, maar de vermoedelijke kosten daarvan, begroot op 6000, stelt men voor te ver deden over 3 jaren, dus elk jaar 2000. Voorts moeten in 1926 van nog 8 ovens de binnenbouw vernieuwd worden, voor een bedrag van 9000, ook te verdeelen over 3 jaar, of per jaar 3000. Daarbij moet nog gerekend worden voor 1000 per jaar aan gewoon onderhoud, zoodat de onderhoudspost der ovens er in de naaste toekomst als volgt op de exploit&tie zal blijken te drukken. Kosten aan onderhoud, in voor voor normaal Totaal. 2 ovens 8 ovens_ onderh. 1920 2000 3000 1000 f 6000 1927 20m 8000 1000 6000 1928 2000 8000 1000 6000 Doch daarmede is men er niet Als men immers kans ziet om in de jaren 1921, '22, '23 en '24 6 ovens op te gebruiken, dan zal reeds in 1928 minstens moeten worden gerekend op vernieuwing van de ovens, die nu worden hersteld en dus de post hi dit jaar daarenboven met 2000 stijgen. Op deze manier wordt het paard achter den wagen gespannen. Overtuigend blijkt hieruit dat alleen reeds voor dit doel in de afgeloopen ja ren 16000 had moeten worden gereser veerd, tegenover het verlies aan vast ka pitaal, hetwelk uit leeningkapitaal was verkregen. Die 15000 heeft de gemeente ten onrechte als winst genoten. De schuld van het bedrijf apn de gemeente is daar mede niet verminderd en het bedrijf moet nu, naast de' afbetaling van de schuld, deze herstellingskosten nog ten volle op de exploitatie verhalen. Voorts blijkt tevens uit die mededeeling in de begrooting voor 1926, dat van de 6 ovens, er in die jaren 5 versleten zijn. Die hebben met elkaar een productie-vermo gen van rond 9.000.000 M3. gas. Er ia dooreen genomen nauwelijks 81/» millioen M8. gas per jaar gemaakt Neemt men zelfs het noodig in gebruik te stellen ver mogen tot levering van gas, zoo ruim mo gelijk en dus voor het produceeren van 81/» millioen M8. gas, een vermogen van rond 5 millioen, dan nog blijkt hoeveel vermogen meer er door deze wijze van produceeren versleten is. Ten~ behoeve van de verbetering van den toestand van het bedrijf, meen ik de volgende middelen in overweging te moe ten geven: 1. Hetgeen ik de vorige keer reeds heb aangegeven bij het Waterleidingbedrijf. Daarbij kan dan het muntgasstelsel ver vallen. 't Beste ia, die heele rattaplan maar cadeau te doen. De onkosten aan het onderhoud der leidingen en meters, de rente en afschrijving van het daarin ge stoken kapitaal, de grootere onkosten verbonden aan de inning en de adminis tratie, enz. worden niet vergoed, door de 1 cent hoogere opbrengst van het gas per M8. Haalt dus per week bij die verbrui kers een zeker vast bedrag op, overeen komstig het deel van hun jaarüjksch ver bruik en neemt in verband met geble ken noodzakelijkheid de meters eens per 3 maanden op, ter controleering van het verbruik ten opzichte der betaling. De muntgasmeters kunnen daarvóór even goed dienst doen. 2; Het bedrijf ontlasten van de daarop orinoodig drukkende arbeidskrachten. Dit heb ik eveneens in de beschouwing over het Waterleidingbedrijf genoemd. 8. Het bedrijf meer economisch inrich ten en laten werken. Daaronder versta ik, het buiten bedrijf stellen Van de groote gasmotor voor opwekking van electrisohe stroom ten behoeve der verschillende hulpwerktuigen. Bij die hulpwerktuigen plaatsen elk afzonderlijk een electromotorvan ver doende capaciteit om dat bepaalde hulp werktuig zelf te kunnen laten werken, en deze rechtstreeks aansluiten op een kabel van het P. E, N. Als groot-industrieel met het P. E. N. een overeenkomst aangaan voor de levering van die stroom. Dan is men veel goedkooper uit dan thans. 4. Het vertrouwen van de burgerij moet ten volle worden hersteld. Dan al leen kan worden verwapht, dat met suo- ces voor het gebruik van gas propaganda kan worden gemaakt. Om dit te bereiken is het gewensoht een onpartijdige des kundige te belasten met het onderzoek en de controle op de samenstelling van het gas, waarvan de uitkomst maandelijks in de pers wordt gepubliceerd. De Raad stelt vast aan welke minlmum-eischen die samenstelling moet voldoen. 6. Waar voorts geen sterke toename van de bevolking is te verwachten en de electrisohe stroom meer en meer het gas •verdringt voor licht- en krachtdoeleinden, zal op andere wijze naar vergrooting van het gasdebiet moeten worden omgezien. Daarom zal m.L in studie moeten worden genomen, de levering van gas aan de bui ten-gemeenten, b.v. in de eerste plaats de omgeving van de Ewijckssluis, in de ge meenten Anna*Paulowna en Wieringen, om later, indien blijkt dat die levering slaagt, het afzetgebied verder uit te strek ken. De capaciteit van de fabriek, in het bijzonder de stokerij, ifl groot genoeg, om een bevolking tp bedienen 2 maal de ge meente Helder. Men levere aan die gemeenten tegen een bepaalde minimum-prijs en laat aan die gemeenten afzonderlijk de distributie, administratie en inning, dus ook de vast stelling van den verkoopsprijs aan hunne ingezetenen. Waar thans ongeveer 6 cent per M8. in den verkoopprijs van het gas voor de dekking der kapitaals-uitgaven moet wor den opgenomen, is alleen een dragelijke prijs te verkrijgen doos vergrooting van

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5