BINNENLAND den afzet, waardoor die kosten per M3 kunnen worden verminderd. Blijft men in den bestaanden toestand berusten, dan is eerder vermindering van den verkoop daarvan het gevolg. Dit maakt dan onvermijdelijk noodig weder om prijfiverhooging om het dan optre1- dend verlies te dekken, wat wederom tot gevolg geeft minder concurrentie-moge- Üjkheid tegenover petroleum en dus ver mindering van den verkoop van gas. Het eind van hét liedje ia dan duur gas en desondanks verlies. D. O. A. de Zwart Da band tnsschen Nederland en Indië. Vrijdagavond hield prof. mr. M. W. F. Treub voor de afdeeling Bussum van „Onze. Vloot" een rede over „De Band tnsschen Indië en Nederland". Spreker ving aan met het noemen van eenige cijfers om duidelijk te maken de uitgestrektheid van het kolamale rijk, dat 66 maal zoo groot is als Nederland, met een bevolking van 50 miljoen zielen, waarvan Java alleen 86 niiljoen. Belegd was daarvan S'/s milliard vreemd kapi taal, met inbegrip van dat der gouver- nementsbedrijven totaal 4 milliard. Hier van was ongeveer3/4vanNederlandschen en lU van buitenlandschen oorsprong. Spreker merkte daarbij op, dat Neder land in den wedloop van kapitaalver strekking achteruit ging. Met deze kapi talen werd een gemiddelde jaarlijksche winst gemaakt van 450 miljoen gulden, hiervan werd V» gereserveerd, zoo dat een netto uit te keeren winst van 800 k 826 miljoen gulden overbleef. Bond 260 miljoen werd uitgekeerd aan divi denden en tantièmes. Terwijl de Neder- landschs sa Ned.-Indische handelsvloot een tonnemaat had van rond 1.700.000 ton, werd daarvan 060.000 ton gebruikt voor het vervoer van waren in- of op Indië, zoodat meer dan 50 °/0 rechtstreeks in verband stond met Indiö. 20 °/0 van de dividenden en tantièmes kwamen tenslotte terecht in de Nederlandsche schatkist, das rond f 50.000.000.' Dit directe voordeel was met vele in directe aan te vullen, de groote vloot in verhouding tot ons bevolkingscijfer, brengt het scheepsbouwbedrijf tot ont wikkeling, machinefabrieken en tal van leverantiebedrijven tot bloei. De katoen industrie in Twente staat of valt met Indië. Als Nederland Indië zou moeten verliezen zou de industrie hier kwijnen en voor een groote massa jongelui was geen werkkring meer aanwezig. Het aan tal volwassen mannelijke Nederlanders in Indië schat .spr. op 90.000, allen in handel, industrie en als ambtenaar werk zaam, die grootendeels in de kracht van hun leven repatriëeren en waardoor dus een enorme jaarlijksche mutatie ontstaat. Indië geeft niet alleen groote werk gelegenheid maar geeft onzen jongen mannen de keus in verantwoordelijke positie te laten zien wat in hen zit. In dezen tijd, nu meer en meer blijkt, dat er moreele relaties der volkeren zijn, welke niet straffeloos worden verbroken, komt het uit, dat Nederland in de inter nationale verhoudingen meer gaat mee tellen dan vóór den oorlog. In dit ver band zegt spr.,.dat het zwaartepunt der - wereldverhoudingen zich verplaatst naar Azië en Nederland als Aziatische mogend heid daardoor de aandacht der mogend heden trekt Die positie stelt verplichtin gen, die ons niet mogelijk maakt in ons hoekje niet een boekje te blijven zitten. Wij zouden ons te schamen hebben, zegt spr., als wij tegenover ons zeiven, maar ook tegenover Indië zouden zeggen„die miljoenen welke wij trekken zijn wel aan genaam en ook de andere economische voordeelen, maar een vloot te bouwen voor Indië, daar voelen we niet voor." Spr. gelooft echter dat 't niet zoover zal komea, als men maar bedenkt hoe erop 'n bepaald oogenblik als er ernstig gevaar kwam, dat we Indië zouden verliezen men warm zou loopen om het te verdedigen. Na de padze besprak prof. Treub het beftng dat Indië aan Nederland bond. Dit moest in de eerste plaats bekeken worden uit den historischen gezichtshoek. Ge durende 8 eeuwen was de cqjtuur, voor zoover die niet inlandsch gebleven was, Nederlandsch georiënteerd: In het tegen woordig stadium van ontwlkkeHng zouden de andere mogendheden niet dulden, dat Indië aan eigen lot zou worden overge laten. De inlander mist vooralsnog de energie om in het grootbedrijf aan de natuur de schatten te ontwoekeren. Zoo lang dit het geval is zou geen enkeie Ïroote mogendheid het lijdelijk toezien, at de kostbare natuurschatten onont- onnen bleven, daar de beschaafde landen e producten noodig hebben. Onze plicht is, zegt spr., om de bevolking tot de hoogere energie op te voeden, die noodig is om zelf de leiding over te nemen, maar ook om haar niet ,in den steek te laten, zoolang 't nog niet ver is. Spr. somde op, welke voordeelen het vreemdq kapitaal aan Indië bracht; tegen over de 250 miljoen die Nederland aan dividenden en tantièmes trok, bleef in Indië aan belasting en aan inkomsten voor de bevolking stellig het dubbele. De suikercultuur nam slechts 5 van den beteelbaren bodem in beslag, de andere groote culturen werden uitgeoe fend in bergstreken, die voor den rijst- i bouw niet van belang was. Aan die eulturen dankte Java het uitstekende wegennet, de spoorwegen zouden zonder haar niet kunnen bestaan. Al was niet alles gebeurd wat had 'kunnen gebeuren, op gebied van wegen, irrigatie, hygiëne, enz., kon Java ten voorbeeld gesteld worden voor alle koloniale gewesten. Van den hoogen trap waarop de wetenschap pelijke beoefening van den grootenland- 3uw stond, profiteerden ook de inlanders, en het zou een ramp voor Indië zijn, wanneer- Nederland zich terugtrok. Wij zouden geen Nederlanders zijn, zegt epr., wanneer wij niet meevoelden, d:at de inlanders het oogenblik zouden ze |;enen, waarop zij in staat waren hun eigom land te besturen. Doch eerst wanneer geleerd zal zijn, door de opvoeding van Nedo 'rland, dat de hoogere klasse de lager niet. mag knevelen en anderzijds de inlai i dsche bevolking voldoende ontwikkeld z;til zijn om het land niet braak te laten 1 liggen, kan van geen eoonomische en pollitieke zelfstandigheid voor Indië sprak o zijn. Wij mogen niet terugtreden voor de inlandsche bevolking voor politie?*, e zelf standigheid rijp is, tot zoo lang; heeft Nederland een taak in Indië te ve:rvullen en moeten Nederland en Indië «amen- werken. Spoorwegpersoneel Een voorstel van de directie Inzake een personeelraa ut De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft bij de vakbonden eeni voor stel ingediend inzake de vormi lag en werkwijze van een personeelraad. Deze raad zal bestaan uit ten minste vier en ten hoogste achtleden, aange wezen door de hoofdbesturen dor vak bonden. Elke vakbond zal ten micuste éétf lid en één plaatsvervanger hebï >en en voorts één lid en één nlaatsvei rvanger voor elk volle 5000leden.rraktiscOh komt dit hierop neer dat de Bond van ambte naren bij de Nederl. Spoorwegen, le Cen trale Bond en de Prot. CHrist. Bond elk één lid en één plaatsvervanger zullen hebben. St. Raphaël zal twee leden, en twee' plaatsvervangers hebben isn de Nederlandsche Yereeniging drie. leden en drie plaatsvervangers. De leden en plaatsvervangers vrorden benoemd uit het personeel en (of) de bezoldigde hoofdbestuurders der vakbon den. De benoeming geschiedt voor de eerste maal tot 1 Januari 1928 en daarna telkens voor twee kalenderjaren. De dlrëctie stelt den personeelraad in de gelegenheid, haar zijn oerdeel v,e doen kennen over in het reglement dienst- voorwaarden ep in andere regelini g;en van aigemeenen aard, welke de recliten en verplichtingen van het personeel betref fen, aan te brengen wijzigingen »j.n over een ontworpen nieuw reglement of ont worpen niéuwe regelingen, als ovenbe- doeld, tenzjj bij eenig regiem.ent een bijzondere commissie, waarin het personeel vertegenwoordigd is, is aangewezen om de directie voor te lichten of mot haar overleg te plegen over het betrokken onderwerp. De personeelraad vergadert «enmaal per maand of in spoedgevallen zoo dik wijls, als de directie of de person eelraad dit noodig acht. De personeelraad draagt een udvisee- rend en inlichtend karakter. Alle ndvlezen moeten steeds schriftelijk uitgebracht worden en binnen den door de directie gestelden termijn. Is het advies :aiet op tijd ontvangen, dan wordt geach t dat de directie aan het overleg met deia perso neelraad voldaan heeft. Permanent Hof van Int Jnt rtltle. lliaaoaL Onder veel belangstelling is Zaterdag ochtend elf uur in de groote rechtzaal van het vredespaleis voorgelezen hol) advies van het Permanent Hof van I.xiternatio- nale Justitie aan den Volkenbon clsraad In zake de bekende Mosoel-quaesüo. Zooals men zioh herinnert, had het Hof de volgende vragen te beantwoorden; 1. Welke is de aard van de beslissing, door den Raad te nemen krachtons art. 3 2 van het Verdrag van Locarno (scheids rechterlijk vonnis, aanbeveling oi! eenvou dige bemiddeling!) 2. Moet de beslissing met eenparigheid van stemmen worden genomen of kan zij worden genomen bij meerderheid van stemmen? Mogen de vertegenwoordiger» der be langhebbende partijen aan de iitemming deelnemen? De president deelde mede, dalbelde re geeringen varen verwittigd van het uit spreken van het advies en dat t die Engel- sche regeering den Britsohen g<;.zant had aangewezen om het advies in onif vangst te nemen. Vervolgens heeft de president in de Fransche taal de authentieke tekst van dit advies, dat ook in het Engelsch is geredigeerd het advies voo rgelezen. Deze voorlezing duurde ongeveer tachtig minuten. Na afloop daarvan vuerd deze buitengewone zitting van het Hof door den president gesloten verklaard. De conclusies van Inet advies zUn: lo. dat de „beslissing te nen ren" door den Raad van den Volkenbond kraohtens art. 8 2 van het verdrag van Locarno bindend zal zijn voor de partijen en een definitieve vaststelling zal vormt) n van de grens tusschen Turkije en Irak "2o. dat de „te nemen beslist iilng" bij eenparigheid van stemmen za l moeten worden genoitfen waarbij de vertegen woordigers der partijen aan de stemming deelnemen, maar hun stemmen i olet mede- rekenen bij de berekening van de een parigheid. Blijkens dit advies heeft het hof zich dus wat het eerste punt betreft, vereenigd met het standpimt van de Eng dsche re-, geering, zooals alt voor het ho:f was uit eengezet bij monde van den Engelschen procureur-geqeraal sir DoUglus Hogg, doch was het hof het niet eeni» met zijn stelling, dat de beslissing bij mnerderheid van stemmen kon feorden genomen en dat partijen niet aan de stemming; kunnen deelnemen. Postpakketten-verkeer vila Hoek van Holland. Ingaande 1 Januari 1920 zal een over eenkomst van kracht worden tuuwahen de Britsche Postadmlxwtatie en de Onderne ming van van Gend en Loos, veer de ver- ssodima feegsn een unltanm tizM tui postpakketten boven 610 K.G. van Groot-Brittannië en verder gelegen lan den naar Nederland over Hoek van Hol land en omgekeerd. (N- R- Ct) De overeenkomst met Dultschland. Deze week de parafeering nog verwacht Naar de Tel. verneemt zal waarschijn lijk nog deze week de Duitsch-Nederland- sohe overeenkomst in zake de invoerrech ten en de orediet-regeling worden gepa rafeerd. Van de zijde van Duitschlaud wordt voor een aantal land- en tuinbouw producten een belangrijke verlaging der invoerrechten toegestaan, waartegenover staat, dat het revolvingcrediet tot 1986 wordt verlengd en de rente wordt vermin derd. Wat de speciale tarieven voor de zee havens betreft zal Nederland op den zelfden voet als België behandeld worden. PlfllMÉWfl. Het z.ig. puf-rapport, door dar. J. J. Tesch opgesteld in opdracht van do re geering, is, naar de Haagsche Ot. meldt onlangs bij den minister van binnenland- sche zaken ingekomen. Het rapport behelst een studie van de kustvisscherij, meer in het bijzonder die op ondermaatsche platbviaóh, welke zich in het ondiepe water vlak onder de kust lijn ophoudt en in groote massa's wordt aangevoerd te Ummfiden vooral, en ook te Katw ijk en Scheveningen. Dr. Tesch heeft in zijn rapport becij ferd de waarde van de ondermaatsche exemplaren en die, wanneer de visoh zijn vollen wasdiotm zou hebben bereikt. Hij kamt tot dfe conclusie, dat ingrijpende maatregelen van overheidswege hier dringend noodzakelijk zijn, maar ontkent niet de moeilijkheid, verbonden aan het treffen van zoodanige maatregelen. Ook de afdeeling zeevlsscherij van den raad voor de vissaherij heeft het vraag stuk ter hand 'genomen. Planomagazijn P. Th. IJpma. De firma P. Th. IJpma te Alkmaar, opende de vorige week aan de Lange- straat aldaar haar verbouwd en uitge breid piano-magazijn. De Alkm. Crt schrijft hierover: De expositiezaal is enorm uitgebreid. Ze heeft thans een lengte van 80 M. Een groot aantal piano's kan daar op z'n voordeeligst worden opgesteld. De wan den zijn keurig behangen. De vloer is ge maakt van Amerikaansch grenenhout. De glas-in-lood-beschildering (vervaardigd door den schilder S. Koster) boven de groote ruit doet buitengewoon prettig aan. «Wat ons voorts in het magazijn opviel, was een Hupfeld-kunstspel-piano van het allernieuwste type. De pneumatische in richting is geheel van aluminium vervaar digd, zoodat de piano van geen enkele weersgesteldheid te lijden heeft. Een groot voordeel in een vochtige streek als de provincie Noord-Holland. Nog trok een uitgebreide collectie gra- mophoons en platen de aandacht. De verlichting verkregen door ra men in het plafond voldoet uitstekend. Des avonds wordt met een groot aan tal eleotrische lampen hetzelfde resultaat bereikt. Achter de zaal is een gerieflijk en net kantoor gevestigd, dat weer uitzicht geeft op de daarachter liggende werkplaats, die op de Breedstraat uitkomt De fa. IJpma heeft in deze werkplaats een speciale electrisohe bassnaren en spininrichting, de eenige zoodanige in richting hier ter stede. De verbouwing van het magazijn werd gedaan door de fa F. H. Rlngers en Zoon. De fa. IJpma heeft thans een zaak ver- k i y i, die in elk opzioht kan conourree- ren tegen vele winkels in de groote Bte- den. Deze uitbreiding, die geschieden moest door de vlucht die de zaken der fa IJpma namen, bewijst dat de onderne mers het vertrouwen van velen genieten. Rotterdamsche Bankvereenlglng. Volgens Merourius, zijn bij de Rotter damsche Bankvereenlglng te Rotterdam tegen Nieuwjaar 88 beambten ontslagen, op het bijkantoor Amsterdam 112 en in Den Haag 85, in totaal 216 personen. De „Soerakarta". Het stoomschip „Soerakarta" van den Rotterdbmsohen Lloyd, dat Ln Maart van dit jaar te Hoek van Holland strandde en uudat de voorplek, die op het Zuidcr- hoofd vastzat was afgesneden, behouden naar het Wiltondok werd gesleept, zal half December od de Rotterdamsche beurs in het openbaar geveild worden. Te v er- gee's was tot dusver getracht het vaar tuig. uit de hand te verkoopen. Het wordt geveild ln den beschadigden toestand, waarin het naar het Wiltondok is ge bracht (TeL) Mkt Men meldde Zaterdagavond uit De venter: Vanavond beersdhte op de wegen ln het Oosten van het land zulk een dikke mist dat het verkeer bijna geheel stil stond. Ben autamibilist, die er nog in ge slaagd was van Rotterdam uit Deventer te bereiken deelde mee dat op den weg tusschen Amersfoort en Apeldoorn een vrachtauto in een sloot was gereden. Hij kou niet meedeelen of daarbij persoon lijke ongelukken waren gebeurd. De autobus, die vanavond uit Deventer naar Apeldoorn vertrok, reed, doordat de chauffeur door den imlst misleid werd bij den oprit van dien dijk naar Twello van de helling en kantelde om. De bus was geheel gevuld met passagiers, die er echter goed af kwaimen; één dier reizig sters had slechts enkele verwondingen gekregen. De moesten konden nog per trein hun bestemming bereiken'. Velschillende auto's gfyn onderweg blijven steken. DA KABINETSCRISIS. Naar het Nat. Persinstituut uit goed geïnformeerde parlementaire kringen Ver neemt, zou, indien de aanwijzigingen uit de rechtscbe groepen gevo'gd werden, aan de Ministers, welke na het verzoek om ontslag van de vier katholieke Ministers hunne portefeuilles „ter beschikking van de Ko ningin" hebben gesteld, eveneens ontslag worden verleend, en zou de formatie van het nieuwe Kabinet in eerste instantie wor den opgedragen aan Mr. Marchant, wiens fractie bij het uitlokken van de crisis dep ■doorslag heeft ^gegevea Algemeen wordt echter aangenomen, dat,de crisis een zeer langdurig en moeilijk verloop zal hebben. De „N. Rott Crt" heeft, ook in verband met geruchten over de aanwijzing van Mr. Marchant tot kabinetsformateur, na afloop van de algemeene vergadering van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond, aan mr. Mar chant de vraag gesteld, of achter het door hem in de openbare vergadering van Zater dagavond gepubliccerdle program, waarop z. i. een sociaal-democratischevrijzinnig- democratischekatholieke meerderheid te vormen zou zijn in de Tweede Kamer, nog iets meer stak. De heer Marchant ant woordde van niets te weten en geen op dracht van de Kroon te hebbep ontvangen. De bedoeling van het program was peen andere dan de katholieken uit hun tent te lokken, .actie te wekken in dat deel der partij, dat op dit program zou mee te krij gen zijn, zoodat mgr. Nolens in elk geval verplicht zou worden, zich over het pro gram uit te .spreken. Rede mr. H. P. Marchant De VriJzlnnig-deanocratlacbe Bond hield Zaterdag te Rotterdam een jaarver gadering, waarin mr. Marchant 'het stand punt der VJ)., partij uiteenzette ten op zichte van de regeeringscriola. Van de consequenties onzer stamt zoo zeide de heer Marchant, hebben wij ons reken schap gegeven, en deze durven wij ten volle aan. De heer Aalberse gaat er prat op, dat de heer Notens vooraf heeft ge waarschuwd. Welnu, dat hebben wij ook gedaan, persoonlijk zelfs Minister Oolljn ondier vier oogen. Spr. behandelde vervolgens de vraag hoe een parlementaire meerderheid te vormen, en een kabinet, dat hierin steun vindt HIJ acht deze vraag van landsbelang. Degenen, aldus epr., die daarin een ver antwoordelijke taak te vervullen hebben, moeten ter wille hiervan persoonlijke grieven en zelfs grieven van de partij tor zijde weten te stelten. >;ize plicht is thans, den weg, die met medewerking van anderen kan worden gebaand, den volke te toonen. Voor 'het dragen van onze verantwoordelijkheid is het noodig, dat wij dit laten zien. Daarom heb ik een program ontworpen, dat de grondslag zou kunnen zijn voor overleg. Dit program is ntf niet een zuiver vrijL zinnig-democratlscih program. Ik heb, al dus spr., overwogen of, nu de coalitie uit een ligt, wij moeten aantoonen, dat het mogelijk ls bet regeerbeJeid om te bulgen in democratische richting. Met een pro gram, dat dit wil uitvoeren, moeten wij echter voorzichtig zijn. Het program «bevat ojb. die volgende punten: lo. Het onrecht dier ambtenaren be doeld ln bet voormalig artikel 40 van bet Bezoldigingsbesluit door intrekking daar van, zal na georganiseerd overleg op re delijken grondslag zooveel mogelijk wor den hersteld. Het streven zal zijn, door beperking van het aantal ambtenaren een redelijke bezoldiging voor allen mogelijk te maken. Ben van die middelen hiertoe ls, de aanstelling van nieuwe ambtenaren zooveel mogelijk te vermijden. 2o. De verdedlgingsbolosting II wordt gehandhaafd. Indien verlaging van den aigemeenen belastingdruk mogelijk blijkt, zal in de eerste ploato zijn te streven naar verlichting van druk op de kleine Inko mens en op de groote gezinnen. 8o. Ter bereiking vih een spoedige in tredende vermindering van staatsuitga ven, zal de reorganisatie van den staats dienst krachtig worden aangeval 4o. Zoo spoedig mogelijk zal worden onderzocht, welke Indirecte productieve werken voor uitvoering bet eerst in aan merking komen. De uitvoering zal niet afhankelijk worden gesteld van een over schot op de gewone middelen. 6o. Het bepalen van de positie van Ne derland tegenover de vreemde mogend heden zal niet langer berusten op de on derstelling, dat een zelfstandige weer macht blijvend wordt gehandhaafd. Oo, De regeering zal ln overleg treden met de Belgische regeering om wijziging te verkrijgen van het, met België gesloten tracbaat Tb. Het gezantschap bij dén FausëHJ- ken Stoel wordt gehandhaafd. De volgende punten bevatten verster king van de rechtspositie der vrouw, als mede 'bescherming van de gemeentelijke autonomie. llo. Ben staatscommissie zal worden Ingesteld, om te onderzoeken, op welke wfjze een iminder kdstbare toepassing zal zijin te geven aan de beginselen der onder- wtfspaclflostie, welke ongerept zullen blij ven worden gehandhaafd. 12o. Het 7e leerjaar zal worden inge voerd 18o. De belde militaire departementen worden samengesmolten tot één departe ment van defensie. Nieuwe aanbouw van iraarinematerleel blffft achterwege. Het pensoneelvraagsfeuk bfl die marine wordt opgelost met Ingrijpende beperking van het Bnropeesohe beroepepersoneel. De formatie van het leger wordt ingekrom pen. Het militaire contingent wordt ver minderd. Het beroepspersoneel wordt tot bet uiterste beperkt. 1 Het vestingstelsel wordt opgeheven. Van de overige punten noemen wij nog: Art. 120 van hot ïndteoha reglement zal worden geschrapt, met eventueel noodzakelijk gebleken voorzie- nine ter voorkoming van conflict tus- Mben die verschillende missiën. Spr vervolgde dan: „Wie den boel etuk- gonit 'moet betalen," betoogt de heer Aol- tu rw. Nu ligt de ohèque op tafel. Het ls imiaar de vraag of rij in 'betaling zal wor den aangenomen. Zijn de heeren van oor- doel dat rij zonder ons hetzelfde kunnen bereiken, best, Als het maar wordt ultge- °Men spreekt van eenzakenkabinet, ver volgde spr., maar die zaken zijn politieke zaten. En ook oen zakenkabinet moet steun hebben. Ben aetentehine* zoi al licht een conservatief kabinet zijn. Laat men thans overwegen of bot gemeen welzijn kon worden gediend". Meent mem, dat men ons dit moet welge- nlet gewild. Is onze verantwoordelijkheid, (De hoer Vliegen heeft zich te een redo- voering te Heerlen bij deze rede qpngo- sloten Hij zeide daar o.a.: De eenige oplossing in het belang der democratisch gezinde Nederlanders is te achten een samengaan tusschen R.-K., V.D. en 8.D.AJP. Spr. hoopte, dat de de- mocratische Katholieke kamerleden nu ook eens de vuist op tafel zouden leggen, zooals Notens het heeft gedaan in zijn verklaring. Wat de Vrijz. Demi. betreft, de derde ln het bondgenootschap, spr. kon het pro gram van bet heer Marchant in hoofdzaak geheel onderschrijven. Natuurlijk zou een neutrale zóne vastgesteld moeten worden, waarin de aamenwertende partijen vrij blijven. Oordeel der pers. „De Maasbode" moet van de poging tot toenadering, door mr. Marchant gedaan, niets hebben: Wij kunnen ook dit gebaar-voor-de- tribune van mr. Marchant rustig laten vo<^r wat het is, oordeelt het blad. „De Tijd" (r.k.) haalt nog een verklarin van Mgr. Nolens aan, Welke deze indertlj betreffende een eventueele samenwerking tusschen sociaal-democraten en katholie ken, heeft afgelegd. In die verklaring werd o. a. gezegd, dat Indien ooit derge lijke samenwerking mogelijk zou zijn, niet een deel, maar de geheele katholieke Kamerclub van de noodzakelijkheid over tuigd zijn.' „Het Centrum" wijst op de snelle wisse ling van standpunt van mr. Marchant: Handhaving van den begrootingspost, tot schrapping waarvan èn de vrjjzinnig- democratep èn sociaal-democraten nog maar weinige dagen geleden eenparig hunne medewerking verleenden I En het r.k. „Dagblad v. Noord-Brabant" noemt deze wisseling verbijsterend.. Het moge politiek zijn, maar dan ia 't toch een van zeer grove soort. En de vraag mag worden gesteld, of met menschen, die er dergelijke politiek op na houden, ooit kan worden samengewerkt. Zij zijn in hunne politieke praktijk immers niet te vertrouwen. Minder scherp zijn uitteraard de link- sche bladen. Zoo schrijft het „Handels blad" van een „politieke vrijage" en het blad gelooft niet, dat door de wijze van bruidwerving des heeren Marchant, in tiet hart der bruid de schroom zal worden overwonrien, die baar weerhoudt, zoo kort nog na de stellige afwijzing van 10 No vember? De „N. Rott. Crt." steekt als volgt den draak met de gestie van mr. Marchant: „De heer Marchant is verliefd, hopeloos verliefd. Ofschoon de jongfe dame, om wier hand hij dingt, hem heeft terug gewezen houdt hij hardnekkig vol, en hij heeft gelijk, want het komt meer voor, dat de aanhouder wint en het derde aan zoek ten slotte wordt aangenomen." En het blad voorziet, dat de heer Marchant voorloopig nog wel Ln de rol van den verliefden jongeling zal moeten blijven. De Jonkvrouwe heeft de serenade ge hoord, zij is er misschien door geflatteerd, doch zal ten slotte, verwachten wij, van haar balkom den hunkerenden bard trak- teeren op een badje koud water. De a. r. „Rotterdammer" meent, dat de heer Marchant nu óók de processies wel zal toestaan als het moet. Tenslotte de chr.-hist. „Nederlander", die vraagt of het program van mr. Mar chant, niet om te watertanden is, daarbij speciaal wijzende op de handhaving van het pauselijk gezantschap en art 120 van het lnd. Regeeringareglement. Het blad zegt o. a. .Zulk een aanbod wordt zelfs een ge woon mensoh laat staan een politieke partij niet alle dagen gedaanen dat niet in een onder oneje, maar zoo maar ln het openbaar, voor oor en. oog van het geheele Nederlandsche volk. Men zou zeggen op zulk 'n aanzoek kan geen blauwtje volgen." ■tj Verhooging Atlantische vrachten ln zicht? Berlijn, 28 Nov. Het Hamburgaohe Fremdenblatt verneemt, dat de Europee- sohe en Amerikaansohe reederijen een overeenkomst hebben gesloten, volgens welke in Mei 1928 de vrachttarieven zul len worden verhoogd. (HbL) TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ln den morgen van 24 Nov. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 769.6, te Blaoksód. Laagste stand 787.9, Andaenes. Verwachting: Zwakke tot matige N. tot W. wind ne velig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen of hagelbuien. Zeilde temperatuum. Wt

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6