T J. VAN WILLIGEN, ZUIDSTRAAT. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DONDERDAG 26 NOVEMBER 1925 GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1926. Ingelijst, van af f 1.25. LIJSTENMAKERIJ Propaganda-avond Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholh. dranken. Van een mislukten avond, die ten slotte nog goed werd. Ondanks het bitter slechte weer storm- en hagelvlagen hadden de laatste restant jes bladeren van de boomen gehaald en de door den hagel geheel doorweekte straten lagen bezaaid met deze laatste overblijfselen van den herfst, ondanks den loeienden orkaan, die in den loop van den dag een ongekende kracht ont wikkelde, maar tegen den avond ietwat was verminderd, ondanks hetfeit.dat men onnoodig geene kat op straat zou jagen (en ik word mij zoetjes aan bewust, dat djt een onbehoorlijk-lange zin dreigt te worden, waaraan zoo spoedig mogelijk een einde gemaakt moet), ondanks dit alles liep de aardige zaél van „Musis Sacrum", die de afdeeling Helder der Nederlandsche Vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken voor een propaganda-avond had afgehuurd, tegen 8 uur aardig vol. Zie-zoo, nu moogt u even uitblazen en op adem komen. In dien tusschentijd zullen wij eens vertellen wat er alzoo te doen was, dat nog zoovelen den tocht gemaakt hadden. Allereerst was daar een voor deze gélegenheid geïmproviseerd strijkorkestje. Het was den vorigen avond onder enthousiasme opgericht; het zou dienzelfden avond, als het zijn plichten gedaan had, worden ontbonden, even enthousiast. „Goed gestemd" was de naam, en na een pittigen openingsmarsch speelde het een afwisselend en boeiend programma. Dan was daar in de tweede plaats de Geheel-onthouders-Zangvereen. „D.O.S.", (Door Onthouding Samengebracht), onder de leiding van den heer O. W. Rusting, die met uitstekenden zang de gezelligheid verhoogde. Vervolgens, maar nu moeten wij overgaan in den mineurtoonaard, zou als spreker optreden en voor hem was het ongetwijfeld, dat dit publiek, dat geheel de zaal vulde, in zoo grooten getale was op gekomen ds. G. O. de Kloet, die helaas bericht zond van verhindering wegens ziekte. Verder werd de avond gevuld met de clamatie van het lid der Ned. Ver., den heer Krabbendam, terwijl de Arbeiders Jeugdcentrale na de pauze haar dansen en openluchtspelen zou demonstreeren. Voor den voorzitter der afdeeling, den heer Tuk, was de onpleizierige taak weg gelegd de mededeeling te doen van de obstijding, die met zichtbare teleurstel ing werd ontvangen. De maand Novem )er, zoo zeide de heer Tuk, is een maand van intensieve propaganda voor de Ned. Vereeniging. „Eendracht maakt macht" geldt ook voor de geheel-onthouding en den drankstrijd. Want wel heerscht nog de meening als zou het tegenwoordig niet meer noodig zijn zulke propaganda te maken, zooals wij dezer dagen nog in den gemeenteraad konden vernemen, maar wij, drankbestrijders, weten het maar al te goed, dat die meening verkeerd is. Uiterlijk moge het drankgebruik vermin derd zijn, nog dagelijks worden er Ïroote sommen aan den alcohol geofferd. ammer genoeg verschaft de regeering hieromtrent geene statistische gegevens meer wegens de bezuipiging, maar het drankgebmik is nog altijd enorm. Wij weten, dat er dagelijks voor een millioen gulden aan alcohol door het Nederland sche volk wordt opgedronken. Men spreekt over bezuiniging, maar wat zou hier niet bezuinigd kunnen worden l Na de mededeeling, dat de heer De Kloet bericht van verhindering had ge zonden, welke, zooals wij zeiden, met uit roepen van teleurstelling werd ontvangen, zegt spr., dat hij zoo onvoorbereid na tuurlijk niet in staat is de vergadering voor een half uurtje bezig te houden. Ware de mededeeling wat eerder geko men, een uur vroeger bijv., dan zou hij nog -wel wat gegevens bijeen hebben kunnen brengen voor een rede, maar nu gaat dat niet. We moeten het nu dus zonder speech stellen. Er is, gaat de heer Tuk voort, voor eenige maanden terug opgericht een geh.- ont. zangvereeniging, die nog klein is, en hedenavond haar medewerking zal ver- leenen. Ook uit zang komt propagandis tische kracht voort, en misschien zijn er onder de vergadering die zich willen aansluiten. Inmiddels was voor de zooveelste maal vandaag in het electrisch licht weder storing ontstaan, zoodat de zang vereeniging, die zich reeds had opgesteld, niet kon beginnen, daar de gaslampen in de zaal onvoldoende licht gaven om de muziek op het tooneel te kunnen lezen. En in afwachting van de opheffing der storing, liet zich eerst het strijkorkestje, vervolgens de Jeugd-Centrale hooren. En daar het maar niet licht ^wilde worden, werd tenslotte maar in de pikke duisternis gezongen, 't Klonk er niet minder goed om, het nog kleine gemengd koor be- schikt over goede stemmen en de propa gandistische liederen werden zeer zuiver en beschaafd gezongen. Natuurlyk ging net toen de zang uit was, het licht, onder luid gejuich, weer aan. Inmiddels stond de Voorzitter reus achtig te bellen, en toen kwam, terwyl het licht alweer uitging, de heer KraD- bendam met een declamatie over de lente, een onderwerp, dat op dezen ver- •ohrikkeliiken gtormavond goed van pas kwam. Het was een spelletje van uit- en weer aangaand licht, maar „the light that failed" had de overhand. En ook Margot Vos' „de Eerste Mei" moest het in de schemering doen en deed het ook. En zoo werd de avond verder gewijd aan zang*muziek en declamatie, entoen tenslotte de jongens en meisjes van de A. J. G. optraden, en tot besluit hun mooie schilderachtige en smaakvolle dansen ten beste gaven, vonden alle aan wezigen, dat het, ondanks het feit, dat het een mislukte avond was, toch een zeer goed geslaagde mocht heeten. Natuurlijk was het toen volop licht, en zoowaar het bleef I En de heer Etman want ook hier was alweer pech, omdat de leider, de heer Daan Schreuder, verhinderd was profiteerde van de gelegenheid om een en ander van de Jeugd-organisatie te vertellen en de aan dacht te vestigen op de fllmvertooning van a.s. Zaterdagavond in de Scala. Het werken van deze jongens en meisjes is bestemd voor de openlucht en komt op een beperkte ruimte als een tooneel niet tot zijn eigenlijke recht. Niettemin levert het een fraai, schilderachtig gezicht op, En zoo werd tenslotte de avond nog goed. Ja, we dienen toch óók nog te ver tellen, dat de zangvereeniging zich einde lijk en ten laatste in het volle licht kon laten hooren. En dat ze werkelijk iets presteert en, ondanks haar kortstondig bestaan, nog wel wat aandurft ook, kwam in dit fraaie nummer goed uit. Prachtig materiaal bezit het koortje, zoowel in de vrofuwen- als in de mannenstemmen. Summa summarum: een spreker, die niet kwam, electrisch licht, dat even vaak uit- was als aan, een leider die er niet wasen ondanks dat een mooie, gezellige avond, waar de prettige stemming, net als op een boterham de lekkere jam, dik op lag. Natuurlijk waren de heeren Polak boos op het P.E.N. Tegenwoordig heeft het dezen, voor een journalist veelbeteeke- nenden naam uitgebreid tot P.E.G.E.M. Of het nu door deze uitbreiding komt, weten we niet, maar het was vandaag allertreurigst met het licht. En men vond, dat daarvan eens iets moest worden ge zegd, omdat we misschien met elke ruwe weersgesteldheid of wat wind zulke in- conveniönten hebben als dezen avond. Ja, wat moet je daar nu van zeggen? De P.E.N. heeft een bovengrondsch net aangelegd, en de minste of geringste storm brengt spoedig jdoring. Bovendien is het thans in deze dbnkere dagen over belast. En danwe betalen toch ook „maar" 85 cent, nietwaar 1... Opening Fancyfair Tehuis voor Militairen Dimsdiagmiddaig te drie uur had de opening van de door het Bestuur van het Teihuis voor Militairen (Kanaalwe®) ge organiseerde fancyfair plaats in tegen woordigheid van den Burgemeester, wet houder Grunwald, eenige raadsleden, den Ooarumdssaris va® Politie en den Inspec teur, da Koeter, Notaris Engelknaran, den heer Niesaink, mevrouw de BoerJong- kees, en eenige andere daim.ee en hoeren. Voor die gelegenheid was uit Alkmaar overgekomen de oud-beheerder van het gebcmw, de heer Teitsma met zijne eoht- genoote. De heer E. HL Bos als voorzitter va® het Comité van de fancyfair heette de aanwezigen welkom. Hij wees er op, dat dte stichting doordat zij grootendeelö door regeerimgssteun in stand gehouden werd, thans in moeilijke omstandigheden ver keert, en- nu die regeeringssteun aanzienlijk wordt ingekrompen, het noodig is een beroep te moeten doen op particulieren. Het tegenwoordig geslacht, 209 zeide de heer Bos, is in dit opzicht verwend'; onze voorvaderen had den er beter slag van. Niettemin is de zaak aangepakt, en spr. dankt alle dames en hoeren voor den jhieraan ten koste ge legden arbeid; zij, die aooiets wel meer meegemaakt hebben, zullen hegrijpen welk een arbeid moest worden verricht aan de voorbereidende maatregelen. Dank aan allen voor die opoffering van vrijen tijd, dank ook aan de firma's, die ons hun goeddren inzamelingen zonden. Spr. her innert aan de totstandkoming van dit Tehuis, dat ontstaan is uit en door den arbeid voor de militairen. Voor Helder is dat niet vreemd, omdat wij hier steeds gewend zijn aan de aanwezigheid van mi litairen, maar in de laatste jaren is hier toch een en ander veranderd. Het gar nizoen is verdwenen, alleen de zeemacht Is overgebleven, maar wij mogen natuur lijk niet achterblijven met ons werk. Deze jongens moeten hlier een Tehuis vinden, dat hun het gemis van het ouderlijke tehuis vergoedt, en waar het thans noo dig was daarvoor den steun van particu lieren in te roepen, daar was een fancy fair-het aangewezen middeL Spr. meent, dat van deze fancyfair kaï^ worden ge tuigd', dat er veel in klein 'bestek is bijeen gebracht Van enkele sbadgenooten was bericht van verhindering ingekomen: van den vice-admiraal, stellingoomimlandant van den hoofdofficier van gezondheid den heer Vrijdag, den kapitein der genie J. Zwart den heer Bandsma, directeur der Arbeidsbeurs, den heer Klerk, dir. Bank van Wisselinik, imr. Siókenga, kantonrech ter, Notaris Baas, den heer van Loo, raadslid. Tot onze groote vreugde is het Ooilege van B. en W. officieel vertegen woordigd, en spr. zal gaarne het woord verleenen aan den Burgemeester om bij deze gelegenheid iets te zeggen. De Burgemeester, alsnu het woord ne mend, dankt den heer Boe allereerst voor zijn hartelijke woorden tot het Ooilege gericht Hiet nut van de militaire tehuizen acht spr. zeer groot; in de eerste plaats kan het ons niet onverschillig zijn, dat de ouders der miliciens en matrozen weten, dat hun kinderen hier in den vreemde een tehuis hebben, maar ook is de aanwezig heid van zoo'n tehuis een gemeentelijk belang. Immers, het kan een gemeente niet onverschillig zijn hoe zty aangeschre ven staat 'bij de autoriteiten, en zeer zeker zal zij als een garnizoensplaats van den eersten rang staan aangeschreven, indien er goed-ingerichte militaire tehuizen zijn. Tenslotte wenscht spr. het bestuur geluk met dit initiatief en drukt, mede namens den Vice-admiraal, den wensch uit, dat deze fancyfair in alle opzichten moge slagen. De heer Bos dankt daarna voor deze woorden en verklaart daarna die fancyfair voor geopend. Van een ziek camitélM, mevrouw Lever, die in een Frdesch blad een oproep had geplaatst voor dit Te huis, is de eerste inzameling voor het Tehuis ingekomen. Helaas was zij niet in staat dit geld persoonlijk te overhandigen. De aanwezigen, die inmiddels met thee en tgebak wanen gefuifd' en uw ver slaggever kan uit eigen ervaring getuigen hoe prima het buffet er was! maakten nu een rondwandeling langs die verschil lende stands, en verzuimden natuurlijk niet ook de bovenverdieping te bezichti gen, waar de heer Stevenson zijn doolhof heeft ingericht. Deze eerste dag had al reeds een alleszins bevredigend finantieel resultaat. Zooals wij' reeds mededeelden, is de fancyfair tot en met Zaterdag geopend van 2 uur des middags tot 10 uur des avonds. Helder'» Mannenkoor. Helderis Mannenkoor gaf Dinsdag avond zijn eerste «moert voor de leden en donateurs, waarvoor groote belang stelling was. De voorzitter, de heer Ver- duijn, herdacht in een kort openings woord het vertrek van den heer Abbenes, die twintig jaren lid van deze zangver eeniging was en de laatste vijf jaren voor zitter. Een positieverbetering elders in het land was oorzaak van zijn vertrek uit de gemeente. De vereeniging heeft zijn werkzaamheid herdacht door den heer Abbenes in de laatste vergadering tot eere-lid te benoemen. Deze mededeeling wordt met applaus ontvangen. De nieuwe voorzitter wekt vervolgens op tot toetreding als donateur; want juist eene vereeniging als Mannen koor heeft zoozeer den steun van dona teurs noodig. Als openingsnummer werd gezongen het bekende „Neerland's Mannenzang" van de Vliegh; ofschoon wel bleek, dat het koor nog niet heelemaal opdreef was, kwamen hier zeer mooie momenten in voor. Wij denken hierbij aan het keurlg- gezongen adagio uit het tweede couplet: „Maar weldoend is de toon", enz. Voor dit oonoert was de medewerking verkregen van mevr. BrumsenHoger- zeil, sopraan, welke, begeleid door haar echtgenoot, een recitatief en aria uit Gounod's „La Reine do Saba" vertolkte. Mevrouw Brumsen heeft een krachtig, vrij omvangrijk geluid, dat in het midden- register het fraaist is. In de hoogte, voor al als zij haar stem uitzet, wordt het ge luid vaak hard en schril Behalve het bovengenoemde, zong zij nog twee liede ren van Paderewski en een van Dvorak, en, na de pauze, drie liederen van Hol- landsche componisten: Kuiper, Mann en Verhuist. De vertolking van het eerete van Paderewski, „Mjr flossen Thrfinen" ging de krachten der zangeres te boven: dit zeer suggestieve, weemoedige lied werd wel doorvoeld, maar kwam toch on voldoende tot zijn recht. Veel beter was het volgende „Könnt' ich das Stirnband", met de zeer melodieuse woorden en van eenvoudiger structuur. Natuurlijk sloe gen de Hollandsche liedjes het meest bij het publiek in, en de, overvloediglijk met bloemen begiftigde, zangeres gaf nog een toegiftje: een oud-Hollandsch liedje. Wjj hebben nu het programma al afge werkt, maar moeten nog vermelden, dat de zangvereeniging na het openingsnum mer, dat wij boven noemden, Mendels- sohhn's ,3eati Mortui" en Beehoven's „Die Vesper" vertolkte; beide welbekende nummers, die goed gezongen werden, zij 't dan, dat de falsets van de tenoren niet al tijd even mooi klonken. Met een ingewik keld, mooi koornummer van L. F. Brandts Buys, „Zegepraal", -werd' het eerste ge deelte van het programma besloten. De woorden hiervan zijn van Guido Gezelle, zij schetsen den strijd der natuurmachten met elkander die eindigt met de overwin ning van de zon. Gezelle is in dit prach tige gedicht op zijn best; zijn vizioenaire verbeeldingen zijn machtig en grootech en voor een componist is een dergelijk g dicht bij uitstek dankbaar. L. F. Srandts Buys heeft er dan ook iets waarlijk grootsch' van gemaakt, en, voor eene eer ste uitvoering viel de vertolking van het Mannenkoor zeer te prijzen. Na de pauze werden nog een drietal nummers gezongen, die wij niet alle meer gehoord' hebben. Te behoorlijker tijd d.w.z. omstreeks elf uur kon met het bal een aanvang worden gemaakt. Een bijzondere bioscoopavond. De afdeeling Helder der Arbeiders- Jeugd-Centrale organiseert op Zaterdag avond a.a in „Scala" een bijzondere film- vertooning. Zij zal dan afdraaien de vier- deelige rolprent: „Het Pinksterfeest der A. J. O. in 1925". Het werk is niet alleen belangrijk voor de tot de organisatie behoorenden. Het geeft in het algemeen heel mooie en te vens vrooljjke beelden van een nieuwe feestviering in een prachtige natuur. Volksdansen, een openluchtspel, maar ook grappige voorvallen geven onder meer de opnieuw-ontluikende volksbe schaving weer. Voor prettige explicatie wordt gezorgd. Het zal dus een belang rijke avond' worden. De kaarten zijn a 85 cent verkrijgbaar in den boekhandel Daan Schreuder. Zangvereeniging Morgenrood". Dir.: F. v. d. Meij. Naar we vernemen geeft de onder- afdeeling van bovengenoemde zangver eeniging, met medewerking ven „Morgen rood", op 1 Dec. haar eerete uitvoering in dit seizoen. Naast verschillende num mers, door beide koren te zingen, zal ook opgevoerd worden JDe geleende koeken pan", een kluchtspel met zang van Hen- drika van Tussenbroek. Gezien het suc- oes, dat deze onderafdeeling steeds heeft, gelooven wij wel, dat velen deze uitvoe ring zullen meemaken. Gaarne verwezen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. DE BEDRIJVEN. Begrooting Eleetriclteitsbedrflf. In het overzicht van den gewonen dienst hebben wij reed-s medegedeeld, dat voor I926 een winst wordt geraamd van 34 013 (v. j. f 20.642) en volgens de rekening van 1924 f 44.008. De raming was f 18.121, Zoodat de uitkomst met f 25.887 de raming overtreft. Het stroomverbruik bedroeg in: J923 356571 K.W. 1924 424022 Geraamd 1925 505000 1926 549200 waaruit wij dus een geregelden groei van tat bedrijf kunnen constateeren. #De tot nu toe bereikte maximale belas ting bedroeg ruim 298 K.W. en werd in November 1923 opgeteekend. Voor 1925 meende de Directie deze te moeten stellen op 370 K.W. en voor 1926 op 410 K.W. De prijzen voor de stroomlevering zijn als volgt vastgesteld: voor verlichting a 0.35 (v. j. f 0.40); voor kracht a f 0.15 (v. j. f 0.15); dubbel tarief in den spertijd 0.35 (v. j. ƒ0.40); dubbel tarief buiten spertijd ai5 (v. j. 0.20). Grootverbruikers: in den spertijd 0.30 (v. j. 0.35); buiten spertijd 0.10 (v. j. met een re ductie, die toegestaan werd bij een verbruik van 10.000 en meer K.W.); Straatverlichting 0.25 (v. j. 0.30). Bij deze prijzen wordt eén opbrengst door stroomverkoop geraamd op 153.865 Uit diversen: aandeel in de opbrengst stroom verkoop aan groot-industrie door het P.E.N. f 115 Meterhuur 7.000 Werk voor derden 700 Verhaal van pensioen bijdragen 455 8.270 Totaal Baten 162.135 Voor lasten wordt geraamd: Stroominkoop 53.048 Huur transformator- huisjes 4.344 Huur van de meters in de huisjes 354 Erfpachtscanon 4 57-75° Salarissen 7.757 Arbeidsloonen 8.937 Bijdrage pensioenen 1.661 Onderhoud 2.646 Onkosten 2.820 Administratiekosten 9.505 Afschrijvingen 17.017 Rentete vergoeden a. d. Gemeente voor verstrekt bedrijfska pitaal dat op 1 Jan. *26 bedroeg.f292.170 „18.529 Onvoorzien 500 7°-372 Voordeelig saldo (winst) 128.122 34-°i3 162.135 Drukt men bovenstaande lasten (uitga ven) in percenten uit van de totale baten (ontvangsten), dan krijgt men de volgende cijfers: Stroominkoop 35-62 Salarissen 4-79 Arbeidsloonen 5.52 Bijdrage pensioenen 1.03 II-34 Onkosten: Onderhoud 1-64 Onkosten - 1-74 Onvoorzien 0.31 Administratie, enz. Afschrijving Rente 3-69 5-88 9-57 11..12 •43 22.55 Winst 20.92 100 't Is eigenaardig als men deze cijfers onderling met elkaar vergelijkt. Men ziet dan, dat de kosten van loonen enz. ongeveer gelijk is aan de rente en aan de afschrijving, dat de kosten van administr. enz. gelijk zijn aan i1/, de bedrijfsonkosten, dat de stroominkoop ix/* X de winst is. Verder ziet men nog, dat bedraagt de stroominkoop 35-92 kosten, die het bedrijf maakt voor de distributie enz. 11.34 9.57 22.55 43-46 Winst 20.92 100 •Hieruit blijkt, dat de winst ongeveer, de helft is van de kosten, die de Gemeente maakt. De kostende prijs per K.W.U. nuttig af te leveren stroom bedraagt voor 1926 bij een geraamde stroomlevering van 549200 K.WTU.: Ingezonden Mededeeling. PLATEN Totale lasten 128.122 Te verminderen wegens op brengst uit: Meterhuur 7.000 Aandeel i. d. opbrengst stroomverkoop aan groot-industr. P.E.N. 115 Verhaal van pensioen bijdragen 455 7-570 Totaal Netto kosten 120.552 of per K.W.U 120.552 549200 bijna 0.22 (v. j. bijna f 0.29). De directe kosten van stroomaankoop bedragen voor 1926 per K.W.U. 5775° 549.200 io1/, cent en voor 1925 61.076 505.000 ruim 12 cent Aan kosten voor distributie etc. brengt dus het bedrijf in rekening: voor 1926 per K.W.U. (22io1/, ct.) li1/, ct. en voor 1925 per K.W.U (29 12 ct.) 17 ct., terwijl deze kosten nog worden ver hoogd door de winst, die het bedrijf maakt van resp. voor 1926 per K.W.U. 34013 549.200 ruim 6 ct., 1925 per K.W.U. 20642 505.000 ruim 4 ct. Drukt men deze kosten en de winst uit in percenten van de directe kosten van stroomaankoop, dan krijgt men eigenaar dige cijfers te zien voor: 1926 1925 Kosten, die 't bedrijf maakt 109 141 Winst 57 33 1) Salarissen compt. dienst 6300; aan deel kosten der Centr. Boekhouding en Centr. Kas: Algem. kosten 2555, Verifi- catiekosten 650. X DE INKOOP VAN DEN ELECTRISCHEN STROOM. Reeds is door mij eenige keeren gewezen op het feit, dat bij de berekening van de toename van den stroomverkoop, noodig voor de vaststelling der" begrooting van het aanstaande jaar, men er zeer pessimistische ideeën op na houdt, waardoor van een en ander zoo'n ongunstig mogelijk beeld wordt opgehangen. Pogingen cum een flinke prijs verlaging te bewerkstelligen, worden daar mede bestreden. Desniettemin is als gevolg van de critiek op die becijferingen in de begrooting voor 1925, een belangrijke wij ziging aangebracht en zijn de prijzen voor den verhoop verlaagd. In de begrooting voor 1926 is weer hetzelfde te constateeren. Daarop nu weder in te gaan komt mii overbodig voor. Laten de leden van den Raad tijdens het afdeelingsonderzoek ini het verslag maar eens vragen aan B. en W. naar den totalen verkoop in de maanden Januari tot en met October 1925 en daarbij tellen den verkoop in de maanden Novem ber en December 1924. Dan zullen zij tot een verrassende uitkomst komen, vergele ken bij den totalen geraamden verkoop in 1926 van 549200 K.W.U. Waar ik echter ditmaal speciaal de 'aan dacht op wil vestigen is het volgende. De totaal berekende kosten voor inkoop van electrischen stroom zijn ditmaal be groot op 53.047.69. Daarvan zijn de kos- t en der maximale belasting alleen 35-25° en wel voor een aangenomen maximaal- belasting van 410 K.W. De berekening daarvan is als volgt: per jaar Voor de eerste 50 K.W. f 120 per K.W. volgende 50 105 5° >1 9° >1 meerdere 75 Deze wijze van/berekening en deze prij zen moeten aan hfet P.E.N. (tegenwoordig P.E.G.E.M.) worden betaald overeenkom stig het contract van 20 Maart 19x8 tus- schen dezen groot-leverancier en de ge meente gesloten. Het is dus geschied in den tijd, toen men omtrent de ontwikkeling der electriciteitslevering nog bitter weinig hier met eenige zekerheid kon vaststellen. De gemeente Helder heeft id den loop der jaren zich gehee' overeenkomstig dit contract gedragen en aan een royale uit voering de hand gehouden. Ik meen echter, dat thans de tijd is aangebroken om de be palingen van dit contract eens ernstig te gaan bekijken, speciaal de bepaling in art. 2 nopens de door de gemeente te betalen vergoeding voor de alhier optredende max. belasting. Immers blijkt uit het verslag van het P.E.G.E.M. over de jaren i922-'23 en ■*24, blz. 33, dat de gemiddelde kostprijs van de max.-belasting volgens de verbe terde berekening in 1924 toegepast is 35-13 Per K.W. Volgens bovenstaande berekening wordt onze gemeente daarvoor gemiddeld 86 per K.W. in rekening ge bracht. De gemiddelde kostprijs van den electri schen stroom door de P.E.G.E.M. opge wekt, blijkt per K.W.U. te zijn 1.871 cent Volgens de begrooting van 1926 verkoopt

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 3