BINNENLAND De agent liet de auto stoppen, waarna hij het paard greep en voorloopig op een weiland aan den Middenweg onderbracht. Het paard bleek bij onderzoek te be hooren aan een groentenhandelaar hier ter plaatse. ZEEKRIJGSRAAD HELDER. Zitting van Woensdag 26 Nov. 1925. Verduistering van 1695.321/». Gistermiddag stond voor den Zeekrijgs- raad alhier terecht de off.-vlieger 2e kl. J. H. K., van het vliegkamp de Mok, ter zake valschheid in geschrifte en verduis tering. Off.-vlieger K. werd in September 1924 benoemd tot Gam.-chef officieren aan de Mok. Tot het eind van Mei bekleedde hij deze functie. Door te hoog geboekte toe lagen en het boeken van niet betaalde re keningen, heeft hij zich in dit tijdperk een bedrag van 1696.82V» wederrechte lijk toegeëigend. Toen K. begin Juni *26 zijn boeken en bescheiden moest overdragen, kwam de gepleegde fraude aan het licht K. erkende de valschheid in geschrifte gepleegd te hebben door het boeken van de niet betaalde rekeningen. Hij ontkende de verduistering en beweerde het geld den avond vóór de Kascontrole in kas te heb ben gehad. Hier zou het uit ontvreemd zijn. Daar er echter in 't geheel geen spoor van Inbraak was waar te nemen kwam den fiskaal deze bewering zeer onwaar schijnlijk voor. In zijn requisitoir wees de fiskaal op de buitensporige leefwijze van beklaagde. Hij had een inkomien van f 800.— i 400.— per maand. Hield er twee vrou wen op en na en zat overal onder de schuld, o.a. bij zijn kleermaker voor 500.—. Alles getuigde voor de schuld van be klaagde. De fiskaal eischte tegen K. 6 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst. Het ontvreemde bedrag was door den vader van beklaagde betaald. Verdediger in deze zaak was de be kende Amsterdamsche strafpleiter Mr. de Vrieze, die een breedvoerig pleidooi hield, waarin hij erop wees, dat de boekhouding van de Gamelle niet geldig was voor de wet, terwijl er absoluut niet was bewezen dat beklaagde het bedrag ontvreemd had. Uitspraak op nader te bepalen datum. De kabinetscrisis. Opdracht aan mr. Marohant De Koningin heeft gisteren op het Loo mr. Marchant ontvangen en hem opdracht gegeven tot het vormen van een parle mentair kabinet. Mr. Marohant heeft verzocht de op dracht in beraad te mogen houden. De kabinetscrisis. Naar Het Voük verneemt, stelde imr. Marohant ridh voor, over de vorming van een kabinet voorloopig met geen anderen d)an den «voorzitter der roomsoh-ketboiie- ke Kamerfractie, dr. Nolens, en dien voor zitter der eoc.-dem. fractie, ir. Albarda, overleg te plegen. Bij dat overleg zou hij zich bedienen1 van het door hem te Rot terdam ontwikkelde programma van 16 punten, welk program door hem is opge steld als een compromis. Het overleg zou aanvankelijk mondeling worden 'geroerd. Het bij de besprekingen verhandelde zou vervolgens schriftelijk te bevestigen zijn, om na afloop van het overleg over te gaan$ tot publicatie daarvan, evenals dr. Bos in 1918 heeft gedaan. Deze besprekingen hebben op Woens dag plaats gehad. Uit het Politierapport Maandag werd aangifte gedaan van de vermissing van drie ballastschuitjes, die ep een terrein nabij de werf Lastdrager w,aren opgeslagen. Maandagavond deed een bewoner van de Walvischstraat aangifte, dat hij dien avond, door een hier thuisbehoorende auto, was aangereden, waardoor hij een hoofdwond had bekomen en zijn linker been had bezeerd. De bestuurder bad volgens hem links en zeer woest gereden. Een onderzoek wordt ingesteld. Een bewoner van de Oostslootstraat deed Maandagavond aangifte, dat een groots ruit van z'n woning door scholieren van de Mulo-school was stuk gegooid. Een agent bemerkte Maandagavond voor een perceel in de Middenstraat een groot aantal menschen. In de woning ging het zeer luidruchtig toe, De oorzaak daarvan bleek te zijn, dat de familie onder den invloed van sterken drank verkeerde. Door een brigadier en agent werd het publiek verspreid, terwijl de luidruchtige bewoners tot kalmte werden aangemaand. Dinsdagmorgen zag een* agent, dat er op den Middenweg een paard op bol was geslagen. Het paard rende voor de auto vut de Gem.-Reiniging. Overleg over een program gevraagd. De kabinetsformateur Mr. H. P. Mar chant heeft gisteren tot de R.-Kath. en Sociaal-democratische Kamerfracties een schriftelijk verzoek gericht hem te be richten of rij in beginsel bereid zijn met hem mede te werken tot de formatie van een kabinet en overleg te plegen omtrent het program. De Kamera ln December nog bijeen. Naar wij vernemen, zullen de beide Kamers der Staten-Generaal ln December nog worden b(eengeroepen tot het be handelen van die wetsontwerpen van urgenten aard, welker afdoening, reeds door de crisis vertraagd, nog vóór de jaarwisseling geboden is. Uiteraard be treft het slechts wetsontwerpen, welke geen politieke strekking hebben en we gens hun uitsluitend zakelijk karakter kunnen worden beschouwd als „loopende zaken", welke aan termijnen gebonden zijn. Aan verschillende Departementen is opgave verzocht van de ontworpen en andere aanhangig te maken zaken, welke hiervoor in aanmerking komen. Zuiderzeewerken. Door den directeur-generaal deer Zui derzeewerken werd gisteren aanbesteed het bouwen van een dubbele woning voor ^huispersoneel bij de schutslui nabij de Kooi en een sluiswaohterawoning bij de uitwateringssluis te Oost-Over, bedde in de gemeente Helder, en benevens een dljfcmegarijn nabij de Van Ewykslula en een dienstwoning te Hippolytudhoef op Wleringen. In massa en ln twee peroee- len. Laagste Inschrijver voor peroeei 1 G Groot te Helder, voor 20,784; perceel 2 N. J. Poel te Wleringen, voor 8.176. In massa firma Sterrenburg en Boerdijk te Helder 29.652. Nederland en BelglB. Minister Vand'ervelde heeft in de se naatscommissie voor bultenlandsohe za ken zijn levendlgen wensch geuit tot het sluiten van Neaerlandsch-Belgische ver dragen betreffende het regime over de Schelde en arbitrage voor alle eventueele toekomstige oonflicten. De overeenkomst met Dnltachland. Het Hbl. verneemt nog uit Berlijn: Het bericht, dat die onderhandelingen tussohen die commissie-N ederbragt en de Dultpahe autoriteiten tot een overeen komst hebben geleld, wordt ons van be voegde zijde bevestigd. De heer Neder- bragt, die naar Den Haag was vertrokken om de overeenkomst ter goedkeuring aan de Nederlandsahe regeering voor te leg gen, werd nog gisteravond te Berlijn te rugverwacht. Heden, Woensdag zullen belde partijen 'het verdrag onderteekenen. Naar men ons verzekert zijn de door Dultschland toegestane tariefverlagiiigen voor den invoer van land- en tuinbouw producten zeer bevredigend. Omtrent de Nedlerlandsche concessies weet het „Ber- Limer Tagehlatt" nog mede te deelien, dat het NederlandSche revolving-crediet, dat in 1980 terugbetaald moest worden, tot 1987 moet worden geprolongeerd!, terwijl die rentevoet, die thans 6 bedraagt, eerst van 1980. af tot 6Vi zal worden verlaagd! Ten aanzien van die zeehaven-ultzonde- ringstarieven zal Nederland ln het ver volg op denzelfdten voet als België worden behandeld. Ned. Algemeen» Verzekering MfJ 'Ingevolge art 47 der wet van 22 Decem ber 1922 wordt onderstaande bekend ge maakt: BJj beschikking der arrondissement»- rechtbank te Amsterdam, 8de kamer, van 20 November 1926 is ten verzoeke van de Verzekeringskamer gevestigd te Amster- dam, verklaard, dat de naamlooze van- nootschap Nedertandsobe Algemeen© Ver zekering-Maatschappij en Voorschotbank volgons hare statuten gevestigd te Am sterdam, verkeert ln een toestand, welke in het belang der gezamenlijke schuld- eischers bijzondere voorziening behoeft. Iedere sohuldslsoher kan gedurende 8 diagen na dien dag der uitspraak bij het gerechtshof bi) verzoekschrift in hoog er beroep komen. De havenwerken te VDsslngen. Dat thans met kracht wordt voortge gaan met de uitvoering der werken tot verbetering en vergrooting van de buitenhaven te VTissingen, moge daar uit blijken, dat op 16 Dec. het bouwen van een kaaimuur, raming 1.218.000 wordt aanbesteed en op 80 Dec. het verruimen en verdiepen der bestaande haven, het op spuiten van terrein, beoosten de haven en het maken van dijk- en oeverwerken, ra ming 410.000. Twee honderd vijftigjarig bestaan Korps Mariniers. Die herdenkingsfeesten bij gelegenheid van de viering van het 260-jarig bestaan van het korps Mariniers, welke van 8 tot 11 Deoember ae. te Rotterdam worden ge houden, zullen, behalve door een verte genwoordiger van de Koningin ojm. wor den bijgewoond door den vice-admiraal CL Fock, commandant der Marine te Wil lemsoord: met zijn adjudant, terwijl ver wacht mag worden, dat van verschillende korpsen en wapens officieel© deputaties aanwezig zullen zijn. De ontvangst dezer deputaties zal plaats vinden in de kazerne aan het Oost- plein op Donderdag 10 December van 9 uur 30 tot 10 uur 16. Gm 11 uur zal dan de parade op het Schuttersveld worden gehouden onder commando van den commandant dier af deel! ngl Mariniers te Rotterdam, luit-kolo nel. J. Oele. De daarop volgende militaire wandeling door de stad, ter presenteering van het jubJJeerend© korps aan de bur gerij, zal onder commando staan van den eersten officier, kapitein H. baron van Hetmert tot Dingshot Voorts zullen in den morgen van 9 De cember door het Korps kransen worden gelegd op de graven der zeehelden, die in de St Laurenskerk begraven zijn. 1 Aan allen, dlle op 10 December tot het Korps Mariniers 'behooren, zal een her- inneringsoorkondè, geteekend door den heer T. E. Bretschneider te 'e-Gravenha- ge, worden uitgereikt Voor oud-gedlenden van Land- en Zee macht, die de parade wenechen bij te wo nen, is een beperkt aantal toegangsbewij zen verkrijgbaar bij den kapitein der Mariniers H. baron van Hemert tot Dings- ibof, bureau Kazerne Oostplein. Aan hen, die bijdragen schenken voor de feestelijkheden, rullen kaarten worden toegezonden tot bijwoning van de Mili taire taptoe voor het raadhuis op den Ooolsingel op 9 December xun. 9 uur en van de Parade op 10 December; in bedde gevallen voor het gereserveerde gedeelte. De wegen In Noord-Holland.. Het 19.900ste schip. Dinsdagmiddag half 2 is het 10.000ste schip voor Rotterdam bestemd in dit Jaar den Nieuwen Waterweg binnengekomen. Het la het Zweedsche schip Tor, kapitein Akermian, varende op Malmö, dat thans van Londen kwam. Verleden jaar is het 10.000ste schip voor Rotterdam bestemd, eerst op 27 Decem ber den Waterweg binnengeloopen. Post-Identiteitskaart en. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie verzoekt ons de aandacht on zer lezers te willen vestigen op de uit gifte van de bij het Wereldpostverdrag van Stockholm vastgestelde identiteits kaarten, welke hier te lande, bij aanvraag met bijgevoegde fotografie (afmetingen pl.m. 6 bij 6 oM.) voor 40 et. verkrijgbaar zijn door tusschenkomst van alle kanto ren der posterijen. De kaarten zijn 8 jaar geldig. Het gebruik van deze kaarten in bin nen- en buitenland wordt in het bijzonder aanbevolen. De stormramp. Op d© vragen van den heer Eeereko- per, betreffende mededeelimg van de vol ledige opbrengst der versohillend© Inza melingen, gehouden ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp op 10 Aug„ antwoordde de Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw: Tot dusver is in het geheel ingekomen een bedrag van 3.064.918,08. Dank zij de offervaardigheid van het Nederlamdsohe volk, van Nederlamdsch- Indië en van het buitenland, dank zij vooral den ijver varifcle plaatselijke oami- té's, de medewerking van talrijke vereenl- gingen, groot en klein, en niet het minst van de pers, meent het Nationaal Steun comité in staat te zijn, aan alle billijke aanvragen om steun te voldoen. En dit Met slechts voor de persoonlijke slacht offers van de ramp, maar ook ten behoeve van de inrichtigen van apenbaren ©ere dienst en verschillende instellingen van openbaar nut. UIT DE PERS. Mr. Marchant kabinetsformateur. Een telegram, dat ons in den laten na middag van Dinsdag bereikte, meldde, dat aan den leider der vrijzinnig-democra tische partij, mr. H. P. Marchant, door de Koningin de opdracht is verleend een ka binet samen te stellen. Mr. Marchant heeft, zooals te doen gebruikelijk is, de opdracht in beraad gehouden. De bedoe ling was een parlementair kabinet samen te stellen. De heer Marchant, in 1869 geboren, vestigde zich na zijn promotie als advo caat te Deventer. Hier trad hij omstreeks 1896 nog al naar den voorgrond ln zijn strijd om de radicale beginselen. Hij werd lid van den raad, later wethouder van Deventer, en in 1900 afgevaardigde van het kiesdistrict. In 1901 richtte hij met de jongeren onder de liberalen de vrijz. dem. partij op en was met mr. D. van Embden eenigen tijd hoofdredacteur van het dag blad „Land en Volk". Sedert 1916 is hij de leider der v.-d. partij ln de Kamer en sedert de Novemberdagen van 1918 trad hjj vooral op den voorgrond door zijn sterke actie voor demobilisatie. Ais spre ker in de Kamer kenmerkt Marchant zich door een vaak onaangenaam-scherpen toon. Herhaaldelijk wierp hij zich op ala kampioen voor de zuiverheid van zeden ln ons staatkundig leven, en verzette zlóh o.a. fel tegen de intrekking van het be kende art. 40 Bezoldigingsbesluit Zijn streven was steeds gericht op het samen brengen van de democratische elementen uit alle politieke partijen. De huidige re- ge erin gacrl sis is, zooals men zich zal her inneren, ontstaan uit de houding van mr. Marohant (die reeds tevoren een heftig conflict met den heer Oolljn had gehad), welke de rechterzijde in de gelegenheid wilde stellen van haar eensgezindheid blijk te geven. Verder mogen wij herin neren aan het «reeds op een vergadering te Rotterdam uitgestippelde eventueele re- geeringsprogram, waarvan wij de hoofd zaken mededeelden. Het spreekt vanzelf, dat niet al deze wenschen behoeven te worden opgenomen in zulk een program. „De Tijd" merkt op, dat de katholieke partij niet zal samenwerken met hen, die voor de motie-Kersten hebben gestemd, en dat dus een parlementaire meerder heid onmogelijk te vormen is. Wil men op een minderheid! regeeren, zegt het blad, dan kunnen zij op een werkelijke „loyale oppositie" onderzijde rekenen. „Een min derheidskabinet", meent het blad, uit er varen parlementariërs samengesteld, dat zou steunen op een vaste kern van een tweetal partijen in de Tweede Kamer, is van democratisch standpunt nog altijd be ter dan een zaken-kabinet. Het Alg. Handelsblad (L.) noemt het advies aan H. M. de Koningin om Mr. Marchant opdracht tot kabinetsformatie te geven, „waarschijnlijk een ondeugend heid van iemand, die de vrijz. democra ten wil plagen". Van een parlementair kabinet immers kan alleen spréke zijn, als de roomscj^ katholieken meedoen en dat deze na den spot, waarmee zij des heeren Marchant'g draai ter zake van het gezantschap bH bet Vaticaan hebben begroet, het zelf nu reeds zouden kunnen wagen hun draai te nemen, is eenvoudig ondenk baar. Men zou haast modelijden hebben, al dus besluit het blad, met den man, die al- dus wordt geplaatst voor de gevolgen van zijn politieke kortzichtigheid. De (11b.) N. Roti Courant schrijft onder meer: Zoodra duidelijk zal zijn geworden en daar behoeven we blijkbaar niet tang op te wachten dat bij de hengel- party van Mr. Marchant het Roomsche vlschje zich niet heeft laten verschal ken, zal ook de laatste optimist, die het nog mogelijk achtte, een meerderheid», kabinet te formeeren. ongelijk moeten bekenfaen. Er is dan in de moeilijke po- litieke crisis ten minste een punt géko- men, waaromtrent eene oommunls opi- nio bestaat: we zullen ons met een min derheidskabinet tevreden moeten stel- len." „Niet belust, maar bereid", plaatst Het Volk (s.<La.p.) boven een artikel, dat aan vangt met de zinsnede. „Wy zyn voor standers van een samenwerking met de katholieken". Echter niet uit „belustheid" op mini», terzetels, voegt het blad er aan toe. Wanneer wy thans ons telkens weer bereid toonen om te zamen met vrij zinnig-democraten en katholieken een regeering te vormen, is de eenlge reden van onze houding deze, dat wy hierin onder de tegenwoordige omstandighe den de ©enige kans zien op een demo cratisch bewind en dat wy ons tegen over de arbeidersklasse niet verant woord achten, wanneer wy er niet naar zouden streven die kans tot werkeiyk- heid te maken, doch haar verder maar rustig aan de reaktie ten prooi lieten. Mocht by de besprekingen met de ka tholieke party biyken, dat er geen mo- geiykheid bestaat om tot overeenstem ming te komen over een program, dat onze partij en onze kiezers voor het heden zou bevredigen, welnu dan gaan wy niet op de regeerings-samen- werking in. Haast hebben wy niet als party. Onze tegenwoordige positie bevalt ons best. En voor een schijn-demoeratisch bewind zijn wy Met te vinden, aldus besluit het so cialistisch orgaan. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 23 Nov. Den dans ontsprongen. Heden werd voortgezet de behandeling van het rijwieldieistalzaakje contra J. W., alhier. Het raprpetrt van den reclaasee- ringsambtenaar luidde gunstig, en over eenkomstig dit advies werd de beklaagde veroordeeld tot 8 maanden gevangenis straf, met bepaling dat die straf niet be hoeft te worden ondergaan, indien de veroordeelde zioh niet binnen een proef tijd' van 8 Jaar aan eenig strafbaar feit zal hebben schuldig gemaakt of de bij zondere voorwaarden niet is nagekomen, Tot die bijzondere voorwaarden behoort ook, dat hij de schade aan den eigenaar van het rijwiel ten bedrage van 60 zal hebben te vergoeden op de wyze, zooals door den politierechter by zijn vonnis la bepaald. Botsing tusschen 1 heethoofden. De metselaar G. F. alhier liep op 27 September tegen den milicien Lageweg aan met het gevolg dat beide heeren die >lijkbaar Met sukkelen aan overmaat van a:;k::.'W.:g::'-idj, met elkaar in twist ge raakten. Het draaide uit op 'n vechtpartij, waarby F. zich niet onbetuigd' liet en er zoo op los timmerde, dat L. bloedend werd verwond. Terzake mishandeling stond F. eden terecht en hij smaakte het dubieuze genat tot 20 boete af 20 diagen te worden veroordeeld. Uitbarsting van Jaloezie. J. N. B., een ongehuwd Jongmensch uit iet Polderdorp Anna Pauk»wna, was reus achtig verbitterd op den magere n Arie B„ die met zijn weelderige sjanskuif hem zijn Hef mollig 17-jarig meisje had' afge snoept. Hy probeerde nog wel eens het verloren terrein bij de blonde Jetje te her winnen, maar zonder resultaat Arie was de alleenheersoher en koning van haar eugdlg hart "De afgeweoen minnaar zon op wraak en kreeg zijn kans in den nacht van 27 op 28 September, toen Arie na een feest e- yke by eenkomst zijn meisje huiswaarts bracht Met eenlge aangeworven trawan ten als gangmakers bond hij den strijd met den bevoorrechten kloris aan. TB} trof het bijzonder dat Arie nog sukkelde aan de gevolgen van een ongeval en dus Met in staat was zich 'behoorlijk te ver dedigen. Hij kreeg dan ook zooveel rib- xameer, dat hij Met kon besluiten dit tjden te verduren zonder revanche te nemen langs behoorlijken en wettigen weg. De twee geliefden^ nog altijd Innig verbonden door hechte trouw, mochten dan ook heden de voldoening geworden, dat de ruwhandige medeminnaar werd veroordeeld tot 25 gulden boete of 26 da gen hechtenis. ARRONDIS8EMENT8 RECHTBANK. Zitting van 24 November. BelaslngpenninglooH. Een fletser, D. J. H., die zoo roekeloos was zich op een rijwiel zonder belasting- >Laatje te wagen werd tot rijn schade op gemerkt door den brigadier van Twuyver te Burg op Texel. Het was heden de strenge dag des g^ recht» voor meer dan 80 belaatingzonda- ren en daaronder behoorde ook bovenge melde nalatige tegen wlen h^n, 10 boete of 10 dagen werd gevorderd. dit bedrijf aan de gemeente den stroom voor 2.487 cent per K.W.U.; daartusschen zit maar even meer dan cent winst. Dus daarover valt niets te reclameeren. Als de P.E.G.Ê.M. met alle gemeentebesturen in Noord-Holland echter een zoo voordeel ig contract had, als met de gemeente Helder is afgesloten ten aanzien van den prijs voor de max.-belasting, dan zouden de uitkom sten van dit bedrijf zeker schitterend zijn. Doch dit is momenteel nog niet het geval. Maar dat ontheft ons gemeentebestuur niet van de verplichting om zoo spoedig moge lijk te streven naar een wijziging van het contract in een voor de gemeente gunsti- gen zin. Het gemeentebestuur staat m. i. sterk, ten eerste, wijl steeds de overeenkomst naar behooren is üitgevoerd en zelfs zoo noodig een tegemoetkomende houding is aangeno men, iets waarop een aantal andere ge meentebesturen in Noord-Holland zich niet kunnen beroepen, en ten tweede op het feit der gepubliceerde uitkomsten. Het komt mij althans voor, dat een gemiddelde kost prijs van f 35.13 per K.W. max.-beflasting niet rechtvaardigt een bepaling te hand haven, waarbij de gemeente wordt verplicht gemiddeld ongeveer f 86 te betalen. Waar nu. de kosten der max.-belasting ongeveer 2/3 uitmaken van den totalen in koop van den electrischen stroom, is het dus alleszins de moeite waard om naar ver betering te streven. Of het gemeentebestuur in die richting reeds werkzaam is, weet ik niet. Doch het verslag van de P.É.G.E.M. is reeds uitgebracht op 30 Juli 1925 en dus kan van dien, tijd af het gemeentebestuur niet onkundig zijn van deze feiten. In de begrooting voor 1926 wordt echter van een reeds gedane poging tot wijziging van het contract niet gerept. Indertijd is door mij ook gewezen op het feit, dat hetj Provinciaal Waterleidingbe drijf de buisleiding aangelegd naar en ten behoeve van de watervoorziening aan de gemeente Helder, ook benutte, om daardoor water te voeren naar andere gemeenten en dat dus het Provinciaal bedrijf het recht miste om de kosten van aanleg van die lei ding ten volle op de gemeente Helder te verhalen, waardoor het contract dan .ook in gunstigen zin is gewijzigd. Vandaar dat ik thans ook vermeen goed te doen ter zake de electriciteitslevering op de noodzakelijk heid van contract-wijziging te wijzen. DE ZWART. Ged. Staten beantwoorden het afdeelingsverslog. Verschenen is het antwoord van Ged Staten op het verslag der afdeelingen van de Staten over de voorstellen inzake het wegenbeheer. Daaraan is het volgende ont leend: WÊ Gedeputeerde Staten achten het denk beeld om alsnog een commissie samen te stellen ten einde de uitvoering van de plan nen in de'verschillende onderdeden van het gewest voor te bereiden, hetgeen trouwens aan de door de Staten blijkbaar gewenschte vlotte afwerking weinig bevorderlijk zou zijn, niet voor verwezenlijking vatbaar. Evenals de leden, die daarop in hit bij zonder de aandacht vestigden, zijn Gedepu teerde Staten van oordeel, dat men bij den aanleg van de wegen zorg moet dragen, dat deze in afzienbare toekomst ook ten volle zullen beantwoorden aan de eischen van het moderne, zich nog met groote intensiteit ontwikkelende verkeer. In dit verband zij er naar aanleiding van de gemaakte opmer kingen uitdrukkelijk op gewezen, dat de in de stukken genoemde verhardingsbreedte van 47, a 5 M. als een minimum moet wor den beschouwd, zoodat overal, waar het reeds bestaande of nog te wachten verkeer een grooter breedte wenschelijk doet zijn, gelijk bijvoorbeeld bij den weg door de Zaanstreek en de wegen in den omtrek van Hilvecsum, daarmede bij den aanleg reke ning zal worden gehouden. Overigens blijft, bij de aangenomen wegprofielen, verbree ding van de beharding op de bestaande wegbaan zonder groote extra-kosten later altijd mogelijk. Wilde men reeds dadelijk de minimumbreedte overal met 1 M. vermeer deren, hetgeen op zichzelf aan de wegen natuurlijk ten goede zou komen, dan zou den de kosten vap het plan daardoor met f 1.500.000 stijgen. De termijn van 15 jaar, voor de uitvoe ring van het werk gesteld, is als een maxi mum bedoeld. Gedeputeerde Staten zijn gaarne bereid, de mogelijkheid van een snellere uitvoering te overwegen. Daarbij zullen vooral de daarmede eventueel ge paard gaande financieele gevolgen en de mogelijkheid om jaarlijks meer dan f 750.000 uit de gewone middelen aan het wegenfonds ten goéde te doen komen, een rol spelen. Bij een uitvoering in 10 jaren zal bijvoorbeeld een jaarlijksche storting van f 1.125.000 in dat fonds noodig zijn. Ten aanzien van de bestaande plannen omtrent de uitvoering kunnen Gedeputeerde Staten wel mededeelen, dat het thans in het voornemen ligt, allereerst omtrent den aanleg van den weg door de Zaanstreek en de overneming en verbetering van het Zandpad Jusschen Diemerbrug en Weesp en vandaar naar 's-Graveland met de be langhebbende besturen in onderhandeling te treden. Een voorstel betreffende de tenuitvoer legging van de aanhangige kanaalplannen zal de Provinciale Staten nog in deze na jaarszitting bereiken. Gedeputeerde Staten zijn thans van mee ning, dat billijkheidshalve voor het onder houd van deze wegen, die immers niet ge acht kunnen worden in 4iet bijzonder het belang van een bepaalde «treek te dienen, geen bijzondere bijdragen moeten worden verlangd. Het onderhoud van de primaire wegen worde, afgezien van de bijdragen der vroegere onderhoudsplichtigen, die een geheel ander karakter bezitten, en van het door de weggebruikers op te brengen aan deel in de kosten, gedragen door de provin ciale kas; zij zijn dienstig voor het door gaand verkeer in de geheele provincie en kunnen niet geacht wonden uitsluitend in het belang van een bepaalde streek te zijn aangelegd. Hierbij komt juist het verschi met de secundaire wegen tot uiting, die immers wel in de eerste plaats de streekbe langen dienen en waarvoor derhalve een bij zondere bijdrage in de onderhoudskosten uit de belanghebbende streek zeer goed te verantwoorden is. a, «AAmy<aa rH HM hftftTttn Lr 11 ri n Afi woirran UATU -

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 4