DE NOORDWESTER STORM. IN DE STAD. Diefstal en heling van bloembollen. opgevat. Het weer In October. Met een geweldigen noordwester storm heeft de herfst voorgoed afscheid van ons genomen, en de winter heeft t.himn zijn intrede gedaan, 't Begon in den nacht van Dinsdag op Woensdag met een Onweer; eigenlijk in den vroegen morgen, om streeks zes uur. Hierna stak de wind op en nam steeds in hevigheid toe; boomen werden ontworteld, pannen van de dakén geslingerd, zelfs gevelbrokken kwamen naar beneden. Dat de storm een buiten gewone kracht ontwikkelde zal men be grijpen als men weet, dat die gemiddelde windkracht bij een storm 28 M. per se conde is, terwijl gisteren in den loop vaii den dag 827. M. werd opgeteekend. Het was dan ook op sommige punten in de stad werkelijk levensgevaartijkniet al leen omdat de sterke wind u den adem benam en u, indien gij niet heel stevig ter been waairt, dreigde omver te werpen, maar ook omdat men geen oogenblik ze ker was niet een dakpan, een boomtak of iets anders op zijn hoofd te zullen krijgen. Daarbij waren felle hagelbuien niet van de lucht; zij striemden u in het gelaat en maakten het verblijf op de straat voor hen, die er zijn moesten, tot een ware mar teling. Gelukkig werd in den avond de wind wat minder, en liep naar'het Noord- Oosten Toch zijn hier, behalve een paar omge waaide boomen en meerdere dergelijke kleinigheden, geen ernstige dingen voor gevallen. Voor het R. K. Bondsgebouw aan de Molengracht is een boom afge knapt; op de 'achtgracht W.Z., nabij de Groote Kerk waaiden een tweetal boomen om. De waterstand bereikte een hoogte van 11.24 M.; dbch de felle noordwester joeg het water herhaaldelijk over den dijkskrijn, zoodat de dijk, ofschoon niet beschadigd', toch de sporen van den storm toont. Bij den nabij Oostoever gegraven put voor de Zuiderzeewerken hebben in den afgeloopen nacht 400 man gewaakt. Men weet, dat deze put is gegraven voor de in aanbouw zijnde uitwateringsluizen Ter bescherming hiervan is een tijdelijke dam gelegd, en hiervoor was thans deze bewaking noodig. Gelukkig zijn hierom trent geene verontrustende belichten in gekomen. Storingen in de stroomlevering. Erger voor onze gemeente was de mi sère met het electrisch licht. Wat wij ten vorigen jare voorspelden, heeft zich thans bewaarheid: bij den eersten storm den besten krijgen we de storingen. Nu spre ken wij niet van de storingen op den dag; on sbedrijf heeft eenige malen die stoor nissen, die overigens slechts kort duur den, ondervonden. Maar erger werd het toen de avond kas aangebroken en het net dientengevolge zwaar belast werd. Den geheele avond door waren de storingen niet van de lucht Om zeven uur zaten we gedurende een kwartier in donker; te 8.16 niet minder dan volle 40 mjnuten, nL tot 8.66. Toen ging het licht weer aan.om dadelijk daarna opnieuw in donker ge zeten, en wat dat zeggen wil bij storm achtig weer als dat van gisterenavond, be grijpt ieder. Alle mogelijke ongelukken kunnen op donkere straten voorkomen. De vuurtoren, die, temidden van den looienden storm en de de kust beukende golven, u het rustige gevoel van veilig- eïd geeft en met zijn sterk licht tot op verren afstand de schepen waarschuwt, de vuurtoren ondervond natuurlijk ook de inoonvenienten van het licht. Welis waar wordt het licht, bij plotselinge sto ringen, automatisch omgeschakeld, zoo dat het nooit geheel gedoofd wordt, maar dit licht is aanmerkelijk zwakker. Het wordt nu toch waarlijk tijd-, dat hiertegen eens afdoende maatregelen worden geno men; wij betalen ons electrisch licht duur Ïm enoeg om te kunnen eischen, dat wij be- oorlijk worden bediend. Nu weten wi, wel, dat de gemeente in deze afhankelijk is van het P. E. N., maar een steeds weer herhaald reclame-eren zal toch dit lichaam moeten overtuigen, dat in deze. iets moei worden gedaan. EEN SCHIP IN NOOD. Ook de sleepboot „Drente" moest gis teren actief optreden. Om kwart voor negen isterenavonid vertrok de „Drente" uit de aven, op een S.Ó.S.-sein van het Enge* sche s.s. „With-Wood") dat ongeveer 70 mijl van onze kust in nood verkeerde. Al spoedig bleek de „Drente", die met groote moeite de haven was uitgekomen het niet te kunnen bolwerken tegen de ge weldige zeeën, die buiten stonden. De boot moest n.1. recht in de golven op, die het voorschip met enorme kracht beukten. De kapitein liet naar den wal seinen, dat hij wegens dekschade niet verder durfde varen. .mui Intusschen w?aren er hier en in Terschel ling noodseinen opgevangen van een schip, dat benoorden de Brandaris in nood zat. De .„Drente" kreeg toen draadloos opdracht om de Noord, naar dit schip te gaan, waar aan gevolg werd gegeven. Of de „Drente" succes heeft gehad, is nog niet bekend. Om elf uur hedenmorgen was er nog geen bericht van de sleepboot binnen. IN HET LAND. Schip op de Zuiderzee vergaan. Opvarenden waarschijnlijk allen omgekomen. Een ernstig scheepeongeluk is uridldiag te ongeveer twee uur van Kethel op de Zuiderzee gebeurd. vm*™™. Bij vliegend1 stormweer was de biedd I", schroefetoamiboot der N.V. J. N. A. van «ter Schuit Stoombootreederij op weg van RotterxDaim naar Zwolle. Omstreeks kwart voor twaalf zagen V0- lendairamer visschers, die im de nabijheid van het stoomschip aan 'bet wiseohen- wa len, dat de uit tonnen bestaande deklast begon te werken. Het schip helde plotse ling over, zware golven aioegen er over icen en in minder dan geen ttfv derdween het in de diepte». De vischers zagen een drietal mannen «en poging doen om in den mast te klim men. Se „v 167", die zich op dat moment ongeveer 200 meter van dè plaats des on- iieals bevond, maakte zich tos van het net en zette koens naar de pleik, waar het schip was 'gezonken. Doch even voor het vaartuig redding kon brengen, brak de giek van het zeil, zoodiat het schip onklaar raakte en slechts met de grootste moeite ton worden behouden, ODe „Nijverheid F voer voor den wind 11 dè richting van den wal, toen het onge lijk plaats greep. De poging welke de„V 167", schipper Jaoob Tol, onmiddellijk deed otmi hulp te brengen, zou vermoede- ijk geslaagd zijn, als Set het -breken van die giek het vissohersvaartuig in een nete lige positie had gebracht. Men moest het zeil laten vallen en in den vliegenden storm het tuig repareeren, waarmee meer dan een uur verliep. Geruim entijd zijn zoowel de „99" als die „167" nog in de nabijheid van het wrak gebleven. De visschers wilden niet onmid dellijk gelooven dat alle opvarenden wa ren omgekomen. Toen echter het weer nog slechter werd waren zij verplicht een haven op te zoe ken en zeilden zij naar Elburg, waar beter weer kon worden afgewacht, 'De ^NijverheMr' was -bemand met vier koppen. Kapitein Slot, die .gehuwd was, woonde,te Zwolle, terwijl de anderen woonachtig waren te Rotterdam. Het schip is tijdens het zinken omge slagen, zoodat niets boven water uitsteekt. Onmiddellijk na het bekend worden van bet ongeluk is een sleepboot naar zee ge gaan om te zoeken naar leden- van de be manning. - Er was reddingsmateriaal aan Boord, zoodiat de kans bestaat, dat de schipbreu kelingen zich drtjtvende konden -houden, to emzij door de golven werden wegge slagen. De hoop op hun redding is ook in ver band met het noodweer helaas gering. Klipper gestrand nabij Enkhuizen. Uit Enktouizen- wordt gelmeid: Hier woedt een zware storm uit het Noord!-Westen. Groote boomen zijn dwars over den weg geworpen. Een van de Enk- huizer visschersvaartuigen is op den dijk onder Wervershoof geworpen. Een zware klipper -is gestrand' op den westelijken lei- dam van het Kabbersgat. Ben sleepboot is ter assistentie vertrokken. Des avonds kwam het -bericht, dét de drie vermiste Enkhiuzer visschers de ha ven van Medemhiik zijn binnengeioopen. Het betreft vermoedelijk de LE. 75, waar van een- sloep op den dijk werd geslagen, welk vaartuig voor het havenhoofd lag. Marken ondergeloopen. Uit Monkendam seint men: Ten gevolge van den storm is het zee water zee snel gerezen. De waterstand is un enkele uren tot 2 Meter plus A. P. op- geooperu Hierbij is het eiland Marken, dat reeds bij een waterstand van 1 M. 30 plus A. P. onderloopt, dus geheel overstroomd. De vloed- kwam- zoo plotseling opzetten, dlat velen hun huisraad' niet in veiligheid konden brengen. De dijkwacht van Nieuwediep tot Sdhel- lingwoude is reeds in functie. De boot van de Noord-Hollandsche Tram, die met tien personen aan boord van Marken is vertrokken^ is op den Markerdijk vastgeloopen. Men zal met een vlet 'beproeven de pas sagiers te redden. Er bestaat wel eenige ongerustheid omtrent ongeveer vijftig schepen van de Volendalmmer vloot, die nog niet binnen zijn. Men vermoedt evenwei, dat een deel hiervan wel in 'andere havens zal zijn bin nengeioopen. Uit den Haag. De sterke Noordwester, die hedenmid dag opstak, is tegen den avond aange zwollen tot een geduchten storm. Tal van 'gebouwen en boomen moesten bet ontgelden, Schoorsteenen, dakven sters en ruiten kwamen op verschillende punten naar beneden. Van het bouwwerk van de, „Bijenkorf' in de W eigenstraat, bezweek de reusachtige schutting, en moest een ander gedeelte door de brand weer gestut worden. De politie liet hier het verkeer stopzetten. Het tramverkeer, speciaal de lijnen 8 en 8, ondervond ern stige vertraging, doordat op het Bezuiden- hout en aan den Sdhevendngaohen weg zware boomen door den storm geveld wa ren, en- dwars over de rails kwamen te liggen, of Jiiöt edectrische draadnet ver nielden. Aan de Rijnstraat, juist bij' het kruis punt der H. T. M.- en N. Z. H. T. M.- lijnem kwaimen zes personen onder een vallenden boom terecht. Ben dame werc door een boomtak vrij ernstig aan 'het hoofd gewond, en moest door den Eerste Hulpdienst verbonden worden. De overi gen liepen minder ernstige kwetsuren op. De brandweer moest tallooz© malen uit rukken, om hulp te bieden. Te Scheve- nipgen, waar de storm vrij «gel 'had, boot1 de zee een ongeëvenaard schouwspel' in den donkeren avond. Zoover het oog reik te, waren de golven geheel door een witte schuimmassa overdekt Amsterdam. Ook Amsterdam heeft van den storm geleden. Voor zoover bekend hebben zich daarbij geen ernstige persoonlijke ongevallen voorgedaan. In de Govert Flinkstraat woei een schutting om. Zij kwam terecht op een juist per rijwiel passeerenden politie-agent. Deze werd van zijn flets geslingerd. Hij bekwam slechts lichte verwondingen. Aan den Haarlemmerweg is de bijna 20 M. hooge fabrieksschoorsteen van de Kon. Emailleerfabrieken van Posthumus ten gevolge van den storm omgeslagen. De schoorsteen kwam in de fabriek terecht I Sen gedeelte der fabriek werd verwoest. Op de plaats, waar de schoorsteen in de fabriek Btortte, hadden even tevoren zes arbeiders gewekt. Was het ongeval even eerder gebeurd, dan zouden zeer zeker slachtoffers te betreuren zijn geweest. Thans kreeg niemand letsel. Op vele plaatsen in de stad Tjerden boomen ontworteld en vlogen dakpannen van de buizen. Ook in de haven heeft de storm schade aangericht. Verscheidene aanvaringen hadden plaats, welke zonder ernstige ongevallen afliepen. Groningen. In het Oosterhamrikkanaal zijn enkele woonschepen losgeslagen en op drkt ge- komen. De brandweer legde de scheepjes weer vast. Er zijn daarbij geen persoon lijke ongelukken gebeurd. De trein uit Stavoren, die te halfzes moet aankomen, had drie uur vertraging. Voor een perceel in de OudeEbbinge- str. woei een schutting omver, waardoor een 17-jarig meisje, H. D., aan het hoofd verwond werd. Het aantal afgewaaide Schoorsteenen en dakpannen is legio. Nu en dan ging de storm gepaard met sneeuw. Lemmer. De telegraaf- en telefoondraden langs den rijksstraatweg nabij Lemmer zijn afgeknapt. Vijf vaartuigen, die, uit zee komende, hier dachten binnen te loopen, durven ten gevolge van het noodweer de haven niet aan te doen. Zij zijn ten Oosten er van geankerd. Hedenmorgen bereiken ons nog de vol gende telegrammen: Tjalk gezonken. Alle opvaren den verdronken. Medemblik, 26 November. Tengevolge van den storm is een Medemblikker tjalk, geladen met steenkolen, bestemd voor Wielingen, schipper de Boer van Amster dam, met alle opvarenden, vijf man, ge zonken. Eeff deel van den mast steekt bo ven water uit, deelen van de schuit spoe len reeds aan. Het is zoo goed_als zeker, dat de opvarenden niet gered zijn. Ver moedelijk bestond die bemanning uit schip per de Boer, zijn vrouw, twee kinderen en den knecht Diverse berichten. 'Vlaardingen. Men meldt uit Vlaardin gen: De VI. 120 bevindt zich ten Noorden van het lichtschip Noordhinder. Het schip drijft zonder masten en zonder sloep en verzoekt hulp. Terschelling., Gisterenavond half elf wer den noodseinen gegeven döor schepen op drie verschillende plaatsen. De reddingsboot „Brandaris" keerde te 2 uur in den nacht terug, zonder een van de schepen te hebben kunnen bereiken. Omstreeks 5 uur trok de „Brandaris" er wederom op uit en bereikte een der in nood verkeerende schepen, om streeks zeven uur in den morgen. De red dingsboot bevindt zich thans op den! terug weg; een schip geeft wederom noodseinen. Het bergingsvaartuig der firma Doeksen en Dros is ter assistentie vertrokken. Wieringen. Door den storm bezweek gis teren een paalscherm van de nieuwe vis- schershaven. Een visschersaak werd.geheel vernield door een bom, die op drift geraak te. Twee andere aken zonken. Aan de nood haven is groote schade toegebracht Hoek van Holland. Het Engelsche s.s „Broughton" verkeerde gisterenavont bij Ostende in nood. Het schip is opgepikt door de Duitsche sleepboot „Larissa" en wordt thans naar Hoek van Holland ge sleept. Het heeft machineschade. Hoek van Holland. Gisterenavond om half elf seinde het Engelsche stoomschip „Lightwood" het S.O.S.-sein. Momenteel ontbreken nadere bijzonderheden. Het Kon. Ned. Met. Instituut deelt over den storm het volgende mede: De Noordelijke storm, gistermiddag op gestoken, is veroorzaakt door een depressie die zich in den nacht ten N. van Groningen vormde en naar het Z.O. trok, waarbij te Groningen in 24 uur de barometer 25 mM daalde. Van de Noordzee werden gister middag windkrachten 10 (zware storm) gemeld. Het water was toen reeds 130 cM boven peil.' Te De Bildt zijn tegen 8 uur n.m. windstooten van 28 M. per seconde voorgekomen, d. i. windkracht 12 (orkaan- kracht). In den loop van den nacht zou de windkracht wel aanmerkelijk afnemen. Het Kon. Met. Instituut heeft heden morgen aan alle stations geseind: „Storm- sein neer". Uit Rotterdam- In Rotterdam zijn een aantal schepen in d'e haven opdrift geraakt. Gisterenmiddag 2 uur stond het water reeds 2.66 boven Rotte-pelL. Bij dezen N. N.-W. storm wordt het water den Nieu wen Waterweg ingestuwd. Alle maatregelen zijn genomen om in geval van het te verwachten hoog water, hulp te kunnen bieden. Brand te Tegelen. Gisterenavond omstreeks 6 uur brak plotseling brand uit in de -Ijzergieterij en Machinefabriek de r firma Th. Thijssen Zoon te Tegelen. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, is de fabriek tot den grond toe afgezand. Tegen 8 uur wist de brandweer het verder voortschrijden te 1 verhinderen. Groote partijen hout zijn ver oren gegaan; de modellen konden worden gered. Alle was verzekerd. De schade is zeer groot Dinsdag hebben voor de Haagsche recht bank terecht gestaan een 56-jarige man en zÜn 3 i-jarige neef, losse werklieden te Noordwijkerhout, thans gedetineerd, we gens diefstal van bloembollen uit een schuur, toebenoorende aan den-bloembollen- cweeker H. van Leeuwen aldaar. Bekl. be- cenden. De eerste bekl., die ook nog eenige ceeren alleen in de schuur is geweest, was in het bezit van een sleutel van de schuur. De benadeelde kweeker deelde mede, dat er naar schatting tot een bedrag van 7 a 8 duizend gulden aan bloembollen uit zijn schuur is ontvreemd. Het O. M. wees op het groote belang, dat aan deze zaak is verbonden. Er heersch- een zekere terreur in de bloembollen- Streek, welke door dezen bekl. werd ver wekt en die er zelfs toe leidde, dat de kwee- cers hun bloembollen moesten gaan bewa- kea Een ernstige straf is hier noodig. De eerste bekl. is, al heeft hij nog een blanco strafregister, zeer bekend met misdrijven en is al eenige keeren van verschillende eiten verdacht geweest. Eisch tegen de beide bekl. respect, vijf en twee-en-een- ïalf jaar gevangenisstraf. De verdediger van den bekl. wees er op, hoe het misdrijf, dat deze bekl. hebben ge pleegd, feitelijk is uitgelokt door een per soon, die door zijn positie in de gelegenheid was de hloembollen te kunnen verkoopen. De bekl. zelf konden niet met de bollen op de veiling komen. PI. achtte de geëischte straf, zoo de rechtbank tot een veroordeeling mocht ko men, veel te zwaar voor deze bekl., die nog nooit eerder veroordeeld zijn. PI. drong op clementie 'aan. Wegens helling stond vervolgens terecht een 34-jarige barbier uit Noordwijkerhout, gedetineerd. Bekl. bekende. Hij heeft van den eersten bekl. uit de vorige zaak bloem bollen gekocht, terwijl hij wel begreep, dat deze van diefstal afkomstig waren. Bekl. leeft bloembollen van een soort, waarvan de prijs minstens 300 was, gekocht voor f 100. Eisch tegen dezen bekl., die naar het O. M. opmerkte, een zeer slechte reputatie heeft, twee jaren en zes maanden gevan genisstraf. Bekl.'s raadsman betwijfelde of hier wel een veroordeeling zal kunnen volgen. De afspraak toch, dat bekl. de bollen zou Hpo- pen, is gemaakt, voordat de diefstal is ge pleegd. En de heling kan toch pas, nadat de diefstal is gepleegd, plaats hebben. Overi gens pleitte ook deze clementie voor den beklaagde. De volgende bekl., een 41-jarige brood bakker en wethouder te Noordwijkerhout, gedetineerd, had zich eveneens te verant woorden wegens heling. Ook deze bekl. be kende. Hij heeft van bekl. verschillende teeren gestolen bloembollen gekocht, De eerste beklaagde, als getuige gehoord, deelde mede, dat deze bekl. hem eens in een gesprek heeft gevraagd, of hij hem, waar de bloembollen nog al duur waren, geen goedkoope bollen kon leverea Bekl zeide daarbij, dat hij een achterdeurtje van zijn woning open zou laten staan, opdat ge- zeide, dat deze bekl. hem altijd tot de dief stallen heeft aangespoord. Getuige heeft voor de bolleu, welke hij aan bekl. heeft geleverd, circa 500 ont- mogelijk, dat zijn imevrouw die situatie wat te dromatiscih heeft V«n 1 tot 16 lagen gebieden van beogen luchtdruk in het Z.W„ later in het N.W. en penseenden diepe depressies ten N. van IJsland. Op dien 16e begonnen depres sies In het W. het weer te beheerechen. >eni 26e begon de hooge druk in het N. te gen; na den 28e breidde een gebied! van hoogen druk zich over Scandinavië uit. In de laatste dekade steeg de tempe ratuur bij nadering dier depressie uit het W. soms tot hooge tvaardien. Hier te lande waren in de eerste dekade N.-lIjke en N.O.-UJke, ini de tweede N.W.-lijke en In de derde Z.-dljke windeni talrijker dan normaal. De gemiddelde windkracht ver schilde weinig van die normale. In de tweede dekade waren zoowel de overdag temperatuur als dagelkijsoh maximum e» minllmuim ruim 2° onder, in de derde 8° boven normaaL De hoogste temperatuur was 28°.8 en werd bereikt te Maastricht op dien 81e; de laagste 2°£ te Winterswijk op den 9e; Van 9 tot 15 kwam geregeld nachtvorst voor, echter alleen, op 9,' 10 en 17 van heteefcenös, Evenzoo waren de nachtvorsten de laatste dekade alle onbeduidend!. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg 69 tn.M. tegen 78 normaal Onweer kwam vooral voor op den 14e. aantal uren met zonne- sohijln gemiddeld1 Over de% vijf hoofdsta- tiojqp, bedroeg 104 tegen 91 normaal; de drie diekaden telden resp. 60, 21 en' 33 urem „Hoe het Phm verder ging". Velen, die jong geweest zijn, en toen de „Pam"-boeken bewonderden, en, voor zoover het jonge meisjes gold', zelfs ge tracht hebben deze typisch vóór-oorlog- sche heldiin na te volgen, te kijken als „Pam", te zitten als „Pam", te staan als „Pam", en als „Pam" te praten, zullen misschien belang stellen in het lot der schrijfster: Bettina Freifrau von Hutten zum Stolzenberg. Gelijk men weet, of niet weet, is die zestien jaar geleden gescheiden. Sedert eefde zij het in meer dan één zin vaak wat al te gemakkelijk leven van den vóór- ooriogschen landadel in Engeland, dat zij n haar romans soms zoo goed' weet te teekenen. Doch aan die weelde is een einde ge- comen. Barones von Hutten, gelijk zij lier te lande genoemd wordt, doolt thans n den vreemde om, onder zóó kommer- ijke omstandigheden, dat zij dezer dagen failliet is verklaard wegens het niet kun nen voldoen eener vordering van 860 pond sterling. Zij had nog gehoopt door het schrijvep van een nieuwen roman haar geldzaken weder te kunnen regelen, doch zag zich, door een ernstige ziekte overvallen, ook deze laatste kans ontglippen. (Hbl.) n andere get^ge verklaarde, dat het voor dezen bekl., die overal vertrouwen ge noot, zoo gemakkelijk was de bollen op de veiling te brengen, omdat men tegen hein natuurtijk geen argwaan koesterde. Het O. M., requisitoir nemende, zeide, dat deze bekl. zeker niet de minst schuldige is. De verschillende bekl. kenden elkaar reeds sedert den distributietijd, reeds toen hebben ze elkaar gevonden bij smokkelpar- tijen, enz. Verder heeft bekl. bekend, dat hij eenige jaren geleden geld heeft aangeno men van de andere bekl., welk geld afkom stig was van diefstal van een brandkast uit het bijkantoor van de Hanzebank. In het in deze zaak uitgebrachte reclasseeringsrap- port wordt bekl.'s bekentenis te dien aan zien als verzachtende! omstandigheid aan gevoerd. Spr- kan dat daar echter aller minst in zien. Het reclasseeringsrapport is niets anders dan een vergoelijking van het gebeurde. Het rapport kan evenwel geen stand houden tegenover de feiten. Bekl leidde in zekeren zin een dubbel leven; als wethouder hield hij zijn positie op en wist overal het vertrouwen te krijgen, daar naast ging hij in stilte otn met personen van het laagste allooi. Spr. achtte geen en kele reden aanwezig voor het opleggen van een voorwaardelijke straf. Hij is niet min der schuldig dan de vorige bekl. en spr meende hier dan ook een zelfde straf, dus twee jaren en zes maanden gevangenisstraf te moeten eischen. De verdedigster van bekl. pleitte cle mentie vobr den bekl., die altijd hard ge werkt heeft, waarbij groote moeilijkheden te overwinnen waren. Daardoor kwam bekl. tenslotte wat zijn financieele positie betreft geheel in de put. Toen is de brandkastge schiedenis voorgevallen en daarin is feite lijk de oorzaak van al het andere terug te vinden. Bekl. heeft absoluut geen misda dige natuur, doch daarentegen tal van goede eigenschappen. PI. concludeerde tenslotte tot het opleggen van een voorwaardelijke straf. De moordaanslag te Bnssum. De Jiavaamsdhe bediende, die Maandlag- TniïHiHiftg' zijn; mevrouw te Bussum met een miee aangevallen zou hebben, is gistermer^ gen ter beschikking van dié Justitie te Amsterdam gesteld. Hij ontkent zijn kwa de bedoeling. Hij zou met het mee een snijdende beweging voor zijn 'hals hebben gemaakt om te kennen te gevent, dat h: liever zijn hals zou afsnijden, dan langer in dit vijandige land ite blijven. Zeer waar sohijnlijk is de reeds 60-jarige man door dé hem vreemde Buropeesche omgeving: wat uit zdjn evenwicht geraakt en is hei „Medezeggenschap". In het nieuwe (vijfde) nummer van „Medezeggenschap", onder fedactie van Andr. Sternheim en I. Monas, wijdt de re dactie enkele woorden aan de motie-Albarda inzake medezeggenschap en wijst op de mo- reele plicht tot vóórstemmen van alle Ka merleden, afgevaardigd door organisaties, die zich ten gunste daarvan hebben uitge sproken. H. J? v. d. Pol Vervolgt zijn artikel over de sociaile verhoudingen der journa listen, Luberti dat over de positie der amb tenaren, terwijl Mr. Dr. A. A. van Rhijn» in een „Nabetrachting" een uitspraak van het Duitsche Ministerie van Arbeid over de verbindendverklaring der collectieve ar beidsovereenkomsten weergeeft. Aan het slot, behalve literatuur-opgave, uitvoerig materiaal over het vraagstuk der medezeg genschap. Blue Band-vacantiprelzen. De N.V. Van den Bergh's fabrieken te Rotterdam, de bekende fabrlkante van de Blue Band-margarine, organiseerde, zooals men zich zal herinneren, dit jaar een vaoantlereisje naar Zwitserland voor leerlingen der hoogste klassen van mid delbare en andere sonolen. Eischen werden aan de kinderen gesteld omtrent de school rapporten, en ook een Heldersch meisje ls een van de uitverkorenen geweest, die van deze gelegenheid konden gebruik maken. De Ongelukkige stervelingen:, die uitsluitend natuurboter gebruiken en zulke zijn er belaas 1 vielen buiten Omtrent deze reizen is thans een vol ledig rapport over opzet en uitvoering verschenen. Enkele bekende paedagogen, o.a. prof. Casimir, hadden de wensche- lijkheid betoogd van zoo'n neutraal rap port en naar aanleiding van deze wen- schen is dit rapport samengesteld. Het is keurig gedrukt op kunstdrukpapier en het bevat allés wat belangstellenden kan interesseeren omtrent deze reizen. 39 meisjes en 40 jongens zijn meegeweest onder leiding van een echtpaar en een dame. Ontroerend zijn de schriftelijke dankbetuigingen, die de firma ontving, ook vaak de aanbevelingen en rapporten van den onderwijzer. Behalve naar Zwit serland werd ook voor een aantal kin deren een reisje naar Zandvoort geor ganiseerd. Mali voor Hr. Ms. Tromp. t NaarNizza: 26 en 27 November, laatste lichting, hoofdkantoor 6.30 a., stadsbussen lichting 3. Naar Marseille: 1, 2, 3, 4 en 7De cember, laatste buslichting, hoofdkantoor 6.30 a., stadsbussen lichting 8. 6 December, laatste buslichting, hoofd kantoor 6.30 m., stadsbussen 5 December, lichting 4. De na cta verzending op 7 December ter post bezorgde oorrespondentie wordt te Helder bewaard.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5