De Praktijk van Helder UIT DE WliDE WERELD Populair Bijvoegsel van de HELDERSCHE COURANT, Ai van ZATERDAG 5 DEC. 1925. No. 204 (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) Bauw/ Hoe schrijnt de storm der vorige week nog na in veler hartenEeü zee van weemoed en smart is gegaan langs onze kusten. Bij velen heeft die weemoedszee zich weer geslecht en is er overgebleven nu en dan een flauwe kabbeling, doch voor anderen, de naastbetrokkenen, is er nog de volle branding en wordt het ge wonde hart woest heen en weer geslingerd. Een groote groep van flinke mannen, nog in de kracht van hun leven, plotse ling weggerukt! Het bericht er van ging als een sidde ring rond. Vooral ook hier, waar de menschen door velen worden gekend en waar het loodswezen rondom zijn vertakkingen heeft, was men als verbijsterd. Er zijn er die des Dinsdags nog in ▼olie zee de mannen hebben toegewuifd. En nu....? Welk een weemoed en een smart 1 Even moest me dit uit de pen, omdat ik weet, dat er hier zoovelen zijn, die mede-lijden met de treurenden. Mijn aandacht werd getrokken door een advertentie in de Heldersche Courant, waarin fabrieksterreinen werden te koop gevraagd, liggende in de kom der ge meente en aan scheepsvaarwater. In mijn verbeelding opende zich een wijd verschiet. Zou dan eindelijk de eerste stap gezet worden op het pad naar een industrieele toekpmst voor Helder Natuurlijk hopen we, dat de aanvrager er in mag slagen een voor zijn doel ge schikt terrein te vinden. Wat hier misschien staat te gebeuren, schijnt me toe van een zóó verstrekkende beteekenis te 'zijn, dat het ieder, die eenig belang stelt in het wel en wee van de plaats zijner inwoning, lang niet on verschillig mag laten hoe dit alles zich zal ontwikkelen. Het wil me voorkomen, dat van alle zijden, die daarop maar eenigen .invloed kunnen uitoefenen, alle krachten moeten worden aangewend om een terrein be schikbaar te stellen op voor den aan vrager zoo voordeelig mogelijke voor waarden. In dit bijzondere geval behoort, naar mjjne meening, niet voor te zitten om de terreinen aan den aanvrager zoo duur mogelijk te verkoopen, doch het algemeen belang, hetwelk hierbij gemoeid kan zijn, in het oog te houden. Het ware te wenschen, dat de gemeente over geschikt terrein zou kunnen beschik ken, opdat de eventueele transactie voor den aanvrager zoo voordeelig mogelijk zou kunnen zijn. Dat zou dan eenige financieele opoffe ring van gemeentelijke zijde kunnen zijn, doch in dit geval zou dan vermoedelijk met goeden grond gedacht mogen worden aan het oud-hollandsche spreekwoord: „de cost gaet voor de baet uit." Veel moeten we er voor over hebben om hier industrie gevestigd te krijgen. Is eenmaal de eerste stap gedaanis eenmaal een fabriek opgericht, dan vindt dat allicht navolging. Bovendien zal het dit groote voordeel hebben, dat men hier zijn vertrouwen ten opzichte van den vooruitgang der Slaats herwint en dat er een geest vaardig egint te worden, die niet altijd meent, dat alles hier toch tot ondergang gedoemd is, doch die een opgewekt, optimistisch vertrouwen krijgt in het slagen eener onderneming. MERKWAARDIGE GRAFSCHRIFTEN. Het speelsch vernuft van onze voorouders. Een boekdeel zou er te vullen zijn door iemand, die lust had een verzameling aan leggen van grafschriften, die afwijken van de gewone inschriften op de zerken onder welke de dooden rusten, en om ver schillende redenen als merkwaardig kun nen gelden. Raadselachtig als de dood zelf was het grafschrift, prijkend op de zerk van het aanzienlijk handelsgeslaoht Vöhlin, in den kruisgang der St Annakerk te Augsburg, en bestaande uit drie letters P, viermaal onder elkaar geplaatst. Naar men wil moeten die P's alduj ge lezen worden: Piper peperit peeuniam Pecunia peperit pompam Pompa peperit pauperie* Rauperie» pepscit pieUtem, Voor elke zaak of onderneming blijft toch een groote factor voor het welslagen een geest van een zeker optimisme. Een optimisme, dat niet vervalt in een zekere mate van roekeloosheid, doch een opti misme, dat drijft tot aanpakken en door zetten en vasthouden zonder de ernst uit het oog te verliezen. Daarom lijkt me deze advertentie, die daar zonder eenige pretentie staat, van een zoo verstrekkende beteekenis. De gevolgen er van kunnen voor onze stad van een niet te overzien belang zijn. We mogen niet anders veronderstellen, dan dat de advertentie serieus bedoeld is. En in dat geval moeten inderdaad alle pogingen worden aangewend om de ter reinen beschikbaar te stellen. Men beweert wel eens, dat onze stad te ver uit het centrum ligt, vooral met het oog op het aanvoeren der grondstoffen. Het lijkt me ook niet meer dan een be wering, want moeten de grondstoffen van over zee komen, dan is onze plaats toch wel bijzonder gunstig gelegen. Dat de terreinen aan vaarwater moeten liggeD, wijst er op, dat door aanvoer en afzet toch wel gedacht is aan scheepsgelegen heid. Daarom in het belang van onze plaats, laat er contact zijn tusschen offlcieele lichamen en den aanvrager en met hen, die geschikte terreinen heeft aan te bieden. De advertentie is er een van bemoe diging. Robinson. ONDERZEESCHE SCHOENEN LEVERANCIER. En wat ze nog meer leveren! Tengevolge van de toenemende bescha ving, welke zich vooral ook uit in de klee ding en daardoor in het dragen van schoe nen, terwijl bovendien de .bevolking snel toeneemt, moet er leder-schaarschte ko men. Zelfs in Amerika, waar op groote ran- ches geweldige kuddep vee gefokt worden, blijkt het aanbod van huiden en vellen hoe langer hoe meer ten achter te blijven bij de vraag. Het is dan ook niet te verwonderen, dat vooraanstaande mannen in de leder-indus trie uit gingen zien naar andere bestand- deelen dan juist beestenhuiden om daaruit het benoodigd leder te halen, en hoewel het misschien fantastisch klinkt, men wendt zich tot de zee om een product, dat het land niet langer in voldoende hoeveel heid oplevert. Jarenlang heeft de mogelijkheid, om de huiden van zeewezens als leder aan te wen den, een punt van overweging uitgemaakt. Walvisahbuiden bleken, op de gewone wijze geprepareerd, geen voldoende be vredigende resultaten op te leveren. Doch ijverige proefnemingen en geduldige na sporingen hebben tot een oplossing van het vraagstuk geleid, Eenige jaren geleden vestigde de finan cier en ex-dokter Aifred Eihremreioher er zijn aandacht op. Hij hield zich voornamelijk bezig met het verzamelen en bestudeeren van diver se soorten haaien en geraakte er van over tuigd, dat de huiden dier dieren een uit stekend materiaal konden leveren voor de vervaardiging van schoenen en laarzen. Doch hy kwam tot de ervaring, dat de gewone looi-methode niet kon worden toe gepast, daar hierdoor de huid zoo stijf en hard werd als metaal, doordien nameiyk de taaie, harde, wratachtige verhevenhe den op de huid door het looien nog taaier en harder werden. Die ruwe oppervlakte wordt dan ook hetgeen in onze taal beduidt: De peper leverde geld op, het geld bracht weelde met zich, de weelde leidde tot armoede en de armoede maakte vroom. Daarin is een gansche levensgeschiedenis te lezen. Eigenaardig is ook het tweede graf schrift, gebeiteld in den steen, welke op een kerkhof te Parijs het stof van een eens elkander teer bemiddend echtpaar dekt. Onder: „Ik wacht u met innig verlan gen A.D. 1827" staat het tweede inschrift: „Hier ben ik A.D. 1867". Als het niet te ernstig was zou men willen opmerken dat dg tweede wel een vrouw geweest moet zyn. Immers die laten altiid lang op zich wachten? Een heel andere geest ademt hetgeen op een zerk te Lydfort, in de Ver. St van N.-Amerika staat te lezen: „Hier ligt in horizontale houding de buitenste kast van George Rontleigh, hor logemaker, die door zijn bekwaamheid het sieraad van zijn stand was. Braafheid was de groote veer, voorzichtigheid de regu lateur van alle oogenblikken zijns levens. Welwillend als hij was. bleef hij nooit stilstaan, wanneer er ergens hulp verleend moest worden. Al zyn bewegingen waren zoo geregeld, dat hy nooit slecht liep, uit gezonderd wanneer hy opgewonden was door lied» die zijn sleutel niet kenden. hg «sk west gemakkelijk ge- door de juweliers gebezigd als schuurlin- nen en gebruikt voor het schuren en po lijsten van metalen, alsmede van ivoor en de hardste houtsoorten. By onderzoek bleek de haaienhuid te bestaan uit twee verschillende lagen, waar van de bovenste (segrijn, vandaar de naam segrijnleder) hard en hoornachtig, de on derste taai doch buigbaar is. Ehrenredch begon dus te trachten de huiden te spyten, doch dit bleek onmoge- ïyk, evenals het verwijderen der boven ste laag door afslijpen, daar dit n.1. de ve zelconstructie der onderste laag bedierf. Tezamen met een bekenden Deenschen scheikundige zette Ehrenreich er zich toe. .dit zoowel als het looi-vraagstuk op te los sen. De reaulaten van etteiyke en langdurige proefnemingen waren veelbelovend, In Amerika genoot Ehrenreich van Theodore Rooseveldi alle mogelijke mede werking, advies en steun by zön onder zoekingen en zijn volharding en vastbe radenheid werden eindelijk beloond'. In het begin van 1918 werd in de Ver- eenigde Staten patent verkregen op de werkwyze en was alles gereed om deze in de practyk «toe te passen. Er werden handels-operaties begonnen waarby de Amerikaansche regeering haar moreelen steun verleende en den handel aanspoor de een proef te nemen met de artikelen vervaardigd uit het leder van den rog, den haai, den steur, den potvisch, e.<L Uit door de Amerikaansche regeering verzamelde rapporten bleek voorts, dat de wateren van die Golf van Mexico en de Groote Golfstroom wemelden van voor dit doel geschikte visschen, alsmede dat de Groote Oceaan ter hoogte van de Peruaan- sche kust millioenen haaien bevatte. Doch het allergunstigst waren de rap porten betreffende de Australische wate ren, welke bevolkt zyn met schier onuit- putteiyke hoeveelheid van het vereischte visch-materiaal, zoodat wel mag worden aangenomen, dat Australië het grootste centrum voor de productie van zeeleder zal worden. De industrie Is op zeer groote schaal opgezet. Leder is het voornaamste pro duct, doch er worden by-producten ver kregen, waarvan de marktprijzen niet of nauweiyks onderdoen voor die van het hoofdproduct. Het bedrijf geschiedt op de meest eco nomische wijze, niets gaat verloren. Er zyn artikelen, ontstaande by de fa bricatie van het leder, waarnaar nog meer vraag bestaat dan naar het leder zelf, het geen eenigszins paradoxaal klinkt Door een chemisch proces wordt de haaienhuid op doelmatige wyze gesplitst waarby de buitenste laag ongeschonden wordt venrijderd. De onderste laag wordt door het looien omgezet in een zeer goede leerstof voor fantasie-schoenwerk en voor tasschen, meubelbedekking en andere doeleinden. Een kleine haai van vyf voet lengte le vert een huid van tien voet oppervlakte, terwyi de huid van een volwassen haai omstreeks viermaal zoo groot is. De potvisch levert een huid van 12 voet oppervlakte. Doch er is een methode ont dekt, om diens huid in drieën te splitten. De eerste laag is sterk en dik en geschikt voor prima kwaliteit zwaar schoeisel, die tweede is inferieur, doch bruikbaar voor goedkoop schoenwerk, de dierde doet den ken aan peau de Suède en kan in vele gevallen in de plaats daarvan worden aan gewend. Onder gunstige omstandigheden vangt men 10.000 groote visschien van diverse soort, meerendeels haaien. Thans nog iets over de byproducten. Het bloed levert een der beste water dichte ïymsoorten. Van de tanden worden allerlei voorwerpen en snuisterijen ver vaardigd. De haaien-lever is rijk aan olie (45 5 65 liter voor een volwassen haai) welke ruim een kwartje per liter opbrengt. De olie welke uit de kaak van de pot visch wordt verkregen en de beste is voor het smeren van horloges en andere fijne werktuigen, doet 25 tot 80 per liter. De ingewanden en andere inwendige vliezen worden meerendeels gebruikt als snaren voor muziek-lnstrumten, tennis rackets enz., alsmede voor het vervaardi gen van perkament. De rest van bet dier wordt grootendeels verwerkt als vee- en kippenvoeder en als meststof. De vraag naar zeeleder heeft zoodanige afmetingen aangenomen, dat de geheeie repareerd. Hy bezat de slag zijn uren goed te re gelen tot ret noodlottig tydstip aanbrak, waarop hij dit leven verliet 18 Novem ber 1802 oud 67 jaar, in de hoop schoon gemaakt, in orde gebracht en opgewonden te worden voor de eeuwigheid." Wie de geestige maker was van dit graf- schrift wordt niet vermeld. In denzelfden geest, maar minder om slachtig, is het grafschrift dat de beroem de Benjamin Franklin voor zichzelf maak te. Het luidt aldus: „Hier ligt het lichaam van den boek drukker Benjamin Franklin, geiyk de band van een oud boek, waaruit de bla den gescheurd zyn en dat van sieraad en verguldsel 'beroofd is, tot voedsel voor de wormen. Doch het werk zal niet verloren gaan, maar eens weder verschynen in een nieuwe en schoonere uitgave, herzien en verbeterd door den auteur." Propagandistisch is wat op een steen op het Sloterdijkache kerkhof staat ver meld: Gij, die dit leest op deze zerk, Gaat in uw leven veel ter kerk. Maar als ge dood zyt biyf er uit. Gelijk hij, dien dit graf „besluit. Hierin wordt aangespoord den gods dienst niet te verzaken en gelijk wordt gegverd tegen het oude gebruik vu hé- productie van het komende jaar reeda te voren verkocht was. Het gevolg was, dat onmiddellijk begon nen werd1 met het in gereedheid brengen van meerdere visscherij-atations en looie rijen en wanneer deze, 40 in getal, alle in werking zijn, zal de productie van zee- leder sprongsgewijze toenemen. Inmiddels is gebleken, dat segrijnleder het duurzaamste materiaal is voor de schoenzolen. B. Het was my een geval van liefde op 'teerste gezicht Waarom heb Je haar dan niet ge trouwd? Ik heb haar daarna nog verscheiden» malen gezien 1 Jongmensch, wij hebben In onze zaak hersens noodlg. Dat weet ik. Daarom kom ik juist hier solliciteeren. DE TOREN VAN OORDOUAN. De oudrtc vuurtoren van v West-Europa. Het plaatsen van vuurtorens of juis ter gezegd van lichtbakens ten dienste van zeevarenden is zeer oud. De oudste volkeren reeds achtten het hun plicht om langs de zeekusten op be paalde punten verhoogingen te bouwen en daarop vuren of lichten te onderhouden, opdat de zeeman, die by nacht de kusten naderde, zou kunnen berekenen waar hy zich bevond. De groote verbeteringen van lampen, metalen spiegels, draaitechnieken, en voor al de verschillende soorten van licht, zyn eerst van de latere ©euwen. Men is er pas veel later toe gekomen, om de lichten op vuurtorens zoodanig te doen draaien, of een zoodanige kleür te geven, dat het licht van één dezer baken door 'n geoefend zoe ten onder de zee verborgen zijn, op zeer hechte wyze is gebouwd. De toren van Oordouan, die op den uit hoek van een rotsachtig eiland is gesticht en voor de schepen, die de stormachtige Golf van Gascogne bevaren, van groot nut is, munt uit door sierlijkheid van vorm en door een verbazingwekkende hoogte. De oorspronkelyke stichting stamt uit de eerste eeuwen, doch allengs is hy, ook onder Lodewjjfc XIV en XV, verfraaid en verhoogd, en eindelijk, in de eerste ja ren van de negentiende eeuw, in zyn t»- genwoordigen staat gebracht. Van onderen wordt deze toren door een ringmuur tegen het woeden der zee, die niet zelden tot den top daarvan klimt, be veiligd. Die ringmuur, welks zwaarte en hecht heid bewondering wekt, heeft 126 voeten' in middeliyn en is 26 voeten hoog. De on derste verdieping van den toren wordt door Dorische pilaren geschraagd. Om van uit de daar aanwezige vertrek ken de eigenlijke lantaarn te bereiken, waar eiken avond een draaiend licht brandt, heeft men niet minder dan 826 treden te beklimmen. Op verscheidene plaatsen ln dit go- bouw vinot men opschriften ter eere der vorsten, die tot het verbeteren daarvan schatten ten koste legden. man dadelijk van dat van een ander kon worden onderscheiden. Gezwegen natuur- ïyk van de vorderingen der techniek, welke het gebruik van de electriciteit heeft teweeg gebracht. Geen vuurtorens in Europa zyn beroem der, dan de zoogenaamde Eddystone by Plyimouth, en- de toren van Oordouan, aan den mond der rivier Gironde in Frank rijk. De Eddystone ls vooral merkwaardig, omdat hy »p klippen, die altyd veel voe- Dea zomers wordt de toren wel eens door vreemdelingen, die in het naburige stadje Royan het zeebad gebruikén, be zocht. Maar gedurende de vier of vyf win termaanden is hy wegens het woeden der zee ongenaakbaar, en de bewoners vol voeren dan hun nuttige taak, het onder houden der lichten, in onafgebroken een zaamheid. HET INWENDIGE VAN EEN HUIS TE ALGIERS. Ter gelegenheid van de Marokko-kwestle. Groot is bet onderscheid tusschen den zoogenaamdten Gotisahen bouwtrant en dien der Moonen. De oorzaak van dit verschil ligt niet enkel in een geheel andere smaak, maar ook in een heel gewijzigde behoefte, uit het warmer luchtgestel, waaronder de Noord- Afrikanen leven, en uit hun bij zondere zeden en gewoonten geboren. graven in de kerken. Wysgeerig zyn de woorden, die prij ken op het graf van een predikant in hef Mecklenburgsehe. „Toen ik er niets van wist, had ik er den mond van vol, en nu ik er alles van weet, zwy g ik er over". Ook ontbreekt by den ernst van den dood soms het komische element niet, ge tuige het grafschrift van den klokluider, die onder het luiden den klepel op het hoofd kreeg, hetgeen oorzaak van zyn dood was: Hier rust thans LepeiL Die leefde van de klok, En stierf van den klepel, hetwelk nog overtroffen wordt door de versregels, die eens gewyd werden aan de nagedachtenis van zekere vrouw Aagt, die even rijk als zonderling geweest moet zyn en van wie het volk geloofde, dat zy na haar dood als ..witte vrouw" rondspookte. Op haar graf te Eenrum moet eens ge staan hebben: i Hier ligt begraven Aagt, Die ls gestorven maagd. Dat zy niet was getrouwd Dat heeft haar nooit gespeten Maar niet te zyn gevraagd, Dat kon zij niet vergeten. Madcwaardig «g» *»k d« we Terwijl onze bouwmeesters in dén ou den tijd al hun vernuft besteedden aan het kunstig versieren van den voorgevel der door hen gestichte gebouwen, hebben de woningen ook die der meest aanzien* lyken te Algiers en overigens in bet Oosten algemeen, van buiten een zeer onaanzienlijk voorkomen. Gewoonlyk vindt men daarin geef* enkel venster. Is men echter eenmaal in zulk een huis binnengetreden, dan staat men dikwijls verbaasd1 over de daarin beersohende pracht, en zelfs over den keuriigen smiaak, waarmede bet gebouw inwendig is opgesierd. Het ligt geheel in den wantrouwigen aard der Oosterlingen, die bun vrouwen zoodanig van de wereld afgescheiden hielden, en die steeds aan de hebzucht en dwinglamdSj hunner regeerders ten prooi plachten te zijn, dat zij het weelderige ge not, dat zy in bet binnenste hunner wo ningen smaken, zooveel mogelijk voor raadsel-grafschriften, waarvan als voor beeld het volgende gelden kan: Hier ligt de Vader en de Moeder, Hier ligt de Zuster en de Broeder. Hier ligt de vrouw en ook de man, En slechts twee lyken liggen hier dan. Meer dan een heeft zich het hoofd er mee gebroken, hoe het mogeiyk is dat 2 X 2X 2 2 is, totdat iemand den sleu tel van het geheim meende gevonden te hebben in de veronderstelde omstandig heid, dat Man en Vrouw zich ieder in een afzondejSyk klooster hadden begeven en dus „Broeder" en „Zuster" genoemd wer den, terwijl in deze nieuwe omgeving de een „Pater" en de ander Mater" werd. Is voor de juistheid van deze verklaring niet intestaan, zij is in elk geval goed ge vonden. Zelfs iemand als onze dichter Constan- tyn Huygens versmaadde het niet een cha rade in een grafschift te vlechten, getuige het vers, dat hy aan Tesselschade wydide, en waarvan hier de tweede strofe zy ver meld: Hoe dat ze om 't leven kwam Verhaal ik even noode. Waf dunkt u, moeders? t Was Haar dochter, die haar doodde En die zy het leven gaf, was Dia kaas 't lam aaaa. 't Juffertje Bemoediging. De lorei* van Cordouan. B. <ma

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 11