T Sigaren-Magazijn PURÖL 30° Tweede Blad ssasiftirh6t86C)l Het gewicht van de is 15 Kilo 7 ons 58 gram. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN ZATERDAG 9 DECEMBER 1925 Openbare aanbesteding. Gisterenmorgen werd op de Rijkswerf alhier aanbesteed: de uitvoering van on derhoudswerken aan de doksluD en ha venwerken voor het jaar 1926. In geschreven werd door: D. Stada LTmuiden 7640.-; N.V. Aannemers Mij. iv^h W. t Hoen, Aliblaaserdiamj 7900. Géhr. v. Pelt, Heüdter 7980.—; A. v. Wouw, Helder 812a—; J. de Vries, Heemstede 8268.-; G. Groot, Heider 8880.—; Sterrenburg BoerdSjlk, Hei der j 8490.Minneboo Waïboom, HeL der 8796.—. Over die gunning aal natter warden beslist. Openbare verpachting. Bij het OomnMandement der Marine te Willemsoord werd gisteren verpacht de ■vergunning tot het weghalen van spoe ling, aardappelschillen en groentenafval, afkomstig van Hr. Ma oorlogsschepen, enz., gedurende het tijdvak 1 Januari tot 1 April 1926. Ingeschreven werd door: A. Selderbeek 8600.— per jaar en voor het le kw. 800.C. Bruin/ 2200.— p. jaar, 210.— le kw.; W. Bonselaar 2200.— per jaar, 200.le kw.; J. Aukes 1900.— per jaar, 17a— le kw. Vrijz.-democratische Klesvereenlglng. Donderdagavond trad in Casino mr. P. J. Oud op voor de Vryz.-dem. kiesvereeni- ging met het onderwerp ude Regeerings- criais". De vergadering werd geopend door den heer W. de Boer, die met een enkel woord de aanwezigen welkom heette. Het bestuur had gemeend' in-deze dagen van regeeringscrisis het verloop daarvan eens door een alleszins bevoegd politicus uiteen te moeten doen zetten en vond den heer Oud daartoe gaarne bereid. De uitslag der verkiezingen, aldus de heer Oud, was voor ons verheugend: de Vrijz.-dem. kwamen van 5 op 7, een per centsgewijze vooruitgang als geen andere vereeniging kon boeken. Maar ook de an dere democratische party van links, die soc.-dem. kwam van 20 op 24. Hierin lag eene aanwyzing, dat het deze twee par tyen waren, die het scherpst stelling had den genomen tegen het bewind-Coiyn. De uitslag der verkiezing was eene veroordee ling van het bewind-Coiyn. Ook de Vrij- heidsbond moest met de recbterzyde een veer laten en bleef slechts met 9 leden over. De heeren Dresselhuys c.s. boden zich aan voor een nationaal ministerie, hetgeerr beteekende dat zy wel als reserve voor CoUjn wilden dienen. In de laatste dagen is dit weder bewaarheid, zooals duideiyk biykt uit de verschillende liberale bladen, zooals Handelsblad, N. Rott. Crt. en Utr. Dagblad. Spr. brengt dit naar voren om duide- ïyk te laten zien, dat de oplossing, zooals die na de verkiezingen heeft plaats gehad, in stryd was met den wil der kiezers. De kiezers hebben zich van het bewind van den heer CoUjn afgewend. Cohjn was voor de a.-r. eerste candidaat hunner ïysten. Op de bekende plaat waar Coiyn stond als stuurman, had hij den zuid-wester op en de oliejas aan: hij verwachtte dus storm, en inderdaad is die ook gekomen. Inder- tiid was de politiek der a.-r. allereerst ge richt op de groote geestelijke yragen. Zoo deed Kuyper het, maar onder Coiyn weKl het uitsluitend een materialistische poli tiek. Tengevolge hiervan verloren de a.-r. drie zetels, de andere rechtsche partyen konden zich handhaven enkel doordat zy zich zooveel mogelijk losmaakten van C lhn De r.-k. hebben ln htm verkiezings campagne den naam van Oolyn met dur ven noemen, die een slechten Mauik had Zy hebben zich geheel van den naam Co- liin losgemaakt; zelfs werd prof. Veraart als tweede op de ljjat gezet, welke het be wind-Coiyn een ramp voor het land had "oTS ohr.-WM. maken mek «O# lw d, aoh voor Co«n «Hum*» der als leider een groot ling onzer Stiepartyen de rige réde, waa™\J;' oai-tii-en in strijd wa- loften der rechteche p niet anders ren met hun daden. onderling. Er wegens hun v^eeJdhgam was by de ooalittoJuTO®» achtten de wensch, n.1. ,rte^i den'de oogen ervoor moeilijkheden niet,d*L yau zegen maar dicht en gingen op hoop zitten. JU klaar met het Men was ditmaal ga" roaar het was vormen van een rege vtfl 4 niaanden revolutiebouw diede dakpannen uithield. Coiyn ielf kreeg Ingezonden Mededeellng. In een van de eerste vergaderingen van de Tweede Kamer greep het incident- Mardhamt-Oolijn: plaats, dan van meer be- teakenis is dan mieni oppervlakkig zou mieenen. Spr. gaat het verloop hiervan uitvoe rig na. Spr. kan de opwinding van den mi nister alleen begrijpen, wanneer zyn kwa de geweten sprak. Door zyn gezegde: ik debatteer niet meer met u, heeft Coiyn de grondwettelyke rechten geschonden. Een minister is verplicht op aanmerkin gen van een Kamerlid te antwoorden. Waar zou men op die manier naar toe gaan. Het incident is nog niet uitgevochten: ais Coiyn achter de regeeringstafel terug komt, zal dit uitgevochten moeten worden en spr. wil dan nog zien of de meerder heid der Kamer den moed zou hebben de zyd© van Coiyn te kiezen. Coiyn be schouwt kritiek op zyn beleid als een soort majesteitsschennis: gevolg van de vleierijen enz. der zynen. die Coiyn ver wenden- Alles wat men in de a.-r. party doet, is offers brengen: Coiyn brengt een offer als hy minister wordt, hy brengt een offer ais hy aftreedt, hy bracht een offer toen hy directeur werd van de Kon. Petr. My. Ja, als je zóó bewierookt wordt en je komt dan in een nuchtere Tweede Kamer waar men het ontleedmes toepast, dan is het begrijpeiyk dat men dat als majesteitsschennis opvat. Coiyn gedraagt zich ln het klein precies als Mussolini in het groot. Wy in Nederland moeten daar niets van hebben. Het incident-Marchant-Coiyn was het eerste treffen. Heel spoedig erna stortte de coalitie ineen, zy gleed uit op de bana nenschil van Ierseke, den heer Kersten. Deze heer is het geweten der a.-r. party, hy beroept zich op het voorbeeld van Groen van Prinsterer, die niet begeerde achter de regeeringstafel te zitten, doch slechts het protestantsche karakter onzer natie wilde bewaren zooals dat sedert 157» was ingesteld! En toen Groen. v. Priiw sterer als zyn opvolger Kuyper aanwees, was dit, naar hy zeide, omdat Kuyper het zuiverst het prot beginsel beschermde. Weinig had Groen verwacht dat juist Kuyper met Rome samen zou doen. Nu beluistert de a.-r. in het geluid van ds. Kersten het oude geluid van Groen. En steeds zitten de a.-r. tusschen twee vuren. Nu is ds. Lingbeek er by gekomen voor de ch.-hist. Betreft het nu nieuwe dingen, zooals byv. het processieverbod, dan weet men dat nog wel af te poeieren. Anders wordt het wanneer men aan bestaande dingen tornt. Spr. gaat de geschiedenis na van het ge zantschap by den paus, dat werd afge schaft nadat aan den paus de wereldlijke macht was ontnomen. In 1915 werd het weer ingesteld, in de hoop dat het den vrede kon bevorderen, voorloopig tyde- lyk. Slechts 10 leden waren er tegen, géén leden' van de ch.-hist partij. De invloed der katholieken in ons land is aanmerkelyk gestegen, dank zy de sa menwerking van a.-r. en chr.-hist. En wat nu te denken van een party als de chr.- hist., die thans afgeven op Let protestant sche karakter der natie? Als het den chr.- hist. ernst was geweest met hun begin sel, hadden zy in 1915 óók tegen moeten stemmen. Eerst in 1920 begon dat; in 1915 waren van de Laer en Lingbeek er nog niet. Toen kwamen de amendementen van deze heeren en de chr.-hist. moesten er vóór stemmen. In 1925 deden de chr.-hist. een groote concessie, zy zeiden: wy zullen geen amen dement indienen maar moeten natuurlyk voor-stemmen als zoo'n amendement tot schrapping van den post komt. Men kon op zyn vingers natellen dat dat amendement er komen zou. Hoe staan de Vrijz.-dem. tegenover deze vraag? De vraag is voor ons een louter zake- ïyke: is dat gezantschap voor ons 80.000 waard? Wy moeten hier uitsluitend afgaan op de verklaringen van den Min. van Bui- tenlandsche Zaken, en de heer van Kar- nebeek zeide herhaaldelyk dat er nuttige inlichtingen door werden verkregen. De heer Nolens had zich zonder meer steeds by deze zakeAe redenen aangesloten. Tot op 10 Novt toen de heer Nolens ver anderde en zeide. dat de afschaffing van het gezantschap uiterst grievend voor de katholieken zou zyn, op grond van de anti papistische motieven van ds. Kersten, etc. Dat maakte de zaak voor ons moeilyk: het werd nu geen zakeiyke beslissing meer. Nolens zeide: als het gezantschap wordt opgeheven, wordt de ooalitie verbroken Nu vraag ik ui Daardoor werd de verlei ding voor ons toch te grootl Wy zijn óók maar mensichenl Hier werd het ons in den mond gegeven .En wy stemden mede te gen het gezantschap. „Listige manoeuvre" noemde de N. Rt. Crt. het. Wat was daar voor listigs in? Men zeide ons: dat moogt gy niet doen, om politieke redenen tegen iets stemmen, waar gy vóór zyt. Zeker, maar wy zyn toch ook in een politiek lichaam en tot onze taak behoort óók het ondermijnen der ooalitie. Thorbecke, de grondlegger van ons not hMe.tr* fteJpri, Heeft eens voor een derge lijk geval gestaan. Het ging tegen het mi nisterie-van Hall, en hij sterode tegen dleti begrooting, ofschoon deze op zich zelf zyn goedkeuring wegdroeg. Hetgeen Thorbecke tegen het ministerie-ter Hall zeide kan men thans woordelyk tegen Co iyn zeggen. Men staat hier tegenover een politiek van immoraliteit. Men zegt te za- men te willen strijden in naam van God almachtig, maar men bestrijdt elkander onderling waar men kan. De vraag was voor ons niet de hand having van het gezantschap by den paus, maar deze: of wy motsten medewerken aan de handhaving dezer immoreele po litiek En dat wij daarna weer het gezantschap Lij den Paus op het pro gram zetten, lag volkomen in de lyn; ook Thorbecke zou immers vóór de begrooting op zich zelve gestemd hebben, als die door eene andere regeering ware ingediend. Het gezantschap was voor ons een kwestie van opportuniteit. Alleen hadden wij op den llden Nov. een politieke troef in han den, dat was alles. Toen kwam de vraag wat nu? De vier katholieke ministers gingen heen. Coiyn heeft er nog drie dagen over gedaan om tot de conclusie te komen dat "ook hij moest heengaan. Toen zyn de kranten gaan schrijven en beschuldigden de partijen onderling. De vryz.-dem. krijgen de ergste schuld. Och, ik vind dat niet zoo erg, we voelen ons heelemaal niet schuldig. Maar laten die heeren van rechts de hand eens in eigen boezem steken of zy niet zelf schuld heb ben door deze regeering aan het bewind te brengen. Want behalve de bananenschil van Kersten lagen er nog tal van andere waarover Coiyn struikelen kon. Ze hadden het Nederlandsche volk niet bloot moeten stellen aan dit politieke spel. Toen is aan mr. Marchant opdracht ge geven een ministerie samen te stellen. De beteekenis daarvan was voor ons deze, dat de mogelijkheid bestond tot een betere partygroepeering te komen. Van den hui- digen toestand profiteert alleen het conser vatisme, omdat de democraten zich naar de conservatieven moeten regelen. Van daar dat men in conservatief-liberale bla den deze val zoo verderfelyk vond. Als Marchant nu met alle geweld minis ter had willen worden had hij met de soc.- dem. een minderheids-kabinet gevormd en hadden de conservatieve heeren een ge weldige oppositie ontketend* die na en kele maanden dit kabinet ten val zou hebr ben gebracht. Dan was het voor jaren met de democratie gedaan geweest. Wy moesten de zekerheid hebben dat zoo'n kabipet levensvatbaarheid had, en hadden dus de democraten van de rechtsche par tyen noodig, in casu de katholieken. De heer Albarda verklaarde zich bereid tot overleg; de r.-k. staatsparty wees het af en wy weten precies op welke gronden dat geschiedde, doordat de heer Marchant de correspondentie publiceerde. - Spr. behandelt thans de motieven der r.k. party, die het behoud dier coalitie het beste vond. De humor is toch de wereld niet uitl Allerlei verlangens en wenschen der r.-k. komen op het program voor, dat Marchant opstelde, maar zy willen niet met ons samendoen. Zy vinden overigens Marchant ais bruigom zoo kwaad niet, maar de roode bruidjonkers moesten er niet by zyn, ^ier diepere beginselen in stryd zijn met het katholieke beginsel. Alsof die van de'chr.-hist. dat niet zynl Maar zy laten een klein kiertje open: de „uiterste noodzaak'1, die thans nog niet aanwezig is. Als de chr.-hist. geen bak zeil halen gaan we nog liever met de soc.- dem. Daarmee jagen ze de chr.-hist. den doodsschrik op het lyf. En die chr.-hist. heeren van de Eerste Kamer zyn al aan het beramen of ze de breuk niet kunnen lymen. De heer Verkouteren wilde een protestantschen gezant sturen, anderer onze gezanten te Madrid en te Weenen by den paus accrediteeren. Misschien kan rar. dr. de Visser het mei Nolens eens worden. Wy zullen rustig af wachten; wy hebben onzen plicht gedean De r.-k. fractie heeft de verantwoording van het gebeurde, vooral de democratei in die party. Allemaal waren ze aanwezig behalve van Wynbergen. Daarmee wa bet al beslist, want als er in dit opzich; gevaar was geweest, zou v. Wjjnberger niet zyn weggebleven. Wy wachten af: men heeft met-ons niet willen regeeren en wy zulen afwachten wat men verder uitbroedt. Maar bereid u voor op de terugkomst van Coiyn, zegt spr. Schaper heeft het zoo aardig gezegd van het kabinet-Ruys de Beerenbrouok: gooi ze dé voordeur uit, zy komen door de ach terdeur weer binnen. Ons zullen ?e vin den in felle oppositie, en elke gelegenheid die zich aanbiedt om den boel kapot te smyten zullen wy weer aangrijpen. Wellicht zal hiervan het gevolg zyn, dat we als in Frankrijk afwisselend© cri sissen hebben. Dan staat weliswaar het werk in de Kamer stil, maar beter dat het stilstaat, dan dat de Kamer werkt in den geest van Coiyn. Tenslotte zal het democratische bewind er komen. Maar het mag niet te vroeg komen. Zy die gelooven, haasten niet, en als het democratische bewind komt, kome het om te biyven, opdat in geen geval de coalitie terugkome. Een zware tyd zal de democratie wachten, maar wy zullen op onzen post zyn! Met een opwekking tot aansluiting by de v.-d. party einidgt spr. Als debater meldt zich aan de heer d e Wyn.-Deze vraagt den spr. hoeveel de vorige prisis betreffende de Vlootwet aan het Ned. wolk gekost heeft. Toen heeft spr. gezegd tegen de v.-d. en de s.-<L dat ze maar regeeren moesten. Hy behandelt het bewind Cort. v. d. Linden, toen alles duur werd. En het betrof hier toch ook een linksche/ regeering. Spr. gaat op de' toe standen van destydis uitvoerig in. Nu moet de gezant by den paus weg, en de link sche regeering van toen heeft hem er ge plaatst. Nu zegt de heer Oud: wij hebben onzen Ingezonden Mededeellng. Omsprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Kuwe, Schrale Huid Springende Lippen Bij Apoth. en Drogistep de heer Oud nu ook verklaren of in de jaren 19131917, toen we zwapt regee- ringsbrood aten, de v.-d. ook hun plicht deden? De heer Oud1 antwoordt op de ver schillende opmerkingen dat die regee ringscrisis ons ,een heeleboel geld heeft opgebracht, want al het geld van de Vloot wet werd uitgespaard. De regeering-Cort v. d. Linden was niet vryz.-dem, en ook niet een linksche regee-' ring in den eigenlyken zin van het woord. De leeningspolitiek van die regeering die de heer de Wyn afkeurde, keurde ook de v.-d. partij af en was de eerste aanleiding tot een breuk met den heer Treub. Zonder de politiek komen we tereoht by de dictatuur. „De politiek is vuil". Welnu, laat de heer de Wyn dan trachten de po litiek te verbeteren. Men kan van iedere goede zaak misbruik maken. Op een en ander gaat spr. nog nader in. De heer Avenarius sloot hierna onder dankzegging de goed-bezochte vergade ring. Witte Bioscoop. Se Volks- en Wlnterconcert Betreffende het door den heer Pala èe ,-ertolken vioolconcert op a.s. Maandag en dinsdag kunnen wy het volgende mede- IgcIbqi De componist Max Bruch werd 6 Jan. '888 te Keulen geboren. Reeds als elf jarige knaap componeerde hy groote wer ken, en op zyn veertienden verjaardag. (6 Jan. 1852) werd van hem een eymphonie in het openbaar ten gehoore gebracht. Na vele rondreizen als pianist vestigde hy zich te Mannheim en componeerde daar de opera „Loreley", die in 1863 werd uit gevoerd. In de jaren 1862'64 schreef hij zyn koorwerken, waaronder „Frithiof", waarmee hy veel roem oogstte. Tevens be haalde hy een groot succes met het eerste vioolconcert in G mol, dat hy tydens een verbUjf als muziekdirecteur te Ocblenz (1865'67) schreef. Evenals het eerste be hoort ook het tweede, in D mol, tot de lievelingswerken dier vioolvirtuosen. Een derde werd minder populair. Dit tweede vioolconcert zal door den heer Joh. Pala worden uitgevoerd; het is opgedragen aan den Spaanschen violist en cellist PabJo de Sarasate; de finalq van het concert hepft ook een echt Spaansch dansrhythme. v Christelijke ZangVereenlging 1865 «Zingt dien Heere". f 1925 Dir. P. Brizee. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van bovengenoemde vereeniging hoopt zij op as Donderdag 10 December, des avonds 8 uur, in de concertzaal Ca sino een jubileum-uitvoering te geven. Het programma voor deze uitvoering toe- vat o.m. de „Kerstcaintate" van mevr. Anna Laimibreohts-Vos, voor solo-atettnimen, vrouwen- en kinderkoor, fragment uit het „Weinachtsoratorium" voor solo, koor en orkest van H. Barth en de groote cantate „Het eene noodoge" van J. G. van Her waarden, voor solo, gemengd- en kinder- II 18——BB——— PREDIKBEURTEN. ZONDAG DECEMBER. Ned. Herv, Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Avonds 6.80 uur, Ds. O. O. de Kloet Onderwerp„Het vergaan van het Terschellinger loodsschip." Weet er kerk: 's Morgens 10.80 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Hulsdnlnen: 's Morgens 10 uur, Ds. Y. van Dyk, van Schagen. Jnllanadorp: Geen dienst Anna Pauiowna. 's Morgens 10 uur, Ds. Tinholt, van Sint- Maarten. Evangelisatie (Palmstraat): 'b Morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. G. van Dyk, van Lisse. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's namiddags 6.30 uur, Joh. Schelhaas Hz., Cand. tot den H. D. Ghr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, de Heer Spykhove, van Driebergen. MAANDAG 7 DECEMBER. 's Avonds 7.80 uur, de Heer Spykhove. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. Koster. Lnthersche Kerk: 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. K. P. O. A. Gramberg, van Enk huizen. Bediening H. Avondmaal. Leger des Hells (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 3.30 uur, Openluchtbyeen- komst, Koningsplein. 's Avonds 8 uur, HeilssamenkomsL plieht gedaan en 4e gestat ia nu weg. WUkoor, piano, orgel en strijkorkest. niet alle arbeid gedaan dóór de heilssol- Aiaini de uitvoering zal welwillende me dewerking worden verleend door mej. A. de kok en mevr. G. Kramer-Bohlen, eo- praan, mej. J. Hollestelle, alt en den heer C. Abbenes, bariton, den heer Tj. Joh. Dit», piano, den heer G. FuLdmer, orgel en eenige hoeren musici (strijkorkest). Voor nadere tojjtzonderheden verwljizen wy naar de advertentiën in de volgende :i uniiiu'-rs. Concert Kerkkoor Groote Synagoge Amsterdam. Wy vestigen nogmaals de aandacht op dit zeer byzondere concert. Het geschiedt slechts zeer zelden, dat dit Kerkkoor elders dan in de Synagoge optreedt. Een tweede buitengewone-by- zonderheid is, dat de Oppervoorzanger der Port. Isr. Synagoge te Amsterdam als solist hieraan medewerkt. Wy vernemen, dat de Commissie vooi den bouw van da Synagoge te Helder, die dit concert organiseert, voornemens is, om op de programma's zoowel de uitspraak als de vertaling der te zingen liederen te doen vermelden, een denk beeld, dat ons zeer wenschelyk voorkomt, omdat ieder nu gemakkelyk de te zingen liederen kan volgen en begrijpen. By den voor-verkoop van kaarten bleek allerwege groote belangstelling te bestaan voor dit concert. Ook het bestuur van A. G. O. heeft de welwillendheid gehad om voor dit buitengewope concert de voorgenomen lezing uit te stellen. Zooais uit de advertentie in dit nummer blykt, heeft de plaatsbespreking plaats vanaf a.s. Maandag by den heer Kokelaar. Kaarten f 1.en f 0.50, zonder verdere kosten, zyn alsnog verkrijgbaar by den heer Kokelaar, mej. Wed. Jordans, Dyk- straat, en verder in de winkels en andere zaken, waar de biljetten voor dit concert, die algemeen de aandacht trekken en waarvan ook de Hebreeuwsche letters op onze drukkerij gedrukt zyn, zyn op gehangen. De aanvang van dit ooncert is, ten einde de winkeliers en hun personeel te gerieven, bepaald op half negen. Gemengde Zangvereen. „Morgenrood". Dir.: F. v. d. Mey. Bij bovengenoemde vereeniging zal naast de bestaande Gnderafdeelimg, voor meisjes en jongens van 1817 jaar, wor den opgericht een kinderkoor voor meis jes en jongens vain 9 tot en /met 12 jaar. Naast meerstemmige liederen zullen Dal- crozie-niumimers-en later imet medewerking vait de onder® f deeling een kinderaperette in studie worden genomen. De leiding 'hiervan zal ook worden opgedragen- aan den heer F. v. d. Mey, directeur der ver eeniging. Voor bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad. Vlaggetjesdag, Kerstpotten, enz. Wat is de bedoeling van het boven staande? Wel, dé heilssoldaten uit onze stad wil len met het a.& Kerstfeest gaarne velen goed doen. Zij weten dat velen ook in deze stad, door werkloosheid of slechte vangst een zorgvol bestaan leiden. Nu willen zy, voor het Kerstfeest zoo mogelyk, honderd Kerstmanden uitreiken aan de meest behoeftige gezinnen. Elke mand levensmiddelen zal bedragen plm. 8.a 8A0 aan levensmiddelen. Verder hebben zy plannen aan te bieden aan 150 kinderen een prettig Kerstfeest, waar tevens aan elk kind een kleedingr stuk zal worden geschonken. Maar; willen zy in staat zyn het boven staande plan ten uitvoer te brengen, dan is het noodig dat de burgerij op milde wyze de Kerstoollecte gedenk#. Verg>*t Inderdaad haddendeooauw^ „Favoriet'1 Olifanten De thans in de Koningstraat vertoonde film „De Huifkar" is naar, onze meening een van de belangrijkste filmwerken, die hier ter stede ooit is Vertoond. De frissche wind der wijde vlakten waait er door, en de zwoele atmosfeer van balzaal of groote- stad's-verwording ontbreekt er. Het werk is de verfilming van een roman, waarin ge schetst wordt de groote trek der Ameri kanen in 1848 naar het westen, naar Oregon en Californië. Die trek was het gevolg van de door de kolonisatie meer en meer over bevolkte oostkust van het ontzaggelijke land. In deze film wordt <Jeze landverhui zing in beeld gebracht; het is een belangrijk filmwerk, de Paramountfabriek toont zich hier op haar best.' Grootsche tafereelen zijn in beeld gebracht met een historische ge trouwheid', die bewondering afdwingt voor de regie van dit alles. Ontzaglijke karava nen van boeren-huifkarren trekken voorbij de lens, gehpel het moeilijke leven dezer duizenden gezinnen maken we mee. Ont zaglijke moeilijkheden fnoesten deze pioniers overwinnen; de overtocht over de La Plat- ta-rivier was een der eerste, maar nog niet de ergste. Vijandige Indianenstammen heb ben een prairiebrand ontstoken, en als de kolonisten dezen hebben weten te keeren, zijn zij aan het eind van hun levensmiddelen en groote moedeloosheid besluipt hen. Brigham Young, de stichter der Mormo- nensecte, is het d'ie hen weder aanmoedigt; zij vinden een achtergelaten teeken van hem en hij raadt hen op de buffel jacht te gaan en zich aldus voedsel te verschaffen. Ge weldige kudden buffels krijgen we nu te zien. Daarna de sneeuw, na de sneeuw de Roodhuiden, het ergst van alles Daartusschendoor wikkelt een liefdes idylle zich af, zeer bekoorlijk en simpel, en tenslotte heeft dte mare van het in Califor nië ontdekte goud velen betooverd en schei den zij zich af van de oorspronkelijke ka ravaan. Mén moet dit alles zien om naar waar heid' dit cinematografisch werk te bewon deren. Geweldig grootsch is het opgevat, kosten) noch moeite, werden ervoor gespaard. De overtocht alleen al over de breede, woes te rivier is een meesterstuk van regie. Wie een mooie film wil zien, verzuime niet deze te bezichtigen. De directie heeft voor deze film de hulp ingeroepen van den heer Smul- lers, die vooraf een korte geschiedkundige Delichting geeft en gedurende de vertoo- ïing duidelijke explicatie der beelden. Het theater is, na eenige dagen gesloten e zijn geweest, heropend. Het is thans ergroot met omstreeks 300 zitplaatsen.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5