r 250). daten, tot verwezenlijking van deze plan- aan geschied geheel belangeloos. Uit het Politierapport Op verzoek van den Commissaris van Politie te Alkmaar werd hier Donderdag morgen aangehouden en naar Alkmaar overgebracht een Marine-matroos. De ma troos werd verdacht van aanranding van een vrouw in een spoorwegcoupé. Waterschade. Bfl adres van 20 November j.L verzoekt een drietal bewoners der Koningstraat en Loodsgracht den Raad maatregelen te wil len treffen tegen de telkens t»ij regenval aan hunne perceelen toegebrachte water schade, welke schade te wijten zou zijn aan de aanbrenging van trottoirs in de ge noemde straten, casu quo hun een schade loosstelling te willen toekennen. Ten aanzien van dit verzoek deelen B. en W. het volgende mede. Tengevolge van het in den laatsten tijd aanbrengen van trottoirs in verschillende straten hebben de eigenaars van meerdere daaraan gelegen panden zich genoodzaakt gezien om de deurdorpela en c.q. de por tieken dier woningen op te hoogen, welke ophoogingen meerdere of mindere kosten met zich medebrachten. De te lage ligging dezer woningen vindt zijn oorzaak in het feit, dat zij gebouwd zijn in een tijd toen ten opzichte van de hoogteligging van vloeren geen voorschriften bestonden. Naar de meening van het College en naar het oordeel van den Directeur van Gemeentewerken, gaat bet niet aan, dat de Gemeente de kosten, voortvloeiende uit deze zaak, draagt, weshalve het in overweging geeft afwijzend op het verzoek van adressanten te beschikken. Reorganisatie Gem. Reiniging. Door B. en W. is het volgend schrijven aan den Raad gericht: In Uwe vergadering van 24 April werd ons een crediet van 59000 toegestaan, ten behoeve van de reorganisatie van den dienst der Gemeente-Reiniging. Dit be drag zou worden aangewend voor de aan schaffing van een autopompwagen en voor het bouwen van een storthuis, aan schaffing van vuilnisschuiten enz. Wan neer deze reorganisatie haar beslag zou hebben gekregen, zou er jaarlijks op de kosten der Reiniging een aanmerkelijk bedrag kunnen worden bezuinigd. In 1924 zijn wij overgegaan tot de aan schaffing van een autopompwagen, welke tot dusverre uitstekend heeft gewerkt Was hiermede voldaan aan een gedeelte der reorganisatie, aan de uitvoering var het „gxoote werk", n.1. het storten van vuil in zee, meenden wij eerst een aantal proeven te moeten doen voorafgaan, ten einde zekerheid te hebben over een goede werking van het nieuwe systeem. De proeven zijn Inmiddels genomen, zooals U uit de stukken zal blijken, met succes. Het is daarom dan ook, dat de Di recteur. van den Dienst thans voorstelt over te gaan tot aankoop van het benoo- digde materiaal voor het storten van vuil in zee en tot het „bedrijfsklaarmaken" van het terrein aan de Bassin gracht. De kosten, welke hiermede gepaard zul len gaan, zijn: a. voor aanschaffing van een mo tortransport9Chlp 24260 b. voor aanschaffing van een zol derschuit 4000 c. voor aanschaffing van bakken voor zolderschuit en een electri- sche" kraan op het beltterrein 8600 d. voor het „bedriifaklaarmaken" van het terrein Bassingracht 12282 e. voor onvoorziene uitgaven 1000 Totaal 46082 Zooals U zult zien zijn hierbij niet In begrepen de kosten voor den bouw van een storthuis op het terrein aan de Bas singracht. Dit vindt zijn reden ln het feit, dat de plannen voor den bouw van het huls nog niet ln ons bezit zijn gekomen. Bij de Begrooting voor het jaar 1926 1b daarvoor echter toegestaan een bedrag van f 10000, welk bedrag zeer waarschijn lijk een weinig zal worden overschreden, omdat, in afwijking van het .oorspronkelijk ontwerp, «en bunker ln het huis zal wor den gemaakt. Voorts werden bij die Be grooting toegestaan de gelden voor aan schaffing van een sleepboot mot twee dek- schuiten tot een bedrag van 82000 en van een electrische kraan voor 8000, totaal voor 86000. In de plaats hiervan trpden nu, tengevolge van nadere overwe gingen, net motortransportscbip voor J 24260 de zolderschuit voor 4000.— en de bakken voor de zolderschuit en de electrische kraan voor 8000, totaal voor 81260. Zijn de kosten voor de aanschaffing van het materiaal dus f 8760 lager dan die werden toegestaan, de kosten voor het ..bedrijfBklaarmaken" van het terrein aan ae Bassingracht daarentegen zullen boo- 3er worden. Dit vindt zijn oorzaak hierin, at de kosten voor het bestraten onz. van het terrein oorspronkelijk te laag waren geraamd en de Dienst van Gemeentewer ken de kosten, welke op verbetering van de Slulsdljkstraat vallen, in hun geheel omslaat op den Dienst der Reiniging, daar met de kelen, welke uit deze straat komen, het betrekkelijke terrein zal worden be straat. Deze kosten zullen dientengevolge thans bedragen f 12282; de toegestane gelden bij de Begrootlng voor 1926 bedragen 7000 6000 voor bestrating en 2000 voor den bouw van een houten loods met waschgalsgsnhsld). De post voor onvoor zien» uitgavee blijft dezelfde, AL f 1000. Resumeerende komen de totaal-kosten, uitgezonderd die voor den bouw van het storthuis, thans op 46082, terwijl die kos ten bij de Begrooting voor 1926 geraamd waren op 48000. Het toegestane bedrag zal dus met een bedrag van 2032 en het bedrag, hetwelk het storthuis meer dan 10000 zal kosten, worden overschreden. Waar wij, <venals de betrekkelijke Oom- missie van Bijstand» echter overtuigd zijn, dat, wanneer het werk wordt uitgevoerd, zooals het ln grove trekken belichaamd Is in het bovengenoemdl schrijven van den Directeur, dit ten goede zal komen aan Uwen wensch, n.L bezuiniging op de Rei niging, geven wij U in overweging ons deze meerderere gelden toe te staan en overigens Uwe goedkeuring te hechten aan den aankoop van het bovenbedoelde materiaal Herziening Jaarwedde Burgemeester en Secretaris. BJj circulaire van 26 November JJ. heb ben B. en W. van Gedeputeerde Staten ontvangen een ontwerp-besluit tot herzie ning der regeling van de jaarwedderT van Burgemeester en Secretarissen der ge gemeenten in Noordholland. Gedeputeer de Staten noodigen hen uit te dier zake den Raad te' hooren en dit advies vóór 20 December e.k. mede tedeelen. Gedeputeerde Staten hebben jaarwed den thans uitgetrokken: a. voor den Burgemeester dezer ge meente op 6000—7000 (opklimming met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 250); b. voor den Secretaris dezer gemeente op 4900—5900 (opklimming met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 250), al zoo voor den Burgemeester in minimum en in maximum 600 en voor den Secre taris in minimum en in maximum 400 meer dan volgens de thans geldende, se dert 1 Januari 1919 in werking zijnde,.re geling. Onder herinnering, dat de Raad, vóór de totstandkoming der tegenwoordige re geling, aan Gedeputeerde Staten in over weging gaf de jaarwedde van den Burge meester te bepalen op f 56006600 en die van den Secretaris op 60006000, terwijl hij nadien tot driemaal toe aan ge noemd College verzocht die jaarwedden te bepalen op 65007600 voor den Burgemeester en op f 60007000 voor den Secretaris, stellen B. en W. thans voor aan Gedeputeerde Staten in overwe ging te geven de jaarwedden te regelen als volgt: a. voor den Burgemeester op 6000- 7000 (4 tweejaarlijksche verhoogingen van 250); b. voor den Secretaris op 65006500 (4 tweejaarlijksche verhoogingen van Het ligt in de bedoeling van Gedepu teerde Staten de nieuwe regeling te doen ingaan op 1 Januari 1926. Terrein woonwagenkamp. In den aanvang van dit jaar bereikte die ledien van den Raad een voorstel het welk Inhield de opriohting van een woon wagenkamp op een terrein gelegen achter de Bassingracht en de heffing van rech ten voor het innemen van staanplaatsen met woonwagens 'binnen de gemeente. Dit voorstel Is echter niet in behandeling ge komen, aangezien de Commandant der Marine alhier beridhtte, dat hij tegen de vestiging van een dergelijk kamp ter aan- geduMer plaatse onoverkomeüjike bezwa ren had. Sinds dien ls door B. en W. uitgekeken naar een ander geschikt terrein. Wij meenden dit te hebben gevonden in een gedeelte van het Voorwerk van het Bastion Westoever. Waar echter deze grond niet in eigendom aan de gemeente toebehoort, doch deel uitmaakt van de Militaire Londsgronden, traden zij over een eventueele opriohting van het kamp daar ter plaatse-in oorrespondenitde met den Minister van Oorlog. Aanvankelijk leken de gestelde voor waarden nogal bezwaarlijk. De Kapitein- Ingenieur deelde in antwoord op de ge opperde bezwaren mede, dat de voorwaar de esub le gehandhaafd dient te blijven, omdat, na afloop van den proeftermijn, eerst kan worden nagegaan of er tegen een definitieve vestiging van het woon wagenkamp ter plaatse bezwaren bestaan. Hoewel aan het hoofdbezwaar ten aan zien van de oonoept-veigunning niet tege moet is gekomen en de kans dientenge volge blijft bestaan, zdj het dan ook in geringe mate, dat de kosten voor inrich ting van het kamp verloren gaan, achten B. en W. aanneming van die voorwaarden toch zeer gewenscht, omdat, wanneer ook dit [xlan zou afspringen, wij g*en ander geschikt terrein kunnen aangeven voor de vestiging van het betrekkelijke kamp en diensvdlgens d'e toestand, zooals die thans is, zal blijven bestendigd. Dat dit zeer ongewenscht zaj zijn, zal wel geen nader betoog 'behoeven. De koeten van inrichting van het kamp zijn geraamd op 2000/-, Dat deze ra ming hooger ie dan de vorige, vindt zijn oorzaak in de grootere oppervlakte van het terrein en, in verband' daarmede, in ue hoogere kosten, welke moeten worden aangewend voor de 'bestrating, omheining, graafwerk, enz. van het kamif>. Ten «lotte deelen B. en W. nog mede, dat de vroeger genoemde paardenstal en waterleiding eveneens op dit kamp zullen worden aangebracht. Ten einde te voorkomen, dat de woon wagenbewoners zonder reden al te lang in deze gemeente vertoeven en mede om de kosten van imribhting van het kamp en van het toezicht daarop voor een klein deel te bestrijden, ls het gewensoht over te gaan tot het beffen van een geringe re tributie van de bewoners van het kaïmp, overeenkomstig de Wet op de Woonwa gens en Woonschepen. B. en W. meenen dat een bedrag van f 0.60 per week voor een langer verblijf dan 14 dagen voldoende mag heeten, ter wij! tevens deselfde Mrtadbuu* bskoezt te m—ui nis 1111111— worden betaald voor staanplaatsen 'buiten hdb woonwagenpark. Om te zorgen, dat de woonwagenbewo ners van de voor hen bestemde staan plaatsen gebruik maken is bet noodig de AJgomeene Politieverordening aan te vullen met eenige artikelen, waarbij het verboden is met woonwagens staanplaat sen in de gemeente ln te nemen elders dan op het woonwagenkamp of op andere door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen plaatsen. Naar aanleiding van een en andier.stel len B. en W. voor ln deze geest te beslui ten. B. en W. schrijven aan den Raad: Reeds geruimen tijd doet zich de be hoefte gevoelen aan een politiewaahthiuis te Juüainadorp. (Het koant namelijk voor, dat bij ver schillende gelegenheden ter plaatse per sonen 'beschonken raken, hetgeen natuur lijk aanleiding geeft tot onrageLmatigho- djenriHet is dan in vele gevallen ge wenscht, dat deze personen tijdelijk in een arrcstantenlokaai kunnen worden on dergebracht. Ook achten wij het een ver- beerden toestand, dat, indien voor de een of andere gelegenheid, politiepersoneel uit die stad wordt gecommandeerd om te Julianadorp dienst te dden, dit personeel zijn rusttijd moet doorbrengen bij een der aldaar gevestigde caféhouders. De District-Commandant der Rijkaveld- wacht .te Amsterdam alsmede de Commis saris van Politie alhier achten de totstand koming van een politiewachthuis te Ju lianadorp zeer urgent. Het ls op grond van het bovenstaande, dat wij U in overweging geven tot dien bouw van een politiewachthuis te Juliana dorp te besluiten en wel overeenkomstig het dloor den Directeur der Gemeentewer ken ontworpen plan, hetwelk hierbij ls. overgelegd. De kosten voor het gebouw tje zijn geraamd op 1600. Schadevergoeding conciërge. In de raadsvergadering van 17 Novem ber j.1. werd aangehouden een voorstel, om de jaarwedde van dien oonciierge aan de scholen 11 en 12 in verband met de op heffing van school 13 terug te brengen tot 900, aangezien de vraag rees, of ln dit geval geen aanspraftk bestond op de toekenning eener schadeloosstelling in eens. Een dergelijke schadeloosstelling werd bij' Raadsbesluit van 19 Augustus 1924 verleend aan L. v. Twuijver, wed. L. v. Leeuwe, wegens het afstaan van de school aan de Achtergracht W2. aan de Ver- eeniging „Laat de Kinderkens tot Mij ko men" en wel tot een bedrag van f 400, door analoge toepassing van art. 86 A. R. B. en W. achten wel termen aanwezig om ook in dit geval een dergelijke scha deloosstelling toe te kennen. BJj een ge lijk aantal dienstjaren zou dan een be drag van 1200 900 800 moeten worden verleend. Waar deze functionna- ris ln plaats va*i 10 dienstjaren, zooals mej. de wed. v. Leeuwe, slechts - 6 dienst jaren heeft, stellen zij den Raad voor een schadeloosstelling in eens ten bedrage van X 800 180 toe te kennen. Adres aan den Raad. Door den Helderschen Bestuurdersbond is het volgende adres aan den Raad ge zonden. Helder, 1 Deoember 1926. Aan den Raad der gemeente Helder. Dwne en Heeren, Geven met verschulddgden eerbied te kennen ondergeteekenden O. A. Minnes en J. W. v. Teeokelenburg, respectievelijk voorzitter en secretaris van den Helder- schen Bestuurders Bond, domicilie hou dende ten huize van tweede ondiergetee- kende, Oude Kerkstraat na 2 alhier; Dat tengevolge van de langdurige ma laise de werkloosheid' in deze gemeente een voortdurend grooteren omvang heeft aangenomen, terwijl, naar het zich laat aanzien, deze werkloosheid in langen tijd niet zal afnemen; Dat eenerzdjds door de geringe verdien sten, gevolg van veelvuldige werkloos heid; het jaarinkomen der arbeiders zeer belangrijk is gedaald, terwijl anderzijds wekenlange werkloosheid sterke verar ming onder groote groepen van arbeiders veroorzaakt heeft; Dat het gemeenschapsbelang vordert, dat de werblooze arbeiders voor gebrek worden behoed'; Dat naar het oordeel vam adressanten, aan arbeiders, die tot het verrichten van arbeid in staat en bereid zijn, daartoe ge legenheid moet worden gegeven tegen door in overleg met de vakvereenigïng vast te stellen loonien, of bij gebrek aan werkgelegenheid' zoodanige financieel© hulp moet worden verstrekt dat daarvan op een 'behoorlijke wijze ln het levens onderhoud1 kan worden voorzien; Dat adressanten de eer hebben1 dien tengevolge uwen Raad te verzoeken wel te willen' besluiten om over te gaan tot het spoedig doen 'uitvoeren van de vol gende werken: a» Het verbouwen van het voormalige Weeshuis tot Raadhuis, waaraan voorzoo- ver mogelijk, uitsluitend' krachten uit onze gemeente te werk zullen worden ge stold; b. het laten uitbaggeren van de slooten tuasohen de landerijen van Molenaar en Dienaar, vanaf het Tuindorp tot aan den HDulsdulner weg, vanaf den moleni aan den Middenweg tot aan het terrein der voormalige rookvrij van de Gebr. Kraan; 0. De wegen verbeteren vanaf den mo len aan den Middenweg tot aan het Geel 'Wit-terrein; de weg verbeteren' en ver harden vanaf het Geel Wit-terrein tot voorhij de R.-K. begraafplaats; het ver broeden van den Hiuisdulner straatweg en bat aanbrengen van «sa tegenvoetpad ter aeesctese veiligheid raa de 1 rjiv eg tra; n ■■'■saMwaaasMMMwaaa het verbeteren van den weg langs den vuurtoren, zoodat men vanaf den wind wijzer tot aan den Huisduin er weg een behoorlijk begaanbaar voetpad' verkrijgt; het aanleggen en doortrekken der weg J uliamdorpAnwnonenstraat di. Het vernieuwen en verbeteren der bestaande rioleering in diverse stads wijken, zoodat het niet meer kaïn voor komen, dat bij ©enigen regenval in die wijken de huizen onder water staan; e. Alle medewerking te verschaffen aan particuliere en palderinsteJlingeni, welke beoogen om door het laten uitvoeren van werkzaamheden de werkloosheid te be strijden; f. Aan gehuwde werkloOzen, welke uit- keering ontvangen, gedurendé die maan den dat zij uitkeertng ontvangen, een toe slag te verstrekken op de 'huishuren van tweederden van bet bedrag dat de weke- lijksohe huur imet 2.60 overschrijd'; g. aan gehuwde werkloozen een extra toeslag te verstrekken ad 6.als zooge naamde Kerstgave. Redenen waarom' adressanten op uwen Raad een beroep doen, om al die maat regelen te treffen, welke dienstig kunnen zijn om een verdere inzinking van het levenspeil der arbeidersklasse ln uw ge meente te voorkomen, in de eerste plaats door uitvoering van productief werk, of biji gemis daarvan, door verleening der vastgestelde uitkeering benevens de toe lagen hierboven gevraagd. Hetwelk doende enz. DE WINTER. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 80' Nov. Dwaze begeerlijkheid gestraft Twee landbouwers uit Zijpe, de gebroe ders T., haddien zich uit louter hebzucht vergrepen aan de aardappelen, behoorend aan den landbouwer de Wit en zich een hoeveelheid wederrechtelijk toe-geëigend. Hoewel de daders niet bepaald gunstig 'be kend staan, stamde hiun oprechte beken tenis tot dementie en werden zij leder tot sledhts 80 boete of 80 dagen veroordeeld. Zijn mond te wijd opft gezet Ben landbouwer te Soheranerhorn kreeg verschil van meening met twee gebroe ders, dl© op zijn erf kwamen lnfonmeeren naar verloren geraakte eenden. Hij hield zicih daarbij zoo weinig aan de regels der wellevendheid, dat hij heden wegens een voudige beleediging tot 10 boete of 10 dagen werd' veroordeeld. Het laatste woord nog niet gesproken. Een scholier van de ambachts- of land bouwschool te Behagen stond terecht ter zake beleediging van den agent Flapper, wlen hij een onbesohofd woord zou heb ben toegeschreeuwd. Beklaagde, verdedigd door imr. D. Sluis, ontkende bedoeld woerd te hebben gebeuikt Xlj heeit ap hs£ pcdlttebuseau erkend omdat op hem een zekere pressie is uitgeoefend. De beleedlgde agent bleef bij z#n verbaal, maar 4 andere Jongens van de vakschool verklaarden weer sis ge. tuigen décharge, dat het. woord dn casu nikt was gebezigd'. De* officier hield zich aan dén verbalisant en vorderde 10 boete of 10 dagen. Mr. Sluis pleitte vrij. spraak op grond dat Flapper zich vermioe. dolijik 'hooft vergist. Er ia hier een non liquet.een onduidelijkheid aegt plei ter. De politierechter, dde niet over 1 nacht ijs gaat, waagt zich niet aan oen beslikteng, maar verwijst de zaak naar de voltallige rechtbankTres facliunt col legium8 kunnen recht spreken Zitting van 1 Deoember. Osverbeterllfk. De 28-jarige stoker H. J. M. te Helder, die thans vertoeft in de strafgevangenis te Haarlem, staat nu weer terecht wegens oplichting van een colbert-coetuum en een overjas, verkregen op een schijnbaar door zijn achtenswaardigen vader geschreven briefje. Het pak trok hij aan en de over jas beleende hij te Amsterdam voor f 10. Beklaagde heeft zich vanaf zijn 16de jaar reeds aan strafbare feiten schuldig gemaakt. Allep is reeds beproefd om hem op het rechte pad te houden, maar tevergeefs. De justitie heeft een aan het belache lijke grenzende clementie met hem ge bruikt. Zelfs is hij nog tot twee maal toe voorwaardelijk veroordeeld. Maar alle» tevergeefs! Het geduld van den officier was dan ook volkomen uitgeput en het mag niemand verbazen, dat hij heden 1 Jaar gevangenis straf voor dit onverbeterlijke jongmenech vorderde. Nog meer op zijn geweten. Bovenbedoelde beklaagde stond ook nog terecht wegens diefstal van twee rijwielen, gepleegd in Sept. JJ. Een daarvan werd ontvreemd uit de vestibule van een bonds- gebouw en het andere uit de bewaarplaats bij het Instituut van de Marine. Beklaag de verkocht deze fietsen aan een brug wachter. Hij beweerde thans dat hij de rijwielen moest verkoopen voor een hem onbekenden Btoker. Het was echter aan al lee te merken, dat de beklaagde een on beholpen poging deed om zich aan d$ ge volgen van rijn misdrijven te onttrekken, doch de officier mat ook hier met de volle maat en vorderde opnieuw een jaar ge vangenisstraf. Gevaarlijk handelsartikeL De brugwachter A. P. J. G. M„ even eens te Helder, die van den vorigen be klaagde de twee rijwielen ver beneden de werkelijke waaide had gekocht, stond daarna terecht ter zake schuldhellng. De man had de fietsen direct met 10 gulden winst van de hand gedaan. Zij verweer dat hij een naar zijn mee ning behoorlijken prijs voor de rijwielen had betaald was geen beletsel voor den officier om tegen beklaagde wegens schuldhellng 100 boete of 10 dagen hechr tenis te vorderen. Een wonderlijk geknoei. Een 25-jarig handelsreiziger uit Ber gen, C. v. d. B., die zaken deed met een rijwielhersteller uit Breezand,ontving van deze 88.76 om te voldoen aan een firma te Leeuwarden, die hem duchtig achter de veeren zat. Ook kreeg die reiziger 26 om af te schrijven op de persoon lijke verdoring, die hij op den rijwielher steller had. Het bleek echter later dat de reiziger het bedrag van 88.75 niet aan de firma had overgemaakt en nu stond hij terecht ter zake verduistering. In flagran- ten strijd met de verklaringen van den rijwielhandelaar en diens vrouw beweer de beklaagde nu, dat hij het ontvangen geld had gebezigd om de vordering van 7 67 die hij nog van zijn ollënt te goed had, af te doen. Het restant had hij ge zonden naar Leeuwarden, gelijk met een verzoek om 40 provisie die hij nog had te vorderen op de rekening van den rij wielhandelaar af te schrijven. De firma had echter met deze wijze van afrekenen geen genoegen genomen. Het ergste was eohter dat de officier heden evenmin genoegen nam met dese manier om met een andersmans duiten om te springen en tegen beklaagd» ter zake verduistering van geiegde 7 88.76 niet minder dan f 100 boeta of 100 dagen hechtenis vorderde. OUDESCH1LD. Deze week werden van hier verzonden 20 varkens en 2 paarden. Uitgapnde van de visscherlj-inspectle wordt alhier een cursus gehouden in eerste hulp bij ongelukken. Een vier en twintigtal visschers nemen er aan deel. Dè lessen worden door Dr. Hellema ge geven in een der lokalen van de Openbage sohooL De nieuw gemaakte kade begint hier en daar reeds groote gapingen te ver- toonen, zeer tot ongerief van de visaohers ala zij des nachts naar hun vaartuigen moeten. Burgerlijke stand van Texel ▼an 28 November t/m. 4 Deoember. GEBORENTrijntje, i. v. Jaoob Daal der an Jannetje Stark; Jobanna, d. v. Pleter van der Via en Johanna Burgar. ONDERTROUWD: Aart Slegh en Martha Dekker. GETROUWDPieter Roeper en Helena Caterlna Reuvere. OVERLEDENMei» Bakker, 86 Jaar, weduwe van Gerrit Bakker; Gbristlaan Lampen, 87 jaar, weduwnaar van Maria Boutera; Antla Boon, 66 Jaar. gehuwd met Willem Kaan. Donderdagmorgen deed iemand aangifte, dat terwijl hij met z'n vrachtauto op de Buitenhaven reed, waarop een bascule stond, iemarfd uit baldadigheid een touw over de auto gooide, waardoor de bascule van de auto viel en beschadigd werd. GEMEENTERAAD. Prtltlewachtbnta Jullanadorp. Inderdaad, de winter, zoo vroeg al ingevallen, heeft doorgezet. Was het de eer ste dagen zoo'n beetje kwakkelen, na den zwaren sneeuwval een flinke dooi, zoodat door de reiniging met man en macht werd geveegd en schoongemaakt en de binnenstad weer het gewone aspect had, opnieuw is sneeuw gekomen en heeft alles met een wit kleed bedekt. En met de sneeuw kwam de vorst, geleidelijk en systematisch en thans vriest het, dat het kraakt. De zware mist, die hier gisteren den geheelen dag heerschte, heeft gelukkig geen ongelukken veroorzaakt, maar wel heeft zij het land schap omgetooverd tot iets wondermoois. Want alle takken der boomen zijn thans be dekt met het fijne rijp, en vooral gisteren avond leverde dit een wondermooi gezicht op. De donkere grachten met het verstarde water, waar thans des daags de zoekende en speurende meeuwen hun voedsel trach ten te halen, kregen in de avondverlichting der lantaarns een nog fantastischer, nog stemmiger karakter; dè witte omgeving, waarboven uit de be-ijzelde boomkruinen omhoogrezen, maakte dit avondgezicht tot iets zeldzaam-moois. In den afgeloopen nacht heeft het hier ter stede n C. gevroren. De winter zet dus terdege in. Uit verschillende plaatsen in het land k^nen reeds berichten van ijsgenoegens en -lasten. Zoo is de Zuiderzee reeds geheel met ijs bedekt, waardoor de scheep vaart veel moeiliikheden ondervindt; de Vo- lendammer vloot is niet uitgevaren. Hier en daar wordt reeds schaatsen gereden, reeds kwamen Volendammers per schaats naar Edam, doch het ijs is, door de vele sneeuw, zeer slecht en absoluut ongeschikt voor tochtjes. De boot verbinding van Monnikendam naar Marken is gestaakt. Een ijsbaan is reeds opengesteld te En schedé, elders te Nieuwer-Amstel, te Leiden, is men nog bezig de banen in orde te maken. In Purmerend wordt al gereden. In het Noord-Hollandsch Kanaal nabij Pur merend ligt al heel wat drijfijs, dat evenwel nog geen last aan de scheepvaart veroor zaakt. In Waterland wordt reeds druk ge reden, hoewel het ijs niet zeer betrouwbaar is en door de sneeuw slecht berijdbaar. In de omgeving van Amstelveen kon men Vrijdag reeds eenige arresleden waarnemen, een schouwspel, in de laatste jaren niet voorgekomen. Ook hier ter stede zagen wij dit schouwspel. Uit het buitenland komen eveneens be richten van vorst. Te Stockholm daalde de temperatuur zelfs een nacht tot 33 gr; onder nqi, op de Oostzee ligt reeds hier en daar een dikke ijslaag. In Duitschland is het ge weldig koud, berichten van 10 tot 15 gra den vorst komen uit verschillende streken van het land. De scheepvaart op de Elbe boven Hamburg is tengevolge van den ijs gang stopgezet. Dat kan dus iets worden als dat zoo doorgaat: een ouderwetich wintertje! ARRONDISSEMENT# RECHTBANK

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6