DERDE EN LAATSTE BLAD BINNENLAND mtmtm K T7- .1'^ fi T; VAN ZATERDAG 5 DECEMBER 1925. De Kabinetscrisis. Hei Handelsblad meldt: Men vertelt in politieke kringen, dat de heer da*. J. Tb. de Visser niet naar het Loo zou zijn geroepen om een opdracht te ontvangen, doch om van gedachten te wisselen over d© mogelijkheid eener oplos sing der kabinetscrisis, in den geest, van een vergelijk met de Christelijk-Histori- schen over den gezantschapspost bij den Paus. Overeenkomstig hei betoog, op dit punt geleverd door wijlen jhr. De Savornin Lobman in rijn werk „Onze oonstitutie" zou de Chrisbelijk-Historische fractie bereid wezen te berusten in een aanstelling van jhr. van Nispen tot Sevenaer als gezant „buiten bezwaar van 'slands schatkist" (gelijk de Reabode reeds meldde). Van andere zijd© hooren wij echter, dat op een meegaandheid der Christelijk-Historischen in dezen geest nog geenszins mag worden gerekend. Zij zijn gebonden door de ver klaring van den heer Snouck Henkemans, afgelegd in den nacht van Kersten, die met een dergelijke oplossing geen reke ning hield. Intusschen weet men nog niet, wat de fractie-vergadering der Christe lijk-Historischen opleveren kan. Wij hebben tevens vernomen, dat het onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat dr. De Visscher, Indien hem een opdracht mocht worden verleend tot kabinetsforma tie, haar in beraad zou houden. Hij zou meenen haar niet te kunnen aanvaarden. ehoord, dat op een is Het Hdbl. heeft meegaandheid der ChriseHjk-Historïschen in de riohting van de aanstelling van Jhr. van Nispen tot Sevenaer als gezant Bulten bezwaar van 's lands schatkist, nog geenszins mag worden gerekend. Het blad heeft tevens vernomen, dat het onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat dr. De Visser, Indien hem een op dracht mocht worden verleend tot kabi netsformatie, haar in beraad zou houden. Hij zou meenen haar niet te kunnen aanvaarden. Volgens, de Jelegr. zou spoedig een opdracht aan dr. De Visser tot vorming van een kabinet zijn te verwachten.' TWEEDE KAMER, Bijeenroeping voor spoed- elschende ontwerpen. De Tweede Kamer is thaijs in open bare vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 10 December, des namiddags te 1 uur, ter behandeling, gelijk gemeld, van spoedeischende ontwerpen. Onder de wetsontwerpen, welke de voor zitter zal voorstellen In behandeling te nemen, komen voor het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen der gemeenten Rotterdam en Schiedam, en de voorstel len van wet betreffende de zomertijdrege ling van den heer Van der Waerden en van don heer Braat. Naar wij. nadier vermennen, zullen tot deze wetsontweanpen vermoedelijk beihoo ien die inzake de Koninklijke Nederland- sahe Paketvaart Maatschappij en inzake de Vroedvrouwenschool te Heerlen. De I/Oodsdlenst op Terschelling. Men schrijft aan het Hbl.: In loodskringen op Terschelling heerscht de laatste dagen eenige ontstemming, eene ontstemming, die zich reeds aan een groot gedeelte van de eilandbewoners heeft me degedeeld!, Wij zijn ten volle overtuigd van den ernst en het gewicht van onze taak, nu wij daarvan een en ander willen raededeeJen, maar mogen niet onbespro ken laten wat bij ons onderzoek meer dan iets anders, indruk op ons heeft gemaakt. Bij het onderhoud (waarbij ook kolonel Albarda tegenwoordig was) dat de Vice- Adimiraal de equipage van den momenteel thuis liggend en schoener No. 5 „Terschel ling en Vlie", J.1. Maandag toestond heb ben de loodsen (en tenslotte ook de schip per) Z.Exc. als hunne meening te kennen gegeven dat de loodsdlenst op Terschel- ng te strenge orders heeft. Nadat de vice- adiniraal de loodsen, die zeer geagiteerd optraden in het gezelschap van hun plaat selijken chef. iets gekalmeerd had en vooral vroeg dat zij zich over mogelijke grieven nu maar ,eens moesten uitspre ken, legden de loodsen omtrent een en ander een nadere verklaring af. Volgens hen is meermalen aan den plaatseiijken chef gevraagd om op tijd te mogen binnenloopen, zulks geheel naar het oordeel van den schipper; ook was er bij den chef meermalen op aangedrongen om de zeilschepen door stoomschepen te doen vervangen. Hierop, verklaarden zij, was steeds geantwoord, dat dit district voor stoom te klein was en ieder dienst vak zichzelf moest kunnen bedruipen. En wat de quaestie van het binnenloopen be treft, wezen de loodsen er hun hoogen chef op, dat de directie, door middel van dreig brieven over voorbarig of overbodig bin nenloopen, onder de loodsen en schippers langzamerhand een stemming heelt doen ontstaan, die hoogst gevaarlijk is en een riohtige uitvoering der orders niet wel doenlijk maakt. Zelfs werd den Vice-Admiraal genoemd de verklaring van den omgekomen schip- Per van den Loodsschoener, Jan Zeijlema- her, eenige dagen voor de ramp gedaan: ..Nu ia het uit. Ik loop niet meer binnen, Ik paa as voor langar reprimandee ta ont vangen. Dan maar buiten blijven en maar liever verzuipen". Hierna nam Zijne Excellentie het woord en legde deze verklaring af, die grooten indruk op dd loodsen heeft gemaakt: plannen, jullie moet verstaan: de schip per is de baas, hij besluit over buitenblij- ven of naar binnen gaan en als er brieven binnen komen die het anders willen, dian gebruik je die als scheurpapier". Naar aanleiding hiervan hadden wij voorts nog een onderhoud met den plaat selijken chef van het Loodswezen le en 2e district, kononel Albarda te Harlingen. De heer Albarda begon met er op te wij zen, dat artikel 43 van het Loodsregle- ment als volgt luidt: De op een post krui sende loodisvaartuigen mogen niet dan op bepaalde tijden binnenkomen, tenzij door hoogen nood gedrongen, of ingeval zij al hunne loodsen hebben afgegeven. De schipper .alleen moet de beslissing geven, aldus de kolonel. Deze is niet ver plicht met de équipage scheepsraad te houden, waarop de loodsen steeds blijven aandringen. De kolonel wees er voorts op, diat de loodsen om betere ballasting had den verzocht, doch de kolonel kon van dit verzoek de noodzaak niet inzien, daar de ballasting uitmuntend is. Ook was om la ger tuig gevraagd, doch bij het proefva ren, was den kolonel gebleken, dat het tuig geen verbetering behoefde. Dat de orders streng zouden zijn, meen de de heer Albarda te moeten ontkennen. Deze zijn zooals ze in de wpt staan aan gegeven. Maar als er schippers zijn die teveel en niet altijd met noodzaak binnen komen, dan valt dit op. Dan wordt er een brief geschreven.' Het bestuur vervolg de de heer Albarda heeft na de demo- raliseerende mobilisatie tens-Otte bet weer zoover zien te krijgen, dat de toodsbeman- ningenhun zeemanschap lieten gelden op hunne verantwoordelijkheid niet meer leed door overigens verklaarbaren angst voor mJjn,en. Ook de admiraal moet., volgens den heer Albarda, in genoemde conferentie met de equipage, hebben ge zegd, dat het „een heele toer is de kerk in het midden te laten". Het ia -moeilijk de goede samenwerking altijd té vinden, besloot de heer Albarda. Doch de Terschellinger loodsequipage is prachtvolk, dat durf ik gerust te getui gen. En wij moeten allen ons best doen om deze vreeselijke ramp weer te boven te komen. Het Bezoldigingsbesluit „D© Rsb." meldt, dat art 80a van Ihet Bezoldigingsbesluit 1925, regelende de korting op salarissen boven 6000 zal worden mgetrokkën. Aangaande regeling van de kindertoe lage in het gewijzigd Bezoldigingsbesluit wordt gemeld, dat de minimum kinder toelage is verhoogd van 50 tot 60 en de maximum toelage van 200 tot 240. Voor aangenomen pleegkinderen kan eveneens een kinderbijslag worden ge geven. Dep artemts ambtenaren. ,De Rsb." zegt uit goede bron te ver nemen, dat behoudens enkele kleine wij zigingen de salarisschalen voor de depar tementsambtenaren er als volgt zullen uit zien: machineschrijver min. 500max. 900 na 4^ jaar (deze rang is uitgevonden door de Regeering); schrijver 2e kl. min. 1000 anax. 1700 na 12 jaar; sdhrijVer le kl min. 1600 max. 2100 na 10 jaar; klerk min, 1100 max. 2000 na 14 jaar; adjunct-commies min. 1700 max.»/ 2700 na 14 jaar; commies min. 2500 tmax. 8400 na 12 jaar; hoofdcommies min. 3500 max. 4500 na 10 jaar; referenda ris imin. 4600 max. 5600 na 5 jaar; ad ministrateur min. 5500 max. 6500 na- 8 jaar. Rijkspersoneel Een adres van het Comité van neutraal overheidspersoneel Het bestuur van het Comité van neu traal overheidspersoneel heeft het vol gende adres aan den minister van finan ciën gericht: Reeds een maand geleden (8 November) stelde de centrale commissie voor geor- fianiseerd overleg in ambtenarenzaken, n haar vergadering, die tot ver na mid dernacht werd voortgezet, haar zienswijze vast over het door de regeering voor gelegde ontwerp-herziening Bezoldigings besluit 1925. De commissie meende in den geest van de reguering te handelen, door zoo snel mogelijk tot net vaststellen van een advies te komen, maar bovendien rekenden de vertegenwoordigers vtm het rijkspersoneel het zich tot plicht, op zoodanige wijze mede te werken, opdat de flnancleele gevolgen ten spoedigste aan het personeel zouden kunnen ten goede komen. Onze vertegenwoordigers in de centrale commissie werkten hieraan gaarne mede, eenerzijds omdat Uwe Excellentie in haar antwoord aan het lid der Tweede Kamer, den heer Kuiper, heeft verklaard een snelle afwerking van het gladstrijken der plooien op prijs te stellen, anderzijds omdat de ingetreden strenge winter de behoeften van het personeel belangrijk deed stijgen en een voorziening daardoor steeds dringerder werd. Zij meenden te mogen aannemen, dat de gevolgde werkwijze zou bevorderen, dat voor de maand December, met zijn huiselijke feestdagen, die toch ook in de gezinnen de gezinnen der ambtenaren niet zonder meer kunnen passeeren, de toegezegde terugwerkende kracht >an de herziening eenige verlichting zou brengen. In hoeverre de intusschen ontstane regeeringscrisis oorzaak is, dat ook aan deze verwachting nog niet is beantwoord, vermogen ondergeteekenden niet vast te stellen, wel meenen zij bun teleurstelling te moeten uitspreken, dat thans en opnieuw buiten zijn schuld het rijks personeel wordt gedupeerd. Het is bijv. aan ondergeteekenden niet onbekend, dat het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie reeds maatregelen wist te nemen, waardoor uitbetaling van het tegoed over het jaar 1925 aan dat per soneel kan plaats vinden, aoodra de re geering haar eindbeslissing heeft ge nomen. Het is tengevolge van vorenstaande overwegingen, dat ondergeteekenden zich veroorlooven Uwe Excellentie met ern- stlgen aandrang te verzoeken, alles in het werk te stellen om maatregelen te treffen, welke kunnen bevorderen, dat bet geldelijk tegoed over 1925 binnen korten tijd aan het rijkspersoneel worde uitbetaald. Internationaal Vakverbond. Bijeenkomst van den algemeo nen raad te Amsterdam. De algemeene raad van het Internatio naal Vakverbond kwam gisteren in Am sterdam bijeen. De agenda vermeldt o.a. een bespreking van de betrekkingen tot Rusland, over een internationale Emi gratie en een Balkanconferentie, die het volgend jaar te Sofia bijeen zal komen, van vraagstukken van internationale ar beidersontwikkeling en internationale zomerscholen. De algemeene raad van hetEngelsche vakverbond heeft besloten na afloop van de te Londen gehouden conferentie met het bestuur van het I.V.V. de volgende verklaring te publiceeren, inzade de be trekkingen met Rusland, oyer welke de vergadering van den. algemeenen raad van het I.V.V. e^n beslissing zal nemen. 1. Deze conferontie begroet de- open hartige gedachtenwisseling, welke heeft plaats gehad, en geeft uitdrukking aan het vertrouwen, dat hierdoor alle ver keerde begrippen zijn weggenomen over de-motieven en bedoelingen van den al gemeenen raad (van het EngelBche vak verbond) inzake de bijeenroeping van een conferentie zonder voorafgaande voorwaarden. 2. De algemeene raad van het Engelsche vakverbond verwerpt elke poging, die zijn actie zou willen voorstellen als een vijandelijke daad tegenover het I.V.V., en verzekert het I.V.V. dat hij door den eenigon wensch wordt geleid de inter nationale vakbeweging te versterken. 8. De algemeene raad van het Engelsche vakverbond erkent de moeilijkheden van den bestaanden toestand, is evenwel van meening, dat dozo het best uit den weg kunnen worden geruimd door de bijeen roeping van een conferentie, zonder dat een der betrokken partijen daaraan voor waarden verbindt. Uitdrukkelijk wordt vastgesteld dat zulk een conferentie strikt beperkt zou blijven tot vertegenwoordi gers van het Ï.V.V. en den Russischen Vakvereenigin gsraad. Grootc parken om Amsterdam. In de -gemeen («raadszitting van' Vrij dagmiddag heeft de wethouder van Pu blieke Werken, de heer J. ter Haar, made- dCelingen gedaan omtrent de plannen van B. en \V. tot parkaanieg op groot© schaal. Aan het Nieuwediep koint weldra een mooi park ter grootte van 61 HA (het VortÜeLpark is slechts 44 H.A). Hierana grenst 60 H.A. water. In het plan Groot- Amsterdam is een groot bosch geprojec teerd ten Noorden van Kaïlfjeslaan van niet minder dan 500 H.A. (Het Parijsche Bois d© Boulogne is 850 ELA.) Hqt pasvisum voor Dultschland. „De Tel." verneemt, dat opheffing van het pasvisum voor Duitachland op zijn vroegst op 1 Februari 1926 kan worden togamoetgezien. Een lucratief veer. In „De Bedrijfsauto", officieel orgaan van den Bond van bedrijfsautohouders in Nederland, komt een artikel voor, waar in een aanval gedaan wordt op de woe kerwinst, die de gemeente Nijmegen maakt met het veer bij Lent. Volgens de gemeentebegrooting 1924 was'de opbrengst geraamd op 129.310, waartegenover stonden uitg. ad 59.560; een batig saldo latend van 69.750. De opbrengst blijkt in werkelijkheid, echter dat jaar bedragen te hebben 158.288, zoodat de geraamde ontvangst met 24.000 is overschreden. Het blad noemt een dusdanig hoog be drag, opgebracht door in hoofdzaak door trekkende automobielen, een O.-W., waar voor een winklier, koopman of indus trieel voor woekeraar zou worden geschol den. Op een dergelijke manier is deze pont, aan den toegangsweg tot een bloelen de gemeente, een bestaansmiddel gewor- den in plaats van een hulpmiddel om ves tiging van handel en industrie te bevorde ren en verkeer te vergemakkelijken; hier wordt abnormaal verdiend en, in kortzich tigheid, van een verkeersobstakel een winstbron gemaakt, ten koste van den groei dr gemeente. Een eventueel beroep op een oud veer- récht, op grond van een decreet van Na poleon dd. 21 October 1811, verwerpt het blad al bij voorbaat en het dringt met klem op verlaging van het veertarief aan. ProefvisscherU in de Roode Zee. Men meldt uit JJmuiden aan de N. Rott. Crt.: Donderdagmiddag 4 uur is van Umui- den vertrokken het motorschip Knikker, van de maatschappij van denzelfden naam. Dit schip is uitgerust om in de Roode Zee een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheden voor de zeevisscherij aldaar, op touw gezet door een particuliere maat schappij. Het motorvaartuig is voorzien van twee Diessel-motoren en wordt voortbewogen door twee schroeven, waarbij een gemeten vaart bereikt kan worden van 16 mijl ais gemiddelde. Het vaartuig bevat een fris- sche machinekamer, twee slaapsalons, een laboratorium voor zee-onderzoek, een bad kamer en een kamer voor den marooniat. (Het schip is voorzien van draadlooze te legrafie). Een winch aan dek, welke door den motor wordt gedreven, zal op die wijze. ais bij de stoomtreiiers in toepassing is, worden gebruikt voor het uitzetten en binnenhalen van de vlschborden en lij nen. Men wenscht daar te gaan viaschen geheel overeenkomstig het stoamtreiler- systeem. De bemanning bestaat voorloopig uit den kapitein, twee stuurlieden, een mar conist en twee machinisten. Het dekvolk zal worden aangeworven in het buiten land. De heer R. de Boer, reeder te Haar lem en diricteur van de maatschappij Noorderlicht te Umuiden, zal d» reis over land doen tot de eerste aanlegplaats, om dan aan boord verder de leiding van deze proefneming op zich te nemen. De „Indrapoera". De nieuwe mailboot „Indrapoera" voor den Rotterdamscben Lloyd in aanbouw op de werf der Kon. Mij. de Schelde, te Vlissingen zal Dinsdag 15 December naar Rotterdam vertrekken en dan tevena proefstoomen. Opgelegde schepen. Het vraohtstoomschip „Ambon" der Stoomvaart Mij. „Nederland*', dat gerui- men tijd te Amsterdam in de haven heeft opgelegen en inmiddels aan de Holland- West-Afrika Lijn wérd verkocht, is giste ren voor de eerste reis onder denzelfden naam naar West-Afrika vertrokken. Het vergaan van de Nijverheid L Eergisteren zijn op de kust tusscben Putten en Nijkerk, gedeeltelijk tegen, ge deeltelijk over den dijk geslagen, gevon den 86 vaten vet, 12 vaten Jenever, 3 le dig© ohocalade kikten, meelzakken en een groot dekkleed, «lies afkomstig van die vergane Nijverheid L Tot nu toe is geheel onbekend waar de gezonken stoomboot zit; evenmin is iets bekend omtrent de lijken der schipbreu kelingen. AMST ERDAMSCHE BRIEVEN. Si Nlcolaas. De duivel Van koffiedik en el Vakonder wijs. BegrootlngsdebBtten. B. en W. hebben dan "ook al jaren de stichting van een vijfdie en zesde ambachts school op hun program staaa Mocht men in den beginne, ter bereiking van het loffe lijk d'oel nog kunnen hopen op financieele medewerking van het Rijk, toen, doormid del van het z.g. „stopwetje" van Juli 1924, deze medewerking der Regeering bij -de be vordering van vakonderwijs werd stop ge zet. werd deze hoop den bodem ingeslagen. En de stad lag voor de zooveelste maal met het Rijk weer eens overhoop toen bleek dat men in Den Haag in dezen ook peen „exceptioneel geval" wenschte te erkennen. (In genoemd wetje was voor dergelijke exceptioneele gevallen n.l nog een klein subsidie-kiertje open gelaten). V» Sint Nicolaas heeft dit jaar véél zorg besteed aan het décor van zijn, weldra op te voeren „Spel van den huiselijken haard": Koek en Gart. Kwistig is hij nog eiken dag bezig onze stad. met zijn snieeuw-witkwast van onder tot boven te bestrijken en hij laat vanachter dé coulissen der natuur zijn koude-luchtmachine steed's maar weer een vorst-wind over het tooneel blazenEn al zet de Gemeente als nuchter-practische organisatie nu ook al «een 2700 sneeuwrui mers aan 't werk om de straten schoon te houden, zij legt 't af 'tegen den goeden too- venaar, die zijn witte wereld zoo goed kan gebruiken om „zijn" kinderen onder zijn vriendelijken ban te brengen.... De win keliers mochten een oogenblik vreezen, dat, nu hij dit keer zoo energiek aan zijn décor werkt, hun medewerking wat in het gedrang zbu komen, nu hij deze week met, zijn tooverstaf ook de verordening op de win kelsluiting aanraakte en het sluitingsuur ver naar achteren verschoof, bemerken zij wel, dat die medewerking, via de inkoopende „groote menschen", even sterk door hem gevraagd1 wordt als andere jaren, natte voe ten en kleumende handen ten spijt.Het zijn inderdaad „ouderwetsche avonden", deze avonden voor Sinterklaas, nu onze winkelstraten, tot in het late uur, weer stralen van licht eneen mensch niet meer angstvallig behoeft te overwegen of hij vobr „achten" wel z'n toereikende hoe veelheid sigaretten, sigaren, tabak of an derszins heeft ingeslagen Een ouderwetsche tijd Dat bleek deze week, op Woensdagavond, ook nog op andere wijze. Ouderwetsch is het, naar men weet, in deze hypermoderne tijden, nu men gaarne van het failliet van hets parlementarismé spreekt, men aan fas cisme denkt en men „Nationale Unies" op richt, waarin bestuufderen bij gelegenheid komen verklaren, dati zij „terug-gevallen zijn op de tradities van hun stand" (wat dan wil zeggen, dat men een tegenstander temidden van vrouw en kinderen onver hoeds tegen de vlakte slaat!), ouder wetsch is het belangstelling te toonen voor een politieke crisis! Maar zóó oudler- wetsch is het Amsterdamsche publiek op genoemden avond dan toch nog gebleken te zijn. De ex-kabinetsformateur Marchant Hield in „Bellevue" een rede over den „po- litieken toestand" en.... de groote zaal was tot de laatste plaats bezet! Ongetwijfeld1, men moei 't toegeven, heeft die heer Marchant deze ouderwetsche be langstelling op een.... nieuwerwetsche wijze gewekt! Nieuwerwetsch .toch was, dat hij de door hem gevoerde'onderhandelingen en briefwisselineen aanstonds aan de open baarheid prijs gaf; dat hij, den vorigen dag pas van het Loo terug, waar hij aan de „Kroon" mededeelde de opdracht niet te kunnen aanvaarden, aanstonds rekenschap en verantwoording kwam afleggen van zijn handelingen en (mislukte) pogingen. Dit nieuwerwetsch wegdoen van alle „gekon- kelfoes" achter de schermen, is kennelijk een weg, die leidt tot wat er in een ouder wetsche belangstelling gezond en levens krachtig is. Moge hij, deze weg, ook ge volgd worden door de nog komende for mateurs! De heer Marchant, wiens standpunt te genover het „gezantschap bii den Pauselij ken Stoel", (dat eerst, om zuiver opportu nistische redenen afwijzend was, maar ia- ter, toen hij een program opstelde, waar mede hij, thans door de z.g. Coalitie ge scheiden democratische groepen dacht te kunnen saambrengen „pro" werd), U, bij het lezen van dezen brief, natuurlijk bekend is, de heer Marchant dan riep op een gegeven oogenblik uit: maar de duivel i s nog niet weg!" Dit aan het adres van hen, die het verdwijnen van „Marchant" van den formateurs-vporgrond opvatten als een voorgoed verdwijnen van dezen politicus van het eerste plan en zich daarin verheugen. Hij betitelde zichzelf dus als duivel. Men kan een andere politieke overtuiging dan die van den heer Marchant zijn toegedaan. Men^kan hem zelfs het is ieders goed recht! in den kwaden zin inderdaad min of meer als „politieken dui vel" beschouwen. Maar, hoe dit ook zij, zijn „duïvelsche" openhartigheid, waarvan deze avond een staaltje was, kan men niet anders dan als weldadig ondergaan. En zóó ondergingen <ie in groote getale aanwezige Amsterdammers het ook. Waarmede ze dan meteen weer werden teruggevoerd tot in de St. Nicolaasstem- ming. Want ook deze is er, in die allereerste plaats, een van weldadigheid Het aantal weldoeners der menschheid schijnt in dit seizoen overigens bijzonder groot te zijn. Tenminste als ik dat zoo mag opmaken uit den steeds wassenden stroom pamfletten en strooibiljetten (tientallen per dag, ronder overdrijving!), die mijn brieveaDus komt binnesgolvaa en waaruit ik gewaar word, dat ontelbare goede stad- genooten mij „mijn voordeel wijlen laten begrijpen", mij „toch voordeeliger" wil len doen uit-zijn, ijiij met een frisch ep krachtig „doe het nu!" uit mijn wel eens min of meer onvruchtbare, journalistieke droomen willen rukken. De kroon spannen echtér die goede gees ten, die mij het „mysterieuze" willen ont hullen, die ten behoeve van mijn toekomst „met de kaart werken" of de sterren voor mij aan het werk zetten.... Ja, ja, zoo tegen het Oude Jaar kan je, hebben ze geen gelijk deze weldoeners? een beetje hulp bij je eigen peinzingen over verleden en toekomst wel gebruiken. Maar alle gekheid op een stokje! Het feit dat dit gi'de der „waarzeggers" en vooral „waarzeg sters" in deze tijden een ongekenden opbloei beleeft, wat is het anders dan uiting van de caricaturalen tegenstroom van den echten stroom van geestelijke opleving, waarover ik in mijn vorigen brief spiak? Een tegenstroom, waarin men inpla^ts van de vroeger alge meen gangbare termen „werkt met het koffiedik en het ei", thans plechtiger woor den tracht te bezigen Zietdaar! De sterren zijn mij werkelijk gunstig gezind! Juist nu ik dit schrijf floept er weer een kaartje in mijn bus en ik lees: „Planeet- kundige, -* en als medium kan ik veel" (volgt naam en ®dres^ Wil een geestelijke opleving gezond blij-' ven en niet tot staan gebracht worden door caricaturale tegenstroomen, dan dient er een vaste basis te zijn van degelijk onder wijs in gewone, dageiijksche, nuchtere ken nis. Ook, niet in de laatste plaats, van dege lijk vakonderwijs. Wie, middels zijn eigen vak, niet in staat is zijn eigen klein deeltje „aarde" te veroveren, loopt bij pogingen tot een geestelijke veroveringstocht groot gevaar in het „vage niet" te verdwijnen! Al was 't alleen maar hierom (maar 't is natuurlijk om nog veel meer!), dan zou de poging, die ons Gemeentebestuur gaat on dernemen om het hoofdstedelijk vak-onder- wijs op behoorlijk peil te brengen, vallen toe te juichen. Voor een stad als Amster dam is een aantal van vier ambachtsscholen (onder beheer van de Mij. van den Wer kenden Stand), het aantal op beden, ver beneden zulk een behoorlijk peil. Waar nu de stichting van nieuwe am bachtsscholen voor de Gemeente alleen te bezwaarlijk wordt, meenen B. en W., met den onderwijs-wethouder Polak aan het hoofd, een anderen weg te kunnen inslaan. Een weg, die meteen het voordeel heeft, dat de nadeelen van een geheel buiten het prac- tische leven staande, uitsluitend als geslo ten onderwijs-inrichting werkende am bachtsschool ondervangen worden. Nadee len die men zou kunnen aanduiden als: een zekere topzwaarheid, een voor den door- snee-arbeider noodeloos nplus dat het bem moeilijker maakt zich aan te passen in het milieu van fabriek of werkpkats. B. en W. willen nu zien te Romen tot het geven van vakonderwijs in het bedrijf. Een leerlingschap in werkplaats of fabriek dus, met daarnevens een eenvoudige onderwijs inrichting op het fabrieksterrein. Met twee bedrijven, de metaalnijverheid en de meu belindustrie, wil men beginnen als proef. Een proef te nemen in overleg en in samen werking met de betrokken werkgevers- en werknemersorganisaties. In een onlangs ge houden samenkomst met deze organisaties vond B. en W.'s plan eenstemmig bijval. Moge de proef slagen!^ Nog even: de begrootingsde^atten! We zijn thans aan de 28ste zitting. En ook de volgende week zal men nog doorgaan om hetbittere en dure eind te halen! Een collega heeft uitgerekend, dat de directe onkosten voor de gemeente nu reeds 25000 gulden bedragen: uitbetaalde presentiegel den, kosten stenografischen dienst, papier en arbeidsloon Gemeentedrukkerij, Gemeen teblad, enz., enz. En hij stelt voor hi den vervplge de begrootingsdebatten maar voor een vaste som aan te nemen! Hét idee is niet kwaad. Overigens leverden de debatten deze week voor den Amsterdam mer niets interessants op; laat staan voor U, Helder-arenEa ook daarom: kastal

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9