De witte Priester ven Sirra Tföheri NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA r.d" VWtfi&ï*® Eerste Blad. het tot 1 Januari GRATIS. BUITENLAND Nr. 6117 DINSDAG 16 DECEMBER 1926 53«4e JAARGANG ZIJ, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen DE VOLKENBONDSRAAD. V De ontwapeningsconferentie. bijgelegd. De vertegenwoordigers van bel de staten hebben het hun dóór Chamber- lain voorgelegde rapport, «lat die Volken- bondsraad met eenparige stemmen had goedgekeurd, aangenomen. Het rapport van Chamberiain is gegrond op het rap port van de naar den Balkan gezonden oommissie en is daarmee, behoudens twee on beteekenenide punten, in overeenstem ming. Mosoel. Ingezonden Mededeellng. ÖV» HliiA'<A J.L «ÏV.4 -\t*U*►_-! l. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PEE 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldewcbe Courent f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.-, Ned. O. en W. Indië p. TOepoÉftf 2.60; id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad .f 0.50, f 0.70, f 0.70, fl.—. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, 1135 Losse nummers der Courant 4 et.; fr. p p 6 est reep. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Glnxrefcentas No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 et p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte als redactlon-^ teket) dubbel tarief. Kleine adfvert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 et, elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bnreau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijsno. 4 et DE ADMINISTRATIE. Licht op voor Auto's on Fietsen: Dinsdag 15 Dec4,16 uur Woensdag 16 4 17 Zaterdagochtend hoeft een bespreking tussohen «ie Engelsche en do Fransche de legatie do laatste meeningsverochillen over hot werkprogram «ie commissie van voorbereiding van. de internationale ont wapeningsconferentie uit den weg ge ruimd. De Franschen hebben, nadat zij eenige oanoessiee hadden gedaan aan het Engel- sohe standpunt, «ie beginselen die Zij vooropgesteld hadden over het algemeen er door gekregen. Overeengekomen' is: „het veiligheids vraagstuk niet in verderen omvang op het program te plaatsen, maar den graad der veiligheid waarop elke staat aan spraak heeft krachtens de hem bij art. 16 van het Volkenbondsstatuut verzekerde hulp van de Volkenbondsleden, geenszins van behandeling ter conferentie uit te sluiten." De VolkenbondHraad heeft Zaterdag definitief besloten de Nederlandsche re geering uit te noodigen een vertegen woordiger te benoemen in <le commissie van negentien leden ter voorbereiding na de ontwapeningsconferentie. Het negen tiende Hd is niet Hongarije doch Bul- garQa Uit het rapport van Benesj, dat aan de aanneming van de verschillende voor stellen tot voorbereiding der ontwape ningsconferentie voorafging, was vooral opmerkelijk, dat hij op den voorgrond stelde een verklaring van Frankrijk, Ita lië en Japan, dat het onmogelijk zou zijn verschillende ontwapeningsconferenties te houden voor de verschillende soorten van bewapening te land, ter zee en in de lucht. Het geheele ontwapeningsvraag stuk moet op een en dezelfde conferentie worden behandeld. Deze verklaring laat dus geen ruimte meer voor een Ameri- kaansch initiatief voor een tweede ma ritieme ontwapeningsconferentie. Het Grieksch-Bulgaarsch geschtL Genève, 14 December. Het Grieksch- Bulgaarsehe geschil, is in de zitting van den Volkenbondsraad van heden voorgoed De thans getroffen regeling verplicht Griekenland binnen twee maanden 80 miljoen lewa aan Bulgarije te betalen. Het rapport stelt vast dat Griekenland zonder voorbedachten rade heeft gehan- dekl, maar dat het als Volkenbondslid niet het recht had, op vreemd gebied met wapengeweld .op te treden. De reorganisatie der Grieksche en Bul- gaarache grensposten zal met behulp van twee Zweedsche officieren worden uitge voerd Chamberiain bracht den vertegenwoor digers van Griekenland en Bulgarije dank voor de aanneming van zijn rapport en beiden regeeringen Voor hun tegemoetko mende houding. Verder dankte hij de oom missie. Men rekent erop, dat de Raad het ge bied van Mosoel definitief aan Irak zal toewijzen. De Turken weigeren nog steeds op grond van het Dinsdag genomen raads besluit voor de commissie van drie te verschijnen. Ook gisteren hebben zij on danks hun aanwezigheid in het volken bondsgebouw Mosoel niet behandeld. Zij blijven intusschen nog te Genève. Enge land stuurt thans met alle macht aan op een arbitrale uitspraak van den Volken- bondsraadi reeds Dinsdag of Woensdag. Engeland schijnt reden te hebben om te vertrouwen, dat de groote meerderheid van de raadsleden zich dan zal uitspre ken voor toewijzing van geheel Mosoel bij Irak, mits het Britsche volkenbonds mandaat over Irak verlengd wordt. In tusschen moet Unden, de rapporteur, nog weinig ervoor gevoelen, een dergelijke uitspraak, die wellicht Turkije tot oor logsmaatregelen zal bewegen, den Raad in overweging te geven. Er bestaat dus nog geen zekerheid, dat er een eenstem mige beslissing mogelijk zal zijn. Men begrijpt, in welk een lastige positie Zwe den zich thans bevindt. De eindbeslissing wordt niet voor Dins dag of Woensdag verwacht MOSOEL. Genève, 14 Dec. Naar Reuter in En- gelsche kringen hoort is er geen basis voor een vergelijk tusschen het stand punt van Turkije, dat aanspraak maakt op het' geheele vilajet Mosoel( en het En- gelsche standpunt, dat Turkije niet ge rechtigd is eenig deel van het grondge bied van Irak op te eischen. De Engelsche regeering wenscht een vriendschappelijke schikking, maar er is geen uitgangspunt voor besprekingen te vinden, voordat de Volkenbondsraad in beginsel heeft vastgesteld of Irak be voegd is het grondgebied te behouden, dat zij van haar stichting af heeft be zeten, dan wel of de Turksche eisch, die neerkomt op een volkomen te niet doen van de regeling na den oorlog, «iient ingewilligd. Het Fransche standpunt. Parijs, 14 Dec. Het overleg, vandaag hier te plegen tusschen Roesjdi bei, de Turksche minister van buitenlandsche zaken, en de Turksche gezanten Ie Parijs en Londen, kan beslissen over oorlog en yrede in het Naburige Oosten. Men ver moedt dat Tsjitsjerin en Rakofski erin betrokken worden. Voor Frankrijk is het wegens de nabijheid van Syrië ten op zichte van Mosoel, van bijzonder belang niettemin kiest «ie openbare meening geen partij. Men is geneigd de Turksche eischen tot zekere hoogte billijk te ach ten, maar bedenkt ook dat een Britsche terugtocht in Irak de omsingeling van Syrië door de Turken zou voltooien en de Fransohen aldus nog erger hinderen. Roedsjdi bei is voor deeling van het be twiste gebied, mits Engeland tot een economische conventie toetrede die de betrekkingen tusschen beide zones zou regelen en evenals de Turksche overheid belove het bezette gebied te ontmantelen. Genève, 14 Dec. Roedsjdi bei, de Turk sche minister van buitenlandsche zaken is hier heden teruggekeerd uit Parijs, waar hij overleg heeft gepleegd met den Turkschen gezant Tethy bei en ook een langdurig onderhoud heeft gehad met Tsjitsjerin. i Een verklaring van Roesjdi bey. Genève, 14 Dec. De Turksche minister van Buitenlandsche zaken. Roesjdi Bey, heeft na zijn terugkeer uit Parijs alhier verklaard, dat de besprekingen met Fothy Bey, den Turkschen gezant, tot volledige overeenstemming hebben geleid inzake de Turksche houding in de Mosoelquaestie, Turkije zal een uitspraak van den Vol kenbondsraad, welke in het voordeel van Groot-Britannië uitvalt, niet erkennen. De Volkenbond zou door een dergelijke daad een groote verantwoordelijkheid op zich laden, die hen wellicht later berouwen zou. Over een samenkomst met Tsjitsjerin weigerde hjj zich uit te laten. lsmed pasja over het vraagstuk van MosoeL Angora, 18 December. In antwoord op een vraag in de nationale vergadering heeft lsmed pasja meegedeeld, dat de opstanden in de Oostelijke provinciën een gevolg zijn van buitenlandsche ophitsing en dat de onlangs hardhandig onder drukte opstand berekend was om uit te barsten juist op het oogenblik van «ie bespreking van het vraagstuk van Mosoel. De regeering had tot dusver geen'enkel aanbod van ernstige bemiddeling ont vangen en hem was ook niet bekend dat stappen in dien geest bij de Turksche afvaardiging gedaan zouden zijn. lsmed pasja heeft in de Kamer ver klaard, dat de rapporten van den Volken bond onthullen, dat de Engelsche regee ring meer dan 1900 geweren en de noodige munitie heeft verstrekt aan Assyrische stammen, wier militaire dienstplicht ln Ingezonden Mededeellng. 0 IfTloecLeroö! züt oe/zomd voox cle ge/imdAeidl uum Uei/rten.^ e/wo/Ujng. teerd dot de b/ndewm cLoort dogolghck geoxaifc f.l.pe/xloloe/nf.0.55pea pond, l>5mfceóta/nd zijri tegem.de gwie toe&ió feuilleton. door BURTON E. 8TEVENSON. ^Tabletten, tegen keelpijn het Engelsche leger geëindigd was. Op aanstichting van buiten en zonder uit tarting van Turkschen kant zijn deze gtammen tegen de wettige regeering opge staan. Ontrouwe Nestorianen (christenen) zijn na de gebeurtenissen van 1924 bij troepen naar het Zuiden geweken en het is niet meer dan billijk, dat lieden onder die omstandigheden vervolgd worden. De economische Internationale conferentie. De commissie tot voorbereiding van een economische internationale conferen tie zal tenminste 28 leden tellen, waar onder ook Nederlanders en Duitschers. De conferentie zou tot taak hebbende bestudeering van de economische invloe den Yèn internationalen aard en de mo gelijkheid van de leiding daarvan in al gemeen-productieve banen. (H.bl.). DUITSCHLAND. De werkloosheid te Berlijn. Het getal werklooaen te Berlijn is do vorige week vermeerderd met 18,000, na dat het reeds «ie week daarvoor met 10,000 was toegenomen. Het geheele aan tal werkloozen te Berlijtn bedraagt thans 120,000, van wie 67.736 steun krijgen. Paul L6be vijftig jaar. Heden wordt de president van den rijksdag, Paul Löbe, vijftig jaar. Löbe is i in Silezië geboren; hjj is de zoon van een meubelmaker, werd opgeleid voor zetter en tot zijn 23ste jaar was hij als zoodanig werkzaam. In 1899 kwam hij aan de redactie van de soc.-dem. „Volks- wacht", die door zijn medewerking een blad werd, dat ver buiten de grenzen van Breslau bekend werd. Vóór den oorlog was Löbe lid van den gemeenteraad van Breslau en tijdens den oorlog had hij zitting is den provincialen Silezischen landdag. Hij werd na de revolutie eerst lid van de Nat. Vergade ring en daarna lid van den rijksdag. De eerste rijksdag van de republiek koos hem tot president; voor het president schap van het rijk was hij niet te vinden. Zijn groote onpartijdigheid, zijn tact en. zakelijkheid hebben hem het vertrouwen van alle partijen gegeven. In Mei 1924 koos de Rijksdag een nieuwen voorzitter, maar deze moest reeds in December 1924 plaatsmaken voor Löbe, in wiens handen president Hindenburg den eed op den grondweg aflegde. k Löbe is een voorvechter van de Groot- Duitsche gedachte," hij heeft Oostenrijk in zijn jonge jaren leeren kennen en hij staat aan het hoofd van den Oostenrijksch- Duitschen Volksbond. De' Duitsche bladen brengen zonder onderscheid hulde |aan dezen president, die door zijn onpartijdig en fair optreden zich bij alle partijen bemind heeft weten te maken. De regeeringscrisls. Berlijn, 14 Decerber. De rijkspresident heeft vanochtend dr. Koch (democraat) ontvangen en hem verzocht op den grond slag der groote coalitie een kabinet te vormen. Dr. Koch heeft die opdracht aan vaard Postdiefstal. Keulen, 14 Dec. Zaterdagavond zijn twee postbeambten in het stadje Hermülheim onderweg van het spoorwegstatton naar het postkantoor door 6 gemaskerde mannen overvallen en neergeslagen. De handieten namen 5 postzakken en 2 pakketten mee en vluchtten in een gereedstaanden, onverlichten auto in de richting van Keulen. De zakken bevatten 8440 mark in baar geld en 14 aangeteekende brieven welker inhoud nog niet geverifieerd is. FRANKRIJK. Een noodkreet van de Matln om een comité du salut public. De Matin bevatte Zondag een hoofd artikel, dait de actueele vraag stelt: „Zal men er eindelijk: een eind aan maken?" Het artikel zal verklaren, «lat het uur voor een Godsvrede geslagen is. Frankrijk heeft in de ure des gevaars den leider gevonden, die het wist te redden. Het blad rekent op het parlement. Het vaderland moet in gevaar verklaard worden. Kamef- lid! Het land is in gevaar. Senator! De verschrompeling staat voor de deur, de wassende onkunde vermeestert uw har ten. Haast u u aaneen te sluiten. Plaatst aan uw hooM, tot welke partij gij behoort, dokter. „Is Miss Vaughan ziek?* vroeg dat duidelijk nietwaar?" „O ja," zei Swain, 20) Verbaasd keek ik naar Godfrey. „Ja," zed 'hij „ik was juist bijtijds om het ver haal voor de 'laatste editie te telefoneeren. \f*ar ik heb tooh eerst den dokter opge scheld. dat moet je ln mij loven, I-es ter!" Hoe laat ben je opgestaan?' vroeg ik. „Tegen twaalf uur. Ik heb het heeie verhaal weggestuurd voor ^et ochtend- blad voor morgen, even voor Ik Je heb Beroepen" „Nog wat nieuws? „Zoover ra nii* Maar «SÏÏt.'S haal nog niet gehoord. „Oodfrey. ik, „het komt mij voor, dat deze zaaker voor Swain leelijk uitti.et. Ik ge Goldberger hem reeds verdenkt. Er hangt veel af van zijn veihaaL „Ja. dat is z ker," erkende Godfrey. Wij eindigden zwijgend »n™n geltomen, icuam ult one rB S. Toen 'hij zag ik hem vol spanning m veer goed.^3oe is^fmei Miss Vaughan, dokter?" vroeg ik. ftvalm koorde «ioh oon ruk naar oen hij. „Zij heeft vannacht een schok ge had," antwoordde «ie dokter langzaam „maar zij gaat goed vooruit. Zij zal eenige dagen rust moeten houden." Ik keek nieuwsgierig naar Swain. Hij wreef over zijn hoofd alsof hij een verwar de herinnering aan de oppervlakte van zijn geest trachtte te brengen. „Ik schijn mij te herinneren," zei hij, „dat Miss Vaughan is flauw gevallen en dat ik haar heb opgenomen.Toen zweeg hij en staarde ons aan. „Is haar vader dood?" „Ja," zei ik en hij begon weer zijn hoofd te wrijven. Ik keek naar Hinman en hij knikte even. Ik hield' dat voor een verzekering dat Swain ondervraagd kon worden. God frey, die naar binnen was gegaan om si garen te halen, kwam ermee terug. Wij allen, ook Swain, staken er een op. „Nu, Swain," (begon ik, „nu moet je ons eens alles vertellen wat je je herinnert van hetgeen vannacht is gebeurd. Zoowel Mr. Godfrey als Dokter Hinman bezitten mijn volle vertrouwen en je kunt in hun bijzijn vrijuit spreken. Ik wil dat zij je verhaal hooren, want ik heb hun raad noodig." Er kwam een frons van verbluftheid op Swains gelaat „Ik heb, sedert ik vanmor gen wakker werd, getracht mijn herinne ring aan 'hetgeen vannacht gebeurd is, te verlevendigen," begon bij, „maar het is mij niet al te goed gelukt. Alles schijnt in het mi«Men op te houden." „Vooruit," zed ik, „vertel ons wat je je herinnert Mis schien wordt het helderder onder het ver tellen, of wellicht kunnen wij hiaten aan vullen. Begin Wj het oogenblik dat je over den muur klom. Wij weten alles wat «r tot dien tijd is gebeurd. Je herinnert je „ik herinner mij dat alles." En hij ging achterover in zijn stoel leunen. „Nu, nadat ik de ladder; afkwam, be vond ik mjj in een kreupelboschje en daar voorbij was een pad. Ik wist dat bet priëel waar ik Miss Vaughan zou ont moeten in den hoek van den tuin was achter Mr. Godfrey's woning, en ik liep dus terug langs «len muur, het pad ver latend, dat in een andere richting ging. Het was heel donker ondef «ie boomen en ik moest zeer langzaam loopen uit vrees tegen 'n boom te stooten. Maar ein delijk vond ik het priëel. Ik stak een lucifer op om zeker te zijn, dat het leeg was, en ging toen zitten wachten. Eens of tweerneel verbeeldde ik mij, dat ik iemand bulten hoorde 'bewegen; maar het was slechts de wind tusschen de boomen, denk ik, want het duurde wel een half uur voor Miss Vaughan kwam." Ik kon zien hoe zijn hand beefde op «Ie leuning van zijn stoel en hij zweeg een oogenblik om zijn zelfbeheersohing te herwinnen. „Wat Miss Vaughan mij ver telde," vervolgde hij eindelijk, „overtuig de mij dat haar va«ier volslagen krankzin nig was veel «trger dan'ik vermoedde. Ik wist weliswaar dat hij het bovenna tuurlijke bestudeerde, maar sinds de komst van dien Yogie „Dien wat?" viel Hinman heni ln de rede. „Een Yogi," antwoordde Swain, zich naar hem toekeerend, ,4s zoover ik het kon begrijpen een soort van hoogepries ter van het Hindoeisme. Hij kent al de geheimen ervan, en wordt verondersteld alle soorten van bovennatuurlijke dingen te kunnen doen. De kerel, «ile bij Mr, Vaughan woont, is een Yogi. Mr. Vaug han was rijn leerling." „Waar ls die Yogi Ingezonden Mededeellng. Ais gij last krijgt van hoofdpijn, ge- druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. En kele doses Fosteris Maagpillen hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoringen en genezen galzimht, ver stopping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.66; in apotheken en drogistzaken. vandaan gekomen?" vroeg Godfrey. „Dat weet. ik niet Hij is ongeveer een half jaar geleden met zijn ibedieiwie aangekomen); en sedert zijn de dingen hier van kwaad tot erger gegaan. Er was kijken in een kristallen bol en sterrenaanbidding en necronnanie van allerlei soort. Ik moet eerlijk bekennen dat ik er niet veel van begreep, het was zoo zonderling en spook achtig. Maar ten slotte werd Mr. Vaug han niet alleen een volgeling van den godsdienst, dien de Yogi beoefent, maar hij 'kwam zelfs tot het besluit dat zijn dochter een priesteres van dien cultus zou worden. En om hieraan te ontkomen, had zij majn hulp ingeroepen." Hij zweeg en wreef weer langzaam over zijn hoofd. „Zoo onder het vertellen," ver volgde hij, „klinkt het bespottelijk en on- geloofeiijk; maar zooals zij het vertelde, daar in «ie duisternis, met dat vreemde geritsel om ons heen, joeg het mij koude rillingen over den rug. Misschien weten die Oosterlingen meer van het boven natuurlijke dan wij gelooven; hoe dan ook ik weet dat Miss Vaughan sterk opder den in<lruk kwam van de macht van «lien Yogi. Het ibetooverde haar en terzelMer- tijd joeg het haar angst aan. Zij zei dat hij een afschuwelijke slang had, een co bra, die hij liefkoosde zooals zij een poesje zou stroeien Hij zweeg weer en veegde het zweet van zijn voorhoofd. Ik voelde mij zelf beslist nerveus worden. Godfrey wierp zijn sigaar weg, die hij tussöhen zijn vin gers had gebroken. „Hoe dan ook," ver volgde Swain, „ik was zoo ontdaan door hetgeen zij imij vertelde, dat ik niets an ders wist te doen dan haar te smeeken dadelijk met mij heen te gaan. De herinnerde mi) mijn belofte aaa u, Mr. Lester, maar ik was overtuigd «lat u het zoudt goedkeuren. Ik vertelde haar van u dat haar brief in1 uw handen was gekomen. Zij zei dat zij had gezien hoe u uit een boom naar haar keek, en zij had onmiddellijk geweten, dat zij u kon vertrouwen. U hebt mij niet verteld dat u in een boom zat," voegde hij er bij. „Ja,"' antwoordde ik, „ik wil«ie eens over het landschap heen zien. Dwaas van mij, he?" „Nu, het was in elk geval gelukkig. Zij had den brief geschreven, maar zij had er geen idee van hoe ze hem in imijn han den zou krijgen." „U bedoelt «lat zij niet kon uitgaan wanneer .zij wilde?" vroeg Godfrey. „Dat leidde Ik af uit hetgeen zij mij vertelde," zei Swain met een kleur van toorn, „zij was eigenlijk een gevan gene sedert de Yogi daar was gekomen. Bovendien zou de brief mij te laat be reikt hebben, zelf als was zij erin ge slaagd hem op de post te doen," „In welk opzicht te Iaat?" „Haar vader schijnt gis teren plotseling erger te zijn geworden; hij werd bijna woest terwijl hij erop aan drong dat rij ln zijn plan zou toestemmen. Hij vertelde haar dat het leven van zijn eigen ziel zoowel als die van de hare hier van afhing. Hij dreigde ik weet niet wat Later sprak de Yogi haar aan. Hij geloofde of deed alsof hij geloofde hetzelftle als haar vader; bovendien ver telde hij haar, dat haar vader beslist een geestelijken schok zou krijgen als zij wei gerde; misschien zou dit noodlottige ge volgen kunnen hebben. In wanhoop gaf zij eindelijk toe, op voorwaarde dat zij drie dagen zou krijgen om zich voor te bereiden. Als zij in dien tussohentijd niets van mij hoorde, had rii zich voor genomen toe te geven." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1