OP EN OM HET BINNENHOF. Week-kranlefc. Den Haag, 17 Deo. De politieke „chaos". Bron der diende. Zal bij slagen? Van het gladstrijken der plooien. Het venmoedien, dat dr. De Viseer de hetm door de Kroon toevertrouwde taak oon een kafbinet te vormen, steunend op de drie Rechtsobe groepen, niet zou kun nen volbrengen, is aü zeer spoedig bewaarheid. Zelfs heeft 't velen verbaasd dat een staatsman van de gaven, het scherp inzicht, de rijke politieke erva ring, dr. De Visser eigen, zich voor deze taak had beschikbaar gesteld in plaats van tot de Koningin het eerbiedig verzoek te richten, daarvan te mogen worden verschoond. Intusschen, die heer De Visser is een „moedig, kordaat kereltje", (met allen eer bied gezegd. Hij geeft niet licht het een- maal-aangevatte heft uit handen. Vormde zich de illusie, dat er wel een middel zou kunineni worden gevonden tot het over bruggen van .de kloof tusschen Rome en de Chr.-historischen. Een „tocht naar Oanossa" zou hij niet ondernemen!.Ein toch schijnt derge lijke voorwaarde voor samenwerking in dr. Nolens* bedoeling te liggen?.... Ik heThaal: Men had duizendmaal verstan diger gedaan door toen 10 November de Begrooting van Buitenlandsche Zaken aan de orde kwami, de kwestie van het Nederlandsohe gezantschap bij het Vati- fcaan te laten „zwemmen". Per slot van rekening is de sop ook h'ier de kool niet waard. Zeker niet, waar deze „kool" van zoo buitengewone beteekenis voor het algemeen belang was. Terecht heeft de „N. R. Ct." erop gewezen, hoe speciaal eene aangelegenheid als het traktaat met België iets is, dat^moet wonden afgedaan. Tal van andere belangen worden door de ellendige stremming benadeeld. Vruchteloos vraagt <men zich af: „Waar voor? Waartoe? GDat de politieke constellatie al sinds jaren onzuiver is, reorganisatie behoeft, leder, ook zaj, die „In politiek" slechts oppervlakkig zijn ingewij<dwe ten dat. Door het proces van evölutde, om 't aldus even te noemen, dat nu In gisting is, kunstmatig te verhaasten, be reikt men niets dan misère. Een man als mr. Marohant van wien men niet mag of kan aannamen, dat hij. door politieke baatzucht van lager allooi wordt geprik keld, bestuurd, had dat dB. Kersten moeten beduiden op 10 November jJL, in plaats van dezien fanaticus te steunen in zijn onzalige poging om terwijl pas de Volksvertegenwoordiging haar arbeid had1 hervat, den knuppel in 't hoender hok te werpenDit mag veilig ook van onpartijdig, objectief standpunt, wor den betdbgd. Hoe 't hiermee zij, alle „napleJten'' is vruchteloos. Wij zitten in „het moeras". Dr. De Vis ser moest weten we zijne eerste op dracht neërleggea Waarna Hr. M. de Koningin dien Cihr.- historisohen staatsman, ultnoodigde een kabinet te vormen zonder „parlementair karakter". Dus: een zaken- of extra-par lementair Ministerie. Wij kregen dus een „da oapo" van 1918, toen mr. Oort' v. d. Linden zijn extra parlementair Kabinet formeerde. Intusschen bestaat er tusschen 1918 en 11926, wat de politieke situatie betreft, (beduidend verschil. Twaalf jaar geleden had men in de Tweede Kamer óók geen wezenlijke „wor- king-majorlty". Mr. Oort v. d. Linden had voor zijn mooi pacificatie-werk bij het onderwijs, een als De Savornln Lobman achter zich. En t is nog altijd de vraag, welke re sultaten het Kabinet-Oort v. d. Linden zou hebben bereikt indien niet kort na zijn optreden de wereldramp ware geko men, met zich brengend, voor Neder land, den Godsvrede, de tijdelijke verzoe ning tusschen de politieke kemphanen! Dat is, zal men willen toegeven, heel wat anders dan de politieke situatie, waarin het Kabinet—Oolijn in midizomer- *25 werd gevormdl.De overgroote fout, door den formateur ervan begaan, is dat de heer EL Colijn de „perkara" van het Gezantschap bij hét Vatikaan „en ba gatelle" heeft behandeld, terwijl deae kwestie in die periode van kabinetsvor- .mintg zéér duidelijk was geteekend als beslissend voor de allernaaste toekomst van dien te vonmlen Baad der Kroon. Zooals imert ziet: een geweldige, schrik kelijke „comedy of errors". 't Eigenaardige is, dat terwijl dr. J. Th. de Visser zelfs voor zijne naaste geestverwanten-journalisten absoMut-on- genaafebaar bleef voor welke inlichting ook, verzekerd werd, dat zijne pogin gen tot vorming van een Zaken-Kabinet of een extra-parlementair Ministerie suc ces zouden hebben. Allerlei namen werdén door „het vage gerucht", op den voorgrond ge bracht. Ik hoorde Graaf Van Lyndén van Sandfenburg, mr. W. F. van Leeuwen noe men in verband imet dr. De VisseFs po gingen tof kabinets-formlatie. De crisis wekte in de Haagsche kringen tenslotte slechts flauwe belangstelling. En dat is een funest, gevaarlijk ver schijnsel. Want er zou zooals het Haag sche „Vadl" zei, een oogenhlik kunnen komen, waarop ons volk beu werd: van het parlementarisme. En op hetzelfde moment zouden dé kan sen voor het fascisme in' Nederland, voor een nationale 'Alussolini, hoè ge ring deze kanseir dan ook, in 't algemeen, schijnen-, op zeer bedenkelijke wijlze stijgen. Caveant oonsulesi. De Tweed© Kamer heeft op Dinsdag 16 dézer hare tweede spoedvergadering gehouden. Waarin de vermaarde of be ruchte plooien" in het Bezoldlgingsbe- sluit-1925 zijn gladgestreken wat Va der Staat voorloopig op vier millioen vier ton komt te staan, zoodat de ambtena ren ook over het nog loopende, welhaast gestorven, jaar het verschil tusschen' hun nieuw© jaarwedde (op 1 Januari as. in gaande) en hun salaris over 1925 zullen ontvangen. Deze drie-en-twintig ontwer pen zijn door ons Lagerhuis op 15 De cember in een paar uren tijds rijp ge maakt voor den Senaat, die er den 23en of anders uiterlijk op 29 Deoeanlber zijn zegel aan zal hechten. Ik kan voor het debat, aan de goedkeu ring van déze „gladstrijkerij" voorafge gaan, verwijzen naar het verslag, stip slechts aan, dat tegenover het verwjjt-j. ter Laan, dat de hoogere ambtenaren zljin bevoorrecht, boven de lagere, minister Oölijn nog erven memoreerde, dat in het Beaoldigings-besluit van 1920 de salaris- sen beneden d© 2600 zijn gestegen met 116 p.ct, die van 2600 tot 6000 met 84 p.ct., en die boven de 5000 niet. slechts 69 p.ct „That speaks volumes!", zou ik be- scheid'enlijk willen opmerken. Terecht noemde mr. Dresselhuys de salarieeri ng onzer rechterlijke macht „een schandelijken misstand." Hij had echter kunnen begrijpen, dat t bij deze gelegen heid per amendement willen bereiken van de partieele verbetering, door hem be doeld, op eene mislukking moest uit- loopen. Wellicht zelfs: waarschijnlijk, kan ik u In mijn eerstvolgende kroniek de oplossing der kabinets-crlsds toedich ten. Hora ruit!. Nadat mij het bovenstaande uit de pen was gevloeid, kwaim de tijding, dat dr. De Visser zich tot het zittend Kabinet heeft gewend, Dus: toch aanblijven?. A 1' lnstar van de Vlootwet-criais- 1928—'24?. 't Kan aldus Iets als „de vroolljke keu ken" worden op het Binnenhof. Ingezonden Mededeellng. (290) MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 73«* Laxeer-Tabletten .60* Hoofdpijn-Tabletten 60« BQ Apotiu en DrogUtca. De wisselkoersen zijn flauw voor Pa rijs, welk devies terecht is gekomen op 8.90, dus ongeveer 60 ets. lager dan vo rige week, wat geweten dient te worden aan inflatie-doorvoering met de plannen van Minister Loucheur. Er schijnen ech ter hier te lande tamelijk groote belangen la hausse te loopen, die dus de laatste weken verliezen geleden hebben, wat eigenlijk wel wonderbaarlijk is, aangezien de doorsneespeculant in de francs eerder in de baisse opereert. Wat betreft de scheepvaart verdient thans opmerking, dat zoowel de Ko ninklijke Paket als de West-Indische Mail schepen bijbouwen laat, waaruit dus volgt, dat daar verwacht wordt, dat het op den duur in deze branche beter moet gaan. De Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij, die toch al verre van floreert, had de vorige week een ernstig ongeluk en tegenslag door ernstige brand van een scheepshelling, waardoor een in aanbouw zjjnd tankschip van 12000 ton voor de Anglo Saxon Petr. Mij., verloren is ge raakt. De zaak was echter behoorlijk verzekerd, zoodat de maatschappij geen schade lijdt, slechts belemmering. Mr. ANTONIO. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Beginnende met een vergelijking van de voornaamste rubb^rwaaraen vanDins dag 8 dezer en heden, 16 Deoember, lui dende als volgt: Amsterdam Rubber 407 Amsterdam Tapanoeli 218 Bandar 296 Delibatavia 290 Hessa 680 kampong Sumatra 826 fieanger 220 Wai 407 Zuid-Preanger 198 heden 877/440 209/246 265/816 268/810 507/590 290/845 194/240 375/460 180/220 Zoo iB meer dan duidelijk, dat na de 'vorige daling, in ons laatste overzicht omschreven, een voortgezette daling heeft plaats gevonden, waarbij het voor som mige fondsen met lappen eraf ging en vergeleken met de hoogst bereikte koersen zou het lijken, alsof er een débflcle was geweest, welke koersen voor de duide lijkheid achter die van heden zijn gesteld. Er is echter van paniek geen sprake de markt is eiken dag een stukje lager, en wel in verband met voortdurende li- auidaties van de overgroote hausBeposi- es, die er ioopeu, terwijl tevens het ar tikel rubber op de Londensche markt teekenen van kentering toont, sohoon er ln 't geheel geen dringend aanbod is, omdat er ateeas weer koopera op de la gere prijzen gevonden worden. Het ar tikel daalde in een paar dagen van 4 ah. 6 d. voor loco tot 4 sh. 2 d., wat dus een betrekkelijk klein verschil uitmaakt, terwijl deze prijs uitkomt op f2.75 per! pond, welk bedrag natuurlijk een alles- zins overvloedige winstmarge laat. Hei Is dan ook niet aannemelijk, dat de aan deden belangrijk verder tullen dalen,1 ala het artikel zich op dit niveau, ja zelfs nog daaronder, handhaaft. Intusschen is er een belangrijk bedrag aan rubberwaarden door winstnemende houders van de hand gedaan, terwijl ook de baisseparty stevig heeft aangelapt, het geen bovenvermelde koersreductie in de hand werkte. De markt is daardoor echter veel gezonder geworden en mag men gelooven, dat vandaag of morgen by toe nemende vraag, er een herstel van be teekenis zal komen, waarvan voor een contramineur het einde niet te zien is, want als er wat te koopen is, dan moeten het rubberaandeelen zyn: het publiek is er dol op en niet ten onrechte. De eerste jarten zullen schitterend biykeu te zyn, wat juist mooi wordt bewezen door de Directie der Vereenigde Indische Cultuur- Ondernemingen (Vico), die meerdere ma len biedingen op de maatschappy heeft geweigerd, zelfs tot 14'/, njillioen gulden toe, een beurswaarde uitmakende van circa 800 na aftrek van vergoedingen en kosten. Men heeft daar tientallen magere jaren gekend en vindt het thans gewenscht om de vette jaren ook mee te maken bUjkbaar in de veronderstelling, uut er goede dividenden en tantièmes zullen loskomen. Nu de rubbermarkt kenterde, was de rest van de beurs ook aan den flauwen kant, eigeniyk zonder uitzondering, sui ker, olie, tabak, schepen en industrie. Vooral de laatste wat betreft Nederland sche Wol, die van 140 cum 10 °/i dividend op 116 °/o ex dividend vielen op de da ling in de wolbranohe, terwyi Kunstzyde- auudeelen speciaal Maekubee flauw ge stemd waren ou berichten van stygende concurrentie: het aandeel viel van 176 naar 157 Gemeenteraad v. Helder. Vergadering van Woensdagavond. (Vervolg van het vorig nummer.) Daarna is men gevorderd tot de begroo ting voor den Armenraad. Mevrouw Van der Hulst vindt, dat de verslagen van den Armenraad eigenlijk een samengeraapte verzameling is. Veel nut doet de Armenraad niet De informator is de belangrykste ambtenaar, en spr. betwy- felt het nut Ook het Ooilege heeft pogingen gedaan den Raad weg te krijgen. Maar de Regeering wil hem handhaven. De Voorzitter: De Kroon heeft den Raad weder voor 4 jaar bevestigd. Het ad vies van het College is niet opgevolgd. ]Mevr. v. d. Hulst: Het spijt my, dat wy in deze achter het net visschen, maar spr. wil toch zeggen, dat de Raad over bodig is. De heer Zondervan kan zich vereeni gen met wat mevr. v. d. Hulst over het jaarverslag zegt. Die 16 bladzyden kunnen best ingekrompen worden 'tot 2. Wat in 1924 is gepresteerd is niet in het jaarverslag te vinden; er staat wel zooveel adviezen, zooveel brieven, maar wat beteekent dat? Zijn dat onbelangrijke adviezen geweest? Ook het College meent, dat de Raad kan worden opgegeven. Dit alles zou voor spr. nog geen aanlei ding zyn te spreken; wèl het ingezonden stuk van den heer Niessink in de Held. Crt. Hier is niet de Armenraad aan het woord, maar de Secretaris, die zijn eigen standje verdedigt en die hier wel ietwat arrogant optreedt. Het is niet aan de.oompetentie van den heer Niessink te trachten uit te vinden wie in het aig. rapport de vraag stelde. Ove rigens weet deze heer het nu. Het gemeentebestuur heeft de bevoegd heid aan den Armenraad te vragen welke stukken en adviezen zyn gegeven. Laat men dit doen, dan komen,we tenminste wat meer te weten. Het is wel gebeurd, dat de Armen raad adviezen gaf, die achteraankwamen, ook dat de Armenraad de plannen van het Armbestuur omver wierp. Is er geen mogeiykheid op grond van art. 53 der Armenwet eens aan de verschil lende instellingen te vragen hoe zy over den Armenraad denken? Wy kunnen dan een gemotiveerd pleidooi houden voor af schaffing by de Regeering. Den heer Bok spijt het, dat op deze wyze over den Armenraad wordt gesproken. Spr. is ook lid van het bestuur van den Armen raad. De Armenraad verdient niet dat er aldus over wordt gesproken; die erby be trokken zyn, doen hun best de zaak in het reine te brengen. De Armenraad heeft wel degeiyk zyn nut. By verpleging van ouden van dagen zyn de familiebetrekkingen verplicht daar aan by te dragen en door het onderzoek van den Armenraad is f 4000 hiervan bin nengekomen. De vergaderingen worden vry goed bezocht en het is niet goed op deze wyze de instelling aan te vallen1. De Armen raad doet zyn werk op zijn wyze goed. Mevr. v. d. Hulst: Maar dat wettigt geen uitgaaf van f 8000. De heer Bok: Het ingezonden stuk acht ook ik niet goed; het verhoogt niet het prestige van den secretaris, die niet weet wat er in de sectie gezegd ia De Voorzitter sluit zich by dit be toog aan. Alle adviezen van den Armen raad zyn spr. van nut geweest. Het inge zonden stuk heeft ook zijn sympathie niet. De heer Zondervan heeft in het in gezonden stuk aanleiding gevonden iets te zeggen. Hierin worden insinuaties ge uit en de schrijver tracht op dergeiyke wijze de raadsleden onmogeiyk te maken. Wat die 4000 verhaalrecht betreft, dat doen de gemeenten toch ookl Daarvoor hebben we den Armenraad niet noodig. De Voorzitter: Hy kan er veel in vloed1 op uitoefenen. De heer Bok: Door minneiyk© schik king. De heer Zondervan heeft de erva ring, dat het vaak wenscheiyk is maar een vonnis uit te lokken ln plaats van minne- ïyke schikking. De kosten voor den Ar menraad zyn niet in het algemeen belang, althans niet evenredig aan het bedrag. De heer Vid Oi gelooft wel, dat de Armsnraad goed dost Maar hst is ssn ad- viseerend lichaam, en het Armbestuur een actief. En het komt dikwyis voor, dat die adviezen verder gaan dan wat het Arm bestuur geven wiL En dan is de Armen raad de mooie jongen, die niet behoeft te geven. Begrooting aangenomen. Men is nu genaderd tot de Begrooting zelve. Allereerst komt in bespreking het Voorwoord. De heer Zondervan wil enkele finan- tieele beschouwingen houden. Daarbij zal spr. w^l eens afweken van het eigenfljke voorwoord. Maar het is wel eens noodig tegenover de droefgeestige beschouwingen in de krant, den Raad1 enz. een andere meening te plaatseh. De gemeente Helder is in een gunstige positie, tegenover an dere gemeenten. Het totaal' bedrag der be lastingen (ook opcenten) was 1 Jan. 1926 947 000 d. i. 30.76 per inwoner, in Alkmaar 883.000.—, d.i. f 33.65 per inw in Zaandam 1.324.000.44.25, p. inw., in Hilversum 2.201.000.49.40 p. inw. Het perspedfief dat gegeven wordt is niet juist. We hebben het geluk een be hoorlljke progressie te heffen, maar er zyn gemeenten die tot 23 pet. gaan, ter wijl wy 18 pet. heffen (alles inbegrepen). Kosten Onderwijs. Dit is minder gun stig, wy staan op laag niveau. Haarlem geeft f 1.128.000.per inw. 14.02; Hilversum 642.000.p. inw. 13,228; Zaandam 466.000.—, per inw. 15.57; Alkmaar 272.000.per inw. 10.27; Helder 197.000.—, p. inw. 6.39. Gezien het groot aantal werkeloozen, zyn wy in vergelijking met andere plaat sen schriel Haarlem geeft per jaar aan werkver schaffing uit 1.074.000.p. inw. 18.86; Hilversum 462.000.p. inw. 10.86; Zaandam 483.000.p. inw. 16.14; Alk maar 293.000,p. inw. 11.06; Helder 244.000.—, p. inw. 7.92. Trots de groote werkeloosheid staan wy op laag niveau. De Voorzitter: Maar geven beste loonen. De heer Zondervan: Gelukkig, al warden thans pogingen gedaan die te ver minderen! Openbare Werken. Spr. had een familie lid uit New-York over, die riep over de bestrating. In geheel Ajnerika vindt men niet zulke goede straten, zeide hij. In vele plaatsen is die veel minder. Hiervoor be dragen de uitgaven: per inw. Helder 812.000 10.18 Haarlem 911.000 11.82 Hilversum 752.000 16.87 Zaandam 326.000 10.89 Alkmaar 249.000 9.40 wy hebben dus heel wat gedaan voor wei nig geld. Openbare Veiligheid. Haarlem 727.000.— Hilversum Zaandam Alkmaar Helder 426.000.— 218.000.— 170.000.— 169.000.— Trots dat Helder grooter is dan Alkmaar zyn de uitgaven er minder. Volksgezondheid. Haarlem 180.000, Hilversum 106.000, Zaandam 146.000, Alkmaar'/ 17.000. Volkshuisvesting. Haarlem 261.000, Hilversum 80.000, Zaandam 89.000, Alkmaar 84.000. Schuld1 van f 9000 voor Helder. Dat is voor Helder dus een mooi aspect. Schulden. Haarlem 17.766.000.—, p. inw. 220.97; Hilversum -11.198.000, p. inw. 261.18; Zaandam 6.118.000, p. inw. 171.06; Alk maar 4.600.000, p. inw. 178.77; Helder 5.528.000, p. inw. 179.57. In den laatsten tyd staan in de Held. Crt veel Ingezonden stukken van de Zwart, waarmede spr. het niet altyd eens is. Als Schoeffelenberger in de krant schrijft "wordt er gezegd: dat zegt Schoef felenberger! Het maakt altyd Indruk. Op het oogenblik is eene polemiek gaande tus- sohen Michels en de Zwart, waarby de laatste met veel woorden weinig zegt en M miet weinig woorden veel. Spr. behandelt thans de electr.-tarieven, waarby Helder ongunstig afsteekt Trots dat wy een kleine winst maken, waren on ze tarieven nog hoog. De heer V a n O s: Door weinig verbrui kers! De heer Zondervan: Natuurlijk is het een oplevend bedrijf. Gasfabriek. Die is voor ons een strop; hieromtrent staan wy zeer ongunstig. Haarlem heeft f 8.686.000 schuld; Hil versum 1.876.000, Zaandam 595.000, Alkmaar f 764.000, Heldér 1.178.000. De heer Van Os: Dat heeft de heer Van Dam ook gezegd en toen is gezegd, het was geen strop. De heer Zondervan: Nu is door de Cie. v. cL Bedr. voorgesteld 86 ct voor dis- tributiekosten te heffen. Ten opzichte van prijzen staan wij niet de laagste. De Voorzitter: Dit voorstel is te- genomen op aandrang van de secties, hulden Electriciteitabedryf. Haarlem 8.686.000, Hilversum 1.228.000, Zaandam 974.000, Alkmaar 257.000, Helder 297.000. Dug nog niet van dien aard dat wy naar den kelder gaan. De heer Schoeffelenberger bepleitte goedkooper worden der Reiniging! Van 14 gemeenten is Helder de laagste. In Utrecht zyn de kosten 718.000, Haarlem 842.000, Nymegen 841.000, Arnhem 276.000, Leiden 261.000, Leeu warden 289.000, Enschedé 198.000, Zwolle 184.000, Dordrecht 181.000, Schiedam 167.000, Zaandam 187.000, Alkmaar 122.00O, Helder 109.000 of per inwoner 8.67, We mogen er toch iets voor over heb ben! Hier breekt spr. zijn betoog af en wordt de vergadering verdaagd tot Donderdag-, avstd. Vergadering van Donderdagavond. Afwezig de heeren van Dam en Boon. Voortgegaan wordt met de bespreking van het Voorwoord der Begrooting. De heer Schoeffelenberger vraagt naar de mogelijkheid van converteeren van leeningen. De Voorzitter deelt mede, dat deze zaak in onderzoek is bij het College. De heer Eijlders merkt naar aan leiding van de gisterenavond gehouden beschouwingen van den heer Zondervan, waaruit zou blijken, dat onze gemeente- finantiën zoo gunstig bij die van andere gemeenten afsteken, op, dat het er maar op aankomt van welke zijde mtn een zaak beziet. De vergelijkende cijfers van ontvangsten en uitgaven van verschillende gemeenten omgeslagen per inwoner, zoo als door den heer Zondervan is gedaan, waren juist. De door hem aangevoerde verschillen in den aanslag der Belasting, in Alkmaar pl m. f3 en in Zaandam pl.m. f 13 meer per inwoner dan in Helder, gronden op waarheid. Maar daarmede is nog niet ge zegd dat wij zoo gunstig staan wat betreft onze belastingen en dat onze belasting aanslagen lager zijn dan in voornoemde gemeenten. Wij nemen het gemeenschappelijk zuiver inkomen van die verschillende gemeenten n.1. Helder, Zaandam en Alkmaar. Helder, 30.700 inwoners, zuiver inkomen f 17.758.000, dat is een zuiver inkomen per inwoner van f 578. Zaandam, 29.900 inwoners, zuiver in komen f 20.127.000, dat is per inwoner f 673. Alkmaar, 26.400 inwoners, zuiver In komen f 16.137.000, dat is per inwoner f 611. - De oorzaak dat dus in Zaandam en Alkmaar meer per inwoner aan belasting 'wordt betaald, komt, omdat het gemeen schappelijk zuiver inkomen van die ge meenten grooter is dan het onze. Wil men een zuivere vergelijking trek ken, dan dient men te weten hoeveel be lasting iemand van: f 1000, f2000, f 3000, enz., inkomen, moet betalen aan belasting in. de verschillende gemeenten. M» d. V. Nu nog een enkel woord over de raming genoemd in het voorwoord van f 775.000 aan opbrengst gemeente lijke inkomstenbelasting. Deze is f 2000 minder dan het vorige jaar. Ik vermeen dat de f 775.000 veel te hoog is geraamd in vergelijking met de f 777.000 van het vorige jaar, men moet niet vergeten dat het inkomen van al het Rijkspersoneel over het jaar'25 5 ^„min der bedraagt dan in '24. Een van beiden de begrooting van de belasting is over '24 te laag geraamd, wat ik niet geloof, of zij is over '25 te hoog geraamd. Hoe het zij, het staat vrijwel vast, dat op de f 775.000 niet gerekend kan worden, de 5 #(0 minder inkomen van het rijks personeel zal toch zeker meer bedragen moeten, dan een verlaging in de raming over '25 van f 2000. Aangezien wij aan de grens zijn van onzen belastingdruk en toch de mogelijk heid niet is uitgesloten dat bij het vast stellen van het vermen igvuldigcijfer wij wellicht teleurgesteld zullen worden en dit meer zou moeten bedragen dan 0.85 wil spr. evenwel nu vastleggen dat, mocht het vermenigvuldigcijfer hooger worden, hij zijn stem daar niet aan zal geven. De heer Grunwald: M. d. V. Met groote belangstelling heb ik gisterenavond het betoog van den heer Zondervan ge volgd. De heer Z. zou het enkel1 over het voorwoord hebben, doch heeft ons zoowat het geheele land doorgebracht met eenige financieele beschouwingen te houden over verschillende Gemeenten. De heer Zondervan heeft gezegd, dat onze Gemeente een goed figuur maakt met andere Gemeenten, en heeft dien aangaande cijfers genoemd omtrent de belasting per hoofd der bevolking. Inderdaad, M. d. V., is bij een vergelij king met de 27 groote Gemeenten van ons land, Helder op 9 Gemeenten na zelfs de laagste, maar als bewijs dat dergelijke vergelijkingen mank gaan, deel ik mede, de gegevens te bezitten waaruit blijkt, dat in diezelfde 27 Gemeenten bij een zuiver, let wel geen belastbaar inkomen, van f 1500.onze Gemeente op 3 na de hoogste belasting heft bij f aooo.— zuiver inkomen op een na de hoogste en nota- bene het hoogste bedrag aan Inkomsten belasting heft bij f 3000.— en daarboven. Mijn cijfers zijn zelfs niet die van 1 Ja nuari 1925, doch ontleend de begroo tingen over I92Ódus de allernieuwste. M. d. V. Het belastbaar inkomen over 't belastingjaar 1923/24, dus over het ka lenderjaar i922, bedroeg voor Helder f II.728.015; telt men hierbij 6000 aan slagen welke een gemiddelden aftrek heb ben van f600dan wordt dit cijfer ver meerderd met f 3.600.000,dus totaal een zuiver inkomen van f 15.328.015.—. Het belastbaar inkomen over het belas tingjaar 1924/25, dus over het kalender jaar 1923, bedraagt v. Helder f 10,637 350, telt men ook hierbij 6000 aanslagen met een gemiddelden aftrek van f 600. -dan komt daar weer bij f 3.600.000.soodat dus het zuiver inkomen bedr. f 14 237.350, dus in één jaar een vermindering van zuiver inkomen van f 1.080.665. Zie verder Tweede Blad.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2