T binnenland Derde Blad. VAN ZATERDAG 19 CECEMBER 1925. De gedachten-wisseling, -welke dr. J. Th. lngevol«e opdacht tot sa- S^?ÏÏ^LTan»fe,i.kaWliet' met zit- vwt aangeknoopt, duurt J5E ^^ren d>e vier RjK. Ministers van het demissio naire kabinet een nadere, onderlinge be spreking gehouden, verband houdende met de oplosaingsmogeiykheid van de cri sis. De R.K. Staatspartij en de crisis. Het lid dier Tweede Kamer, prof. d!r. J. A. Veraart, heeft Vrijid'ag voor die studie club „Sint Miohöë-1" in den Haag eene lezing gehouden ovér bovenstaand onder werp. De R.K. beschouwen, 200 zeide hij, het gezantschap bij den paus als een na tionaal en internationaal belang. „Wij zijn blij met Qenève^ en met Looarno, maar als het gaat om groote wereld-con flicten, hebben wij altijd nog meer ver trouwen In Rome." De spr. ging het verloop der crisis na; de katholieken hébben daarin een zeer consequente en oonstitutioneele politiek gevoerd, en als men die katholieke Kamer fractie morgen weer een verklaring zou vragen zoo het antwoord niet anders zijn dan thans. Dr. De Visser is thans nog be zig; hij poogt een kabinet te vormen zon der de restrictie „parlementair". Spr. wil wel zeggen, dat hij. daarin niet zal slagen. Men. kan de begrooting niet afhandelen zonder een bevredigende oplossing voor de katholieken. Met anti-papistische ele menten kan de Ri Staatspartij niet sa menwerken. Zoo ziet spr. langzaam naderkomen ,4e uiterste noodzaak", de samenwerking met de S. D. A. P. Hoewel daar bij de R.K. geen grein enthousiasme voor bestaat. Het is zaak, zeide de spr„ de oogen open te houden; hetBgeheelê katholieke volk staat een stemmig achter de kamerfractie. Mocht de uiterste noodzakelijkheid zioh voordoen, dan zal de politieke toestand zioh moeten ontwikkelen onder onze leiding. In eene nadere toelichting, naar aanlei ding van aan den spr. gestelde vragen, zeide prof. Veraart nog, dat naar zijne meening de bejegening van sociaaU en vrijzinnig-democraten door de katholieken in deze crisis onbillijk is geweest. Ten opzichte van samenwerking met de S.D_A.P. is groote behoedzaamheid gebo den, want de S.D.A.P. heeft niet alleen de Albarda's, maar ook de Stenhuizen. Dat weet de katholieke vakbeweging ook. Zeer koel en met weinig enthousiasme zi^t spr. de nieuwe constellatie tegemoet. Blijven wij de machtige katholieke Staats partij, dan hebben we niets te vreezen. valiep we echter uiteen, dan hebben we alles te vreezen. Het gezantschap btJ den Paus en Donderdagavond is besloten, de afdee- ling Eindhoven van den neutralen vergun- ui nghpudbrsbond' om t6 zettön in oen r.-k. bond., zulks naar aanleiding van houding van het Kamerlid Staalman zake het gezantschap bij den Paus. De arbeidstijd. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft vergund, dat in hroodbakkeryen in alle gemeenten des Rijks, waarin zoowel op bakkersgezellen bakkersarbeid wordt ver richt, in afwijking van het bepaalde in de artt. 86, tweede lid, en 40, eerste lid, der Ario.'dwr hiSen of bestuurders door bakkersgezellen bakkerarbeid ^onver richt tusschen 8 uur nam. van 28 Dec. en *5S3d vanDdê;bakS^n op 28 en op 24 Dec. met ten hoogste twee of bestuurde™ van broodbakkerijen in alle gemeenten dea Riiks vergund, dat, in afwijking van h* SKJe art. i», zesde iMerAr* beidswet 1919 op 24 Decdeeg of br«4, dat 11a 8 uur nam. van den vorigen cag gebakken of opgewarmd is: in vsn 7 80 uur voorm. af uit net go- bouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, 2o. van 8 uur voorm. of wordt vertoorn of afgeleverd. Gemeente-begrooting van Haarlem voor 1925. de in- 5JÏ I. in beroep vermoeden rijst dc Kroon niet */if*ar»jwnnrd!iffi0 re- half jaar is het de Kroon in gemeenteraad yd is daarop door <le uroon mvi tegenwoordige re in sterke mate, dat de teg faffiBÏLÏKSS-A ff wijd aangezien het beroep nog onder 1..1- voor de gemeentelijke administratie groo te moeilijkheden. (Tel.) Grondbedrijf en uitkeertngen met Kerstmis te Alkmaar. De Raad van Alkmaar hield Donderdag middag een buitengewone vergadering, om te stemmen over een voorstel van B. en W. om, voor het sluitend maken van de begrooting, het grondbedrijf te belasten met de rente van het geschonken kapitaal van 1500.000 6 °/o, over welk voorstel bij een v orige vergadering de stemmen Btaakten. Het voorstel werd heden met 109 stemmen verworpen. Tegen stemden rechts en de heer Sietsma (v.b.). De f 26.000 zullen nu uit een reservepotje worden gehaald. Vervolgens werd het voorstel van mr. J. P. Bosman, om f 90.000 op den kapitaals- dienst te schrappen, en over te gaan tot vernieuwing van deRootoren- en Wielen- brug, over welk voorstel de stemmen bij een vorige vergadering eveneens staakten, thans aangenomen met 109 stemmen. Een uitvoerige discussie ontstond over een voorstel van de plaatselijke vakcen trale, om met Kerstmis den werkloozen een uitkeering te"» geven van 5Oo/0 boven hun gewone uitkeering. Dit voorstel werd uitvoerig verdedigd door wethouder Westerhof (s.d.a.p.), die het tevens amendeerde met het voorstel, om die uitkeering eveneens te doen aan de andere armlastigen. De meerderheid van het college bestreed het voorstel, omdat zij van oordeel was, dat men door dit te doen, niet op den goeden weg was. De rechtsche fractie bestreed het voor stel, omdat men meende, dat daardoor de particuliere liefdadigheid zou verminderd worden. Met 10 stemmen tegen werd het voor stel verworpen. Vóór stemden de s.d.a.p.f de V.B-en de katholieke arbeidsvertegen- woordiger. Verbond van NederL Werkgevers. Naar wij vernemen hebben de sedert ge- ruimen tijd gevoerde besprekingen tus schen de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, het Verbond van Nederland- sohe Fabrikantenvereenigingjen en het Centraal Industrieel Verbond, teneinde te komen tot een meer geconcentreerde be hartiging der industrieele belangen, tot gunstig resultaat geleid. De aLgemeene vergaderingen der drie genoemde vereenigingen hebben met alge- meene stemmen besloten, dat van den len Januari 1926 af de industrieele belangen der bij deze drie vereenigingen aangeslo ten leden zullen worden behartigd door één centrale organisatie, n.L het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. Geen pasvisum meer voor Dultschland. Van 16 tot 17 December hebben te Osna- brtick tusschen vertegenwoordigers der Nederlandsche en Duitsche regeering be sprekingen plaats gehad1 over de afschaf fing dJer verplichte pasvisa, en de verge makkelijking van het grensverkeer. De besprekingen hebben tot een bevre digend resultaat geleid. Het voornemen bestaat om de wederzijdsche afschaffing der verplichte pasvisa voor Nederlandsche en Duitsche onderdanen en de vergemak kelijking van het wederkeerige kleine grensverkeer met 1 Februari 1926 te doen ingaan. De handelsovereenkomst met Dultschland. De eerste indruk. Onze nieuwe handelsovereenkomst met Duitschland is nog niet in bijzonderheden bekend, maar voorshands is er aanleiding om te betwijfelen of we wel zooveel reden hebben om over het resultaat der gevoerde onderhandelingen tevreden te zijn. Ongetwijfeld, verschillende rechten voor den invoer van levensmiddelen en tuin bouwproducten' zijn verlaagdbovendien is thans de behandeling van Nederland op den voet van meestbegunstigde natie definitief in het verdrag vastgelegd. Maar overigens hebben onze onderhandelaars weten te bereiken, dat de rechtmatige wenschen van onze nijverheid zijn be vredigd? Wij weten slechts één ding: er waren tal van bezwaren tegen het nieuwe Duit sche tarief. Vergelijken wij de enkele voor onze industrie bij dit verdrag be reikte resultaten met het groote aantal klachten over Duitschland's douane-poli tiek, dan hebben wij weinig reden over deze overeenkomst te juichen. Zien wij daarnaast wat Italië, niet alleen voor zijn land- eii tuinbouw-, maar vooral voor zijn industrieproducten, van Duitschland on langs heeft weten te bedingen, dan vraagt men zich af of Nederland's politiek op dit punt geen aanvulling behoeft, zoodat meer met de speciale wenschen onzer industrie rekening wordt gehouden. Wat ten slotte van Duitschland is verkregen, is gekocht voor de verlenging van het bekende bijna schreven wjj beruchte crediet, waartégen destijds, toen het tot stand kwam, juist van industrieele zijde in ons land zoo ernstige bezwaren zijn geopperd. En dat het verkregene ten volle aan de verwachtingen onzer nijver heid zal beantwoorden, mag ook hierom betwijfeld wórden, omdat de indruk van de nieuwe overeenkomst in Duitschland is, dat de Duitsche onderhandelaars dit maal werkelijk een gelukkige hand hebben gehad. Daaruit zou kunnen worden afge leid, dat onze onderhandelaars aan het kortste eindje hebben getrokken! Waren onze onderhandelaars dan niet voor hun taak berekend? We mogen daaromtrent, zooals we zeiden, op dit oogenblik geen definitief oordeel vellen, omdat de bijzonderheden der regeling nog niet te onzer kennis zijn gebracht. Maar met het oog op een en ander meenen we met nadruk erop te moeten aandringen, dat ten spoedigste het volle licht over deze zaken schijne Het geldt hier geen kleinigheid,*maar een reglling,-waaraan we voor aren zullen vaatzitten! Ingezonden Mededeellng. 3C3C5X elkander belovende onze wederzijdsche rpfjopylrtcrpn mo pp^Ijtp/Itib mogpfijt fp^pn dergelijke „robberies" te beschermem Ik heb onmiddellijk na mijn (terugkeer het incident, dat een overweldigenden indruk op me had gemaakt, medegedeeld aan den minister van koloniën en daar bij tevens verteld, dat ik de aankoop commissie in Mei 1919 bad gewaarschuwd, voorzichtig te zijn. De firma had toen de commissie overgehaald, tot een onmid- dellyken aankoop te besluiten en nog wel tegen het dringend advies van den gouverneur-generaal in omdat de voor raad anders mocht zijn uitgeput. Ik heb nooit meer iets van het geval vernomendoch nu ik het verslag van de commissie voor de Staatsuitgaven in handen kreeg, gevoel ik meer dan iemand anders, dat „neiging om met voorbijgaan van die bedrijven (artillerie-iqrichtingen) bij particulieren bestedingen te doen" kostbare gevolgen kan hebben. Het collectief contract ln het viaachertJ- bedrfjf. De IJmuider Federatie, de Centrale Bond van Transportarbeiders en de beide Christelijke organisaties hebben te IJmui tal var 1 I W v van het N. A. 8. bleef gelijk, dat van V. V. "ing dteik 3+J de aanfluiting van dien Bond van NederL Onderwijzers met eenige procenten vooruit. Zonder deze aansluiting zou het met 1V» gedaald zijn. Van de groep arbeiders, buiten- dén openbaren dienst, was de daling het grootst bfj de bouwvakarbeiders: van 47.700 tot 42.700. In Overijsel steeg het aantal georganiseerd en als gevolg van den vooruitgang der Twentsche textiel arbei dersorganisaties van 33.100 tot 36.500. In Drente met zijn vele veenarbeiders groei de hét aantal vereenigdlen van 7.900 tot 9.600. In alle overige provincies daalde het aantal georganiseerden; het grootst was de deling in Gelderland, n.1. 9 (van 44.600 tot 40.600). Bevolkingsvermeerdering. Woensdag hield mr. J. Bierens de Haan voor de Ned. Mij. v. Nijverheid en Handel in het Kon. Inst. v. Ingenieurs in den Haag eene lezing over het vraagstuk der bevolkingsvermeerdering. De bevolkingsvermeerdering hier te lande, zoo zeide spr., heeft sinds den oorlog plaats in een veel sneller tempo den afzonderlijk met de.leden vergaderd dan in eeni8 ander beschaafd land van over ne afsluiting van een nieuw contract Europa; jaarlijks komen er meer dan voor het jaar 1926. Daar slechts weinig 100.000 zielen bij. Terwijl na 1880 een De spoorwegtarieven. Verlaging? „De Rsb." zegt uit goedé bron te ver nemen, dat thans zeer ernstig een verla ging van de spoorwegtarieven wordt over wogen. Door de vorst en de daarna ingevallen dooi zijn de Zuiderzeewerken stilgelegd; vermoedelijk zullen zij niet vóór Februari a.s. worden hervat. Door een en ander is veel werkeloosheid op Wleringen ont staan. De Gewestelijke Landstormcommissie te Alkmaar zond ons een afbeeldihg van het Huldeblijk, hetwelk de Landstorm beweging voornemens is aan de vorste lijke familie bij haar zilveren huwelijks feest aan te bieden (porceleinen tegel tableau in palissanderhouten lijst). Het embleem van den landstorm is door den kunstschilder Leon Senf verwerkt met de wapens van de koningin en den prins, en die der elf provinciën. Verder ont vingen wij een reproductie van den land- storm-eerewacht te Mook op 22 Oct. 1925, waar de koninklijke familie zich geza menlijk met de landstormen heelt laten photografeeren. Verslag van de Commissie voor de Staatsuitgaven. 84090 gulden commissieloon. De militaire medewerker schrijft aan de N. R. Ct.: Ik 'ontving onlangs No. 117 van de Ge drukte Stukken zitting 1926'26 (verslag van de commissie voor de staatsuitgaven). De gevolgtrekkingen, waartoe de com missie gekomen is, zijn zoo van zelf Spre kend, dat commentaar overbodig is. De Algemeene Rekenkamer had de aandacht van den minister van koloniën erop gevestigd, dat vrij veelvuldig con tracten voor de levering van artillerie- materieel met particuliere fabrieken wer den afgesloten buiten voorkennis van de directie der artillerie-inrichtingen. „Bij zonder ergerlijk aldus de commissie wordt de praktijk om bij particuliere ondernemingen bestellingen te doen, wan neer bij die ondernemingen hoogere prij zen moeten worden besteed dan aan het Staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen hadden moeten zijn betaald." Hiervan worden dan in het verslag enkele voor beelden aangehaald. Ik geloof, dat dit alles glasheldere waarheid is. Uit mijn eigen ervaring moge ik een staaltje bijbrengen, om in het licht te stellen, dat het departement van koloniën bij de tot dusverre geconstateerde „nei ging" niet altijd koopjes doet. Het was de 9e Januari 1920, de dag van mijn vertrek uit Londen, waar in twee en een half jaar als militaire attaché was werkzaam gewetst. Ik stond op het punt mijn kamer te verlaten, toen de telefoon ging. De „Controller of the Aircraft disposal department of the ministry of munitions" wilde me dadelijk spreken. Een zeer dringend geval. Ik hoorde toen het volgende schokkende verhaal. De „Board" had in het jaar 1919 door middel van een bekende Engelsche firma, en zeer onlangs wederom, vliegtuigen verkocht aan het departement van koloniën in den Haag. De firma trad hierbij uit sluitend op als tusschenpersoon, want hoewel de leden der Nederlandsche com missie van aankoop nimmer bij den „Con troller" waren geweest, had niemand an ders dan de Britsche „disposal-board alle bemoeiingen gehad, terwijl al het materieel Britsch rijksmaterieel was. De „Controller" had nu onlangs in ons depar tement van koloniën inlichtingen doen inwinnen en daaruit was hem gebleken, dat de firma de vliegtuigen door het Engelsch gouvernement voor 700 pond per stuk aan haar overgedaan, had ver kocht aan ons departement voor 1400 pond. Dat beduidde dus een commissieloon van 700 pond per stuk en voor de laatste twaalf verkochte toestellen een winstje van 12 X 7000 84000 gulden. Waar die 84000 gulden gebleven waren Die vraag obsedeerde den „Controller" en mij niët het minst. Wij hadden dezelfde vermoedens,doch wij tastten in het duiater. Wij drukten elkaar de hand tot afscheid, treilers binnen waren, oordeelen de be sturen voor het nemen van een definitieve ueslissing een tweede vergadering nood zakelijk. De vijf vergaderingen (de IJmui der Federatie vergaderde ook te Egmond) machtigden de besturen het contract voor 1926 af te sluiten op de basis van het door de reeders in de voorbesprekingen toegezegde. De voornaamste verbeteringen, welke in het nieuwe contract zullen worden opgenomen, zijn de volgende: 1. De maandpremie van f 6 wordt om gezet in vaste gage; 2. Behoudens na onderbroken reis en door schuld van de bemanning zal na des avonds zes uur niet meer worden uitgevaren 8. Indien bij het opleggen of reparee- ren van een schip aan de bemanning ontslag wordt verleend en den opvaren den geen andere gelijkwaardige boot wordt aangewezen, zal een schadeloos stelling van 1/80 der vaste mapndgage voor eiken dag ononderbroken werkloos heid hieruit rechtstreeks voortvloeiend, tot een maximum van vijf dagen worden gegeven 4. Het percentage van de koks, die den leeftijd van 20 jaar hebben bereikt en ten minste éen half,jaar als kok hebben ge varen, zal van Va en 3 op s/« en '/a pro cent worden gebracht; 5. Het berg- en sleeploon zal contrac tueel worden geregeld en van 15 op 20 procent worden gebracht; de verdeeling daarvan zal zijn: 6 procent schipper2' 2 procent stuurman 2'/» procent machinist; de overigen verdpelen de resteerende 10 procent met dien verstande, dat kok en tremmer tezamen een deel ontvangen 6. Machinisten, welke langer dan zes maanden bij dezelfde reederij hebben ge varen, zullen slechts met één maand op zegging kunnen worden ontslagen. Wor den de betrokkenen niet in de gelegen heid gesteld om nog een maand te varen, dan zal hun f 40 afstappersgeld worden uitbetaald 7. Indien buiten schuld der bemanning extra reisgeld wordt veroorzaakt, zal de reederij dit reisgeld vergoeden tot een maximum van f 2 per man. Aan hen welke verplicht zijn in zoodanige geval len den nacht aan den wal door te bren gen, zal als vergoeding voor nachtlogies f 1.50 worden uitbetaald 8. Voor reeders, welke het contract niet hebben onderteekend, zal zonder toestemming der betrokken organisaties door een welaangesloten reeder geen boete worden ingehouden 9. Voor de IJslandvaart zal tusschen de V. E. M. en de organisaties een re geling worden opgesteld, welke dan na tuuriyk zal gelden voor alle reederijen, welke op IJsland gaan varen De omvang der vakbeweging op 1 Januari 1925. Onder dézen titel geeft hét Centraal Bu reau een overzicht van de verhouding tus schen de verschillende richtingen in de vakbeweging, waarbij vooral de aandacht wordt gevestigd op de afnemende gezind- h.'id bij de verschillende richtingen om met elkander samen te werken en de toe nemende belangstelling voor de politiek bij do vakvereenigingen. Waar deze zich eerst uitsluitend bezig hielden met alles wat arbeidsvoorwaarden e.d. betrof, heb ben zich hunne bemoeiingen na den oor log steeds meer gericht naar dé sociale wetgeving, het belastingstelsel, het vraag stuk van vrijhandel of protectie, werkver ruiming, enz. Waar de vakvereenigingen zoo op poli tiek gebied meer naar voren traden, rezen weldra moeilijkheden tusschen N. V. V en S. D. A. P. Het denkbeeld van den heer Stenhuis, om naast de S. D. A. P. en het N. V. V. een arbeiderspartij te stichten, die een zeer groot deel van de politieke actie der S, D. A. P. zou overnemen, werd door vooraanstaande sociaal-democraten fel bestreden, en ook verschillende leiders van de bij het N. V. V. aangesloten orga nisaties, verzetten zioh tegen, de plannen van den heer Stenhuis. Pogingen van het N. V. V. om tot stichting te komen van een Algemeen Verbond' van den Arbeid, onderverdeeld in drie groepen, handarbei ders, hoofdarbeiders en personeel in open baren dienst, welk verbond geheel zou samenwerken met de S. D. A. P., misluk ten eveneens. Van de vakcentralen ging het A. N. V, in 1924 het meest achteruit, n.L 26 Deze was echter grootendeels een gevolg van de afscheiding van de Centrale van Rijks personeel. Genoemde organisatie buiten beschouwing gelaten bedroeg de daling 41/' De beide oonfessioneele centralen gingen elk met 6 achteruit, hert Syndi calistisch Vakverbond met 6 Het leden vermeerdering met een millioen 40 jaar duurde, geschiedde dit in het tegenwoor dige tempo in 8 jaar. Deze vermeerdering is een gevolg van het overschot der ge boorten boven de sterfte. Want al daalde, het aantal geboorten constant sinds de jaren '70, het sterftecijfer daalde nog veel meer, zoodat het nu het laagste van Europa is (nog niet 1 En nog langen tijd zal de bevolking sterk blijven toe nemen, ondanks het dalende aantal ge boorten. Dezé snelle bevolkingsvermeerdering5 heeft vèrreikende gevolgen voor ons economische en sociale leven.' Onze wel vaart is n.1. zeer trefbaar, daar ons volks bestaan geheel van het buitenland afhan kelijk is, waar vandaan wij onze onmis bare levensmiddelen en grondstoffen moeten betrekken, en waar wij onze arbeidsproducten moeten afzetten. Terwijl bovendien onze verhouding tot Nederlandsch-Indië zoo Is, dat, wanneer wij dit in economisch opzicht onverhoopt eenmaal geheel of gedeeltelijk zouden moeten verliezen, voor een aanzienlijk deel van ons volk de bestaansmogelijk heid geheel zou verdwijnen. Met de toename der bevolking over de geheele wereld groeit de behoefte aan levensmiddelen (vooral graan) en grond stoffen voor industrieele productie. De voortbrenging daarvan in steeds toenemende mate moet echter steeds meer moeite en kosten gaan vereischeü en op den duur schaarscher worden, dat be- teekent dus duurder. Om eenzelfde re sultaat te verkrijgen zal dUs meer arbeid moeten geleyerd worden, terwijl boven dien, in tegenstelling met de onmisbare grondstoffen, de arbeidskracht overvloe diger zal worden, en dus minder waard. 3en doorgaande bevolkingsvermeerdering in een dichtbevolkt land moet dus mindere belooning van den arbeid en achteruit gang ln levenspeil van de talrijkste volks klasse, die der arbeiders, op den duur ten gevolge hebben. Ook zal de arbeid relatief meer gericht moeten worden op de productie van kapitaalgoederen, daar de behoefte aan kapitaal sterker toeneemt dan de be volking. Dit is echter alleen mogelijk wanneer er meer bespaard wordt, meer bezuinigd op de directe verteringen. De tendens van onze economische ont wikkeling zal dus moeten gaan in de richting van industrialisatie, eenvoudiger levenspeil en goedkoope productie voor export, een richting, die wij elders reeds duidelijker kunnen waarnemen. In mogelijke uitvindingen, in verbete ringen in landbouw en industrie zal weliswaar een tegenwicht gelegen zijn, maar er is niet de minste reden om aan te nemen, dat hierdoor bestaansmogelijk heid ook op den duur zou kunnen ver schaft worden aan de steeds nieuwe millioenen, die om den strijd om den beperkten voorraad levensmiddelen voort durend komen verzwaren. Vooral waar het hier gaat ln hoofdzaak om de on gunstige ruilverhouding van ons zoo dicht bevolkte land met weinig grondstoffen, ^migratie kan hierin hoegenaamd geen uitweg geven, daar slechts een klein deel van den bevolkingsaanwas elders levens onderhoud kan vinden. Ook voor cultureele en geestelijke waarden moet een steeds dichter worden der bevolking, een terugdringen van de natuur, fataal zijn. Alleen een verdere daling van het geboortecijfer, vooral bij de talrijkste volksklasse, hoe bedenkelijk dat van an dere zijde ook moge zijn, kan op den duur uitkomst geven. En er is alle reden otn aan te nemen, dat deze dalende-richting zal doorzetten, zoodat zeker de bevolkings- toeneming geleidelijk minder zal worden, vooral wanneer eenmaal het nog steeds dalende sterftecijfer het minimum zal bereikt hebben. Wanner onze welvaartspolitiek, speci aal van de overheid, meer op de toekomst wordt gericht, wanneer arbeidskrucht, kapitaalvorming en spaarzaamheid worden bevorderd, en wanneer bovenal de inter nationale verhoudingen zich gunstig mochten blijven ontwikkelen, ook op ecu nomisch gebied (een steeds grotue. ;ue protectie in het buitenland zou vour ons land fataal zijn) dan mag, ondanks den ernst van het vraagstuk,vertrouwd worden, dat de levenskracht van ons voik de komende moeilijkheden zal overwinnen. De Malversaties te Bergen op Zoom. De rechtbank te Breda heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen C. J. A. v. L., ge wezen gemeente-secretaris van Bergen op Zoom. Wegens verduistering van geld in dienstbetrekking fs bekl. veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 2 jaar. DE KABINETSCRISIS. vergunninghouders. Broodbakkerijen. Thans in de laatste maand van het jaar u fl'itiid de Haarlemsche gemeente- De arbeid aan de Zuiderzeewerken. Huldeblijk aan de Koningin. I

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9