HELOESSCRE CSUSANi plaatselijk nieuws. Derd© Blad. UT VAN DONDERDAG 31 DECEMBER 1925. -D6 Gara-rd M. Zuidervliet, oud- teeriing der Handelsschool alhjer, slaag de voor het Mercmriusdiploma Exgelsch. J. O. Schwantje. t In den ouderdom van 60 jaar is Dins dagavond hier ter stede overleden de heer J. G. Schwantje, in leven onderwijzer aan de openbare school no. 6, Westatraat. De heer Schwantje was 7 November 1865 te Sneek geboren. Als jong onder wijzer was hij in Friesland werkzaam, daarna te Anna Paulowna en vervolgens te Helder. Van de veertig dienstjaren bij het onderwijs heeit de heer Scbvantje er im 80 in onze gemeente doorgebracht, een wonder, dafc op Donderdag 23 Juli lijn 40-jarig ambtsjubileum feestelijk on eer personeel en leerlingen zijner school herdaoht werd. Ia de zangwereld was de heer Schwantje ©en goede bekende; van verschillende vereenigingen heeft hij deel uitgemaakt. Als onderwijzer was hij be mind en het onderwijs verliest leer zeker in hem een goede kracht De Gemeen te-Waterleiding. In ons artikel betreffende bet 25-jarig bestaan der gemeente-waterleiding rele veerden wij, dat Helder de tweede stad in ons land was, die van eene drinkwater leiding werd voorzien. Het is vel aardig de geschiedenis van die periode eens na te gaan; het jaar 1856, waarin de water-, leiding werd opengesteld, was in verschil lend opzicht een belangrijk jaar voor onze plaats. Vóór dien tijd moest het water voor de schepen uit Huisduinen worden aange bracht, hetgeen vanzelve groote kosten met zich meebr-acht. Dekker (Ontwikke lingsgeschiedenis van Helder) zegt hier van: „Tot 1856 -was de bevolking van het oostelijk deel de r gemeente, bij langdurige droogte, dikwijls verstoken van het genot eener frissche teug waters.... Wel le verden de putten bij Huisduinen heerlijk drinkwater, wei waren er een aantal lie den, die dit met kar en paard den inwo ners, dikwijls v-oor veel geld den emmer, aanvoerden, maar in tijden vnn algemeen gebrek duurde het vaak zeer lang eer ieder, vooral d© bewoner van de verst af gelegen punten van de duinen er van voorzien was. De voerlieden der waterkar ren leverden niet zelden tegen hoogen prijs slecht water, dat zij voor 't gemak uit slooten schepten in plaats van dit uit de duinputten te halen. Amsterdam had het voorbeeld der duinwaterleiding ge geven. Doordien de afstand der gemeente slechts een uur bedraagt, had eene water leiding te dezer stede niet veel bezwaren in en beloofde bovendien goede voordee- len te zullen opleveren, daar de oorlogs- en koopvaardijvloot, die tot hiertoe drink water van h©t naburige Texel liet aan voeren, zeker van deze gelegenheid gaar ne zou willen profiteeren. Ten gevolge van deze overweging vormde zich eene maatschappij, waarvan de he«j Mr. Charles Bosch Reitz als Di recteur optra<I. In de jaren 1855 en 1856 werden de gebouwen en michineriën er voor benoodigd opgericht, de ijzeren pij pen ter leiding van het drinkwater in den grond gelegd, en reeds in Juli van laatst genoemd jaar leverde de Maatschappij het eerste water. Deze stichting is inder daad een zegen geworden voor de plaats onzer inwoning. Het frissche heldere duinwater is ten allen tijde tegen matigen prijs, verkrijgbaar, en warneer men in drogen tijd op vele plaatsen zucht om het gemis van het kostbare vocht, gevoelt men hier eerst recht, welk een genot de duin waterleiding verschaft." Tot zoover Dekker. Maar ook in ander opzicht was deze periode van groot be lang voor de ontwikkeling onzer plaats. Bedroeg het aantal schepen voor de bin nenvaart in 1852 reeds 62 met 2791 ton inhoud, in 1865 steeg dit aantal tot 79 met een inhoud van 2468 ton. De scheepvaart op het kanaal nam toe; de stoomiboot- dienst van Gebr, Zur Mtlhlen werd in 1853 met een boot uitgebreid, in 1858 met een derde, in 1863 met een Tierde. Verschil lende andere stoomibootdiensten werden opgericht. De bevolking aam toe; in 1852 bedroeg het aantal inwoaers 12.664, in 1865 12.968, in 1860 15.464, in 1865 17.269, in 1870 19-602. Geen wonder was het dus, dat reeds in hetzelfde jaar, waarin de waterleiding werd geopend, de gasverlichting werd ter hand genomen. Nog in 1656 werd hiervoor oonoessie gegeven; 8 December 1857 brandden de eerste gaslantaarns. Plannen voor eene spoorverbinding waren ook reeds ontworpen, doch het zou tot 1865 du ren alvorens deze tot stand kwam. Ben uitbreidingsplan voor de verdere bebou wing werd eenige jaren later vastgesteld. Men weet, dat deze bloeiperiode slechts kort heeft geduurd en na 1879 de groote achteruitgang intrad. Gelukkig is thans weder een streven merkbaar om te trach ten Héld-er opnieuw haar vroegere plaats te doen innemen. Omtrent de overname van de Waterlei- ding door de gemeente in 1900 staan ons tot onzen spijt geene gegevens ten dienste. jjaar -wij vernemen, zal de Watertoren op 1 en 2 Januari geïllumineerd worden ter gelegenheid van het jubileum. Wat de tubileerende ambtenaren betreft, de heer Stoll hoofdboekhouder bij de Centrale TWkhouding zal hedenmorgen te 11 uur ou zür. bureau gehuldigd worden; de ovaria® jubilarissen, de heeren Folmer, taal «o Bruné, sulles Zaterdagmiddag te half drie ten raadhutze door Burgemees ter en. werden ertrengen. Telefoongesprekken gedurende den nacht Wij herinneren er aan, dat met ingang van den nacht van 1 op 2 Januari a.s. ook het kantoor Helder in hét interlocaal en in ternationaal verkeer zal worden opge nomen. Dit zal dus voor den interlocalen en den internationalen dienst worden openge steld van den nacht van Zondag op Maan dag 12 uur tot den eerstvolgenden Zon- of feestdag 8 uur vm. Voor de Zon- en de feestdagen blijven de tegenwoordige openstellingsuren overdag gehandhaafd. De berging van de Marine-sleepdienst 3. De weersomstandigheden, waaronder het bergingswerk van de verleden week Dinsdag gezonken Marinesleepboot No. 8 plaats had, kunnen niet bizonder gunstig genoemd woeden. Regen, sneeuw, hagel en storm wisselden elkander gedurig af. Het was dan ook geen pretje voor de duikers om zich onder het wateropper vlak te begeven, evenmin voor den leider van het werk, den luit, t. zee der 2e kl. H. O. W. Moorman met zijn manschap pen, om op dek van het bergingsvaartuig te vertoeven. Het Marine-bergingsvaartuig is eigen lijk aileen geschikt voor het lichten van onderzeebooten. De hijschwijdte tusschen de beide stambeugels is 8 M. Op de on derzeebooten is 8 M. van elkaar een stalen oog aangebracht, waaraan de ka bels en harpen bevestigd kunnen worden. Met de sleepboot was dit natuurlijk niet het geval; het was dan ook buiten gewoon moeilijk de kabels aan de boot te bevestigen. Uren lang hebben de dui kers daarvoor onder water gezeten en toen Zondag de boot eindelijk geheschen kon worden, brak de harp op het achter schip, zoodat de boot weer zonk. Opnieuw ging de duiker naar beneden. Een lang niet benijdenswaardige positie, zoo'n 20 M. onder water. Stikdonker is het daar, zoodat alles op het gevoel af gedaan moet worden, daarbij komt nog de ondragelijke kou en de onaangename luchttoevoer door middel van een pomp. Na veel moeite was de kabel gisteren middag weer bevestigd en met goed ge volg werd de boot geheschen. Het bergingsvaartuig had geen vol doende hijschhoogte om de sleepboot geheel boven water te halen, zoodat deze met het voorste gedeelte half onder wa ter bleef. Eerst na gedeeltelijke leeg pomping, kon ook het voorschip gelicht worden. De electrische pomp, met een capaci teit van 130 ton, werd te ongeveer half vier in werkiog gesteld, zonder vol doende resultaat echter, zoodat spoedig besloten werd de groote centrifugaalpomp die ongeveer 780 ton per uur uitpompt, in het werk te stellen en dit met goed gevolg. Spoedig was er zooveel water uitge- pompt, dat de sleepboot rechter kwam te liggen en het werk dus vrijwat ver gemakkelijkt werd. De sleepboot is er vrij goed afgekomen. De schoorsteen is gebroken, het stuur- hokje is vernield en natuurlijk zijn ook de machines totaal onbruikbaar geworden. Een wonder is het", zoo vertelde ons de luit. t. zee Moorman, „dat de ketel niet gesprongen is. Was dit het geval ge weest, dan waren er zeker menschen- levensjte betreuren geweest". Zooals we reeds zeiden, was het ber gingswerk niet gemakkelijk. Van verleden week Dinsdag af is men er geregeld dag en nacht mee bezig geweest. Dat dit minder prettig was, kan men zich inden ken, vooral, waar ook de Kerstdagen er mee gemoeid waren en men deze dagen toch liever thuis mag doorbrengen, dan op het dek van een schip of 20 M. onder water. De leiding berustte, zooals gezegd, bij den Luit. t. zee Moorman, terwijl de commandant van de O. Zeekazerne, Kapt.-L'uit. t. zee D. Scalongne, het alge meen toezicht op het werk had. De lang niet benijdenswaardige taak van duiker vervulden bootsman Kasteel en de kwartiermeesters Rietveld en Mein- derink. De sleepboot zal naar de Marinewerf gebracht worden, om daar de noodige reparaties te ondergaan. Postdienst op Nieuwjaarsdag. Het Postkantoor alhier is op Nieuwjaars dag geopend als op Zondag, ui. 's morgens van 8 tot 9, en des namiddags van 1 tot 2 uur. Evenwel zal dien dag ééne postbe stelling plaats hebben. Ook op Zondag 3 Januari zal, in afwijking met andere Zon dagen, ééne bestelling plaats hebben. Middagvoorstelling van „De Schoone Slaapster". Wij vestigen er de aandacht van onze lezers op, dat in de „Agenda", voorko mend in ons blad, abusievelijk vermeld werd, dat de opvoering der Padvindsters- operette op Zaterdag 2,Januari a.s. in „Casino" des avonds om 8 uur zou plaats vinden. Dit is onjuist: de voorstelling is in de eerste plaats voor kinderen bedoeld en begint derhalve oan twee uur precies. Gezelschap Cor Rnys ln Casino. Cor Ruys komt met zijn gezelschap het Heldersche publiek een ouderwetsche Iachavond bielden, daarvoor met zijne bui tengewoon goede krachten door de Ca sino directie in de gelegenheid gesteld. Het groote succes met zijn schitterend programma van groote verscheidenheid, waarin o.m. naast Cor Ruys, de overal zoo hooggewaardeerde Tilly Lus optreedt, is oorzaak dat de leider voor Helder nog slecht Zondagavond a.s. beschikbaar had. De Casino-directie meende echter deze eenige gelegenheid, om van het gezel schap te genieten, niet te mogen laten voorbijgaan, daar anders in de eerste drie maanden de kans om dit uitstekende ge zelschap te Helder te krijgen, verkeken zou zijn. al VVioa+ar waa een maand lang uitverkooht. Frits Bouw meester, Lucy van Eis, Job. ten Braake e.a. dragen het hunne er toe bij om het gezelschap tot eerste klasse hoogte op te voefen. Alleen reeds Cor Ruys* creatie van Saelie Wegloop is een gang naar Casino meer dan waard. De entrée-prijzen zijn als voor popu laire avonden gesteld op ƒ1,—,, 0.75 en 0.50. Muziek-vereenlglng „Wlnnubst". Tot secretaris van de muziek-vereeni- gmg „Winmibst" is benoemd de heer A. Heyblok, Sluisdijkstraat 38. Oranje Harmonie-Kapel Door een ongelukkig toeval is het ver slag van een concert, dat de „Oranje Harmonie-Kapel" Woensdag der vórige week gaf, in het ongereede geraakt. Naar aanleiding van hieromtrent ingekomen reclames hebben wij een onderzoek inge steld en is bedoeld verslag tenslotte nog terechtgekomen. Wij meenen goed te doen het, zij het wat laat, op te nemen. Redactie Held. Crt De „Oranje Harmonie-Kapel", directeur de heer H. Broekhuysen, gaf gisteren avond in de Gereformeerde Kerk, Spoorstraat, een concert, waarbij mevr. M. GünthertBreet hare welwillende medewerking verleende. Van de uitgevoerde nummers hebben wij een gedeelte gehoord, die ons den indruk gaven van een ernstig streven dezer nog betrekkelijk jonge kapel en van ijverige studie., Al was het ten ge- hoore gebrachte geenszins vlekkeloos, er was toch veel te prijzen. Geopend werd met een statigen pro- cessiemarsch van Pr. Francais, die goed en zuiver gespeeld werd. Meer moeite had men met eene ouverture van F. Rousseau, „Les Trois Glands", waarbij het grootsche slot uitstekend werd vertolkt. In de fan tasie „Fleurs de Nice", van J. Martin, bereikten de instrumenten vaak mooie effecten. De kapel speelde nog een arran gement van Mendelssohn's bekende lied „Es is bestimmt in Gottes Rath", een offertoire „méditation religieuss" van A. Tak, een fantasie over de liederen „Er ruischt langs de wolken" en „Eere zij God" van den Nijmeegschen muziek directeur F. J. Schweinsberg (nu al jaren dood), om te besluiten met een marsch- compositie van den directeur. Mevr. Günthert zong met haar fraaie, donkere alt een Kerstliedje en een Ge loofslied, beide van niet genoemde com ponisten. en een tweetal liedereu van J. S. Bach. Een tamelijk groot publiek woonde de uitvoering bij. van bet Koor|. Huisduinen: <a D. L Woensdag 23 December. Nleuwjaarsverelering. De heer Pluylaar (café Klein Kras) heeft ter gelegenheid van de Kerstdagen en de komende jaarswiaseling een aardige versiering boven zijn buffet aangebracht» Op den grooten spiegel is namelijk door middel van zeep en wat watten een water molen met landschap geteekend. Een kurk met een stopnaald er doorheen is de as van den molen; op de vier wieken zijn na tuurlijk allerlei goede wenschen geschre ven. Het aardigste evenwel is, dat door middel van een electrischen luchtverver- schen dit molentje aan het draaien wordt gebracht Het toestelletje had in de afge- loopen dagen, zooala te denken is,%veel be kijks. Kerstgave Leger des Hells. Naar men ons meldt, is het Kerstfeest plan van het Leger des Heils dit jaar wel slagend geweest Men werd in staat gesteld om 100 manden met levensmiddelen uit te reiken, bestaande uit: 1. 5 K.G. aardappelen; 2. een roode kool; 3. een pond rundvleesch; 4. een half pond vet (groote gezinnen een pond); 5. een half pond boter; 6. een pond bruine boonen; 7. een ons koffie; 8. een half ons thee; 9. een Kerstbrood; 10. een Kerstboek. Verder werden aan een klein aantal zie ken een bijzondere Kerstgave gezonden. Uit het Politierapport In den laatsten tijd werd op bureau Zuidstraat meermalen aangifte gedaan van verdwijning van 'katten. Dinsdag avond vervoegde zich wederom iemand aan dat bureau met de mededeeling, dat zijn viervoetige huisvriend spoorloos ver dwenen was. Een agent ging op onderzoek uit en trof in een schuur van een vlschrookerij een doode kat in een zak aan. De kat werd door Men aangeger als de zijne herkend. Een nader onderzoek naar de katten knuppelaars wordt door de politie inge steld. Ga vrooliijk, welgemoed en sterk, Een goed begin la t halve werk. TEUTS. DE KABINETSCRISIS. Op weg naar Kamerontbinding? „De Avondpost" verneemt uit parle mentaire kringen, dat verwacht mag wor den, dat dr. De Visser een extra-parle mentair Kabinet zal vormen. Dit Kabinet zal, het votum der Kamer eerbiedigend, niet komen met een voorstel U t herstel van het gezantschap. Het gevolg zal zijn, dat de R.-K. fractie haar stem zal uitbren gen tegen de begrooting van Buitenland- sche Zaken, terwijl de linkerzijde (de V.B. uitgezonderd) dit zal doen omdat zij een extra-parlementair Kabinet niet wenscht. De begTooting zal dus worden verwor pen, waarmede het conflict tusschen Ka mer en Regeering is ontstaan, dat tot Ka merontbinding zal kunnen voeren. De uitslag der nieuwe verkiezingen zal dan uitwijzen, of de nieuwe oriënteering „uiterste noodzaak" is of niet. De vacantie-toeelagen. De Kroon keurt de begrootin gen van Haarlem en Koog a.d. Zaan goed. Met vernietiging van het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij goedkeuring werd onthouden, is thans door de Kroon alsnog goedgekeurd de be grooting van de gemeente Haarlem voor het jaar 1925. Zooals bekend, waren de bezwaren van Ged. Staten gericht tegen het uittrekken op de begrooting van gelden, bestemd om aan een deel van het gemeentepersoneei een vacantie-toeslag toe te kennen. Ook is, eveneens met vernietiging van iet besluit van Ged. Staten van Noord- Holland, alsnog door de Kroon goedge keurd de beslissing van den raad van Koog a.d. Zaan, waarbij op de begrooting voor het jaar 1925 gelden werden uitge trokken om aan het gemeentepersoneel een vacantietoeslag toe te kennen. (HbL) De Salarisontwerpen door de Eerste Kamer aanvaard. De Eerste Kamer heeft Dinsdag de be- zoldigingsontwerpen voor de ambtenaren behandeld. De heer Ossendorp bepleitte wegneming der in deze ontwerpen schui lende onbillijkheden, en de heer van Emb- den koesterde de grief, dat erkenning van het aan de ambtenaren gepleegde on recht achterwege is gebleven, en stemde onder het uiten van dit protest voor de ontwerpen. De heer Wibaut meende, dat de regeering voor de belastingambtena ren niet ver genoeg gegaan was en de ïeer Smeenge klaagde over onduidelijk heden. Nadat nog verschillende andere sprekers zich hadden doen hooren, kwam Minister Colijn aan het woord. Hij wees er op, dat het bezoldigingsbesluit een z.i. ongeoorloofde bepaling bevatte (die -be treffende art. 40), waarvan het wegnemen geenszins een daad van onrecht is. De dinister .wees er op, dat bh de huidige herziening een bedrag van 4®00.000 is gemoeid, waarvan 4.200.000 voor de la gere en zes ton voor de hoogere ambtena ren. Een verklaring als de heer Ossendorp bedoelt, kon de Minister niet geven. De salarissen van den inspecteur der belas tingen kan spr. thans niet verhoogen. De heer Colijn waarschuwde zijn eventueeleij opvolger, dat het onmogelijk is over sala risregelingen te spreken zonder behoor lijke schriftelijke voorbereiding. Goedkeuring der ontwerpen. Replieken werden niet gehouden, waar na de bezoldigingsontwerpen voor de ambtenaren zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen. Eveneens werden z.h.s. goedgekeurd, de wetsontwerpen, regelende de bezoldi ging van de leden van den Raad van State, de Rekenkamer, en van de Rech terlijke Macht» Rijksbetaalmeesters. Met ingang van 1 Jan. a.s. is opgeheven het ambt van rijksbetaalmeester en in ver band daarmede is aan de rijksbetaalmees ters eervol ontslag verleend. Uit de Textielindustrie. 1 Jan. aA. loonsverlaging voor alle arbeiders. Aangezien er geen overeenstemming is bereikt tusschen de werkgevers en werk nemers in de Twentsche textielindustrie, zal na 1 Januari 48 uur per week worden gewerkt, hetgeen voor alle arbeiders een loonsverlaging beteek ent. De rente der obligaties Kon. HolL Lloyd. De vordering toegewezen. Van een obligatieleening van 12000 obligaties a 1000.indertijd door den Kon. Holl. Lloyd uitgegeven, werd met goedvinden van de meerderheid der 11202 obligatiehouders, die zich in een trust had den vereenigd, de rente verminderd van 35.tot 7.per coupon. Een der niet bij deze trust aange sloten obligatiehouders wenschte zich bij deze rentevermindering niet neer te leggen en stelde derhalve voor de Recht bank een vordering in tot betaling der volle coupon. Door de rechtbank werd deze vordering toegewezen. Gisteren besliste het Gerechtshof te Amsterdam in deze zaak in hooier beroep. Ook het Hof wees de vordering van den obligatiehouder toe, daar iedere obligatie- houder een zelfstandig recht heeft, en krachtens art 1361 van het Burgerlijk Wetboek niemand zich kan verbinden dan voor zichzelven, zoo^at de meerderheid geen voor allen bindende besluiten kan nemen. Evenmin werd het beroep van den Lloyd op de tusschenkomst des wetgevers, die indertijd aan de maatschappij voor schotten verstrekte, steekhoudend geacht, daar de reohten der obllgatiehoudere C. d 31 Deo. Geen dienst. 1 Jan. Geen dienst Jullanadorp: 31 Deo. Geen dienst 1 Jan. Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat): 81 Dec. 's Avonds kwart vóór zes uur, Ds. H. van Öoijen, van Heemstede. Geref. Kerk (Spoorstraat): 31 Dec. 's Avonds 8 uur, Joh. Scheihaas, van Hoogeveen, Candid. 1 Jan. 's Morgens 10 uur, Joh. Schelhaas. Ohr. Geref. Kerk (Steengracht): 31 Dec. 's Avonds 7.80 uur, Ds. B. van den Berg. 1 Jan. 's Morgens i0 uur, Ds. B. van den Berg. Ond Geref. Kerk (Hoogstraat): 31 Dec. 's Avonds 7.30 uur. 1 Jan. 's Morgens 10 uur. Doopsgezinde Kerk: 31 Dec. 's Avonds 7 uur, Ds. J. Koster. Lnthersche Kerk: 31 Dec. 's Avonds 6 uur, Zendeling K. H. Kammeijer, van Amsterdam. slechts door een bepaald besluit van den wetgever kunnen worden verkort Derhalve werd de vordering tot uitbe taling van de volle rente toegewezen. Verhooging der zeedijken op Wielingen. Gisteren werd te 's-Gravenhage publiek aanbesteed het verhoogen der Molger- en Wierdijk (raming 114.000). Laagste in schrijver W. Herman, te Wieringen voor 102.700. Het verhoogen der Westerlanderdtjk en het maken van de Nieuwe Normerdijk (raming 600.000). Laagste inschrijver H. W. Klos, te Groningen, voor 408.700. Het onderhoudswerk aan de Rijkszee weringen te Wieringen. Perceel 1 (raming 4770). Laagste in schrijver A. Toves, voor 4187. Perceel 2 (raming 2280). Laagste in schrijver P. J. Toves, voor 2095. Perceel 3 (raming 10.880). Laagste in- schrijver W. Herman, voor 10.100. Allen te Wieringen. Perceel 4 (raming 82000). Laagste in schrijver van 't Hoen, te Alblasserdam, voor 277000. Het verdrag met België. De Nederlandsohe Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht, te bevor deren, dat na de publicatie van de memo rie van antwoord" inzake het ontwerp-ver- irag Nederland)Belgi*weldoend* tijd worde gelaten aan het Nederlandsohe volk om alle argumenten betreffende dit zoo belangrijke tracüaat te wikken en te we gen, opdat zijn meening zal kimmen ver nomen woorden vóórdat door de Kamer een (beslissing wordt genomen. De nieuwe buitenhaven te Vllssingen. De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat van de directie Zeeland heeft gistermorgen aanbesteed het verrui men en verdiepen van de bestaande bui tenhaven, het opspuiten van een terrein, beoosten de haven, het maken van dijk en oeverwerken en verdere bijkomende werken tot verbetering van de haven te Vlissingen, ingevolge de wet van 26 Juli 1919, alsmede het onderhoud van de bo demdiepte van de bestaande buitenhaven te Vlissingen, behoorende tot de werken van het kanaal door Walcheren. De ra ming was 410.000. De laagste inschrijver' is de heer L. Volker Azn., te Sliedreoht, met 470.000.— bij een 48-urige, en 419.000 bij een 66-urige werkweek. Uit het schildersbedrijf. Op de derde conferentie over de afslui ting van een collectief contract in het schildersbedrijf hebben de vertegenwoor digers der patroonsbonden ten slotte zich bereid verklaard, ook de voorgestelde loonsverlaging van 2 ets. per uur voor de eerste loonklaase terug te nemen en de loonen van het thans geldende oontract ongewijzigd te handhaven. In verschillen de arbeidsvoorwaarden zullen enkele kleine verbeteringen worden Ingevoerd. Aan de leden der werkgevers- en werk nemersbonden zal nu de beslissing wor den voorgelegd. Salarissen van het Post personeel. (De Directeur-Generaal der P. en T. heeft onderstaand schrijven gezonden aan de leden van de postale oommissie "ftn overleg: „Zoowel bij de beraadslagingen in de vergaderingen van uwe oommissie, als in het door haar uitgebrachte advies, is een breede plaats ingeruimd voor de bespre king van de positie van den besteller. Op ook andere wijze is mij gebleken, dat door de betrokkenen en de organisatie met bij zondere belangstelling wordt uitgezien naar de beslissing ten aanzien van de» be zoldiging van de bestellers. Nu door dfn min. vén Waterstaat een beslissing nopens de salarieering van het P. T. T.-personeel is genomen, waarom trent ik u nader zal inlichten, meen ik goed1 te doen, u reeds thans mede te doe len, dat uw voorstel om de bestellers we der op jaarloon werkzaam te doen zijn is niet kunnen worden ingewilligd. Voorts is het niet mogelijk gebleken zulks in verband met de bezoldiging van andere 'groepen van Rijkspersoneel om de bestellers een andere plaats in het raam van de loonregeling voor de Rijks- werklieden te geven dan zij thans inne men. HET NIEDWE JAAR! Voorbij is weer hot oude Jaar, Hoera! Het nieuwe is weer daar, Met al haar nieuwigheden. 'Wat vlogen toch de dagen oan, Some heerlijk blij, soms doodsch en stom Naar t onbekende heden. Voor somm'gen wab het oude jaar Een tijd van droefheid en gewaar, Een lichteiooe verleden. Al mocht het nog zoo droevig zijn. Zoo zonder 'n glimpje zonneschijn. Die strijd is nu gestreden. Het nieurwe jaar komt nieuw en inooi, Nog stijf en deftig in de plooi, Met vaste, raasche schreden Zich gevend' aan een iedereen Voor 't goede, wat ons- moeilijk scheen, En wij daarom niet deden. Ga *t nieuwe moedig tegemoet. Weet, dat wie goed doet, goed ontmoet, Weee opgeruimd, tevreden, En allee loopt u made.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9