*®ner van Koophandel en Fabrieken. door den v^li!)?*T''aaJsrede' uitgesproken handel en der Kamer van Ko°P" derkwat-tir. 1 hriek voor Holland's Noor- Woenadm? A ge^®sti8d te Alkmaar, op btadffl aiv januari 1926, in het Ogende lkmaar> ontleenen wij het wees er °P» dat het met den k der Kamer den verkeer- aani«nH °Pgaat, wijl de verschillende or- naar^/eS 10 district er niet eenparig ui.,»,vi n'. om trachten vertegen- in ,m rs eHe bedrijfsgroepen, die ïii., van belangrijke beteekenis er van en F. te brengen, oen blijkbaar andere motieveh laten gel- mj. at de Kamer geleidelijk een eenzydig karakter verkrijgt en hier niet u S £ehoord zal worden de stem van nandel en Industrie uit het geheele Dis- met, doch slechts van een deel daarvan, opr. betreurt dezen gang van zaken en f ^artrouwt, dat er een middel zal kunnen worden gevonden, b.v. door vorming eener centrale kiesvereeniging, of anders- p eins, waardoor in de toekomst een betere verdeeling zal worden verkregen, opdat belangrijke groepen, zooals b.v. de bloem- bollenhandel, ook in de Kamer zullen zijn vertegenwoordigd. Den toestand van han del en industrie acht spr. ov.er 't alge meen meer bevredigend dan in het voorafgaande jaar, echter met eenige aarzeling, daar enkele bedrijven zelfs on gunstiger werkten dan in 1924. Met betrekking tot den handel in grove tuinbouwproducten uit de streek Langen- dijk en Warmenhuizen bestonden ten vo- rige jaren reeds groote hoeveelheden stapelproducten. Dit jaar worden zij pog verre overtroffen en naar schatting met circa 2000 wagons a 10.000 K.g. Het nieuwe seizoen was voor de „vroe ge aardappelen" niet ongunstig, daar de aardappelen tot loonende prijzen van- de hand konden worden gedaan. Hetzelfde laat-zich helaas niet zeggen van de zo mer- en herfst-kool; dikwijls bevonden zich de prijzen op een buitengewoon laag peil, in het bijzonder toen 1 October j.1, de invoerrechten in Duitschland werden toegepast. De uien en wortelen mochten zich in het algemeen in bevredigende prijzer verheugen. Met bloemkool ging het as bijzonder voordeelig en dit artikel heeft hooge prijzen bedongen. Betreffende de cultuur in de duin streek en in de streek Heiloo, Limmen, Castricum, kan worden medegedeeld, dat de boonen, doperwten en dergelijke, gun stige prijzen maakten, terwijl het den aardbeien al heel gunstig .ging. Voor de bloembollenkweekerijen is 1926 over het algemeen een zeer gunstig jaar geweest. De oogstresultaten waren goed tot best te noemen en de prijzen, welke voor de bollen besteed werden, waren van dien aard, dat zij het bedrijf zeer winstgevend maakten. Wat de exporthandel betreft, hiervan kan eveneens geconstateerd worden, dat deze zich gedurende 't afgeloopen seizoen gunstig heeft ontwikkeld in Limmen en omgeving. Of de vooruitzichten voor het kdmende jaar gunstig genoemd kunnen worden hangt voornamelijk af van het al of niet sluiten van Amerika voor den invoer van narcissen. Op het oogenblik is dit nog niet bekend, doch de definitieve beslis sing daaromtrent is spoedig te verwach ten. Ten aanzien van den kaashandel in het afgeloopen jaar, valt allereerst te oonsta- teeren, dat de dezen zomer nogal vrij he vig gewoed hebbende ziekte onder het vee, mond- en klauwzeer, de prodiictie ernstig heeft beïnvloed. Trots de economische moeilijkheden in de voor export van kaas ih aanmerking komende landen, heeft de afzet zich kun nen handhaven en de prijzen waren over het algemeen zeer goed te noemen. De aanvoer ter Alkmaarsche markt be droeg: in 1925 7100 stapels met 7.001.472 K.G. in 1925 8104 stapels met 0.722.850 K.G. Over het algemeen geeft de gang van zaken in het zuivelbedrijf echter alle re den tot tevredenheid. We kunnen dan ook constateeren, dat het zuivelbedrijf in het gebied onzer Kamer nogsteeds als een der voornaamste takken van bedrijf Is aan te merken. Het landbouwbedrijf kenmerkte zich door gunstige zuivelprijzen, hetgeen zoo wel aan een belangrijk deel der bevol king, dal direot bij het zuivelbedrijf be trokken is, ten goede kwam, als aan het deel, dat indirect door hun zaken groot belang heeft bij den landbouwstand. De uitkomsten van de vetweider!! waren bijna zonder uitzondering slecht. Versohillende gewassen vielen in op brengst erg tegen en de invloeden van de herstellende we'reldooncurrentie, - tengevolge van goedkoopere productie- voorwaarden elders deden zich ernstig gevoelen. De NoordlzeevlsscherU in ons district heeft in 1925 geen gunstige resultaten kunnen -boeken. Deze waren nog minder dfcn die van het vorige jaar. Door- schrale van gaten van tong, tarbot en schol, heb ben verscheidene Noordzee-motor-botters tijdens de ansjovisvangst zich met die visscherij in die Zuiderzee bezig gehou den; terwijl zij: zich tijdens de herfstmaan den1 op de vangst van sprotten (sardijn) toelegden, zoowel op de Noordzee als in het Marsdiep en in de haven „Het Nieuwe- i. diep", waarmede door eenigen goede re- sultaten -bereikt werden. De visscherij in de zeegaten; lanfs de Iptranden en in het Marsdiep, uitgeoefend •Vet zegens of fuiken, had middelmatige wAtkomsten. i De zegens vingen- betrekkelijk weinig F baring en geep, doch, dank zij de goed© ansjovisvangst, waarvoor tevens aan den afslag een' buitengewoon hoogen prijs besteed werd, waren de resultaten bevre digend. De fuikenvisschers hadden goede haringvangsten; de geepvangst is weer achteruitgegaan; die prijzen waren goed. De garnalenvisscherij heeft 'bij tamelijk goede vangst in het voorjaar geen goede prijzen kunnen maken. In de herfstmaan den waren de prijzen bevredigend. De vangst van alikruiken was betrek kelijk niet groot. Wulken werden tamelijk veel -gevangen; de prijzen hiervoor waren over het algemeen goed. Oesters schijnen nagenoeg opgevischt te zijn; de vangst wordt de laatste jaren geregeld minder en ibeteekent nu bijna niets meer; de en kele exemplaren welke nog gevangen worden, brengen' een buitengewoon hoo gen prijs op. De zeegrasoogst was beduidend beter, doch de vraag naar het artikel niet groot, waaronder de prijzen leden. !De vlschhandel ondervond geen belem meringen, zooals in de oorlogs- en daar op eerstvolgende jaren. De vraag naar visch was over het algemeen goed, maar de betalingen door de afnemers lieten dik wijls te wenschen over. De export naar Duitschland ging ln het voorjaar vlot, vooral naar ansjovis be stond -een' goede vraag -roet oploopende prijzen. In den zomer lcwarni deze tot stil stand-,' in welken toestand tot heden nog geeni verandering kwam, zoodat er zelfs tot beduidend verlaagde prijzen geen af zet van ansjovis en haring is. Betalings moeilijkheden in Duitschland hebben hun nadeeligen invloed ook hier deen gelden. Naar België en Frankrijk heeft de export te lijden van de la-ge koers van het be talingsmiddel aldaar en vooral van Frank rijk, waar het betaalmiddel nog achter uitgaande is, oitlervond de handel veel nadeel. Voor den middenstand in ons District is 1925 in het algemeen niet gunstig ge weest. De terugwerking van de verlaging van vele salarissen deed zich ernstig gevoelen; vooral de luxe branches leden daaronder. De algemeene klacht geldt nog steeds: „de slechte betaling" door het publiek. Winkeliers, die veel op crediet plegen te verkoopen, klagen dan ook zeer over de talrijke dubieuze vorderingen, die thans in hunne 'boeken voorkomen. De instelling van het Handelsregister heeft bewezen te beantwoorden aan de verwachtingen, die hiervan door den Han del werden gekoesterd. Ook in het jaar 1925 werd- het register onzer Kamer geregeld geraadpleegd. Er werden 111 afschriften verstrekt, 3901 in zagen verleend en 1897 algemeene inlich tingen gegeven, totaal dus uit het Han delsregister 5909 inlichtingen. Bovendien werden door de Kamer aan belanghebben den op aanvrage 1836 handelsadressen op gegeven. ter uitbreiding hunner zaken. Het aantal ingeschrevenen is in 1925 op nieuw aanmerkelijk toegenomen en be liep op 1 Jan. IJ. het getal.5388. Het verheugt ons zeer te kunnen ver klaren, dat de Kamer op de meest aange name wijze heeft samengewerkt met de Gemeentebesturen uit haar District. Zon der onderscheid traden zij ons welwillend tegemoet. De buitengewoon tegemoetko mende houding van de Gemeentebesturen van Helder en Alkmaar tot het welslagen van het jubileum van het Groot Noord- Hollandsch Kanaal 'wil ik ln het -bijzon der noemen. ENGELAND. Een nlenwe Brltsche rijksconferentie. Bezwaren van den kant der Dominions. De politieke medewerker van de Daily Express komt met het bericht dat de re geering dit jaar opnieuw een rijksoonfo- rentie wensoht. Dat de Britsche regeering zoo spoedig na de vorige een nieuwe con ferentie wil, bewijst dat er versohillénde voorname feiten zijn waarover vrucht baar overleg schriftelijk verder niet meer mogelijk is. Men heeft met punten als Locarno, Irak, de ontwapening enz. een uitgebreid en vrij netelig programma dat de bespreking overwaard maakt. Iets an ders is of de uitnoodiging den premiers der domlniums zeer aangenaam zal zijn. Het heeft voor hen groote bezwaren telkens geruimen tijd hun land te moeten verlaten en over het algemeen ziet men in de meer onafhankelijkgezlnde doml niums dergelijke lange conferentie lie ver niet talrijk worden. Ook is de moei lijkheid, een voor allen geschikten tijd te bepalen niet gering. Intussohen is het programma zoo belangrijk ,en op som mige punten urgent, dat het den pre miers moeilijk zal vallen, zich aan de reis naar Londen te onttrekken. Iets an ders is dat de politieke toestand in Zuid- Afrika de afwezigheid van dezen of den volgenden premier onmogelijk kan ma ken. Begens en overstroomingen. Twee mllliard K.G. water ln vijftien minuten. Over den hevigen regen die Donder dag te Londen gevallen is, meldt de Star dat Donderdagochtend in den tijd dat de menschen op weg naar hun werk waren, in een kwartier tijds, naar schat ting, 2 millioen ton water is gevallen. De overstroomingen breidden zich natuur lijk weer uit Op sommige plaatsen is de IheemsrthanB meer dan 8 K.M. en te Chertseey zelfs ongeveer 5 K.M. breed. Vrijdagochtend werd uit Londen ge meld dat de overstroomingen te Maiden- head en Windsor eenigszins verminderd zijn. De huizen staan echter nog vereen zaamd in het water en de bewoners moe ten op de bovenverdiepingen verblijf houden. Het weer is nu mooi en koud, maar het gevaar voor het overstroomde gebied is nog niet voorbij. De toestand in het kolenbedrijf. Strijd onvermUdeUJk. Uit Londen wordt aan het Hbl. gemeld: In Mei aanstaande zal de staking in het kolenbedrijf weer uitbreken. Beide par tijen ruston zich ten strijde en zoeken bondgenooten. Gook, de secretaris van den Mynwerkerabond, heeft de hoop, dat er een groot verbond tot stand komt waarin de voornaamste vakvereenigingen zouden worden opgenomen. Dit plan schijnt totdusver geen groot succes te hebben in het bijzonder daar het spoor wegpersoneel weigert zich er bij aan te sluiten ofschoon zijn hulp voor de mijn werkers van bet grootste belang zou zijn. FRANKRIJK. Het hooge water. In het Seine-bekken neemt de over strooming toe. De Saóne is te Lyon bulten haar oevers getreden. DUITSCHLAND. Toezicht op reinheid In treinen. Geen voeten op de banken! De Duitsohe bladen maken melding van het feit, dat herhaaldelijk bij de directie klachten binnen komen van reizigers, dat medereizigers met hun schoenen" de zit plaatsen vuil maken. Dit nu is verboden, wanneer men geen courant als anderszins op de bank legt. De directie heeft nu een circulaire ge zonden naar alle conducteurs om hen te wijzen op hun plicht tegen overtreding van dit voorschrift te waken en bij con stateering onmiddellijk de vastgestelde boeten van vijf of drie ma»k op te leg gen. Bovendien wordt een beroep gedaan op de reizigers om te waken tegen ver vuiling van de coupés. HONGARIJE. f Het valsche muntersschandaal. De Duitsclie <jraadiooze dienst maakt mel ding van een verklaring van de zijde van het Hongaarsche gezantschap tegenover persvertegenwoordigers, dat bij de Boeda- pester affaire geen politieke beweegredenen bestaan, maar dat het slechts gaat om een poging van in moeilijken materieelen toe stand verkeerende personen, waarvoor deze onder voorspiegeling van avontuurlijke poli tieke doeleinden den steun van enkele amb tenaren wisten te verkrijgen. Het B.T-A.-agentschap te Boedapest maakt melding van een verklaring van den minister-president graaf Bethlen, n.1. dat hjj de zaak der valsché biljetten beschouwt als een crimineele quaestie, en dat hij het onderzoek met onverzettelijke strengheid zal doorzetten. Met klem protesteert hij tegen de pogingen om te doen gelooven, dat er te dien opzichte verschil van meendng tusschen de autoriteiten zou bestaan. Donderdagmorgen^ is prins Windisch- Grfitz door den reenter van instructie an dermaal aan een nauwkeurig verhoor onder worpen. De prins vertelde, dat hij op een reis in Frankrijk op het idee was gekomen de Fransche 1000-lranc biljetten na te ma ken. Hij wilde op deze wijze de Fransche valuta geheel deprecieeren en daardoor wraak nemen voor den vrede van Trianon. In Maart 1925 had hij de drukpersen beko men en zijn secretaris het benoodigde papier in. Duitschland laten bestellen. Windisch- Grfitz verklaarde, dat hij in het geheel 100 millioen ln de onderneming had geïnvesteerd. Op het oogenblik is de justitie zoo ver, dat zij het geheel schandaal tot in de kleinste details heeft opgehelderd. Tot de vervaardi ging van de vaisehe bankbiljetten werd in Juli in een bespreking, die in het paleis van Windisch-Grfitz plaats had, besloten. Prins Windisch-Grfitz had den vroegeren majoor Gerö, die aan het kartograflsch Instituut werkzaam was, overreed de teekeningen en de cllché's voor de biljetten te maken. Gerö had aanvankelijk geweigerd, maar zich door Windisch-Grfitz en Nadossy laten ompra ten. lederen dag werden er in het kartogra flsch instituut 500 tot 800 bankbiljetten ge drukt, omdat men zich niet wilde overhaas ten. In het geheel werden er 26.000 stuks vervaardigd. Uit Londen wordt aan het „Hbl.'* gemeld: De „Evening Standard" verzekert, dat, ofschoon de Fransche regeering geen scha deloosstelling van Hongarije heeft verlangd, toch waarschijnlijk op een of andere wijze diplomatieke stappen zullen worden gedaan. Te Parijs acht men het aftreden van Horthy noodzakelijk, en de vraag wordt opgewor pen, of de geallieerde regeeringen thans niet dienen te eischen, dat de regeerings- vorm van Hongarije bij plebisciet wordt vastgesteld. De llnksche partijen ln Frankrijk zijn voornemens, over deze quaesties te inter- pelleeren. De Engelsche bladen betoogen, dat spe ciaal de regeering van Tsjecho-Slowakije niet kan dulden, dat een Habsburger in Hongarije de macht in handen krijgt met steun van mannen, wier politiek program bestaat uit een revanche-oorlog. ITALIË. Een rotsblok van 200.000 Kg. neergestort Een kind gedood en vele gewonden. Woensdag even voor zessen, toen de meeste bewoners van het dorp San Giu- seppe in de republiek San Marino nog sliepen, brak, veroorzaakt door den groo- ten regenval der laatste dagen', een rots blok van circa tweehonderd duizend kilo van den derden top van het Titaange bergte af.Het kwam met donderend ge raas naar beneden, met zich medesleu rend de palen van de eleetrisshe geleidin gen en versohillende zich op de helling bevindende huizen verpletterend. Een tienjarig meisje werd dood onder de puinhoopen gevonden, onder de zeer vele gewonden waren er vijftien die zwaar letsel bekomen hadden. ITALIË. Het toekomstige keizerrijk. In de „Tribuna" bespreekt de publicist Francesco Coppola de quaestie van de vorming van een Italiaansch Keizerrijk. Hij zegt dat het door Italië gewenschte rijk een koloniaal rijk is, noodig voor den gestadigen groei zijner bevolking, waarvoor op nationaal gebied geen plaats meer is, Na den oorlog heeft de misken ning dezer noodzakelijkheid van 4e zijde der geallieerden groote bitterheid ver wekt. De schrijver hoopt dat de gealli eerden aan Italië vreedzame middelen zullen verschaffen om aan deze histori sche noodzakelijkheid te voldoen. Mis kennen zij haar, dan zouden zij de ern stigste verantwoordelijkheid op zich laden. Een aardbeving. SIENA, 8 Jan. Om kwart over tien werd een sterke aardbeving waargeno men in het gebied van de Monte-Amiata. Het dorp Affadia San Salvatore werd in het bizonder getroffen. Een honderdtal huizen scheurden. Drie personen werden gewond. De bevolking kampeert in de open lucht. De schokken duren, ofschoon veel lichter, voort. De autoriteiten van Siena hebben aan de getroffefc bevolking hulp gezonden. RUSLAND. Monarchistische organisatie ontdekt Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft: de Gepe-oe in de Oekraïne een monar chistische organisatie ontdekt, die gefi nancierd werd vanuit Frankrijk en Roe menië en in betrekking stond tot de ge heime politie in Roemenië. Volgens de bladen zou deze organisatie schuldig zijn aan verschillende terroristische daden, waaronder het laten verongelukken, eenigen tijd geleden, van een sneltrein Odessa-rMoskou, en ook aan een inder tijd gepleegden, dooh mislukten aanslag op Froenze. Verder wordt de organisatie beschuldigd van het ln het buitenland ver spreiden van opzettelijk onware berich ten over sowjetrRusiand en van het ver moorden van vreemdelingen, met de be doeling dat de sowjet-regeering daarvan de schuld zal krijgen! Onrnstbarende toeneming van de dronkenschap. De Krasnaja Gazetta wijst, opnieuw op de onrustbarende toeneming van de dronkenschap in Rusland. Het komt, vol gens het blad, herhaaldelijk voor, dat be drijven gedurende verscheidene uren of een geheelen dag moeten worden stopge zet, omdat vrijwel het geheele personeel ln beschonken*toestand verkeert. MEXICO. Overstromingen. Los Angelos, 8 Jan. De „Los Angelos Times" bevat telegrammen, die melding maken van zware overstroomingen in de buurt van Santiago en Ixquintla, in het district Nayarat, in het Westen van Mexi co. Volgens schatting bedraagt het aan tal dooden 500, de schade drie millioon pesos. Volgens een Reuter-bericht uit Noga les, in Arizone, zouden de persoonlijke on gelukken, voorgekomen bij da overstroo mingen in Mexico, slechts zeer gering zijn. JAPAN. De Brazlllaansche gezant gemolesteerd. Tokio, 8 Jan. Vanmorgen kort vóór den terugkeer van den regent van de jaarlljk- sche revue der troepen deed de Brazllaan- sche gezant een poging om den weg over te steken, doch dit werd hem door een woedende menigte belet. Er werden scho ten gewisseld tusscben den gezant en de menigte; twee politie-agenten, die tus- schenbeide kwamen werden gewond. AMST ERDAMSCHE BRIEVEN. Water en Melk. muziekcentrum. Jong en Ond. De Branding. Amsterdam Het landelijk nieuws overstemt deze week alles. En een plaatselijke causerie te houden over feiten en feitjes, toestan den, gevoelens en gedachten uit één be paalde stad die haar gewone^ leventje doorleefde, terwijl daar bij Maas en Waal heele landstreken onder het schrikbewind van onzen oudsten nationalen vijand het water leven, gaat iemand even slecht af als het fluiten van een genoegelijk deun tje midden in een bulderenden storm. Zooals het deuntje in den storm verwaait, zoo gaat bet plaatselijk praatje in de emotie van het publiek over de natio nale ramp teloor. En vooral gij in Hel der volgt natuurlijk de berichten over het kranig werken der matrozen en ma riniers met een belangstelling die weinig ruimte meer laat voor anderkranten- nieuws of praatje Dat we weer een m eik-oorlog beleven (zouden we zooiets ln den vervolge aan het begin van ieder jaar te wachten heb ben?), dit keer tusschen de veehouders en de slijters, zal U dan ook maar matig interesseeren. Ons ook trouwens I We zijn, sinds die eindelooze stroom artikelen, interviews, rapporten, brochures en de batten van verleden jaar.... uitgemelkt We hebben geen lust ons weer in aller lei melkdetails te gaan verdiepen; we slaan de zonder commentaar in onze bladen afgedrukte communiqués van Vee- houdersbond en Melkslijtersbond over en zien met een onverschillig lodderoog toe hoe de boeren de laatste weken in di verse wijken de melk zelf aan den man brengen, 't Conflict gaat over den in koopsprijs: de slijters willen minder gaan betalen, de boeren willen den prijs handhaven. Er wordt natuurlijk zwaar met Commissies en verzoeningsvoorstel len gewerkt; tot nu toe echter nog zonder resultaat. Of liever mét het resultaat dat de melkvoorziening des hoofdstad gebrek kig is. Maar buiten de direct betrokkenen be kommert zich dezen keer vrijwel niemand om de zaak. Een en ander is trouwens weer eens de zooveelste illustratie van een blijkbaar algemeen geldend meji- schelijk verschijnsel, dit n.1.dat zoodra niet de gemeenschappelijke vijand ver- Blagen of aan den horizont verdwenen is of de eerst broederlijk aaneengesloten verbonden krijgen ruzie.... Nauwelijks is de Gemeente met haar monopolie-ka nonnen geretireerd of de in het defensief eendrachtigen richten de geweren van hun diverse particuliere initiatieven op elkaarJe zoudt waarlijk bijna lust krijgen dan toch nog maar weer eens te gaan fllosoleeren over de vraag of gemeentelijke exploitatie in dezen wel zoo gek isIBijna..., ware bet niet dat de watersnood in het land, die om practische daadkracht en steun roept, alle th^oretiseeren over melk in de stad wegvaagt.... Zelfs in tijden dat er geen watersnood is die de belangstelling absorbeert, is het tegenwoordig eenkunst voor „do kunBt" eenige aandacht te wekken. We lézen wel, soms, dat er onder het groote publiek meer belangstelling voor de dicht kunst begint te ontstaanwe hooren, soms, wel eens van een verzenbundel, waarvan méér dan 25 exentplaren (waaronder 10 present-exemplaren) onder de menschen kwammaar is er werkelijk wel een keer ten goede 't Eenigste inoedge- vende feit, dat ik dezer dagen zelf mee maakte, stemde niet optimistisch. Voor een kring van kunstlievenden (die allen een zeker bedrag als donateur gestort hadden voor het goede doel) zou één onzer beste moderne dichters, redacteur van een gezien tijdsehrift ln den lande, een voordracht hoqden. Meer dan tweehonderd uitnoodigingskaarten werden rondgezon den en deze dichter-van-naam stond ten slotte te spreken tegen 8, zegge acht menschen. Ook valt 't lang niet mee de belang stelling voor de schilderkunst gaande te houden, ook al tracht men op Volksuni versiteiten e. d* met lichtbeelden en cur sussen iets te bereiken. Er moet, wil 't een beetje trekken, alevel iets bijzon ders bijkomen, iets bijzonders, dat niet direct in het tentoongestelde werk zelf moet liggen.. Zoo ongeveer zal waarschijn lijk de directeur van den kunsthandel Buffa in de Kalverstraat gedacht hebben toen hij zijn expositie van werken van Enzo Frateili naast doeken van Marinus Heijl arrangeerde. Bijzondere reden om deze twee artisten naast elkaar te doen uitkomen bestaat er uit een kunstoogpunt niet; des te meer echter uit een re clame-oogpunt,, want: Frateili is een Ita liaansch, penseel-voerend wonderkind van elf jaar, en Heijl, de degelijke nestor onzer Amsterdamsche schilders, die zijn negentig jaar met eere torst! Men ziet: een soort Barnum en Baily-truc op schil derijen-tentoonstellingsgebied. Wat het werk van dit schilderend wonderkind be treft: het is naief, kinderlijk-blij, met de kleur spelend impressionisme in zijn beste momenten. Maar dat rechtvaardigt eigen lijk toch nog niet het feit, dat deze jeug dige onderdaan van. Mussolinl niet in ons schildersland geïntroduceerd moest worden. Ja, schildersland. Malaise of geen ma laise, belangstelling of geen belangstelling, dat schildert maar, schildert maar.... En 't wordt je soms, als je weer langs de volgehangen lange wanden van weer een nieuwe tentoonstelling loopt, wee om 't hart. Nu hebben we onlangs weer een expositie in het Stedelijk Museum (dat altijd maar weer lijdzaam z'n deuren opent) gehad van „De Branding", een schilderende en beeldhoudende bent Rotterdammers die nog altijd erg revo lutionair doen (al raakt dat, in de kunst productie althans, al meer en meer uit de mode) en die o.a. den bekenden dadaïst Kurt Schwiters, met zijn uit tramkaartjes, post zegels en andere papierbrokjes aan elkaar gelijmde „sohilderijen", in hun midden opnamen. Eigenlijk is zulk een ten toonstelling, zulk een dadaistisch-revolu- tionaire nog de kwaadste niet. Tijd om wee om 't hart <fe worden Vindt men er niet: de op geen onraad verdachte burger valt er van de „verschrikkelijkste" schrik over een giftig groen heigedrocht met oogen als eierschalen, in den zenuw- achtigsten lach over een, als door een bezetene in elkaar gekronkeld stuk metaal of klei, dat dan een beeldhouwwerk is. Die gemiddelde burger zal er schelden, zich ergeren, lachen en „paf" staan. Prachtig! dat willen we juist ook, zeggen menschen als de Branding-schil ders; alles beter dan een welwillende onverschilligheid. Eerst wekkenJawel, jawel. Een vuurpijl met een donderbus wekt ookmaar doet daarna niets meer 't is er mee uit. Ware kunst wekt èn blijft schijnen als de zon. Nederland, schildersland. Amsterdam muziekstad. Ongetwijfeld»is de hoofdstad, voorname lijk door toedoen van Mengelberg en ziin orkest, geworden tot een der erkende internationale muziek centra. Iedere com ponist rekent het zich tot een eer als hü een zijner werken op het Concertgebouw repertoire kan krijgen en geen buiten- landsche grootheid, hetzij op zang, dan wel op instrumentaal gebied, zal verzuimen t Geert politieke doeleinden. Verklaring van graaf Bethlen. Parijs verlangt het aftreden van Horthy. I

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 10