A iHï GEMENGD NIEUWS ook in Amsterdam te komen oonoerteeren. Zoolang dat dan maar „in de groote zaal" plaats heeft gaat' 't goed. De uit voeringen daar trekken altijd een feroot publiek. Maar op de kleine zaal, waar de kamermuziek-uitvoeringen gegeven wor den, de piano-recitals, de zangvoordrach- teij, de quartetten, enz., ligt een doem. Bijna nooit meer dan een handjevol(men- schen zijn er als publiek'aanwezig! „De dertig van de kleine zaal" noemt de hoofdstedelijke kritiek dit kleine kuddetje •(dat voor driekwart overigens gevoedr wordt door vrijkaarten) reeds. Deze slechte opkomst is begrijpelijk en ver geeflijk. Twee, drie avonden per week toch treedt in die kleine .zaal weer een of andere buitenlandsche grootheid op. Het is niet bij te houden't publiek weet tenslotte niet meer wat te kiezen en... kiest dan maar ook heelemaal niet meer, En blijft tfcuis. Nu is men in muziek- en kritiek-kringen bezorgd dat dit ver schijnsel van de „dertig van de kleine zaal" onze reputatie als muziekcentrum op den duur zoo erg schaden zal dat wij in de toekomst door de buitenlandsche solisten geboycot zullen worden. En men zoekt den laatsten tijd dan ook maar een remedie. Er gaan van verschillende kanten stemmen op, die een Kamermuziek-ver- eeniging bepleiten zooals men die in andere hoofdsteden ook vindt en waardoor men ten eerste den stroom solisten in wat minder chaotische en wat meer over zichtelijke banen, zal kunnen leiden en men ten tweede het publiek, door lid- worden, meer direct bij de regeling zal kunnen interesseeren. 'tValt te probeeren. HET BEZOEK VAN DE „JAVA" AAN ARABIE. „Onze Vloot" bevat mog eenige bijzonder heden over het bezoek van Onzen, kruiser „Java" aan Rabegh eni Djeddah uit een par ticulieren brief van een der officieren. In eerstgenoemde plaats was Bin Saoed, de lei der van de Wahabieten, meester; in de laat- tse toen nog koning Ali, die sedert voor zijn mededinger het veld heeft moeten ruimen. Wij ontleenien aan het verhaal van het ver blijf van de „Java" in de Arabische wateren eenige passages. Het bezoek aan Rabegh had ten doel om te zien of de binnenbaai van Rabegh geschikt is om onze Nederlandsche Hadji-chepen op te nemen, die met December weer Mekka- gangers beginnen aan te voeren. Er werd dus een opneming gedaan met zeer bevre digend resultaat, terwijl trouwens het feit, dat de „Java", een schip van 165 M. lengte, vrijwel zonder loods de baai binnenliep en in de binnenbaai ankerde, bewijs genoeg is, dat onze koopvaardijschepen er komen kunnen. In Port Said kwam aan boord de consul der Nederlanden te Djeddah, de heer Van der Plas. Een typische persoonlijkheid, ge bruinde man met pikzwarten vooruitsprin genden baard; juist zooais de Arabieren dien dragen. Den 6en November, toen wij1 in de baai van Rabegh ten anker lagen, is de rechter hand van Bin Saoed), de gouverneur van Mekka, aan boord' van de „Java" geweest. Hij liet zich vooraf gaan door een sloep met geschenken, waaronder 4 levende schapen, welke geschenken door den kqlonel dankbaar werden aanvaard en gereciproceerd met ge schenken voor Bin Saoed, bestaande uit ver schillende Hollandsche producten als kaas, boter, aardappelen e. d. Het feit, dat Bin Saoed geschenken, z.g. gastgeschenken, zond, beteekent in de Arabische wereld te vens, dat alle opvarenden van de „Java" aan den wal gasten en dus onschendbaar zijn. Wie In een Arabisch huis spijs of drank heeft aangenomen, heeft recht op de be scherming van zijn gastheer, wat hij verder ook mocht doen. De gouverneur, een buitengewoon statig Arabier met een zeer Innemend, intelligent uiterlijk, was vergezeld door een groot ge volg, eveneens prachtig, maar bovenal stótig eni gedistingeerd gekleide menschen. In hun wijde, met goud bes tikte mantels zijn deze Arabieren werkelijk min of meer indruk wekkend. Bij het rondleiden over het schip was het zeer merkwaardig, dat een sjeik o. a. de vraag stelde, waar nu de vliegtuigen wa ren, die het schip meevoerde. Het bleek, dat de vice-consul der Nederlanden te Mekka, een Soendanees, genaamd Raden Prawira dl Nata, den nummer van het „Panorama" had laten zien, waarin een goede afbeelding van Hr. Ms. „Java" stond. Die photo had den de Arabieren blijkbaar heel goed1 be studeerd en zoo konden ze vragen stellen, die'op het eerste momen/t verbazingwekkend waren. Het is wel eens aardig nu op deze wijze het bewijs te zien, hoe de Nederland sche consulaire ambtenaren in den vreemde gebruik maken van, in geïllustreerde bladen vóórkomende, photo's van de „Java", om hun positie te versterken door te laten zien, dat het gouvernement, dat ziji vertegenwoor digen, ook nog wel macht kan ontwikkelen, als dat noodig mocht zijn, De vice-consul Prawira is eenman, die door het gouvernement wel op oprijs gesteld mag worden. Zooals hij daar in zijn Ara bisch costuum, met de igfll op het hoofd en den wijden, met goud geboorden mantel van •Oost-Arabië, binnen boord kwam, zou men op het eerste gezicht niet zeggen, dat men iemand voor zich hadi, die, behalve zeer goed Hollandsch, Arabisch en natuurlijk Soen- daneesch en Maleisch, ook 'Fransch, Duitsch en Engelsch spreekt. Hij heeft onschatbare diensten bewezen aan de tienduizenden Ne- derlandsch-Indische bedevaartgangers, die 'jaarlijks naar Mekka komen. Zoo was bij het uitbreken van den oorlog tusschen Bin Saoed en Koning Ali van Hedjaz een groot aantal van onze bruine landgenooten ge strand! in Mekka, waar zij, berooid als zij waren, aan de diepste ellende ten prooi wa ren. Gelukkig voor hen had de Nederland sche consul te Djeddah gedaan gekregen, dat Nederland een vice-consulaat in Mlekka mocht vestigen, het eenige daar erkende. Die vice-consul was Raden Prawira en na veel pour-parlers wist deze gedaan te krij gen, dat de Ned.-Inddsche Mekkagang ets de beide linies yan de strijdende machten moch ten passeeren, mits de Nedi. consul of de Ned. vice-consul ze persoonlijk door de loop- graven-zónes bracht. Dit geschiedde: een Nederlandsche vlag werd tusschen de bedligerente linies geplant en de heer Van der Plas en Raden Prawira waren vele dagen bezig om groepjes Java nen en Sumatranen van het gebied van Bin Saoed naar het gebied van Ali over te bren gen. Het moet aandoenlijk geweest zijn het gejuich te hooren, waarmede onze arme bruine broeders de Nederlandsche vlag- be groetten, die hun weer de kans opende naar hun vaderland terug te keeren. Dit feit, dat in April 1925 plaats vond, heeft er ongetwijfeld boe bijgedragen, dat H. M. de Koningin aan Raden Prawira het ridderkruis van de Oranje-Nassau Orde schonk. Dit ridderkruis nu werd op 6 No vember aan boord Hr. Ms. „Java" uitgereikt. Te Djeddah geboot de „Java" de eer te worden bezocht door Koning All I van Hedjaz. Hier was het gezelschap, dat aan boor<j kwam, veel pompeuzer gekleed, dan de meer eenvoudige bedouïnen, die in Ra begh aan 'boord zijn geweest. De koning zelf was vrij eenvoudig gekleed' met alleen een prachtig van goud en edelgesteenten schit terend zwaard in den gordel. De rest van het gezelschap zag er zeer elegant uit. De minister van buitenlandsche zaken was in een schitterend' Arabisch costuum met den igfil, een eenige malen' om het hoofd geslin gerd stijf gouden koord op een witten doek. De minister van oorlog in een Fransche ge- neraals-rijbroek met kaplaarzen en een Turksche jas met veel goud; de minister president (een prins van den bloede) en de minister van douanen, met den langen-fijn zijden tabberd en een paar adjudanten in de meest fleurige Arabische drqcht met rijbroek en kaplaarzen. Verscheidene dezer persoonlijkheden spra ken Fransch of Engelsch, zoodat er aan de lunch, die de kolonel na den rondgang door het schip gaf, een vrij geanimeerd discours was. Zij deden zeer optimistisch over den oor log tegen Bin Saoed. Tot nog toe stierven in het belegerde Djeddah alleen vrouwen en kinderen van den honger; ze hadden vlieg tuigen (met Duitsche vliegeniers) en tanks, zoodat ze den aanval van Bin Saoed1 zeker zouden afsiaaa 1 Als ze er zoo góed voor stonden, zou de vraag toch rijzen, waarom men niet een uit val deed en de hongerblokkade van de Wa habieten verbrak. De partij-, die vergeet, dat de oorlog activiteit beteekent, heeft den strijd reeds verloren (wat dan- ook is uitge komen. Red.), ongeacht haar hulpmiddelen, waarover zij od dit oogenblik beschikt. 'Na afloop van den maaltijd deelde de ko ning mede, dat hij den commandant van de „Java" benoemd had tot groot-officier in de orde van de IstiglAl en den luitenant ter zee 2e kL J. J. Stujjvesant Meijen, d.d. adjudant van den kolonel, lot ridder in diezelfde orde. Zijne Majesteit was bijzonder tevreden over zijn bezoek aan boord en stemde er in toe, zich te laten fotografeeren te midden van de officieren, die aan de tafel hadden deelgenomen. Zoo werd ook hier weer gebruik gemaakt van de gelegenheid om de positie van den Nederlandschen consul te versterken, terwijl tevens door een lunch aan boord aan de vreemde consuls te Djeddah, te ramen met de kleine Hollandsche kolonie, de vriend schapsbanden tusschen de Europeesche in gezetenen onderling werden versterkt en den consul de voldoening gegeven werd, d'at "door hem van de vreemde marines onder vonden gastvrijheid nu door de Nederland sche marine was gereciproceerd. INGEZONDEN. DE TARIEVEN VAN HET P. E. N. Nu de heer de Zwart herhaaldelijk, o.a. het laatst in zijne discussie met den Wet houder van financiën, spreekt over het onbillijke contract dat de gemeente Helder met het P.E.N. heeft, acht ik het toch noo dig, nog eens nader van eenige voorlich ting te dienen. •Want hij moge nu beweren, dat hij, ook tegenover mij,.heeft aangetoond, dat dit contract zoo onbillijk is, tot nu toe, (maar dat zal wel aan m$ liggen), heb lk daar met den besten wil niets van kunnen bemerken. Integendeel, als bet den lezers is gegaan als mij, dan heeft de heer de Zwart ons een serie ingewikkelde be schouwingen gegeven, die op zloh zelf niets hebben bewezen of aangetoond. Aanvankelijk heb ik mij bepaald tot het wegnemen van het door hem gewekte mis verstand alsof de gemeenten, dus ook Hel der, een oontract zouden hebben jmet de P.E.G.E.M. (Prov. en Gemeentelijke Eleo- triciteits-Maatsohappij) en toonde ik aan, dat het P.E.N., hetwelk de electricltelt aan de Centrale van eerstgenoemd lichaam 'betrekt, deze daarna langs de hoogspanningsleidingen verder distribu eert, waaraan zeer groote kosten verbon den zijn. De stroomlevering, die anders dus In één h and1 is, is Kier in twee'handen en het PjEN. moet dus een bedrag per KW. maximale belasting heffen, dat niet mag worden afgeleid van het bedrag, dat dit distributiebedrijf aan de P.E.G.E.M. be taalt. Ik toonde dit o.a. aan, door te wijzen) op de geringe marge van V» ct: per K.W.U., welke in den stroomprijs zit, waaruit dus alle distriibutiekesten lang niet kunnen worden bestreden. Daarna is van den heer de Zwart de be wering gekomen, (niet nader bewezen), dat het zooveel voordeeliger voor Helder zou zijn en ook billijker, om desnoods die stroomprijs te verhoogen, als dan de prijs per K.W. maximale belasting maar lager werd. Allereerst mag ik nu vaststellen, dat die prijs der maximale belasting voor Helder niet hooger dan voor alle andere gemeenten is, behalve dan die enkelen, welke vasthouden aan de voor-oorlogsche contracten, waaronder b.v. Alkmaar, die zelf 140.000,— winst uit het bedrijf trekt, doch aan bet PjEJN. een kleine 40.000,— beneden den kostprijs betaalt Alleen dus al op grond van die unifor me vaststelling zal het niet aangaan voor Helder een wijziging van het oontract te verkrijgen. Natuurlijk kan nelder, Indien zij daar voordeel in ziet, het oontract op zeggen, waarna inderdaad het PJE.N. zelf aan huis zal gaan leveren. De gemeente zal dan de niet onaanzienlijke winst uit haar Eleotrlsoh bedrijf derven, terwijl de afnemers meteen 42 ct. per K.W.U. zullen mogen botalen, behoudens dan het vast recht-tarief, dat alleen voor gegoede ge bruikers voordeel kan geven, gebruikers n.1, die toch reeds een vrij hoog stroom- gebruik hebben. Maar afgescheiden1 van dit alles, wil ik de vraag stellen: werkt het bestaande oontraot voor Helder zoo onbillijk en on- voordeellg? Want aan de beantwoording daarvan heeft de heer do Zwart zloh een voudig niet gewaagd, althans niet de ge motiveerde boantwoordlng. Nietwaar, eenvoudig gesteld, 'betaalt ieder oontraefcant in zijn tarief de maximale be lasting plus stroomprijs tenslotte per K.W.U. een zeker bedrag. Hqpveel van het eene en hoeveel van het andere er in dat bedrag zit, kan die contractanten tot op zekere hoogte koud laten, als het totaal maar niet buitensporig hoog is en laag genoeg om afnemers te trekken. En dat alles kan alleen worden bewezen door vergelijking van wat in andere ge meenten wordt betaald. Daarbij moeten we natuurlijk uitsluiten gemeenten, die een eigen centrale hebben of contracten van vóór dén oorlog, terwijl ook oontrac- ten van vóór 1920 feitelijk niet heelemaal vergelijkbaar zijn, omdat niet alle ge meenten hebben toegestemd In de 60 verhooging der maximale belasting van 80 tot 120 per K.W. Voor mij ligt het jaarlijksch Rapport over den financieelen en technischen toestand der gemeentelijke electriciteitsbedrijvec in Noord-Holland' en wel over 1921 In dat jaar had Helder de electriciteitstarie- ven met 5 ct. verlaagd. Ziehier nu een staatje, daaruit samen gesteld, waarvan de gegevens dus door de gemeentelijke bedreven zelve zijn ver strekt. Ik zou natuurlijk alle 92 gemeentelijke bedrijven hebben kunnen overnemen, maar de meeaten hebben een tarief, waar uit niet zonder meer een bepaald bedrag per KW.U. kan worden afgeleid; der halve nam ik alle bedrijven, die voor licht gebruik althans voor een bepaald 'mini mum een vast bedrag per eenheid reke nen. Door allerlei andere voorwaarden, zoo als reductie bij meervcfbrulk, vastrecht etc. komt men natuurlijk gemiddeld altijd aan een ander bedrag, hetgeen in de zesde kolom duidelijk merkbaar is. Veel aan deze cijfers too te voegen, is waarlijk overbodig. Er blijkt overduide lijk uit, dat de meeste gemeenten, die met Heldor vergeleken kunnen1 worden een even hoog of nog hooger tarief hebben, terwijl, hetgeen Helder aan het PJBJN. gemiddeld per K.W.U. betaalt, n.L 11.1 ot. (zie 4e kolom) in do meeste gevallen el ders wordt overtroffen. In do vijfde kolom is bovendien de in vloed merkbaar van de koeten dier ge- meenitelijfce distributie, die zeer ulteen- loopen, maar waarbij Helder todh geen ongunstig figuur èlaat. Zeker, dé heer de Zwart zal wel geen ongelijk hebben, dat het PJE.N. er een tarief op na houdt, waarbij het rekening met zijn eigen belangen houdt. Het zou al een zeer zonderlinge bedrijfsvoering zijn, waar dit niet geschiedde. En veel kans, dat het voor één gemeente van dien weg afwijkt, zal er, stel ik mij voor, wel niet zijn. t De vraag was alleen voor jfflj, of Hel der onbillijk wordt 'behandeld. Deze vraag meen ik met volle gerustheid ontken nend te mogen beantwoorden Dat de Directie van het P.E.N. een lid: van Gedeputeerde Staten, indien deze in lichtingen vraagt, zooals lk .voor het eerste stukje van den heer de Zwart deed, een onjuiste of althans een subjectieve voor stelling van zaken zou geveni, is een be wering, die ik als zoovele in deze discus sie gaarne voor rekening van.' dezen heer laat. A. W. MICHED3. Haarlem, B0 Deo. "25. Samengesteld! uit dSe gegevens der GJEJB. door de Directie van het PJELN. Gemeente SM G - *a A 5 3 3 *c O Amsterdam Haarlem Alkmaar Heemstede Aalsmeer. Anna Paulowna Assendelft Castricum Egmond Binnen Enkhuizen 's-Graveland Haarlemmermeer. Heemskerk Hilversum Hoorn Langedijken Limmen Monnikendam Muiden Naarden Nieuwer Amstel Oosthuizen Oudendijk Ouder Amstel. Purmerend Schagen Uitgeest Venhuizen'. Weesp Westwoud Helder 1903 1902 1913 1914 1916 1922 1918 1914 1916 1920 1917 1918 1914 1898 1918 1917 1914 1917 1918 1898 1919 1916 1916 1916 1917 1918 1918 1920 1928 1917 1920 in-D 8'jjjiS E~* 1 0.42 0.25 0.28 0.26 0.26 0.35 0.55 0 85 0.40 0.35 0.85 0.40 0.45 0.85 0.82 0.80 0.40 0.85 0.85 0.85 0.82 0.82 0.80 0.45 0.85 0.82 0.82 0.82 0.40 0.85 0.45 0.85 2.7 ct. 12.4 28.7 14 11.9 8.4 13.8 14.8 11.2 10.8 12.6 11-8 14 10.8 10.8 10 11.9 11.8 12.1 15.1 9.7 12.8 10.6 9.3 9.1 15.5 28.1 48.9 24.8 81.9 24.7 85.5 81.2 44.4 21.4 19.7 25.2 26.5 27.4 88.2 26.1 25.8 28 24.8 28.7 22.7 82.4 85.5 27.8 25 12.2 ct, 12.6 15 27.6 83 49.5 24.8 84.2 27.8 84.1 87.5 25.3 80.4 25.8 24.9 41.2 40.2 85.8 f5.033.892.- 439.929.- 143.882.- 64.536.- 10.798.- 8.794.- 1.875.— 1.488.— 1.164.— 8.841.— 92.685.— 88.948.— 1.258.— 2.264.— 84.— 8.074.— 15.586.— 2.216.— 788.— 7.619.— '2.461.— 8.897. 2.820. 6.186. 4.164.— 44.008.— 11- ss f 1.248.- 85.170.- 8.690.- 269.— Met genoegen heb ik van het door den heer Michels samengestelde staatje ken nis genomen. Met genoegen, wijl ik reeds meermalen op de prijzen-politlek, van ons gemeentelijk eleotrioiteitsbedrijf heb ge wezen en op verlaging daarvan heb aan gedrongen. Dan heeft men zioh verstout, zich te beroepen op de houding van den heer Wibaut te Amsterdam, waar ook zoo veel en zooveel winst uit de bedrijven in de gemeentekas wordt gestopt. Men ver gat eohter steeds bij die vergelijking, dat de heer Wibaut bij zijne verdediging van het storten van winst in de gemeentekas, eerst eenige voorwaarden noemt, waaron der in de eerste plaats behoort, een goede prijzen-politiek. En uit bovenstaand staatje blijkt nu, dat die voorwaarde niet alleen wordt genoemd, maar praktisch wordt toe gepast ook. Immers blijkt, dat te Amster dam het verschil tusschen totale kostprijs en totaal gemiddelde opbrengst (verkoops prijs) is, 8.6 cent per K.W.U. In onze ge meente is dit 10.3 cent of bijna driemaal zooveel. Indien men te Amsterdam zou zou handelen als hier, dan werd vijftien mll- lloen gulden in de gemeentekas gestopt. Wel eenig verschil 1 Deze opmerking wensch ik even vooraf te maken, omdat hiermede aan de inge zetenen zeer duidelijk wordt gedemon streerd het verschil Trouwens blijken vrijwel alle in dit staatje voorkomende gemeenten, met uitzondering van Heem stede, Hoorn, Westwoud en Helder, ge noegen te nemen met een winstmarge van 8 tot 6 cent per K.W.U. De heer Michels zal vragen: „Wat heeft dit nu te maken met de bestrijding van mijn standpunt?" Zeer terecht. Dit heeft er niets mee te maken. Maar daarmede wordt aangetoond, dat het grootste deel van deze gegevens er niets mee te maken heeft en dus niet haar voren gebracht be hoeft te worden om daarop een betoog te bouwen, in het verschil tusschen den heer Michels en mij, over de wijze waarop de kosten van thuisbezorging door het P.E.N. worden verhaald op de aangesloten be drijven. De eenige kolom die e e n i g e be- teekenls heeft, is die van den Inkoops prijs per K.W.U. Dus de vierde kolom, Waarin voor Amsterdam vermeld staat 2.7 ot en voor Helder 11.1 ot Bij oontroleerlng van deze cijfers blijkt mij, dat die gemid delde inkoopsprijs Is berekend uit het cij fer van de hoeveelheid eleotrisohen stroom door het GJD.B. aan de afnemers geleverd. Dit is dus voor Helder 428802 K.W.U. De dlsousale wordt echter gevoerd over de hoeveelheid electrisohe stroom, die men van het P.E.N. betrekt of wel in rekening ter betaling krijgt en waaromtrent lk be weer, dat daarbij een lasten-verdeeling plaats heeft, waarvan bedrijven als waar toe het G.E.B. alhier behoort nadeel on dervinden. Die hoeveelheid is voor ons gemeentebedrijf niet 423802, maar 587809 K.W.U. Nu heb ik niet beweerd, dat alle kosten die het P.E.N. bij de thuisbezorging van de door dit bedrijf te distribueeren hoe veelheid stroom heeft, alleen worden ver haald op het Gemeentelijk bedrijf te Hél der. Het P.E.N. ontving naar ik meen te weten van het P.E.G.E.M. in 1924 rond 58.000.000 K.W.U. Het gemeentebedrijf te Helder betrok rond een half millioen. Maar wel beweer ik, dat het bedrijf te Helder eta alle soortgelijke bedrijven naar rato, het zwaarst moeten bijdragen in de lasten van het P.E.N. en wel als gevolg van het contract Zoo de heer Michels dit bestreden wil moet hij niet komen, met de bovenstaande cijfers. Gedeeltelijk is uit de gegevens, voorkomende in de 4e kolom, af te lelden, dat mijn bewering juist is. Doch als hij met cijfers wil aantoonen, dat het niet zoo is, moet hij met de vol gende gegevens komen: Ten eerste verschaffen een opgaaf van: a. de hoeveelheid door het P.E.N. ter distributie ontvangen stroom; b. het bedrag voor a betaald; a totaal max.-belastlng; <L het bedrag voor o betaald; e. totale onkosten van het P.B.N. Ten tweede een**opgaaf als volgt: Gelieve - indien er slechts een greep Sedaan wordt uit de bedrijven waaraan oor het P.E.N. geleverd wordt dan niet te volstaan met bovenstaande opgave van vrijwel uitsluitend plattelandsgemeen ten (Amsterdam en Haarlem behooren in die opgave niet thuis) maar ook eenige groot-lndustrleelen, waaraan het P.E.N. rechtstreeks zonder tusschenkomst der ge meentebedrijven levert. Ik zal met belangstelling deze gegevens afwachten. Nu men eenmaal l^eft ge tracht met cijfers iets te weerleggen, hoop ik althans, dat men nu met de juiste gegevens zal komen om dit te kunnen be- oordeeien. Tot zoolang is het overbodig om verder van gedachten te wisselen en ga ik ook maar niet in op allerlei restric ties en voorbehoud die de heer Michels in zijn stuk ten aanzien van het door hem gegeven staatje zelf heeft gemaakt D. O. A. DE ZWART. Radio-programma. Emigratie naar Canada. Het aantal landverhuizers dat Canada binnengekomen is in de acht maanden die met November 1L geëindigd zijn, be droeg 70.112. Van dezen waren 80,022 Engelschen, 18.939 Amerikanen en 26.151 burgers uit andere landen. Uit Amerika kwamen in dien tijd 25.606 Oanadeezen terug na een verblijf van zes maanden of langer. Het drama te Lyon, Men herinnert zich de tragi-comedle, welke zich' een tweetal maanden geleden In Lyon beeft afgespeeld^ toen een jonge man, Louis Seux; gedurende den nacht als een moderne Romeo het slaapvertrek was bin nengedrongen van een jong meisje, Denise Gillet de dochter van een rijken industrieel, die bij (kort te voren had leeren kennen en waarop hij'smoorlijk verliefd was geraakt De avontuurlijke tocht bekwam den jonge ling slecht want op het hulpgeroep van het meisje, verschenen mama, de tuinman en diens zoon, en de romantische indringer werd dusdanig met den kolf van een geweer door den tuinmanszoon afgeranseld, dat hij meer dood dan levend moest worden weg gedragen. In net hospitaal legde hij verschillende verklaringen af, waarin hij op ridderlijke wijze de schuld voor het gebeurde op zich nam. Het meisje, zoowel als haar moeder verzekerden trouwens niet te hebben gewe ten, dat het Louis Seux betrof; zij hadden hem voor een Inbreker aangezien. De justi tie eohter sprak er haar bevreemding over uit dat Denise en haar moeder, die den jongen man herhaaldelijk op mondaine soi- rées hadden ontmoet, hem dien nacht niet hadden herkend, terwijl het bovendien ver wondering wekte, dat de Romeo, die, naar het heette, nog nooit de woning van Julia had betreden, zoo goed den weg naar haar slaapkamer te vinden wist. Het drama heeft evenwel een nog droe viger afloop dan men vermoedde. De dokto ren hebben een rapport uitgebracht over den toestand van den minnaar, die, naar zij verklaren, tengevolge van het hem toege brachte letsel zijn geheele leven aan één zijde-verlamd zal blijven. Bovendien is zijn geestelijk evenwicht verstoord en zal hij ln Eet geheel niet of slechts onvoldoende ns-er kunnen spreken. De tuinmanszoon zal zich nu voor het ge recht wegens manslag te verantwoorden hebben. Nieuwe beroovin gsmothode. Pantalon-helden. Een nieuwigheid in Amerikaansche beroovingsmethoden is dezer dagen in New York vertoond. In een restaurant zat een vijftiental deftige heeren copieus te dineeren, toen plotseling vijf gewa pende kerels binnen renden, die den verbluften heeren het bevel gaven zonder dralen zich van hun pantalons te ontdoen. Er bleef den heeren, onder wie zich eenige vooraanstaande zakénlieden van New York bevonden, geen andere keus over dan het bevel te gehoorzamen. En als iemand aarzelde werd hem de revol ver veelbeteekenend onder de oogen ge houden. Onwillig voldeden allen dus aan het zonderlinge verzoek. Hat ging den roovers nog wat te langzaam. Zij 'maan den tot spoed aan. Nadat allen de on waardige i^handeling hadden ondergaan en de die^sn alle pantalons in beslag hadden genomen, verdwenen deze ijlings in een gereedstaanden auto met den buit (Tel.) VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Zaterdag 9 Januari. Openb; Feestverg. H. B. B., Casino 8 uur. Maandag 11 Januari. Concert .Jnter Non", Casino, 8 uur, Concessiegebieden ran het P. E. N. 2.8 6 7.4 11.8 14.8 8.8 18 11.1 1 l 8.6 ct 82.6 28.8 80.6 82.2 88.2 81.6 27.6 88.4 20.2 80.4 27.6 29.8 81.6 28.8 88.6 86.1 o -o- Totaal betrok ken hoeveel beid Spanning itroom in K.W. Ge- van het Mn*, be- meente P.E.N. Behaald laiting Betaald a. b. eni. Helder 537809 f 15993.9a 3<54,9°4435 f3°933i°9 Aanvulling Dinsdag 12 Januari. Hilversum H.D.O., 1050 M. Het H.D.O.-orkest speelt: Ouverture Piqué 'dame, Suppé. Menuet, Paderewsiki. Suite uit „Der Rosenkavalier", Strauss. Een droevig slot.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11