NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De witte Priester van Siva TVyberf Eerste Blad. vóór 15 JANUARI BUITENLAND. Nr. 6127 ZATERDAG 6 JANUARI 1626 649t« JAARGANG Abonnementsgelden. Aan oom lezers bulten de stad does wfl bet verzoek de abonnementsgelden voor hel eerste kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16060 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.16 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt WQ verzoeken beleefd de kwitantie b|J eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. De kwestie van Mosoel Het Turksche antwoord wenscht een heropening van de kwestie. De diplomatieke medewerker van de Westminster Gazette verklaart, dat, of schoon het Turksche antwoord op Bald- win's voorstellen tot hervatting der ge- dachtenwisseling over een minnelijke re geling hoffelijk van toon is, het de zaak niet verder brengt. De Turken wenschen, zegt hij, dat de heele kwestie heropend zal worden, alsof de Volkenbond geen beslissing had ge geven ten gunste van Irak. De Britsche regeering daarentegen wil wel in kleine herzieningen van de grens, zooals die door den Raad van den Volkenbond is ai gebakend, toestemmen, maar is niet van plan in onderhandelingen over het heele vraagstuk van Mosoel te treden. Het gevolg is dat beide partijen even ver van een schikking af zijn als ooit, aangezien de Turken weigeren voor het wilajet Mosoel de Brusselsche grens te erkennen en Downing Street elke rege ling afwijst die niet gegrond is op de uit spraak van den Volkenbond. RUSLAND. Een arrestatie wegens hoogverraad. Naar de Dni meldt is een vertegen woordiger van den militair-revolutionnni- ren raad, Mankofski, uit Weenen, waar hij vertoefde voor de vervulling van een opdracht van militairen aard, naar Mos kou teruggeroepen en bij zijn aankomst aldaar gearresteerd, onder verdenking van hoogverraad. Mankofski zou name lijk aan den Poolschen generalen staf zeer belangrijke gegevens hebben ver strekt over den toestand, der militaire luchtvaart en der chemische oorlogs industrie in de Bowjet-unie. Arrestatie van een metropoliet en andere vervolgingen. De Roel maakt melding van de arres tatie van den bekenden metrolopoliet Pe ter Kroetitski, voorzitter van den Kus- FEUILLETON. door BURTON E. 8TEVENSON. Öwain zat wel een minuut ernstig na te denken. Toen schudde hij tot mijn g^oote teleurstelling zijn hoofd. „Neen, zei hij, Jk ben zeker, dat ik hem nooit te voren heb gezien." „Silva ook niet? Silva ook niet behalve natuurlijk den keer, drie of vier maanden geleden, toen hü mij Mr. Vaughans boodschap over- hradht." „Herinner jij je duidelijk dat de bibliotheek leeg was, toen W W^en rende?" „Ja, héél duidelijk. Ik herinner mij dat ik rondkeek en toen langs de tafel «melde en Miss Vaiughan zag, „inet» Je haar vader ook gezien?" „Ja, imaar i wierp dl echts een vluóhtigen blik op hem. Ik (begreep dat hij dood was." „En je 'her innert je ook heel duidelijk dat je i niet dioht bij hem kwam of hem aanraakte r „Daarvan ben ik absoluut zeker, ant woordde Swain beslist. „Dam geef ik het op," zei Godfrey en ging achterover in zijn stoel liggen. „Ik weet dat het dwaas klinkt, (maar zou het ndet mogelijk zijn, Godfrey, dit alles te verklaren door hyp nose of oooulten invloed of iets van dien aard?" vroeg ik. - Godfrey staarde mij aan. „Silva schijnt Indruk op je gemaakt te hebben," zei hif. „Dat is zoo. Maar is zulk een. verkla ring niet mogelijk?" JCk geloof het niet. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Po8t-Girore(k«Bixrg No. 16066. sischen patriarchalen raad. Deze arresta tie zou zijn geschied in verband met de weigering van Kroetitski, om het offi- cieele kerkgenootschap „De levende Kerk" te erkennen. Verder maakt het blad melding van ernstige priestervervolgingen, die in de Oekraine zouden hebben plaats gehad. Te Poltawa zijn drie bisschoppen en 50 priesters gearresteerd; te Charkof wer den 2 bisschoppen en verschillende la gere geestelijken gearresteerd. Ook in Kief hebben verschillende arrestaties on der de geestelijkheid plaats' gehad. Te Charkof heeft op Kerstavond een groot- sche protest-demonstratie van de geloo- vigen plaats gehad, die door troepen van de Gepece is uiteengejaagd. Het is daar bij tot een formeelen veldslag gekomen, waarbij over de 80 slachtoffers vielen. Ruim 500 demonstranten werden gear resteerd. HONGARIJE. Het valsche muntersschandaaL Het Hongaarsche schandaal begint steeds grooter afmetingen aan te nemen. Via Wee nen werd1 bekend, dat het justitie-onderzoek aan 't licht heeft gebracht, dat ook de aarts hertog Alhrecht van Habsburg en de aarts hertogin Isabella von Habsburg, zooal niet rechtstreeks bij het schandaal betrokken, dan toch in ieder geval van de zaak op de hoogte zijn geweest. Steeds meer krijgt men den indruk, dat de Hongaarsche landvoogd Horthy evenmin vrijuit gaat. Onder de ge arresteerden bevinden zich immers verschil lende personen, die tot de naaste omgeving van den landvoogd behooren, o. a. diens par ticuliere secretaris kapt. Magashazy, de chef van de Hongaarsche politie Nadoasy en de rechtsraddcale afgevaardigde Eckhard. Dit maakt het begrijpelijk, waarom het onder zoek van de politie den eersten tijd maar niets vorderde en waarom het ook den mi nisterpresident graaf Bethlen moeilijk valt dezen Augiasstal te reinigen, Bethlen staat in zijn strijd tegen de invloedrijke kliek van hooggeplaatste en aristocratische zwende laars vrijwel alleen en aan alle kanten wordt de door hem ingeleide actie gesaboteerd. Men. verwacht, dat deze dagen een strijd om de macht tusschen Bethlen en Horthy zal ontbranden en reeds loopen er geruchten, dat deze strijd met geweld yan wapenen zal worden uitgestreden. Naar het heet, tracht op het oogenblik Bethlen den landvoogd te bewegen vrijwillig af te treden. Vast schijnt te staan, dat de positie van Horthy ernstig geschokt is. Het is natuurlijk van hieruit niet te be- oordeelen, in hoever al deze geruchten ern stig zijn te nemen. Ook Donderdag zijn weer een aantel per- soneni gearresteerd, waaronder de technische directeur van het Hongaarsche karthogra- phische instituut Gerö. De politie, die reeds sedert eenige dagen aanwijzingen had, dat in dit instituut de cliohé's van de valsche bankbiljetten waren vervaardigd, wilde er huiszoeking houden. Men weigerde haar echter den toegang en eerst, na interventie van den minisiter-pre- sidenit werden de rechercheurs toegelaten. Het daar in beslag genomen materiaal was zoo bezwarend, dat de politie er Donderdag toe overging, den technischen directeur van het instituut te arresteeren. Gerö legde een ik wil niet ontkennen dat de Oosterlingen verder zijn gegaan dan wij, op zekere pa den van psychologie, maar het fedt dat zij eenige occulte macht bezitten, is mijns inziens onzin. Wat hypnose 'betreft, zijn de beste autoriteiten het erover eens, dat niemand gehypnotiseerd kan worden om iets te doen, dat hij in zijn normalen toestand ten diepste zou verafschuwen. Weinige imenschen kuhnen tegen hun wil gehypnotiseerd worden. Om onder hypnose gebracht te worden moet imen zich willoos overgeven. Het' Spreekt van zelf dat hoe meer men zich overgeeft hoe zwakker men wordt, maar dat heeft geen betrekking op Swain. In zou je niet ra den die redeneeringslijn te gebruiken tegenover een jury," voegde hij er glim lachend bij. „Je moest liever de heele zaak in de lucht laten zweven." „Nu," zei ik, ,Jk zal strijden zoo (goed als ik kan. Ik had gehoopt dat Swain mij had kunnen helpen, dóch nu hij dat niet kan, zullen wij op ons goed geluk vertrou wen." Godfrey ging heen om' zijh verslag voor de krant gereed te majeen, en ik verzonk in diep, somber gepeins. Ik kon geen uitweg zien; öf Swain had Vaughans lijk aangeraakt, öf het was aangeraakt door een ander met dezelfde vingerlijnen. Plotseling zat ik overeind, want als er iemand was, dan moest hij een op de „Wat is er?" vroeg Swain mij aanziende. „Een idee," zei ik. „een uiterst vaag idee één kans op de drie honderd' miüioen dat 'het juist is. Hoeveel mensohen -zijn er op de wereld, Swain?" „Dat weet ik niet precies". En hij staarde (mij verbaasd aan. ,Jk geloof «oowat anderhalf biljoen. Ingezonden MededeeHng. volledige bekentenis af. Hij verklaarde de teekeningen en cliché's van de valsche bank biljetten te hebben vervaardigd, in de stel lige verwachting, dat hij er onder zoo hooge protectie niet de minste onaangename gevol- en van zou ondervinden. Ook de meester- necht van het instituut is in hechtenis ge nomen. Naar verluidt hebben prins Windisch- Grötz en Nadassy nog al uiteenioopende ver klaringen afgelegd'. Zij zouden Donderdag geconfronteerdi worden. Bij' prins Windisch- Gr&tz vond men een passagebiljet eerste klasse naar Bombay. De prins was voorne mens reeds dezer dagen Europa te verlaten. In tegenstelling met zijn verklaringen, dat hjj uit zuiver patriottische overwegingen aan het in omloop brengen van de valsche Fran- sche bankbiljetten had' meegeholpen, had hij bij verschillende Italiaansche banken valsche biljetten tot een totaalbedrag van 80 millioen francs in depot gegeven. Zoowel prins Windii&ch-Grfitz als ook de afgevaardigde Ulain hebben zich beide be roepen op het voorbeeld van den Engelschen staatsman Pitt, «die indertijd ook Fransche bankbiljetten heeft laten aanmaken en toch in de geschiedenis niet als misdadiger staat gebrandmerkt. Prins Lodewljk WIndischGraetz. Een avontuurlijk leven. Prins Lodewijk Windisch-Graetz, die thans in hechtenis verblijft, verdacht als een der hoofdschuldigen in het schandaal van de Fransche bankbiljetten, heeft, naar een Weensch blad opmerkt, steeds in een atmosfeer van avontuur geleefd. Hij l.au altijd iets lichtzinnigs over zich, zoowel in de politie^ als in het dagelijksch leven. Hij begon zijn loopbaan met een reis naar Ingezonden MededeellniL A^Eabletteiv tegen heeschheid Oost-Azië en zijn eerste avontuur was het sluipen door de Japansche linie en zijn gevangenneming door de Russen. Na zijn invrijheidstelling vertrok hij met een Noorsch vrachtschip naar Japan. Onder weg overviel hem oen tyfoon en de kapi tein en de prins lieten zich op de brug vastbinden en hielden zich op de been met champagne en scheepsbeschuit. Te New-York kwam de prins in een verdachte omgeving terecht en bracht hij een nacht door in het huis van bewaring, te midden van misdadigers en publieke vrouwen. Tweemaal is hij in Afrika op de leeuwen jacht geweest. Toen hij weer in Hongarije teruggekeerd was, bleek zijn heele ver mogen eraan te zijn gegaan. Hij trouwde met gravin Maria Szechenvi en nam zelf het beheer zijner goederen weer op zich. Later werd prins Lodewijk Windisch- Graetz de vertrouweling van graaf Tisza, van wien hij zich weer afscheidde uit on tevredenheid over diens houding inzake het kiesrecht. In den oorlog stichtte de prins de be roemde tijgerbrigade, die alleen uit on verschrokken jongens van 18 jaar bestond en zich door tal van roemrijke wapen feiten heeft onderscheiden. Op betrekke lijk jeugdigen leeftijd de prins is thans 43 jaar oud werd hij minister van voedselvoorziening. Niet alleen maakte hjj deel uit van het kabinet, doch hij was een der voornaamste raadslieden van keizer Karei. Met de pacifistische denk beelden van zijn vorst ging de prins volkomen mede en hij had een plan voor oogen om de verschillende volken der monarchie te verzoenen door de vorming van een driedeeligen staat met zulk een snelheid, dat de volledige ineenstorting zou worden voorkomen. Het was toen 'echter reeds te laat en de ondergang van de monarchie was niet meer te keeren. Als minister trad de prins krachtig op en hij heeft zich ongetwijfeld verdienste lijk gemaakt door de ravitailleering van het leger in goede banen te leiden. Zijn lichtzinnigheid speelde hem echter ook hier parten. Vaak waren zijn besluiten met elkaar in tegenspraak en in de be ruchte Boedapester aardappelaffaire werd ook zijn naam genoemd. Zeker is, dat aan het einde van den oorlog de prins zoo wel bij monarchisten als republikeinen evenzeer gehaat was. De prins behoort tot een geslacht, dat al van het begin van de 14de eeuw dag- teekent. Zijn grootvader was veldmaar schalk Alfred Windisch-Graetz, van wien de kleinzoon misschien het avontuurlijke geërfd heeft,' daar zekere don Quichot- terie hem niet vreemd was, zijn vader, generaal Lodewijk Windisch-Graetz, een krijgsman, die in in alle oorlogen na 1848 heeft meegevochten en die nagenoeg alle legeraanvoerders uit den grooten oorlog, Conrad, Boroevio, BoehmErmolli, aarts hertog Eugenius e. a., tot zijn leerlingen telde. Zijn grootvader van moeders kant was Steven Szechenyi, de stichter van de Hongaarsche academie van wetenschap pen. ENGELAND. De R. 33 bulten dienst gesteld. De bemanning van het Britsche lucht schip R 33 wordt aan het einde van deze week ontslagen met de mededeeling dat van haar diensten weer gebruik zal wor den gemaakt als in 1928 het nieuwe lucht schip gereed zal zijn. RO] WIIWCIIK En, aiadat waar is, dan is hot mogelijk dat er vier mensohen op de wereld zijn, behalve Jij, wier duim en twee vingers van de rechterhand precies zoo getee- kend zijtn als de jouwe." „Wij moeten, den een of anderen1 dag eens samenko men," merkte Swain ironisch op. Maar ik liet mij niet van mijn stuk brengen. „Ais wij bijna onmerkbare ven- schillen over het hoofd zien," vervolgde ik, „dan kan ik wel veilig 'aannemen, dat er tien zulke mensohen zijn." „Nu," sprak Swain bitter, „ik weet één ding dat men niet veilig kan aannemen, en dat is dat een van die twee Hindoes een van die tien is. Ik vermoed dat dit uw volgende veronderstelling zal zijn?" „Het is een veronderstelling die ik in elk geval op de proef zal stellen," antwoordde ik iet wat driftig, „en als dat mislukt, vrees ik dat je naar de gevangenis moet gaan tot ik wat meer bewijs kan opdiepen." Hij keerde zich snel naar imij toe. „Och, Mr. Lester," sprak hij, ,ybegirijp mij niet verkeerd. Ik 'ben u zeer dankbaar voor alles wat u voor mij' doet, imaar het kan mij niet schelen in de 'gevangenis te ko men voor mij zelf geef ik er niet om. Ik ben onschuldig en zal in. staat zijn dit mettertijd te bewijzen. Maar Marjorie moet niet alleen gelaten worden. Ik zou bereid zijn dit alles te evrdragen, als ik wist dat zij veilig was. Ze moet niet in dat huis ibldjtven geen enkele nacht. Beloof mij, dat u haar mee zult nemen zoodra het gerechtelijk onderzoek Is af- geloopen." ,yDat beloof Ik je, Swain, van haute," zei ik, „als tenminste de dokter het goed vindt" „Wij moeten hem hier halen." Prins Carol het slachtoffer van Bratianoe en koningin Marie? De troonsafstand van kroonprins Oarol, welke aan het einde van de vorige week plotseling de aandacht van de wereld vestigde op het drama, dat daar aan het hof van koning Ferdinand en koningin Marie van Roemenië werd afgespeeld, blijft het onderwerp van tallooze com mentaren, daar men nog steeds niet met zekerheid weet wat er eigenlijk gebeurd is. Dat er iets geschiedde, hetwelk vqor het koninkrijk van groote beteekenis moest zijn, bleek al dadelijk uit het feit van de bijeenroeping van een kroonraad een voor Roemenië wel zeer bijzondere gebeurtenis, welke in de geheele regee- ringsperiode van koning Ferdinand slechts tweemaal is voorgekomen. In dien kroonraad las koning Ferdinand met een door tranen verstikte stem den brief van zijn oüdsten zoon voor, waarin deze (die van zijn reis naar Londen, waar hij had deelgenomen aan de be grafenis van koningin Alexandra, niet was teruggekeerd en thans in Italië ver toefde) zijn onherroepelijk besluit aan kondigde van al zijn rechten afstand te doen, Wat de waarheid in deze geschiedenis is, blijft vooralsnog in het duister gehuld; maar wel kan men als zeker aannemen, dat dit besluit de slotakte is geweest van een drama, hetwelk sinds jaren het leven aan het Roemeensohe hof verduisterde. Bekend was, dat de kroonprins voor uitstrevende denkbeelden huldigde en dat hij vaak zoowel openlijk als in intieme gesprekken zich minder vleiend uitliet over de daden der regeering, hetgeen vaak tot moeilijkheden aanleiding gaf. Wellicht zal nooit aan het licht komen of en welk verband bestaan heeft tus schen deze verhouding van kroonprins tot den premier, het particuliere leven van den troonsopvolger en diens besluit om afstand te doen van de rechten en verplichtingen, aan zijn koninklijke ge boorte verbonden. Merkwaardig is daarom een brief in En Swain sprong overeind. „WJj moe ten hem «verklaren hoe dringend het ia" „Misschien kan ik hem wel aan de tele foon krijgen," zei ik. Maaf degene, die aan de telefoon kwam zei (mij dat hij reeds naar het gerechtelijk onderzoek was vertrokken. En een oogenblik later klopte Mrs. Hargis aan de deur der studeerka mer en 'zei dat de dokter buiten waa Ik verzocht haar hem dadelijk binnen te laten. „De waarheid is," zei Hinman, ons (bei den de hand' drukkend; „dat ik hier kwam om te zien of ik iets voor u kon doen. Geen verstandig mensch," vervolgde hij tot Swain, „zal igelooven, ^lat u dien weer- loozen, ouden man hebt vermoord; imaar die vingerafdrukken zijn mij' een raad sel" „Mij ook," zei Swain, „maar ik zal mijn onschuld 'bewijzen hoewel het lang; zal duren." „Het komt 'mij voor," zeide de dokter langzaam, „dat ongeveer de eenige kans om onschuld te bewijzen is, den waren moordenaar te pakken." „Dat is juist wat wij' zullen trachten te doen," igaf ik toe. „En intusschen gaat Mr. Swain naar de gevangenis?" vroeg de dokter. „Ik vrees dat hieraan niets is te doen," erkende ik treurig. ,Jk ver telde juist Mr. Lester, dat mij dit niet kon schelen," zei Swain ernstig; „dat ik dat alles kon verdragen als Ik maar ze ker was van de veiligheid van Miss Vaiug han. Ze is niet veilig in dat huis. Mr. Lester heeft schikkingen getroffen om haar te brengen in het huis van zijn compagnon, Mr. Royoe, waar behoorlijk zorg voor haar gedragen zal worden. Is er eenige reden waarom zij daar vandaag niet heengebracht kan worden?" De Ingezonden Mededeeling. SLACHTOFFERS VAN RUGPIJN! Duizenden voelen, zich rampzalig dooir rugpijn. Kruipen de dagen voor u zonder dat uw rugpijn ooit ophoudt? Wordt gij gekweld door ontstoken en rheumatische ledematen, pijn in het hoofd en de schou ders, waterzuchtige zwellingen en urme stoornissen? Geen wonder, dat gij u over dag zenuwachtig, zwak en ziek voelt en 's nachts te naar om te slapen of zelfs te rusten. Waarom zoudt gij het slachtoffer blij ven van dergelijke ongemakken en pijn? Die afmattende rugpijn, weet gij, is dik wijls de eerste waarschuwing van ver zwakkende nieren. Andere zullen spoedig volgen: hoofdpijn, duizeligheid, zenuw achtigheid, graveel, blaaszwakte en war terzuchtige zwellingen. Wacht niet, tot het te laat lal Iedere minuut uitstel kan gevaar voor ontwik keling of ernstige nierkwalen beteekenen. Herstel uw gezondheid tijdig en gebruik Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. Fosteris Pillen! hebben duizenden geholpen en kun nen ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker rijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. dokter dacht een oogenlblik na. „Gewoonlijk," zei Wj ten slotte, „zou ik aanraden haar nog een paar dagen te laten waar zij is; maar onder d© gegeven omstandigheden zou het misschien beter zijn haar te vervoeren. U kunt een ge makkelijk loopend rijtuig nemen of een auto als men langzaam rijdt. De zusters zullen meegaan. Het eenige is, dat zij misschien tegenwoordig wil zijn bij' haar vaders begrafenis, die morgen zal plaats hebben." Öwain 'beet zich zenuwachtig op de lip pen; „Ik vind het afschuwelijk, dat rij nog een nacht in dit huis blijft," zed hij, „maar ik had niet aan de begrafenis ge dacht. Er is voortdurend een zuster bij haar, nietwaar dokter?" „Ja." „Nu, góed, dan zullen wij' nog één nacht riskeeren. Maar u (moet onij belooven dat zij onmid dellijk na de begrafenis het huis ver laat." „Ja," „dat ibeloof ik." „En ik ook," zed de dokter. Toen keek hij op rijn horloge. „Het is tijd dat wij! terugkeeren," voegde hij erbij. OEDij nam ons mee in rijn auto en wij zagen de jury onder leiding van Sim- monds juist het huis uitkomen, terwijl elk der leden een dikke sigaar rookte op' kosten van den Staat. Zij hadden het lijk1'. 1 'gezien en het tooneel van de misdaad maar terwijl zij weer op hun zeieY plaats namen, bemerkte ik,dat zij alk' behalve terneergeslagen waren. De luru was blijkbaar heel1 goed geweest. \t (Wordt vervolgd.) j> j n -if. W HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heidenette Courant f 1.80; fr. p. p. binnenland f 2.Ned. O en W "*£1 e? overi«e landen f 8.20. Zondagsblad reep. 10.60,10.70, i 0.70,11.—Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, fl.86 Eoeee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. 80) ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) logen, aooodod. (kolombreedte als redaction. teket)dubbel tarief. Kleine adrvert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extT&). Berwijsno. 4 ct De omvang van het schandaal neemt nog steeds toe. De bekentenis van den directeur van het karthographlsch Instituut. Prins Wlndisch-Grütz. ,1* -

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1