T geneest Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN ZATERDAG 23 JANUARI 1926. Aanbesteding, Namens de firma Bern. Meyer, alhier, werd Vrijdagmorgen te zijnen huize, Kanaalweg 97, door den architect J. J. van der Leek, alhier, aanbesteed, het maken van een winkelpui met etalagekasten, perceel Spoorstraat 46, het veranderen van een pui met bijkomende werken, perceel Kanaalweg 97. Do volgende billetten waren hiervoor ingekomen Perceel a. Spoorstraat, O. J. Reyers I 1204.J. C. van der Plas f 1195. J. P. van Os i 1111.—, H. Freeke f 1078.—, J. de la Houssaye 1 899.—, G. Groot 1 878.—, H. Hagen f 866.—, M. O. van der Plas f 680. Schilderwerk id., J. Freeke I 425. A. van Pelt f 860.M. Spaan f 847. M. Kaleveld 1298, Gebr. de Boer 1218. Perceel b. Kanaalweg, O. J. Reyers 1 704.J. de la Houssaye 1 649.H. Hagen 1528.J. O. van der Plas f 498. J. P. van Os 1469.H. Freeke 1448. G. Groot 1 448.—, M. O. van der Plas 1 425.—. Schilderwerk id., J. Freeke f 810. A. van Pelt 1 250.M. Spaan 1 225. M. Kaleveld f 194.Gebr. de Boer 1 103.—, voor de massa Gebr. Hooger- duyn 1 644. Collecte Watersnood-slachtoffers. - Donderdagmiddag te 4 uur had ten raadhuize alhier de afdracht plaats door de verschillende dames, van de voor de slachtoffers van den watersnood gecollec teerde gelden. Deze gelden werden in ontvangst genomen door het bestuur van de afdeeling Helder van het „Roode Kruis", van welke vereeniging, zooals men weet, de oollecte uitgaat, en die ook de ingekomen gelden en goéderen op de meest doelmatige wijze zal verdoelen. Van het Comité waren aanwezig de heeren J. Kamman, voorzitter, A. ten Klooster, penningmeester, dr. W. J. M. Rienks en Frans Winter. Hoewel nog enkele lijsten niet waren binnengekomen, kon toch reeds een voor- loopige telling worden gedaan van de ingekomen gelden. Hieruit bleek reeds dadelijk, dat op een kleine f 4000.kon worden gerekend; staande de vergade ring kwamen nog enkele lijsten in en thans reeds mag worden geconstateerd, dat de som boven f 4000.— is. Hieronder is niet begrepen het vele, dat toegezegd is aan goederen o.a. is een gansche wa gon meel naar het overstroomingsgebied geëxpedieerd, en verdere zendingen zul len volgen. Een en ander vormt een aan zienlijk bedrag aan waarde. Helder heeft zich dus inderdaad niet onbetuigd gelaten. De heer Kamman deelde voorts mede, dat het Bestuur op speciaal daartoe ge richt verzoek aan het Hoofdbestuur van het Roode Kruis, van dat Hoofdbestuur de toezegging heeft gekregen, dat de verdeeling dezer gelden en goederen zon der onderscheid van politieke of gods dienstige overtuiging zal plaatshebben. Van het R.K. Huisvestingscomité is een officieele circulaire ontvangen, waarin eveneens uitdrukkelijk de verzekering gegeven wordt, dat zonder onderscheid des persoone zal worden verdeeld. Beide mededeelingen, die van het Roode Kruis en van het R.K. Huisvestingscomité, zijn officieel, zoodat zij alle waarborgen bie den voor een goede afwikkeling. Deze mededeeling wordt door de aan wezige dames en heeren met "applaus ontvangen. De heer Kamman, de vergadering ver volgens sluitend, brengt een woord van hartélijken dank aan de drie eereleden, die zoo vriendelijk zijn geweest hun naam als zoodanig te geven, aan de dames wier ijver dit resultaat heeft gehad, en aan het gemeentebestuur, dat gratis de raad zaal afstond aan het Comité, waardoor dit in het geheel geene onkosten behoef de te maken. Spr. heeft een lijstje van een aantal adressen, waar goederen kunnen worden afgehaald. Daar er nog steeds nieuwe namen bijgevoegd werden, meenen wij goed te doen deze narnen maar niet te vermelden, uit vrees 'anders wellicht iemand over te slaan. Het zijn toezeg gingen van kleederen en levensmiddelen enz. Ook een bed is toegezegd. In het bizonder wil de heer Kamman melding maken van enkele corporaties die groote giften dedende Nutsspaarbank f 100. de Bond van Vergunninghouders f 11.—, van een Onbekende f 60.de Bond van Minder Marinepersoneel f 100. Vrijdagmiddag is een aanvang gemaakt deze goederen af te halende firma Gebrs. Kruijff stelde daartoe een vrachtauto be langloos beschikbaar. Daar uit verschillende mededeelingen van de dames bleek, dat men aan enkele adressen, ook bij herhaald bezoek, nie mand thuistrof, is ons verzocht langs dezen weg te willen bevorderen, dat in gezetenen, die eene gave voor deze col lecte hadden bestemd, doch niet in de gelegenheid waren deze af te dragen, haar alsnog aan den penningmeester van het Comité, den heer ten Klooster, Kei zerstraat, of bij den Voorzitter, den heer Kamman (raadhuis of Breewaterstraat) doen bezorgen. .Zoodra het definitieve resultaat der collecte bekend is, zullen wij het bedrag in onze courant vermelden. Bet gemeentebestuur, dat de dames op zser heusche en hoffelijke wijze recipi eerde, heeft ook nog op andere wijze medegeholpen door o.a. de koeten voor de expeditie van den wagon meel voor zijne rekening te nemen. Een en ander heeft het mooie resultaat dezer oollecte zeer zeker bevorderd. Naar wij vernemen, is voorts gaarne gebruik gemaakt van het aanbod van het Leger des Heils om kleederen enz. in te zamelen. Hiermede zal Maandagmor gen een aanvang worden gemaakt. De ingezetenen worden dus beleefd verzocht hun garderobe eens na te zienvooral ook onderkleeding is gewenscht. De man nen en vrouwen van het Leger des Heils zullen a.s. Maandag en volgende dagen deze kleederen en andere goederen komen afhalen. De aandacht wordt nogmaals gevestigd op de liefdadigheidsvoorstelling, welke de Heldersche TooneelvereenigingTavenu Maandagavond geeft ten bate der waters noodslachtoffers. Opgevoerd wordt het geestige blijspel van mr. Van Rossum, getiteld: „Pomarius". Kaarten hiervoor zijn f 1.— alsnog des avonds aan de zaal verkrijgbaar. Opbrengst der collecte. Hedenmorgen was het totaal bedrag op de versohillende lijsten en in de busjes gecollecteerd f 4610.887». Hieronder is nog niet begrepen Koegras en enkele sohepen, zoodat dit bedrag dus nog |hoo- ger wordt. Voorts is, zooals wij reeds zeiden, een aanzienlijke partij meel, ter waarde van f 630.— aan het Comité af gestaan, en zijn nog verschillende, lief dadigheidsvoorstellingen enz. in wording, die eveneens de opbrengst aanzienlijk zullen verhoogen. Maandagavond geeft Tavenu haar liefdadigheidsvoorstelling voor dit doel, terwijl verschillende andere zullen volgen. Alles tezamen kan worden geconstateerd, dat Helder met deze col lecte een uitstekend figuur maakt 1 Ingekomen.' bij Mevrouw De Boer— Jongkeee: A. van D. 6.—; Gré de B. fi.— N. N., Kerkgradht 2J30. Klndermatlnée ten bate van de nood lijdenden in het watersnoodgebledL iZooals reeds in de Heldersche Courant van Donderdlag jj. is medegedeeld, is door een comité, bestaande uit de dames: Houwing Oalten, FockNoorduym, Rappardvan Dijk, Van Hengel—van Enrft, De Boer— Jongkees, Baas—Koopman, Grünwald— Poppers, Van Kregten—Heymans, Van den NieuwenihuizenZwaanswjjk, Tangevan Keeken, VoetelinkBadings en Zwartvan der Meulen, een kindennatinée georgani seerd, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Watersnoodcomité. Deze matinée is thans definitief vastge steld op Zaterdag 80 Januari a.8, des na middags te 2 uur, in JMuais Sacrum". Me vrouw E. Heijmansvan Beek zal twee sprookjes vertellen met lichtbeelden en pianobegeleiding, nl een kikkersprookje, waarin de lotgevallen van eenige dezer wa terbeesten op humoristische manier worden ten tooneele gevoerd en een Kerstvertelling, genaamd „Wintersprookje". Te 's-Graven- hage werden deze sprookjes mét groot suc ces voor de kinderen vertoond. In de pauze worden voor de kinderen al lerlei verrassingen voorbereid, als hengel- spel, werpspel, klok-dans en een dwerg met geschenken. Voor het slagen van een en ander verleenden vele hier ter stede geves tigde winkeliers hunne medewerking door het gratis beschikbaar stellen van allerlei artikelen, terwijl 'de eigenaars van „Musis Sacrum" hunne zalen tegen geredluceerden prjjs aanboden. Met den kaartverkoop is reeds aangevan gen .De toegangsprijs 0.55 voor pro gramma, tevens toegangsbewijs) is zeer laag gesteld, terwijl ook de deelname van de kin deren aan elk der verrassingen in de pauze is bepaald op een klein bedrag (f 0.10). Het belooft voor de kinderen een genot volle middag te worden en wij twijfelen niet of het zal, gezien ook het goede doel, waar voor de ihatinêe is opgezet, storm loopen. Wellicht bestaat er in verband hiermede aanleiding om de voorstelling nog eens te herhalen, terwijl die mogelijkheid niet is uit gesloten, dat het comité nog iets op touw zet voor Maandagavond 1 Februari Kaarten nog verkrijgbaar bij den boek handel en in „Musis Sacrum". Nieuws van A. G. O. A.G.O. is de laatste keeren niet gelukkig geweest met haar avonden. Gelukkig even wel, dat het winterseizoen nog niet voorbij is, en dat het bestuur alsnog gelegenheid heeft revanche te nemen. Wij kunnen al thans mededeelen, dat do eerstvolgende avon den zich meer aan den smaak van 't publiek zullen aanpassen. Binnenkort krijgen we eene lezing over Frankrijk, namelijk een mooi plekje in dit land, de oevers van de Loire met haar .tallooze kasteelen. Frankrijk is, dank zij den koers van den frank, voor menige niet zeer ruime beurs bereikbaar en A.G.O. meende, dat voor een dergelijke le zing ongetwijfeld wel belangstelling zal zijn. De spreker is een oud-assistent-residenit van Indië„ de heer G. F. M. Liebert, en blijkens de kritieken van zijn lezingen, die hijt in tal van plaatsen in ons land heeft gehouden, een prettig en boeiend causeur. Hij weet op geestige wijze zijn gehoor bezig te houden. Bovendien heeft de heer Liebert mooie platen ter illustratie. De heer Alt komt dezen winter wederom met een zijner muzikale lezingen. Ditmaal zijn Wagner's opera's „Het RijngoudT en de „Walktlre" aan de beurt. Deze avond wacht ons in het laatst van Februari. Half Maart krijgen we eeni lezing over Indië, ook altijd een onderwerp, dat velen interesseert, en tenslotte staat een liederen- en voor drachtenavond op het programma, zooals A.G.O. vroeger wel organiseerde met An- toinette van Dijk. Thans is het de bekende Mevrouw Geertrulda van Vladeracken, die met haar echtgenoot, den schilder Jan Poor tenaar, een liederenavond zal komen geven. Tevens wordt dan waarschijnlijk een klnder matlnée georganiseerd. Ingezonden Msdedteüng. (590) wipbifvandm ïlknlewoefan $cmale fyifwt'UiuK huid. Over een en ander zullen te zijner tijd nadere miededeelingen volgen. Beethavens achtste Symphonie. Omtrent die uitvoering door het Stafmu- ziekkoips van Beethoven's 8e Symphonie, kunnen wij het volgende melden: Het was eene gewoonte van Beethoven, aan twee of drie werken tegelijk te arbeiden. Dat was het geval met de 5de Symphonie en de „Pastorale" en ook met de 7e en de 8ste, en tengevolge daarvan is het zeer moei lijk het juiste tijdstip van die voltooiing van sommige zijner werken te bepalen. Door het publiek werd de achtste minder gewaardeerd dtan de zevende, die dadelijk de sympathie veroverde, iets wat Beethoven zeer ontstemde; hem, die van zijn kant weer de achtste „veel beter" noemde. Het schijnt tegenwoordig een ijdel pogen, de waarde der verschillende symphonieën tegen elkaar af te wegen, nu gelukkigl de kennis en daardoor de waardeering zoo algemeen geworden is, dat niemand meer tegenspreekt, wanneer hij hoort beweren, dat elke symphonie op zichzelf een onschat bare ideëele waarde vertegenwoordigt en dat bet verschil in waardeering, alleen zijne oor zaak vindt in de persoonlijke opvattingen en neigingen des beoordeelaars. En ook deze achtste Symphonie, kleiner wellicht minder in omvang dam in aanleg dan hare zusteren, bevat eene schat van bizondere schoonheden. Al dadelijk het eerste thema, frisoh, krach tig en juichend, wekt de juiste stemming, die ons gedurende dezen eatz maar zelden verlaat. Een neventhema houdt de blijde op gewektheid gaande, en het tweede hoofd thema, vleiend en streelend, is in zijn con- trasteerend karakter van niet minder effect. In een voortdurend stijgenden climax gaat het naar het hoogtepunt, het wederkee- rende hoofdthema. Strijd en moeit» kost het, daarvan getuigen de felle dissonanten! Maar met het hoofdthema is dan ook werkelijk een culminatiepunt bereikt. Hier liggen eigenaardig effect de thema's niet in de bovenstem, maar in de bas. Aan het slot van 't lange. Coda komt, be geleid door in kracht afnemende accoorden het hoofdthema, in de laatste maten, nog even voor den dag, als wilde 't beweren, dat het „toch gelijk had". Blijkbaar gevoelend, dat een ernstig Adagio in deze Symphonie minder op zijne plaats ware, schreef Beet hoven als tweede gedeelte een luchtig Allegretto. Geen scherzo, maar een menuet in het echt-vaderlijke tempo biedt ons de derde Satz. Met breede streken spelen de strijk instrumenten hunne inleidend» maten, waar het kostelijke hoofdthema zich volkomen na tuurlijk bij aansluit. Een fraai contrast biedt het Trio, waarin eene klarinet en twee hoorns solo-partijen en de violoncellen e„ne obligate begeleiding vervullen. De bassen en fagotten hebben eene zeer eigenaardig ge accentueerde partij, en brengen daarmee een humoristisch tintje aan. De Finale vormt een schitterend slot van het bekoorlijke werk. Een'der mooiste gedeelten is dat, waar het tweede thema door de bassen gespeeld wordt. Daarna volgt met luid paukengeroffel een geestdriftig slot. Het is de eerste opvoering van deze Sym phonie door het Stafmuziekcorps, waarnaar wij met verlangen uitzien. IJsclub „Het Noorden". Het Bestuur van de IJsclub „Het Noor den" deelt ons mede, dat in ons verslag een tweetal onjuistheden zijn geslopen. In de eerste plaats betreffende de feest avonden. Deze werden niet georganiseerd tot stijving der kas, doch om de leden bij elkaar te houden. Ten deele worden deze avonden dan ook uit de kas bekos tigd. De tweede onjuistheid betrof het ont ruimen van de ijsbaan op Zaterdag J.1. Dit geschiedde niet op last van de po litie des middags te 4 uur werd door het Bestuur de baan gesloten, nadat het publiek geleidelijk was verwijderd. Toen ae heer inspecteur op de baan verscheen, was deze geheel ontruimd en Êaf genoemde heer zijn volle tevreden- eid te kennen over ons krachtdadig op treden. „Dr. Stleglltz". Het hier zoo gunstig bekend staande HeijermanflHenisemble onder leiding van Willem van der Veen, komt Zondag 81 Ja nuari in „Casino" een voorstelling geven van het tooneelspel Dokter Stleglltz". Bij dit uitstekende gezelschap treedt als gasit op Nap de la Mar, die met dit stuk zijn 40-jarig jubileum herdenkt. Hij vervult de rol van den ouden Stleglltz, waarmede hij de pers in de hoofdbladen heeft versteld doen staan van zijn groot dramatisch en oomiisch talent. „Dokter Stieglitz" is een tragisch-comisch tooneJspel, wat in Amsterdam in het Grand Theatre met een overweldigend succes en overvolle zalen werd vertoond. Gezien de namen der medespelenden: Willem van der Veer, Hein Harims, Joh. Timrott, Joh. de de Boer, Truus Post, Marie HarmsHas- Boer, W. v. Vlaenderen, Sophie de Vries pels, Corry. Oremer en dan nog onze popu laire Nap de la Mar in1 de hoofdrol, belooft deze opvoering,Iets heel moois. Het ligt in de bedoeling deze voorstelling onder ieders bereik te stellen en de prijzen daarvoor zeer laag te stellen, n.1. 1.—, 0.76 en 0.60. Wij twijfelen niet of velen zullen naar deze welverzorgde voorstelling gaan om Nap de la Mar in zijn beste kunnen te komen be wonderen en bejubelen. Ond-gepensionneerden der Marine. Woensdagavond heeft de afdeeling Den Haag van den ,3ond Pensioenaotie Zee macht" onder leiding van den heer H. J. Hendrikse, algemeen voorzitter van den Bond, een vergadering gehouden, waarin een aan de Regeering en de Tweede Ka mer gezonden request betreffende de on houdbaarheid van den toestand der oud- gepensionneerden van de marine werd toegelicht De vergadering betreurde het dat de Regeering deze qüaestie op de lange baan schuift; betoogd werd, dat de Regeering behoort te erkennen, dat de Pensioenwet 1922 voor de marine-gepen- sionneerden niet voldoet aan eisohen van recht en billijkheid. De vergadering protesteerde over de wijze, waarop de heer Richard, in leven sergeant-zeilmaker van de Kon. NederL Marine en ridder in de Militaire Willems orde, tevens oprichter en hoofdbestuurs lid van den Bonti, te Amsterdam is ter aarde besteld. De vergadering weet het gebeurde aan personen, die den Comman dant van de Zeemacht te Amsterdam ver keerde inlichtingen zonden en hebben ver strekt. Adhaesie werd betuigd met de op 28 December 1L te Amsterdam te dezer zake aangenomen protestmotie. Uit het Politierapport. Terzake het baldadig gooien met sneeuw ballen naar personen werden ln de laatste 2 weken 14 processen-verbaal opgemaakt. Donderdag werden een vijftigtal fiets rijders aangehouden, die geen belasting plaatje op hun rjjwtel hadden. Bij onderzoek bleken zij allen ln het bezit van een plaatje te zijn, doch hadden dat in hun portemonnaie of zak opgebor gen en niet, zooals de wet voorschrijft, op een duidelijk zichtbare plaats aan hun rijwiel bevestigd. Wij herinneren onze lezers nogmaals aan dit wettelijk voorschrift. Er wordt door de politie en belastingambtenaren ten strengste de hand aan gehouden. Een bewoner van de Achterstraat deelde Donderdagavond kwart over tien aan het Hoofdbureau mee, dat er iemand op zijn dak, met een electrisohe zaklantaarn ln een zolderkamertje lichtte. De politie, die zioh onmiddellijk naar de Achterstraat begaf, trof den man natuurlijk niet meer aan. Wel stond er nog een laddertje tegen de woning. PREDIKBKURTEN. ZONDAG 24 JANUARI. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststiaat): 's Morgens 10.80 uur, Ds. O. O. de Kloet. Onderwerp„Waartoe leven wij". GEMEENTERAAD. Vergadering van den'Raad der Ge meente, op Dinsdag 26 Januari 1926, des avonds 8 uur ten Raadhuize. De agenda vermeldt de volgende onder werpen: Notulen.. Vaststelling der notulen van de verga deringen van 17 November en 8 Decem ber 1926. Ingekomen Stukken. Onderwijs. Voorstel om aan school 6 het vak han denarbeid in te voeren. Onderwijs. Voorstel tot het vaststellen der vergoe ding ingevolge art. 101 en der bijlage in gevolge art. 102 der L.O. wet 1920 over 1928 aan besturen van bijzondere scholen. Politieverordening. Voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening. Gratificatie. Voorstel tot toekenning van een grati ficatie aan Wed. J. Stins geb. de Vries. Grondbedrijf. Voorstel om Helderis Belang gedeelte lijke kwijtschelding te verleenen van ver schuldigde landhuur. Benoemingen. Voorstel tot benoeming van leden en plaatsvervangende leden van de Commis sie van Advies en Werkloosheidsverze kering. Benoemingen. Benoeming van leden der Commissies van Toezicht op het M.O. en N.O. Voorgedragen worden: I. Vacature W. J. Bakker. 1. W. J. Bakker. 2. F. Dekker. II. Vacature mevr. A. de Ven—Boon. 1. mevr. A. de Ven—Boon. 2. mevr. Niessink—Houtkoop. III. Vaoature A. van de Sande—Laooste. 1. A. van de SandeLacoste. 2. J. van der Feer (luit t.z. Ie kl.). Mededeeling. Door Burgemeester en Wethouders is verkocht de zuiggasmotor der briketten fabriek voor 4100. (Voorgesteld wordt deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen.) Besloten zitting. Arbeidsbemiddeling en Werkloosheids verzekering. Wegens periodieke aftreding van verschil lende ledern en plaatsvervangende leden en het bedanken van één lid moeten drileden en twee plaatsvervangende ledem-werkne- mers, alsmede twee lieden) en twee plaats vervangende leden-werkgevers van de .Com missie van Advies voor den Dienst der Ar beidsbemiddeling eni Werkloosheidsverzeke ring worden benoemd. Nadat die besturen der verschillende orga nisaties door B. en W. zijn uitgenoodigd een aanbeveling voor de te benoemen personen te doen toekomen, hebben B. en W. ge nteend de volgende aanbevelingen aan oen Raad te moeten aanbieden: lo. voor drie leden-werknemers: D. J. Boom Jr., lid van/ de afd'. Helder van deni Ned. R.-K. Bouwvakarbeidersbond <va- 's Avonds 6.80 uur, Da. W. A. F. van Dijk. Huisduinen: 's Morgens 10 uur. Ds. W. A. F. van Dijk. Geen dienst. Anna Pauknrna. 's Morgens 10 uur, De. IJ. van Dijk, van Behagen, Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. W. D. van Wijn gaarden, van Voorschoten. GereL Kerk (Spoorstraat): R. J, van der Weerd, Cand. tot den H. D. Chr. GereL Kerk (Steengraeht): 's Morgens 10 uur en 's'avonds 6 uur, Ds. J. v. d. Berg. Oud GereL Kerk (Hoogstraat): •s Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur. Daopegetdnde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. Koster. Diakenverkiezing. Lutherwhe Kerk: 's Morgens 10 uur, Zendeling J. Makkelie, van Amsterdam. Leger des Heils (Spoorgraeht 18). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdlenst. 'ft Namiddags 8.80 uur, Openluohtbljeen- komst, Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Heilssamenkomst. catuxe O. Goee); R. Boogaard, lid van de afd. Helder van den Cemtr. Bond van Transportarbeider» (aftr.); G. Dol, lid van de afd. Helder van deni Al- gemeenen Ned Bouwvakarbeidersbond (va cature J. de la Houssaije); 2a voor .twee plaatsvervangende leden- werknemers: P. Spoor, lid van de afd. Helder van den Ned. R.-K. Transportarbeidersbond „St. Bo- nafaciuS" (aftr.); H. Duin, lid van de afd Helder van den R.-K. Kleermakersbond „St. Gerardus Ma- jeila (aftr.); 8o. voor twee leden-werkgevers: L. Colitof, lid van de Algemeene Helder sche Winkeliersvereemiging (aftr.); C. Th. de Boer, lid van de afd Helder van den Bond van Ned. Schilderspatroons (aftr.); 4o. voor twee plaatsvervangende leden werkgevers: J. O. Duinker, lid van de Algemeene Hel dersche Winkeliersvereemiging (aftr.); P. Hubbeling, lid van de afd. Helder van den Bond van Ned, Schilderspatroons (aftr.). ZJj stellen den Raad' voor tot benoeming over te gaan. WQrigtng Politieverordening. B. en W. hebben ter goedkeuring aan den Raad voorgelegd eene wijziging van de Al gemeen» Politieverordening, zulks ter rich- tige uitvoering van de Wet op Wopnwagens en Woonschepen 1918. Vergoeding enz. Ingevolge art. 161 en 162 der L. O.wet aan bijzondere schoten. Ingevolge art. 101, lid der L. O.wet 1920, vergoedt de gemeente over elk dienstjaar aan de besturen der bijzondere scholen de kosten van instandhouding dier scholen, met uitzondering van de jaarwedden en wedden der onderwijzers. Deze vergoeding wordt berekend over het .gemiddeld aantal leerlingen dier scho len, bedraagt per leerling het gemiddeld bedrag per leerling van de kosten over hetzelfde dienstjaar der overeenkomstige o. L scholen in de gemeente wordt be paald c. q. na aftrek van de overeenkom stig de gemeentelijke soboolgeldVerorde- ning verschuldigde schoolgelden. Van het Bestuur der Veeen'iging „Laat dié Kinderkens tot Mij! komen", het R.-K. Kerkbestuur van dé HM. Petrus en Pau- lus en het Bestuur der Protestantsohe Vereeniging tot stichting en instandhou ding van een School met den Bijbel te Koegras zijn aanvragen ingekomen om uitbetaling van deze vergoeding over het jaar 1928. De vergoeding, berekend over 1923, bedraagt: a. voor de school te Koegras f 1067.95 b. voor de school aan de Koningstraat ƒ6990.961/, verminderd met de verschul digde schoolgelden ad 2652.56 of f 4838.407» c. voor de school aan dien Kanaaiweg 4832.26 verminderd met de verschul digde schoplgeldén ad 8322.11 of 1010.15 dl voor de school aan de Jonkerstraat 15855.88Vi een en ander verminderd met de reeds in 1928 genoten voorschotten. De school aan den) Kanaalweg heeft te veel voor schot genoten, hetgeen over 1926 zal won den Ingehouden. Behalve op bovenstaande vergoedingen kan door het Bestuur der Vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" voor het eerst over 1928 aanspraak worden ge maakt op een' vergoeding voor vakonder wijzers. Aan vergoeding wordt uitgekeerd eenzelfde bedrag per lesuur, als de ge meente voor haar vakonderwijzers heeft uitgegeven Waar over 1028 alleen aan de openbare UXjO.-school No. 16 vak onderwijzers waren verbonden, kan dus ook slechts voor de school aan den Ka naalweg en dan ook Mleeni, naar de bo- vengeanaafcte onderscheiding, voor wat betreft de leasen aan de hoogere leer- Jubileum Nap de la Mar.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5