Gemeenteraad v. Helder, Nieuwjaarsrede Rondvraag. van Dinsdag 26 Januari 1926, des avonds 8 uur. Afwezig de heeren Schoeffelenberger en Boon (met kennisgeving). Alvorens de vergadering te openen, spreekt de J3urgemeester de volgende uit: Waar hedenavond uw College voor de eerste maal in het jaar 1926 bijeenkomt, wil ik niet nalaten deze zitting te openen met den hartelijken Wensch, dat het U allen, alsmede onze burgerij, gedurende dit jaar in alle opzichten goed moge gaan. Wanneer ik van deze gelegenheid ge bruik maak het afgeloopen jaar eèns de revue te laten passeeren, dan blijkt het, dat dit jaar niet onverdeeld gunstig is geweest. De stijgende tendenz in den loop onzer bevolking heeft zich dit jaar niet gehandhaafd, de bevolking is zelfs met een paar honderd zielen achteruit gegaan. De voortgezette bezuinigingsmaatregelen van het Rijk drukten op vrijwel onze ge- heele bevolking. De opbrengst der rechten van den vischafslag was wederom minder gunstig dan in voorgaande jaren, wat ook al niet wijst op een gunstig jaar voor de visscherij. Het landelijk deel onzer gemeente werd wederom geteisterd door mond- en klauw zeer onder het vee, waardoor voor een goed deel dc voordeelen der hooge zuivel- prijzen werden geëlimineerd. In de werk gelegenheid kwam geen verbetering. On der de ongeschoolde arbeiders heerschte nog voortdurend werkloosheid, terwijl ook vele vaklieden, voornamelijk de bouwvak arbeiders, nog met werkloosheid te kam pen hadden. Hoewel de werkloosheid onder timmerlieden en schilders reeds in 1924 reeds zeer groot was en het dubbele bedroeg van 1922, nam deze in het afge loopen jaar nog toe, respectievelijk met 18 en 35 Een gunstige uitzondering hierop maakten de metselaars, waarbij de werkloosheid met 37 °/0 afnam, omdat door «bemiddeling der arbeidsbeurs met selaars naar West-Indië zijn uitgezonden. Ligt hierin misschien ook een aanwijzing van de richting, die moet worden inge slagen ter bestrijding van deze zoo lang zamerhand chronisch geworden kwaal f Bedroeg het aantal mannelijke werk zoekenden boven de /8 jaar, dat op 1 Januari 1925 bij de arbeidsbeurs was in geschreven, 389, op 1 Januari 1926 was dit gestegen tot 459. Aan steun werd in 1925 uitgekeerd pl.m. f49.300, tegenover pl.m. f43.400 in 1924. Dat de vaklieden, voornamelijk be bouw vakarbeiders, met werkloosheid te kampen hadden, vindt vermoedelijk zijn verklaring in de omstandigheid, dat er steeds meer stagnatie komt in den woningbouw. Wer den in 1923 nog 225 nieuwe woningen aangebouwd, in 1924 daalde dit tot 133 en in 1925 bepaalde zich dit tot nog slechts 84, waarvan 20 door de Woning stichting werden gebouwd. Al zal deze stagnatie vermoedelijk niet vreemd zijn aan de omstandigheid, dat de woningnood hier niet meer zoo nijpend is, zoo mag hieruit toch nog niet de con clusie getrokken worden, dat wij er met de volkshuisvesting reeds zijn. Krijgt men van onze gemeente bij oppervlakkige beschouwing den indruk dat het hier met de volkshuisvesting zeer gunstig gesteld is en maken de huizen aan onze officieele straten over het algemeen een gunstigen indruk, zoo worden toch, door de verkeerde bouwpolitiek die hier In vroegere tijden is toegepast, woontoestan den gecamoufleerd, die nog steeds om verbetering vragen. Door te tolereeren, dat zich tusschen die straten stegen en steegjes hebben gevormd en dat daaraan woningen gebouwd zijn, is het mogelijk geweest, dat wat miniatuurhuisjes zijn ontstaan, die, wat constructie noch wat ruimte, noch wat toegankelijkheid betreft, aan de meest matige eischen voldoen. En nu moet men niet meenen, dat alle bewoners dezer huisjes behooren tot die categorie, die men wel eens bestempelt met den naam van'ontoelaatbare bewoners, integendeel verschillenden dragen nog den stempel zoo netjes en gezellig mogelijk bewoond te worden. Hieruit meen ik te mogen afleiden, dat het systeem om de goed gesitueerde arbeiders behoorlijke woningen te ver schaffen, waarbij door opschuiving van zelve de geheele volkshuisvesting verbe terd zou worden, gefaald heeft, hetzij dan doordat het woningtekort te groot was geworden of door welke oorzaak dan ook, dit wil ik in het midden laten. Door dat systeem is ook de m.i. onjuiste toestand ontstaan, dat door Rijk en ge meente tezamen pl.m. f30.000.'sjaars aan toeslag wordt betaald op de huren van in financieel opzicht grootendeels goed gesitueerde burgers, terwijl de menschen, die tengevolge van hun gering inkomen op huizen met lage huurprijzen ^ijn aan gewezen, niet of althans niet in voldoende mate zijn geholpen. De woningstichting heeft m.i. dan ook m het afgeloopen jaar een goede richting v®'-slapen door eenvoudige woningen te Plaatsbespi.die meer in overeenstemming - tegenwoordige loonen. Het dat in die richting moet |an en dat gestreefd moet oractische oplossing, om khen met de inderdaad kleine inkomens dragelijke woontoestanden te scheppen. Overigens meen ik naar aanleiding hiervan nog het volgende te moeten op merken. De Raad heeft voor deze gemeente indertijd met algemeene stemmen aange nomen een uitbreidingsplan, dat volgens deskundigen aan hooge eischen voldoet en dat bij een minimum straataanleg een maximum van bouwperceelen geeft, waar door bij een doelmatige uitvoering dat uitbreidingsplan volstrekt niet duurder behoeft te zijn door de meerdere ruimte die het inneemt, terwijl wij hier ruimte in overvloed hebben. Ik heb hier in dezen Raad wel eens stemmen beluisterd om dit plan te wijzigen. Er zijn zelfs bij den tegenwoordigen aanbouw wel eens beslis singen genomen, die m.i. strijden met den geest van dit uitbreidingsplan. Ik zou ernstig in overweging willen geven dit plan volgens de letter en den geest ge trouw te volgen, opdat niet meer worde vervallen in de fouten, die vroeger uit misplaatste zuinigheid of om andere reden zijn gemaakt. Na deze min of meer sombere be schouwingen is het mij een genoegen omtrent het afgeloopen jaar ook een meer opgewekt geluid te kunnen laten hooren. Voor groote rampen, zooals die ver schillende deelen van ons vaderland teis terden, bleven wij gespaard. Krachtig trad ook hier de weldadigheidszin op, om mede te werken de gevolgen van deze rampen van onze landgenooten zooveel mogelijk te lenigen. Onze gezondheids toestand was gunstig; besmettelijke ziekten kwamen bijna niet voor. Onze criminali teit vertoonde een dalende tendenz. De meest voorkomende misdrijven en over tredingen kwamen dit jaar niet onbelang rijk minder veelvuldig voor dan in vorige jaren. De groote tentoonstelling, op in stigatie van de vereeniging „Helders Be lang" gehouden, was een beslist succes door de begunstiging van fraai weder en de eendrachtige samenwerking van Marine burgerij. Eveneens de feesten ter Ingekomen Stokken. II. a. Dankbetuiging van A. Grunwald voor de verhooging zijner jaarwedde als Schoolarts. b. Dankbetuiging van het Stedelijk muziekkorps voor het verleend subsidie. c. Berichten van aanneming der be noeming als lid van het Burgerlijk Arm bestuur van Mevrouw L. C. Peeters Wierth, R. N. van Os en J. Smit. d. Berichten van aanneming der be noeming als regent(es) van het Algemeen Weeshuis van Mevr'. B. Heijblokde Graaf, Mej. H. H. G. Bischoff en L. de Bruijn. e. Bericht van aanneming der benoeming van Mej. E. J. Tates, als onderwijzeres aan school 3. f. Besluit van Gedeputeerde Staten tot verdaging hunner beslissitig ten aanzien van de Gemeente-begrooting voor 1926. g. Goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tot het verhuren van volkstuintjes. h. Goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tot het verhuren van grond aan W. Berg. i. Goedkeuring op het raadsbesluit van 10 November 1925 tot wijziging van het besluit van 22 September t.v. tot uitgifte van grond in erfpacht aan J. P. van Os j. Goedkeuring van Ged. Staten op de vijfde wijzigingsbegrooting, dienst 1925. k. Verzoek van L. Hoefnagel te Breda om hem alsnog de halve pachtsom voor een standplaats op ^de (niet gehóuden) kermis in 1915 te doen terug betalen. 1. Verzoek om ontslag van D Tuinstra als onderwijzer aan school 3. (Voorgesteld wordt het gevraagde ont slag eervol te verleenen met ingang van den dag door Burgemeester en Wethouders te bepalen). m. yerzoek van het Bestuur van de Heldersche Schoolvereeniging om een De heer Bok licht nader in, dat ook op de andere school dit onderwijs in de lagere klassen zal worden gegeven. De voordracht wordt aangenomen. Onderwee. Voorstel tot het vaststellen der vergoe ding ingevolge art. 101 en der bijlage in gevolge art. 102 der L.O. wet 1920 over 1928 aan besturen van bijzondere scholen. Aangenomen. Politieverordening. Voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening. Aangenomen. De heer Bok meende ten onrechte, naar de Burgemeester uiteen zet dat hierbij tevens kon worden ge regeld de kwestie van de losloopende honden. Deze aangelegenheid behoort tot den „inwendigen dienst", waarbij de woonwagenbewoner verplicht zal worden zijn honden op bepaalde uren vast te houden. Gratificatie. Voorstel tot toekenning van een grati ficatie aan Wed. J. Stins geb. de Vries. Aangenomen. Grondbedrijf. Voorstel om Helder's Belang gedeelte lijke kwijtschelding te verleenen van ver schuldigde landhuur. Van het Bestuur van „Helder's Belang" is hieromtrent het navolgend schrijven ingekomen Bij „Helder's Belang" bestonden plan nen tot uitbreiding van het sportterrein aan den Bolweg Het Bestuur heeft daar over geconfereerd met den Wethouder Van Breda. Genoemde Wethouder kon bij die conferentie geen toezegging doen tot en viering van het honderdjarig bestaan van het Noordhollandsch kanaal, waaraan Helder in hartelijke samenwerking met onze zustergemeente Alkmaar zulk een belangrijk aandeel had Moge deze ge slaagde proef van samenwerking onzer beide gemeenten in de toekomst nog menigmaal herhaald worden. Ons nieuw Tehuis voor ouden van dagen nadert zijn voltooiing. Een naar de eischen des tijds ingericht gebouw voor de groenteveiling kwam gereed en werd in gebruik genomen. De ziekenhuiskwestie kreeg met ingang van 1 Januari 1925 hare daadwerkelijke oplossing en gedurende het afgeloopen jaar is wel overduidelijk gebleken dat dit een gunstige oplossing is geweest voor onze burgerij. De plannen van een nieuwe huisvesting voor ons Raadhuis kregen hun beslag. De communicatie met onze buurgemeen ten werd wederom verbeterd door het bouwen van een pontonbrug over het Noord-Hollandsch kanaal bij de Kooij, terwijl de verkeerswegen in de gemeente niet onbelangrijk werden verbeterd door de nieuwe betonbrug in den Huisduiner- weg, de totstandkoming van de verbree ding van den Polderweg, de afronding van het Koningsplein en uitbreiding van de tegeltrottoirs tot de Koningstraat. Wat 1926 voor deze gemeente zal zijn is moeilijk te voorspellen. De vele vredes jaren, die reeds achter ons liggen na den grooten oorlog en die nog steeds zoo weinig verbetering in den wereldtoestand hebben gebracht, hebben ons kunnen doen zien hoe moeilijk en langzaam zich de toestanden in gunstigen zin wijzigen, en niemand zal zeker de illusie hebben, dat onze gemeente hierop een uitzonde ring zal maken. Dit neemt niet weg, dat vrijwel overal een verbetering ten goede kan worden geconstateerd en ook hierop maken wij geen uitzondering. Het jaar is bereids goed ingezet door de opneming onzer gemeente inde i*kl. wat betreft'de salarissen der Rijksambte naren. Door verschillende neringdoenden wordt reeds in hun zaken gemerkt, dat in den laatsten tijd in onze gemeente meer ver tier komt van inwoners uit de buurge meenten en het wil mij voorkomen, dat de in 1925 aangebrachte verbetering en vergrooting van verschillende winkelzaken mede te danken zijn aan een meer op- timistischen kijk op .den toestand. Huisduinen gaat langzaam vooruit. Het particulier initiatief begint zich hier meer te ontwikkelen en voor den aanbouw van eenige villa's door de N. V. Zeebad Huis duinen zijn de plannen gereed gekomen, zoodat zoo spoedig mogelijk tot dien aanbouw zal worden overgegaan. Ik noodig u dan ook uit met frisschen moed in het nieuwe jaar aan den arbeid te gaan en voeg daarbij den wensch, dat uwe besluiten zooveel mogelijk zullen bijdragen tot vermeerdering van de wel vaart onzer burgerij en den bloei onzer gemeente. En hiermede verklaar ik deze eerste zitting voor geopend. Deze rede wordt met luid applaus door den Raad begroet. Aan de orde is nu Notulen. Vaststelling der notulen van de verga deringen van 17 November en 8 Decem ber 1926. Na rectificaties door mevr. Van der Hulst en den heer Van Dam worden deze vastgesteld. lokaal in te richten voor het geven van financieelen steun van gemeentewege, doch onderwijs in handenarbeid aan zijn school, beloofde de zaak te zulien bespreken in (Voorgesteld wordt dit stuk te stellen het College van Burgemeester en Wet- in handen van Burgemeester en Wet- houders. houders om prae-advies). Inmiddels kwam het perceel Sectie E AlsmedeUittreksel uit het Kon Besluit van 24 December 1925, no. 71, waarbij het maximum-aantal vergunningen voor den verkoop van sterken' drank in het klein met ingang van 1 Januari 1926 voor deze gemeente wordt vastgesteld. Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Ten opzichte van het onder K ver melde stuk verzoekt de heer Zondervan het adres van den heer Hoefnagel naar B. en W. te renvoyeeren om prae-advies, teneinde daarover eene discussie uittelok- ken. (Adressant, L. Hoefnagel te Breda, heeft op 3 Januari 1915 aan den toenmaligen inspecteur van politie Muntinga, f 150. gezonden als waarborgsom voor de ker mis. Nu deze in 1915 wegens den heer- schenden oorlogstoestand niet gehouden is, verzocht adressant restitutie van deze som. De gemeente wijst er op, dat deze toezending aan den heer M. niet geschied de op verzoek van of krachtens een over eenkomst met de gemeente. Blijkens schrijven van den gemeente-ontvanger is dit geld niet aan de gemeentekas afge dragen. Overigens dateert de zaak al van 1921). De Voorzitter meent, dat het geen nut heeft nog op deze oude kwestie van 1915 terug te komen. De betrokkenen zijn allen of overleden of reeds lang uit de gemeente vertrokken, zelfs spr. was nog geen burgemeester hier. De heer Zondervan merkt op, dat de zaak niet zoo oud is als de Burge meester zegt. Er zijn over deze aangele genheid verschillende brieven gewisseld, waarvan spr. de afschriften bij zich heeft. Spr. dringt alsnog aan op een prae-advies hierover. De Voorzitter: WensCht de Raad, dat dit alsnog zal geschieden? Het geeft ons allemaal maar werk en gedane zaken nemen geen keer, De heer Zondervan is het niet met deze zienswijze eens. Adressant is gedu peerd door een gemeente-ambtenaar in functie en spr. meent, dat het niet aan gaat zich op deze wijze van de zaak af te maken. Het voorstel B. en W. om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, komt in stemming en wordt verworpen met 11 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren Zon dervan, van Loo, Bot, Heijblok, Boo gaard, mevr. van der Hulst, Smits, Eijl- ders, Geurts, de Zee en Verstegen Hier mede is dus beslist, dat het adres om prae-advies naar B. en W. zal worden ge- renvoyeerd. Beide stukken conform voorstel B. en W. Onderwijs. Voorstel om aan school 6 het vak han denarbeid in te voeren. De heer Eylders wijst er op, dat blijkens het raadsbesluit aan school 3 in hoogere klassen, aan school 6 volgens het onderhavige voorstel in de lagere klassen, dit onderwijs zal worden gegeven. Waar het te doen is eene proef te nemen en tot eene vergelijking van de resultaten te komen, zou spr. het wenschelijk achten op beide scholen in gelijkluidende klassen dit onderwijs in te voeren. De Voorzitter licht deze zaak nader toe. De heer Kamman, destijds hoofd van school 3, die alleszins bevoegd was voor het geven van handenarbeid, heeft deze zaak gepropageerd. Inmiddels is genoemde heer overgeplaatst naar school 5. no. 100 uit de huur vrij en daar „Helder's Belang" zonder dat perceel niet tot uit breiding van het sportterrein kon over- j nog nader tóe. gaan, was „Helder's Belang" verplicht dat terrein te huren. Zulks geschiedde dan ook, zelfs op aan Onderwijs In de vacature J. Bosma. Aanbevolen worden: L J. Bosma. 2. W. J. Bakker. Benoemd de heer Bosma. Mededeeltng. Door Burgemeester en Wethouders Is verkocht de zuiggasmotor der briketten fabriek voor 4100.—. (Voorgesteld wordt deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen.) (Applaus). De heer Eijlders vraagt naar de uit betaling der verhoogingen voor het on- 'derwijzend personeel. Nu Helder ie klasse gemeente geworden is, is hieromtrent een circulaire van den minister verschenen, en volgens het orgaan van de onderwij zers, „De Bode", kan deze uitkeering spoedig worden tegemoetgezien. De Voorzitter antwoordt, dat inder daad hieromtrent een circulaire is ont vangen, waaromtrent evenwel nog nadere toelichting is gevraagd. De heer de Zee dringt aan op spoed inzake den bouw der woningen voor het Zeebad, zulks naar aanleiding van een door de s.d. fractie ontvangen verzoek van den Bouwvakarbeidersbond. Spr. heeft vernomen, dat deze zaak aan de Schoon heidscommissie onderworpen is, doch zou gaarne voortaan wat meer spoed hier mede willen zien betracht. De Voorzitter: De beslissing moet wachten op de goedkeuring van Ged. Staten. Thans is opdracht aan den ar chitect gegeven. De heer de Zee meent, dat dit spoe diger had kunnen gebeuren als men den architect direct opdracht h^l gegeven. De heer van Breda antwoordt, dat iedere aanvraag met den meesten spoed behandeld wordt. De heer de Zee: 't Gaat bij spr niet tegen Publieke Werken, maar tegen de schoonheidscommissie. De heer Zondervan licht de kwestie De heer Heijblok vraagt naar de goedkeuring van de bouwplannen van den aannemer Boot, die ook thans nog raden van meergenoemden Wethouder. niet op de agenda voorkomt. Die huur werd aangegaan voor den tijd van één jaar, omdat de huur van het andere terrein aan het einde van dat jaar afliep en de beide terreinen dan op één en hetzelfde contract weder opnieuw in gehuurd zouden kunnen worden. Vervolgens werd aan het Bestuur mede gedeeld, dat er van gemeentewege niet op financieelen steun gerekend kon worden. „Helder's Belang" zou daarna trachten zelf voldoende geldmiddelen bijeen te krijgen om een goed sportterrein in te richten, toen de mededeeling kwam, dat de huur der beide terreinen met ingang van 1 Januari 1926 door de Gemeente werd opgezegd. „Helder's Belang" zou aan de Gemeente moeten betalen voor huur van perceel Sectie E No. 100 de somma van f300. waarvan f 150.reeds betaald is. In 1925 is aan uitbreiding van het sport terrein niets verricht kunnen worden, om dat de voorgestelde uitbreiding niet de goedkeuring van het Gemeentebestuur kon verwerven, zoodat perceel Sectie E No. 100 slechts onderverpacht kon worden. Moet „Helder's Belang" dus ook den tweeden termijn betalen, dan heeft het een schade van f 300 f 80 f 220. Die schade zou ingehaald kunnen worden als „Helder's Belang" de exploitatie der sportterreinen in handen hield. Nu ons echter de huur der terreinen door de Gemeente is opgezegd, is het inhalen van die schade onmogelijk geworden. Het is daarom, dat „Helder's Belang" kwijtschelding verzocht heeft van den tweeden termijn van betaling ad f 150. De heer Zondervan is uit deze stukken overtuigd, dat de Vereeniging schade geleden heeft en kan zich met deze voordracht vereenigen. 4 Aangenomen. Onderwijs. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een gymnastiek-lokaal aan de Emma- straat voor de Heldersche Sohoolvereeni- glng. Aangenomen. Benoemingen. Voorstel tot benoeming van leden en plaatsvervangende leden van de Commis sie van Advies en Werkloosheidsverze kering. Aangenomen. Benoemingen. Benoeming van leden der Commissies van Toezicht op het M.O. en N.O. Voorgedragen worden: L Vacature W. J. Bakker. 1. W. J. Bakker. 2. F. Dekker. IL Vacature mevr. A. de VenBoon. 1. mevr. A. de Ven—Boon. 2. mevr. Nlesslnk—Houtkoop. HL Vacature A. van de Sande Laooste. 1. A. van de Sande Laooste. 2. J. van der Feer (luit tz. Ie kl.). De nos. 1 dezer voordracht worden met algemeene stemmen benoemd. Benoeming. Voorstel tot het benoemen van een lid De heer van Breda: De heer Brands, op wiens opdracht deze woningen gezet worden, is al van dezen zomer af bezig Als hij de waarborgsom eerder gestort had, ware de zaak reeds beslist geweest De openbare vergadering wordt daarn: gesloten en de Raad vereenigt zich ir comité generaal. ZEEKRIJGSRAAD HELDER. Zitting van Woensdag 27 Januari. Een visite en haar gevolgen. Het kleine, bleeke, 20-jarige marinier- tje Ch. Z. v. S. was op den Sen Nov, met z'n 18-jarige collega Fr. v. d. B., in functie tamboer 3e kl., op sjouw gegaani en zoo kwam dit edel tweetal terecht iij een van Bacchus heilige huisjes, waar zej niet tot hun ongenoegen, aantroffen eert lieftallige maagd. De kennismaking tusschen de marihiera en deze schoone vlotte bijzonder goed. In korten tijd was zij zoo intiem gewor den, dat v. d. B. bij de juffrouw, die In „donker Helder" woont, op visitie mocht. Als vergoeding voor deze vriende ijk ieid gaf hij z'n minnares een riks van zijn marinierstraktement. Na zijn visite buiten gekomen, zocht hij zijn vriend op en samen wandelder ze naar boord. Op de Kerkgracht echte kwam v. d. B. plotseling tot de ontdek king, dat hij z'n portemonnaie miste Hij terug. Na vergeefs te hebben geram meld en geklopt, besloot hij zich toeganf tot de woning te verschaffen. Hij openci daartoe de luiken en klom door het oper geschoven raam naar binnen. Hier vorJ hij zijn portemonnaie, maar tevens ont dekte hij eenige horloges, die hem z<S> onweerstaanbaar' aantrokken, dat hij P in zijn bezit nam en er zijn vriend eb cadeau deed. De juffrouw, die 's avonds tot de o*- aangename ontdekking kwam dat har twee horloges gestolen waren, ging f> hooge beenen naar de politie, die de zaM in handen van den zeekrijgsraad steld« Gisteren stonden de beide marinifs terecht. Hierbij deed zich het eigenaf- dige geval voor, dat de heler zich sirfls 5 Nov. reeds in voorarrest bevond, terdjl de steler op vrije voeten rondliep. De fiskaal eischte voor beiden 4 mid- gevangenisstraf, bij v. S. met aftrek \»n de preventieve hechtenis. Verdediger inzake den eersten btfl- was Mr. Vink, die vrijspraak van sl&f bepleitte, daar v. S. reeds bijna 3 m(d. gebromd had. Nadat de krijgsraad in Raadskamer geweest werd tegen v. S. 1 maand f- vangenisstraf gevorderd, alzoo heeft 1= marinier bijna.2 maanden te lang gezetst waarbij natuurlijk ook zijn traktem^1 was ingehouden. Uitspraak in de zaak van den hoog schuldige v. d. B. heeft öp nader te tf" palen datum plaats. Een oneerlijke correspondent Matroos 2' kl. A. P. v. P. was in h»1 aar '25 eenige maanden corresponde^ der Commissie van Toezicht op het Lager geweest van den Bond voor M. M. P. Ejt

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6