De witte Priester ven Siva NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Karnemell<zee| Eerste Blad. BUITENLAND. Win terhanden Wintervoeten Kloosterbalsem Nr. 6130 ZATERDAG 30 JANUARI 1926 64ste JAARGANG abonnement per b maanden bij vooruitbetaling Verschijnt Dinsdags Donderdèg- en Zaterdagmiddag Redacteur-UitgewerO. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Gi rorotoeninof No. 16066. Uit Berlijn wordt aan het „HM." gemeld: De nerveuze stemming van Woensdag overheerachte ook Donderdag in den Rijks- de morgenuren heeft de sociaal-demo cratische partlji uren) lang vergaderd en met 70 tegen 40 stemmen besloten, het uitbren gen van blanco stemmen verplicht te stelen. Deze maatregel was een novum. De Economische Partij; die naar men weet uit dirie deelen bestaat (Duitsch-Hannovera- nen, Beiersche Boerenpartij' en Midden standsbond), heeft, daar men het niet eens kon worden over een gemeenschappelijke houding, de leden vrij gelaten. Toen tegen half drie de zitting eindelijk begon, bleek het, dat geen enkele fractie een duidelijk beeld had van de komende gebeur tenissen. Vast scheen alleen te staan, dat het lot van' de regeering van enkele stemmen zou afhangen en dat van de regeering niet alleen, maar ook dat van den Rijksdag zelf. Want gedurende de middaguren werd in de couloirs van den Rijksdag hekend, dat de rijkskanselier des morgens een uur lang met den rijkspresident had gesproken en van Hindenburg machtiging had gekregen tot ontbinding van den Rijksdag, ingeval de stemming niet gunstig voor de regeering zou uitvallen. De gemoederen waren reeds te wer verhit door 'hiermede rekening te houden. Dit bleek al dadelijk aan het slot van de rede van den afgevaardigde Henningv die eindigde met de navolgende provocatie: „Nu weer de rjjks- fegeering er de schuld van draagt, dat er bijna twee milloen menschen werkloos zijn, komt het Völkische beginsel1 tot zijn recht. Men heeft gezocht naar aüe mogelijke kwa lificaties voor de nieuwe regeering, men heeft o. a. gesproken van de regeering der kopstukken, maar één kwalificatie heeft men vergeten (en hiermee bedoel ik geen per soonlijke beleediging), nJ. die van „de regee ring der beulen van het Duitsche volk!" Nauwelijks had majoor Henning deze woorden gesproken en wilde hij langs den rijkskanselier heen de estrade verlaten, of dr. Luther stond doodsbleek op, versperde den spreker flen weg en riep, terwijl hij een houding aannam alsof hij tót handgemeen wilde overgaan in- het geraas nauwelijks hoorbaar Henning toe: „Schande, om zulk een beleediging uit te sprekenl Schande! Ik duld niet op zulk een wijze aangevallen te worden. Een schandaal!" Als Henning naar zijn plaats gaat, roepen het midden en de linkerzijde: „Er uit met hem! Er uit!" FEUILLETON. 89) door BURTON E. STEVENSON. NEGENTIENDE HOOFDSTUK De Yogi overwint. iVice-president Bell houdt minutenlang de klepel in. beweging. Als hij eindelijk gehoor krijgt,, sluit hij1 den afgevaardigde Henning wegens grove overtreding van het reglement van orde van de zitting van1 dezen dag uit. Henning aarzelt nog eenüge oogenblikken daaraan gevolg te geven, maar wordt door zijn partojgenooten uit de zaal geleld. Onmiddellijk daarop protesteert de vol gende spreker, de afgevaardigde von Lind- einer-Wildau van de Duiisch-nationalen, zonder daarover met zijn fractiegenooten te hebben geraadpleegd, spontaan tegen het op treden van Henning. Van de sociaal-democraten polemiseerde nog dr. Breitscheid met von Lindeiner en ook sprak nog graaf Westarp over de oude quaestie van de actie der Duitsch-nationalen tegen de ministers, die helt verdrag van Lo- carno onderteekend hadden, totdat minister Stresemann zich nog kort in het strijdperk begaf, in hoofdzaak om mee te deelen, dat de in Londen gelanceerde persberichten over de handhaving van een bezetting van 76.000 man volkomen onjuist zijn en dat de regee- ring blijft bij, haar opvatting van November 1925, dat de bezetting onmiddellijk na de in werkingtreding van het verdrag van' Looarno binnen den kortst mogelijken tijd tot de kleinst toelaatbare sterkte moet worden te ruggebracht Ook deelde de minister mede bericht te hebben ontvangen, dat Keulen in den nacht van 81 Januari geheel zal zijn ontruimd. Nadat een voorstel der Duitsch-nationalen, betrekking hebbende op de scherpe eischen, die voor de toetreding tot den Volkenbond gesteld zouden moeten worden, verwezen was naar de commissie van Buitenlandsche Zaken, volgde onder groote spanning onmid dellijk de stemming over de motie van ver trouwen. Het i>- snltaat van de hoofdelijke stemming over de motie van vertrouwen was, dat er 460 stemmen werden uitgebracht, waarvan 161 blanco, 160 met Ja" en 149 met „neen". De regeering had dus een meerderheid van 11 stemmen en daarmee waren automatisch alle moties van wantrouwen vervallen. De communisten begroetten dit resultaat der stemming met een aanhoudend geroep van '„foei!" Verdere bewijzen van instemming of afkeuring bleven uit. Eerst anderhalf uur later bleek bij het oon- troleeren van de resultaten der stemming, dat het stembureau zich had vergist Er wa ren namelijk geen 460, doch, slechts 440 stemmen uitgebracht, waarvan 130 blanco, 160 met Ja" en 160 met „neen", zoodat de meerderheid der regeering niet 11, maar sledhts 10 stemmen bedraagt Blanco stemden de sociaal-democraten en vermoedelijk ook de leden van de Economi sche Partij. Het is echter niet onmogelijk,, dat eenige ledén van deze partij hun stem vóór de motie van vertrouwen hebben uit gebracht De Duitsch-nationalen, de Duitsch- vöikischen en de Communisten stemden tegen. Aardschulrlng. In het ZuM-Hessische Rhön-gebergte is de 656 M. hooge Dreistelz in 'beweging gekomen. Geweldige rots- en aardmas- sa's bewegen zich in die richting van het station Brüokenau. De gebeurtenissen van den volgenden dag Zondag zal ik zoo kort mogelijk verhalen. Het was voor mij een dag van teleurstelling, wanhopig eindigend, een grauwe dag met wind en regenvlagen. Dokter HItittibty kwam ons halen, en Godfrey en ik vergezelden hem naar den dienst bij1 het lijk van den1 vermoorden man. Wij waren de eenige vreemden daar, behalve de begrafenisondernemer en zijn helpers, en die werden niet bij: de plech tigheid toegelaten. Deze werd alleen Ibijr gewoond door Miss Vaughan, Mahibub en ons drieën. De dienstboden waren er niet, en ook niet Miss Vaughans verpleegL stera Ik heb nooit een indrukwekkender fi guur gezien dan SUva dien morgen. Zijn Meed was dofzwart, en in tegenstelling daarmede en met zijn haar was zijn gelaat zoo wit als marmer. Maar na de eerste oogenblikken boezemde die plechtigheid mij geen belangstelling meer in, want Bilva sprak ln een taal die waarschijnlijk Hdadtostanseh waa, en ze was soo een Ingezonden MededeaUnm. Een bericht uit Londen meldt: Het tractaat dat Engeland en Italië over de fundeering van de Itahaansche oor- logsschuid hebben gesloten, dat gisteren geteekend is, in onloochenbaar een over winning voor Italië. Van Engelsche zijde tracht men ook niet uit financieel oog punt den tekst van' de overeenkomst te verdedigen. Men legt nadruk op Enge- land's gulheid, die metterdaad alles over treft wat Italië bijvoorbeeld van Amerika verkregen heeft. Men tracht deze edel moedigheid te rechtvaardigen door te verwijzen naar het kleine aandeel, dat Italië van de Duitsche herstelbetalingen krijgt Verdeer zegt men dat men niet te veeleisohend kon zijn tegenover een mo gendheid, die zoo ddkvijls ert zoo (harte lijk Erugeland's politiek in Europa ge steund heeft. De Manchester Guardian berekent dat aan Italië feitelijk een bedrag van 624,840,000 pond is kwijt gescholden van het totaal van 610,840,000 pond. Gekapita liseerd tegen 6 pek vertegenwoordigen namelijk de annuïteiten slechts 86 mil- tonig, zoowel in geluid als in 'gebaren, dat ik er tenslotte zenuwachtig van weid. Het duurde een half uur en zoodra het was af- geloopen ging Miss Vaughan heen. De Yogi en Mahbub volgden haar, en toen kwamen wij drieën naar voren voor den laatsten blik op het lijk. Het was geheel in het wit gekleed. Het was den begrafe nisondernemer gelukt de gelaatstrekken hun natuurlijke lijn terug te geven, en de hooge halsdoek verborg de leelijke tee- kens op de keeL Men kon dus op deze wijze niets zien van de wijze, waarop hij was gestorven, en er was een zekere ma jesteit in hem, terwijl hij daar lag niet ge kruiste handen en 'gesloten oogen. Zwijgend verlieten wij1 het vertrek en Hln-man wees den begrafenisondernemer dat de dienst was af geloopen. „Ik ga met het lijk naar het crematorium," zei hij en reed weldra met den begrafenisonder nemer voor den lijkwagen uit Wij zagen dat het slot van het hek 'gerepareerd was, want de tuinman stond erbij met den sleu tel in de hand, tot wij vertrokken waren; toen sloot en grendelde hij zorgvuldig het hek, alsof hij strikte ibevelen opvolgde Godfrey reed kort na die lunch naör de stad' en tegen het midden van dén dag kwam ik weer hij het hek van Eimhurst en schelde. Ik wachtte vijf minuten en soheldé weer: Eindelijk kwam de tuimfoam 'het pad afstoffen en' vroeg wat ik ver langde Ik vertelde hem dat ik met zijn meesteres had afgesproken, maar in plaats van mij dadelijk binnen te laten, nam hij mijn kaartje aan en slofte ermee weg. Uk beken dat ik woest werd, terwifl lk daar stand te wachten op den weg, want Boen. De duurzame rentelast voor de Britsche schatkist bedraagt 26 per jaar. De verhouding tusschen Rusland! en Penzië is, volgens de Roei, den laatsten tijd veel slechter geworden. Het handels verkeer neemt sterk af; de sowjetgeaant te Teheran Joerenef is naar Moékou ont boden om overleg te plegen. De Bowjet-regearlrg schrijft deze ver koeling toe aan den' Invloed van Enge land. Zij schijnt geneigd aan Perzië eenige nieuwe faciliteiten op eoanamisch gebied te verleenen, teneinde den band tusschen beide staten' weer nauwer aan te halen. Te Moskou zijn de (laatste weken tal van gevallen van slaapziekte voorgekomen, waar van de meeste met doadelijiken afloop. De medische autoriteiten overwegen wat tegen uitbreddihg dier ziekte kan worden gedaan. De Senaat heeft de toetreding van de Ver. Staten tot het Internationaal Ge rechtshof met 78 tegen) 17 stemmen be krachtigd. De courantenlezers in de Ver. Staten kun nen weer eens hun hart ophalen aan een gruwelverhaal, waarin sprake ia van de toe passing der ondervraging in „den derden graad". Dit is een ondervraging, welke onaf gebroken desnoods langer dan een dag wordt voortgezet en waarbij de verhoorde allengs lichamelijk en geestelijk zóó afgemat en gepijnigd wordt, dat hij geen weerstands vermogen meer heeft en maar bekent zelfs wel eens ofschoon hij onschuldig ia. Blij de openbare behandeling van een zaak in de Ver. Staten komt het dan ook niet zel den voor, dat de beklaagde ofschoon hij bekend had eenvoudig zegt, dat die be kentenis hem afgepijnigd was en hij haar volledig terugneemt. En met zoo'n wraking van een vroegere bekentenis houden dan rechter en jury terdege rekening. Maar thans het reoente geval. Een „chiro- practor" (wij zouden zeggen een „knijp- en wrjjfdokter") te Philadelphia, David Mars hall, was in hechtenis genomen, omdat men in de nabijheid van zijn woning het afgesne den hoofd van een vrouw had gevonden. Het slachtoffer was eene juffouw Anna Dietrich. De chiropractor is gehuwd en heeft uit dat huwelijk een kind. Het was bekend, dat hij tot mej. Dietrich in relatie had gestaan. De politie deed' een inval in de kamers waar Marshall spreekuur hield en vond ih een dier kamers bloedvlekken, een zaag en een stuk van een courant, dat denzelfden datum droeg ais het stuk courant, waarin het hoofd van de vermoorde vrouw gewikkeld was ge weest. Men confronteerde Marshall met het hoofd van het slachtoffer, doch de man be waarde zijn koelbloedigheid en ontkende schuld. „Indien deze doode lippen zich kon den bewegen, zouden zij' mij' vrijspreken" riep 'hij uit. iMaar de politie was met deze ontkenning en 'helpt direct niet tevreden en 'begon de ondervraging in den derden graad. 'Eerst kwam Marshall tot de halve beken tenis, dat hij: wel het Ijk had ln stukken ge sneden en deze stukken op allerlei plaatsen had verdonkeremaand. In zijn consternatie had hij het hoofd vergeten en dat had hij weggegooid op een plek, waar hét spoedig gevonden was. Maar zoo hield hij hardnekkig vol den moord zelf had hij niet gepleegd. De jonge vrouw was door een rijken aanbidder in den steek gelaten, en had zich uit wan hoop daarover met vergif om het leven ge bracht in zijn kamer. In zijn ontzetting bad hj niet beter weten te doen, dan het lijk in stukken te snijden en die te versteken. De politie bleef echter doorvragen en ten slotte was "Marshall niet meer dn staat verzet te bieden en kwam het hooge woord er uit Anna Dietrich' was al acht jaar zijn mai- tresse, zonder dat Marshali's vrouw er van wist Den laatsten tijd echter had juffrouw Dietrich er steeds weer op aangedrongen, dat Marshall haar naar dure feestjes zou meenemen, en haar geld, steeds meer geld zou geven. Zoo niet, dan zou zij hem ver klappen aan zijn vrouw. Eenige dagen geleden was de vrouw bij hem gekomen en had weer een scène ge maakt Marshall was driftig geworden, had haar bij de keel gepakt, en voor hij' begreep wat hij gedaan had was zij dood' geweest. De „Aquitanla" en „La France" zijn twee dagen te laat te New-York binnengekomen het duurde lang eer (hij terug kwaim, en ik begreep er niets van. Maar eindelijk kwam hj, stoot het hek open zonder een woord! te zeggen en wenkte mij binnen te komen. Toen sloot hij het weer en ging imrlj, voor naar het 'huls. Het werkmeisje ontving ons bij de deur der bibliotheek alsof zij daar was geposteerd. „Als ui hier wil wachten, mijnheer," sprak zij, „dan zal Miss Vaughan u ont vangen". „Ik hoop dat zij welvarend Is?" zei ik, hopend dat het meisje mij den sleu tel tot al deze geheimzinnigheden zou gevent, maar zij stond ai bij, dié deur. „Zij is heel 'goed, mijnbeer," sprak zij' en was het volgende oogenbllk verdwenen. Weer verliepen tien minuten, en juist toen lk erover dacht mijn hoed op te zet ten en het huls te verlaten; hoorde lk voetstappen de trap afkomen. Een oogen bllk later stond Miss Vaughan op den drempel. Ik had het alls vanzelfsprekend beschouwd dat zij tot de alLodamgsche Meeding zou terugkeeren, maar zij: droeg nog het golvende, witte, half-Grieksohe gewaad', waarin ik haar het eerst had ge zien. Ik moest wel erkennen dat het de sierlijkheid1 en schoonheid van baar ge stalte verhoogdé, en toch gevoelde lk een zekere teleurstelling. Want het behouden van die Meeding kon alleen (maar betee- kennen dat haar vaders invloed' haar nog 'beheerschte. „U verlangt mij te spreken?" vroeg zij, en weer was lk verbaasd, want lk had gedlacht dat zij haar verontschuldigingen zou aanbieden voor den tijd dien zij mij had1 laten wachten. In plaats daarvan sprak rij tot mij alsof lk een vreemde voc* haar was. JDc had voor dezen imdd- gestel rijk Moed, dat de weefsels herstelt en voedt. Dit bloed zuiver te houden Is dt> taak van de nieren. Te veel werk, zorgen en weersverande ringen verzwaren deze taak, en dan kun nen de nieren overspannen worden. ZIJ kunnen dan niet het urinezuur en andere sohadelijke onzuiverheden behoorlijk uit het bloed filtreeren. Scherpgekante kris tallen vormen zich in de spieren, gewrich ten en weefsels der zenuwen. Dit leidt tot rheumatische aandoeningen bekend ala spit, ichias of rheumatiëk, naarmate de rug, beenen of andere deelen van het lichaam worden aangetast. Zoodra men urinestoornlssen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen of andere ver schijnselen van een nieraandoenlng op merkt, gebrulke men Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. ZIJ hadden succes, zelfs ln gevorderde gevallen van nierkwalen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zljt geen verlegen bulten- landsoh goed te ontvangen. Prijs f 1.76 per flacon. dag met u afgesproken;" herinnerde' lk baar, een Meur van drift krijgend. „O, jal" En zij deed' een paar stappen de kamer ln, maar haar gezicht bleef even koel. Jk was het vergeten. Kwam u niet over za ken spreken/?" „Neen," zei lk, Jk kwam spreken over uw bezoek aan vrienden van Mr. Swain en van mij tijdelijk ten minste". „U moet uw vrienden voor mij bedanken," antwoordde zij kalm, „maar ik heb besloten hier te blijven." „Maar maar," stamelde ik verbluft door den be slisten toon, waarop zij sprak, „vindt u dat dit verstandig is?" „Ja, veel verstan diger dan naar mensohen te gaan die lk niet ken en die mij niet kennen." „En vei lig," hield lk aan, „denkt u dat dit veilig is?" „Veilig?" herhaalde zij, imij verbaasd aanziende. „Zeer zeker. Wat heb lk te vreezen?" „Hebt u dé verpleegsters nog bij u gehouden?" „Neen, lk heb ze niet noodüg. Ztf zijn een uur geleden vertrok ken." „Maar die dienstboden?" vroeg ik vol schrik, „zijn zij hier? Blijven ze hier?" Weer keek zij mij aan. „Uw vragen lij ken mij' al heel vreemd, Mr. Laster. Zeer zeker blijven de dienstboden hier," „En de 'Hindoes?" stiet lk uit. „Ja, en ook de Hindoes, zooals u ze noemt Dit is hun thuis. Het was de wenisch van mijn vader." Ik gaf het op; haar heele manier van doen wees erop, dat dit een zaak was, die mij niet aanging en dat mijn bemoeizucht als een onbeschaamdheid werd' be schouwd. Maar lk trachtte mijn laatste pijl af te schieten. „Mr. Swain zou zeer graag willen dat u niet hier bleef," zei ik. „Het zal hem zeer veel verdriet doen als bij uw besluit verneemt." Hierop antwoordde rij niet «n daar lk niets meer te zeggen had; maakte ik mij, verdrietig en gepiqu'eerd, gereed om de kqmer te verlaten. ,,Er Is nog iete," zei lk, mij op den drempel omkeerend. Jk moet imorgen naar de stad vertrekken, maar lk kom 's avonds weer terug. Zou het u schikken wanneer wij na het eten onze zakelijke conferentie hadden?" „Ja," sprak zij toestemmend, „dat schikt mij' heel goed." Tegen acht uur dus?" „Ik zal u op dien tijd verwachten," stemde zij toe En hierna vertrok ik. In een zeer ont stemd humeur keerde ik terug naar God frey's woning, en lk ging op de veranda zitten en rookte mijn pijp in somber ge peins. Want ik voelde dat Miss Vaughan mij op de een of andere wijze ontgleed. Er was vandaag een slagboom tusschen ons (oeweest, die er te voren niet geweest een slagboom van koelheid' en ge was reserveerdheid. dien ik niet kon verwijde ren. De een of andere vijandige invloed was aan het werk geweest; na zijn dood drukte Imlschien zelfs nog meer dan ln zijn 'leven de wil baars vaders op haar Ik kon mij voorstellen hoe een gevoel van wroeging zou 'kunnen aangroeien -en sterker worden, en haar aansporen tot dwaze en nutteiooze opofferingen. En toen kwam Mrs Hargis buiten en zei mij diat iemand mij aan de telefoon riep. Het was Swain. „Ik mocht niet op bet kantoor komen om' met u te telefo- neeren zei hij, toen hij, mijn uitroep van verbazing hoorde. „Shmmond kwam toe vallig hier en vertelde mij dat het in orde was. Hij ls nu hier." „En wordt je goed behandeld?" „Ze beschouwen mij als den voornaamsten huurder." zei hij lachend (Wordt vervolgd.) 4 HELDERSCHE COURANT Heldermbe Courant 11.60; Ir. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Indifi p. zoepofct 12.60; ld. p. mail en overige landen 18.20. Zemdageblad reep. 10.60,10.70,10.70,11.—. Modeblad reap. 10.95,1 li», 1 li», 11.85 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p, p. 8 et. ADVERTENTIBN: 20 ot, p. regel (galiord) Inge», meded. (kolombreedte als rednetton. tekst) dubbel tariel. Kleine ndvert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 11lm B regels 40 ot., elke regel meer 10 ot. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ot DÜITSCHLAND. Bes ecnotianeele Bffksdagzittiiig. Een incident Luther-Henning. De motie van vertrouwen aan genomen. Een machtiging van Hinden burg tot ontbinding van den Rijksdag. Een provocatie van afg. Henntng. Luther ontdaan. Henning uitgesloten. Een Duitsch-mtionaal protest. Mededeeltngen van Stresemarm. De motie van vertrouwen aan genomen. ENGELAND. De schuldregeling met Italië. Ingezonden Medadeelïng. RUSLAND. De betrekkingen net Farrië. Slaapziekte. VEREENIGDE STATEN. De toetreding tot het Internationaal Gerechtshof, „De derde graaff.' Hoe tn de Ver. Staten een be kentenis wordt afgedwongen. Ingezonden Mededeellng. Ben modUJke overtocht Ingimoprtep MededeeBng. HET LIGT NIET AAN BET WEEBt Gij behoeft bij vochtig weer niet rihau- matlsoh te rijn, als gij sledhts zorg draagt voor goed werkend» nieren. Onder nor male omstandigheden stroomt door uw

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1