HELDE!» COURANT DERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 30 JANUARI 1926. 1Onze plaatsgenoot, de heer O. den Hartog, is met ingang van 1 Februari be noemd tot procuratiehouder bij de Nationale Bank alhier. De* heer Den Hartog is reeds geruitnen tjjd bij de Nat. Bank werkzaam. Voor de slachtoffers van dien watersnood. ingekomen bij Mevr. de Boer—Jongkees: i van een onbekende, 1.— van me juffrouw M. Bij den heer Kamman: 2.50 van leerlingen) der Chr. bewaarschool, Hoog straat, als opbrengst van zilverpapier. „Heldert Fanfarekorps" zal' heden een oefenhigsmarsch houden, waaraan verbon den zai worden een collecte voor de slacht offers van den watersnood. Afmarsch heden avond 7.80 uur vanaf Jonkerstraat; de vol gende route zal worden gevolgd1: Spoor- S-acht, Vlschmarkt (halt), Oranjestraat, leuwstraat, Bassingracht, Onrust, Binnen haven, Zuidstraat, Weststraat, Bierstraat (halt), Spoorstraat, Koningstraat, Konings plein (halt), Polderweg, Paul1 Krugerstraat, van Galenstraat, Kerkgracht, Dijkstraat, Langestraat, Middenstraat, Dijkstraat,West- pledn (halt), Kanaalweg, Prins Hendriklaan, Stationsplein (halt), Verl. Spoorstraat, Kei zerstraat, Sluisdijkstraat, Riuijghweg, v. d. Dujjn v. Maasdamstraat, Jonkerstraat. Het Leger des Heils, dat deze week bij de ingezetenen kleedin-gstukken enz. heeft afgehaald, heeft niet minder dan 160 adressen, waar kleederen te verkrij gen zijn. Voor de inzameling hiervan zal wederom van de welwillend door de firma Luyckx afgestane auto worden gebruik gemaakt. Dinsdag a.& wordt hiermede een aanvang gemaakt. Dagelijks komen bij den secretaris van het Comité, den heer L. Bandsma, ge bouw der Arbeidsbeurs, Kanaalweg, gif ten in; deze zullen in ons nummer van Dinsdag as. worden verantwoord Hoe noodig het is, dat nog wordt voortgegaan imet de inzameling van gelden, is uit de uitvoerige berichten omtrent den toestand na de overstrooming, die de vorige week in dé bladen voorkwamen, wel gebleken, Tegenover het zeer 'hooge bedrag, dat noodig zal zijn om den nood te lenigen, valt het simpele millioen, door de Neder- landsch-e bevolking spontaan bijeenge bracht hoezeer op zichzelf ook een be langrijk bedrag voor een klein land! geheel in 't niet Zwembad Marinewerf. Voörtaan is tot nadere regeling het Zwembad op 's Rijkswerf voor dames, in- plaats van Dinsdag van 45 uur, Donder dags van 3i uur geopend. De malaria-film. Blijkens eene advertentie in dit nummer zal a.s. Donderdag alhier in het Militair Te huis (Kanaalweg) de malariafilm van het Roode Kruis vertoond worden. Deze film dient om den strijd tegen de malariamug, die al vele jaren stelselmatig wordt gevoerd, voornamelijk in de provincie Noords-Holland, waar de ziekte epidemisch is, beter te kun nen voeren. Alleen door medewerking van de bevolking zelve kan dé malaria afdoend worden bestreden. De film is in verschillen de plaatsen vertoond; omtrent de vertooning te Schagen schreef de Schager Ort. d.d. 8 Dec. 1925: „De film zelf laat ons velerlei zien van de malariamug. Achtereenvolgens zagen we bijvoorbeeld het binnendringen van de ma- 'lariaparasiet in het roode bloedlichaampje en het proces dat daarop volgde, het steken door de malariamug, het groepeeren van de eitjes, de ontwikkeling van de larven in het water, de poppen van de malariamug, het ontmug- gen van een varkensstal, het parafineeren van slooten, enz., enz. Aan het einde van deze bijzonder leerzame film werden nog enkele wenken gegeven, het gebruik van horren in de slaapkamerramen en -deuren, enz." Evenals in andere p aatsen wordt ook hier de vertooning door een medicus toegelicht. Hier is het dr. Rienks, die zich daarvoor be schikbaar stelde. Zaterdag a.a zal te Juliana- dorp in café Vader de film vertoond worden. De toegang is gratis, zoodat te verwach ten is, dat de belangstelling groot zal zijn. Heldersche Tooneelvereeniglng „Tavenu'. Van de Tooneelvereeniging „Tavenuont vangen wij een protest tegen het verslag, dat wij opnamen) over de laatste opvoering van „Pomarius". Het protest betreft voorna melijk de door onzen verslaggever gebruikte woorden „te realistisch" en „te laag bij den grond" (welke laatste uitdrukking in het ver band zooals in het schrijven wordt aangege ven, niet gebruikt is). Wij kunnen een dergelijk protest niet aanvaarden. Onze verslaggever heeft, naar adjn eerlijke meening, weergegeven welken Indruk dit stuk op hem maakte, en het is het bestuur uit mondelinge gesprekken- over de plannen om dit stuk op te voeren, bekend, dat ook anderen in onze redactie de keuze niet erg gelukkig vonden. Tegenover dege nen, die het in deze met het „Tavenu"-be- sfcuur eens waren, staan zeker evenzoovelen, die zich tegenover ons anders over de keuze van het stuk uitlieten. Is men bij „Tavenu zelf overtuigd, dat er verheffende invloed van het onderhavige «tuk uitgaat? Juist een dilettanten-vereeniging moet zeer voorzichtig zijn in de keuze harer stukken, zooveel te meer nog wanneer zjj daarmede den besloten kring der leden en donateurs verlaat en in het openbaar optreedt.J'omarius" nu is een stuk, dat velen /amuseeren zal, maar ook menigeen ergeren, en het is de fout geweest van „Tavenu", dat men dit niet heeft kunnen inzien en zich dlaardoor blootstelde aan kritiek. Het gaat evenwél1 niet aan tegen een op eerlijke overtuiging gegronde kritiek te pro testeeren en wij zullen dan ook niet aan het verzoek der vereeniging voldoen om alsnog eenige verzachting aan te brengen in het geen onze verslaggever daaromtrent meende te moeten zeggen. Nieuw recherchevaartuig. V rij dag heeft alhier op Texelstroom op de gemeten mij-l proef gevaren het nieuwe recherchevaartuig „Laman de Vries". Dit vaartuig, gebouwd1 op de werf „Gideon" van den heer J. Koster te Groningen, is voor zien van twee van de nieuwste Kromhout- motoren elk van 80 P.K. Het vaartuig is bestemd voor den dienst van de ambulante recherche te water (met standplaats Oost- mahorn) in de Noordelijke afdeeiing, ressor- teerende onder den Inspecteur der Belastin gen te Helder. Het vaartuig voldeed bij de proefvaart aan alle gestelde eischen. ï>e Klokken van Cornevllle. Hieronder volgen nog enkele recensies betreffende de operette „de Klokken van Oorneville", welke in de volgende maand door de Toonkunstafdeeling alhier gege ven wordt: iHet Vaderland eahrijft: Gezelschap Willem v. d. Veer. (Morgen geeft Nap zijn jubileumstuk, „Dr. Stieglitz", in „Casino". Als gast van het hier welbekende Hejjermans-ensemble onder lei ding van den ras-acteur Willem van der Veer, zal Nap de la Mar één van zijn beste rollen geven, nl de oude Stieglitz, in boven genoemd) tragi-koraisch tooneelspel', een stuk, waarin onze populaire Nap u laat schudden1 van den lach om u weer even later, door zijn gevoelvol spel, tot in de ziel te ontroeren. Ook Willem van der Veer, Hein Harrns, Mevr. Sophie de Vries—de Boer en alle anderen van 't Heajermans- ensemble dragen zeer veel bij tot een uit muntende goqd verzorgde voorstelling. Met het oog op de lage entréeprijzen wordt een volle zaal verwacht en raden wij de liefheb bers aan, intijdls plaatsen te -bespreken. Over deze voorstelling schrijft J. W. F.Weruméus Buning in „De Telegraaf": Se abonneimentsvoorstelling. Dinsdag a.s. wordt in „Casino" voor de abonné's der serievoorstellingen van „Het Schouwtooneel" het prachtvolle tooneelspel „Haar Groote Dag" gegeven. Dit schitte rende werk is een stuk van A. H. v. dl Feen» ook' als schrijver van humoristische verhalen bekend- (F. de Sinclair), door hem opnieuw bewerkt voor Het Schouwtooneel, welk ge zelschap in Mevr. Van der Horst de onver beterlijke -kracht -bezit, voor zulke (Drama's noodig. Dit stuk geeft aan deze hoogst be gaafde tooneelspeelster weder gelegenheid om haar dramatische talenten te ontploooien zooals wij die zagenl in, „De- onbekende vrouw", „Een gescheiden vrouw" en derge- lijken. -Voor bovengenoemde voorstelling zijn ook voor jiiet-abonné's nog plaatsen -beschikbaar. M-en zie hiervoor de advertentie. Van „Haar groote dag" schrijft: Utrechtfecho Courant: De Schou-wtooiieelHkraehten hebben eene we dergave geboden, over de geheel© linie in zoo sterke kleuren getypeerd, dat die auteur hun voor de eer, zijn werk betoond, wel zeer ste vig Hlnmk mag boeten. „Joseph ln Dothan". Men- 'bericht ons, dat Vrijdag 12 en- Zon dag 14 -Febr. a.s. in het Bondfegebouw aan de Molengracht zal opgevoerd wordeni een Bij- belsdb Treurspel van Joost van den Vondel: „Joseph- in Dothan". Benige heeren, die reeds nieermalen mee speelden in stukken als „Gekruisigd", „De Verloren Zoon" e.a., zullen ook thans weer hun medewerking verleenen- in dit klassieke werk van Vondel-. Gezien het groote succes van het stuk „De Verloren Zoon", hetwelk eenige jaren gele den drie avonden voor een uitverkochte zaal as gegeven, twijfelen wij: niet of ook deze opvoeringen- zuilen een groot succes worden. Wij raden- onze geachte lezers en lezeressen dan ook aan een der twee avonden te reser veeren. Blijkens de advertentie in dit nummer zal de firma W. G. Bakker, Westgracht 85, wier coiffeurszaak 25 jaar bestaat, hij die gjl-e- gen-heid deze week aan eiken bezoeker of bezoekster een flesch eau de cologne No. 4711 cadeau -geven. Waarschuwing. (Wij verwijzen- naar de in dit nummer voorkomende advertentie van den Commis saris van Politie» waarin er op gewezen wordt, dat men in de maanden Februari, Maart en April, gedurende den geheelen dag geen honden onbeheerd buiten de kom van de gemeente mag laten loopon. Overtreding van deze bepaling wordt ge straft met een- geldboete van ten hoogste 25.Ten strengste zal de hand aan deze verordening worden gehouden. Een vondst ln Haarlemmermeer. „De Telegr." meldlt: Bij het wegruimen van de stukken muur, die na dien brand hij den land-bouwer Ooms aan den VJjfhuizerdijk in de Haarlemmer meer nog waren blijven staan, vond men achter den eersten steen een aarden kruikje, afgesloten door een looden dop en waarin een oorkonde verborgen) was, waarvan de in houd' wel belangrijk genoeg is om dien, voor zoover nog leesbaar, weer te geven. Het is geschreven mat vrij' duidelijk schrift op per kamentpapier, maar een gedeelte er van is vergaan. Het volgende was nog te ontcij feren: De eerste steen is gelegd op 16 Juli 1870 door Antonia Maria Dyserinck, oudste doch ter van Abraham Lodewyk Dyserinck, wo nende te Haarlem en Agnesje Petronella Wijnands, wier vader mede-opzichter was van de Nieuwe Rotterdam De woning staat op 400 palen van 441/» en 6 els palen en heeft gekost 10.000 gulden. Terwijl de woniing gebouwd! is brak er een verschrikkelijke oorlog uit De dagloonen -zijn sinds 3 jaar 2 centen verhoogd. Een metselaar of timmerman ver dient 14 cent per uur, een opperma-n 10 cent per uur, een stukadoor 16Vj, een steenhou wer 16 c^nt per uur. Eenl goede -boeren knecht 7.in de week. Het riéten dak van de woning heeft 1.75 per el gekost. Een telegram in Nederland kost 30 cent voor 20 woorden-. Een retour biljet van Haarlem naar Amsterdam kost 90 cent, voor de 2e klas en 60 cent voor de 3e klas. Een kilo brood kost 20 cent. Het ossenvleesch kost 90 cent per kilo en de melk 7 et. per kan. Dit jaar werden nieuwe ijzeren pijpen voor de waterleiding in het Spaarne gelegd, wat voor het leggen alleen op dit oogenblik 12.000'kostte. Amsterdam heeft op dit oogenblik 6000 abonné's. De beste boter kost f 1.60 per kilo. w. g. P. Kleiweg Dyserinck. 12 October 1870. De moord ln de Rosestraat te Rotterdam, Woensdagavond tegen 8 uur kwam een man aan het politiebureau aan de Nassau- kade te Rotterdöm en zeide,, dat hij- de ge zochte J. L. v. O. was, de dader van den- moord in de Roses'traat. Nadat zijn identiteit voldoende vastgesteld was, heeft hij een voorloopig verhoor ondergaan; daarna is hij ter beschikking van den- officier van justitie gesteld en naar het huis van bewaring over gebracht. 'In de korte bekentenis, die hij op het po litiebureau heeft afgelegd, zeide hij, dat hij niet de bedoeling had gehad-, zijn vrouw te dooden; bij' het laatste onderhoud (op de kamer van zijn zwager) met zijn vrouw was weer spoedig ruzie ontstaan, en op zeker oogenblik had hij met een scheermes, dat hij in de hand hield, een afwerende beweging gemaakt en daarbij de vrouw ernstig ge troffen. Hij was gevlucht en had' eerst uit de bla den vernomen), dat zijn vrouw aan de gevol gen was overleden, eni nu bij dezer dagen een bericht van haar begrafenis gelezen- had, wa-s -hij vrijwillig teruggekomen om zijn straf te ondergaan. De man beweert, tot in het Noorden van Frankrijk, in den omtrek van Maubeuge gezworven- te hebben. Hij zegt, na de daad inderdaad naar Zwijmdrecht te zijn gegaan gedeeltelijk per autobus en daar heeft hij- de veerpont genomen naar Dordt. Vandaar IS hij- per trein naar Roosen daal of Breda gegaan en in d-enzelfdem nacht de Belgische grens overgestoken. Hij zegt, na de daad het scheermes en) zij-n overjas, waarop eenige bloedspatten gekomen- waren, te hebben weggeworpen; waar, wist hij niet precies meer. De nadere bijzonderheden van zijn beken tenis wenschte hij' -tegenover den rechter van instructie af te leggen. Aanranding. Het Vad. meldt dat in Den- Haag iemand schijnt rond te loopem, die er op uit is vrouwen en meisjes te verwonden. Vrijdagmiddag heeft de man weer een slachtoffer gemaakt in de Casuaristraat. Een winkelmeisje van 17 jaar uit een der zaken, welke in die straat gevestigd zijn» ging van het eene pand der firma naar het andere, dat aan de overzijde van- de straat staat. Toen zij de gang van het pand binnenging, voelde zij opeens een scherpe pijn in het -been en toen zij omkeek zag zjj een man de vlucht nemen. Deze blpek haar met een scherp voorwerp, waar schijnlijk een més, een- snede van 16 cM. lengte en 5 cJtf. diepte in de kuit te heb ben toegebracht. Op haar hulpgeroep schoten voorbijgangers toe. De genees kundige dienst werd gewaarschuwd even als de politie. Het schijnt dat er reeds meer gevallen van dezen aard bekend zijn. Twee auto's te water. Donderdagmiddag omstreeks 12 uur be vond zich een autobus van de lijn Bergen op ZoomStavenisse van den onderne mer Mallecoote en een vrachtauto, gela den met hout van de firma van Aarden te Zevenbergen, op de pont over de Een dracht bij Tholen. De chauffeur van de autobus, waarvan de passagiers gelukkig waren uitgestapt, zette zijn auto aan. Deze begon achteruit te loopen en drukte daar door ook den vrachtauto, waarvan de rem men niet aanstonden, aohteruit. De beide wagens kwamen in de rivier terecht. De chauffeur van den vrachtauto, de 35- jarige P. Vegers uit Zevenbergen, geraak te tusschen beide auto's bekneld en werd ernstig gewond. (Volk). Muylwijk voor het Hof. Naar het persbureau Vaz Dias ver neemt, zal het Gerechtshof te Amsterdam vermoedelijk op 9 Maart a.s. een aanvang maken met de behandeling in hooger be roep van de zaak-Muylwijk. Valschheid ln geschrifte. Voor de Haagsche rechtbank heeft Don- 'derdag terechtgestaan een gewezen procu ratiehouder van de Rott. -Bankvereenliging, diie op valsche kwitanties bedragen in- geld in ontvangst heeft genomen. Hij, erkende de gepleegde fraude; hij- heeft een gefingeerde rekening geopend éni daarop deze gelden ge stort Hiji had een volmacht en het recht tot parafeereni, waarvan hij aldus misbruik maakte. In totaal is aldus 90.000 verduis terd. Tegen dezen IbekL werd' 2 jaar gevan genisstraf geëischt Fraude mot Invoer van suiker. De Rotterdamsche rechtbank houdt zioh op het oogenblik bezig met een aantal zaken, diie verband houden- met een- ontduiking van betaling van suikeraocjjns in het groot waar door de staat voor 109.590 is benadeeld. Men zal zich deze geschiedenis wellicht her inneren: groote partijen suiker werden voor doorvoer afgegeven, dooh te Rotterdam ge lost. Donderdagmiddag was de rijksadvocaat, mr. J. J. van Walsum, aan het woord, die voor bekl. Van Keulen, directeur der expe ditie- en transportonderneming persoonlijk vrijspraak vroeg, dooh- tegen zijn vennoot schap een- boete eischte van 5000 en een boete van 10 maal het -bedrag van den ont dokenaccijns, zijnde 134.894.70; tegen de N. V. motorlichter Wiilemina 6 geldboeten van- 5000 elk, tezamen dus 30.000, en een boete van 94.991.94. Tegen de Duitsohe firma, die te goeder trouw de suiker heeft verzonden (de bedienden hebben de door- voerljjsten ingeleverd), werden tweemaal 8 boeten van 50.elk geëischt. De eerste verdediger, mr. J. van Duijven- dijk, vroeg ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 11 Februari. Verpleegsters met pagekopjes. De Telegraaf meldt: Zooals men zich ongetwijfeld zal her inneren bracht deze kwestie destijds niet vele opgewonden vrouwengemoede ren in beroering? namen inhet^oor- jaar van 1924, toen de mode van het dragen van kortgeknipt haar, z.g. page kopjes, bij de dames meer en meer in gang vond, de directeuren der gemeente huizen te Amsterdam het besluit den verpleegsters, in hun instellingen werk zaam, te verbieden page-haar te dragen. De directeuren grondden hun verbod op de instructie, welke het verplegend per soneel in de ziekenhuizen, waar mannen en vrouwen verpleegd worden een een voudige haardracht voorschrijft. Boven dien waren de directeuren van meening, dat in het algemeen de verpleegsters zich van wereldsche ijdelhedefi afzijdig dien den te houden. Naar wij vernemen is thans evenwel besloten alle verpleegsters in de gemeente lijke ziekenhuizen, het armenhuis en de quarantaine-inrichtingen van een kap te voorzien die de geheele coiffure omsluit. Dientengevolge zullen zij in de toekomst worden vrijgelaten in de keuze van haar hoofdtooi. Voor het gebruik van kappen pleiten natuurlijk in de eerste plaats hygiënische maatregelen. Intusschen zullen de zuster tjes, die van page-kopjes droomen, thans haar wenschen in vervulling zien gaan. Anonieme briefschrijfster te AndeL Gedurende l1/» jaar hebben een' aantal be woners te Andel eni Woudrichem, waarbij autoriteiten en geestelijken, anonieme brie ven over de post ontvangen. -Deze brieven, ten getale van 'bijna 200 stuks, bevatten meestal valsche beschuldigingen, alsmede bedreigingen tegen leven en goed. Men ver moedde wel, dat de schrijver of schrijfster in het kleine dorpje Andel zou woonachtig zfjjn. Derhalve hadden zich de marechaussee's uit Woudrichem, sinds langen tijd ook bij- de felste koude, aldaar aan het postkantoor en aan een postbus verdekt of vermomd opge steld' om den bezorger van die brieven te ont dekken, doch te vergeefs. Het vermoeden viel op zekere Mej. S. te Andel, doch ziji en haar dochter hadden ook dergelijke brieven ontvangen, althans zij toonde deze aan de politie. Eindelijk is thans bij een onderzoek van den opper-wachtmees ter der marechaussee's van Woudrichem aan het licht gekomen, dat -Mej. Wedi*S. inder daad de schrijfster der bewuste brieven is. Zij heeft dit feit bekend. Zij' is Vrijdag jj. gearresteerd en te 's-Hertogenbocoh ter be- PREDIKBEURTEN. ZONDAG 81 JANUARL Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): Geen dienst. VRIJDAG 5 FEBRARL 's Avonds 8.15 uur, Ds. H. G. van Wijn gaarden, van Amsterdam. Onderwerp: „Opvoeding van den wil".| Westerkerk: 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. (Jeugddagvieringzang v. d. V.C.J.B.) Huisduinen: Geen dienst. Jullanadorp: Geen dienst. WIERINGEN. <Hlppolytnshoef. 's Morgens 10.30 uur, Ds. O. O. de Kloet, van Helder. Den Oever, 's Middags 2 uur, Ds. O. O. de Kloet, van Helder. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. A. Verwaal, van Alkmaar. MAANDAG 1 FEBRUARL 's Avonds 8 uur, Ds. J. Raabe, van den Burg (Texel), Bijbellezing. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. L. Bos, Em. Pred. te Apeldoorn. WOENSDAG S FEBRUARL 's Avonds 8 uur, Ds. H. Steen, van Zout- Kamp. Chr. Gerei. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. J. v. d. Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, de heer J. Bisschop, van Rouveen. Doopsgezinde Kerk: Geen dienst. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. P. Neideck, van Amsterdam. Leger des Hells (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 3.30 uur, Openluchtbijeen komst, Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Heilssamenkomst. schikking van den Officier van Justitie ge steld. Welke bedoeling die vrouw met dat schrij ven had, ligt nog in het duister. Men be weert, dat de schrijfster wraak wilde nemen op een vijand, die in haar buurt woont en dat zij verwachtte, 'dat h-ij van het schrijven der brieven zou -beschuldigd worden. Ande ren meeneni, dat de affaire in verband staat met een liefdesgeschiedenis van haar 18- jarige dochter. („Telegr."). Voor bijenhouders. Ter waarschuwing voor hen, die bijen houden deelt men ons mede, dat de bijen volken in het najaar van 1925 blijkbaar een meer dan normale hoeveelheid voed sel hebben verbruikt. Vermoedelijk zijn de ingewinterde koninginnen tot lang in het najaar aan den leg gebleven, zoodat de volken veel jonge bijen hebben moeten grootbrengen, waardoor natuurlijk de win ter voorraad belangrijk slonk. Uit verschillende streken zond men on ze berichtgever reeds mededeeling van geheel afgestorven bijen-kolonies, ook bil ervaren- imkers die stellig meenden, deze voiiken) van voldoende voer te hebben-voor zien tot aan- den- bloed dér vruchtboomoni Bij inspectie bleken dan steeds deze vol ken door honger te,zijn omgekomen. De imkers zullen daarom goed doen, bij gunstig weer tijdig hun bijenvolken op den aanwezigen voedselvoorraad te controleeren ter voorkoming van groo- tere schade. (HbL) Naar Califoraiê. iW-ij ontvingen een in de Hollandsche taal geredigeerd' 'blad, getiteld „HollandCall- fornia" en uitgegeven door den heer Frans Schaap, Underwood Buildings, San Fran- cisco. De (heer Schaap is blijkens een adver tentie in dit blad, leider eener Handelsven nootschap. Blijkbaar is zijn blad' bedoeld als propagan-da-lectuur voor een vestiging in Oalifornië. Althans in zijn eerste artikel gaat de uitgever nogal te keer tegen de Haagsche Vereeniging Landverhuizing, die zooveel HoUandsohe jongelui, zeer te hunnen na- deele, heeft afgeraden naar Caiifornlë te gaan. Ook tegen den Hollandschen consul- generaal te San Francisco spu-ttert hij ge weldig wegens diens adviezen, die vele ouders angstig hebben gemaakt hun kinderen naar Amerika te zenden. Daartegenover plaatst de heer Schaap zijn opinie, dat ieder, die oppast en werken wil, in Oalifornië succes kan hereiken- en tot wel vaart komen. Dat men de taal niet kent, be hoeft geen beletsel te zijn, zoo zegt hij, want tal van vreemde arbeiders, die er kwamen en slechts gebrekkig Engelsdh spraken, zijfl er vooruitgekomen. Wij aohten ons onbevoegd -in deze een oordeel- te vormen, maar wel meeniem wij goed- te doen ernstig te waarschuwen om niet lichtvaardig op het zoet gefluit van dezen vogelaar in te gaan. Wie er meer van weten wil, schrijve aan den heer Schaap en informeere eens naar dien heer. Een vrouw ter dood veroordeeld. Een 46-jarige vrouw, die in Maart 1.L in het dorp Arbouans (dep. Doubs) haar man vermoordde en te zamen met haar 27-jarigen minnaar het lijk verminkt en daarna de verschillende lichaamsdeelen begroef, is door het Assizenhof ter dood veroordeeld. Haar medeplichtige, van wien men aannam dat hij onder haar invloed had gehandeld, kreeg levenslangen dwang arbeid. Verbetering. Het in het No. van 26 Jan. vermeldde, hij den heer Kamman ontvangen bedrag van 10.50 moet zijn 1.50 van een onbekende. De Gaspard van Plet Meershoek had zeer treffende «ogenblikken, de Markies werd' door Hans ivani Loo met gratie gezongen en ge speeld evenals de dames Mathilde Nieuwerkerk en Mevr. Bon wineester-Verhey dt, reep. als Serfletto en Germaine. Jos. Heydens deed1 de mienschen schateren als de quasi menschen- redder Greusoheux. De Haagsche Courant: Het publiek in overgTOoten getale aan wezig g-af bij herhaling blijk van zijn bijzon dere voldoening over dè goed1 verzorgde uit voering en voordrachten van de Klokken van Oorneville''.... Het Haagsohe Volk: De opvoering van de .Klokken van Corne vllle'' -was in leder opzicht een groot eukses. De AvondpdSt: ....De „Klokken van Cornevllle" werd voor een volle zaal opgevoerd'.H'et publiek heeft zeer genotenVoor de hoofdpersonen won den zeer mooie bloemstukken aangedragen. Jubileumuoorstelling Nap de la Mar. Zooals hij opkomt, beladen- met vioolkisten, pakjes-, lorgnet, hoogen -hoed, ©verkropt ge moed en- alles aan elkaar vastspelt: zijn goede hart, zijn stoel, zijn zenuwen, zijn sigaar, zijn bagage, zijn trots, zijn spraakverwarringen- en improvisaties, glinstert en glimt de humor van alle kan-ten. Het gevoel kijkt daarbij tel kens om dien hoek, de neiging tot -bazigheid en die apenliefde voor den zoon geven hem foreche en fijne schakeeringen, grappen-, ge voelige momenten, slag op slag naast- elkaar en men is voortdurend geboeid en weet nooit wat er de volgende momenten voor vondst zal volgent Dat is tooneel, en wie zou het niet graag genieten, „-Dokter Stieglitz" is om die rol een bezoek meer dan waard'. Gezelschap Jan Musch. iHaarl, Dagblad (J. B. Schuil): Mevr. v. d-. Horet heeft zich de zeldzame gelegenheid tot sterk dramatisch spel niet laten ontnemen. Zij heeft den .bijna onment- ecbelij-ken strijd' prachtig gegeven. De heer Pierre Mols zorgde voor het pas sende tegenspel. Opr. Haarl. Courant: In het onafgebroken) boeiende spel heeft Mevr. v. d. Horst een nieuw bewijs- gegeven van haar eerbiedwaardig talent als tragé dienne. De Maasbode: Het Schouwtooneel had1 van dit etuk- een buitengewoon goede vertooning gemaakt. Mevr. v. d. Herat leverde zeer suggestief nu ssns diep oatrosrand, dan fsl-striseaand apoL 25-jarig bestaan. In 1870 kostte De dader heeft zich aangemeld.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 9