1 De witte Priester van Siva NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA iw Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6139 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1926 64ste JAARGANG ENGELAND. De uitgaven voor de vloot 'i eerst elkgn morgen m een pijp FEUILLETON. Aardbeving in Klein-Azië. Storm aan de Oostkust der V. St Mijnramp In de V. St Een neger ter dood veroordeeld. Ingezonden mededeellng. LUCHTVAART. De vlucht van majoor Franco, De vlieger ls te Blo de Janelro aangekomen. Een vllegbootdienst tusschen Engeland— Dultschland en Zweden. „Als er een testament is, zal bet waar schijnlijk bier rijn," sprak ik, laten wij Ingezonden Mededeellng. HOEDT U VOOR NIERZWAKTE! Al wordt onnoemelijk: veel last veroor zaakt door zwakke of zieke nieren, toch worden de eerste verschijnselen vaak ver waarloosd. De zorgen en eisoben van het HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersohe Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.Nod. O. en W. Indiö p. aeepoet f2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. i 0.50,10.70, f 0.70, II.—. Modeblad; resp. 10.95,1135,11.25, 11.35 Losee nummers der Ooammt 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdags Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 PostrGïrarctoenin® No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingoz. meded. (kolombreedte als redaction. teket) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bowijeno. 4 et Londen, 4 Febr. De Eerste Lord der Admiraliteit, Bridgeman, verklaarde beden in een rede voor de Constitutioneel© Club, dat de uitgaven voor de vloot volstrekt geen verspilling kunnen worden genoemd, en dat de Admiraliteit zooveel mogelijk beeft be zuinigd. „Alle verstandige menschen zullen tevreden zijn, indien bet resultaat der be sparingen bekend wordt", vervolgde Bridge man. De Wasbingtonscbe overeenkomst Inzake de verhouding der wereldtvlootsterkte is door Engeland zoowel als door de andere landen stipt in acht genomen. Wiji, aldus de Eerste Lord der Admiraliteit, verkeeren echter niet in precies denzelfden toestand als andere landen. Wij hangen meer dan eeniig ander land van onze kruisers al voor de bescher ming van onzen handel. De Washingtonsche conventie bepaalde^ dat de tonnenmaat van nieuwe kruisers de 10.000 ton en de bewa pening de 8-inch kanonnen niet zouden overschrijden. Vandaar dat het noodzakelijk is, dat onze kruisers up to date zijn en dat wij. bij den aanbouw rekening houden met de verbeteringen, welke die lessen van den oorlog ons hebben geleerd. Zouden wij tot een volkomen ontwapening •komen, dan zou het een andere zaak zijn, maar zoolang als andere landen een stevige marine handhaven, zoolang is het voor En geland' van het grootste belang betzelfde te doen. Bridgeman voegde er aan toe: Wij' worden op edelmoedige wijze gesteund door het Australische gem eenebest .Een bijdrage van een kwart mMoen pdl sterling uit Hong kong heeft de admiraliteit ia staat gesteld een begin te maken met den bouw van een drijvend dok in de Straits, hetwelk t dokken der groote slagschepen mogelijk zal maken. Wanneer de regeering voortgaat en hij hoopte dit met de uitvoering van het vol ledige program, dat' voor de vlootbasis van Singapore is ingediend, dan zal zij niet slechts de capaciteit der Britsche vloot tot bet verdedigen van den Britscben handel in die wateren verzekeren, dooh tot haar ver dere „efficiency" bijdragen. Het zou hem verheugen, verderen steun te krijgen van andere doelen de® rijks, en hij geloofde, dat dit den Britscben belastingbetalers ook wel gevallig zou zijn. De bevolking van Australië. De bevolking van Australië telt thans 6.000.000 zielen. Australië kreeg baar zesde miffioen in den, recordtijd van acht jaren, tegenover het vijfde millioen, dat in 1918 werd bereikt, in 13 jaren, het vierde millioen na 16 jaren, het derde millioen na 12 jaren, het tweede millioen na 19 jaren en het eerste millioen, in 1858, na 70 jaar. Volgens den heer Wieken®, den statisticus van het ge- meenebest, zal bij het tegenwoordige tempo van den bevolkingsaanwas, Australië in 1934 7.000.000 zielen tellen, in 1951 10.000.000. DUITSCHLAND. Het linieschip Schleswlg-Holsteln. Volgern de Duitsche bladen is bet in 1906 van stapel geloopen linieschip „Schleswig- HoWein", dat o. a. aan den zeeslag in bét Skagerrak heeft deelgenomen, geheel geres taureerd en opnieuw als vlaggeschip van vioe-admiraal Mommsen in dienst gesteld. Briand en Stresemann. Volgens een bericht uit Berlijn zullen Briand en Stresemann aan het eind van deze maand elkaar ontmoeten en' wel te Cannes of Nice. PORTUGAL. De revolutionaire beweging. Twee leiders van de revolutionnaire bewe ging 'zijn geïnterneerd aan boord van ©en oorlogsschip. De militaire leider van de sa menzwering verklaarde, dat de beweging slechts ten doel had een nationale regeering te vormen ter hierziening van de grondwet. In het geheele land heerscht kalmte. RUSLAND. De slaapziekte. Te Moskou woedt opnieuw de slaapziekte. De ziekte vertoont veel' verscheidenheid, het geen de bestrijding er van' moeilijk maakt De politieke gevangenen ln Sovjet- Rusland. De Sovjet-regeering en haar agenten vertellen gewoonlijk aan de vreemdelin gen, die er naar iniormeeren, hoe het met de politieke gevangenen staat dat er eigenlijk bijna geen politieke gevangenen meer in Rusland zijn, dat de Sovjet-auto riteiten verdraagzaam en lankmoedig als lammeren zijn. Op den duur is natuurlijk zooiets niet vol te houden, wijl iedereen in Rusland weet, dat het niet waar is, Daarom begon de regeering toe te geven, dat er politieke gevangenen zijn, maar zij beweerde, dat hun aantal zeer gering is. Om het werkelijke aantal gevangenen vast te stellen moet men alle berichten in de bolsjewistische pers vergelijken en dan een lijst opmaken. Op deze wijze ver krijgt men 'een getal van meer dan 90.000 personen. De bolsjewistische bladen be vatten vaak mededeelingen, dat de gevan genissen overvol zijn, dat de meeste ge vangenissen twee a drie maal meer men schen huisvesten dan het uiterste maxi mum toelaat. De beruchte Boutyrki, waar voor de revolutie verschillende van de te genwoordige regeerders zuchtten, heeft nu een bevolking van meer dan 2000 per sonen, de gevangenissen te Odessa her bergen pl.m. 4000 personen, de gevange nissen en kampen in het gouvernement Archangel (in het barre Noorden) hebben een bevolking van 11.427 personen enz. Voor het grootste gedeelte zijn het poli tieke tegenstanders van de tegenwoordi ge regeering: sociaal-democraten, sociaal revolutionairen, monarchisten, officieren, priesters, stakers enz. De overbevolking van de gevangenis sen leidt tot vele ziekten, vooral scheur buik en tuberculose. De gevangenen zijn machteloos tegen over de willekeur van de autoriteiten en de directeuren der gevangenissen. Hun eenig wapen is: de hongerstaking. Officieel heet het, dat de verbannenen slechts voor een bepaalden termijn worden verbannen, maar in werkelijkheid is het niet zoo, want als regel geldt het, dat de verbannene nadat hij zijn termijn in een kamp heeft doorgebracht, zonder eiken vorm van proces naar een ander kamp wordt overgebracht, waar hij opnieuw jarenlang moet doorbrengen enz. De verbannenen worden gedeporteerd naamver afgelegen streken, waar zij geen Ingezonden Mededeellng. door BURTON E. STEVENSON. 42) Maar ik stond plotseling ongeduldig op. Lette zij op hein of op mij of op wien dn ook? „Je spreekt onzin," zei ik. „Je moest liever aan je eigeni gevaar denken; dat is wezenlijker dlan het hare." Ik voel de een opwelling oon erbij te voegen, dat zij haar eigen weg had gekozen en dat het dwaasheid was medelijden aan haar te verspillen, maar het gelukte mij: die te be dwingen. „Zijln je nog nieuwe dingen1 in gevallen omtrent den moord?" „Neen," antwoordde hij treurig, „ik heb er niet over nagedacht. Wanneer ziet u haar weer, Mr. Lester?" „Ik ga haar vanavond (bezoeken." „Wil u haar een 'briefje van mij geven?" „Ja," sprak ik. Zijn gelaat verhelderd© en hij 'ging zit ten1 om een briefje te schrijven. Hij vouw de 'het op en deed het in een couvert, dat hij mij: toestak. „Ziezoo!" sprak hijl hoop vol, „ik denk dat .dit haar wel zal over halen." Ik was daar lang niet zeker van, maar ik stak de envelop in imJjln zak en keerde naar mijn kantoor terug. Juist toen' ik mij gereed maakte om vandaar te vertrekken, 'kwam Mr. Royce binnen met een1 verdrietigen! trek op zijn 'gezicht „Mr. Royoe heeft mij zooeven getelefoneerd," middelen van bestaan kunnen vinden, waar zij geen boeken^ geen kranten heb ben, waar zij temidden van een halfwilde bevolking van inboorlingen moeten leven, ver van de cultureele centra, en na eenige jaren geheel ten gronde gaan, zoowel geestelijk als physiek. De gevaarlijkst geachte tegenstanders van de Sovjet-regeering worden niet ver bannen maar doodgeschoteh. In Maart 1924 heeft de G.P.O.E, zooals bekend, weer het recht gekregen anti-bolsjewisten zonder vorm van proces dood te schieten. De G.P.OE. maakte dankbaar gebruik van dit recht en laat elkeen fusileeren, van wien zij weet, dat hij een actief anti-bol sjewiek is. De socialist Meljgoenow heeft op grond van de gegevens in de bolsjewis tische bladen vastgesteld, dat in 1924 o deze wijze 1804 personen werden gefus: leerd. In deze cijfers zijn niet begrepen de duizenden personen, die in Georgië werden gefusilleerd en de boeren, die door straf-expedities worden doodgescho ten. TURKIJE. Dorpen vernield. Volgens een bericht, dat te Berlijn is ont vangen, via Moskou, heeft in de buurt van Angora (Klein-Azië) een krachtige aard>- beving gewoed. Verscheidene dorpen zijn totaal vernield. VEREENIGDE STATEN. De drankverbodSwet Geheelonthouders ageeren voor wijziging van de wet. Het genootschap van tempelieren, be staande uit geestelijken en leeken van de Episcopale Keik en eenentwintig bisschop pen omvattend, waarbij dè bisschop van New-York, is een campagne begonnen ten gunste van wijziging van d'e drankverbodS wet. Het genootschap verklaart zich voor den verkoop van bier en lichte wijnen. De inspecteur van het Genootschap der Tempelieren verklaart, dat hem bij een per soonlijken inspectietocht door Amerika ge durende de laatste achttien maanden is ge zei bijl, „d'at zij, zooals ik haar had ge vraagd naar Elmhurst was 'gereden, maar dat Miss Vaughan weigerde haar te ont vangen." „Swain wil dat wij baar scha ken,"zei j.k met een gedwongen glimlach. „En diaarin heeft hij gelijk," zei mijn com pagnon en' ging peinzend heen. Ik ging naar mijn kamer, trok andere kleeren aan, dineerde in' een' rustig res taurant en nam toen de trein naar d'e Bromx. Het was over achten toen ik aan de 'hel trok van het hek dat naar Elmhurst leidde. De tuinman wachtte mij' blijkbaar, want hiji verscheen bijna dadelijk en liet im}j binnen. Zonder op hem te wachten liep ik de oprijlaan door naar het huis. De lichten waren op in' de bibliotheek en ik stapte naar de open deur. Toen bleef ik stilstaan en mijn hart kreeg een schok. Want er waren twee in 'bet wit gekleedd© gestalten dn de kamer. De eene was Miss Vaughan en die andere was Francisoo Silva. Het melsrje zat aan zijne voeten. Zij, haddien klaarblijkelijk mijn voetstappen' gehoord, want zdji keken naar de deur, en Miss Vaughan stond op zoodra ik binnen den lichtkring kwam. Maar als ik verwachtte dat zij eenige ver legenheid zou toonem, vergiste ik mij-. „Ka™ binnen, Mr. Lester," sprak zij. „Ik geloof dat u Senor Silva nog niet hebt ontmoet." De Yogi was opgestaan en boog nu voor miji. „Onze ontmoetingen zijln tot nu toe zeer formeel geweest," sprak hij glimlachend' ik ben; blij' kennis met u te maken, Mr. Lester." Zijn optreden was vriendelijk en eenvoudig, en onmerkbaar verdween mijn wantrouwen tegen hein. „Ik heb Senor Silva verteLd," vervolgde bleken, dat het „onmogelijk is moraliteit af te dwingen door de wet". Een, vragenlijst^ aan de 20.000 ledlen van het genootschap toegezonden, bracht aan het licht, dat een verpletterende meerderheid voor wijziging van de drankverhodswet was. Schepen vergaan; menschen verdronken. New-York en andere doelen van het Oos ten der Ver. Staten zijn door een sneeuw storm geteisterd. Aan de kust van New- Jersey zijn twee aken vergaan. Acht lieden zijn omgekomen. 4 Naar d.d. Woensdag uit Fittsburg wordt gemeld, is in een mijn, waar de mijnwerkers bezig waren met het 'bestrijden van een brand, een ontploffing voorgevallen. Er zijn drie dooden, vijf leden zijn gered, maar er bevinden er zich nog twintig in do mijn. Een later bericht meldt, dat ale hoop is opgegeven, dat de zestien mijnwerkers, die in de mijn zijn achtergebleven na de ontplof fing, nog zuilen worden gered. De miijn is hermetisch gesloten, teneinde de brandy die verscheiden© ur enwoedde, te verstikken. De maatregelen voor een lynch- schandaal te voorkomen. Ed. Harris, een neger, is dezer dagen te Lexington, in den staat Kentuckie, ter dood veroordeeld'. De man had een vrouw geschof feerd' na eerst haar echtgenoot en twee kin- deren te hebben vermoord. De neger be kende en werd, na een zitting, die precies zestien minuten geduurd heeft, gevonnist. Niemand had anders verwacht. De terecht- •stelling is bepaald op 6 Maart; Harris zal worden opgehangen. Het gebeurd© is o. m. van belang voor de kennis der zeden in den staat Kentuckie. Het was n.L te verwachten, dat het grauw zou pogen zich van den moor denaar meester te maken om hem te lyn chen. Doch de overhead was op baar hoede. Duizend man militie stand om het gerechts gebouw op post, de geweren met scherp ge laden. De ramen van bet gebouw waren met zandzakken geblindeerd, De aanwezige politie was goed' voorzien van traanverwekkende gassen en de gouverneur van den staat Kenty had te verstaan gegeven, dat hij ge weld met sterker geweld zou keeren. De overbrenging van den moordenaar van de gevangenis naar het gerechtsgebouw en terug geschiedde per geblindeerd© auto, en op de hoeken der straten standen machine geweren opgesteld. De overbrenging geschiedde dan ook zon der incidenten. Er zijn tot nu toe twee pogingen geweest om Harris te lynchen. De eerste poging was hjj inhechtenisneming; de tweede geschiedde in de gevangenis, waar Harris' medegedeti neerden op hem aanvielen. Beide pogingen werden verijdeld. Het is nog een wonder, dat alles (tot dus ver) zoo goed is afgeloopen. Er bestaat n.1. tusschen de eteatsmiJitiO door den gou verneur gestuurd en de inwoners van Lexington e en oude veete, daar bij stakings- onlusten in die stad in 1920 do militie krach tig had ingegrepen en negen burgers had neergeschoten. Ditawal echter was het machtsvertoon zoo dreigend, dat die van Lexington niet uit den band durfden springen. moeten on middellijk verzorgd worden, zorg er du* voor nevenstaand doosje steeds in huis te hebben. Dan heeft U tevens een uitstekend middel tegen wonden, huiduitslag, jicht, rheumatiek, schrale en ruwe huid. Akker's is onmisbaar, daar het door zjjn veelzijdige eigenschappen dagelijks te pas kan komen. Reuter meldt uit Rio de Janelro, dat de Spaansche vlieger, majoor Franco, daar Donderdagavond om 8 uur Greenwichtijd is aangekomen, na een onafgebroken vlucht langs de Braziliaansdhe kust van 1200 mijl. Donderdag werden de laatste bijzonder heden geregeld voor den nieuwen passa- M'isa Vauigban, nadat wjj pliaats genomen hadden, „dat u erin hebt toegestemd ais mijn rechtskundig adviseur op to treden.' „En het is mijn bedoeling," zei Silva, „Mr. Lester te verzoeken ook imjjn zaken te willen behartigen. Ik ben overtuigd dat ik zijin hulp zal behoeven." Ik was daar volstrekt niet zeker van, want hij1 scheen volkomen in staat alles van' dien aard al leen te doen. „Het zou voor mij: niet moe gelijk zijn uitaenloopenlde 'belangen te be hartigen," sprak ik 'ietwat scherp. „Mijn waarde heer, wierp de Yogi tegen', „er zulten geen uiteenioopende belangen rijn. Stel dat wiji de zaak op de volgende wijze beschouwen: u vertegenwoordigt Miss Vaughan en zult mijln belangen van dit stand punt af 'bezien. Daartegen zou toch ■niets in te 'brengen zijn?" „Neen," ant woordde ik langzaam, „maar voor wij hierop ingaan, moet ik precies weten wat die belangen zijlni Ik geloof dat Mr. Vaug- bans bezittingen zeer uitgebreid zijln."1 Silva haalde zijn schouders op. „Dat ge loof ik ook," zei 'hijl „(maar ik weet hier van, niets behalve wat (Mr Vaughan zelf miji beeft verteld1." „Wat was dat?"1 „D'at het zijn bedoeling was dit landgoed als een klooster na te laten voor het ibestudee- ren van onzen godsdienst, en er een schenking bij te voegen." „Noemde hij ook bet 1}>edrag van die schenking?"- „Hij vroeg mij niet lang geledOn, of een imil lioen dollar voldoende zou zijn." „Had hij een scbenkingsactie opgemaakt?" „Dat weet ik niet" „Of een testament ge maakt?" Silva trok rijn schouders op om aan te dulden dat hij dit niet wist, en ik keerde mij naar Miss Vaughan. „Ais er een tostamenitr is," vroeg ik, „waar zou Zich dat dan waarschijnlijk bevinden?' „Er is een brandkast hier," sprak zijl „waarin hij zijn waardepapieren bewaar de." 'Eu zij 'liep naar den muur en trok een deel van het beschot, op scharnieren draaiend, openi. De deux van een 'brand kast verscheen erachter. Ik naderde en keek ernaar; toen pro beerde ik de deur te openen), maar die was gesloten. „Om' -die te openen moeten wij de combinatie wetenl" zei ik, „anders moeten wij er een expert 'bij' halen," „lk ken die combinatie," viel zij mij' in de rede. „Het isMaar ik 'hield haar terug. „Mijn beste Miss Vaughan," zei ik lachend', „men verteld niet zoo overluid de combinatie van een 'brandkast. Hoe weet u die zoo?" „Mijn vader liet mij' vaak de brandkast voor hem openen." „Weet niemand anders bet?" „Dat geloof lk niet." „Nu," zei ik, „wij moeten eens zien wat er in die brandkast is." En ik keerde mij om terwijl zij 'ervoor op baar knieën viel. Ik verlangde die combinatie niet te kennen. Ik beschouwde het als zeker dat Silva ze reeds wist. Ik boorde bet omdraaien van den knop en een scherp getik toen de grendels warden weggeschoven. Toen knielde ik naast Miss Vauigban' neer. Het inwendige van die brandkast was in gewone afdeelin- genl verdeeld, een ervan was voorzien van eten Yale slot. De sleutel stak in bet slot ©n ik draaide hem om, trok het deurtje open ©n baalde de lade eruit, die erachter lag. hedendaagsche leven lelden tot nier- zwakte, tengevolge waarvan bet bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt Zoodoende blijven vergiften in het lichaam achter, die de zenuwen aantasten, de gewrichten en spieren doen ontsteken en tot pijnlijke en zelfs ongeneeslijke nierkwalen aanleiding geven. Rheumatisoh© pijnen, hoofdpijin, rugpijn en kwellende blaaskwalen zijn er het gevolg van, gij wordt zenuwachtig, prikkelbaar en moedeloos, vermoeid, af gemat ©n zwak, de eenvoudigste taak schijnt u een zware last Het is gevaarlijk deze waarschuwingen te veronachtzamen bet verstandigst is de nieren zonder uitstel bij te staan en te versterken. Fosterts Rugpijn Nieren Pillen verster ken de nieren, rij maken u gezond en hou den u gezond. Laat een flacon halen en overtuigt uzelf: tal van menschen in uw omgeving kwamen tot dezelfde onder vinding Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker rijt geen vertegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. eens 'kijken." OBn' lk bracht d© lade bij' het Hebt Mis Vaughans vol'gde miji maar Silva was achterover in zijn stoei1 gaan liggen en staarde verstrooid door de open deur in bet duister, alsof betgeen wij deden, hem' volstrekt niet interesseerde. Toenj ik •in de lade keek uitte ik een kreet van ver bazing, want zij' was bijna geheel gevuld met pakken bankbiljetten. Er waren vijf, netjes verpakt in verzegelde omslagen van de National City Bank en elk voorzien van een opschrift dat zij' tien duizend dol lar bevatten. „Waarvoor had uw vader al dat geld noodig?" vroeg ik, maar Miss Vauigban; schudde het hoofd. „Hij; had al tijd! geld bier," sprak rij, „ofschoon ik nooit wist hoeveel". Ik kek naar den Yogi, maar bijl bleef aanhoudend in gepeins verdiept. Toen legde ik de pakjes op die tafel en greep dieper in de lade. Er waren twee ohèque- boekjes, een lijst van hypotheken, een kasboekje en heel onderaan een gesloten entvelop met het opschrift: „Laatste wil en testament van Worthingtan Vaughan". „Zie zoo!" zei ik en haalde het te voor schijn en legde do rest van den inhoud weer in de lade. „Zullen wij1 het nu door lezen?" „Ja, dat zou ik zeer goed vinden," sprak zij rustig. Het document was zeer kort. Het was blijkbaar dtoor Vaughan' zelf opgesteld, wamt het was heel eenvoudig geschreven en zonder wettelijke frasen. De getuigen waren Henry en Katherine Schneider, en bet stuk was slechts een week te voren gedateerd' drie dagen voor den moord. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1