Wvberf De witte Priester van Siva T NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. r Nr. 6140 DINSDAG 9 FEBRUARI 1926 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De voorbereiding op F ranselt grondgebied? Genève, 8 Februari. Naar de Chioago Tribune meldt zal, ten gevolge van den langen duur der onderhandelingen tus- schen Zwitserland en Sowjet-Rusland (die volgens de Petit Parisien thans voorgoed mislukt zijn), de commissie van voorberei ding der ontwapeningsconferentie te Evian, op den Franschen oever van het meer van Genève, worden bijeengeroe pen. Het Zwitsersche TeL Agentschap her innert dat slechts de Volkenbondsraad be voegd ware een dergelüke beslissing te treffen en dat deze eerst in Maart te Ge nève bijeenkomt, zoodat eerst dan een nader besluit over de uitgestelde voorbe reiding der ontwapeningsconferentie kan vallen. •.Ül Dultschland en de yolkenbond. De Dultsche raadszetel. De Times schrijft: Toen Duitschland's toetreden tot den Volkenbond in het na jaar van 1924 voor het eerst ernstig ter sprake kwam, heeft de toenmalige Duit- Sche regeering, in verband met het feit dat het aantal raadszetels, permanent of niet, slechts met eenparige toestemming van de Raadsleden kan worden uitge breid, de voorzorg genomen alle tien Raadsleden te vragen, of zij geen bezwaar hadden tegen de verleening van een per manenten raadszetel aan Duitschland. Alle Raadsleden hebben na verloop van tijd op die vraag geantwoord en wel in voor Duitschland gunstigen zin. Dat de Algemeene Vergadering zich tegen een eenparig besluit van den Raad zou ver zetten, mag wel uitgesloten heeten, zoodat Duitschland staat ksn maken op den Raadszetel, die het te Locarno is toege zegd. DUITSCHLAND. Doltschlands toetreding tot dien Volkenbond!. Berlijn, 8 Febr. De rijfcsregeering heeft zich heden beziggehouden met de laatste formaliteiten betreffende de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond. Het kabinet heeft met algemeene stemmen be sloten het verzoek tot opneming in den Bond onmiddellijk naar Genève te zenden. (Hbl.) Herziening van bet plan Dawes verlangd. Een Belersch verzoek aan de rijksregeerlng. Naarmate de lasten! van de Dawes-rege ling zwaarder worden neemt in Duitsch land het streven naar herziening toe. Zoo hebben de Duitsch-nationalen in dten Beierschienl Landdag een voorstel inge diend om ibij; de rijksregeering op een actie tot herziening aan te dringen), welk voorstel in goede aarde bleek te vallen. Dr. Scbmelzle, die namens den' minister van 'buit. zakeni sprak, gaf te kennen dat de Beiersche regeering van meet af oven tuigd is geweest dat de Dawés-regeling onuitvoerbaar is, omdat zij Duitschland's draagkracht te boven gaat. Het voorstel is daarna aangenomen; de socialisten stemden iblanoo. De werkloosheid. In de oommissie voor de begroeting voor den rijksdag heeft dr. Braun, rijks minister van arbeikl, medegedeeld, dat het rijk sinds April 1925 voor onderstand aan werkloozen 86 miliioen en voor werkver schaffing aan werklooizen 61 miliioen heeft uitgegeven. De minister kondigde aan dat in die eerstkomende 4 maanden ongeveer 200,000 werkloozen aan arbeid kunnen worden geholpen bij het graven van kanalen, bouwen van nieuwe electri- sche centrales enz. Een nieuwe vervolging. De Berijjmsche justitie heeft besloten een, onderzoek te openen tegen dien gewe zen onderofficier Tamsdhik; die thans of ficier van de Schupo te Koningsbergen is en die. verdacht wordt tijdens de Beriijn- sohe onlusten! van 1919 de revolutionaire leiders Jogisdhes en Dörenbach, na hen eerst in1 hechtenis te hebben laten nemen, te hebben neergeschoten. Jogisohes was de organisator van den oornmunistischen Spartakusbund, die, terwijl Rosa Luxem burg enl Karl Liebkneoht gevangen zaten, de heele communistische beweging heeft geleid; Met Rosa Luxemburg stond hij aan' het hoofd van de Rote Fahne. Hij volgde Liebkneoht na diens dood op ais leider van de communistische partij, werd toen echter in 'hechtenis genomen en in een der gangen van het huis van bewa ring van Moabit neergeschoten, naar be weerd wordt omdat hij gepoogd had! te ontkomen. Enkele weken daarna werd luitenant Dörenbach, die leider van de revolutionaire Volksmarinedivision was, op dezelfde wijze omgebracht ZWITSERLAND. Zwitserland en Sowjet-Rusland. De onderhandelingen mislukt Parijs, 8 Februari. Naar de Petit Pari sien uit Genève vern^mt verzekeren of- ficieele kringen te Bern, dat de onderhan delingen met Sowjet-Rusland zijn mis lukt, doordien de Sowjets de laatste be middelingsvoorstellen, hun uit naam van den Bondsraad gedaan, hebben verwor pen. De gewisselde nota's zullen vandaag gepubliceerd worden. FRANKRIJK. Een nederlaag van de regeering. In de Fransche Kamer leed Doumer een nederlaag op de kwestie van afschaf fing van toonderaandeelen. Daar de kwes tie van vertrouwen niet was gesteld, is er geen sprake van een regeeringscrisis. De Inkomsten der Kamerleden. De Kamer heeft Vrijdag, gelijk gemeld, een amendement aangenomen, behelzende, dat Kamerleden opgaven moeten verstrek ken betreffende bun inkomen iu 1914 en in 1918, welke opgaven in bet Staatsblad zuieni worden gepubliceerd. Dit amendement blijkt afkomstig te zijn van bet Kamerlid voor Fi- nisterre Ralanant; de bedoeling er van is na te gaan welke Kamerleden O. W. gemaakt bebben. Zij moeten daartoe bet totaal van bun vermogen opgeven op 1 Aug. 1914 en op 11 Nov. 1918 (den dag van den wapenstil Ingezonden Mededoellng. Vlabtóten- tegen heeschheid stand) en verder moeten zij bet aantal en de huurwaarde opgeven van bun woningen, alsmede aantel, aard en kracht hunner auto mobielen en bet aantal bunher rijdieren en rijtuigen. De gewone bladen mogen ingevolge een eveneens aangenomen amendement deze opgaven intusschen niet publiceeren. Voor den communist ValllanLOouturier ging het amendement-Balanant echter nog niet ver genoeg. Hij wild© opneming in bet Staatsblad van de namen der parlements leden, die tot financieele of handelsmaat schappijen behooren of lid van een college van commissarissen zijn. Eveneen® wilde bij officieele publicatie van hun vermogenstoe stand op 11 Mei 1924 (den datum der jongste algemeene verkiezingen) en daarna. De beer Balanant vereeniigde zich met deze toevoe gingen en aldus aangevuld werd het amende ment aangenomen met 442 tegen 2 stem men. Treinbotsing bij La Rouvlère. Zaterdagavond! beeft een ernstige spoor wegramp in bet station van La Louvière (provincie Henegouwen) plaats gehad; Een met groote snelheid uit de richting Brussel komende personentrein is daar namelijk met een rangeerenden goederentrein in botsing gekomen. De beide locomotieven; evenals een groot aantel wagons, zijn volkomen ver nield. Onder de talrijke reizigers van don per sonentrein' ontstond een ontzettende paniek. Gillend namen zij naar alle kanten de vlucht. Hun kreten vermengden zich met het geroep om hulp der gewonden. Uit de puinhoopen rijn één doode en veertig gewonden te voor schijn gehaald, waarbij een tiental' ernstig gewonden. Het ongeluk wordt toegeschreven aan het defect geraken van een signaal, even vóór dat de trein uit Brussel er doorheen reed. De slachtoffers zijn grootendeels mijn werkers, die in de steenkolenmijnen van Bracquegnies, Bois de Luc, Havre, Mburage en Thieu werkzaam zijn. RUSLAND. Malversaties bij de coöperatie. Trein door een stootblok gereden. Op het Octoberstation te Moskou is een trein door een stootblok gereden en op FEUILLETON. door BURTON E STEVENSON. 42) ,Wle zijn deze getuigen?" vroeg ik; „Het zijn die keukenmeid en die tuinman. „Herkent u uw vaders handschrift? „O ja; daaromtrent ban geen kwestie be staan." Het was een bijzonder handschrift en zeer karakteristiek niet gemakkelijk te lezen voor men eraan .gewend was. Maar ■na. eenige minuten was ik het meester. De beschikkingen van het testament waren zeer eenvoudig: Elmhurst en die somma van een miliioen dollar in verhandelbare effecten' waren onvoorwaardelijk nagela ten aan „mijn beminden en vereerden meester Francisoo Silva, Priester in den Derden Cirkel van (Siva en-Yogi van den Negenden Graad, wien ik de redding van mijn ziel diank. Het legaat moet gebruikt wordep voor het stichten van 'een klooster voor het bestudeeren van de leerstellin gen van het Saivaïsme en ais een asyl voor alle ware geloovigen." De rest van zijn 'bezittingen werd onvoorwaardelijk nagelaten aan zijn dochter, om- er over te beschikken' zooals zij dat zelf verlangde. „Het bs echter mijn ernstige wensch," eindigde het testament, „dat mijn dochter MajorJe den weg zal betreden en de hooge bestemming aanvaarden, welke de Mees ter haar aanbiedt als priesteres van onzen Grooten Heer. Moge die Alziende Almach tige haar stappen op het rechte pad leiden!" Er was eeni oogenblik van stiltte toen ik geëindigd hadi Toen keek ik naar Miss Vaughan. Haar blik was strak, haar ge laat schitterend van extase. Zijl voelde mijn blik op haar gericht en beerde haar gezicht naar mij: toe. „Als uw rechtskun dig 'advinseur, Miss Vaugh'and," zei ik, „is het mijn plicht u mee te deelen dat dit tes tament waarschijnlijk voor de wet niet geldig zal worden verklaard. Ik geloof, dat het betrekkelijk gemakkelijk zal zijn iedtere rechtbank te overtuigen dat uw va der niet goed bijl 'rijn verstand was, toen hij het opstelde. U ziet, Senior Silva, voeg de ik erbij; „diat er reeds dadelijk eed con flict van' 'belangen is." Maar de Silva schudde glimlachend' het hoofd. „Er is geen conflict," zei hij, „als Miss Vaughan de wenschen haars vaders niet 'goed vindt, is het alsof rij niet be stonden." „Ik vind' ze goed!" riep het meisje hartstochtelijk, met de handen op haar hart „Ik vind ze goed!" „Alle?" vroeg ik. Zij keende rich met schitterende oogeni naar mij' toe. „Ja, 'alle!" riep zijl uit. „O, Meester, neem' mij aan!" En rij wierp rich op haar knieën voor Silva's stoel. EENENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. Het visioen In het Kristal Silva legde teeder rijn hand! op haar ge Ingezonden Mededeeling. Dames-Zolen en Hakjes f 1.75. Heeren-Zolen en Hakken f 2.50. Klnder-Zolen en Hakjes vanaf f 0.75. Geen filialen. het verbindingsperron achter het blok terechtgekomen. Vijf passagiers werden bij het ongeval gedood, drie zwaar en zes licht gewond. ENGELAND. De regeling met Italië. Baldwin verklaarde heden in het Lager huis, dat Enge and in verband met de re geling d'er ItaMaansche schulden geener lei politieke of economische concessies van Italië had verkregen, LETLAND. De aanslag op de Russische koeriers. Uit Riga wordt gemeld; dat ook do tweede Russische koerier, die door roo- vers In den sneltrein Moskou1Riga zwaar gewond' werd, thans aan zijn ver wondingen overleden is. Ondanks zijn kwetsuren had hiji geweigerd dei hem toe vertrouwde post aan iemand! anders over te igeven dlan aan 'amlbteniaren van het Russische gezantschap te Riga, Gie daar toe moesten worden ontboden Het Let- lamdsche kabinet heeft de aangelegenheid in een 'buitengewone zitting besproken Alle ministers warenl van meening dat de aanslag geen politiek karakter droeg. SPANJE. Een hertogin vermoord. De hertogin van Sevilla is Vrijdag na een hevige woordenwisseling door haar man, den officier Jose Maria Bourbon met zes revol verschoten vermoord. ITALIË. De schuldregeling met Engeland. De Italiaansohe Kamer heeft Vrijdag na een indrukwekkende rede van graaf Volpi, minister van financiën, met op drie na algemeene stemmen de Itallaansch-En- gelsche schuldovereenbamst goedgekeurd. In zijn rede zedde Volpl onder andere dat Italië thans geen oorlogsschuldeni meer heeft, maar wel oorlogsvorderingen. Hij zinspeelde hierbij' op de 60 miliioen, die Frankrijk nog aan Italië schuldig is. Zelfs 'indien men er rekening mede houdt, dat gedurende de eerste vijf jaar de betalin gen aan Engeland grooter zullen zijn dan die aan Amerika en dat Duitschland nog op eeni gedeeltelijk moratoium aanspraak ban maten, dan nog is hetgeen Italië ge durende vijf jaar als rijn deel van' de Dawes-betalingen ontvangt, volkomen voldoende om' aan de Italiaansche ver plichtingen te voldoen. ROEMENIE; Prins Carols troonsafstand. Uit Boekarest komt het verrassende be richt, dat kroonprins Oarol zijn troonsaf stand zou hebben herroepen. Naar verluidt zou hij bovendien beloofd hebben den poli- tieten strijd aan de rijde van de oppositie tegen den minister-president Bratianoe nie te zullen hervatten. Het W. B. voegt er bij, dat van het be richt nog geen bevestiging is ontvangen; MEXICO. Mexlcaansche generaals ter dood gebracht Naar Reuter uit Vera Oruz seint zijn generaal Jose Riveros en nog twee offi cieren ter door gebracht wegen mede plichtigheid aan een revolutionaire bewe ging te San Antomio in Texas (V. St) HONGARIJE. De bankbiljettenvervalschJng. De „Echo de Paris" geeft als uitlegging van de onverwachte houding van de „Times in de Hongaarsche bahkbiljettenaffaire, dat een Hongaarsche leening, gedeeltelijk gega randeerd door groote Hongaarsche grond bezittingen, kort geleden te Londen gelan ceerd en nog niet heelemaal geplaatst is, ter wijl voorts zekere Engelsche kringen sedert viijl jaar er ook op uit zijn den Franschen invloed in1 Midden-Europa te ondermijnen. Uit Boedapest wordt gemeld, dat het in den loop van het onderzoek inzake de verval- schingsalfaire steeds waarschijnlijker is ge worden; dat de valsche bankbiljetten met de origineel© cüché's van de Bank van Frank rijk gedrukt zijn en dat deze cliohé's door ontrouwe ambtenaren tegen een zeer hoog bedrag aan prins WindiischnGraetz zijn ver kocht. Prins Windisch Graetz heeft verklaard; dat hij voor de vervaardiging van de bank biljetten een bedrag van tien milliard Hon gaarsche kronen heeft uitgegeven, terwijl de machines en het papier slechts één milliard hebben gekost Het zou dus niet onmogelijk zijn, dat de overige negen milliard kronen gebruikt zijn om eenige ambtenaren van de Bank van Frankrijk om te koopen. Het „Handelsblad" bevat een correspon dentie van haar correspondent te Boedapest, waarin de Hongaarsche lezing van het bank- biljettenschandaal weergegeven wordt Vol gens deze lezing is hetgeen de buitenland- sche correspondenten over het geval geschre ven hebben met name wordt de corr. van den Franschen „Ma-tin" genoemd schro melijk overdreven. De Hongaarsche regee ring, aldus deze corr. van het „Handelsblad", heeft haar toestemming gegeven tot de in stelling eener parlementaire commissie van onderzoek, waarin ook partijen der linksche oppositie vertegenwoordigd zijn. Bij de bit tere vijandschap, welke deze partijen koes teren, niet alleen tegen de nationalisten, maar misschien nog meer tegen den persoon van Bethlen, kan men er werkelijk wel op reke nen, dat deze commissie alle mogelijke po gingen, om iets te verbergen of personen te redden; in het ergste geval door het enscè- neeren van een reuzenschandaal zal doen mislukken. Mocht de regeering of een der ministers werkelijk gecompromitteerd zijn, dan zullen die partijen er wel voor zórgen, dat dit niet onbekend blijft. Aan de instelling dezer parlementaire com missie is een der zwaarste parlementaire stormen voorafgegaan, die de nationale ver gadering ooit heeft doorstaan. De corr. geeft van verschillende „ver bogen hoofd alsof hij' haar zegenldie, maar ik had er oen eed op kunnen doen dlat er een onheilige triomf in rijn oogen blonk. Ik zag dit slechts een seconde, want hij sloeg zijn oogen dadelijk neer en boog zijn hoofd, em zijn lippen 'bewogen zich als in gebed. De knielende gestalte trilde van ingehouden snikten; ik kon ze hooien in haar keel; en mijn hart draaide om in mijn lichaam toen ik zag hoe rij' zijn lief- teozende aanraking verdroeg. Toen sprong ziji plotseling overeind, en zonder een) blik op mij te werpen; snelde zij' de kamer uil Het bleef een oogenblik stil; toen stond Silva op en ging voor mjj staan. „U riet hoe de zaten staan; Mr. Lesterzei 'hij; „Ja," antwoordde ik droogjes, „ik zie hoe de zaken; staan." Ik vouwde het testament weer op, deed' het in de envelop, legde het weer in de lade, overtuigde mij dat alle pakjes er waren, zette de lade In de safe, éloot de deur, draaide de knop om; 'bracht het 'be schot weer op rijn plaats ervoor en; met half herkregen zelfbeheersohing keerde ik mij1 weer naar Silva. „Welaan;" zei ik en imijn stem klonk heel vlak, „laten wij gaan ritten en' de zaak bespreken." 'Hiji keerde zijn stoel om zoodiat hij tegenover mij' zat. Zwijgend' keek ik hem een oogenblik aan. De man was 'krachtig, overheersohend'; fcr was in zijn voorkomen iets indrukwekkends. Het was niet te ver wonderen, dat dit kind van negentien jaar niet in staat was zich tegen zijn wil te verzetten'. „De weet wat er ln uw geest omgaat," zei hij tenslotte; „Maar toch was het de wensch van hiaar vader. Dat moet bij' u gewicht in de schaal leggen." „Haar vader was krankzinnig." „Dat ontken! ik. Hjj was zeer goed ibdji zijn vestand'. Hij vond den Weg en hij1 heeft haar schreden daarheen geleid," „Welken weg?" vroeg ik. „Waarheen leidt die?" „Den Weg des Levens. Hij leidt naar vrede en geluk." Hij' uitte deze woorden op een zeer be slisten toon; maar ik haalde ongeduldig mijn schouders op. „Laten wijl niet weg zweven in het mysticisme," zei ik. „Laten wij onze beide voeten op den 'grond hou den. U kunt oprecht zijn of misschien bent u het niet dat kan ik onmogelijk zeggen. Maar dit weet ik wel het is niet eerlijk, dat kind 'bij' baar woord te nemen. Zij begrijpt niet wat zij doet. Ik weet niet wat uw plannen met haar zijn, maar vóór u iets doet, imoet zij een kans hebben om tot zichzelf in te keeren; Zij1 moet uit deze atmosfeer in een gezonder omgeving ge bracht worden, tot zij den schok van haar vaders dood te 'boven is gekomen' en ont snapt is uit den schaduw van zijn invloed. Zij- moet tijd hebben om haar zelfbeheer sching te herkrijgen. Als zij dan verlangt hierheen terug te keeren, zal ik mij erin schikten." „Op al uw „imoeten", Mr. Les ter," antwoordde Silva, „kan ik alleen zeggen, dat ik ze 'goedkeur. Ik heb geen vinger uitgestoten om haar terug te hou den. Maar als zij niet wil heengaan?" „Dan moet men haar dwingen te gaan." „Nog een „moet", sprrit (hij luchtig. „Ik zou u wel eraan willen herinneren dat zij meesteres ls over al haar daden. Noch u noch ik kunnen haar dwingen iets te doen Ingezonden Mededeeling. Geestelijke en lichamelijke kracht vol gen na tijdelijk gebruik van Fosterie Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. wat rij' niet wensoht. Het is voor mdj een groot gieluk geweest, dat ziji gekozen heeft, zooals zij dit 'heeft gedaan; het zou mij' veel verdriet gedaan hebben als zij anders had' besloten; Maar ik zou erin hébben toegestemd. Nu staat 'het aan u toe te stemmen. Ten slotte, welk recht hebt u, u in haar zaten te mengen?" „Ik erken d'at ik dat recht niet heb," zei ik kalmer. „Maar er is iemand, die dat recht bezit en naar wien zij tenminste moet luisteren;" „U zinspeelt waarschijnlijk op dien armen, jongen man, die nu in de ge vangenis is." „Ik bedoel Frederic Swain, ja zeker," antwoordde ik driftig. „Het is waar dat hij in de gevangenis is. En hoe is hjji daar 'gekomen? Door te komen toen zij hem riep; door te trachten haar te hel pen;" Hielp hij haar door haar vader te vermoorden?" vroeg Silva, en zijn lippen waren toornig en minachtend opgetrok ken. Ik zweeg een oogenblik om1 mijn zelfbe heersching te 'herkrijgen. „Senor Silva," zei ik tenslotte, Moe haar vader vermoord is, kan ik niet weten, maar ik weet wel dat Swain er de hand' niet in had." „En toch is hij in de gevangenis," herinnerde hij' mij. „Onschuldige menschen zijn al vroeger in de gevangenlis geweest. Ik zal zorgen dat hij1 eruit komt." „Op welke wjjlze?" Hoor den waren moordenaar te vinden!" zei ik, en keek hem vlak in de oogen; (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indië p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. 10.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Losse nummers der Coiurant 4 ct.; fr. p. p. 6 et. PoetrGIrarékentag No.. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. BLleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres; Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct Tti een gesprek niet een redacteur van de Ekon. Sjisnj. heeft Koerski, volkscom missaris van justitie, medegedeeld, dat in het tijdperk van 1 Januari tot 1 Augustus 1925 alleen bij de verbruikers-coöperatie 10,387 gevallen van malversaties zijn ont dekt voor een totaal van 10.5 miliioen roe bel. Eleotriache Schoenmakerij, v. Galenstr. 111, h. Hertzogstr. Aanbevelend, W. MEIJER. Fransche ambtenaren omgekocht De Hongaarsche lezing.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1