BINNENLAND (lachte" gevallen opheldering; zoo verklaart hij bijv. het feit, dat kolonel von Jankovitsj im et een koerierspas naar Nederland reisde door te zeggen, dat zoo'n pas gemakkelijk verkrijgbaar ós voor personen van goede re putatie; die wat relaties hebben. (Niemand zal diit ontkennen, zoodat het als argument erg zwak is. Red. H. Ct.) Hij geeft ophel dering van den „beroemden" brief van Bethlen, door „der Abend" gepubliceerd, waaruit zou moeten blijken), dat de minister president reeds wist, dat de bankbiljetten in Hongarije werden vervalscht De tekst in genoemd blad is\, naar thans wordt verklaard, vervalscht geweest Bethlen kreeg kennis van de vervalsohing en heeft toen een onder zoek doen instellen, toen bijl op het punt stond naar Qenève te reizen. Hij. kreeg later een geruststellend bericht Bethlen heeft gedaan wat hij. lm de gegeven omstan digheden doen moest. Omtrent prins 'Windlschi Graetz heeft men niet kunnen bewijzen, dat bijt het val- sche geld niet voor patriottische doeleinden heeft willen gebruiken. Wel daarentegen is bewezen, dat een deel zijner, schulden, welke in totaal 700.000 gulden beloopen, ontstaan z;jn omdat de prins het geld voor de verval- schingszaak verstrekte. Intusschen is een van de gevolgen van bet optreden der Fransche regeering en van de linksche oppositie, dat de tegenstelling tus- schen den liberalen en den anti-semietischen vleugel der regeeringspartij daardoor aan zienlijk is versterkt. Het feit, dat Bethlen de Fransche eischenl hi-eft aangenomen en bovendien bij de instelling der parlementaire commissie met alle kracht een compromis met de oppositie heeft bevorderd!, heeft de nationalisten in zijne eigen partij! zeer ver bitterd. Daarop heeft Bethlen mét zijne be kende handigheid op het gebied der balan- ceerkunst, in de club der regeerlngspartii een rede gehouden, waarin hij op vela punten zich sterk voor het standpunt der nationa listen verklaarde. Het resultaat was, dat de liberalen dien avond de regeeringsclub ver lieten. 'Echter blijft de partij in haar geheel den minister-president ondersteunen. OOSTENRIJK Een persschandaal. De Abend een afpersereblad Weenen smult en ergert zich aan de onthulling van het feit, dat het avond blad Der Abend, dat onder de leuze „Waar er een sterkere is, zullen wij den zwakke steunen", zeide te strijden tegen de corruptie in het openbare leven, zich aan afpersing schuldig maakte. Het blad, dat do grootste oplaag heeft van alle Weensche bladen, viel dag in dag uit vooraanstaande mannen aan, vooral uit bankierskringen. Thans is, naar de cor respondent van de N. R. Ot meldt, uitge komen, dat de administrateur en de hoofd redacteur van het blad zich door de aan gevallenen plachten te laten afkoopen. Zij staakten dan hun aanvallen en hebben ln ruil daarvoor miljarden opgestoken. De Abend stond aanvankelijk aan de zijde der communisten, doch was den laatsten tijd een socialistisch orgaan, dat voor het offioieele avondblad der sociaal democraten doorging. De andere bladen blazen uit den aard der zaak het geval flink op en gewagen van het grootste perssohandaal, dat Weenen ooit gezien heeft De Abend zelf heeft zich tot dus ver bepaald tot de meedeeling dat Weisz, de hoofdredacteur wegens princlpieele geschillen is afgetreden en dat de geruoh- ten, die in omloop zijn, onwaar zijn. Volgons de Neue Freie Presse zal de justitie zich met de zaak bemoeien. EGYPTE. Dultschers door een Dultsche rechtbank veroordeeld!. De Dultschers Fritz Dulich en Carl Lothmann, die op 15 Januari 1923 op Egyptisch gebied een Eiigelsch onder daan hadden vermoord, zijn te Kalro door een Duitadh gerechtshof veroordeeld! tot levenslange gevangenisstraif. Zij werden indertijd in hot buitenland gearresteerd, de een te 'Triest, de andere in Indië, en aan Egypte uitgeleverd. Voor dit proces werd' de exterritorialiteit, die sedert den oorlog was opgeheven, in zooverre her steld, dat -/ij. terecht stonden: voor Dult sche rechters en oen jury, gekozen! uit leden der Dultsche 'kolonie. De Duitsdhe oud-minister van justitie HeLnze trad op als president van dit gerechtshof. AUSTRALIË. Boschbrand Jn N. Z. Wales. Een 'bericht uit Melbourne maakt gewag van oen grooten brand in een grooto anet struiken! en hoornen bedekte streek van Waigga-Wagga ,(N. Z. Wales). De brand breidt zich uit over een front van 80 K.M. en bedreigt de beste wouden van het re- geeringsdomein der kolonie, die ongeveer 40,000 ELAu beslaan. Het Nationale Park te Ferntree Gully verwoest Een telegram uit Melbourne meldt, dat het snikheet blijft en bosohbranden vele doelen van den Staat Viotoria teisteren. Alleen de regen zou ze kunnen uitdooven. Gisteren is het Nationale jfark te Fern tree Gully, een van de vormaarddste plek ken van landschappelijk sohoon, ver woest, ondanks heldhaftige pogingen van de mannen, die de vlammen nacht en dag hebben bestroden. - KOREA. Rem samenzwering te Seoel ontdekt IDe correspondent van do Jijt Sjimpo te Seoel meldt, dat do Japansohc politic ©en samenzwering van Korenonsohe ontevre denen hoeft ontdekt oau de regeerlngsgo- bouwen iu do lucht te laten vllegoa Drl© raddraaiers arijhi aangehouden on con voorraad 'bommen en; revolutionaire ge- schriften ia ln beslag genomen. De overi ge eaimleixrwecrdv.rïi zijn ontsnapt DE KABINETSCRISIS. Naar het Persbureau Vaz Dlas meldt, zal Mr. Limburg nog deze week gereed komen met de samenstelling van het ka- binet. De zilveren bruiloft van de Koningin en den Prins. Te Apeldoorn. Zaterdag waren al vele vlaggen uitge stoken, en Zondag woei van tal van par ticuliere woningen en alle openbare ge bouwen de vlag. De gemeentelijke auto bussen waren toen met vlagjes getooid en een groot deel van het publiek droeg Oranje op de borst. De felicitatieregisters ten paleize werden ongemeen druk geteekend. Zondagmorgen precies half negen, toen de drie muziekkorpsen Soli Deo Gloria (dirigent J. Scholten), het Harmonie-orkest (dirigent I. A. Kwast) en Jeanne d'Arc (dirigent R. Gomes) zich voor het hek van het paleis Het Loo hadden opgesteld en een zeer talrijke menschenmassa zich ach ter de muziekvereenigingen had geschaard, daalden de Koningin, de Prins en de Prinses met de Duitsche familieleden van het jubileerende echtpaar en het gevolg, van de bordestrappen af en begaven zij zich over het cour naar het paleishek, in de nabijheid van de muziek. De muziekkorpsen deden daarop achter eenvolgens 'nooren Gezang 2 i (Soli Deo Gloria), twee coupletten van het Wilhel mus (Harmonie-orkest), twee coupletten van het Wien Neêrlandsch Bloed (Jeanne d'Arc) en tot slot Psalm 134 2 (Soli Deo Gloria). Het publiek zong de gespeelde •liederen helder mee en liet na afloop een daverend hoera hooren. Na een tweede driewerf hoera van het publiek, keerden de vorstelijke personen naar het paleis terug. Het publiek toog naar de Ned. Herv. kerk, waarin de meeste plaatsen om half tien reeds waren bezet. Een paar minuten vóór tienen hield voor den Koninklijken ingang van het kerkgebouw de gesloten auto van de Ko ningin-Moeder stil, welke gevolgd werd door open rijtuigen met tweespannen, waarin gezeten waren de Koningin, de Prins en de Prinses en het gevolg. Ook de vriendinnen van de Prinses, die bij het kerkgebouw hadden gewacht, traden door den Koninklijken ingang de kerk binnen. De godsdienstoefening werd geleid door Apeldoorn's oudsten predikant, ds. C. Hattink. De kerk was, met meer dan 3000 bezoekers, stampvol. In de R.K. kerk werd na afloop van de plechtige vierstemmige Hoogmis van Kuiper, gecelebreerd door kapelaan Th. Horsthuis, gezongen het Te Deum Lau- damus, gevolgd door Domine Salvum fac Reginam Nostrum. Ook in de overige Apeldoornsche lorken werd het zilveren huwelijksfeest herdacht. Zondagmiddag halfdrie maakte de Koninklijke familie een rijtoer door Apel doorn. De stoet bestond uit drie rijtuigen, elk met twee schimmels bespannen. In het eerste- rijtuig, gemend door den Prins, zaten ook de Koningin, de Koningin- Moeder en de Prinses. In de twee andere hadden de Duitsche familieleden en het gevolg plaats genomen. Op verscheidene plaatsen werd het Koninklijke paar luide toegejuicht. (N. R. Ct.) Te Amsterdam. Te Amsterdam is in de kerkgebouwen der Ned. Herv. Gem. een dankstond ge houden. In de Nieuwe Kerk trad daarbij als voorganger op ds. G. Oorthuijs, in de Remonstrantsche Kerk was het dr. K. F. Spamaay, die een treffende predikatie hield, voorts is in alle synagogen der Ned. Isr. Gem. een dank- en bidstond gehouden, mede wegens den watersnood. In de groote Synagoge aan de Nieuwe Amstelstraat werd door den opperrabijn, den heer A. S. Onderwijzer, liet gebed voor het Koninklijk Huis bij geopende arke voorgedragen. Bij de Port. Isr. Gem. werd eveneens Zondagmiddag een extra dienst gehouden. In de R.K. kerken is na afloop van de hoogmis een plechtig Te Deum gezongen. Te 's-Gravenhage. In de Groote Kerk aldaar hield ds. S. van Dorp de officieele herdenking rede, die werd bijgewoond door den burge meester, den commissaris der koningin, den gouverneur der residentie en den plaatselijk commandant. Ook in de andere kerken is het huwelijk herdacht, zonder dat de dienst evenwel het officieel karakter van dien in de Groote Kerk verkreeg. In de verschillende R.K. kerken is het huwelijk herdacht met gebed en plechtig Te Deum. In de synagogen werd een buitengewone dank- en bidstond gehouden. Op ander© plaatsen. Op tal van plaatsen in ons land is het Zilveren Feest van het Kon. echtpaar herdacht. Ie Tilburg is door de vereeui- gipg ifülburg Vooruit" een krans gelegd bij het Willem Il-standbeeldte Breda hebben de cadetten den dag door militair vertoon gevierd tc Delft heeft een Oranje- comité uit de burgerij den dag kerkelijk herdacht; te Utrecht was het de Vereeni- ging „Koninginnedag", welke in de Dom kerk een concert gaf, bijgewoond door tal van autoriteiten. In de buurtkerk spraken 0. m. oud-minister Bijleveld en prof. Slotemaker de Bruyne. In de Wester- kerk had de Chr. Oranjevereniging „Vorstenhuis en Oranje" een feestelijke samenkomst gehouden. Arnhem herdacht het feit in den gemeenteraadBaarn door koraalmuziek en tractatie van kinderen. In het buitenland. De Nederlanders in het buitenland hebben zich niet onbetuigd gelaten. In het Holland-Huis te Brussel werd een tweetal films vertoond, n.1. „Mooi Neder land" en „Nederlandsch-Indië". De Ned. Ver. „Limburgia" bood Zater dagavond aan vele genoodigden een wel geslaagd feest aan, dat bijgewoond werd door den Ned. gezant en diens staf, en andere Nederl. Verenigingen. En de Vereniging van Weldadigheid onthaalde haar bedeelden op een flink middagmaal, waaraan 150 man aanzaten. Te Rome hield de gezant bij het (Quirinaal receptie te zijnen huize. Deze werd bijgewoond o. a. door den gezant bij den H. Stoel, verschillende autoriteiten en een tachtig tal te Rome vertoevende landgenooten. In Antwerpen hebben de consul-generaal en zijne echtgenoote aan een groot aantal in de stad aanwezige Nederlanders een hartelijke ontvangst bereid. De leden van de „Hollandsche Club" waren speciaal uitgenoodigd, maar door de dagbladen werden ook alle Nederlanders te Ant werpen verblijvend, hartelijk welkom ge- heeten, zoodat het in den namiddag een heele drukte was in de versierde zalen van „Le Gymnase". Te Berlijn bood de Gezant aan de Nederl. kolonie een thee aan. Ook hier van werd druk gebruik gemaakt. Een gelukwensch van den Paos. Naar uit Rome aan „De Maasbode" wordt gemeld, heeft de paus aan H. M. de Koningin, bij de gelegenheid van haar zilveren huwelijksfeest, een schrijven van gelukwensch doen toekomen. Geschenk alt Menado. De Chineesche gemeente te Menado schonk aan H. M. de Koningin een doos van schildpad met zilveren montuur, het deksel versierd met het wapen van Ne derland in goud en rondom opgelegd met zilveren drijfwerk. De doos is gevat in een mahoniehouten kist en vergezeld van een oorkonde. De altvoering der kanaal-plannen ln Noord-Holland. De Haarlemsche correspondent van het „Handelsblad" schrijft: Door aanvaarding, in hun vergadering van Dinsdag 2 Febr. j.1., van de plannen tot verbetering en uitbreiding van de ka nalen in het Noorden van Noord-Holland, hebben de Prov. Staten een einde gemaakt aan een periode van onzekerheid, die van December 1915 dagteekende. De goedkeu ring van deze plannen voor de uitvoe ring waarvan de hoofdingenieur-directeur een tijd van zes jaar heeft wil echter nog niet zeggen, dat de volgende week de eerste spade in den grond gaat. Er vallen voor de uitvoering van dit omvang- jijke werk meer moeilijkheden weg te rui men dan bij den aanleg van het primair wegennet het geval is. In de eerste plaats komt hier de finan- cieele regeling. De eerste stap,ter uitvoe ring van het besluit der Staten moet zijn het verkrijgen van de toegezegde zeker heid der bijdragen door particulieren, waarvan die van Rijk en provincie onaf hankelijk zijn. Het is de bedoeling hiervoor een beroep te doen op de commissie-Van Aalst, waarin de strcekbelanghebbenden ruim schoots vertegenwoordigd zijn, tot het ver- leenen van de noodzakelijke bemiddeling. En dan zal de opzet niet zijn persoonlijke bijdragen te verkrijgen, maar die van groepen en lichamen hetzij vereeni- gingen of gemeenten voor welke het mogelijk is een leening op langen termijn te sluiten. Het totaal bedrag der van die zijde te verkrijgen bijdragen is ongeveer 2V4 millioen; de betaling der rente van deze som zal zeker geen bezwaar zijn om uitvoering der, juist door belanghebbenden zoozeer gewenschte, kanalen mogelijk te maken. Maar ook dan kan nog niet met het werk begonnen worden, omdat eerst nog een boezemwijziging moet plaats hebben, teneinde het verschil in niveau van Scher mer- Raabsmaatboezems te nivelleeren. Zijn die voorbereidingen alle achter den rug, dan is eerst de aanvang van het eigenlijke werk mogelijk. En dan is te verwachten, dat de uitvoering geschieden zal ln zoodanige volgorde, dat eerst de hoofdkanalen worden gegraven en daarna de zijkanalen. Het plan is daarbij in deze vólgorde te werk te gaanontsluiting van Schagen door den aanleg van het kanaal StolpenSchagenontslhiting van den Langendijkdaarna het kanaal Alkmaar Avenhorn cn vervolgens het vak Aven- hornHoorn met in aansluiting daarop het kanaal Purmcrend—De Hulk. Omtrent Hoorn zullen nadere voorstel len van Ged. Staten komen. Daarna ko men nog de andere ontworpen kanalen; in zes jaar zal alles gereed zijn. Enkele wijzigingen van de oorspronkelijke plannen zijn niet uitgesloten. De vaarweg over het Alkmaarder Meer, dat in het kanaal van de Zaan naar het N.-H:•kanaal, zal afzon derlijk worden uitgevoerd. De kosten hier van worden op f 80.000.geraamd, In deze kosten zullen, volgens de bere kening, het Rijk en de Provincie elk voor een derde deel bijdragen, terwijl het ove rige voor de helft zal worden opgtebracht door Alkmaar en voor de andere helft door de Zaansche gemeenten. Het bedrag zal dus voor deze belanghebbenden niet grooter zijn dan ongeveer f 14,000. Met het oog op het zeer groote belang van een doortrekking van dezen vaarweg tus- schen Amsterdam en Alkmaar, mag men aannemen, dat de financieele regeling geen langdurige onderhandelingen zal noodig maken, zoodat met dit werk zonder twijfel veel spoediger zal kunnen worden begon nen dan met het andere, Voor den provincialen waterstaat, die zich tot nu toe hoofdzakelijk met onder houdswerken heeft beziggehouden, is de uitvoering van de kanalen- en wegenplan nen zonder twijfel een zeer belangrijke opdracht. Naar wij vernemen, zal dan ook de dienst met een afzonderlijk bureau worden uitgebreid, dat zich geheel aan dezen arbeid wijden kan. De watersnood-collecte te Amsterdam. Wij hebben nog niets vermeld omtrent de groote collecte, welke te Amsterdam zou worden gehouden voor de slacht offers voor den watersnood. Weken van te voren zijn hiervoor voorbereidingen getroffen; men zal begrijpen, dat het in een stad als Amsterdam ondoenlijk is zoo'n collecte over enkele dagen te ver- deelen. Daarom waren vele honderden collectanten noodig, opdat men in één dag de stad kon afwerken. Van alle zijden werd hiervoor medewerking ontvangen de heer en mevrouw Ketelaar hadden de leiding dezer regeling, en op de boven zalen van Kras hadden ze hun bureau gevestigd. Daar men in de hoofdstad geen voldoende collecte-bussen had, wer den uit Haarlem en andere plaatsen busjes bijgeleend. Eenigc honderdduizenden roosjes wer den gemaakt. De bedoeling was een huis- en tegelijkertijd straatcollecte te houden. Evenals bij de collecte voor Borculo reed ook nu weer de „zilvertram": een tram wagen met een muziekkorps erin en col- lecteerende „conducteurs"de brandwacht had een tweetal oude wagens in bedrijf gesteld en reed daarmede, luid bellend, de stad door; in omgekeerde brandweer helmen werd gecollecteerd. In de grachten voeren bootjes, - terwijl aan weerszijden der oevers collectanten aan de huizen belden. Verder waren er muziekcorpsen op verschillende pleinen, strijkjes in diverse café's, te, veel om op te noemen, en alles was natuurlijk bestemd voor de groote collecte. Het was voor Amsterdam een eerekwestiemen hoopte de residentie met haar f 100.000 te kunnen kloppen.... Tegelijk met den melkboer kwamen Maandagmorgen de collectanten al op zetten. Stak men den neus buiten de deur, dan kwamen ze op u af. Weinig men- schen onttrokken er zich aan. Ook de fietsers werden geiftodzaakt af te stappen en te offeren. Reeds om elf uur kwamen verscheidene bussen stampvol bij het comité binnen. Wij verzuimden nog te zeggen, dat voor de telling honderd vrij willigers waren aangewezen, meerendeels deskundige ambtenaren van den gemeen telijken girodienst, die den geheelen dag Maandag en Dinsdag bleven tellen, tellen... In tal van bussen zaten bankbiljetten van f 10.f 25.en f 100.In één bus zelfs trof men een biljet van f 1000.aan. Deze collectante had f 1200.opgehaald. Een ander had een chéque van f 3Ó00.De minste inhoud der bussen wasf 0.20. De moede en hongerige collectanten kwamen zich in „Kras" laven aan koffie en onuitputtelijke voorraden belegde broodjes, door tal van firma's, gratis geschonken. Op straat was het één en al leven en bedrijvigheid. Waar men kwam, overal zag men langs de straten en pleinen, grachten en stegen, vertegenwoordigers van het leger collectanten, die rusteloos huis aan huis hun bussen presenteerden of de voorbijgangers aanklampten om een gift. Op vele plaatsen verscheen de zilver tram, die met zijn kleurige lichtjes en groote loudspeakers furore maakte. Door de Keizers- en Heerengracht voe ren met sloepen bemande matrozen en kweekelingen, terwijl aan weerszijden door de jongelui werd gecollecteerd. Des morgens om drie uur(!) hadden de tramconducteurs en bestuurders de be zoekers van de Groenmarkt al „bewerkt" met goed resultaat. Langs den weg mu ziekcorpsen en Jazzbands. Om het Cen traal Station was een cordon van collec tanten getrokken en iedere binnenkomende trein werd overstelpt door plotselinge aanzwellende rijen vooruitgestoken bussen, waarachter lieftallige dames of kranige kweekelingen onweerstaanbaar de giften uit de beurzen wisten te halen. „De vreugde van het geven". Zoo noemt het Handelsblad deze actie, De commissie, welke de groote waters nood-collecte heeft voorbereid, heeft de kunst verstaan het geven tot een vreugde te maken. Het is prettig iets te mogen doen in de busjes die op zoo vriendelijke wijze worden aangeboden. Ze wisten van géén wijken, onze kranige inzamelaars; ze brachten gansch Amster dam in rep en roer en ageerden met een ijver, deze goede zaak ten volle waardig 1 Zij voerden de uitnemende regeling van het Collecte-comité kranig uit, zij en allen, die zich voor den grooten collecte-dag ter beschikking der leiding hadden gesteld. Heel de Amsterdamsche bevolking werd door de sympathieke actie in beweging gebracht en als op Koninginnedag zagen wij hen 'weer naar de binnenstad trekken, de drommen ouders. Het was ontzaglijk druk in de stad. In de hoofdstraten ging het, als bij de grootste nationale feesten, voetje voor voetje, Als het nog gingl De zilvertram, Zij, wier roode en witte gloeilampjes schitterend uitkwamen in den donkeren avond, vierde terdege hare triomfen. Ze werd dooj; het publiek geestdriftig toege juicht, wat tot langdurig oponthoud te midden van een dichte volksmenigte aan leiding gaf en dóar ging het om tot herhaalde aanvallen op de beurzen der omstanders. I In „Kras". In de bovenzalen van „Kras" scheen de rust niet te zullen aanbreken. Het „hoofdkwartier" bleef in actie, om de soldaten, die al hdn kruit of haar kruit hadden verschoten van de pro jectielen, welke de vijand had afgevuurd, te verlossen. In „Kras" werden dus de busjes aan gedragen, ook van de wijkbureaux. Het was een geweldige administratie, maar alles liep, omdat iedereen met liefde werkte. In de voorzalen was het „ontvangbu- reau". Daar bleef het levendig den ge heelen avond. En telkens aardige momen ten. De brandweer verscheen met de helmen, waarin de bussen waren verstopt. Zwaar waren zij van het geld. En een aantal brandwachts droeg de slangen, welke als „collecte-bus" hadden dienst gedaan. De slangen moesten geledigd in een kist. Een paar makelaars kwamen van de huizenveiling in „Frascati" bij „Kras" inloopen. Na afloop van de vaste goederen, waren vier klompjes onder den hamer gekomen, de eerste drie „gewoon" bij opbod en afslag, opbrengst: de drie f115. Het laatste ging volgens het Amerikaan- sche systeem en deed f 776. Nooit was, zeiden de heeren, het zoo geanimeerd in „Frascati" geweest. Een padvinder verscheen. Hij was n.iar het bureau van de Italiaansche Opera ge weest en droeg f 500 aan. Zoo vloeide het geld. Tot even over twaalven was een derde van de bussen geteld. De opbrengst be droeg ongeveer f 50.000.waaronder f 11.250.aan kwartjes, f 12.200.aan dubbeltjes. De telling werd hedenochtend voort gezet. Hulpverleening. Alhoewel nog veel nood te lenigen ral zijn wanneer de vele gezinnen, die thans nog elders verblijven, in hunne woningen zullen zijn teruggekeerd', wil het Hoofdbestuur het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis reeds thans zijin bijzonderen dank uit spreken aan allen, die het hebben ge holpen bij de uitvoering van zijn taak, waar het gold de eerste hulp te verleenen aan de slachtoffers van den watersnood. Door de spontane wijze, waarop het Ne derlandsche Volk door de toezending van materialen en gelden het Roode Kruis ge steund heeft, is het deze instelling mogelijk geweest ook daar waar de voorraden zijner magazijnen te kort schoten, doelmatig hulp te verleenen. De 27ste verantwoording van de Alge- meone Vereenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Neder land wijst een bedrag aan van 67.475.02. Te zamen met de vorige opgaven vormt dat een totaal van 1.787.128.01. Vlleland's financieele toestand. Alle betalingen stopgezet Het loopt met do financieel© aangele genheid van d© gemeente Vlieland mis, schrijft de „Harlinger" Courant". Terwijl 'het reeds ©en1 paar jaar uiterst traag ging met het voldoen van finan- ciëele verplichtingen, is er nu opeens al geheel© stagnatie gekomen, waardoor de boel vastloopt, in de eerste plaats tot groot ongerief en last van de ambtenaren; die geen oent salaris ontvangen. Sedert October hield de uitbetaling der onder wijzers op. Ook de overige gemeente ambtenaren hebben ln 1926 nog niets ont vangen van het vierde kwartaal van 1925. Andere schuldeischers wegens onderhoudswerken, brandstoffen enz. heb ben nog vorderingen van voor 1925, doch of deze zich <ad wenden tot Ged. Staten om hulp, het geeft niets. Het schijnt wel, dat er beslag gelegd1 is op alle inkomende gelden der 'gemeente. De rijksontvanger, die anders regelmatig stort fin de kas van den gemeente-ontvanger, heeft daar reeds meer dan een jaar (mee opgehouden. Is het 'blad 'goed ingelicht, dan vloeit ■wat anders de gemeentekas ten! goede komt, nu regelmatig naar de Bank van Nederlandsche gemeenten, bij welke bank de gemeente diep ln de schuld zit Wel licht dat ook de subsidlön en andere uit- koeringen van rijk en provincie daarheen een weg vinden, althans de kas van den gemeente-ontvanger blijft wanhopig leeg. Het Is in het bijzonder voor de ambtena ren te hopen!, dat er spoedig hulp toomt Klerk b|] de Departementen van Al gem. Bestaar. De „St-ort." bevat een bekendmaking) waarin de voorwaarden genoemd worden, aan wolke voldaan moet worden voor het in October a.s. te houden examen voor de betrekking van klerk b|j de Departemen ten van Algemeen Bestuur. Aan het slot van dit bericht lezen wij de volgende zinsnede: De aandacht wordt er ln het bijzonder op gevestigd, dat voor hen, die nog niet in Rijksdienst werkzaam zijn, de icam op aanstelling uiterst gering zal rijn- t

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 2